شیشه نانو چیست و چرا برای خودرو مورد نیاز است

شیشه نانو

خودرویی که با پوشش محافظ شیشه نانو 

 

محصولات پوشش محافظ یکی از جدیدترین ها در صنعت خودروسازی است. و یکی از داغ ترین موضوعات در انجمن خدمات خودرو. برخی آنها را ابزاری موثر برای بهبود ظاهر خودرو می دانند، در حالی که برخی دیگر متقاعد شده اند که این فقط یک ترفند بازاریابی هوشمندانه است.


بیایید نگاهی دقیق‌تر به یکی از بحث‌برانگیزترین محصولات - شیشه مایع یا شیشه نانو  بیندازیم و تصمیم بگیریم که آیا روی آن سرمایه‌گذاری کنیم یا خیر?

پوشش شیشه نانو چیست

شیشه نانو

 

شیشه مایع به عنوان یکی از گزینه های پوشش محافظ مدت هاست که شناخته شده است، اما اخیراً علاقه به این محصول هم در بین متخصصان خدمات خودرو و هم در بین خود رانندگان دوباره زنده شده است. با نام های متعددی مانند شیشه مایع، شیشه نانو، شیشه سرامیکی و پوشش کوارتز شناخته می شود.

اساساً دو نوع از این "پوشش محافظ" وجود دارد: سیلیس سیلان و سیلیس. اولی گران تر است زیرا فرآیند ساخت پیچیده تر است، اما یک پوشش بسیار با دوام و بسیار براق را ارائه می دهد. دومی دوام کمتری دارد، بنابراین ارزان تر از همتایان سیلیکا سیلان است.

 

هنگامی که با رنگ تماس پیدا می کند، صفحه ای سخت، صاف و با دوام را در روی آن تشکیل می دهد. بسیاری از این محصولات، مانند پوشش سطح الماس لیبل مشکی Pinnacle، به گونه ای طراحی شده اند که بر روی سطوح مختلف مانند رنگ بدنه، شیشه و رینگ ها اعمال شوند. برخی دیگر، مانند Detailer's Pro Glass، به طور خاص برای شیشه طراحی شده اند. برخی دیگر، مانند سپر دوبل علاءالدین، فقط برای رنگ مناسب هستند.

 

شیشه نانو: جوانب مثبت و منفی

شیشه نانو
براق بودن سطح خودرو با شیشه مایع 

 

قبل از اینکه به مزایا و معایب "پوشش محافظ " بپردازیم، مهم است که بدانیم در واقع شیشه نیست. بله، فرمول‌های نانو حاوی دی اکسید سیلیکون هستند که برای ساخت شیشه نیز استفاده می‌شود، اما شباهت‌ها در اینجا به پایان می‌رسد.

شیشه مایع نوع دیگری از محافظ صفحه خودرو است. و مانند هر ماده دیگری، مزایا و معایب خاص خود را دارد.

مزایا شیشه نانو

طول عمر:

اگرچه چارچوب زمانی مشخصی برای چنین محصولاتی وجود ندارد، اما کاربران و سازندگان ادعا می کنند که برخی از آنها بسته به شرایط طبیعی و ساخت دست بشر می توانند از شش ماه تا 3 سال دوام بیاورند. آنها همچنین می گویند که اگر به طور کامل نیاز به واکس زدن ماشین را برطرف نکند، کاهش می یابد.

محافظت:

شیشه مایع روی هر سطحی که روی آن اعمال می شود یک لایه سخت با دوام تشکیل می دهد. به لطف آن، روی سطوح استفاده شده در برابر ماسه، آوار و تراشه های سنگ مقاوم تر می شوند. همچنین از لکه های آب بیش از حد سخت، فضولات پرندگان، شیره درختان و غیره جلوگیری می کند.

 

شیشه نانو

زیبایی و محافظت از مزایای بدون شک یک ماشین پوشیده شده با شیشه نانو شیشه مایع است 

زیبایی:

کاربران ادعا می کنند که محصولات شیشه ای براق در واقع ظاهر خودروهایشان را بهبود بخشیده اند. آنها می گویند که درخشش باشکوهی که ارائه می دهند و به خودرو آنها روح تازه ای بخشیده است.

ایمنی: اعتقاد بر این است که نوع مناسب شیشه مایع، زمانی که روی شیشه‌های خودرو اعمال می‌شود، 85 درصد اشعه‌های مضر را منعکس می‌کند و محافظت شما را در برابر بیماری‌های کشنده مانند سرطان پوست افزایش می‌دهد.


معایب شیشه نانو

هزینه: این محصولات ارزان نیستند. اگر خودتان جرات انجام این کار را ندارید، برای پردازش حرفه ای گران قیمت در خدمات خودرو نیز آماده شوید.

 

شیشه نانو

ابزار مورد نیاز برای اعمال شیشه نانو

 

دشواری کاربرد:

برای انجام چنین کاری به ابزار لازم و دستان ماهر نیاز است. در غیر این صورت، می تواند منجر به یک لایه ناهموار و نقص های مختلف شود، زیرا مواد به سرعت سخت می شوند. این فرآیند همچنین باید در یک اتاق کاملاً عاری از گرد و غبار انجام شود تا از آلودگی سطوح تازه پوشیده شده جلوگیری شود. حتی ذرات گرد و غبار که با چشم قابل مشاهده نیستند می توانند بی نظمی های کوچکی ایجاد کنند که می تواند هم پوشش نهایی و هم رنگ اصلی خودرو را خراب کند.

 

سمی بودن:

برخی محصولات از مواد شیمیایی بسیار خورنده استفاده می کنند که بویی شبیه سوخت جت دارند. متخصصان پوشش می گویند که برای جلوگیری از سرگیجه باید به طور مکرر استراحت کنند.


اینها تنها برخی از مزایا و معایب استفاده از شیشه نانو هستند. هر محصول فردی ویژگی های خاص خود را دارد، اما این لیست به شما اجازه می دهد تا به طور کلی درک کنید که اگر تصمیم به آزمایش داشته باشید با چه چیزی سر و کار خواهید داشت.

 

3. نحوه استفاده از شیشه نانو

شیشه نانو
کاربرد ترکیب در بدنه خودرو

 

پوشش شیشه با آماده سازی دقیق سطح خودرو آغاز می شود. باید مطمئن شوید که هیچ کثیفی روی آن نباشد، در غیر این صورت زیر لایه پوشش  محافظ می افتد. این بر توانایی چسبندگی صحیح آن تأثیر می گذارد و منجر به ظاهر نامناسب و جدا شدن زودرس می شود.

تکنیک اجرا شیشه نانو

سطح را با شستن آن با شوینده خودرو آماده کنید. خوب خشک کنید و مطمئن شوید که حتی میکروسکوپی ترین آلودگی ها نیزوجود ندارد. تمیز کردن بخار را برای لکه های سخت امتحان کنید.

هنگامی که سطح صاف و تمیز است، از یک پولیش ساینده برای از بین بردن چرخش رنگ، خط و خش و سایر عیوب استفاده کنید.

 

شیشه نانو

بخشی از بدنه خودرو که شیشه مایع روی آن اعمال می شود

 

مرحله بعدی پوشش است. این فرمولاسیون ها در بطری های شیشه ای، دیسپنسر، سرنگ و غیره به فروش می رسند. بسته به برند همچنین مجموعه هایی با حوله های میکروفیبر و اپلیکاتور وجود دارد. مطمئن شوید که در مناطق کوچک کار کنید، زیرا محصول در تماس با هوا بسیار سریع سفت می شود - قبل از استفاده دستورالعمل ها را بخوانید.

محصول را روی یک ناحیه کوچک اسپری کنید و از اپلیکاتور برای پخش یکنواخت آن روی سطح استفاده کنید.

ناحیه را با یک حوله میکروفیبر پاک کنید.

دستگاه را در مکانی سایه دار و عاری از رطوبت و گرد و غبار بگذارید. اجازه دهید این ترکیب حداقل 24 ساعت قبل از بیرون بردن ماشین به طور ایمن جامد شود.


خدمات حرفه ای ممکن است گران باشد، اما اگر از مهارت های خود مطمئن نیستید و انتظار بهترین نتایج را دارید، ممکن است عاقلانه تر باشد که به متخصصان اعتماد کنید. آنها زندگی شما را آسان می کنند و علاوه بر این، برای کار خود تضمین می دهند.

 

آیا خودرو ارزش استفاده از پوشش نانو را دارد

شیشه نانو
فرآیند تصفیه سطح خودرو

 

وقتی صحبت از مراقبت از خودرو می شود، شیشه مایع می تواند سطح شگفت انگیزی از محافظت خارجی را ارائه دهد. رنگ را براق نگه می دارد، حذف آب را بهبود می بخشد، لکه را متوقف می کند، از چسبیدن یخ در آب و هوای سرد جلوگیری می کند و بسیاری از شگفتی های دیگر را انجام می دهد.

استفاده از آن زمان، تلاش و هزینه می برد، اما برای مدتی (تقریباً یک سال) می توانید از حداکثر محافظت در برابر تأثیرات خارجی روی خودرو برخوردار شوید.

از سوی دیگر، واکس ها و درزگیرها برای این کار عالی هستند. بله، آنها محافظت بسیار کمتری را ارائه می دهند و در حدود 2-4 ماه از بین می روند، اما بسیار ارزان تر و استفاده از آنها بسیار آسان است.

برای اینکه صاحبان خودرو از شیشه مایع راضی باشند، باید از شر انتظارات بالا خلاص شوند. در اینجا چند افسانه رایج وجود دارد.

 

خودرو از خط و خش محافظت می شود؟

شیشه نانو

محافظت از بدنه خودرو با شیشه نانو

 

بسیاری از مردم فیلم هایی را تماشا کردند که در آن ماشین، پوشیده از شیشه سرامیکی ، شیشه نانو خراشیده نشده است. در حقیقت، موضوع این نیست. به وضوح به ما نشان داده شده است که چگونه شیشه مایع به یک پوسته سخت تبدیل می شود، اما تعداد کمی توضیح می دهند که این لایه بسیار نازک است، بنابراین نمی توانید با چکش به ماشین ضربه بزنید یا بدنه را با پیچ گوشتی باز کنید.

 

آیا نیازی به شستشوی ماشین در آینده نیست

خاک به خودی خود از بین می رود - بالاخره این نانو ماده است!با وجود تبلیغات در اینترنت و اطمینان فروشندگان بی‌وجدان، خودرویی که با شیشه مایع پوشش داده می‌شود نیز نیاز به مراحل کارواش دارد. به خصوص در فصل پاییز و زمستان که خاک و نمک زیادی در جاده ها وجود دارد.

 

100% محافظت در برابر خوردگی ناشی از چسبندگی حشرات و فضولات پرندگان؟

شیشه نانو

حذف فضولات پرندگان از بدنه خودرو

 

پوشش کوارتز از رنگ محافظت می کند همانطور که کمربند ایمنی از مسافر محافظت می کند. هیچ یک تضمین مطلق در برابر آسیب نیست. برای اینکه شیشه ها واقعاً کار کنند، باید مراقب بود: حشرات مرده و مدفوع پرندگان باید در اسرع وقت حذف شوند.

با این حال، اگر بدون چنین پوششی در مورد ساعت ها و دقیقه ها صحبت می کنیم، با آن زمان پاسخ به 2-3 هفته افزایش می یابد .چنین چیزهایی به سادگی بدتر به ماشین می چسبند و باد اغلب هنگام رانندگی بقایای آن را با خود می برد. اما نه همیشه.

 

آیا پوشش شیشه نانو پوسته پوسته می شود

شیشه نانو

استفاده مجدد از شیشه مایع روی بدنه خودرو

 

این شاید هیجان‌انگیزترین سوال باشد - آیا وقتی روکش شروع به از بین رفتن می‌کند، خودرو لکه‌دار می‌شود؟ کوارتز کندتر از پولیش فرسوده می شود، اما با این وجود از نظر شیمیایی تجزیه می شود و از نظر فیزیکی فرسوده می شود و در برخی مواقع ناپدید می شود.

اینکه چگونه و چه زمانی این اتفاق می افتد، قابل پیش بینی نیست. باید به این موضوع مانند تعویض روغن نگاه کنید. اگر گفته می شود که هر 15000 کیلومتر باید تعویض شود، باید برنامه را رعایت کنید. در مورد شیشه مایع هم همینطور است. وقتی زمان مشخص شده در دستورالعمل ها گذشت، بیایید یک لایه جدید اعمال کنیم.

پوشش شیشه نانو برای همیشه می ماند

نانو پوشش غیرقابل تخریب "Nano" مردم را دیوانه می کند. چنین چیزی، به نظر می رسد، باید به اندازه یک سنگ قوی باشد و برای همیشه می ماند. اما خیر، شما باید مراقب هر پوششی باشید، در غیر این صورت خودرو با پولیش معمولی یا مواد نانو نجات نخواهد یافت.

 

شیشه نانو

سطح دستگاه قبل و بعد از پوشش با شیشه نانو

 

خوب، شاید با کمک آنها درک شود که آیا ماشین شما به چنین محافظتی نیاز دارد یا خیر. برخی ممکن است فکر کنند که از آنجایی که شیشه مایع قابل اعتمادتر است، منطقی است. برخی دیگر به پولیش اعتقاد دارند و نمی خواهند پول زیادی را برای چیز دیگری خرج کنند. در هر صورت عاقلانه است که خودرو را حداقل با چیزی بپوشانیم. مطمئناً بهتر از رنگ بدون محافظ است.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید