چه کسی بیت کوین را اختراع کرد: یک نابغه تنها یا تیمی از بهترین متخصصان رمزنگاری

بیت کوین

 

بیت کوین به خودی خود چیز مرموزی نیست: در ایده یا شیوه اجرای آن هیچ چیز غیر عادی وجود ندارد. اما ویژگی های فردی - شخصیت مخترع ، کد منبع فوق العاده موفق نوشته شده در سطح فوق العاده بالا ، رشد سریع نرخ در رابطه با ارزهای "واقعی" و ابهام چشم اندازها - همه اینها ابزار جدید پرداخت را می دهد برخی از رمز و راز بیت کوین چگونه بوجود آمد و از چه کسانی باید تشکر کرد؟


بیت کوین چیست و چرا بوجود آمدن آن قابل پیش بینی بود

بیت کوین نامی بود که به سیستم پرداخت جدیدی که در سال 2008 اختراع شد ، داده شد. به طور ناگهانی و از ناکجاآباد ظاهر نشد - تا آن زمان برنامه نویسان مدت ها بود که به دنبال راهی برای ایجاد روش تسویه حساب بودند ، عاری از اشکالاتی که در نقل و انتقالات پول وجود دارد. ضرر اصلی نیاز به توسل به خدمات واسطه ای بود كه اطمینان حاصل كند كه پرداخت توسط یك طرف ارسال می شود و توسط طرف دیگر دریافت می شود بدون هیچ گونه سو استفاده توسط آنها یا توسط اشخاص ثالث.

 

اما واسطه (معمولاً یک بانک) کاملاً مستقل نیست - مثلاً می تواند تحت تأثیر تصمیمات مقامات قرار گیرد. در این صورت ممکن است وجوه مسدود شود - این اتفاق گاهی می افتد. و خود ارز ، ارزش آن به بسیاری از عوامل مغرضانه وابسته است.

 

بیت کوین

بیت کوین با اختصار BTC تعیین می شود

 

بنابراین ، از دهه هشتاد قرن گذشته ، به اصطلاح رمز ارزها بررسی شده است - یعنی سیستم های پرداختی که با روش رمزگذاری الکترونیکی محافظت می شوند و توسط طرفین بدون مشارکت بانک واسطه انجام می شود. نمونه های اولیه این طرح که اساس بیت کوین را تشکیل می داد ، توسط متخصصان مختلف به طور مستقل از یکدیگر ساخته شد.

 

سیستم بیت کوین بر اساس اصل برابری شرکت کنندگان بنا شده است. هیچ مرکزیتی وجود ندارد ، بلکه در تمام برنامه های مشتری توزیع شده است. پرداخت ها بدون واسطه ، مستقیم انجام می شوند و می توانند بدون کارمزد انجام شوند. یک کد مخفی ، که فقط برای صاحب حساب بیت کوین شناخته شده است ، به انجام معامله کمک می کند. اگر چنین کدی فراموش یا گم شود ، انجام هر کاری برای بازیابی وجوه غیرممکن است ، حساب برای مالک غیرقابل دسترسی می شود و در واقع تمام وجوه با ارزش گم می شوند.

 

بیت کوین

بیت کوین به شکل فیزیکی خود اولین بار در سال 2011 منتشر شد.  هر سکه حاوی نشانه ای از آدرس بیت کوین و یک کلید مخفی است.

 

تمام اطلاعات مربوط به معاملات بیت کوین، ارز دیجیتالی به صورت عمومی در دسترس است. جالب ترین نکته در اینجا این است که هر شرکت کننده ای در سیستم می تواند حرکت بیت کوین را از همان لحظه ایجاد آن ردیابی کند: تاریخچه چنین کارهایی زنجیره ای مداوم از سوابق - بلوک ها است. معامله یا انتقال بیت کوین از لحظه ایجاد بلوک به پایان رسیده است ، اما انجام این کار کاملاً دشوار است ، زیرا به محاسبات پیچیده ای نیاز دارد - از میلیون ها ترکیب ، کدی را انتخاب کنید که برای همه معاملات جدید مناسب باشد.

 

فعالیت ایجاد بلوک ها استخراج نامیده شد ، این کار با پرداخت هزینه ای به شکل بیت کوین های مشابه به حساب استخراج کننده انجام می شود. اکنون هر بلوک جدید تقریباً هر ده دقیقه یک بار ایجاد می شود.

جالب اینجاست که اکنون ، دوازده سال پس از شروع استخراج ، این کار به انرژی بسیار بیشتری نسبت به روزهای اولیه بیت کوین نیاز دارد. در حال حاضر یک کامپیوتر  قادر به انجام این کار نیست ، ساختارهای خاصی ایجاد می شود - مزارع استخراج ، که مقدار زیادی برق را برای جستجوی کد صرف می کنند. همانطور که برای تأیید راه حل یافت شده ، در سیستم بیت کوین بسیار سریعتر و راحت تر است.

 

گالیله

اصلی که اساس ارز رمزنگاری شده جدید نیست ، تصاویر آن را می توان در کتابهای درسی تاریخ ، از جمله در زندگی نامه دانشمندان گذشته یافت. "پرتره گالیله "

 

روش مشابهی برای رمزگذاری اطلاعات در سال 1610 توسط گالیله مورد استفاده قرار گرفت ، وی حلقه های زحل را کشف کرد و می خواست با انتشار کد ویژه ای از تقدم خود اطمینان یابد. در پیام آناگرام آمده بود: smaismrmilmepoetaleumibunenugttauiras ، و پس از آنکه دانشمند مشاهدات خود را بررسی کرد ، وی جمله اصلی را منتشر کرد: Altissimum planetam tergeminum Obsuaui .

 

و یکی دیگر از تفاوت های مهم سیستم بیت کوین ، محرمانه بودن کامل داده های شرکت کنندگان آن است: برای انجام معاملات هیچ اطلاعات شخصی مورد نیاز و درخواست نیست. با این حال ، این امر عوارض جانبی نامطلوبی نیز ایجاد می کند: اگر وجوهی از یک حساب سرقت شود (به عنوان مثال ، هنگامی که یک کلید مخفی به دست یک مهاجم افتاد) ، دیگر امکان بازگشت به صاحب قانونی آن وجود ندارد. معاملات انجام شده لغو نمی شوند.

 

ایجاد سیستم پرداخت و حالت ناشناس توسعه دهنده آن

آخرین اخبار در مورد قیمت بیت کوین شگفت آور است و علاقه سرمایه گذاران و شکارچیان را برای پول آسان (و بعد از آنها ...کلاهبرداران) جلب می کند ، و دوازده سال پیش ، هزینه یک واحد از این ارز جدید - "ارز رمزپایه" - قابل اغماض بود تاریخچه بیت کوین با انتشار مقاله Satoshi Nakamoto ، خالق ارز رمزپایه جدید ، در پاییز 2008 آغاز شد. این مقاله حاوی شرح اصول سیستم پرداخت بود. چند ماه بعد ، کد برنامه مشتری منتشر شد. Nakamoto اولین بلاک را ایجاد کرد و پنجاه بیت کوین اول را تولید کرد.

 

بیت کوین

اولین بلوک در سیستم بیت کوین بلوک پیدایش نام دارد.  ناکاموتو پیامی در آن گذاشت

 

او همچنین اولین معامله را انجام داد و ده "سکه" به یک توسعه دهنده سیستم دیگر - Hal Finney - ارسال کرد. هنوز رسیدن به سطح ارزش های جدی مالی بسیار دور بود ، اما در پاییز 2009 اولین بیت کوین ها با دلار مبادله شدند و این نرخ به هزینه برق هزینه شده برای تولید بلوک های جدید پیوند خورد. و در سال 2010 ، ده هزار بیت کوین به عنوان پرداخت برای اولین محصول واقعی - دو پیتزا ، که توسط یکی دیگر از توسعه دهندگان سیستم جدید ، لازلو هینیتز ، سفارش داده شد ، پذیرفته شد.قیمت بیت کوین توسط هیچ چیز دیگری غیر از قوانین طبیعی عرضه و تقاضا تنظیم نمی شود ؛ حرکت این روش های پرداخت تحت تأثیر تصمیمات مقامات ، حدس و گمان در بازارهای سهام نیست. نمی توان آنها را کنترل یا محدود کرد.

 

خالق بیت کوین

نیک سابو یکی از نامزدهای احتمالی برای نقش ناکاموتو است

 

اکنون هزینه یک بیت کوین حدود 46 هزار دلار است. Satoshi Nakamoto بیش از یک میلیون بیت کوین در حساب خود دارد ، یعنی می توان او را میلیاردر دلار دانست. تنها مشکل این است که هویت این مخترع مبتکر به عنوان یک رمز و راز باقی مانده است.

نسخه ای وجود دارد که یک توسعه دهنده ناشناس (یا پنهان شدن از شهرت با نام مستعار) دلیل مهمی برای محبوبیت ارز جدید است. در واقع ، هیچ چیزی در مورد Satoshi Nakamoto شناخته شده نیست ، جز اینکه او نویسنده یک کد رایانه ای با کیفیت بسیار بالا شد. یعنی با نام ناکاموتو ، یک نابغه یا تیمی از بهترین متخصصان جهان کار می کردند.

 

خالق بیت کوین

دوریان ساتوشی ناکاموتو و هال فینی کسانی هستند که هویت خالق بیت کوین را به خود اختصاص داده اند

 

در بخشی از فضای اینترنت که بیت کوین مورد بحث قرار گرفت ، Satoshi Nakamoto تا سال 2011 فعال بود ، پس از آن از شرکت در کارهای بعدی برای یک پروژه جدید عقب نشینی کرد. اولین و ساده ترین مسیر در جستجوی مخترع واقعی سیستم ، توسل به شخصی به همین نام بود ، وی دوریان ساتوشی ناکاموتو ، ساکن کالیفرنیا بود ،  متولد ژاپن با یک تصادف عجیب و مهندس سابق.

اما او خود قاطعانه دخالت در بیت کوین را انکار کرد و به طور کلی از شهرتی که به نام او افتاد بسیار ناراضی بود. نامزد دیگر برای نقش "ناکاموتو" رمزنگار Nick Szabo بود ، که قبل از ایجاد بیت کوین روش پرداخت را توسعه داد. نه تنها برنامه ریزان و کارآفرینان آمریکایی به عنوان نامزدهای دیگر معرفی شدند - هیچ یک از نسخه ها تقویت نشدند.

 

هویت خالق بیت کوین چقدر مهم است؟

این احتمال وجود دارد که ساتوشی ناکاموتو اصلاً یک نفر نباشد ، اما یک اسم مستعار برای گروهی از متخصصان باشد و حتی قسمت هایی از نام وی برای پشتیبانی از این نسخه داده شده است. هجاهای جداگانه حاوی نام مارک های تولیدکننده تجهیزات مختلف - "سامسونگ" ، "توشیبا" ، "ناکامیچی" و "موتورولا" است.

 

بیت کوین

استخراج بیت کوین به قدرت محاسباتی زیادی و مصرف قابل توجه برق نیاز دارد

 

نظریه پردازان توطئه ، دخالت "آژانس های اطلاعاتی آمریکا" در ایجاد سیستم بیت کوین را پیشنهاد می کنند و نسخه هایی نیز وجود دارد که ایجاد سیستم بیت کوین را به هوش مصنوعی مرتبط می داند.
خود خالق اسرارآمیز ، اگرچه یک بار خودش را ژاپنی نامیده بود ، اما در پیام های ناکاموتو هیچ اشاره ای به فرهنگ ژاپنی نشده ، احتمالاً به این دلیل که او هیچ ارتباطی با سرزمین طلوع خورشید ندارد (یا این یک تلاش عمدی برای سردرگمی خوانندگان بود ، که همچنین نمی توان آن را منتفی دانست).

از آنجا که محصول توسعه یافته توسط ناکاموتو به عنوان یک راه حل ابتکاری و بسیار ارزشمند برای جهان شناخته شد ، علاوه بر این ، عاری از نقص جدی است ، فقط باید پذیرفت که یک فرد خارق العاده ، یا شاید یک گروه منحصر به فرد ، بنیانگذار سیستم بیت کوین است .

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید