جداسازی فضا در آپارتمان کوچک

در

پارتیشن

 

در آپارتمان های کوچک و چیدمان های باز، موضوع تقسیم بندی یک فضا بسیار مطرح می شود. طراحان اغلب با استفاده از نور، رنگ، کفپوش های مختلف منطقه بندی می کنند، اما اگر نیاز به ایجاد گوشه خلوت، به عنوان مثال، برای والدین و یک کودک دارید، این روش ها کار نمی کنند. sayarak.com می گوید در این مورد چه کاری باید انجام دهید.

 

موضوع منطقه بندی همیشه مهم است، صرف نظر از اینکه در کجا زندگی می کنید: در یک آپارتمان کوچک یا در یک آپارتمان بزرگ. اگر هدف شما این است که اتاق را نه به صورت بصری، بلکه "فیزیکی" تقسیم کنید ، پیشنهاد می کنیم به گزینه های زیر توجه کنید: قفسه بندی، پارتیشن، صفحه نمایش، لت، پرده. بیایید در مورد هر یک از آنها با جزئیات بیشتری صحبت کنیم.

پارتیشن

برای تزئین اتاق بهتر است سایه های روشن را انتخاب کنید.


• اگر اتاق کوچک است، آزمایش نکنید - بهتر است از روش های اثبات شده ای استفاده کنید که طراحان اغلب در کار خود استفاده می کنند. ما در مورد سایه های نور لاکونیک در فضای داخلی و همچنین وجود خطوط واضحی صحبت می کنیم که می توانند هندسه فضای موجود را تنظیم کنند.

• برای بزرگ‌تر کردن بصری اتاق، از آینه‌ها و همچنین سطوح براقی که می‌توانند نور را منعکس کرده و فضا را مطبوع‌تر کنند، کمک بگیرید.

 

• اگر فضای جدید بسیار کوچک است، آن را با مبلمان و دکور اضافی پر نکنید . فقط از ضروری ترین چیزها استفاده کنید (اگر آنها بتوانند چندین عملکرد را همزمان انجام دهند بهتر است).

• یک اتاق مستطیل شکل طولانی باید نه در امتداد، بلکه در عرض تقسیم شود تا بخش هایی به شکل مربع باشد - در این صورت تجهیز آنها بعداً بسیار ساده تر و راحت تر خواهد بود.

 

1. پرده

پرده

پرده ها فضا را به یک اتاق خواب و اتاق نشیمن تقسیم کردند.


ساده ترین و مقرون به صرفه ترین گزینه برای پارتیشن بندی یک پرده ضخیم معمولی است. علیرغم این واقعیت که این روش منطقه بندی برای قرن ها مورد استفاده قرار گرفته است، هنوز هم مرتبط است.

 

در اینجا چند تفاوت ظریف وجود دارد که هنگام نصب پارتیشن پارچه ای باید به آنها توجه کنید:

 

• برای آویزان کردن پرده، باید طول ناحیه ای را که می خواهید جدا کنید اندازه بگیرید، یک پرده هم اندازه بخرید و آن را به سقف پیچ کنید. باید  پرده را بتوانید در هر زمان برای شستن برداشته یا با دیگری جایگزین کرد.


• پرده ناحیه را از چشمان کنجکاو پنهان می کند، اما متأسفانه نمی تواند در برابر صدا محافظت کند. در این مورد، طراحان توصیه می کنند دو روش منطقه بندی - درهای شیشه ای و در واقع پرده های ضخیم را ترکیب کنند.


• پرده ها را می توان با موفقیت با کمد یا قفسه بندی ترکیب کرد. این در صورتی درست است که آپارتمان اتاق خواب مجزا نداشته باشد و باید یک منطقه خلوت برای خواب ایجاد کنید.


• پرده ها برای ایجاد اتاق رختکن در راهرو یا اتاق خواب مناسب هستند. اگر امکان قرار دادن یک کمد لباس کامل وجود ندارد، فقط چیزها را در یک طاقچه آویزان کنید و آن را با یک پارتیشن پارچه ای ببندید.

پرده ها را نمی توان در تمام طول اتاق آویزان کرد، بلکه فقط در قسمتی آویزان کنید که می خواهید جدا شود.


2. قفسه بندی

پارتیشن

می توانید تلویزیون را روی قفسه آویزان کنید.


یکی دیگر از روش های متداول جداسازی، قفسه بندی است. مزیت اصلی آن عملکرد است. با کمک یک تکه مبلمان، نه تنها اتاق را منطقه بندی می کنید، بلکه فضای ذخیره سازی اضافی نیز ایجاد می کنید.اگر پنجره ها به سمت شمال هستند، بهتر است مدل های باز را انتخاب کنید که با نور خورشید تداخل نداشته باشند. در غیر این صورت، تنها قسمتی از اتاق که در کنار پنجره قرار دارد به خوبی روشن می شود، در حالی که قسمت دیگر تاریک باقی می ماند.

 

یک گزینه مفیدتر یک کابینت پارتیشن تمام عیار است که می تواند نه تنها برای ذخیره سازی باز، بلکه برای ذخیره سازی بسته نیز استفاده شود. اما در اینجا یک تفاوت ظریف وجود دارد - عمق استاندارد کمد لباس با درهای لولایی 60 سانتی متر است، بنابراین ممکن است فضای کافی در اتاق برای آن وجود نداشته باشد.

 

3. لت های چوبی

پارتیشن

لت های چوبی لازم نیست در کل فضای اتاق کشیده شوند


در طول چند سال گذشته، این گزینه منطقه بندی خاص محبوب ترین بوده است، که اصلا تعجب آور نیست. منطقه جدا شده از پنجره را تاریک نمی کند، فضا را بیش از حد سنگین نمی کند، اما در عین حال احساس حریم خصوصی ایجاد می کند. نوارهای چوبی عمودی نیز به صورت بصری سقف را بالاتر می برند. و اگر پشت آنها، به عنوان مثال، آینه ها را قرار دهید، می توانید توهم فضا را ایجاد کنید.

نوارها را می توان در طول کل منطقه جدا شده قرار داد، یا آنها می توانند تنها تا نیمه استفاده شوند- به صلاحدید شما. محصولاتی نیز وجود دارند که حول محور خود حرکت می کنند. مزیت آنها چیست؟ در صورت تمایل، با کمک آنها، می توانید مناطق مجاور را با استقرار آنها به موازات یکدیگر ترکیب کنید یا با قرار دادن ریل ها در همان صفحه، بخش هایی از اتاق را کاملاً جدا کنید. 

 

4. پارتیشن شیشه ای

پارتیشن

درهای شیشه ای کشویی نور را وارد می کنند.


برای کسانی که نمی خواهند دیوار گچی بسازند، اما رویای یک فضای کاملا خصوصی را در سر می پرورانند، درب های کشویی مناسب هستند که به شما این امکان را می دهند که به روش خود با فضا بازی کنید. اما یک هشدار وجود دارد: پارتیشن های از کف تا سقف به طور قابل توجهی اتاق را کوچک می کنند، بنابراین اگر از ابتدا فضا کوچک بود، نباید آن را به خطر بیندازید.

 

در مورد شیشه مات، اتاق خواب و اتاق نشیمن، فضای کودکان و والدین را کاملاً از هم جدا می کند و نیازی نیست نگران چشمان کنجکاو باشید. در عین حال، پارتیشن از نظر زیبایی ظاهری دلپذیر به نظر می رسد، به فضا آسیب نمی رساند، از ورود نور خورشید جلوگیری نمی کند و به وضوح مرزها را مشخص می کند، که این نیز بسیار مهم است.

 

پارتیشن تاشو و آکاردئونی

درب های تاشو و آکاردئونی

درب های تاشو برای اتاق های کوچک مناسب هستند.

 

از نظر طراحی و نوع مکانیزم با نسخه قبلی متفاوت است: هنگام باز شدن، لت در به قیاس با آکاردئون به چندین بال کوچک مونتاژ می شود. اگر درهای کشویی برای اتاق‌های بزرگ مناسب‌تر هستند، درب‌های تاشو برای اتاق کوچک ایده‌آل هستند. هنگام انتخاب پارتیشن، مدل هایی با قاب آلومینیومی را ترجیح دهید - آنها بهتر و قابل اعتمادتر هستند.

 

پارتیشن  متحرک

پارتیشن

پارتیشن  متحرک را می توان در هر زمان حذف کرد.


با توجه به اینکه این گونه پارتیشن ها به سقف، دیوار یا کف ثابت نمی شوند، بسیار متحرک هستند. در صورت تمایل، می توانید آنها را در جای دیگری قرار دهید یا به طور کامل آنها را جمع کنید. در مجموعه فروشگاه ها می توانید پارتیشن های زیادی را هم به صورت آماده و هم به صورت قالب پیدا کنید. اگر می خواهید پارتیشنی به دلخواه خود ایجاد کنید باید گزینه دوم را انتخاب کنید: آن را رنگ کنید، روی آن را با پارچه بپوشانید، از تکنیک های دکوپاژ استفاده کنید و غیره. لطفا توجه داشته باشید که  اگر اتاق کوچک است، پارتیشن باید به همان اندازه مختصر و رنگ خنثی باشد. تا حد امکان به طوری که فضا بیش از حد سنگین نشود.

نظرات

در ادامه بخوانید...

قدیمی ترین ساختمان های مسکونی که هنوز در آن ساکن هستند

در
قدیمی ترین ساختمان های مسکونی که هنوز در آن ساکن هستند: این ساختمان ها کجا هستند و چگونه به نظر می رسند؟
قدیمی ترین خانه های جهان
بسیاری از شهرها و خانه های باستانی در جهان شناخته شده اند ، اما اکثریت قریب به اتفاق آنها تا امروز هنوز باقی مانده اند یا به شکل ویرانه ، یا به شکلی بسیار تغییر یافته. و تعداد معدودی از این بناها و شهرک ها توانستند ظاهر اصلی خود را حفظ کنند و در آن سکونت کنند. شناسایی قدیمی ترین آنها بسیار دشوار است ، اما هنوز هم ، چنین تلاشهایی مدام در حال انجام است. قدیمی ترین ساختمان های مسکونی جهان بسیار جذاب هستند ، زیرا آنها شاهدین صد و حتی هزار ساله تاریخ هستند.
 

قدیمی ترین خانه جهان

قدیمی ترین خانه چوبی

در روستایی در جزیره Streimoy ، که بخشی از جزایر فارو (دانمارک) است ، بنایی تحت عنوان "مزرعه رویال" حفظ شده است. این قدیمی ترین خانه چوبی روی این سیاره است که در این  قدیمی ترین خانه  هنوز مردم زندگی می کنند.
 
این ساختمان قدیمی ترین خانه چوبی مسکونی محسوب می شود.  / عکس
 
"دهکده

عکس قدیمی ترین خانه جهان

خانه روستایی در قرن 11th ساخته شده است. چند قرن اول ، متعلق به کلیسا بود ، و سپس تحت صلاحیت پادشاهی دانمارک قرار گرفت. ساکنان فعلی آن ، خانواده پاتورسون ، نمایندگان یک خانواده قدیمی هستند که از قرن شانزدهم میلادی مالک این ساختمان بودند. این هفدهمین نسل از مستاجران یک خانه قدیمی است که هنوز هم به طور رسمی متعلق به پادشاه دانمارک است.
 
تقریباً هفده نسل از ساکنان در خانه جایگزین شده اند.  / عکس

خانه های سنگی قدیمی

قدیمی ترین خانه سنگی

قدیمی ترین خانه سنگی (حداقل در اروپا) که هنوز در آن ساکن هستند یک قلعه کوچک است که در Aveyron (فرانسه) واقع شده است. ذکر این بنا مربوط به قرن XIII است. در بعضی جاها سنگ ها فرو ریخته ، با این حال خانه بسیار زیبا به نظر می رسد.
قدیمی ترین خانه سنگی مسکونی در اروپا ، که گفته می شود در فرانسه واقع شده است.  / عکس
 
خانه سنگی قدیمی  از یک شکل غیر معمول برخوردار است - در قسمت بالایی آن گسترده تر از قسمت تحتانی است. مورخان بر این باورند که با این شیوه طراحی و معماری، اولین صاحب این  خانه موفق به دور زدن قانون آن زمان شده است. در فرانسه قرون وسطایی ، مقامات بنا به مساحت ساختمان های مسكونی مالیات می دادند و از آنجا كه در پایه ساختمان اندازه گیری می شد ، می توان بدون پرداخت هزینه های اضافی برای طبقه های اضافی ، تقلب كرد و طبقه های دوم و بعدی را جادارتر و بزرگ تر كرد.
 
شکل غیرمعمول ساختمان با ویژگی های برجسته محلی در ارتباط است.  / عکس 
 

قدیمی ترین روستاهای غار

قدیمی ترین خانه ایران

قدیمی ترین و بزرگترین سکونتگاه ساکن غار، کندوان (ایران) است. که بیش از 6 هزار سال قدمت دارد. خانه های سنگی این روستا بیش از 800 سال قدمت دارد و در نواحی زیبا و حتی تا حدودی فانتزی با منشاء آتشفشانی ، سازگار با آپارتمان ها ، بیش از 150 خانواده زندگی می کنند.
 
قدیمی ترین خانه های ایران   روستای کندوان  / عکس
 
برخی از ساکنان روستا ، مانند زمان های قدیم ، به کشاورزی مشغول هستند. و برای زمستان ، بسیاری از ساکنان آپارتمان های غار مانند خود را در این شهر ترک می کنند.
در سالهای اخیر ، این مکان آنقدر مورد توجه گردشگران قرار گرفته است که رستوران ها و هتلی در کندوان بنا شده است.
 
قدیمی ترین ساختمان ایران  آپارتمان های غار مانند کندوان.  / عکس
 
میمند یکی دیگر از شهرهای باستانی دارای سکنه در ایران است. برخی از مورخان معتقدند که ساکنان این روستا از 12 هزار سال پیش در این روستا ساکن بوده اند.اکنون درمیمند تعداد ساختمان مسکونی ساخته شده در صخره ها به 350 می رسد.
 
قدیمی ترین ساختمان ایران  میمند  / عکس: میرحسینی

خانه قدیمی 700 ساله در ایران

قدیمی ترین خانه های ایرانقدیمی ترین خانه های ایرانقدیمی ترین خانه های ایرانقدیمی ترین خانه های ایرانقدیمی ترین خانه های ایرانقدیمی ترین خانه های ایرانقدیمی ترین خانه های ایرانقدیمی ترین خانه های ایرانقدیمی ترین خانه های ایرانقدیمی ترین خانه های ایران
قدیمی ترین خانه های ایران

قدیمی ترین شهر در اروپا

صحبت از باستانی ترین شهرهای مسکونی ، می تواند یک اشتباه را ایجاد کرد ، زیرا داده های تاریخی و باستان شناسی دائماً به روز می شوند. امروز یکی از مدعیان نقش قدیمی ترین شهر اروپا که هنوز هم در آن مردم ساکن مردم هستند ، ماترا (ایتالیا) است.
 
Matera به عنوان قدیمی ترین شهرک ایتالیا و شاید حتی قدیمی ترین شهر دارای ساکنین در تمام اروپا شناخته شده است. 
 
مردم در اینجا 9 هزار سال پیش زندگی می کردند و در زمان ما هزاران شهروند همچنان در اینجا زندگی می کنند. ماتر را گاه بیت لحم دوم می نامند. تصادفی نیست که کارگردانان دوست دارند هنگام فیلمبرداری برای موضوعات کتاب مقدس از مناظر این شهر استفاده کنند.
منظره از شهر باستانی.  / عکس
 

نظرات

در ادامه بخوانید...

ترکیب رنگ که برای هر اتاق مناسب است 4 ترکیب

در
طراحی آپارتمان
در طراحی آپارتمان ، بسیاری سایه های کلاسیک را ترجیح می دهند. ترکیب کلاسیک صرف نظر از زمان و ترجیحات مد همیشه شیک به نظر می رسد. با این حال ، کلاسیک ها گاهی اوقات شروع به زحمت می کنند و شما چیزی جدید و مدرن می خواهید. متخصصان معماری داخلی، طراحی اتاق ترکیبی از رنگ ها را توسعه داده اند که در طراحی هر آپارتمان مرتبط هستند.
 
اولین قدم در انتخاب رنگ در دکوراسیون و طراحی داخلی آپارتمان باید در مورد تأثیر کلی فضای روی رفاه شما باشد. این می تواند یک التقاط پرتحرک ، مدرن بی سر و صدا و آرامش بخش یا مینیمالیسم روزمره و آرامش بخش باشد. پس از انتخاب رنگ اصلی ، باید سایه هایی سرد یا گرم را انتخاب کنید. این می تواند هم ترکیبی تک رنگ باشد و هم سایه های متضاد.
 

چه رنگهایی کاملاً با یکدیگر ترکیب شده و برای هر طراحی مناسب است؟

 

1. سفید با آبی تیره و آبی روشن

طراحی آپارتمان
ترکیب رنگ های آبی و سفید همیشه روشن و غیر معمول است.
 
کارشناسان بر این باورند که علاوه بر سایه های خنثی ، خانواده هایی از رنگ ها با طیف گسترده تری از رنگ های آبی وجود دارد. ترکیبی از آبی روشن و آبی تیره می تواند به عنوان یک حالت آرام و بی نظیر و همچنین یک هماهنگی روشن و شیک به فضا بدهد. یک مکمل عالی برای این، رنگ سفید سرد خواهد بود. پالت رنگ کلاسیک حاصل ، همیشه مرتبط خواهد بود و هرگز از سبک خارج نمی شود.
 
کارشناسان طراحی توصیه می کنند طرح های مختلف تک رنگ را امتحان کنید. این ممکن است یک طراحی غیر معمول از دیوارها باشد ، جایی که یکی از آنها به رنگ آبی تیره نقاشی شده است ، و بقیه به رنگ آبی روشن. وسایل مبلمان در این حالت ممکن است سفید باشد. نتیجه نهایی در منسوجات در سه سایه اصلی است.
 

 

2. ترکیب اصلی سایه های سطوح خاکستری و چوبی

طراحی آپارتمان
ترکیب اصلی سایه های سطوح خاکستری و چوبی.
 
خاکستری یکی از رنگ های مورد علاقه اکثر طراحان است. متخصصان به طور مداوم از آن برای طراحی های مختلف استفاده می کنند. و دلایلی برای این وجود دارد. برای طرفداران مینیمالیسم ، خاکستری غنی از سایه های بسیاری از سرما تا گرم است. برای طراحی آپارتمان می توانید از ترکیبی تک رنگ خاکستری تیره با رنگ های روشن تر استفاده کنید.
 
اگر طرفدار سبک روشن هستید ، پس رنگ خاکستری با کل پالت رنگی کاملاً هماهنگ است. ترکیب رنگ ها به سبک اسکاندیناوی برای هر آپارتمان مناسب خواهد بود. ترکیب جالب یک پس زمینه خاکستری روشن به همراه مواد خام یا خشن (آجر ، چوب ، سنگ) است. كسانی كه می خواهند به سبك پارچه یا مینیمالیسم به فضای داخلی اضافه كنند ، می توانند به لوازم جانبی مس ، طلا ، فولاد یا نقره توجه كنند. رنگ خاکستری رقیق شده با بژ گرمتر و راحت تر می شود.
 
مشاوره مفید: انتخاب رنگ خاکستری به عنوان اصلی ، به گونه ای که فضای داخلی کسل کننده به نظر نرسد ، باید از نورپردازی با کیفیت بالا استفاده کنید. منابع نور مصنوعی به بهترین وجه در چندین سطح نصب می شوند. نور طبیعی باید بدون مانع وارد اتاق شود. هر منطقه باید به اندازه کافی روشن باشد ، بنابراین یک لوستر کافی نخواهد بود ، حتی اگر اتاق کوچک باشد.
 

 

3. فضای داخلی دنج در سایه های خاکی

طراحی آپارتمان
فضای داخلی دنج در سایه های خاکی.
 
رنگهای زمین(خاک) یک روند مرتبط و مورد پسند است. سایه های طبیعی انواع مختلف خاک ، سنگ ، مواد معدنی جزء مهم جهان در اطراف ما است. گیرنده های بصری انسان این سایه ها را چیزی نزدیک و عزیز می دانند. آنها یک پس زمینه مناسب برای ایجاد یک فضای داخلی هستند. تن های متوسط ​​از رنگهای "خاکی" از جمله سایه های قهوه ای و زرد متعلق به همان گروه تونی است و کاملاً با یکدیگر ترکیب می شوند.
 
در این پالت رنگ قهوه ای غالب است. در عین حال ، قهوه ای تون های زیادی دارد: نارنجی تیره ، قرمز آجری ، قهوه ای خردلی ، زرد مایل به قرمز. 
 
برای ایجاد یک فضای داخلی دنج و هماهنگ ، می توانید از کاغذ دیواری به رنگ کرم با الگوی بژ روشن استفاده کنید. کف های چوبی با رنگ های بژ گرم ، دلپذیری را به وجود می آورند. رنگ های روشن را می توان با استفاده از بالش های تزئینی و منسوجات ایجاد کرد. ایده های طراحی اصلی را می توان با استفاده از فرش های قدیمی ایرانی در سایه های خاموش قرمز و صورتی-بژ نیز تحقق بخشید.
 

 

4- سفید و خاکستری

طراحی آپارتمان
ترکیبی بی نقص از هماهنگی خاکستری و سفید
 
برای ایجاد یک فضای داخلی مدرن و شیک ، یک پشتیبان از سایه های خاکستری و سفید گزینه ای ایده آل است. به خصوص از این پالت رنگی برای طراحی اتاق ها به سبک های تاشو یا بلند استفاده می شود. طرفداران فن آوری از این رنگ پشتیبان قدردانی می کنند زیرا به خوبی با وسایل هماهنگ می شوند. مبلمان شیشه ای و روشنایی اضافی این محیط را تکمیل می کند.
 رنگ های خاکستری و سفید - یک راه حل اصلی و مدرن
 
این سبک ترکیبی از سردی و پویایی صنعتی است. آجر یا سنگ طبیعی بی سر و صدا با دیوارهای گچی همزیستی دارد. برای تزئین داخلی به رنگ خاکستری و سفید می توانید از سنگ تراشی در ترکیب با دیوارهای سفید رنگ استفاده کنید. رنگ خاکستری به نورپردازی اضافی نیاز دارد ، بنابراین ما از لامپ های نقره ای یا گرافیتی و همچنین قطعات فلزی استفاده می کنیم که نه تنها باعث ایجاد نور مناسب می شوند بلکه به تعیین نواحی کاربردی نیز کمک می کنند. برای ایجادسایه های روشن ، می توانید از لامپ های گرافیتی و مبلمان با رنگ تیره استفاده کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

خانه مینیاتوری به مساحت 20 مربع در پاریس

در

پاریس

 

در منطقه غیرمتعارف پاریس، مون‌مارتر، با بلوارهای رمانتیک، کاباره‌های معروف، بسیاری از مغازه‌ها، رستوران‌های خوب، عتیقه‌فروشی‌ها، کافه‌های تاریخی و بارهای مدرن، احاطه‌شده توسط ساختمان‌های بلند، خانه‌ ای جذاب پنهان شده است. علیرغم این واقعیت که مساحت کم این خانه‌  ارزش معماری ندارد، مدتهاست که به پناهگاه مسافرانی تبدیل شده است که می خواهند از زیبایی شهر عشق لذت ببرند .

 

پاریس
اجاره یک مهمانخانه پاریسی ارزان تر از اکثر اتاق های هتل در پایتخت فرانسه است.


خبر خوب برای کسانی که آرزوی بازدید از پاریس را دارند اما توانایی پرداخت هزینه اجاره اتاق در یک هتل گران را ندارند. در یکی از معتبرترین مناطق شهر - مونمارتر، که توسط ساختمان های بلند احاطه شده است، یک خانه دو طبقه مینیاتوری وجود دارد که مساحت آن به سختی 20 "متر مربع" است. علیرغم اندازه کوچک آن، هر مسافری که آن را از قبل در پلتفرم آنلاین Airbnb رزرو کرده باشد، هر آنچه را که برای اقامت راحت نیاز دارد، پیدا خواهد کرد.

 

پاریس

مونمارتر یک منطقه افسانه ای از پاریس است که در زمان امپراتوری روم (فرانسه) مسکونی بوده است.  


توجه: منطقه تاریخی مونمارتر زیباترین و رمانتیک ترین قسمت شهر است که بر روی تپه ای به همین نام واقع شده است که 130 متر از سطح زمین بالا تر  است. استقرار آن در دوران امپراتوری روم آغاز شد، اگرچه تنها در سال 1860 بخشی از پاریس شد. با توجه به تاریخ چند صد ساله و زیبایی طبیعت، جای تعجب نیست که این مکان به یک منطقه بوهمیایی تبدیل شده است، جایی که فضای بی نظیری از آزادی و رهایی حاکم است.


موزه‌ها، معابد باشکوه، بلوارهای عاشقانه، کاباره‌های معروف، میدان‌های بازار، انواع مغازه‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها، نانوایی‌ها، شیرینی‌فروشی‌ها و انبارهای شراب، گورستان‌های تاریخی و تاکستان‌ها - همه اینها گردشگران و پیاده‌روی‌ های عاشقانه را به خود جذب می‌کنند.

 

پاریس

خیابان های بوهمی مونمارتر جایی است که هر گردشگری آرزوی حضور در آن را دارد (پاریس). 

 

ناگفته نماند که اجاره خانه یا اتاق هتل در منطقه افسانه ای که افراد مشهور از قرون وسطی در آن زندگی می کردند، گران است. تنها استثنا هاستل ها و این خانه کوچک است که می توان آن را با حداقل 95 دلار اجاره کرد. یک مهمانخانه مینیاتوری در Rue des Martyrs خیلی سریع به یک مکان بسیار محبوب تبدیل شد، زیرا تعداد کمی از گزینه های مسکن اجاره ای مناسب وجود دارد که مهمانان بتوانند با قیمت مناسب احساس کنند در خانه خود هستند. به گفته مهمانان، آنها از نحوه سازماندهی زندگی "خانه عروسکی" شگفت زده شدند.

به همین دلیل است که ما تصمیم گرفتیم به چنین فضای کوچکی نگاه کنیم تا به عنوان مثال نشان دهیم که چگونه می توانید یک خانه را سازماندهی کنید اگر مساحت آن از یک اتاق یک آپارتمان تمام عیار بیشتر نباشد.

 

مبلمان

یک اتاق نشیمن درست در ورودی وجود دارد.


با عبور از آستانه خانه جذاب، مهمانان بلافاصله خود را در اتاق نشیمن که با آشپزخانه ترکیب شده است می یابند. منطقه نشیمن باز امکان سازماندهی یک فضای حجیم را فراهم می کند که هم با پنجره ها و هم غلبه رنگ های روشن در فضای داخلی تسهیل می شود.

 

مبلمان

مبلمان کمیاب به دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن تبدیل شده است.


طراحان برای اینکه فضای نشیمن را با مبلمان بیش از حد شلوغ نکنند، خود را به یک کابینت دیواری در ورودی، یک کاناپه آنتیک و یک صندلی راحتی با روکش چرمی به رنگ قهوه ای-قرمز مجلل محدود کردند. به عنوان میز ناهار خوری، فقط یک صندوقچه قدیمی ارائه شده است، اگرچه یک میز تاشو نیز وجود دارد که پشت کاناپه وصل شده است.

 

آشپزخانه مجهز

یک گوشه آشپزخانه مجهز، کسانی را که دوست دارند شاهکارهای آشپزی خود را طبخ کنند خوشحال می کند.

 

منطقه آشپزخانه طبق تمام قوانین مجهز شده است. یک مجموعه مبلمان گوشه ای، یک اجاق گاز، یک یخچال کوچک تعبیه شده در کابینت پایه، یک سینک و یک کابینت دیواری برای کارد و چنگال - همه اینها فرصت های نامحدودی را برای کسانی که به غذاهای خانگی عادت دارند باز می کند. اگرچه چندین شیرینی‌فروشی، نانوایی و کافه‌ در این نزدیکی وجود دارد که می‌توانید غذاهای محلی را بدون اتلاف وقت امتحان کنید.

 

اتاق خواب

مینیمالیسم طراحی به هیچ وجه بر عملکرد و راحتی اتاق خواب تأثیری نداشته است.

 

با بالا رفتن از یک پلکان ساده به طبقه دوم، مهمانان خود را در اتاق خواب می بینند که بیشتر آن را یک تخت دو نفره چشمگیر اشغال کرده است. خوشبختانه، اکثر مردم بدون انبوهی از وسایل سفر می کنند، بنابراین کابینت مینیاتوری است، اما با قفسه های باز کامل، می توان گفت که فضای ذخیره سازی کافی وجود خواهد داشت.

 

حمام مجهز

یک حمام مجهز در یک آپارتمان کوچک در پاریس که می توان آن را در Airbnb رزرو کرد.

 

این خانه مینیاتوری همچنین دارای یک حمام راحت با توالت است، زیرا به سختی کسی وجود دارد که قبول کند در شهری عجیب و بدون امکانات اولیه زندگی کند. به هر حال، به لطف وجود تعداد کافی پنجره (حتی در حمام) و یک پالت رنگی خوب انتخاب شده، مینی اقامتگاه چندان کوچک به نظر نمی رسد.


با توجه به ارزش غیر واقعی املاک و مستغلات در بزرگترین شهرهای جهان، جای تعجب نیست که آپارتمان های کوچک نه تنها در پاریس محبوب شوند. به عنوان مثال،باریک ترین خانه در لندن برای فروش : قیمت سر به فلک زده است.

نظرات

در ادامه بخوانید...

خانه 20 متر مربع پنج طبقه با پارکینگ

در

d9c0963d-3e9c-4e93-bd80-b0c4f0357d49.jpgآپارتمان 20 متری

  خانه کره ای

 

ساکنان کره زمین با چه ترفندهایی به خانه خود می رسند و از گشت و گذار در آپارتمان های اجاره ای دست می کشند. مسئله مسکن در همه زمان ها حاد بوده است ، اما در سیاست های بزرگ اقتصادی مدرن حل این مشکل در صورت عدم وجود مبلغ گزاف در حساب بانکی عملاً غیرممکن است. اگرچه افرادی هستند که موفق به ساخت یک خانه پنج طبقه با پارکینگ در یک قطعه زمین کوچک به مساحت تنها 20 متر مربع می شوند. 

 

آپارتمان 20 متری
معماری کره جنوبی : اگر خانه ای را طبق اصل لگو جمع کنید ، می توانید از 20 متر مربع هم استفاده کنید.  متر ( سئول).

 

اکثر جوانان توانایی خرید مسکن را ندارند ، به خصوص اگر در کلانشهرهای بزرگ کار و زندگی کنند. هزینه گزاف املاک و مستغلات و حتی قطعات خالی زمین بیش از توان اکثر ساکنان شهر است ، بنابراین آنها مجبور می شوند به دنبال گزینه دیگری باشند یا پروژه های خارق العاده ایجاد کنند. همانطور که یک زن و شوهر از سئول (کره جنوبی) ، که بسیاری از گزینه های توسعه را بررسی کردند و مجبور به توافق برای خرید یک زمین کوچک تنها 20 متر مربع شدند. 

 

آپارتمان 20 متریآپارتمان 20 متری

معماری کره ای  : نزدیک این کلبه ها یک قسمت مثلثی خالی با قیمت مقرون به صرفه وجود داشت ( سئول). 

 

همانطور که مشخص شد ، منطقه کوچک یک قطعه زمین که هیچ کس جرأت خرید آن را ندارد ، با محله زیبا با یک پارک زیبا و دیوار قلعه سئول قدیمی جبران شد. معلوم شد که این مکان یک جایزه دیگر است ، زیرا مرکز تاریخی شهر دارای زیرساخت های توسعه یافته و حمل و نقل مناسب است. بعلاوه ، این مرد جوان یک معمار است و بلافاصله توانست تشخیص دهد که حتی از چنین مکان کوچکی با طراحی و معماری کره ای که خودش انجام دهد می تواند برای ساخت آپارتمان در ارتفاع  استفاده کند.

 

آپارتمان 20 متریآپارتمان 20 متری

مکان زیبا با زیرساخت های توسعه یافته ، اندازه کوچک سایت را جبران می کند ( سئول).

آپارتمان 20 متری

طرح نقشه عمودی 5 طبقه

 

پس از انعقاد معامله ، با تهیه یک برنامه دقیق طراحی و معماری برای ساخت کلبه کوچک Seroro House (به معنای "خانه عمودی") ، استودیوی معماران کوچک ، متعلق به همسر ، شروع به زنده کردن تمام تحولات کرد.

با توجه به اینکه زمین مستقیماً در لبه جاده منتهی به حیاط ساختمانهای بلند مرتبه واقع شده ، مجبور شدیم محل پنجره ها و زاویه چرخش بنا را به دقت محاسبه کنیم. در نتیجه ، فضای اطراف خانه تأثیر بسزایی در شکل و طرح بنا داشت ، به همین دلیل پنجره های کامل رو به جنوب و غرب قرار دارند ، با در نظر گرفتن این واقعیت که نور خورشید از آنجا بیشتر می شود و منظره زیبایی از پارک را به نمایش می گذارد.

 

آپارتمان 16 متری

عکس خانه کره ای : شکل عجیب ساختمان و کمبود پنجره در بعضی از اضلاع آن به دلیل محیط و هندسه سایت است ( سئول).

 

از طرف دیگر ، تعداد پنجره های رو به شرق و شمال به حداقل می رسد ، زیرا جاده  و نزدیک بودن پنجره های ساختمانهای آپارتمانی چه از نظر سکوت و چه از نظر حریم خصوصی بهترین گزینه نیست. اما خطوط منحنی نمای ساختمان که بیشتر شبیه جوشکاری آهن است ، به دلیل خلاقیت و قصد خلاق ظاهر نشد ، بلکه فقط به این دلیل است که به طور طبیعی شکل زمین را تکرار می کنند.

 

397782754 - Copy.jpgآپارتمان 20 متری

خانه های کوچک در کره جنوبی : در طبقه اول مسکونی ، یک دفتر معماری طراحی شد ( سئول).

 

یک واقعیت جالب : پنج طبقه از "خانه عمودی" امکان تجهیز 64 متر مربع را فراهم کرده است. متر فضای زندگی ، در حالی که سطح اول برای طراحی یک پارکینگ باز برای یک ماشین داده شد. و چهار مورد دیگر بر اساس اصول اتاقهای ماژول آماده ساخته شده اند ، مانند آجرهای لگو به صورت عمودی روی هم چیده شده اند. در واقع ، این سازنده هنگام طراحی خانه به عنوان یک مدل عمل می کرد.

 

آپارتمان 20 متری

یک پلکان باریک و شیب دار به شما امکان می دهد تا به کف اتاق مورد نظر ( سئول) بروید.

 

با توجه به مساحت کم این سایت ، هر طبقه از خانه 16 متر مربع مشخص شده است. این متراژ برای ایجاد یک زیستگاه خاص کاملاً کافی است. هر طبقه به عنوان یک منطقه زندگی خاص عمل می کند و کاملاً با سبک زندگی جوانان سازگار است. با توجه به اینکه آنها خودشان نقشه های معماری و طراحی فضای زندگی را طراحی می کردند ، سلیقه و ترجیحات همسران کاملاً مورد توجه قرار گرفت (البته بدون بحث و جدال). آنها در طبقه اول مسکونی (در واقع طبقه دوم) ، آرزو داشتند که یک اتاق نشیمن راهرو کوچک و یک دفتر کار کوچک داشته باشند ، که در نزدیکی آنها فضایی را برای چیدمان حمام اختصاص دادند.

 

آپارتمان 20 متری397781223.jpg

آشپزخانه اتاق ناهار خوری نه تنها یک میز بزرگ برای پذیرایی از گروهی از مهمانان دارد ، بلکه یک منطقه خلوت و زیبا برای یک شام عاشقانه دارد ( سئول). 

 

آپارتمان 20 متری
اتاق خواب همسران مانند فضای داخلی کل خانه کوچک (ّسئول) با رنگ های روشن تزئین شده است.  |  عکس


یک راه پله باریک با پله های شیب دار ، که از کل خانه عمودی عبور می کند ، ابتدا به آشپزخانه با یک اتاق ناهار خوری منتقل می شود ، و سپس به اتاق خواب با یک اتاق نشیمن کوچک ، که در طبقه چهارم است ، منتهی می شود. و فقط در طبقه 5 (!) یک حمام کامل با حمام دوم ، یک اتاق خشکشویی و یک اتاق رختکن وجود دارد.

 

وان

وان واقع در کنار پنجره افتخار ویژه میزبان است ( سئول).  |  عکس


با تشکر از همسرش ، که مدتها و سرسختانه از عقیده خود برای قرار دادن حمام تمام عیار دفاع می کرد ، اکنون خانه منطقه آرامش خاص خود را دارد ، زیرا وان در کنار پنجره قرار دارد. اکنون ، با غوطه ور شدن در آب گرم ، می توانید بی نهایت خطوط منظره منطقه پارک ، یا بهتر بگوییم ، بالای درختان را تحسین کنید. در طبقه 5 ، یک بالکن باز کوچک با چشم انداز عالی نیز مجهز شده بود ، بنابراین اگر بعد از یک روز سخت کاری ، جایی برای استراحت وجود داشته باشد ، البته اگر قدرت کافی برای رسیدن به آن را داشته باشید!

 

معماران ژاپنی (برج کپسولی ناکاگین ژاپن از داخل و بیرون چه شکلی است) بیش از هر چیز استعداد خود را در استفاده از قطعه زمین در مکانهای نامناسب برای ساخت ساختمانهای مسکونی ، ایجاد ساختمانهای بسیار باریک با شکل نامنظم متمایز کرده اند. آنها موفق می شوند با منطقی ترین استفاده از همه فضاها ، سازه ای کوچک را بین ساختمانهای بلند مرتفع ایجاد کنند. پیش از این کار به جایی رسیده است که هم آپارتمان های مسکونی و هم دفتر صاحب خانه که وی در آن از بازدیدکنندگان پذیرایی می کند ، در یک قطعه زمین مینیاتوری قرار می گیرند .باریک ترین خانه در لندن برای فروش : قیمت سر به فلک زده است

نظرات

در ادامه بخوانید...

آرامگاه یعقوب لیث صفار/ اولین شهریار ایران بعد از اسلام

در

ایران با تمدن غنی و با عظمت خود و در تاریخ پر فراز و نشیب و با ابهتی که دارد، نام دلاوران زیادی را در خود حک کرده که چون الماس بر سینه اش می درخشند. یعقوب لیث صفاری (رادمان پور ماهک) یکی از این نام آوران پر افتخار می باشد. این سردار نامی و دلاور ایرانی، بنیانگذار سلسله صفاریان در ایران است که در زمان حکومت او زبان پارسی جانی دوباره گرفت. او اولین شهریار ایران بعد از ورود اسلام به ایران می باشد.

 

آرامگاه یعقوب لیث صفار با گنبد مخروطی شکل دندانه دار در قسمت شمال شرقی روستای شاه آباد در 10 کیلومتری جاده دزفول به شوشتر در استان خوزستان، در میان یکی از مهم ترین محوطه های تاریخی ایران  یعنی در خرابه های شهر جندی شاپور قرار دارد. وجود گورستانی با سنگ قبرهای باستانی در اطراف مقبره گواهی بر قدمت این اثر دارد. گنبد مخروطی شکل آرامگاه، از بهترین نوع گنبدهای مخروطی واقع در خوزستان محسوب می شود.

 

جلال و زیبایی نمای گنبد از دور کاملا جلوه گر این است که روزی این بقعه برای شخصی بزرگ و محترم بنا شده است. معماری آرامگاه یعقوب لیث صفاری از یک ورودی برخوردار است و سطح داخلی آرامگاه را از سطح بیرونی آن جدا می کند. سازه اصلی آرامگاه یعقوب لیث صفاری در خوزستان خشت خام است و نقوش برجسته و ملات گچ و خاک دارد.

 

شاید بنظرتان اینجا آرامگاه یک آدم نه چندان معروف یا شاید شخصیتی که چندان تاثیرگذار نبوده است ولی عجیب اینکه این مکان، آرامگاه یعقوب لیث صفاری یکی از بزرگ مردان با ارزش تاریخ ایران است که در زمان حکومت خود نقش و تأثیر به سزایی دربازسازی و حفظ فرهنگ و زبان پارسی داشته است. برخلاف معماری نمای بیرونی بقعه یعقوب لیث صفار که از گذشتگان به زیبایی به یادگار مانده درون آرامگاه در کمال تاسف از پادشاه با ارزش وبزرگ ایرانی بعید است که با وجود نام نیکی که در تاریخ این مرز و بوم از خود به جای گذاشته چنین آرامگاه فراموش شده ای را دارا باشد. متأسفانه آرامگاه وضعیت مناسبی ندارد و در ضریح آهنی مقبره از چوب صندوق میوه برای اتصال بخش های مختلف استفاده شده است و روی دیوار قدیمی آرامگاه هم میخ های زنگ زده، سیم های کج و معوج، تارعنکبوت هایی با گستره ی زیاد، موکت های رنگ و رو رفته و محوطه سازی نامناسب به نحو نازیبایی جلب توجه می کند که انسان را اگر از سرنوشت صاحب مقبره خبر داشته باشد، متاسف می کند. ولی هیچ کدام از این مطالب از بزرگی و ارزش این شخصیت مهم و تأثیرگذار در تاریخ ایران کم نمی کند.

حقانیت آرامگاه یعقوب لیث صفار

پیشینه تاریخی معماری آرامگاه یعقوب لیث صفار به دوره سلجوقی تا قاجار می رسد و با توجه به مرمت های مختلف که بر آن گذشته است، قدیمی ترین آن مربوط به دوره ی سلجوقی می باشد. بنا به گفته مردم بومی این منطقه در حدود چندین دهه قبل روی دیوار گنبد کتیبه ای با خط عربی قدیم وجود داشته و روی آن اسم یعقوب لیث سردار بزرگ به وضوح نوشته شده بود که بعدها توسط عده ای با اسپری مشکی پوشیده شده است. وجود تندیس بزرگی از این شهریار ایرانی که سوار بر اسب خود می تازد و در بخش غربی شهر دزفول از مسیر اندیمشک به دزفول نصب شده، مهر تأییدی بر وجود آرامگاه یعقوب لیث صفار است و البته شواهد و اسناد تاریخی بر این حقیقت هم مهر تایید می زند.

 

زندگینامه

یعقوب لیث صفار پسر مسگری از قریه قرنین اهل سیستان بود و از آنجا که شغل رویگری را از پدر به ارث برده بود به صفار معروف شد. ولی به خاطر دلاوری ها و منش والا عده ای از عیاران او را به سرداری خود انتخاب کردند. با محبوبیتی که میان مردم به خاطر جنگ با خوارج به دست آورده بود توانست به قدرت برسد. مرکز حکومت او شهر زرنگ (زرنج) در افغانستان امروزی بود. در زمان به قدرت رسیدن یعقوب لیث صفار، حکومت بنی عباس در ایران قدرت و نفوذ بسیاری داشتند و یعقوب لیث صفار که از به قدرت رسیدن اعراب و همینطور نفوذ آنان در ایران ناراضی بود، از ابتدای حکومت خود رویای سرنگونی حکومت بنی عباس را در سر داشت و معماری آرامگاه یعقوب لیث صفاری مربوط به ایرانیان است.

 

چگونگی از دنیا رفتن یعقوب لیث صفار

عقاید متعددی در مورد پیشینه این دلاور مرد ایرانی دارند، برخی بر این عقیده هستند که رگ و ریشه صفاری به پادشاهان ساسانی می رسد. شاید این خود گواه بر دشمنی این ایرانی وطن پرست با اعراب بود. از این رو بعد از فتح کرمان و نیشابور و بعد از آن فتح خراسان و سرنگونی حکومت طاهریان به جهت سرنگونی بنی عباس به خوزستان لشکر کشید و از آنجا به بغداد رفت، اما در جنگ با خلیفه شکست خورد و از ناحیه گردن به شدت زخمی و مجبور به عقب نشینی شد. سپس دوباره به شوش بازگشت تا لشکر خود را احیا و به بغداد لشکرکشی کند، ولی در میانه راه و بر مبنای اسناد تاریخی در نزدیکی دزفول کنونی (جندی شاپور) به طور ناگهانی بیمار شد و کمی بعد از دنیا رفت. همه ی مورخان بر اینکه یعقوب لیث صفار دلاوری شجاع و باهوش و بسیار سیاستمدار بود اتفاق نظر دارند .

 

پاسدار زبان پارسی

پس از حمله ی اعراب تا زمان حکومت یعقوب لیث صفار، زبان رسمی ایران و حکومت های ایرانی عربی بود، یعقوب نخستین پادشاه ایرانی بود که زبان پارسی را 200 سال بعد از ورود اسلام به ایران دوباره بازسازی و زبان رسمی کشور اعلام کرد و بعد از آن هیچ کس در دربار او حق نداشت به غیر زبان پارسی سخن بگوید. تا جایی که از زبان مورخان نقل شده است: وقتی یکی از شاعران آن عصر در مدح یعقوب لیث صفار شعری به زبان عربی سرود او را ملامت کرد و به او گفت چرا به زبان پارسی شعر نمی گویی من این زبان را نمی دانم.
یعقوب لیث صفار زبان پارسی دری را زبان رسمی کشور اعلام کرد و بعد از آن حکومت وطن دوست و فرهنگ دوست سامانی راه او را دنبال و زبان پارسی را تا حد زیادی گسترش دادند و این رسمیت تا به امروز و عصر کنونی ادامه دارد .

از آن پس گرانمایه گویندگان                                  گشودند شعر دَری را زبان

وز آن گفته چون شعر سامان گرفت                      به نظم اندرون پارسی جان گرفت

سزد گر به یعقوب خوانی درود                               که در بر رخ پارسی درگشود

نخستین هوادار شعر دَری                                       همو بود و شاید که یادآوری

منبع:همگردی

نظرات

در ادامه بخوانید...

هنر معماری در کاروانسرای سعدالسلطنه

در
کاروانسرای سعدالسلطنه
کاروانسرای سعدالسطنه که به سرای سعدالسلطنه، سرای سعدیه، سرای سعادت و بازارچه سعدالسلطنه نیز معروف است، در مرکز شهر قزوین در خیابان امام خمینی (رشت سابق و پهلوی سابق تر) قرار دارد. ورودی اصلی کاروانسرای سعدالسلطنه از خیابان امام خمینی است که ۴ طاق نما در طرفین داشته و سقف آن نورگیر ندارد و به صورت عرقچین ساخته شده است و خیابان را به حیاط اصلی سرای سعدالسلطنه متصل می سازد.

کاروانسرای سعدالسلطنه

این کاروانسرا دارای محوطه تاریخی بسیار زیبا  است که در حال حاضر بزرگ ترین مجموعه کاروانسرایی شهری قزوین محسوب می شود که در عهد قاجار و در زمان ناصر الدین شاه توسط سعدالسلطنه، فرماندار وقت قزوین بنا شده است.

 

کاروانسرای سعدالسلطنه

کاروانسرای سعدالسلطنه بزرگترین کاروانسرای سر پوشیده جهان و بزرگترین کاروانسرای درون شهری ایران و یکی از معدود کاروانسرا های ایران است که دارای چندین حمام، سرا، تیمچه، شترخان، راسته، چهارسوق، مسجد، چایخانه و … می باشد. نقش کاروانسرای سعدالسطنه در گذشته به عنوان یک سرای بازرگانی بوده است. کاروانسرای سعدالسطنه به یکی از قطب های گردشگری در شهر قزوین تبدیل شده است. 

 

کاروانسرای سعدالسلطنه


برخی می گویند چون مجموعه کاروانسرای سعدالسطنه در محل میدان چوگان دوران صفویه (کاخ باغ سعادت، میدان سعادت) بنا شده بود به آن سرای سعادت می گفتند. محمد باقرخان سعدالسلطنه اصفهانی حاکم وقت شهر قزوین در اواخر دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار (سال ۱۳۱۰ هجری قمری) با توجه به مراودات اقتصادی فراوان ایران با روسیه و ترکیه، دستور داد کاروانسرایی در زمینی به مساحت 2.7 هکتار با حدود ۴۰۰ حجره در شهر قزوین بنا کنند و لقب خویش را بر روی آن نهاد و کاروانسرای سعدالسلطنه بعد از حدود دو سال با همت دو معمار اصفهانی و دو معمار قزوینی یعنی در سال ۱۳۱۲ هجری قمری به بهره برداری رسید. 

 

کاروانسرای سعدالسلطنه

این کاروانسرا از سراهای تودرتو و پیوسته به هم تشکیل گردیده است. حجره هایی که در حیاط ها واقع شده اند با ایوانچه های کاربندی شده نشانگر کمال زیبایی طرح می باشند که محورهای شرقی، غربی و شمالی، جنوبی بازار از آنها می گذرند. محورهای عمود بر هم در چهار سوق کاروانسرای سعدالسطنه به هم می پیوندد و معماری مکتب قزوین در فضاهای تجاری را به شیوه ای بسیار زیبا و ماندگار به نمایش می گذارند. بر فراز این چهار سوق گنبدی بزرگ و در چهار طرف آن چهار نیم گنبد قرار دارد که همگی دارای کاربندی و در اوج زیبایی از نظر معماری هستند.

 

کاروانسرای سعدالسلطنه

عملیات مرمت کاروانسرای سعدالسطنه نیز در قالب تفاهم نامه از طریق صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی سازمان میراث فرهنگی به سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری قزوین واگذار شد و عملیات اجرایی مرمت ادامه دارد و این بنا روند مطلوبی را در حوزه مرمت و بازسازی طی می کند.

کاروانسرای سعدالسلطنه

عملیات مرمت با استفاده از منابع مالی سازمان بهسازی و نوسازی و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دست انجام است و در حال حاضر بسیاری از قسمت ها بنا مرمت شده اند قرار است قسمت های مرمت شده به زودی توسط متولی آن به کاربری هایی مانند رستوران، تولیدی و فروشگاه لباس و … اجاره داده شود.

 

کاروانسرای سعدالسلطنه

 این اثر تاریخی ابتدا در تاریخ 1316/9/17 با شماره ثبت ۱۰۲۱ در زیر مجموعه بازار قزوین ثبت شد، سپس در مورخ 1377/5/11 با شماره ۲۰۸۹ به صورت مجزا به نام کاروانسرای سعدالسلطنه ثبت و بعدها گرمابه سعدیه با شماره ۱۲۵۹۸ در تاریخ ۱۳۸۴/۵/۱۱ از کاروانسرا جدا گردید.

 

نظرات

در ادامه بخوانید...