علائم کمبود منیزیم تشخیص و درمان

کمبود منیزیم
طبق گفته پزشکان ، 80٪ از جمعیت بزرگسال اکنون کمبود منیزیم دارند. این عنصر کمیاب عملکرد قلب را تنظیم می کند ، مسئول خلق و خو و حافظه است. 

منیزیم متعلق به موادی است که در بدن سنتز نشده و باید از رژیم غذایی  وارد بدن شود. برای قرن ها ، مردم مجبور نبودند در مورد چگونگی کنترل میزان منیزیم وارد شده به بدن با آب و غذا فکر کنند. اما با پیشرفت صنعت غذا ، همه چیز تغییر کرد. بنابراین ، مقدار منیزیم در سبزیجات و میوه هایی که به طور صنعتی و روی کودها کشت می شوند ، بسیار کاهش یافته است.

 

علائم کمبود منیزیم

آیا تمرکز در محل کار دشوار است و شب در رختخواب خوابیدن غیرممکن است - همه گوسفندان شمرده می شوند ، همه افکار زیر و رو می شوند ، اما عصبانیت و هیجان از بین نمی رود ، خوابیدن غیرممکن است. به نظر می رسد که از هر دو نفر ساکن یک شهر بزرگ این مشکل معمولی را دارد:

احساس اضطراب و تحریک پذیری
خستگی و کاهش عملکرد
برآمدگی در گلو
احساس خفگی
قلب مثل خرگوش می تپد. و این اتفاق می افتد ، به محض خواب رفتن ، عضلات پای شما میگیرد ، و این خواب راحت را از شما می گیرد. حتی استرس ناچیز نیز ناراحت کننده است و پس از استرس ، مدت طولانی نمی توانید آرام باشید.

 

کمبود منیزیم چگونه آشکار می شود

اول از همه ، علائم خستگی مداوم و نوسانات خلقی ، تپش قلب ، سرگیجه و هماهنگی ضعیف بدن ، از دست دادن اشتها ، حالت تهوع و استفراغ ، یبوست ، سردرد ، گرفتگی و بی حسی دست و پا ، ریزش مو ، شکنندگی ناخن ها و موارد دیگر است.

 

- ساده ترین کار برای تشخیص کمبود منیزیم اندازه گیری فشار خون است. اگر شروع به افزایش کند ، این بدان معنی است که منیزیم در بدنکافی نیست .

کمبود منیزیم   خطر بیماری عروق کرونر قلب را افزایش می دهد. کمبود عنصر منیزیم می تواند با فشار خون بالا ، آترواسکلروز ، سرطان ، دیابت ، حمله قلبی و سکته مغزی همراه باشد.

- فردی که دچار کمبود منیزیم است از اسپاسم عروقی رنج می برد ، گردش خون مختل می شود ، روحیه همراه با کیفیت زندگی کاهش می یابد. بدن وقت ندارد که واکنش نشان دهد ، نیاز به منیزیم افزایش می یابد .اگر در کمبود منیزیم در بدن شک دارید ، برای دوره درمان به پزشک خود مراجعه کنید.

 

اما یک سری علائم کلاسیک وجود دارد که می تواند با کمبود منیزیم همراه باشد : اضطراب ، گرفتگی عضلات ، تشنج و تیک تاک و ضربان قلب سریع. این امر معمولاً می تواند با سردرد ، بی خوابی ، تحریک پذیری ، تغییرات مکرر روحیه و خستگی مزمن تشدید شود.

 

فست فودها و غذاهای تصفیه شده نه تنها نیاز به منیزیم را برآورده نمی کنند ،بلکه با حذف منیزیم از بدن می توانند منجر به کمبود منیزیم شوند.

 

چرا کمبود منیزیم داریم

برای قرن های متمادی ، مردم حتی مجبور نبودند در مورد چگونگی کنترل مقدار منیزیم وارد شده به بدن با آب و غذا فکر کنند. اما هرچه تولید غذا صنعتی تر می شود ، منیزیم  در رژیم غذایی مردم غربی کمتر می شود.مقدار منیزیم در سبزیجات و میوه هایی که به طور صنعتی و با کودها تولید می شوند ، طی 50 سال گذشته بسیار کاهش یافته است  :

در سبزیجات 24٪
در میوه ها 17٪
در گوشت 26٪


سابقه کمبود منیزیم در تعداد و حقایق:

سال 1950 

در دهه 1950 ، پزشکان و دانشمندان در مورد بیماری های تمدن ، از جمله کمبود منیزیم  صحبت کردند .
سال 1995

در سال 1995 ، سازمان بهداشت جهانی کمبود منیزیم را رسماً به عنوان یک بیماری پاتولوژیک تشخیص داد.
سال 2007 

از ابتدای قرن بیستم ، مصرف این ماده معدنی بیش از نصف شده است (از 500 میلی گرم در روز به 175-225).

 

 

کمبود منیزیم چگونه بر سلامتی تأثیر می گذارد

بدن یک فرد بزرگسال فقط حاوی 21-28 گرم منیزیم (تقریباً یک قاشق غذاخوری!)  است . در این حالت ، منیزیم متعلق به موادی است که در بدن سنتز نشده و باید از خارج وارد شود. اما با مشارکت پروتئین ها تشکیل می شود ، برای کار عضلات و سیستم عصبی لازم است ، قند خون و فشار را تنظیم می کند 

علاوه بر علائمی که در بالا ذکر شد ، کمبود منیزیم
خطر بیماری کرونر قلب را افزایش می دهد. کمبود طولانی مدت عنصر می تواند با فشار خون بالا ، تصلب شرایین و سرطان ، دیابت ، سکته قلبی و سکته مغزی همراه باشد.

 

کمبود منیزیم در کودکان

در کودکان ، کمبود مقدار مناسب یک ماده غذایی در رژیم غذایی یک عامل خطر برای ایجاد اوتیسم ، نارساخوانی ، رفتار انحرافی ، ADHD (اختلال کم توجهی / بیش فعالی) است .

 

چرا منیزیم به ویژه برای زنان مورد نیاز است

زنان نسبت به کمبود منیزیم حساسیت بیشتری دارند و غلظت بیشتری از ماده در بدن لازم دارند. این به دلیل مشارکت فعال منیزیم در تولد کودکان است .

بنابراین ، باید به علائمی که قبلاً توضیح داده شد توجه کنید. به خصوص در دوره هایی که زمینه هورمونی تغییر می کند: در دوران بلوغ ، در دوران بارداری ، در یائسگی.

مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی نیز بر میزان منیزیم تأثیر می گذارد: در 40٪ از زنانی که داروهای ضد بارداری خوراکی را مصرف می کنند ، کمبود ریز مغذی ها سه ماه پس از شروع مصرف رخ داده است . ضمناً ، با کمبود منیزیم ، سندرم قبل از قاعدگی حادتر است - و ولع مصرف شکلات افزایش می یابد ( واقعیتی که از نظر علمی ثابت شده است).
در طول دوره بارداری ، نظارت بر سطح منیزیم  ضروری است :
جبران کمبود این عنصر مغذی به بارداری سالم کمک می کند و بر رشد جفت تأثیر می گذارد .
جبران کسری نیز می تواند به مدیریت علائمی مانند تشنج و افزایش تحمل استرس کمک کند ، که برای تحمل دوران بارداری بسیار مهم است .
از آنجا که منیزیم در تشکیل پروتئین ها (اجزای سازنده اندام ها و بافت ها) و سیستم عصبی نقش دارد ، این یک عنصر مهم برای رشد طبیعی جنین است.


و جدی ترین نکته: کمبود منیزیم در زنان باردار می تواند
با پره اکلامپسی و اکلامپسی همراه باشد. اینها شرایطی است که نه تنها سلامتی ، بلکه زندگی مادر و کودک را نیز تهدید می کند.

 

چگونه منیزیم با استرس ارتباط دارد

ما ابتدا گفتیم که علائم کمبود منیزیم در بسیاری از افراد به استرس مربوط می شود.
و آنها اغلب حق دارند ، زیرا استرس و کمبود منیزیم فرآیندهای به هم پیوسته ای هستند که یکدیگر را تشدید می کنند.

 

بدن همه را به عنوان استرس درک می کند ، از جمله
رویدادهای معمول و دلپذیر. چندین ماه آماده سازی برای عروسی یا درگیری بی وقفه با مدیر ، حجم بسیار زیادی از کار ، حتی محبوب ترین ، یک سن سخت برای کودک - هر یک از اینها می تواند به عنوان یکعامل تأثیر پذیر و بی ثبات کننده باشد .

 

بسیاری از مردم تصور می کنند که استرس فقط دارای تظاهرات عاطفی است: اضطراب ، تحریک پذیری ، عصبی بودن ، احساس افسردگی. اما علائم جسمی مانند افزایش خستگی ، تنش عضلانی ، تیک و گرفتگی عضلات می تواند نتیجه استرس مزمن باشد .


منیزیم مقاومت در برابر استرس را افزایش می دهد .بدن با افزایش استرس عاطفی و ذهنی واقعاً به آن نیاز دارد.

 

 

آزمایش تشخیص کمبود منیزیم

سطح منیزیم در بدن با استفاده از آزمایشات سرم و ادرار تعیین می شود . اما از آنجا که این عنصر عمدتا در استخوان ها یافت می شود ، اعداد موجود
در فرم های آزمایشگاهی اغلب اطلاعات کافی را فراهم نمی کنند.بنابراین ، در عمل درمانی ، آزمایش های تخصصی اغلب برای تجزیه و تحلیل علائم بیمار استفاده می شود. مهم است که یاد بگیرید بدن خود را احساس کنید و به دستورالعمل های آن گوش دهید. درست است ، پس آنچه بدن در مورد آن هشدار می دهد را باید به پزشک بگویید و به طور مستقل تفسیر نکنید.

 

یک رژیم غذایی سالم سالم و منظم به حفظ سطح عنصر کمک می کند.

 

برای کمبود منیزیم چه چیزی بیشتر بخوریم

آجیل
جلبک
آب معدنی
سبزیجات تازه

 

برای کمبود منیزیم چه چیزی کمتر بخوریم

آب گازدار
الکل
فست فود
بستنی کیک و شیرینی جات


اما برای مقابله با کمبود ، قبل از هر چیز ، ارزش دارد که از پزشک خود در مورد مصرف داروهای مکمل حاوی منیزیم سوال کنید. اگر تحت استرس هستید و به خصوص اگر قصد مادر شدن دارید ، به احتمال زیاد ،فقط ممکن است به یک منبع اضافی منیزیم نیاز داشته باشید .حفظ سطح طبیعی منیزیم در بدن می تواند به شما کمک کند حتی وقتی از کنترل خارج می شود احساس اطمینان بیشتری کنید.

 

زندگی بدون استرس غیرممکن است. بدون مشکلات و نگرانی ها خیلی کسل کننده خواهد شد و کسالت و یکنواختی به خودی خود عوامل استرس زا هستند. اما این در قدرت ما است که به بدن در مقاومت در هر آزمایشی کمک کنیم.


استرس جسمی و روحی مرتبط با کمبود منیزیم را تسکین می دهد ، به این معنی که شما می توانید یک سنگر آرامش برای خانواده و دوستان باشید. دریافت عنصر عملکرد را بهبود می بخشد ، به شما امکان می دهد آنچه دوست دارید انجام دهید و به اهداف خود برسید . و جهان ناگهان از خشونت کمتری برخوردار می شود ، خواب عمیق و ترمیم کننده است و با انجام آزمایش های جدی به یک  شخصیت معتدل تبدیل می شوید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید