ژان کلود ون دام : چه نقاط ضعفی سوپرمن سینمای آمریکا را خراب کرد

ژان کلود ون دام

 

ژان کلود ون دام بازیگر ، فیلمنامه نویس و کارگردان مشهور آمریکایی ، هجدهم اکتبر 60 سالگی خود را جشن می گیرد. در دهه 1990 از هر دو پسر یکی آرزو داشت که مانند بازیگر ، ورزشکار و بدنساز باشد ، که به نظر آنها یک ابرمرد واقعی است. درست است ، پس آنها نمی دانستند که بت آنها در صحنه های نبرد در چه وضعیتی فیلمبرداری شده است و برای پیروزی باید چه زحماتی می کشیده است  ...


ژان کلود ون دام

ژان کلود ون دام در کودکی |  عکس

 

نام اصلی ژان کلود ون دام ، کامیل فرانسوا ون وارنبرگ است. وی در سال 1960 در بلژیک متولد شد. در کودکی ، او پسری بیمار ، ضعیف و بدخواه بود که اغلب در خیابان از همسالان خود بیمار می شد. او بسیار خمیده بود ، و علاوه بر این ، عینکی با لنزهای ضخیم استفاده می کرد ، که اغلب اوقات دلیل تمسخر او در مدرسه می شد. به مدت 5 سال ، با اصرار مادرش ، ژان کلود ون دام به تحصیل در باله پرداخت. وقتی او 11 ساله بود ، پدرش او را به یک باشگاه کاراته برد تا اعتماد به نفس و روحیه سالم رقابت را در او پرورش دهد و از آن زمان زندگی او تغییر چشمگیری پیدا کرد.

 

ژان کلود ون دام

ژان کلود ون دام در کودکی |  عکس

 

اشتیاق او به ورزش ثمری داشت: مرد جوان حالت خمیده خود را صاف کرد ، اضافه وزن پیدا کرد ، عضلات را پمپاژ کرد ، عنوان  عضلات بروکسل ، لقب پادشاه بلژیکی ها  را کسب کرد ، پس از 8 سال آموزش کمربند سیاه دریافت کرد و پس از 2 سال دیگر در بین حرفه ای ها قهرمان اروپا شد. ژان کلود ون دام علاوه بر کاراته ، در بوکس تایلندی ، کیک بوکسینگ آمریکایی ، کونگ فو و تکواندو نیز مهارت کسب کرده است. تمرین باله نیز مفید بود: کشش حاصل شده ، را امکان پذیر کرد و تمرین باله او را برای هر بار ورزشی آماده کرد.

 

ژان کلود ون دام

ژان کلود ون دام در حین آموزش |  عکس

 

با این حال ، ژان کلود ون دام در موفقیت های ورزشی متوقف نشد. در مرکز پایتخت بلژیک ، او یک باشگاه ورزشی برای ورزش های رزمی افتتاح کرد ، که درآمد خوبی داشت. اما این برای او کافی نبود - او آرزو داشت بازیگر شود و برای تحقق آرزوی خود به ایالات متحده رفت.

 

ژان کلود ون دام

بازیگر در جوانی |  عکس

 

ژان کلود ون دام

ژان کلود ون دام در فیلم * عقب نمانید و تسلیم نشوید * ، 1986 |  عکس

 

در اواسط دهه 1980. او اولین فیلم خود را با نقش های کوچک در فیلم های اکشن شروع کرد. پس از آن بود که نام دشوار تلفظش را با نام مستعار ژان کلود ون دام جایگزین کرد و نام دوست مرحوم خود را گرفت. 

 

ژان کلود ون دام

 از فیلم * Bloodsport * ، 1988 |  عکس

 

ژان کلود ون دام برای ورود به نقش اصلی در فیلم رینگ خونین  "Bloodsport" وارد دفتر تهیه کننده شد ، او را برای مدت طولانی متقاعد کرد .بازی در این فیلم آغاز کار موفقیت آمیز سینما در ون دام بود. آنها در مورد او به عنوان یک رقیب شایسته آرنولد شوارتزنگر و سیلوستر استالونه صحبت کردند. از آن زمان ، اغلب نقش های اصلی در فیلم های اکشن به او پیشنهاد شده است که مشهورترین آنها "کیک بوکسر" و "ضربه دوجانبه " است.

 

ژان کلود ون دام

ژان کلود ون دام در فیلم * کیک بوکسر * ، 1989 |  عکس

 

ژان کلود ون دام

فیلم * سرباز جهانی * ، 1992 |  عکس

 

به موازات آن ، ون دام به بازیگری مشغول بود و این باعث شد كه وی به یكی از بازیگران پرمخاطب و پردرآمد دهه 1990 تبدیل شود. - پس از آن دستمزد های او به 8 میلیون دلار رسید. پردرآمدترین فیلم با حضور وی "سرباز جهانی" بود که 100 میلیون دلار در گیشه فروش کرد. با این حال ، این شهرت و موفقیت یک جنبه منفی داشت. این بازیگر در اوج محبوبیت خود وحشتناک ترین دوره زندگی خود را پشت سر گذاشت.

 

ژان کلود ون دام

ژان کلود ون دام در فیلم * هدف سخت * ، 1993 |  عکس

 

در اواخر دهه 1990. این بازیگر که معیار زیبایی مردان و الگوی بسیاری از پسران بود که به لطف او شروع به ورزش های رزمی کردند ، ناگهان هواداران خود را با یک اعتراف غیرمنتظره مبهوت کرد: معلوم شد که وی توسط داروهای غیرقانونی به آنجا منتقل شده و در یک کلینیک تخصصی دوره توانبخشی را گذرانده است. " من با مواد مخدر و قرص زندگی می کردم. تقریباً تمام صحنه های جنگ و درگیری در فیلم های من در حالی که تحت تأثیر این داروها بودم فیلمبرداری شده بود . "

 

ژان کلود ون دام

یکی از محبوب ترین بازیگران دهه 1990.  ژان کلود ون دام |  عکس

 

ژان کلود ون دام

فیلم * Kickboxer * ، 2016 |  عکس

 

وی برای اولین بار در سال 1996 به درمانگاه آمد ، اما به جای یک ماه که مقرر شده بود ، فقط یک هفته در آنجا ماند. یک سال بعد ، اوضاع این بازیگر دوباره خراب شد و مجبور شد از متخصصان کمک بگیرد. برای طرفداران او ، که در میان آنها ورزشکاران نوجوان زیادی وجود داشت ، این یک ناامیدی بزرگ بود و به خاطر آنها ون دام قول داد که بر اعتیاد خود غلبه کند. و ما باید به او حق بدهیم - او به قول خود عمل کرد.

 

ژان کلود ون دام

ژان کلود ون دام بازیگر ، فیلم نامه نویس ، کارگردان ، تهیه کننده ، ورزشکار آمریکایی |  عکس

 

این تجربه بدون ردپایی بر روان وی سپری نشد. در همان دوره ، این بازیگر دچار روان پریشی شیدایی-افسردگی شد که اکنون اختلال دو قطبی نیز نامیده می شود. ژان کلود ون دام اذعان داشت که از دوران جوانی از افسردگی رنج می برد: « هنگامی که من کوچک بودم ، در بلژیک ، کودکان به دلیل روان پریشی شیدایی-افسردگی تشخیص داده نمی شدند. اعتقاد بر این بود که این کودک دارای یک شخصیت مشاجره برانگیز است ، که او به خوبی تربیت نشده است.  پدرم کیسه بوکسی را در اتاق زیر شیروانی آویزان کرد تا بتوانم در خانه تمرین کنم ..." بعداً ، او دچار عصبانیت ناگهانی خشم و نوسانات ناگهانی خلقی شد - از بیش فعالی تا بی علاقگی کامل. اوج اختلال دو قطبی همزمان با اعتیاد او بود و منجر به اقدام به خودکشی شد. این بازیگر دوره درمانی را گذراند و قدرت بازگشت به زندگی عادی را پیدا کرد.

 

ژان کلود ون دام

ژان کلود ون دام در فیلم * لوکاس * ، 2018 |  عکس

 

در همان دوره ، ون دام زندگی سختی را در زندگی شخصی خود تجربه کرد. او 5 بار رسماً ازدواج کرد و 2 مورد از آنها با یک زن بود. در دهه 1990. همسرش مدل دارسی لاپیر بود که شوهر میلیونر خود را به خاطر بازیگر ترک کرد. با این حال ، زندگی خانوادگی آنها خوش نبود - ون دام همسر خود را به خیانت متهم کرد ، و همسرش او را به تعرض متهم کرد.

 

در سال 1998 ، او تقاضای طلاق کرد و به همسر سابق خود ، بدنساز ، قهرمان بدن سازی آمریکا ، گلادیس پورتوگس ، بازگشت که برای دومین بار موافقت کرد همسرش شود. آنها تا امروز در کنار هم باقی مانده اند و بازیگر همیشه با حساسیت زیاد در مورد او صحبت می کند: " من او را ترک کردم ، و او منتظر من بود. نمی دانم که او از آسمان برای من فرستاده شد. او تمام زندگی خود را وقف خانواده اش می کند. او بی نظیر است. من اغلب فکر می کنم لیاقت آن را ندارم . "

ژان کلود ون دام

ژان کلود ون دام و گلادیس پورتوگس |  عکس

 

با وجود همه این اتفاقات ، برای بسیاری از طرفدارانش ، او یک بت باقی ماند. در همان سال 1998 ، یک نظرسنجی در میان نوجوانان آمریکایی انجام شد ، که در طی آن مشخص شد ژان کلود ون دام در محبوبیت در بین افراد مشهور در رتبه پنجم قرار دارد (مایکل جردن رتبه اول را دارد) در قرن جدید ، ون دام دیگر از چنین شهرتی مانند دهه 1990 برخوردار نبود ، اما با این وجود موفق شد به عنوان یک بازیگر محبوب باقی بماند. او هنوز از نظر جسمی خوب است ، مدتهاست الکل را ترک کرده و هفته ای 5 بار سخت تمرین می کند.

 

ژان کلود ون دام

ژان کلود ون دام بازیگر در سال 2019 |  عکس

چه بر سر ژان کلود ون دام آمد؟

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید