برجستگی روی زبان چیست؟ علل و درمان

علل برجستگی روی زبان

برجستگی روی زبان  رایج است و علل احتمالی بسیاری از برجستگی ها  آسیب ها ، آلرژی ها و عفونت ها می باشد. اگرچه برجستگی های زبان ممکن است احساس عجیب داشته باشد و ممکن است باعث نگرانی شوند ، اما معمولاً بی ضرر هستند.

ممکن است برخی از افراد با برآمدگی روی زبان خود نگران سرطان باشند ، اما سرطان دهان نسبتاً نادر است. طبق آمار انجمن سرطان آمریکا ، حدود 50 هزار نفر در ایالات متحده در سال 2018 به این نوع سرطان مبتلا شده اند.سرطان زبان حتی کمتر رایج است ، اما هرکسی که نگران برجستگی های روی زبان است ، باید با یک پزشک متخصص در زمینه سلامت دهان و دندان مشورت کند تا ذهن خود را راحت کند.

 

در این مقاله به علل و علائم  برآمدگی روی زبان   می پردازیم. ما همچنین توضیح می دهیم چه زمانی به پزشک مراجعه می کنید ، گزینه های درمانی و چشم انداز آن را بررسی می کنیم.

 

علت برجستگی روی زبان

نام برجستگی های روی زبان چیست

برخی از غذاهای خاص ممکن است باعث ایجاد زخم پوستی روی زبان شود.
برجستگی زبان دلایل احتمالی بسیاری دارد. صرف وجود یک برآمدگی در زبان ، به ندرت اطلاعات کافی را برای مبنای تشخیص قرار می دهد. برخی از شایع ترین علل برجستگی زبان عبارتند از:

صدمات زبان

صدمه به زبان می تواند باعث برآمدگی و احساس  برجستگی زبان  شود. مانند سایر نواحی بدن ، ممکن است زبان در پاسخ به صدمه متورم شود.

افرادی که به طور تصادفی زبان خود را گاز میگیرند ، بعضی اوقات پس از آسیب دیدگی ، متوجه تورم در زبان می شوند. سوختگی ناشی از مایعات یا مواد غذایی داغ یکی دیگر از دلایل عمده آسیب دیدن زبان است.

 

تبخال دهان

تبخال یک عفونت ویروسی شایع است و حدود 60 درصد از بزرگسالان آمریکایی را مبتلا می کند. برخی از افراد مبتلا به تبخال در دهان هرگز علائمی را تجربه نمی کنند. با این حال ، بیشتر افراد هر از گاهی به تاول های دردناک  در اطراف بینی یا دهان و  برجستگی کنار زبان  خود مبتلا می شوند.

برخی از افراد همچنین تاول هایی را بر روی زبان ،  برجستگی کنار زبان  ،  برجستگی های روی زبان  یا لثه مشاهده می کنند. این تاول ها بسیار دردناک هستند و ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد.

تبخال دهان مسری است و می تواند از طریق بزاق ، تماس مستقیم با منطقه آلوده یا تماس با سطح دهان و زبان گسترش یابد. سرایت حتی در صورت عدم بروز علائم ممکن است رخ دهد.

 

زخم کانکر یا آفتوس، آفت

زخم های پوستی از شایع ترین علل زخم در دهان است. آنها غالباً در قسمت داخلی لب ها رشد می کنند ، اما ممکن است روی زبان نیز ظاهر شوند. زخم ها از نظر ظاهری قرمز ، سفید یا زرد و بسیار دردناک هستند.

برخی افراد متوجه شده اند که برخی غذاها باعث ایجاد زخم های کانکر می شوند. با این حال ، علت زخم های کانکر هنوز مشخص نشده است. زخم کانکر یا آفتس [آفتوس، آفت]، ضایعه‌ای کوچک و سطحی است که روی بافت نرم دهان یا در پایه لثه‌ ایجاد می‌شود. بر خلاف زخم‌ سرد یا تبخال، زخم کانکر در سطح لب‌ ایجاد نمی‌شود و مُسری نیست. به هر حال زخم کانکر ممکن است دردناک باشند و غذا خوردن یا حرف زدن را  سخن کند.بیشتر زخم های کانکر بدون درمان از بین می روند ، اما در بعضی موارد ممکن است بسیار دردناک باشد که باید به پزشک مراجعه کنیم.

 

آلرژی

عدم تحمل مواد غذایی و واکنشهای آلرژیک ممکن است باعث برآمدگی زبان شود یا باعث تورم آن شود.  تورم ناگهانی و سریع کل زبان می تواند نشانه واکنشی آلرژیک و خطرناک باشد که به آنافیلاکسی معروف است .

علائم ی که  فرد در آنافیلاکسی تحربه می کند: 

ورم لب ها ، دهان و زبان 
ایجاد بثورات ناگهانی یا کهیر
خس خس سینه یا مشکلات تنفسی دیگر

سرطان

اگرچه نادر است ،  برجستگی روی زبان می تواند سرطان باشد. و علاوه بر برجستگی روی زبان ، کنار آن زبان رشد کرده باشد ، به ویژه اگر سخت و بدون درد باشد ، برآمدگی زبان سرطانی است.  با پزشک در مورد هرگونه برآمدگی یا برآمدگی که بیش از یک هفته یا دو هفته طول بکشد ، مشورت کنید.

 

عفونت ها

عفونت در دهان یا زبان ممکن است باعث تورم و درد در محل عفونت شود. اگر زبان بعد از گازگرفتگی یا در نتیجه آسیب دیدگی متورم شود ، مراجعه به پزشک بسیار مهم است.

حتی یک دهان سالم سرشار از باکتری است. هرگونه صدمه می تواند تکثیر و عملکرد باکتری ها را در بافت زبان راحت تر کند.

اگر برجستگی بسیار دردناک است یا تب دارید ، دیدن پزشک ضروری است زیرا این می تواند نشانه عفونت جدی باشد.

 

سیفیلیس

افراد مبتلا به سیفلیس گاهی اوقات به عنوان یک علامت اولیه بیماری ، زخم زبان ایجاد می کنند.
سفلیس یک عفونت باکتریایی قابل درمان اما خطرناک برای زندگی است. افراد می توانند عفونت را از طریق تماس مستقیم با زخم های سفلیس در طی رابطه جنسی واژینال ، مقعد یا دهان سرایت دهند.

بعضی از افراد مبتلا به سفلیس گاه به عنوان علامت اولیه بیماری ، زخم هایی را بر روی زبان دارند. در صورتی که زبان محل عفونت باشد ، این شایع تر است ، مانند مواردی که سفلیس از طریق رابطه جنسی دهانی گسترش می یابد.

 

بیماری سل

سل یک بیماری عفونی است که معمولاً ریه ها را تحت تأثیر قرار می دهد. برخی از مبتلایان به سل ضایعات و زخمهایی را در بدن خود دارند. زخمها می توانند در هر نقطه ، از جمله روی زبان باشند.ضایعات زبان به دلیل سل بسیار نادر است ، اما ممکن است اولین علامت این اختلال در یک فرد تازه آلوده باشد.

 

برفک دهان

برفک دهان یک عفونت مخمر در دهان است. مخمر نوعی قارچ است که معمولاً در مناطق مرطوب و تاریک رشد می کند. در نوزادان  به ویژه  غالباً برفک دهان ایجاد می شود.

 

سایر عوامل خطر برای ایجاد برفک دهان 

دیابت
کورتیکواستروئیدها از جمله اسپری استنشاقی آسم
شرایطی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند ، مانند HIV ، پیوند عضو ، بیماری های خود ایمنی و سرطان
داروها یا شرایطی که باعث خشکی دهان می شود
اکثر مبتلایان به برفک دهان معمولاً متوجه لکه های سفید خشن روی زبان یا لب ها می شوند. غالباً قرمزی و درد در دهان وجود دارد.

برخی از افراد احساس پنبه در دهان خود و یا احساس خشکی را توصیف می کنند. برخی دیگر ترک خوردن در نزدیکی لب یا درد هنگام غذا خوردن را تجربه می کنند.

پاپیلیت زبانی گذرا

برآمدگی پاپیلیت ، برآمدگیهای ریز است که در سطح زبان قرار دارد.
پاپیلیت زبانی   ، که به عنوان برجستگی های گذرا نیز شناخته می شود ، التهاب موقتی پاپیلای زبان است. این برجستگی های ریز و درشتی است که در سطح بالای زبان وجود دارد.

 

برآمدگی پاپیلیت می تواند دردناک باشد و ممکن است باعث خارش ، حساسیت شدید یا احساس سوزش روی زبان شود. آنها معمولاً ناگهان ظاهر می شوند. علائم به طور معمول پس از چند روز از بین می روند.

 

تحریک زبان

برخی از غذاها مانند آب نبات ترش یا غذاهای بسیار اسیدی می توانند باعث تحریک زبان ، لثه و لب شوند. این می تواند منجر به لکه های سخت یا  برجستگی روی زبان شود که چند روز طول می کشد. اگر منطقه دچار درد شدیدی باشد ، ممکن است تغییرات اخیر در رژیم غذایی مسئول باشد.


تشخیص برجستگی روی زبان و چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

زخم دهان

 

روشهای تشخیصی بستگی به معاینه اولیه دارد. در طول ملاقات ، پزشک ترک ، پلاک ، زخم ، نقاط ، لکه ها ، دایره ها و سایر تظاهرات اپیتلیوم مخاطی را برطرف می کند. او برای کشت باکتری ، آزمایش خون (عمومی ، بیوشیمی ، قند ، هورمون ها) یک اسمیر تجویز می کند. با توجه به علائم ، مطالعات اضافی تجویز می شود - سونوگرافی ، FGS ، MRI مغز ، ستون فقرات. بر اساس نتایج تشخیص ، پزشک درمان را انتخاب می کند ؛ ممکن است مشورت با متخصص  لازم باشد.

 

تنها علت برآمدگی زبان که اورژانس پزشکی است آنافیلاکسی است. افرادی که زبان های بسیار متورم دارند و در کنار برجستگی های زبان  مشکل تنفسی را تجربه می کنند ، باید سریعاً به پزشک معالج مراجعه کنند.

برجستگی روی زبان با تب شدید اگر  بیش از یک هفته ادامه داشته باشد ، بهتر است با پزشک صحبت کنید. برجستگی روی زبان در حال رشد زبان که از بین نمی رود می تواند یک بیماری جدی یا حتی به طور بالقوه سرطان باشد.

همچنین توصیه می شود که برای برآمدگی های دردناک زبان که در انتهای زبان است ، به پزشک مراجعه کنید.

برای تشخیص برآمدگی ها ، پزشک آنها را معاینه می کند و از سابقه پزشکی فرد و هرگونه حساسیت غذایی سوال می کند .

در بعضی موارد ، پزشک می تواند آزمایش خون را برای رد عفونت هایی مانند سیفیلیس و سل انجام دهد. اگر مشکوک به سرطان باشد یا علت برجستگی آن ناشناخته باشد ، پزشک ممکن است بیوپسی یا برداشتن توده را برای تشخیص توصیه کند.

گزینه های درمانی برای کودکان و بزرگسالان

تاخیر در درمان می تواند منجر به عواقب جدی شود ، زیرا گاهی اوقات ظاهر شدن نقاط قرمز اولین علامت سرطان زبان است. درمان پیچیده با هدف از بین بردن علت بیماری انجام می شود. پزشک بر اساس نتایج تجزیه و تحلیل جمع آوری شده ، معاینه ، تشخیص آزمایشگاهی و تشخیص ابزار ، طرح درمانی را انتخاب می کند.
اگر علت بثورات آسیب شناسی دندان (گلوسیت ، عفونت تبخال ، استوماتیت ، نئوپلاسم خوش خیم) باشد ، دندانپزشک در درمان شرکت می کند. اگر مشکل دندانپزشکی نیست ، دندانپزشک بیمار را به پزشک متخصص - متخصص اطفال ، درمانگران ، متخصص گوارش ، انکولوژیست ارجاع می دهد و آزمایشات و مطالعات لازم را تجویز می کند.
 

چه کاری نمی توان انجام داد؟

1. خوددرمانی کنید ، آنتی بیوتیک ها ، داروهای مردمی با اجزای ناشناخته را به طور غیرقابل کنترل مصرف کنید . این مشکل را تشدید می کند و باعث واکنش آلرژیک شدید می شود.
2. محلول های حاوی الکل (ید ، سبز درخشان ، پراکسید هیدروژن و ...) را برای درمان غشاهای مخاطی استفاده کنید.
3. مقادیر زیادی ویتامین برای علت ناشناخته بثورات مصرف کنید. از آنجا که این بیماری می تواند هم با کمبود و هم با مازاد عناصر کمیاب ایجاد شود.
4. چند محصول جدید را همزمان به رژیم غذایی کودک وارد کنید. بثورات آلرژیک در نوزادان به راحتی رخ می دهد ، اما درمان آن دشوار است.

اغلب ، هنگام مسواک زدن ، مردم زبان را فراموش می کنند. اما باکتری ها نیز روی غشای مخاطی آن تجمع می یابند. عدم تمیز کردن این ناحیه منجر به ایجاد پلاک روی سطح و به دنبال آن لکه هایی از رنگ های مختلف می شود. بنابراین ، پس از تمیز کردن دندان ، آنها به رویه های بهداشتی زبان می روند. لازم است سطح آن را به درستی تمیز کنید.

 

اگر مسواک مجهز به زبان شور لاستیکی است ، از آن استفاده کنید ، در غیر این صورت ، باید یک اسکرابر مخصوص خریداری کنید. برای تمیز کردن سطح به خوبی ، چندین بار با شناور یا تراش ، از ریشه تا نوک انجام می شود و لبه اندام را می گیرد. این روش با دقت و بدون آسیب رساندن به غشای مخاطی انجام می شود. این روش به ویژه برای افراد سیگاری شدید ، بیمارانی که علائم زبان جغرافیایی دارند ، اهمیت دارد.
 جلوگیری از بروز علائم روی زبان
توصیه های ساده به جلوگیری از بروز علائم ناخوشایند کمک می کند:
1. امتناع از عادات بد ؛
2. بهداشت کامل دهان ، انتخاب مسواک با کیفیت بالا ، خمیرهای بدون مواد ساینده ، اما حاوی عصاره های دارویی.
3. تنظیم رژیم غذایی ، اجتناب از فست فود ، نوشیدنی های گازدار ، کاهش مصرف غذاهای دارای رنگ ، مواد نگهدارنده. ترجیح غذاهای غنی از ویتامین ، آهن ؛
4. تقویت سیستم ایمنی بدن.
5. مراجعه منظم به دندانپزشک.
6. خوددرمانی نکنید ، در صورت بروز علائم هشداردهنده ، فوراً با پزشک مشورت کنید.

درمان خانگی برای علائم روی زبان

نوشیدن آب زیاد یک راه حل خانگی توصیه شده است.
درمان به علت برجستگی روی زبان بستگی دارد. داروهای ضد قارچ یک گزینه درمانی برای برآمدگی دهان است در حالی که بیشتر عفونت های باکتریایی به آنتی بیوتیک نیاز دارند .

برخی از شرایط ، مانند پاپیلیت زبانی گذرا ، به خودی خود درمان خواهد شد. تبخال قابل درمان نیست ، اما داروهای ضد ویروسی می توانند به جلوگیری از شیوع بیشتر کمک کنند.

بسیاری از شرایط پزشکی می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و برآمدگی های زبان را محتمل تر کند ، بنابراین درمان ممکن است شامل آزمایش سایر بیماری ها مانند دیابت نیز باشد. مدیریت صحیح این شرایط می تواند خطر بازگشت برجستگی روی زبان را کاهش دهد.

 

صرف نظر از علت بروز ضایعات ، برخی از داروهای خانگی ممکن است به شما کمک کند. این موارد عبارتند از:

تا زمانی که برجستگی روی زبان از بین نرفته ، از خوردن غذاهای اسیدی و تند خودداری کنید
نوشیدن مقدار زیادی آب
با آب نمک گرم و جوش شیرین دهان را به طور مرتب شستشو دهید
استفاده از داروهای موضعی برای کاهش درد. برخی از محصولات برای خرید از طریق پیشخوان یا بصورت آنلاین ، مانند داروهای دردناک پماد یا ژل های بی حسی کننده خوراکی در دسترس هستند
تا زمانی که برجستگی ها از بین نروند ، از دهانشویه های الکلی خودداری کنید. طیف وسیعی از دهانشویه های غیر الکلی بصورت آنلاین در دسترس است .
بهداشت خوب دهان و دندان می تواند خطر بروز برجستگی های زبان و سرطان را کاهش دهد و می تواند به جلوگیری از آلودگی یا دردناک شدن پیشگیری شود. افراد باید از بهداشت دهان و دندان خود مراقبت کنند:

71vWRn9Aa+L._SL1200_.jpg

بهداشت دهان و دندان

 • روزانه دو بار مسواک بزنید و حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید
  سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید
  پس از استفاده از استنشاقی استروئید ، دهان را کاملا بشویید
  اجتناب از غذاهایی که لثه ها را تحریک می کند
  محدود کردن استفاده از میان وعده های قندی و غذاهایی که می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند
  ترک سیگار و جلوگیری از استفاده از جویدن تنباکو یا هر نوع محصول مشابه
  محدود کردن الکل
  درمان هرگونه مشکل اساسی در زمینه سلامت ، مانند دیابت
  افراد تا سن 26 سالگی باید در نظر بگیرند که واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) دریافت کنند. HPV ویروسی است که با سرطان دهان و دستگاه تناسلی مرتبط است.

 

بیشتر برجستگی های زبان بدون دلیل مشخص ظاهر می شوند و به خودی خود از بین می روند. آنها ممکن است ماهها یا سالها ناپدید شوند و یا دیگر هرگز اتفاق نیفتند در هر دو صورت ، برآمدگی زبان به ندرت باید باعث نگرانی شود.

حتی هنگامی که برآمدگی زبان نتیجه یک وضعیت پزشکی جدی تر مانند عفونت است ، می تواند یک علامت هشدار دهنده اولیه باشد که درمان سریع را تشویق می کند. با مراجعه به پزشک دیر و زود ، می توان چشم انداز مرتبط با شرایط پزشکی مداوم ، از جمله سرطان را بهبود بخشید.


برجستگی روی زبان می تواند باعث نگرانی یا خجالت شود. با این حال ، این یک اتفاق شایع است و به احتمال زیاد ناشی از یک جراحت جزئی یا یک وضعیت نسبتاً بی ضرر است.

افرادی که دارای برآمدگی زبان هستند باید علائم آنها را تحت نظر داشته باشند و از دهان و زبان مراقبت خوبی داشته باشند. اگر علائم بدتر شود یا بسیار دردناک باشد ، باید به پزشک مراجعه کنید.

 

خطر ایجاد  برجستگی روی زبان  هنگام آلوده شدن به ویروس کرونا

برجستگی روی زبان

 

دانشمندان در مورد خطر ایجاد  برجستگی روی زبان  هنگام آلوده شدن به ویروس کرونا هشدار داده اند. یک مطالعه توسط یک تیم از پزشکان اسپانیایی در مجله علمی بریتانیا ، مجله پوست منتشر شده است.پزشکان 666 بیمار مبتلا به کرونا را در بیمارستان ها مورد بررسی قرار دادند و گفتند که حدود 25 درصد از بیماران مبتلا به COVID-19 از مشکلات دهانی شکایت دارند.


به طور خاص ، در تعداد زیادی از بیماران ، توده هایی روی زبان مشاهده شد که با التهاب و تورم موضعی نیز همراه بود.دانشمندان ظاهر این علامت را به وجود آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) نسبت می دهند ، گیرنده ای که به ویروس ها در بدن انسان پاسخ می دهد.تعداد زیادی از این گیرنده ها روی زبان یافت می شوند ، که التهاب در حفره دهان را توضیح می دهد.

 

این مطالعه همچنین مشخص کرد که یکی از علائم رایج کروناویروس ، دندان قروچه است - دندان قروچه غیر ارادی ، که همچنین می تواند منجر به ایجاد ساییدگی دندان شود.از جمله موارد دیگر ، پزشکان گفتند که خونریزی و خشکی دهان به دلیل تأثیر ویروس بر غدد بزاقی می تواند نشان دهنده COVID-19 باشد.

 

Normal-tongue-out--1296x728-gallery_slide1.jpg

 آنچه زبان بدون کلمات به شما می گوید

با توجه به وضعیت زبان ما ، بسیاری از تشخیص ها از جمله موارد بسیار جدی  را می توان انجام داد.زبان انسان نه تنها وسیله ارتباطی است ، بلکه نشانگر اندام نیز هست. حتی بقراط در نوشته های خود از آن به عنوان شاخص اصلی سلامت و ابزار تشخیصی یاد کرده است!
حتی در حال حاضر ، علیرغم توسعه تجهیزات تشخیصی با تکنولوژی بالا ، روش ارزیابی وضعیت سلامتی توسط زبان همچنان مرتبط است.

 

زبان نقشه اندام های داخلی

زبان قسمتی منحصر به فرد از بدن است که دارای سیستم عضلانی پیچیده ای است. با کمک آن ، ما ارتباط برقرار می کنیم (گفتار شکل می گیرد) ، غذا می خوریم ، طعم غذا را احساس می کنیم ، سلامت حفره دهان را حفظ می کنیم و همیشه می توانیم از وضعیت بدن خود مطلع شویم.
در پزشکی چینی ، زبان به عنوان "نقشه" وضعیت اندام های داخلی در نظر گرفته می شود ، همچنین می تواند راهنمایی دقیقی در مورد اینکه برای کمک به کدام متخصص مراجعه کند ، ارائه دهد. 
بسیاری از اندام های دستگاه گوارش بر روی مناطق خاصی از سطح زبان ما پیش بینی شده اند ، بنابراین هرگونه تغییر در آن می تواند به ما بگوید که مشکل قبل از شروع بیماری در کجا شکل می گیرد.
علائم بیماریها حدود یک یا دو روز قبل از شروع آسیب به اندامهای آسیب دیده روی زبان ظاهر می شود.
چگونه می توانید خودتان هم متخصص تشخیص و هم پزشک شوید؟ برای شروع ، بیایید از دیدگاه فیزیولوژی بدانیم که زبان یک فرد بالغ به طور معمول چگونه باید باشد و با چه معیارهایی باید آن را ارزیابی کرد.
برای ارزیابی صحیح وضعیت زبان ، باید تعدادی از شرایط را در نظر گرفت:
بهتر است معاینه در نور روز صبح ، قبل از مسواک زدن دندان ها انجام شود.
شما باید دهان خود را باز کنید ، زبان خود را بیرون بیاورید ، اما آن را فشار ندهید ، زیرا این می تواند شکل و رنگ آن را تغییر دهد.
وضعیت زبان می تواند تحت تأثیر غذاهایی باشد که یک روز قبل یا کمی قبل از معاینه خورده می شوند ، به عنوان مثال ، زغال اخته یا چغندر ، غذای بیش از حد داغ (سوختگی) ، مصرف یا مصرف داروهایی مانند زغال فعال یا فوراگین ، طراحی دندان مصنوعی ، بریس ، سیگار کشیدن
هنگام ارزیابی سلامت خود از طریق زبان ، این را باید به خاطر بسپارید  ردی از غذا های خورده نباشد.
بسیاری از میوه ها و سبزیجات حاوی آنزیم های بسیار فعال هستند - Sputnik بلاروس
حداقل یک ساعت طول بکشد تا عوامل فوق بر زبان تأثیر بگذارند. هنگام معاینه ، فراموش نکنید که زبان می تواند در اثر واکنش های آلرژیک به بیماری های حفره دهان ، جراحات آن آسیب برساند.

زبان سالم چگونه به نظر می رسد

به برجستگی های روی زبان چه می گویند  

کاربرد برجستگی های روی زبان چیست

به طور معمول ، زبان مرطوب است ، دارای رنگ صورتی کم رنگ ، سطح صاف ، متشکل از پاپیلای کوچک در نوک ، پاپیلای بزرگ در یک سوم وسط و خوشه های بزرگ پاپیلا در ریشه زبان است. زبان نرم است و هنگام حرکت هیچ گونه ناراحتی ایجاد نمی کند.
پاپیلا های روی زبان به وضوح قابل مشاهده هستند و صاف نیستند. هزاران عدد از آنها وجود دارد ، آنها تجزیه کننده های طعم ، حرارت و بیوشیمیایی هستند که مستقیماً از طریق رساناهای عصبی با قسمتهای مختلف روده ، کبد ، کیسه صفرا ، طحال و سیستم عصبی مرکزی متصل می شوند.
بسته به فصل ، ممکن است لایه سفید روی یک زبان سالم وجود داشته باشد که می توان آن را به راحتی با  زبان شور در صبح از بین برد.
در تابستان ، پلاک کمی ضخیم تر است ، اما پاپیلای غشای مخاطی هنوز از طریق آن قابل مشاهده است. در زمستان ، پلاک می تواند کمی زرد رنگ باشد ، و در پاییز سبک تر و خشک تر می شود.

سوال راجع به زبان

با بررسی زبان خود ، باید چندین سوال را از خود بپرسید تا بتوانید تشخیص عینی خود را انجام دهید:
زبان من چه رنگی است؟
زبان چقدر صاف است؟
آیا پلاک روی زبان وجود دارد ، اگر چنین است ، چه رنگ ، ضخامت یا تراکمی دارد؟
زبان در همه جا (ساختار) چگونه یکسان است؟
آیا زبان دارای علائم دندان در کناره ها یا برجستگی است ، آیا نسبت به حفره دهان خیلی بزرگ / کوچک است.
آیا ترک هایی در زبان وجود دارد؟
آیا نئوپلاسم ها ، زگیل ها ، زخم ها ، زخم هایی روی زبان وجود دارد که درد نمی کند؟
آیا وقتی غذا می خورم همه طعم ها را مزه می کنم؟
آیا بویی از دهان می آید؟
آیا تغییراتی در سطح داخلی زبان (رنگ غشای مخاطی ، وریدها و وضعیت آنها) ایجاد می شود؟
با پاسخ صادقانه به این سوالات ، شما قادر خواهید بود وضعیت نه تنها دستگاه گوارش ، بلکه سیستم تنفسی ، قلبی ، ایمنی ، عصبی و غدد درون ریز ، به ویژه غده تیروئید را نیز ارزیابی کنید.

پارامتر مهم رنگ زبان است. رنگ زبان در مورد چه چیزی می تواند صحبت کند

زبان رنگ پریده

یا بسیار کم رنگ یک نشانه هشدار دهنده است. از این گذشته ، زبان به طور متراکم پر از رگ های خونی است و نباید بسیار کم رنگ تر از خون باشد. زبان بسیار کم رنگ تر از خون  نشانه کم خونی (کم خونی) ، نارسایی قلبی یا سوءتغذیه در مواد مغذی ریز کلان ، ویتامین ها ، به ویژه گروه B و اسید فولیک است.

زبان به رنگ زغال اخته

سیانوتیک - اگر قبلاً زغال اخته نخورده اید ، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. به خصوص اگر با درد قفسه سینه یا سردرد شدید تکمیل شود. لازم است فوراً با آمبولانس تماس بگیرید - این یکی از نشانه هایی است که اکسیژن کمی وارد بافت می شود ، اختلال در عملکرد قلب یا دستگاه تنفسی و در نتیجه مغز ایجاد می شود! چنین علامتی می تواند منادی سکته مغزی ، حمله قلبی یا آسیب شناسی عروقی حاد باشد.

زبان بنفش 

ممکن است نشانه بیماری سیستم تنفسی ، کمبود ویتامین B2 ، اختلالات هورمونی باشد.

زبان با نوک قرمز

نوک زبان مسئول ناحیه قلب است ، بنابراین هرگونه تغییر در این ناحیه نشان دهنده مشکلات قلبی است. اگر قرمزی دردناک نیست ، می تواند نشانه استرس طولانی مدت باشد. قرمزی در کناره ها ممکن است به این معنی باشد که شما عاشق غذاهای تند یا چرب ، الکل هستید. اما آنها همچنین می توانند نشانه هایی از وجود کورتیزول ، هورمون استرس باشند.

زبان قرمز روشن

ممکن است نشان دهنده عفونت در بدن باشد ، قرمز تیره - در مورد مشکلات کلیوی و افزایش مسمومیت ؛

زبان براق  و صاف

اگر زبان براق  و صاف باشد ، این ممکن است نشانه ای از جذب ضعیف ویتامین B2 باشد که به نوبه خود نشانه کولیت و حتی سرطان معده است.
پلاک را ارزیابی کنید
موقعیت بسیار آموزنده دیگر وضعیت پلاک در زبان است. رنگ و قوام آن نیز می تواند چیزهای زیادی را نشان دهد.

پلاک زبان زرد

پلاک زبان زرد در قسمت جلویی می تواند نشانه ابتلا یا در حال توسعه هپاتیت ، بیماری کیسه صفرا در افراد سیگاری باشد. در نوجوانان ، چنین پلاکی ممکن است تغییرات هورمونی ، پوشیدن بریس ، کاهش موقت ایمنی یا شروع بیماری مخاط دهان را نشان دهد ، سپس برای دفع عفونت های قارچی باید با دندانپزشک مشورت کنید.

پلاک زبان خاکستری

پلاک زبان خاکستری پلاک نشانه مشکلات جدی معده مانند گاستریت یا حتی زخم معده است.

پلاک زبان قهوه ای

پلاک زبان قهوه ای معمولاً می تواند نشانه بیماری ریوی باشد.

پلاک زبان سفید ضخیم

یک پوشش سفید ضخیم نشانه عفونت یا عفونت قارچی بدن است ، به عنوان مثال ، کاندیدا. این آسیب شناسی اغلب در افراد مبتلا به دیابت رخ می دهد ، زیرا قارچ ها از قند تغذیه می کنند و سموم ترشح شده از قارچ ها دارای اثر پروهورمون غده تیروئید هستند ، در نتیجه تبدیل T4 به T3 کاهش می یابد ، که به طور کلی بر عملکرد غده تیروئید چنین افرادی باید از رژیم کم کربوهیدرات پیروی کنند.


مهم است که نه تنها رنگ پلاک ، بلکه محل آن روی زبان و تراکم نیز در نظر گرفته شود. هرچه ضخیم تر باشد ، روند آسیب شناسی جدی تر است.
به طور کلی ، پلاک اولین علامت کاهش ایمنی است ، با توجه به ضخامت آن در زبان ، می توان نتیجه گرفت که در کار برخی از اعضای بدن ، ایمنی عمومی یا محلی نقض وجود دارد.

ندول ها و چاله های صورتی یا قرمز روی زبان

برامدگی روی زبان 

به چنین زبانی "جغرافیایی" می گویند. این می تواند ارثی باشد ، اما گاهی نشان دهنده واکنش آلرژیک به غذاهای مختلف است

 

برامدگی روی زبان  ، توده ها ، توده های سفید رنگ یا لکه هایی در سطح زبان ، کناره ها یا در فضای زیر زبانی ممکن است نشانه سرطان باشد. این امر به ویژه هنگامی که نزدیکی مغز را در نظر بگیرید ، خطرناک است. علاوه بر این ، زبان به خوبی با خون تأمین می شود ، که باعث انتقال هماتوژن سلول های سرطانی به غدد لنفاوی ، ریه ها ، کبد ، استخوان ها و غیره می شود.


سرطان زبان بدون درد است و معمولاً در مرحله متاستاز تشخیص داده می شود. بنابراین ، مراقبت از خود می تواند زندگی شما را نجات دهد!
افراد مبتلا به خشکی زبان معمولاً سابقه بیماری های ENT ، دیابت ، کم آبی بدن یا مسمومیت دارند.

زبان دیگر چه می گوید

اگر در معاینه ، زبان می لرزد یا نوک آن به پهلو متمایل می شود ، این ممکن است نشانه بیماری عصبی یا آسیب به قسمت هایی از مغز و همچنین از دست دادن طعم باشد. برای متخصصان مغز و اعصاب ، معاینه زبان یک بخش اجباری در تشخیص بصری است.
اگر از بدو تولد علائم زبان به اصطلاح جغرافیایی را مشاهده نکرده اید و ناگهان ترک هایی روی سطح آن ظاهر شده است ، باید به یک درمانگر مراجعه کنید.
بیشتر به زبان خود در آینه نگاه کنید و فراموش نکنید که گاهی اوقات زبان خود را نشان دهید یک عادت خوب است ، اگرچه ما آن را به کودکان ممنوع می کنیم.

کاربر گرامی  برای تشخیص بیماری های زبان مقاله چه بیماری هایی را می توان از رنگ زبان شناسایی کرد  و چرا در سرما زبان به فلز می چسبد و چگونه آن را بدون عواقب جدا کنیم را بخوانید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • Lyza 729 :

  در یک معاینه منظم ، مطمئناً دندانپزشک شما نه تنها به دندان ها ، بلکه به زبان نیز توجه می کند. تغییر در رنگ و ظاهر زبان نشانه بیماری است ، به همین دلیل بررسی زبان هر شش ماه بسیار مهم است.

  1400/6/27 10:56
 • Lyza 729 :

  پلاک سفید با بهداشت ناکافی و همچنین با استفاده از دندان مصنوعی ، سیگار کشیدن شدید و نقص ایمنی ایجاد می شود. بیشتر اوقات ، چنین پلاکی از عفونت قارچی زبان (کاندیدیازیس) صحبت می کند ، که در 20 درصد از افراد رخ می دهد. این مشکل اغلب به دلیل استفاده از آنتی بیوتیک ها هم ایجاد می شود. برای از بین بردن پلاک از برس زبان استفاده کنید. گاهی اوقات دندانپزشک شما می تواند درمان ضد قارچی را به صورت موضعی و عمومی تجویز کند.

  1400/6/27 10:59
  • Barbi 117 :

   استوماتیت اولسراتیو لکه سفید روی زبان که توسط هاله ای قرمز و ملتهب احاطه شده است احتمالاً نشانه ای از استوماتیت زخمی یا آفتی است. این یکی از شایع ترین بیماریهای مکرر حفره دهان است. زخم های دردناک می توانند تک یا چندگانه باشند و خراشیدن آنها را از بین نمی برد. ویروس ها ، باکتری ها و مشکلات سیستم ایمنی می توانند منجر به ایجاد استوماتیت آفتی شوند. این خطر با آسیب به مخاط دهان ، آلرژی ، استرس ، سیگار کشیدن ، کمبود آهن و ویتامین افزایش می یابد.

   1400/6/27 11:17
  • Barbi 117 :

   لوکوپلاکیا پلاک های سفید یا خاکستری به نام لوکوپلاکی معمولاً در لثه ها ، قسمت پایین دهان یا گونه های داخلی و گاهی روی زبان ظاهر می شوند. حذف این رویش های متراکم و سخت به آسانی امکان پذیر نیست. علت لکوپلاکیا ناشناخته است ، اما عامل اصلی توسعه آن استفاده از دخانیات به هر شکل - برای سیگار کشیدن ، جویدن و غیره و همچنین الکل قوی است. 75 درصد از مصرف کنندگان دخانیات به لوکوپلاکی مبتلا می شوند.

   1400/6/27 11:18
 • Lyza 729 :

  لکه های زرد یا قهوه ای روی زبان در افراد سیگاری شدید که از قوانین بهداشتی پیروی نمی کنند و همچنین با اختلالات سیستم ایمنی مشاهده می شود. به این حالت زبان موی سیاه گفته می شود.

  1400/6/27 11:06
 • Lyza 729 :

  زبان صاف نازک در سطح یک زبان سالم پاپیلای مزه ای وجود دارد که باعث تسکین سطح آن می شود. در صورت نقص ایمنی ، به عنوان مثال ، هنگام مصرف داروهای شیمی درمانی یا با نقص ایمنی ، ممکن است این پاپیلاها ناپدید شوند و خود زبان نیز نازک شود. در بیشتر موارد ، این حالت با احساس سوزش و افزایش حساسیت به نوشیدنی های گرم ، غذاهای تند و شور همراه است.تشخیص صحیح باعث درمان به موقع می شود.

  1400/6/27 11:07
 • Lyza 729 :

  زخم در سطح زبان آفت ها اغلب در پشت زبان ایجاد می شوند. دلیل ظاهر آنها مشخص نیست و اغلب با استرس همراه هستند. با استوماتیت آفتی اغلب مکرر ، تأثیر یک عامل ژنتیکی ممکن است. درمان علامتی است: بی حسی موضعی برای تسکین درد تجویز می شود. اغلب ، زخم های زبان می توانند ماهیت ویروسی داشته باشند ، در چنین مواردی بسیار کوچک هستند و طی چند روز خود به خود از بین می روند.

  1400/6/27 11:09
 • Barbi 117 :

  زخم و برآمدگی در نوک زبان گاهی اوقات در اثر گاز گرفتن زبان ایجاد می شود ، اما می تواند نشانه ای از در حال توسعه تومور باشد. سرطان دهان هشتمین سرطان شایع است و بیشتر در مردان شایع است. معمولا ، تورم در کناره های زبان یا در سطح داخلی به سمت گونه ها ظاهر می شود ، یک عامل خطر سیگار کشیدن است. تشخیص زودهنگام می تواند بیماری را به طور کامل درمان کند.

  1400/6/27 11:11
 • Barbi 117 :

  چرا مراجعه منظم به دندانپزشک مهم است توصیه می شود سالی دوبار به دندانپزشکی مراجعه کنید ، حتی اگر در دندان های خود احساس ناراحتی نمی کنید. معاینه هر شش ماه امکان تشخیص به موقع نه تنها پوسیدگی ، بلکه بیماریهای شایع را در مراحل اولیه ممکن می سازد. پزشک باید نه تنها دندان ها و لثه ها ، بلکه زبان و بافت های نرم دهان را نیز معاینه کند. با توجه به علائم هشداردهنده ، دندانپزشک به شما توصیه می کند که با پزشک خانواده یا پزشک دیگری با مشخصات مورد نظر مشورت کنید.

  1400/6/27 11:13
  • Reno 288 :

   اگر لکه سفید روی زبان شما ظرف یک هفته از بین نرفت ، به دندانپزشک خود مراجعه کنید. برخی از بیماری ها ، مانند برفک ، خود به خود برطرف می شوند ، اما فقط پزشک می تواند علت دقیق ایجاد لکه ها را تعیین کند. برای حفظ شادابی و سلامت دهان و کاهش خطر ایجاد لکه های سفید و مشکلات دیگر ، روزی دوبار دندان های خود را با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. گاهی لکه های سفید روی زبان در بسیاری از افراد در برهه ای از زندگی ظاهر می شود. بیشتر اوقات ، این نقاط خطرناک نیستند ، اما می توانند نشانه ای از یک بیماری پزشکی جدی تر باشند.

   1400/6/27 11:23
 • Barbi 117 :

  لوکوپلاکی مویی لوکوپلاکی مویی به شکل برجستگی سفید مایل به خاکستری و چین دار در کناره های زبان ظاهر می شود. این بیماری توسط ویروس اپستین بار (EBV) ایجاد می شود ، پس از عفونت تا آخر عمر در بدن باقی می ماند ، اما معمولاً غیرفعال است. اگر سیستم ایمنی بدن در اثر بیماری یا داروهای خاص ضعیف شود ، ویروس می تواند فعال شده و باعث ایجاد لوکوپلاکی مویی شود.

  1400/6/27 11:19
 • Reno 288 :

  استوماتیت کاندیدایی استوماتیت کاندیدایی یا برفک دهان ، رشد بیش از حد مخمر روی غشای مخاطی است. نوزادان و افراد سیگاری در معرض ابتلا به برفک هستند. اغلب این بیماری با کاهش ایمنی ظاهر می شود: در بیماران مبتلا به سرطان ، HIV و سایر شرایط نقص ایمنی ، با کم خونی و دیابت. مصرف آنتی بیوتیک ها نیز می تواند باعث این بیماری شود. برفک معمولاً خطرناک نیست ، اما عفونت های طولانی مدت نیاز به درمان دارند. لکه های سفید ساختار تیره روی زبان یکی از علائم برفک است و علائم دیگر شامل موارد زیر است: • لکه های سفید در قسمت های دیگر دهان. • ترک ها. • گوشه های قرمز و ترک خورده دهان و لب. • از دست دادن چشایی. • دهان خشک. برداشتن پلاک سفید می تواند باعث خونریزی جزئی و درد شود

  1400/6/27 11:32
 • Claudiaren 126 :

  زبان یک فرد صورتی کم رنگ است ، بدون پلاک ( پلاک ملایم مجاز است) ، لکه ها ، علائم دردناک و دیگر. نقطه ، پلاک ، نقاط می تواند در بزرگسالان و کودکان ظاهر شود. ظاهر چنین علائمی همیشه با وجود اختلالات دندانی یا سایر اختلالات همراه نیست. اغلب ، در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ، لکه های قرمز روی نوک زبان ظاهر می شود. این رایج ترین دلیل است. آنها همچنین با ضعف سیستم ایمنی بدن ، مصرف زیاد غذاهای خاص (دانه ها ، آجیل) ظاهر می شوند که باعث تحریک می شود. طرفداران غذاهای تند ، گرم و نوشیدنی ها اغلب این علامت را دارند. لکه ها قرمز ، سفید ، آبی هستند. همچنین مفهوم "زبان جغرافیایی" وجود دارد - التهاب غشای مخاطی ، همراه با تشکیل مناطق پوسته پوسته. دلایل بروز آنها نسبتاً بی ضرر و جدی است.

  1400/6/27 11:38
 • Claudiaren 126 :

  دلایل ظاهر شدن لکه های روی زبان دلایل ایجاد نقاط قرمز متفاوت است - رگ های عنکبوتی ، کبودی ، آسیب فرسایشی ، زخم. این می تواند نشانه شروع بیماری و موارد دیگر باشد. واکنش آلرژیک شایع ترین علت ایجاد لکه های قرمز ، نقاط است. هنگام مصرف برخی غذاها ، داروها ظاهر می شود. سیگار کشیدن ، مصرف زیاد الکل (به ویژه الکل قوی). بارداری ، یائسگی - در چنین دوره هایی ، زمینه هورمونی بسیار تغییر می کند ، سیستم ایمنی بدن دچار نقص می شود ، که منجر به ظهور نقاط قرمز می شود. عادات غذایی ، کمبود ویتامین عفونت های ویروسی ، قارچی ، باکتریایی. آسیب مکانیکی به غشای مخاطی نقاط قرمز ، نقاطی که زبان کودک با آن پهن شده است ، علامت تب مخملک ، سرخک ، بیماری های عفونی دوران کودکی است. گلوسیت التهابی است که در اثر ضربه ، عفونت ، آلرژی ، کم خونی فقر آهن و برخی بیماریهای داخلی ایجاد می شود. سرطان زبان. اغلب ظاهر لکه ها با احساس سوزش ، درد همراه است. چنین علائم مشخصه بسیاری از بیماری ها است. برای درک علت مشکل ، باید با پزشک مشورت کنید ، تحت معاینه قرار بگیرید.

  1400/6/27 11:40
 • Claudiaren 126 :

  لکه های روی نوک زبان - به دلایل توصیف شده رخ می دهد ، اما اعتقاد بر این است که این ناحیه مسئول وضعیت قلب ، روده کوچک است. بنابراین ، ظهور چنین علائم خاصی نیاز به تشخیص سیستم قلبی عروقی ، دستگاه گوارش دارد. 2. پلاک سفید و نقاط قرمز - اگر چنین علامتی در قسمت ریشه ای زبان ایجاد شود ، به احتمال زیاد بیمار دچار آسیب های معده ، روده (گاستریت مزمن) می شود. اگر بثورات با بوی بد دهان ، درد همراه باشد ، به احتمال زیاد استوماتیت علت آن است. 3. لکه های روشن بر روی زبان رنگ پریده در صاحبان عادت های بد و همچنین در کم خونی ایجاد می شود. اگر ظرف چند روز پس از تنظیم رژیم غذایی و ترک عادات بد ، علائم پاتولوژیک ناپدید نشد ، باید با پزشک مشورت کرده و آزمایشات را ارسال کنید. 4- اگر ناحیه سرخ شده با ذرات کراتینه شده پوشانده شده باشد ، اینها نشانه های لوکوپلاکی (وضعیت پیش سرطانی) است. مشاوره با متخصص سرطان ضروری است.

  1400/6/27 11:43
 • Claudiaren 126 :

  چنین علائمی تنها در دوران بارداری و یائسگی مایه نگرانی نیست. اینها علائم کاهش ایمنی ، عدم تعادل هورمونی است. پس از بازگشت زمینه هورمونی به حالت عادی ، علائم به خودی خود ناپدید می شوند. شما باید مراقب تقویت سیستم ایمنی بدن باشید.

  1400/6/27 11:44
 • Claudiaren 126 :

  اگر نقاط قرمز رنگی در دهان یافت شود چه باید کرد؟ 1. برای جلوگیری از عفونت بثورات را با دستان خود لمس نکنید. 2. به پزشک مراجعه کنید ، تحت معاینه جامع قرار بگیرید. 3. از بهداشت دهان و دندان اطمینان حاصل کنید ، دهان خود را بعد از غذا بشویید ، دندان های خود را دو بار در روز مسواک بزنید ، از نخ دندان ، واتر جت دندان ،شستشودهنده های دهان یا irrigator استفاده کنید.

  1400/6/27 11:48
 • Claudiaren 126 :

  اغلب لکه ها ، برجستگی روی زبان ، بثورات دیگر در دهان پس از تغییر رژیم غذایی و عادی شدن برنامه روزانه ، خود به خود از بین می روند. اما گاهی اوقات سوزش و درد با علائم همراه می شود ، لکه ها و برآمدگی روی زبان شروع به رشد می کنند ، تیره می شوند. در این مورد ، شما باید بلافاصله از پزشک کمک بگیرید. خوددرمانی غیرقابل قبول است.

  1400/6/27 11:51
 • ویدا ویدا :

  تقریباً هیچ کس در مورد این بیماری، سرطان زبان صحبت نمی کند و بنابراین بسیار آسان است که آن را با سایر بیماری ها اشتباه بگیرید.

  1401/1/18 21:42
 • ویدا ویدا :

  علائم اصلی یکی از نادرترین انواع سرطان - سرطان زبان نامگذاری شده است. یک تومور بدخیم از سلول های اپیتلیال مخاط آن منشا می گیرد. در انگلستان سالانه حدود هشت هزار بیمار جدید با این آسیب شناسی ثبت می شوند. این نئوپلاسم اغلب افراد بالای 55 سال را مبتلا می کند و تنها 12 درصد موارد در جوانان تشخیص داده می شود.

  1401/1/18 21:43
  • ویدا ویدا :

   موذی بودن آسیب شناسی سرطان زبان در این واقعیت نهفته است که تقریباً هیچ کس در مورد آن صحبت نمی کند. بنابراین، علائم خطرناک را می توان با سایر بیماری ها اشتباه گرفت. سرطان زبان را می توان با گلودردی که برای مدت طولانی از بین نمی رود، لکه قرمز یا سفید روی زبان که به طور ناگهانی ظاهر می شود، بی حسی مکرر در دهان، درد هنگام بلع، درد یا سوزش زیر زبان نشان داد. تورم در گردن و همچنین بوی بد دهان دائمی.

   1401/1/18 21:44
   • ویدا ویدا :

    محرک های این بیماری، سرطان زبان عادات بد هستند - به عنوان مثال، الکل و سیگار. آسیب به اپیتلیوم می تواند ناشی از صدمات مکانیکی باشد، به عنوان مثال، یک دندان مصنوعی ضعیف که به طور مداوم به غشای مخاطی و زبان آسیب می رساند.

    1401/1/18 21:45
   • ویدا ویدا :

    اولین و اصلی ترین علامت وجود سرطان به گفته دکتر دمای 37.2-37.5 است که می تواند هفته ها و حتی ماه ها ادامه داشته باشد. این نشان دهنده فرآیندهایی است که به بدن اجازه بهبودی نمی دهند

    1401/1/18 21:47
 • ویدا ویدا :

  زنان اغلب تحت تأثیر این بیماری ، سرطان زبان قرار می گیرند. مردان کمتر رایج هستند. نسخه Express می نویسد که شاید جنسیت تأثیری داشته باشد، اما این هنوز از نظر علمی ثابت نشده است .

  1401/1/18 21:46

بیشتر بخوانید