3 اشتباه رایج رانندگان که گیربکس اتوماتیک را خراب می کند

 گیربکس اتوماتیک

 

گیربکس اتوماتیک به دلیل سادگی و راحتی در سال های اخیر محبوبیت فوق العاده ای در بین رانندگان و خودروسازان پیدا کرده است. در همان زمان، رانندگانی که به "اتوماتیک" تغییر می کنند، اغلب چند قانون ساده اما بسیار مهم را فراموش می کنند. نقض سیستماتیک آنها منجر به خرابی خودرو اتومات می شود و تعمیرات گران قیمت را برای راننده به ارمغان می آورد.


1. مسافت طولانی

گیربکس اتوماتیک
فقط برای مسافت های کوتاه می توان یدک کشید.


در دفترچه های راهنمای قدیمی ماشین های اتوماتیک گفته شده که نباید بیش از 50 کیلومتر یدک کش شوند. امروز وضعیت در این زمینه برای رانندگان حتی دشوارتر شده است - مسافت توصیه شده حتی بیشتر کاهش یافته است. دلیل اصلی چنین نیاز فنی در ویژگی های دستگاه گیربکس اتوماتیک نهفته است. به یاد بیاورید که پمپی که مایعات را به قطعات جعبه دنده می رساند توسط شفت خروجی خودرو به حرکت در می آید. بنابراین، هنگامی که موتور کار نمی کند، پمپ نیز کار نمی کند، به این معنی که روان کننده کافی وارد جعبه نمی شود. از نظر تئوری، کشیدن ایمن ماشین با موتور در حال کار امکان پذیر است، اما موقعیت هایی که موتور می تواند کار کند، اما ماشین قادر به حرکت نیست، بسیار نادر است.

 

2. سرعت زیاد

گیربکس اتوماتیک
از سرعت بیش از 50 کیلومتر در ساعت خودداری کنید.

 

خودرویی با گیربکس اتوماتیک نه تنها ارزش یدک کشی در مسافت های طولانی را ندارد. همچنین نباید با سرعت بالا یدک کش شود. دلیل اینجا هنوز یکی است: وقتی موتور کار نمی کند، شفت نمی چرخد، یعنی پمپ  نیز کار نمی کند. در این راستا، سازندگان اکیداً توصیه می کنند که فقط محدودیت سرعت را رعایت نکنید. آنها توصیه می کنند از یدک کشی خودروهایی با گیربکس اتوماتیک در سرعت های بالای 50 کیلومتر در ساعت خودداری کنید. در غیر این صورت، میزان سایش قطعات انتقال ده ها برابر افزایش می یابد.

 

3. بکسل وسایل نقلیه دیگر

گیربکس اتوماتیک
وسیله نقلیه ای که بکسل می شود باید کوچکتر باشد.

 

البته خودرویی با گیربکس اتوماتیک مانند هر خودروی دیگری می تواند نقش یدک کش را ایفا کند. با این حال، تا حد امکان باید از این عمل اجتناب شود. اگر هنوز انتخابی وجود ندارد، پس بهتر است از چند قانون ساده پیروی کنید. اولاً، شتاب باید تا حد امکان کم باشد. ثانیاً ، ارزش محدود کردن استفاده از دنده های بالاتر را دارد و در مسیر منطقی است که  در صورت امکان بدون تعویض دنده حرکت کنید. ثالثاً خودروی رانده شده باید سبکتر از خودروی پیشرو باشد. اگر بکسل طولانی بود، پس ارزش تعویض مایع جعبه دنده را دارد.

 

بکسل

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید