"لایک"‌ها می توانند دردسرساز باشند

در

 بنیانگذار انجمن مقابله با پرورش دهندگان صنعتی حیوانات، اروین کسلر، مورد اهانت کاربران فیسبوک قراد گرفت. یک کاربر در یک پیغام عمومی (کامنت) او را  ضد سامی، فاشیست و نژادپرست خطاب کرده است. فردی دیگر نظرات کاربر قبلی را نشر داده و با کلیک بر روی دکمه "لایک" عملا با او همکاری کرده است.

یک کلیک فاجعه بار

از این رو اروین کسلر علیه این شخص که روی دکمه لایک کلیک کرده، نزد پلیس شکایتی مطرح کرده است. دادگاه منطقه‌ای زوریخ شکایت کسلر را وارد دانسته و با او موافقت کرده است. دادگاه متهم را به خاطر تهمت غیر‌اخلاقی معادل 4 هزار فرانک سویس جریمه کرده است. متهم باید سایر مخارج دادرسی را نیز بر عهده بگیرد و به شاکی غرامت بپردازد ( که جریمه را به مبلغ 7600 فرانک می رساند). در حالی که میزان غرامت و هزینه‌های دادرسی ثابت هستند، یک حکم قانونی و یک دوره کارآموزی دوساله تعیین می کند که آیا او جریمه ها را باید بپردازد یا نه.(سیارک)

دادگاه اطلاع داده است که یک فرد در زدن افترا و دیگری در به اشتراک گذاشتن این افترا مقصر بوده‌اند. علاوه بر این متهم فرصت نیافت تا درباره‌ی حقیقیت گفته های خود و  منظور وی از ابراز آنها، که دادگاه آنها را واقعی پنداشته بود، از خود دفاع کند.

وکیل سویسی، مارتین اشتایگر، متخصص در امور حقوق دیجیتالی، در وبلاگ خود، قابل دادرسی بودن "لایک"های فیسبوک را زیر سوال برده است(steigerlegal.ch). چنین "لایک"هایی به طور معمول توسط مراجع قضایی مورد پیگرد قرار نمی‌گیرند، بلکه باید یک شاکی خصوصی یا یک شاکی جنایی داشته باشند. علاوه بر این دادرسی به این نیز بستگی دارد که آیا چنین نظراتی از طریق "لایک"ها در دسترس عموم قرار می‌گیرند و همچنین شیوه بیان آنها توسط فرد متهم چگونه مورد ارزیابی قرار گرفته می گیرد. (سیارک)

نظرات

در ادامه بخوانید...

سوال تامل برانگیز فیسبوک برای استخدام کاربرانش چیست

در

(سیارک) : فیسبوک که در حال حاضر دارای ۱۳ هزار کارمند در ۶۴ دفتر خود در سراسر جهان می باشد ، شیوه ویژه ای برای استخدام کاربر اتخاذ کرده است. مدیران فیسبوک  به دنبال استخدام کسانی می باشندکه هرگز به وضع موجود راضی نبوده و برای بهتر شدن دست از تلاش برنمی دارند. واجدین شرایط استخدام باید خلاق و به دنبال تاثیرگذاری باشند.

میراندا کالینوفسکی، سرپرست جهانی استخدام فیسبوک می گوید: ما سازندگان را استخدام می نماییم. فرقی نمی کند یک مهندس یا یک تحلیل گر مالی را بخواهیم استخدام نماییم، آنها باید به کسانی تبدیل گردند که سازنده باشند.او اضافه کرد که هیچ کس نباید به آن چه دارد راضی باشد.فکر می کنید برای انتخاب یک کاربر از میان داوطلبان پرسش تامل برانگیز فیسبوک  ، این غول اینترنتی چه می تواند باشد؟

 

در بهترین روز کاریتان روزی  به خانه می روید و فکر می کنید بهترین شغل دنیا را دارید چه کاری انجام می دهید؟

کالینوفسکی می گوید پاسخ مصاحبه شوندگان، علایق آنها را آشکار نموده و برخی فکر می کنند کمک به یک همکار، ترفیع گرفتن، یا حل یک مشکل بزرگ جواب های خوبی می باشد ، اما سرپرست جهانی استخدام فیسبوک می گوید که بهترین پاسخ چیزی است که در راستای ماموریت فیسبوک برای پیوند دادن مردم می باشد. آنها می خواهند کسی را استخدام نمایندکه علایقی مشابه مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوکرا دارا باشد.

البته باید به این نکته هم توجه کنیدکه یک جواب مناسب تضمین کننده کسب جایگاه شغلی نمی باشد، اما می تواند کمکی قطعی باشد. لازم به ذکر است که استخدام شدن در فیسبوک چندین دور مصاحبه حضوری دارد.

نظرات

در ادامه بخوانید...

10 مورد که امروزه در تبلیغات باید بدانید

در

(سیارک)  : در این پست هر چیزی که در مورد دنیای تبلیغات امروزی باید بدانید وجود دارد.


1. مدیر عامل بعدی گروه پابلیسیز، ماریس لوی نام دارد. آرتور سادون که در حال حاضر رهبری آژانسهای ابتکاری را بر عهده دارد، تا 1 ژوئن مدیر عامل گروه را بر عهده دارد.
2. ورایزون در حال بررسی ادغام با یک چارتر است. این حرکت باعث میشود که شرکت مخابراتی (تلکام) در رقابت مستقیم با AT&T قرار بگیرد و با روند cord-cutting مبارزه کند.
3. فیسبوک در سایتهای خبری شروع به انتشار فیلمهای طولانی تر کرده است. این شبیه یک مناقصه است که در خدمت تبلیغات میانه برای کاربران است.
4. اسنپ چت گزارش کرده است که به دنبال 200 میلیون دلار است تا صرف تعهداتی از آژانس ها کند. در اینجا مشخص میشود که واسطه ها چگونه کار میکنند و منظور آنها از IPO چیست.
5. توییتر به دنبال رهایی از ویژگیهای لحظاتش است. توییتهای سرپرستی اکنون در انتهای تب Eplore جدید هستند و این میتواند به این معنا باشد که ویژگیهای توییتهای سرپرستی دیگر از رده خارج شده است.
6. گوگل در مورد اینکه چگونه با ابزارکهای صوتی کنترل شده تبلیغات میکند توضیحی نداده است. در درآمد Q4 گوگل، مدیر عامل ساندار پیچای گفت که رابطهای صوتی کنترل شده تنها یکی از راههایی هستند که مردم با کامپیوترها ارتباط برقرار میکنند.
7. مدیران یاهو احتمالا به دنبال اخراج شدن هستند. کارکنان شرکت دارای مفاد "محرک دوبل" در قراردادهای خود هستند که باعث میشود پرداختهای مجزای بزرگی داشته باشند و بخشهای بزرگی از سهام سرمایه گذاری نشده ی آنها به آنان برسد، البته در صورتی که اخراج شوند.
8. KFC از طلسم سندروز کولونل جدید دیگری رونمایی کرد. بازیگری به نام بیلی زان، که به خاطر ایفای نقشش در فیلم تایتانیک معروف شد، از جوجه‌ی طلایی گرجستانی جدید در تبلیغات رونمایی کرد.
9. یک تبلیغ جدید برای نینتندو سوییچ کنسول سعی دارد شما را متقاعد کند تا از آن در توالت استفاده کنید. تبلیغ نینتندو آلمانی به منظور به نمایش گذاشتن ویژگی قابل حمل آن است.
10. درآمد تبلیغات ویدئویی و جستجوی موبایلی گوگل در سه ماهه‌ی آخر افزایش یافته است، اما شرکت مادر، آلفابت، اهداف سود خود را از دست داد. 

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک

ترجمه  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

5 جنبه ی مثبت شبکه های اجتماعی

در

شبکه های اجتماعی از شما فرد بهتری می سازد. چگونه شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و توئیتر می توانند شخصیت شما را تغییرد هند. احتمالا راجع به جنبه های منفی شبکه های اجتماعی چیزهایی شنیده اید. پس به این سادگی ها هم نیست.
این موضوع بسیار جالب است و باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. در اینجا دلایلی وجود دارد که نشان می دهد شبکه های اجتماعی فقط زیان آور نیست.


1. شبکه های اجتماعی می تواند زندگی شما را نجات دهد.
از شبکه های اجتماعی استفاده می کنیم تا کل سیاره ی زمین را در جیب خود بگذاریم. با میلیون ها منبع ارتباط پیدا کرده و ویدئوها را تماشا کرده و خود را به دیگران نشان می دهیم . در عرض چند ثانیه می توانید پاسخ فردی را که میلیون ها مایل آن طرف تر است بدهید. اخبار و پیام ها منتشر می کنیم که به جهان نشان می دهیم که ما یا فرد دیگری به کمک و مساعدتمان نیاز دارد. یافتن اهداکنندگان و اسپانسرها به راحتی صورت می گیرد. این کار باعث نجات زندگی افراد بسیاری می شود! همان طور که دیده می شود ،‌ شبکه های اجتماعی ابزار قدرتمندی است که به نجات ما در موقعیت های دشوار کمک می کند. (سیارک
2. شبکه های اجتماعی به عنوان ابزار عالی
شبکه های اجتماعی بیش از آن می تواند توسط شما برای کمک به افراد نیازمند به کار رود. محل هایی که افراد را تشویق به اهدای لباس و غذا به فقرا در کشورهای در حال توسعه یافته می کند، را بررسی کنید. اطلاعات زیادی در مورد افراد بحران زده در اوگاندا یا دیگر کشورهای افریقایی وجود دارد. با سازمانی در آن محل تماس گرفته و سوال کنید گه نوع کمکی از دست شما بر می آید. در کشور خود داوطلب شده یا به گروه داوطلبان خارج از کشور بپیوندید.
3. شبکه های اجتماعی مهارت های ارتباطاتی را ارتقاء می دهد
افراد درون گرا نیز می توانند با افراد اطراف خود در سراسر جهان ارتباط بر قرار کنند بدون اینکه احساس کنند مورد قضاوت قرار می گیرند. آنها می توانند یاد بگیرند که با دیگران بدون حس ناراحتی ارتباط برقرار کنند. در واقع، اینترنت ،‌چز عجیبی برای بیرون گراها نیز هست. اکنون پیدا کردن دوست و یادگرفتن از افرادی در کشورهای خارجی کار بسیار آسانی شده است. پیام را تایپ کرده یا از طریق چت زنده با دیگران صحبت می کنیم. تمام این ابزارها مهارت های ارتباطی ما در عرض چند روز بهبود می دهد. زبان های جدیدی فرا گرفته و سنت ها و فرهنگ های مختلفی را می شناسیم. (سیارک
4. رسانه های جمعی ما را اجتماعی می کند
از شبکه های اجتماعی استفاده کنید در صورتی که بدنبال افرادی هستید که علایقشان مثل شما است. در مجامع مختلفی شرکت کرده و راجع به موضوعاتی بحث کنید که شما را نگران کرده است. می توانید به راحتی افرادی را پیدا کنید که به شما مشاوره داده یا تجربه ی خود را با شما تقسیم کنند. می توانید همین کار را شما برای آنها انجام دهید. می توانید فردی باشید که مردم بدنبال آن هستند ! احساس راحتی می کنید زمانی که در رقابت های آنلاین مختلف شرکت می کنید. رفاقت و تمایل شما برای اجتماعی شدن را اثبات کنید. سپس وقتی که به حد کافی احساس آسودگی کردید ، خواهید توانست به طور آفلاین نیز با افراد ملاقات کنید. شما می دانید اکثر کسانی که به طور آنلاین ملاقات می کنید شاید یک روز شخصا با آنها دیدار کنید.
5. شبکه های اجتماعی افراد را دور هم جمع می کند
به خاطر شبکه های اجتماعی جهان کوچکتر شده است. شما وقتی بفهمید هزاران نفر به طور آفلاین با هم ملاقات می کنند ، تعجب کنید. افراد همدیگر را برای بدلایل مختلفی ملاقات می کنند. بسیاری از ما CV ها و درخواست نامه های کار ارسال می کنیم. سپس برای مصاحبه برای شغلی با ئیس آینده ی خود دعوت شده که برای اولین بار با او به طور آنلاین دیدار کرده ایم. برخی برای دوستی یا حتی عشقبازی با هم ملاقات می کند. داستان های جالب زوج های ازدواج کرده ای وجود دارد که زمانی در ملاقات آنلاین با هم دیدار کرده اند . می بینید که شبکه های اجتماعی می تواند افراد را دور هم جمع کند. عالی است که امروزه مردم همدیگر را سریعتر پیدا می کنند.

آیا ترک فیسبوک باعث شادی بیشتر ما می شود

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک

ترجمه  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

نکاتی در اینستاگرام که تجارت شما بدون آنها نمیتواند زنده بماند

در


استفاده از رسانه اجتماعی با یک سرعت سریع درحال رشد میباشد. با 300 میلیون کاربر فعال، اینستاگرام بطور خاص یک پلتفرم اجتماعی است که بسیاری از برندها به آن روی می‌آورند. هرکس در آن حضوردارد، و جایی است که شرکتها برای دستیابی به مخاطبین شان به آن نیازدارند. درواقع، 85 درصد از 100 برند برتر جهان دارای یک حساب اینستاگرام میباشند.
ولی شما چگونه میتوانید یک پایه مستحکم از محتویات اینستاگرام را بسازید؟ برندها از اینستاگرام استفاده میکنند تا نیاز فروش را تحریک کنند برای اینکه کاری بیشتر از فقط پست کردن تصاویر محصول با کپی های فروش را انجام دهند. کلید اصلی این است که با درگیر ساختن تصاویر گویا و چشم گیر یک رابطه تعاملی با مخاطبخود برقرارنمایید.
از این نکات اینستاگرام اطمینان حاصل نمایید که اینستاگرام ، بنفع شرکت شما بکار می‌آید.

1. ظاهر برندخود را شگفت انگیز نمایید.

به خاطر بسپارید که پایه کاربر اینستاگرام بطور اولیه نسبت به سایر پلتفرمهای اجتماعی نظیر فیسبوک و توئیتر جوانتر میباشد.

برندهای موفق روی اینستاگرام دارای یک گالری کاملاً چشم گیر میباشند که تصویر مطلوب برند را بیان میکند.

محتویات باید مفرح، تصادفی، دوستانه، هیجان انگیز و جالب باشند. یک گالری بدقت ساخته شده باید احساسات رؤیایی تعقیب کنندگان خود تحریک نماید. محتویات باید دارای تفاوت باشند ولی باید دارای سازگاری نیز باشند. این امر کمک میکند تا یک وجهه قوی و قابل اعتماد را ایجاد نمود.

 

2. ارائه اطلاعات داخلی

درکنار ایجاد یک تصویر برند مستحکم، محتویات اینستاگرام باید کمی خاص باشند. تعقیب کنندگان عاشق دیدن کارهای داخلی برند هستند، نظیر پشت صحنه تولید یا نمایش تولید یک محصول جدید. با نشان دادن کارکنانی که عاشق شغل شان هستند، این امر به برندشما یک وجهه و یک ارتباط عاطفی عمیق‌تر میدهد.

3. آمار کاربر، دوست شما میباشد

این داده ها بی نهایت مفید میباشند. آنها به شما کمک میکنند تا بدقت ارزیابی کنید که استراتژی شما چگونه کارمیکند. داده های مفید شامل موارد زیر میشوند:

تعقیب کنندگان شما چه زمانی آنلاین هستند، نوع محتویاتی که تعقیب کنندگان شمابه آنها بهتر پاسخ میدهند، و سن و مکان تعقیب کنندگانشما. تمام این داده ها میتوانند به شما کمک کنند تا استراتژی محتویات ایده آل را برای متناسب سازی با برندشما  پیداکنید.

این داده ها میتوانند استفاده شوند تا تعیین کنند که استراتژیهای موجود چقدر مؤثر میباشند و اینکه آیا شما نیازدارید تا جزئیاتی را تغییر دهید نظیر زمان روز برای پست کردن و نحوه هدف قراردادن مخاطبان .(سیارک)  

4. درگیرکردن و پاداش دادن به تعقیب کنندگان شما

برقرارسازی مباحثه‌ها ازطریق اینستاگرام یک استراتژی است که بطوروسیعی استفاده شده است. مباحثه ها میتوانند محرک هایی برای تعقیب کنندگان  بمنظور درگیرشدن با برند شما یا اشتراک گذاری برندشما با دوستانشان باشد نظیر نظرگذاری روی عکستان، پست کردن مجدد تصویر برند روی پروفایل خودشان، تگ کردن یک دوست در عکس تان یا استفاده از یک هشتگ علامتگذاری‌شده منحصربفرد.

 

مباحثه ها بطور معمول شامل یک جایزه برای مشارکت کاربران میباشند، هرچند تعقیب کنندگان میتوانند به طرق غیرپولی نیز جایزه بگیرند. ازطریق ایده ارتباطات دوطرفه، درگیرشدن با تعقیب کنندگان با خواستن از آنها برای پاسخ دادن به سؤالات تان در بخش نظرات و/یا جواب دادن به نظرات شان میتواند برای هر دو طرف بسیار رضایتبخش باشد. ترجمه  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

فیسبوک چه اطلاعاتی از ما دارد؟

در

 

با دو میلیون کاربر فعال ماهیانه، فیسبوک می‌تواند یک‌سوم جمعیت جهان را تحت نظر داشته باشد. چه جزو ۱.۳۲ میلیارد کاربری باشید که هر روز به این شبکه سر می‌زنند و چه هر از چند گاهی وارد اکانت خود شوید تا از آخرین اتفاقات و اخبار دوستانتان باخبر شوید، بهتر است بدانید که این شرکت چه چیز‌هایی در مورد شما می‌داند.
استفاده اصلی فیسبوک از اطلاعات شخصی شما در درجه اول برای این است که بتواند تبلیغات مرتبط و مناسب به خودتان را برایتان نمایش دهد. شاید برخی این کار را نادرست و تجاوز به حریم خصوصی بدانند؛ اما برخی دیگر نیز بر این عقیده‌اند که با اطلاعات خصوصی‌شان هزینه خدمات رایگان شرکت را پرداخت می‌کنند.
جزو هر کدام از این دو دسته باشید، باز هم دانستن اینکه چه اطلاعاتی از شما در دست شرکت است، ضرورت دارد. با دانستن مواردی که خواهیم گفت، می‌توانید کنترلی نسبی روی استفاده فیسبوک از اطلاعات خود داشته باشید.

البته اگر خواهان این هستید که از اطلاعاتتان استفاده تجاری نشود و در اختیار هیچ سازمانی قرار نگیرد، بهترین و تنها روش پیش‌رو این است که اکانت خود را به‌طور کامل حذف کنید.


تنظیمات تبلیغات را چک کنید

وقتی برای اولین بار در فیسبوک ثبت‌ نام می‌کنید، اطلاعات پایه‌ای مانند نام، نام خانوادگی و آدرس ایمیل را وارد می‌کنید. سایت هم‌چنین از شما می‌خواهد که موقعیت محل زندگی، شغل، دوستان و آشنایان و تحصیلات خود را وارد کنید.
اما همه این‌ها یک سری اطلاعات پیش‌پا افتاده هستند. با شروع فعالیت در این شبکه اجتماعی، فیسبوک رفتار‌های شما را تحت‌ نظر می‌گیرد و اطلاعات به‌مراتب بیشتر و مهم‌تری از شما به دست می‌آورد.
یکی از راه‌های سریع برای دیدن این‌که فیسبوک چه چیز‌هایی از شما می‌داند  و محدود کردن دسترسی به آن‌ها  این است که به صفحه تنظیمات  (ad preferences) بروید. با کلیک روی لینکی که درون پرانتز قرار داده‌ایم می‌توانید به صفحه مورد نظر بروید. اگر نمی‌خواهید از لینک استفاده کنید، کافی است وارد اکانت خود شوید و روی آیکون فلش که در سمت راست منوی ناوبری موجود است، کلیک کنید؛ از منویی که باز می‌شود تنظیمات (Settings) را انتخاب کنید و سپس تبلیغات (ads) را.
این‌جا می‌توانید اطلاعاتی را که به فیسبوک داده‌اید، مشاهده و تعیین کنید که فیسبوک مجاز به استفاده از کدام‌ها نباشد.
برای مثال روی Your information ( اطلاعات شما) کلیک کنید تا ببینید وضعیت تأهل و شغل خود را با فیسبوک به اشتراک گذاشته‌اید یا نه.
اگر گزینه Your intrests (علاقه‌مندی‌های شما) را انتخاب کنید، خواهید دید که بر اساس فعالیت‌ها و رفتار‌های شما در این شبکه اجتماعی (و حتی وب‌گردی در وب‌سایت‌های دیگر)، لیستی از علاقه‌مندی‌هایتان تهیه شده است.
از همین صفحه می‌توانید تعیین کنید که آیا فیسبوک مجاز به استفاده از این اطلاعات برای تبلیغات و مقاصد تجاری باشد یا نه.
برای این کار لازم نیست اطلاعاتتان را به کلی حذف کنید. شما می‌توانید در عین به اشتراک گذاری اطلاعات‌ (مانند وضعیت تأهل)، فیسبوک را از استفاده تجاری از آن منع کنید. اگر بیش‌از حد نگران هستید، چاره‌ای جز حذف کردن ندارید.
این شرکت برای بهبود تجربه کاربری خود و هدفمند کردن تبلیغاتش، اطلاعات شما را مورد استفاده قرار می‌دهد
حتی اگر فیسبوک اطلاعات شما را به شرکت‌های دیگر نفروشد، همچنان احتمال دارد که به جمع‌آوری آن بپردازد. این شرکت برای بهبود تجربه کاربری خود و هدفمند کردن هرچه بیشتر تبلیغاتش، اطلاعات شما را - از مدل گوشی‌ گرفته تا اپلیکیشن‌هایی که زیاد استفاده می‌کنید - مورد استفاده و تجزیه تحلیل قرار می‌دهد.
می‌توانید برخی از این اطلاعات را از صفحه پروفایل خود کاملا حذف کنید. کافی است در صفحه اصلی پروفایل خود روی نامتان کلیک کنید و گزینه Edit Profile را انتخاب کنید.
قطعا قادر نخواهید بود همه چیز را حذف کنید؛ اما حداقل می‌توانید اطلاعات تحصیلی و شغلی خود را پاک و صفحاتی که لایک کرده‌اید آنلایک کنید.
با استفاده از سرویس‌های شخص ثالث جستجو کنید
شما هیچ گاه به‌طور دقیق و با جزئیات نخواهید دانست فیسبوک چه اطلاعاتی از شما دارد. الگوریتم‌های سری و محرمانه این شرکت بسته به نوع فعالیت و رفتار‌های شما، در مورد‌تان حدس و گمان‌هایی می‌زنند.
البته وقتی می‌گوییم سری و محرمانه، به این معنی نیست که هیچ کس به هیچ‌وجه نمی‌تواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد. برخی ابزار‌های شخص ثالث هستند که با دسترسی به گزارش فعالیت‌های اخیر شما می‌توانند نشان دهند که فیسبوک چه اطلاعاتی از آن‌ها به دست آورده است.
Data Selfie که یک افزونه کروم است، می‌تواند فعالیت‌های شما را رصد کند و نشان بدهد که فیسبوک بر اساس همان رفتار‌ها چه اطلاعاتی از شما به دست آورده است. لازم به ذکر است که اطلاعات این افزونه غالبا تئوریک هستند و به‌طور حتمی نشان‌دهنده آن‌چه در فیسبوک اتفاق می‌افتد نیستند.
برای به‌ دست آوردن اطلاعات بیشتر و جامع‌تر در مورد اکانت خود، به وب‌سایت Stalkscan بروید. وقتی در بالای صفحه، آدرس URL پروفایل فیسبوک خود را وارد می‌کنید، وب‌سایت به‌طور خود‌کار تمام اطلاعاتی را که ممکن است فیسبوک از شما جمع‌آوری کند، لیست می‌کند. از هتل‌ها و رستوران‌هایی که رفته‌اید تا ویدیو‌هایی که در آن‌ها تگ شده‌اید یا ویدیو‌ها و آهنگ‌هایی که لایک کرده‌اید.
همین کار را می‌توانید با استفاده از وب‌سایت Intel Techniques نیز انجام دهید. وقتی وارد سایت شدید، در سمت چپ صفحه روی گزینه Facebook کلیک و آدرس URL اکانت خود را وارد کنید. این بار هم لینکی از تک‌تک فعالیت‌های شما برایتان نمایش داده خواهد شد که با کلیک روی هرکدام خواهید توانست به صفحه مربوط به آن هدایت شوید.
متأسفانه وب‌سایت‌هایی مانند این‌ها، فقط اطلاعات سطحی و ظاهری مربوط به فعالیت‌های شما را در اختیار‌تان می‌گذارند و الگوریتم‌های مشابه آن‌چه فیسبوک دارد، در اختیار ندارند. به‌عنوان مثال فیسبوک الگوریتم‌های فوق‌العاده پیشرفته‌ای دارد که با استفاده از آن‌ها می‌تواند با دقت بسیار بالایی فید خبری شما را از علاقه‌مندیهایتان پر کند.
علاوه‌بر این، فیسبوک الگوریتم‌هایی دارد که با استفاده از آن‌ها کاربران را بسته به سلیقه‌ها و مشخصاتشان به گروه‌ها و دسته‌های مختلف تقسیم‌بندی‌ می‌کند تا تبلیغ‌کننده‌ها بتوانند جامعه هدف خود را بهینه‌تر انتخاب کنند.
سال گذشته واشنگتن پست لیستی از ۹۸ فاکتور مختلف را منتشر کرد که فیسبوک بر اساس آن‌ها تقسیم‌بندی‌های خود را انجام می‌دهد. این موارد شامل اطلاعات به‌دست‌آمده از شرکت‌های دیگر نیز می‌شود.

غیر فعال کردن موقعیت و رصد وب‌گردی

به‌غیر‌از اطلاعاتی که خودتان مستقیما به فیسبوک می‌دهید و اطلاعات رفتاری شما در این شبکه اجتماعی، نوع سومی از اطلاعات هم هست که فیسبوک جمع‌آوری می‌کند و برایش ارزش بالایی دارد. اطلاعات موقعیت مکانی و وب‌گردی شما در وب‌سایت‌های دیگر.
اجازه دادن به فیسبوک برای در اختیار داشتن موقعیت مکانی شما می‌تواند مفید باشد. با استفاده از آن می‌توانید اطلاعات مربوط به رستوران‌ها، مغازه‌ها و نمایشگاه‌های نزدیک به خود را به‌ دست آورید و همچنین دوستانتان را که در حوالی شما هستند پیدا کنید. همچنین فیسبوک می‌تواند مکان‌های مورد علاقه شما را شناسایی کند تا بر اساس آن, تبلیغات مفید‌تری برایتان نمایش دهد.
اجازه دادن به فیسبوک برای در اختیار داشتن موقعیت مکانی شما می‌تواند مفید باشد
قطعا می‌توانید حدس بزنید که چرا فیسبوک علاقه دارد موقعیت مکانی کاربران را بداند: تبلیغات بهتر. اگر شما وارد برخی وب‌سایت‌های بخصوص شوید، بلافاصله فیسبوک خبردار خواهد شد و از نوع رفتار شما در آن وب‌سایت اطلاعات زیادی جمع‌آوری خواهد کرد. این شرکت همچنین اطلاعات وب‌گردی یا مکانی شما را به آژانس‌های تخصصی تبلیغات می‌فرستد تا آن‌را تحلیل کنند و نتایج قابل استفاده و مفیدتری از آن‌ها استخراج کنند.
به‌طور دقیق و قطعی نمی‌توان گفت که شرکت‌های تبلیغاتی چه اطلاعاتی از شما جمع‌آوری و در نهایت آن‌ها را تبدیل به چه اطلاعات دیگری می‌کنند. تنها کاری که ‌می‌توانید بکنید رفتن به همان صفحه تنظیمات تبلیغات است که در‌بالا اشاره کردیم.
برای این‌که جلوی استفاده فیسبوک از اطلاعات مکانی و وب‌گردی خود را بگیرید، در صفحه تنظیمات تبلیغات گزینه Ad Settings را باز کنید و اولین گزینه از بالا را (Ads based on your use of websites and aps) غیر‌ فعال کنید.
این روز‌ها فیسبوک در توضیح دادن این‌که چه نوع اطلاعاتی جمع‌آوری می‌کند، توضیحات خوبی ارائه می‌دهد؛ اما با این وجود قادر نخواهید بود تمام اطلاعات خود را از دسترس این شبکه اجتماعی خارج کنید؛ زیرا هنگام ثبت نام و ایجاد اکانت، با شرایط و اساسنامه فیسبوک موافقت کرده‌اید.
تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که از اطلاعات جمع‌آوری شده آگاه شوید و حواستان باشد چه چیز‌هایی را مستقیم و غیر مستقیم به اشتراک می‌گذارید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

اینستاگرام فضایی برای به اشتراک گذاشتن بی هنری! فرصتی که ما در اختیار احمقها میگذاریم

در

مثل اکثر خبرها و اتفاقات حوزه فضای مجازی داستان حمله نسیم اقدم نجفی به مقر یوتیوب در آمریکا و کشته شدنش(خودکشی) عمری دو، سه روزه داشت. و امروز در اکثر شبکه های اجتماعی و پیام رسانها به ندرت صحبتی از این اتفاق بود و بیشترین خبر در این مورد مربوط به تصمیم یوتیوب برای افزایش امنیت در دفاتر بین‌المللی‌اش بود. واقعیتش این است که فضای مجازی برای اکثر مردم کشورمان و حتی جهان جنبه سرگرمی دارد. لذا حتی وقتی که  خاستگاه اتفاقی به این مهمی مربوط به این شبکه ها باشد چندان جدی گرفته نمیشود. در این سالها اینستاگرام به عنوان یک شبکه مجازی مبتنی بر تصویر و ویدئو فرصتی مناسب برای کسانی بود که به نوعی قابلیت تولید محتواهای جذاب تصویری داشتند تا صفحات پر فالوور و بزرگی را راه‌اندازی کنند و از این طریق با طرفداران خود ارتباط برقرار کنند.

 

داخل و خارج ندارد، اوضاع خراب است

اجازه بدهید در همین ابتدای کار عرض کنم که تقریبا در تمام دنیا هستند افرادی که بدون هیچ هنر خاصی و صرفا با یک سری حرکات احمقانه صاحب فالوور های میلیونی شده‌اند و این قضیه صرفا مختص ایران نیست. جالب اینجاست که پیجهایی که ویدئوهای این افراد بی هنر را به عنوان حرکات احمقانه و دیوانه‌های مجازی منتشر میکنند تقریبا به همان تعداد دنبال‌کننده دارند. اکثر این افراد معتقدند که زندگی خصوصی خودشان است و هر طور که دوست داشته باشند آن را به نمایش میگذارند.

البته در سایر نقاط دنیا بسیاری از صفحات بزرگ شخصی مربوط به افرادی هستند که به نوعی هنر تولید ویدئو و کلیپ های جذاب را دارند و اصولا با کمترین هزینه ویدئوهای کمدی تولید میکنند که انصافا جذاب هستند و بازیگران آنها هم اکثرا خصوصیات حداقلی یک بازیگر را دارند و اتفاقا با همین ویدئوها سعی در فرهنگ سازی هم دارند. لذا به هیچ وجه کلیات زندگی خصوصی خودشان را به نمایش نمیگذارند و اصولا آنچه را به اشتراک میگذارند که برای ساختنش زحمت کشیده‌اند و به نوعی پشت ساخت آن ویدئو یک هدف وجود دارد  هر چند در میان آنها هم به وفور افراد بی هنر یافت میشود که با حرکات ژانگولر و یا بی معنی سعی در جذب فالوور دارند.

در بحث ما به هیچ عنوان صحبت از افراد معروف و مشهور که در جامعه حقیقی شناخته شده هستند نیست. در هر صورت این افراد که موسوم به سلبریتی هستند برای مردم شناخته شده‌اند و مطمئنا صفحاتشان در شبکه های اجتماعی برای مردم جذاب است. در همین مورد میتوان به صفحه مهراب قاسم خانی که با زبان طنز  و کپشنهای نسبتا طولانی  به موضوعات روز می پردازد اشاره کرد،  آقای امیر مهدی ژوله و بعضی دیگر از طنزنویسان کشورمان توانسته اند با عموم مردم ارتباط بگیرند که البته اگر افراد شناخته شده ای نبودند،  شاید،  کسی برای طنزشان تره هم خرد نمیکرد.

 ولی به هر حال اینکه این افراد تصمیم گرفته‌اند که با  استفاده از شهرت و هنرشان و در غالب طنز به موضوعات روز اجتماعی بپردازند قابل تقدیر است چرا که هستند هنرمندانی که به جز تصاویر آتلیه‌ای و پرتره‌هایی رنگارنگ از خودشان، عموما با یک کپشن کاملا بی ربط، هیچ چیز مفیدی برای ارائه در صفحاتشان ندارند و صد البته این موضوع هم به خود هنرمند ارتباط دارد و صرفا در مقام مقایسه معتقدیم مورد اول استفاده بهتر و مفیدتری است چراکه همین افراد گروه دوم با انتشار اخبار کارها و آثار خود یک ارتباط بسیار مفید و بدون واسطه با طرفداران خود برقرار میکنند که همین روش از موارد مفید استفاده از این شبکه‌ها است.

بر خلاف بسیاری از موارد فرهنگی که نمونه های خارجی  بهتر از موارد داخلی هستند کلیت آنچه در خارج از ایران در شبکه های اجتماعی میگذرد هم اصلا قابل قبول نیست و تفاوت چندانی با داخل ایران ندارد هر چند در بحث تعداد کامنتهای حاوی کلمات توهین آمیز و فحاشی به افراد، ما در ایران با اختلاف صاحب رتبه اول هستیم. ولی حتی کشورهای پیشرفته دنیا هم از فرهنگ کلی که بر شبکه های اجتماعی حاکم است راضی نیستند ولی خوب در بسیاری موارد آنها از ما جلوتر هستند و استفاده‌های بهتری از شبکه‌های اجتماعی می کنند

در اینجا صفحات موفق که یک هنر خاص را به مخاطب معرفی کنند بسیار کم است. البته هستند نمونه هایی که حتی از طریق همین صفحاتشان توانسته اند به سالنهای نمایش و تلویزیون راه پیدا کنند.

بدون ذکر نام چند جوان خوش ذوق و با استعداد در همین سالها با ساخت دابسمش شروع کردند و انصافا کارهای جذابی هم خلق کردند و حتی این اواخر موفق با ساخت کلیپهای بسیار جالبی با سطح جلوه‌های ویژه قابل قبول و بالاتری از اکثر نمونه‌های خارجی  مثل کلیپ بازی جی تی آی و یا مورتال کمبات شدند که اتفاقا با استقبال فوق العاده عظیمی هم مواجه شدند  او حالا در بعضی سالنها با دوستانش نمایش کمدی موزیکال اجرا میکند و مردم بلیط میخرند و به تماشای کارهایشان میروند. حتی جدیدا به تلویزیون هم راه پیدا کرده‌اند و در ایام عید در چند آیتم نوروزی حاضر بود. هرچند معتقدم که آنها فعلا بازیگر خوبی نیستند و از چند آیتم نمایشی که در صفحه‌هایشان منتشر کردند به وضوح میتوان فهمید که توانایی کار اصولی بازیگری را ندارند ولی مسلما با استعدادی که دارند شاید در آینده بتوانند.حالا به هرجهت این افراد را می‌توان به عنوان موفق‌ترین افراد در اینستاگرام فارسی برشمرد که با تولید محتوای مناسب و جذاب و متناسب با فرهنگ ایرانی به موفقیت دست پیدا کرد‌ه‌اند ولی متاسفانه از این نمونه‌ها بسیار کم است و اکثر ایرانیهایی که از صفحات اجتماعی برای معروف شدن و یا بهره اقتصادی استفاده میکنند یک صفحه پابلیک دارند که شروع به انتشار هر چیزی در آن میکنند. از عکس و ویدئوی خودشان تا پارتی و مهمانی و قلیان کشیدن و هیکل عضلانی و بینی عملی و اصرار بر طبیعی بودنش و دندان لمینیت و  روابط عاشقانه و مزخرفات فلسفی در حالیکه بدون لباس به دوربین زل زده‌اند.

در مقابل همان نمونه موفقی که به آن اشاره کردم یکی از خزترین و بی هنرترین  و به نوعی بدنام ترین افراد از حیث اخلاقی در اینستاگرام به رقمی نزدیک یک میلیون فالوور رسیده‌ است، در واقع این فرد که یکبار با انتشار یک ویدئو موسوم به پلیس فتا و دستگیری به واسطه انتشار عکس چندین دختر دستگیر شده بود و ابراز ندامت توام با اشک تمساح هم کرده بود در ورژن بازگشتی خودش در اینستاگرام نه تنها خبری از پشیمانی در اخلاق و کردارش دیده نمیشود بلکه با انتشار ویدئوهایی از رقصیدن، مشروب خوردن، مزخرف گفتن، فحاشی به دیگران، دعو‌ا و بیان  کلمات زشت و غیراخلاقی  و حتی دستمایه قرار دادن فوتبالیستها، تحت هر شرایطی  فالوور جمع میکند. این افراد به واسطه تعداد فالوور های چندصد هزارتایی دچار توهم سلبریتی بودن میشوند و شروع به تز دادن درباره هر چیزی میکنند. به واقع هر کسی که صفحات این افراد را فالو میکند در به وجود آمدن این توهم مقصر است.در مجموعه این رفتارها و عکس العملهای ما در قبال چنین افرادی است که میتواند در بعضی موارد حتی منجر به وقوع فاجعه شود.

بله، فاجعه! آنهم در حد اندازه‌های بین المللی هر چند به شخصه معتقدم که شهروند هر کشوری تحت تاثیر فرهنگ و قوانین آن کشور قرار دارد و اصولا هر رفتاری که از این اشخاص سر میزند چه منفی و چه مثبت به هیچ عنوان قابل اتصال به مردم کشور زاذگاه آن شخص نیست چرا که هر آنچه رخ داده است به واسطه سالها حضور و تاسی آن افراد از فرهنگ و قانون کشوری است که در آن رشد کرد‌هاند لذا نه از مدال افتخار آوردن این افراد احساس غرور میکنم و نه از حرکات احمقانه آنها خجالت زده میشوم ولی متاسفانه در شرایط کنونی دنیا چنین دیدی ندارد، خصوصا وقتی پای ایران در میان باشد هر عمل غیر اخلاقی و غیر قانونی از جانب هرکسی که به نوعی به ایران مرتبط باشد تبعات رسانه‌ای سنگینی برای نام ایران خواهد داشت.

 خوب به موضوعی که در ابتدای بحث مطرح کردیم برگردیم : نسیم اقدم نجفی

این خانم صاحب یک صفحه در اینستاگرام و البته یک کانال در یوتیوب بود، یوتیوب به واسطه فیلتر بودن در ایران چندان مورد توجه کاربران اینترنت نیست و صرفا از این فضا برای دیدن ویدئو استفاده میکنند نه اشتراک و قراردادن ویدئوهای شخصی و ترجیحشان استفاده از اینستاگرام است. خانم نجفی یک صفحه در اینستاگرام داشت به نام نسیم سبز که البته چند ساعت پس از آن اتفاق توسط اینستاگرام بسته شد

او در صفحه خودش ویدئوهایی را با مضمون حفاظت از محیط زیست مبارزه با گوشت خواری، مخالفت با تجمل گرایی و  ویدئوهایی با تم طنز به اشتراک میگذاشت. همانطور که میبینید موضوعاتی که در مرکز توجه این خانم قرار داشتند مسائل کاملا مهم و از معضلات زندگی بشر امروزی بودند اما  واقعیتش این بود که خانم نجفی فاقد کوچکترین استعدادی در بحث ساخت کلیپهای سرگرم کننده بود. لحن صدا و حرکات این خانم به شدت نچسب بود و تمام ویدئوهایی که منتشر میکرد از یک تکنیک ساده تعویض بکگراند بهره می بردند. طبیعی ترین عکس العملی که سایر افراد جامعه به این کلیپها میتوانند داشته باشند نادیده گرفتن آنها وعدم توجه و فالو نکردن صفحه شخصی این فرد است. چراکه صفحات بسیار بهتر و آموزنده تر و جذاب تری در رابطه با حفاظت محیط زیست در همین شبکه اجتماعی اینستاگرام وجود دارد که اگر کسی دغدغه محیط زیست دارد میتواند آن صفحات را دنبال کند اما متاسفانه واکنش جامعه ما کاملا برعکس است. صفحه خانم نجفی روز به روز بر تعداد فالوور هایش افزوده میشود ویدئو های این خانم در صفحاتی که به تمسخر افراد اینچنینی میپردازد منتشر شود و طبق عادت دیرین کاربران اینستاگرام به دنبال  صفحه اصلی خودش باشند تا آنجا را فالو کنند و هم چند فحش آبدار نثارش کنند و هم ویدئوهایی منتشر شده اش را به صورت داغ و تازه از صفحه خودش تماشا کنند.

خوب تا اینجا همه چیز جنبه فان و شوخی دارد. کسی پیدا شده که مدعی دفاع از حقوق حیوانات و محیط زیست است ولی ویدئوهای مسخره‌ای به اشتراک میگذارد پس برویم فالو کنیم تا بخندیم.

ولی متاسفانه خانم نجفی و امثال ایشان  خیلی زود دچار این توهم میشوند که  انسانهای محبوب و شناخته شده ای در بین مردم هستند و به اصطلاح سلبریتی شده‌اند. به تز دادنهای بی سر و ته شان ادامه میدهند. ویدئوهایشان نه به واسطه جذابیت و فرهنگ سازی بلکه به خاطر تمسخر سازنده کلیپ چند صد هزار لایک و ویوو میخورند ولی  آنها بی خبر از اصل ماجرا، بعد از مدتی تحمل کوچکترین مخالفتی با صحبتها و رفتارشان در فضای واقعی را از دست میدهند. رفتارشان در واقعیت همان میشود که در مجازی توهمش بر آنها مستولی شده است. این فرد اعمال محدودیت سنی بر ویدئوهایش را در یوتیوب تاب نیاورده است. چند ویدئوی مشابه و حتی غیراخلاقی تر در یوتیوب را میبیند که محدودیت سنی ندارند (نامناسب برای کودکان) به این توهم که او آدم مهمی است از این برخورد به جوش می آید و اسلحه دست میگیرد و به مقر یوتیوب میرود و چند نفر را زخمی می کند و بعد خودش را میکشد.

نمی دانم این خانم بیماری روحی خاصی داشته یا نداشته است(خودش در یکی از ویدئوهایش میگوید ندارد) ولی قطع به یقین تعداد فالوور ش در شبکه اجتماعی در به جود آمدن و یا تشدید بیماری روحی‌اش بی تاثیر نبوده است.

البته واضح است که نمیشود ویدئوهایی که در یوتیوب به اشتراک گذاشته میشود ندید، یعنی تا نبینیم از محتوایش  خبر نداریم ولی میشود بعد از دیدن چندین و چند ویدئوی بی سر و ته و بی مزه از یک شخص بار دیگر به ویدئوهای منتشر شده از جانب همان شخص بی اعتنایی کرد. هر چند روی سخنم در اینجا بیشتر با کسانی است که این افراد را در صفحات مجازی دنبال می کنند. تعداد بسیار زیادی جوان با استعداد در کشورمان وجود دارد که به یک یا چند هنر در سطح عالی تسلط دارند، ساز می زنند، نقاشی میکشند، داستان مینویسند و در همین صفحات اجتماعی آثارشان را به اشتراک می گذارند ولی دریغ از 50 فالوور ! نوع نگاه ما به فضای مجازی غلط است. مسلم است که سرگرمی یک هدف اصلی در استفاده از این فضاها است، به جنبه های اقتصادی و علمی و گردشگری و سایر موارد هم هر کدام در مقاله ای جداگانه میشود پرداخت ولی اینکه به واسطه سرگرم شدن هر کسی را دنبال کنیم و موجبات ایجاد توهم سلبریتی در این افراد شویم در هیچ منطقی نمیگنجد. اصلا درک اینکه افراد عادی چرا باید صفحات پابلیک داشته باشند و خصوصی‌ترین صحنه‌های زندگیشان را به اشتراک بگذارند برای شخص نگارنده سخت است. صفحاتی که مطالب علمی مفید  به اشتراک میگذارند به زحمت پنج هزار دنبال کننده دارند ولی صفحه فردی که چندش‌ترین رفتارهای اجتماعی را به جلوی دوربین به صورت زنده به اشتراک میگذارد نزدیک به هشتصد هزار نفر فالوور دارد. بی شک این شخص در یک جامعه ایده‌آل باید در یک بیمارستان روح و روان بستری شود. هر چند درآمد این افراد بابت تبلیغات در صفحاتشان ماهانه بیش ازدهها برابر یک کارمند است و مسلما آنها برای حفظ این جایگاه و درآمد از هیچ کاری در صفحه اجتماعیشان دریغ نمیکنند حتی اگر اینکار  تمسخر صدها هزار نفر را در پی داشته باشد ولی یک نفر را به فالوور های میلیونی آنها اضافه کند.

یکی از صحبتهای بسیار جالبی که در بعضی صفحات مجازی در مطرح شده است و اتفاقا می تواند بسیار مفید هم باشد تحریم کسب و کارهایی است که تبلیغات اجناس و خدماتشان را به صفحات این افراد واگذار میشوند یک پیج که از طرفداران کمپین محبوب احمقها را معروف نکنیم است در یک پست جالب نوشته بود تعداد فالوور های این افراد هر چقدر هم که باشد در مقابل تعداد کلی کاربران فضاهای مجازی بسیار کم است لذا هر کدام از کاربران فضای مجازی به محض مشاهده تبلیغ یک محصول توسط این افراد آن بیزنس و محصول را تحریم کنند. هر چند این موضوع تا حدودی بیرحمانه است و صاحب یک تجارت صرفا به دنبال دیده شدن محصولش است اما از این جهت که رعایت مباحث اخلاقی در تبلیغات یک موضوع مهم و قابل تامل است، شاید بد هم نباشد که ما  هم با پیوستن به این کمپین تلنگری به تمام کسانی که به هر طریقی باعث ادامه روند بی اخلاقی این افراد در شبکه‌های مجازی می‌شوند بزنیم

پس آیا وقت آن نرسیده که همین الان به صفحه اینستاگرام خودمان سر بزنیم و ببینیم که چه تعداد از افراد اینچنینی را فالو داریم و چقدر در اتفاقات ناگواری که این مجانین در آینده میتوانند رقم بزنند شریکیم؟

لطفا احمقها را معروف نکنیم، همین حالا یک گام مثبت بردارید و چند نفر از این افراد را برای همیشه فراموش کنید.

در سیارک بخوانیم:

چگونه از سلامت روان خود مراقبت کنیم؟

روشهائی برای سم زدائی دیجیتالی

تاثیر شغل بر سلامت روان

اهداف درمان روانکاوی بخش دوم

تفاوت حسادت و حسرت چیست؟

راهکارهای عملی مقابله با افسردگی

نظرات

در ادامه بخوانید...