مصرف کدام ویتامین ممکن است خطرناک باشد و در چه زمانی؟

دکتر

ویتامین ها برای سلامتی ما ضروری هستند. بدن ما بدون آنها نمی تواند کار کند. اگرچه بیشتر ویتامین های ما از رژیم غذایی ما تأمین می شود ، یک سوم بزرگسالان و بیش از 50٪ افراد بالای 55 سال ، گزارش می کنند که روزانه مکمل ویتامین مصرف می کنند. مردم به طور کلی معتقدند که ویتامین ها باید ایمن باشند و حتی اگر هیچ فایده ای نداشته باشند ، بعید است مضر باشند. این یک واقعیت تأسف آور است . به عنوان یک پزشک ، اغلب از من می پرسند: کدام ویتامین ها توصیه می شوند؟ آیا مصرف ویتامین ها بی خطر است؟ کدام ویتامین ها ممکن است خطرناک باشند؟ عوارض جانبی مصرف ویتامین ها چیست؟ آیا نکات خاصی در مورد مصرف بی خطر بودن ویتامین ها وجود دارد؟ ادامه مطلب را بخوانید .

 

1. کدام ویتامین ها توصیه می شود؟

دارو

حقیقت ماجرا این است که اکثر مردم همه ویتامین های مورد نیاز خود را از رژیم غذایی خود دریافت می کنند. اگر بدن شما به اندازه کافی ویتامین دارد ، اگر ویتامین اضافی مصرف کنید ، به سادگی آنها را از طریق ادرار و مدفوع دفع خواهید کرد.به طور کلی نیازی به مصرف مکمل های ویتامین نیست. با این حال ، چند استثنا وجود دارد:

 

اسید فولیک - به زنان باردار توصیه می شود روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند. این کار برای جلوگیری از نقص لوله عصبی در کودک است (به عنوان مثال spina bifida نقص مادرزادی در ستون فقرات).

 

ویتامین D   - توصیه فعلی برای بزرگسالان انگلستان است ، حداقل مصرف 10 میکروگرم (400 واحد بین المللی) در روز ویتامین D است. این به این دلیل است که سطح پایین ویتامین D بسیار رایج است. این توصیه در آوریل و در ابتدای بیماری همه گیر COVID-19 صادر شد زیرا ویتامین D در معرض نور خورشید در پوست ایجاد می شود و به افراد فقط توصیه می شود که روزانه 1 ساعت در خارج از خانه ورزش کنند. با نزدیک شدن فصل زمستان و کوتاه شدن روزها ، ممکن است عاقلانه باشد که سطح ویتامین D را افزایش دهیم ، زیرا همه عفونت های تنفسی در ماه های زمستان بیشتر دیده می شوند و ویتامین D نقش مهمی در دفاع ایمنی بدن ما دارد.

 

2. آیا مصرف ویتامین بی خطر است؟

دکتر

یک بررسی 2016 در مجله Advanced Pharmaceutical Bulletin ، تمام آزمایشات کنترل شده تصادفی با کیفیت خوب راجع به استفاده از ویتامین ها بین سال های 1993 تا 2015 را بررسی کرد. نویسندگان نتیجه گرفتند که مصرف مقادیر بالای ویتامین A ، E ، D ، C و اسید فولیک همیشه به پیشگیری از بیماری کمک نمی کند و در برخی شرایط می تواند مضر باشد. آنها پیشنهاد کردند که ویتامین ها فقط باید تحت کنترل یک پزشک صادر شود.

 

3. کدام ویتامین ها ممکن است خطرناک باشند و چه زمانی؟

دارو

ویتامین E - ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است. آنتی اکسیدان ها مولکول های مهمی هستند زیرا اثرات ضد سرطانی زیادی در بدن دارند. با این حال ، اثر آنها پیچیده است و بسیاری از آنها می توانند مضر باشند.

در بسیاری از مطالعات که در آن ویتامین E به بیماران داده شده است تا سعی کنند میزان سرطان ، بیماری های قلبی عروقی یا مرگ را کاهش دهند ، هیچ فایده قابل توجهی نداشته است.

برخی مطالعات اثر ویتامین E را برای جلوگیری از سرطان پروستات یا سرطان ریه بررسی کرده اند ، حتی یافته اند که این منجر به افزایش اندک خطر می شود. به نظر می رسد خطرات مرتبط با مصرف ویتامین E در دوزهای بالا وجود دارد.

 

ویتامین C - ویتامین C همچنین یک آنتی اکسیدان قوی با بسیاری از خواص است ، برای سلامتی بسیار مفید است. با این حال ، بسیاری از مطالعات  نتوانسته اند نشان دهند که مصرف مکمل های ویتامین C تاثیری در کاهش بیماری های قلبی عروقی ، سرطان یا مرگ دارد.

 

بسیاری از مردم معتقدند ویتامین C با دوز بالا می تواند از عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی جلوگیری کند. با این حال ، به نظر نمی رسد که این مورد باشد. یک بررسی داده ها در سال 2013  شامل 29 آزمایش  و 306 شرکت کننده نشان ندادند که مصرف مکمل های ویتامین C از سرماخوردگی جلوگیری می کند.

 

مکمل های ویتامین C حتی ممکن است مضر باشند. در یک مطالعه 2004 ، مکمل های ویتامین C در زنان دیابتی منجر به افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی می شود.

 

عوارض جانبی ناشی از ویتامین C فقط در افرادی که مکمل مصرف می کنند دیده می شود. وقتی مقادیر زیادی ویتامین C در غذا خورده می شود ، عوارض جانبی مشاهده نمی شوند. 

 

ویتامین A -  که به آن رتینول نیز می گویند - عمدتا از بتا کاروتن ، رنگدانه قرمز / نارنجی موجود در بسیاری از سبزیجات مانند هویج ، حاصل می شود. ویتامین A یکی دیگر از آنتی اکسیدان های قدرتمند است. مطالعات نشان داده است که با داشتن یک ویتامین A در رژیم غذایی ، خطر ابتلا به سرطان ریه ، پستان ، لوزالمعده و مثانه کاهش می یابد. با این حال ، به نظر نمی رسد که مصرف مکمل های ویتامین A اثرات یکسانی داشته باشد.

 

به عنوان مثال ، در آزمایش بتا کاروتن و رتینول (CARET) ، 18000 سیگاری فعلی یا اخیر ، و کارگران که با آزبست کار می کنند ، به طور تصادفی  ویتامین A یا دارونما داده شد و پیگیری شدند. بعد از 6 سال در گروهی که ویتامین A  مصرف می کردند28٪ افزایش سرطان ریه و 17٪ مرگ و میر افزایش یافت.

 

در زنان باردار نشان داده شده است که دوزهای بالای ویتامین A خطر ابتلا به نقص در لوله عصبی را با ضریب 3.5 افزایش می دهد. اکنون ویتامین A به عنوان تراتوژنیک در نظر گرفته می شود. 

تراتوژنیک به تاثیر دارو هایی که قادرند از جفت وارد بدن جنین شوند و به رشد و تکوین جنین یا رویان آسیب جدی وارد کرده و منجر به ناهنجاری جنین یا نوزاد شوند

 

اگرچه ویتامین A برای رشد استخوان مهم شناخته شده است ، اما مصرف بیش از حد ویتامین A لزوماً مفید نیست. کمبود ویتامین A با رشد ضعیف استخوان همراه است ، اما ویتامین A اضافی منجر به افزایش تحلیل استخوان (پاکسازی استخوان) با استخوان های شکننده و افزایش احتمال شکستگی می شود.

 

اسید فولیک - این یک ویتامین B محلول در آب است. کمبود فولات خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد ، اما فولات اضافی با افزایش سرعت رشد سلول های سرطانی ، خطر سرطان را نیز افزایش می دهد.

 

در یک مطالعه نروژی 2009 ، 6837 بیمار مبتلا به بیماری های قلبی عروقی به طور تصادفی به مکمل های اسید فولیک یا دارونما تقسیم شدند و به مدت 9 سال پیگیری شدند. گروه اسید فولیک افزایش قابل توجهی در نتایج سرطان و مرگ و میر نسبت به افراد دارونما نشان داد.

 

ویتامین D - زمانی متخصصان معتقد بودند که مکمل های ویتامین D می توانند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و پولیپ روده را کاهش دهند. با این حال ، در یک آزمایش بزرگ  در سال 2006 ، روی 36282 زن یائسه که به مدت 7 سال از مکمل های کلسیم و ویتامین D استفاده می کردند ، هیچ کاهشی در میزان سرطان روده بزرگ را نشان نداد.

 

در انگلیس ، مکمل های کلسیم و ویتامین D برای زنان یائسه یا یائسه در معرض خطر پوکی استخوان توصیه می شود ، زیرا ثابت شده است که این ماده باعث بهبود تراکم مواد معدنی استخوان و جلوگیری از شکستگی می شود.

 

 

4- عوارض جانبی مصرف ویتامین ها چیست؟

سردرد

اگرچه اکثر ویتامین ها به خوبی تحمل می شوند ، اما عوارض جانبی با هر نوع دارو امکان پذیر است. قبل از شروع مصرف هرگونه قرص جدید از جمله مکمل های ویتامین ، همیشه در صورت داشتن بیماری مزمن پزشکی یا مصرف داروی منظم دیگر با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید.

در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک حاد - آنافیلاکسی حاد - پس از بلعیدن قرص ویتامین ، باید سریعاً به دنبال کمک فوری باشید.

ویتامین E- عوارض جانبی نادر است. اینها شامل سردرد ، سرگیجه ، گرفتگی شکم ، اسهال ، خستگی و بثورات پوستی است. به ندرت ، ویتامین E می تواند باعث مشکلات خونریزی ، خون دماغ یا خونریزی لثه شود.

 

ویتامین C - عوارض جانبی نادر است. اینها شامل سردرد ، گرگرفتگی ، حالت تهوع ، استفراغ ، سرگیجه و میگرن در دوزهای بالا است. دوزهای بالای ویتامین C ممکن است سطح اسید اوریک را افزایش دهد که منجر به سنگ کلیه می شود. ویتامین C ممکن است قند خون را در بیماران دیابتی افزایش دهد.

 

ویتامین A -  عوارض جانبی نادر است. اینها شامل سردرد ، خستگی ، بی حالی ، شکم درد ، از دست دادن اشتها و استفراغ است. ویتامین A همچنین می تواند باعث خشکی و ترک پوست ، از بین رفتن پوست (رسوب زدایی) و ریزش مو شود. در دوزهای بالا ، ویتامین A می تواند باعث سمیت کبدی شود - هنگام مصرف مکمل های ویتامین A ، نباید الکل بنوشید. این لیست جامع نیست - همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

 

اسید فولیک - عوارض جانبی نادر است. این موارد عبارتند از: خستگی ، حالت تهوع ، نفخ ، بی حالی و بثورات پوستی. افزایش حملات صرعی گزارش شده است. برخی افراد از طعم تلخ دهان شکایت دارند. ممکن است ارتباطی با بی خوابی وجود داشته باشد.

 

ویتامین D  - عوارض جانبی نادر است. این موارد شامل حالت تهوع ، استفراغ و بثورات پوستی است. مصرف بیش از حد ویتامین D ممکن است منجر به مقادیر بالای کلسیم - هیپرکلسمی - که یک بیماری جدی پزشکی است ، همراه با گیجی ، ضعف عضلانی و درد استخوان باشد. مکمل های ویتامین D خود را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید و وسوسه مصرف زیاد آن را نداشته باشید.


5. نکات ویژه در مورد مصرف ویتامین ها

زن
مراقب ویتامین های محلول در چربی ، A ، D ، E و K باشید ، که به طور بالقوه می توانند در بدن جمع شوند و به احتمال زیاد مسمومیت ایجاد می کنند. 

اگرچه ویتامین های K1 و K2 بی خطر هستند ، اما ویتامین K3 مصنوعی بسیار سمی شناخته شده است.

ویتامین های محلول در آب ، مانند بیشتر ویتامین های گروه B ، هر روز به راحتی از طریق ادرار از بدن دفع می شوند. این ویتامین ها به همان روشی ذخیره نمی شوند و احتمالاً هرگز مسمومیت ایجاد نمی کنند.


6. آیا می توانید بیش از حد مکمل ویتامین مصرف کنید؟

BB12GGjC.jpg

مقدار توصیه شده رژیم غذایی (RDA) - مقدار ویتامین موردنیاز هر روز برای سالم ماندن است.سطح بالای تحمل پذیر (UL) حداکثر مقداری است که باید مصرف کنید قبل از اینکه در معرض خطر مصرف بیش از حد یا عوارض جانبی جدی قرار بگیرید.UL روی برچسب محصول قید نشده است. می توانید RDA و UL را به صورت آنلاین بیابید .RDA بسیار پایین تر از UL است. اگر به RDA پایبند باشید ، مشکلی نخواهید داشت.

 

اکثر متخصصان تغذیه احساس می کنند در صورت داشتن رژیم غذایی سالم ، مصرف مولتی ویتامین غیرضروری است ، اما ممکن است در برخی شرایط خاص ویتامین های خاصی سودمند باشد. یک مثال خوب ، توصیه کنونی انگلیس برای مصرف ویتامین D اضافی در طی شیوع همه گیر فعلی است.

توجه به این نکته مهم است که برخی از ویتامین ها نباید با هم مصرف شوند.(مثل آهن و کلسیم)

به عنوان مثال کلسیم و ویتامین D به طور همزمان مصرف می شوند ، اما کلسیم از جذب آهن از روده جلوگیری می کند ، بنابراین کلسیم و آهن باید در زمان های جداگانه مصرف شوند.


7. نتیجه گیری نهایی

همه ما باید در بحبوحه همه گیر COVID-19 ، در مورد سلامتی خود به دقت فکر کنیم. با این حال ، دستیابی به یک بطری ویتامین هرگز به اندازه خوردن یک رژیم غذایی متعادل مغذی برای شما مفید نخواهد بود. بدن شما به گونه ای طراحی شده است که ویتامین ها و مواد معدنی را از مواد غذایی جذب می کند ، نه از مکمل ها. اینها کمتر جذب می شوند و اثرات مشابه مواد مغذی حاصل از منابع غذایی طبیعی را ندارند. اگر به ویتامین ها و مکمل ها فکر می کنید ، در عوض بهتر است به بهبود رژیم غذایی خود تمرکز کنید؟ بسیار خوشمزه تر ، ایمن تر ، و بسیار جالب تر!

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید