فواید ورزش برای بینایی

بینایی

مدت ها اعتقاد عمومی بر این بود که فعالیت بدنی می تواند برای بینایی مضر باشد. اما آخرین یافته های دانشمندان اجازه داده است تا از زاویه ای جدید به این رابطه نگاه کنیم. آنچه دانشمندان کشف کرده اند در تابستان سال 2020 ، وب سایت دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا (ایالات متحده آمریکا) نتایج یک مطالعه را منتشر کرد که در آن دانشمندان رابطه بین فعالیت بدنی و برخی بیماری های شایع چشم را تجزیه و تحلیل کردند.

 

به طور خاص ، طبق اطلاعات به دست آمده توسط دانشمندان ، فعالیت بدنی نه تنها به چشم آسیب نمی رساند ، بلکه می تواند سرعت رشد و حتی جلوگیری از ایجاد رتینوپاتی دیابتی ، گلوکوم ، تخریب ماکولا و همچنین برخی از اختلالات دیگر را که باعث کوری در سنین پیری می شود ، کند. یک مطالعه روی موش ها نشان داد که فعالیت بدنی باعث افزایش تکثیر رگ های خونی چشم تا 45٪ می شود. یعنی ، این عامل در ظهور تعدادی از بیماری های چشم منجر به از دست دادن بینایی کلیدی است.

 

دانشمندان دانشگاه ویرجینیا که قبلاً ذکر شد ، پس از مشاهده موش های آزمایشگاهی که در چرخ بودند ، نتیجه گیری کردند. فعالیت بدنی گردش خون را بهبود می بخشد و بنابراین عاملی در جلوگیری از تکثیر رگهای خونی است. اما همزمان محققان واقعیت جالب دیگری را نیز کشف کردند. یک اثر مثبت چشم در سطوح پایین فعالیت بدنی حاصل شد و افزایش ورزش عاملی برای کسب حتی نتایج بهتر نبود. برعکس ، وقتی موش های آزمایشی بار را افزایش می دهند ، شاخص قبلی به دست آمده از 45٪ به 32٪ کاهش می یابد.

 

... حتی پیش از مطالعه دانشمندان آمریکایی ، چشم پزشکان اطمینان داشتند که هرگونه فعالیت بدنی گردش خون در بدن را بهبود می بخشد ، از جمله فعال سازی خونرسانی به اندام های بینایی. در دوران کودکی ، هنگامی که بینایی شکل می گیرد ، فعالیت بدنی به ویژه در هوای تازه نشان داده می شود. سبک زندگی فعال به رشد عضلات ، از جمله عضلات حرکتی حرکتی ، که برای بینایی خوب مهم هستند کمک می کند .

 

اعتقاد بر این است که ژیمناستیک معمولی برای تأثیر مثبت بر بینایی کافی است. لیست تمرینات توصیه شده برای چشم همچنین شامل موارد زیر است: آهسته دویدن یا با سرعت پایین. پیاده روی سریع؛ دوچرخه سواری؛ شنا كردن. علاوه بر این ، طبق گفته محققان آمریکایی ، آهسته دویدن یا راه رفتن فعال به کاهش خطر آب مروارید مربوط به سن کمک می کند. ورزش 3 بار یا بیشتر در هفته ، پیشگیری خوبی از تخریب ماکولا است و ورزش سبک می تواند باعث کاهش فشار چشم در جوانان مبتلا به گلوکوم شود.

 

چه زمانی و چه ورزشی منع مصرف ندارد

دانشمندان ، در مورد تأثیر فعالیت بدنی بر بینایی ، تأکید می کنند که درک تفاوت بین بار مجاز و حد (شدید) مهم است. کارشناسان از مواردی مطلع هستند که زنان در زمان زایمان ، در برابر افزایش بیش از حد فشار در رگهای خونی چشم ، به طور موقت به طور کامل ناپدید می شوند یا بینایی کم می شود. در هنگام استرس شدید در هنگام ورزش نیز همین اتفاق می افتد. اما اگر این تمرینات در حدی باشد که برای حفظ آمادگی جسمانی کافی باشد و نه با هدف شکستن رکوردهای جهانی ، مزایای آن برای چشم آشکار است. بنابراین ، اگر از سطح استقامت شما فراتر نرود ، حتی بدن سازی نیز می تواند از نظر چشم پزشکی بی خطر باشد.

 

ورزش در نزدیک بینی متوسط ​​و زیاد منع مصرف دارد ، زیرا می تواند آسیب شدیدتری را نیز به شبکیه چشم وارد کند. اگر نزدیک بینی زیاد نباشد ، ورزش متوسط ​​حتی ممکن است مفید باشد. این امر به ویژه در کودکی و نوجوانی که نقص بینایی تازه در حال شکل گیری است ، صادق است. در میان کسانی که مضر به چشم انداز انواع بوکس و مختلف از هنرهای رزمی، که در آن خطر آسیب چشم وجود دارد.

 

به هر حال ، در یک زمان ، دانشمندان از دانشگاه کالیفرنیا یک تحقیق جالب انجام دادند. آنها 18 داوطلب را که با شدت های مختلف با دوچرخه ثابت ورزش می کردند زیر نظر گرفتند. در طول آزمایش ، متخصصان الگوی جالبی را کشف کردند. با شدت کمتری از بار ، مناطقی از مغز که مسئول درک و پردازش اطلاعات بصری هستند فعال می شوند. به عبارت ساده ، تشدید بینایی وجود دارد. اگر بار زیاد باشد ، قدرت بینایی کاهش می یابد. وجود چنین رابطه ای توسط خود ورزشکارانی که برای دویدن وارد می شوند ، تأیید شد. پس از مسابقات طولانی مدت ، بسیاری از افراد دچار مشکل بینایی می شوند. متخصصان این واقعیت را با تغییر فشار در رگ های خونی و همچنین کم آبی بدن توضیح می دهند.

 

تحقیقات اخیر فقط یک بار دیگر تأیید کرده است که فعالیتهای ورزشی متوسط ​​فقط یک امتیاز مثبت برای بدن است. اما هنگام ورزش ، فراموش نکنید که مرتباً به چشم پزشک مراجعه کرده و سلامت چشم خود را بررسی کنید. 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید