برجستگی روی زبان چیست؟ علل و درمان

علل برجستگی روی زبان

برجستگی روی زبان رایج است و علل احتمالی بسیاری از برجستگی ها  آسیب ها ، آلرژی ها و عفونت ها می باشد. اگرچه برجستگی های زبان ممکن است احساس عجیب داشته باشدو ممکن است باعث نگرانی شوند ، اما معمولاً بی ضرر هستند.

ممکن است برخی از افراد با برآمدگی روی زبان خود نگران سرطان باشند ، اما سرطان دهان نسبتاً نادر است. طبق آمار انجمن سرطان آمریکا ، حدود 50 هزار نفر در ایالات متحده در سال 2018 به این نوع سرطان مبتلا شده اند.سرطان زبان حتی کمتر رایج است ، اما هرکسی که نگران برجستگی های روی زبان است ، باید با یک پزشک متخصص در زمینه سلامت دهان و دندان مشورت کند تا ذهن خود را راحت کند.

 

در این مقاله به علل و علائم برآمدگی زبان می پردازیم. ما همچنین توضیح می دهیم چه زمانی به پزشک مراجعه می کنید ، گزینه های درمانی و چشم انداز آن را بررسی می کنیم.

 

علت برجستگی روی زبان

برخی از غذاهای خاص ممکن است باعث ایجاد زخم پوستی روی زبان شود.
برجستگی زبان دلایل احتمالی بسیاری دارد. صرف وجود یک برآمدگی در زبان ، به ندرت اطلاعات کافی را برای مبنای تشخیص قرار می دهد. برخی از شایع ترین علل برجستگی زبان عبارتند از:

صدمات زبان

صدمه به زبان می تواند باعث برآمدگی و احساس برجستگی شود. مانند سایر نواحی بدن ، ممکن است زبان در پاسخ به صدمه متورم شود.

افرادی که به طور تصادفی زبان خود را گاز میگیرند ، بعضی اوقات پس از آسیب دیدگی ، متوجه تورم در زبان می شوند. سوختگی ناشی از مایعات یا مواد غذایی داغ یکی دیگر از دلایل عمده آسیب دیدن زبان است.

 

تبخال دهان

تبخال یک عفونت ویروسی شایع است و حدود 60 درصد از بزرگسالان آمریکایی را مبتلا می کند. برخی از افراد مبتلا به تبخال در دهان هرگز علائمی را تجربه نمی کنند. با این حال ، بیشتر افراد هر از گاهی به تاول های دردناک  در اطراف بینی یا دهان خود مبتلا می شوند.

برخی از افراد همچنین تاول هایی را بر روی زبان یا لثه مشاهده می کنند. این تاول ها بسیار دردناک هستند و ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد.

تبخال دهان مسری است و می تواند از طریق بزاق ، تماس مستقیم با منطقه آلوده یا تماس با سطح دهان و زبان گسترش یابد. این حتی در صورت عدم بروز علائم ممکن است رخ دهد.

 

زخم کانکر یا آفتوس، آفت

زخم های پوستی از شایع ترین علل زخم در دهان است. آنها غالباً در قسمت داخلی لب ها رشد می کنند ، اما ممکن است روی زبان نیز ظاهر شوند. زخم ها از نظر ظاهری قرمز ، سفید یا زرد و بسیار دردناک هستند.

برخی افراد متوجه شده اند که برخی غذاها باعث ایجاد زخم های کانکر می شوند. با این حال ، علت زخم های کانکر هنوز مشخص نشده است. زخم کانکر یا آفتس [آفتوس، آفت]، ضایعه‌ای کوچک و سطحی است که روی بافت نرم دهان یا در پایه لثه‌ ایجاد می‌شود. بر خلاف زخم‌ سرد یا تبخال، زخم کانکر در سطح لب‌ ایجاد نمی‌شود و مُسری نیست. به هر حال زخم کانکر ممکن است دردناک باشند و غذا خوردن یا حرف زدن را  سخن کند.بیشتر زخم های کانکر بدون درمان از بین می روند ، اما در بعضی موارد ممکن است بسیار دردناک باشد که باید به پزشک مراجعه کنیم.

 

آلرژی

عدم تحمل مواد غذایی و واکنشهای آلرژیک ممکن است باعث برآمدگی زبان شود یا باعث تورم آن شود.  تورم ناگهانی و سریع کل زبان می تواند نشانه واکنشی آلرژیک و خطرناک باشد که به آنافیلاکسی معروف است .

علائم ی که  فرد در آنافیلاکسی تحربه می کند: 

ورم لب ها ، دهان و زبان 
ایجاد بثورات ناگهانی یا کهیر
خس خس سینه یا مشکلات تنفسی دیگر


سرطان

اگرچه نادر است ،  برجستگی روی زبان می تواند سرطان باشد. و علاوه بر برجستگی روی زبان ، کنار آن زبان رشد کرده باشد ، به ویژه اگر سخت و بدون درد باشد ، برآمدگی زبان سرطانی است.  با پزشک در مورد هرگونه برآمدگی یا برآمدگی که بیش از یک هفته یا دو هفته طول بکشد ، مشورت کنید.

 

عفونت ها

عفونت در دهان یا زبان ممکن است باعث تورم و درد در محل عفونت شود. اگر زبان بعد از گازگرفتگی یا در نتیجه آسیب دیدگی متورم شود ، مراجعه به پزشک بسیار مهم است.

حتی یک دهان سالم سرشار از باکتری است. هرگونه صدمه می تواند تکثیر و عملکرد باکتری ها را در بافت زبان راحت تر کند.

اگر برجستگی بسیار دردناک است یا تب دارید ، دیدن پزشک ضروری است زیرا این می تواند نشانه عفونت جدی باشد.

 

سیفیلیس

افراد مبتلا به سیفلیس گاهی اوقات به عنوان یک علامت اولیه بیماری ، زخم زبان ایجاد می کنند.
سفلیس یک عفونت باکتریایی قابل درمان اما خطرناک برای زندگی است. افراد می توانند عفونت را از طریق تماس مستقیم با زخم های سفلیس در طی رابطه جنسی واژینال ، مقعد یا دهان سرایت دهند.

بعضی از افراد مبتلا به سفلیس گاه به عنوان علامت اولیه بیماری ، زخم هایی را بر روی زبان دارند. در صورتی که زبان محل عفونت باشد ، این شایع تر است ، مانند مواردی که سفلیس از طریق رابطه جنسی دهانی گسترش می یابد.

 

بیماری سل

سل یک بیماری عفونی است که معمولاً ریه ها را تحت تأثیر قرار می دهد. برخی از مبتلایان به سل ضایعات و زخمهایی را در بدن خود دارند. زخمها می توانند در هر نقطه ، از جمله روی زبان باشند.ضایعات زبان به دلیل سل بسیار نادر است ، اما ممکن است اولین علامت این اختلال در یک فرد تازه آلوده باشد.

 

برفک دهان

برفک دهان یک عفونت مخمر در دهان است. مخمر نوعی قارچ است که معمولاً در مناطق مرطوب و تاریک رشد می کند. در نوزادان  به ویژه  غالباً برفک دهان ایجاد می شود.

 

سایر عوامل خطر برای ایجاد برفک دهان 

دیابت
کورتیکواستروئیدها از جمله اسپری استنشاقی آسم
شرایطی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند ، مانند HIV ، پیوند عضو ، بیماری های خود ایمنی و سرطان
داروها یا شرایطی که باعث خشکی دهان می شود
اکثر مبتلایان به برفک دهان معمولاً متوجه لکه های سفید خشن روی زبان یا لب ها می شوند. غالباً قرمزی و درد در دهان وجود دارد.

برخی از افراد احساس پنبه در دهان خود و یا احساس خشکی را توصیف می کنند. برخی دیگر ترک خوردن در نزدیکی لب یا درد هنگام غذا خوردن را تجربه می کنند.

پاپیلیت زبانی گذرا 

برآمدگی پاپیلیت ، برآمدگیهای ریز است که در سطح زبان قرار دارد.
پاپیلیت زبانی گذرا ، که به عنوان برجستگی های گذرا نیز شناخته می شود ، التهاب موقتی پاپیلای زبان است. این برجستگی های ریز و درشتی است که در سطح بالای زبان وجود دارد.

 

برآمدگی پاپیلیت می تواند دردناک باشد و ممکن است باعث خارش ، حساسیت شدید یا احساس سوزش روی زبان شود. آنها معمولاً ناگهان ظاهر می شوند. علائم به طور معمول پس از چند روز از بین می روند.

 

تحریک زبان

برخی از غذاها مانند آب نبات ترش یا غذاهای بسیار اسیدی می توانند باعث تحریک زبان ، لثه و لب شوند. این می تواند منجر به لکه های سخت یا  برجستگی روی زبان شود که چند روز طول می کشد. اگر منطقه دچار درد شدیدی باشد ، ممکن است تغییرات اخیر در رژیم غذایی مسئول باشد.


تشخیص برجستگی روی زبان و چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

زخم دهان

تنها علت برآمدگی زبان که اورژانس پزشکی است آنافیلاکسی است. افرادی که زبان های بسیار متورم دارند و در کنار برجستگی های زبان  مشکل تنفسی را تجربه می کنند ، باید سریعاً به پزشک معالج مراجعه کنند.

برجستگی روی زبان با تب شدید اگر  بیش از یک هفته ادامه داشته باشد ، بهتر است با پزشک صحبت کنید. برجستگی روی زبان در حال رشد زبان که از بین نمی رود می تواند یک بیماری جدی یا حتی به طور بالقوه سرطان باشد.

همچنین توصیه می شود که برای برآمدگی های دردناک زبان که در انتهای زبان است ، به پزشک مراجعه کنید.

برای تشخیص برآمدگی ها ، پزشک آنها را معاینه می کند و از سابقه پزشکی فرد و هرگونه حساسیت غذایی سوال می کند .

در بعضی موارد ، پزشک می تواند آزمایش خون را برای رد عفونت هایی مانند سیفیلیس و سل انجام دهد. اگر مشکوک به سرطان باشد یا علت برجستگی آن ناشناخته باشد ، پزشک ممکن است بیوپسی یا برداشتن توده را برای تشخیص توصیه کند.

 

داروهای خانگی برای درمان برجستگی روی زبان

نوشیدن آب زیاد یک راه حل خانگی توصیه شده است.
درمان به علت برجستگی روی زبان بستگی دارد. داروهای ضد قارچ یک گزینه درمانی برای برآمدگی دهان است در حالی که بیشتر عفونت های باکتریایی به آنتی بیوتیک نیاز دارند .

برخی از شرایط ، مانند پاپیلیت زبانی گذرا ، به خودی خود درمان خواهد شد. تبخال قابل درمان نیست ، اما داروهای ضد ویروسی می توانند به جلوگیری از شیوع بیشتر کمک کنند.

بسیاری از شرایط پزشکی می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و برآمدگی های زبان را محتمل تر کند ، بنابراین درمان ممکن است شامل آزمایش سایر بیماری ها مانند دیابت نیز باشد. مدیریت صحیح این شرایط می تواند خطر بازگشت برجستگی روی زبان را کاهش دهد.

 

صرف نظر از علت بروز ضایعات ، برخی از داروهای خانگی ممکن است به شما کمک کند. این موارد عبارتند از:

تا زمانی که برجستگی روی زبان از بین نرفته ، از خوردن غذاهای اسیدی و تند خودداری کنید
نوشیدن مقدار زیادی آب
با آب نمک گرم و جوش شیرین دهان را به طور مرتب شستشو دهید
استفاده از داروهای موضعی برای کاهش درد. برخی از محصولات برای خرید از طریق پیشخوان یا بصورت آنلاین ، مانند داروهای دردناک پماد یا ژل های بی حسی کننده خوراکی در دسترس هستند
تا زمانی که برجستگی ها از بین نروند ، از دهانشویه های الکلی خودداری کنید. طیف وسیعی از دهانشویه های غیر الکلی بصورت آنلاین در دسترس است .
بهداشت خوب دهان و دندان می تواند خطر بروز برجستگی های زبان و سرطان را کاهش دهد و می تواند به جلوگیری از آلودگی یا دردناک شدن پیشگیری شود. افراد باید از بهداشت دهان و دندان خود مراقبت کنند:

بهداشت دهان و دندان

 • روزانه دو بار مسواک بزنید و حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید
  سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید
  پس از استفاده از استنشاقی استروئید ، دهان را کاملا بشویید
  اجتناب از غذاهایی که لثه ها را تحریک می کند
  محدود کردن استفاده از میان وعده های قندی و غذاهایی که می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند
  ترک سیگار و جلوگیری از استفاده از جویدن تنباکو یا هر نوع محصول مشابه
  محدود کردن الکل
  درمان هرگونه مشکل اساسی در زمینه سلامت ، مانند دیابت
  افراد تا سن 26 سالگی باید در نظر بگیرند که واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) دریافت کنند. HPV ویروسی است که با سرطان دهان و دستگاه تناسلی مرتبط است.

 

بیشتر برجستگی های زبان بدون دلیل مشخص ظاهر می شوند و به خودی خود از بین می روند. آنها ممکن است ماهها یا سالها ناپدید شوند و یا دیگر هرگز اتفاق نیفتند در هر دو صورت ، برآمدگی زبان به ندرت باید باعث نگرانی شود.

حتی هنگامی که برآمدگی زبان نتیجه یک وضعیت پزشکی جدی تر مانند عفونت است ، می تواند یک علامت هشدار دهنده اولیه باشد که درمان سریع را تشویق می کند. با مراجعه به پزشک دیر و زود ، می توان چشم انداز مرتبط با شرایط پزشکی مداوم ، از جمله سرطان را بهبود بخشید.


برجستگی روی زبان می تواند باعث نگرانی یا خجالت شود. با این حال ، این یک اتفاق شایع است و به احتمال زیاد ناشی از یک جراحت جزئی یا یک وضعیت نسبتاً بی ضرر است.

افرادی که دارای برآمدگی زبان هستند باید علائم آنها را تحت نظر داشته باشند و از دهان و زبان مراقبت خوبی داشته باشند. اگر علائم بدتر شود یا بسیار دردناک باشد ، باید به پزشک مراجعه کنید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید