فیلتر دیوار

در

شایعه فیلتر دیوار در فضای مجازی پیچیده است، شایعه فیلتر دیوار خبر تازه ای نیست، در طی سالیان گذشته سایت دیوار چندین بار تهدید به فیلتر شده بود ولی به کار خود ادامه داد.

 

مشکل دیوار کجاست؟

رئیس‌پلیس فتای تهران بزرگ با اشاره به پرونده‌های تشکیل شده در تهران بزرگ در ارتباط با کلاهبرداری در سایت دیوار گفت:

در ابتدا باید اشاره کنم پلیس فتا هیچ مجوزی برای فعالیت این سایت نداده و در توان پلیس فتا نیست که بر تمام آگهی‌های سایت و اقدامات این سایت نظارت داشته باشد. در ده ماهه نخست امسال ۳۰۰۰ پرونده کلاهبرداری مرتبط با سایت دیوار در پلیس فتا تشکیل شده که بیش از ۳۰ متهم در این رابطه دستگیر شدند. مبلغ کلاهبرداری‌ها نیز بیش از دو میلیارد تومان است. کلاهبرداری یکی از جرایم رخ داده در سایت دیوار است و ما شاهد خرید و فروش اجناس ممنوعه در آن و ارائه خدمات نامتعارف هسستیم؛ به طوری که در خبر‌ها داشتیم مرد آزارگری طعمه‌هایش را از طریق این سایت انتخاب می‌کرد.

 

به گفته گردانندگان دیوار روزانه بیش از ۲۰۰ هزار آگهی در دیوار ثبت می شود و تابحال هیچ نظارتی بر آن وجود نداشته است، حقیقت هم دارد اگر برای بررسی هر آگهی فقط 5 دقیقه زمان لازم باشد باید تیمی 40 نفری 24 ساعته این آگهی ها را بخوانند با آگهی دهنده تماس بگیرند، از اصالت کالا یا خدمات مطمئن شوند، شاید لازم باشد به محل آگهی مراجعه شود و ... این کنترل و نظارت تقریبا غیر ممکن به نظر می آید، ولی آیا واقعا راهکاری وجود ندارد و دیوار باید فیلتر شود؟

مشکل دیوار و سایت های آگهی فراتر از کلاهبرداری مالی است و متاسفانه در مواردی دختران و زنان قربانی شدند که پرونده های آنها هنوز در حال پیگیری است.

در موارد این چنین باید فرهنگ سازی شود، باید به کاربر اینترنت هشدار های لازم قبل از استفاده از این نرم افزار داده شود، بیشتر کاربران اینترنت به راحتی رمز کارت بانکی خود را در اختیار افراد ناشناس قرار می دهند. این مشکل دیوار نیست. مشکل عدم اطلاع از پیامد فعالیت های اینترنتی است، کاربر اینترنت تصور اشتباهی از مجازی بودن دارد، باید به کاربران اینترنت آموزش داده شود که همه اپلیکیشن ها اینستاگرام نیستند.

دیوار اگر میخواهد به کار خود ادامه دهد باید این کار را درست انجام دهد. باید بجای کنترل آگهی ها هویت آگهی دهنده را چک کند و اینکار با دریافت یک تصویر ساده از کارت ملت امکان پذیر است. جلوی تکرار کلاهبرداری افراد گرفته می شود. اینکار از نظر روانی نیز تاثیر زیادی خواهد داشت. همه هم کارت ملی دارند و اگر کسی حاضر به ارائه کارت ملی نشد مطمئن باشید یک جای کارش میلنگد.

دیوار سودی از معامله دریافت نمی کند پس تا حد امکان خود را وارد جزئیات آن هم نمی کند، این کار درستی است، دیوار دلال نیست و فقط آگهی ها را نمایش می دهد.

یکی دیگر از اقدامات دیوار برای کنترل هویت آگهی دهنده می تواند آگهی دهنده را به دو قسمت تقسیم کند، افرادی که دائما محصولاتی را برای فروش دارند مانند فروشگاه ها، مغازه ها و ... که کاربران می توانند به آن ها امتیاز دهند. کاربران دیگر می توانند از نظرات افراد قبلی استفاده کنند و تصمیم بهتری برای معامله با این افراد بگیرند.

افرادی که فقط یکبار یک جنس دست دو را معامله می کنند، در اینجا باید هشدارهای کافی به مشتری داده شود یا حتی ساز و کاری برای انتقال امن پول ایجاد شود تا مثلا پول ابتدا به حساب واسط دیوار واریز و در صورتی که مشتری واقعا از کیفیت محصول راضی بود پول آزاد شود. البته این کار دردسرهای زیادی برای دیوار خواهد داشت.

 

فرهنگ استفاده از فضای مجازی

در نهایت فرهنگ سازی شاید ساده ترین ولی نه ارزانترین روش برای جلوگیری از کلاه رفتن سر مردم باشد. متاسفانه افراد کلاهبردار همیشه هستند. این افراد همیشه به دنبال راه های جدید کلاه برداری هستند و تنها راه برای جلوگیری از این اتفاق آگاهی دادن به کاربران است که در دام کلاه برداران نیفتند.

 

 

 

 

 

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

دزدی ، اختلاس ، تقلب چیست ؟

در

فرق اختلاس و دزدی، دزدی چیست، تفاوت اختلاس با دزدی، دزدی و اختلاس، تفاوت سرقت و تقلب و بالاخره اختلاس چیست به تمام این سوالات به نوعی کلاهبرداری در این مقاله پاسخ داده می شود.

 

تعریف قانونی تقلب چیست؟

در گسترده ترین معنی، تقلب می تواند هر جرمی را شامل شود که در آن، روش اصلی برای بدست آوردن چیزی با فریب باشد. این فریب از طریق نقشه های مختلف انجام می شود: روش های خاصی برای ارتکاب و پوشش این عمل متقلبانه مورد استفاده قرار می گیرد. سه روش برای گرفتن پول از قربانی بصورت غیرقانونی وجود دارد: زور، حقه یا سرقت. جرایمی که در آن از حقه استفاده می شود را تقلب می گویند.

تعریف قانونی تقلب این است که آیا بزه کیفری است یا حقوقی.

تقاوت در این است که موارد کیفری باید در سطوح بالاتر تایید شوند. برای مثال بیایید کارمندی را فرض کنیم که در انبار یک کارخانه ی تولید کامپیوتر کار می کند و وقتی کسی مواظب او نیست تراشه های ارزشمند کامپیوتری را می دزدد و به شرکت رقیب می فروشد. این عمل قطعا غیرقانونی است ولی این کارمند چه قانونی را نقض کرده است. آیا مرتکب تقلب شده است؟ پاسخ این است که قطعا بستگی دارد. بگذارید اقسام حقوقی دزدی را مرور کنیم.

 

دزدی یا سرقت چیست؟

عبارت حقوقی دزدی سرقت است که این گونه تعریف می شود: دزدی تبهکارانه، برداشتن، حمل، هدایت، راندن یا رانندگی با اموال فرد دیگر با نیتِ تبدیل کردن یا محروم کردن صاحبِ آن. به منظور اثبات اینکه فردی مرتکب سرقت شده است باید چهار مولفه ی زیر به اثبات برسد:
1. برداشتن یا کش رفتن اتفاق افتاده باشد.
2. پول یا اموال شخص دیگری باشد.
3. بدون موافقت صاحب آن انجام شده باشد.
4. به نیت محروم کردن صاحب آن چیز از استفاده یا تملک آن باشد.
در مثالی که زدیم، کارمند قطعا اموال کارفرمایش را کش رفته است و ما می توانیم با اطمینان بگوییم که بدون موافقت او این اتفاق افتاده است. علاوه بر این، با برداشتن تراشه های کامپیوتری از انبار و فروختن آنها به یک شخص ثالث، کارمند به وضوح نشان داده که نیتش محروم کردن کارفرمایش از توانایی تملک و استفاده از آن تراشه ها بوده است. بنابراین این کارمند در استفاده ی غیرقانونی از اموال شرکت دخالت داشته است. 

 

تفاوت اختلاس با دزدی چیست؟

تفاوت اختلاس با دزدی چیست

علاوه بر این، عمل دزدیدن تراشه های کامپیوتری اختلاس هم محسوب می شود. اختلاس به معنی برداشتن یا استفاده ی غیرقانونی عمدی از پول و اموال شخصی دیگر است که مجرم این اموال را به واسطه ی اداره یا کارمند یا یک شخص امین بدست می آورد. عبارات کلیدی در این تعریف«بدست آوردن مالکیت از طریق قانونی» است. برای رخداد یک اختلاس، شخصی که آن مال را دزدیده باید در زمان دزدیدن مالک و آن اموال بوده باشد. به خاطر داشته باشید، مالک بودن با صاحب بودن یکی نیست. در مثالی که زدیم، شاید کارمند مالک تراشه های کامپیوتری باشد (تا آنها را سر هم بندی، بسته بندی و نگهداری کند) ولی روشن است که تراشه ها متعلق به کارفرما است نه کارمند. وقتی کارمند تراشه ها را می دزدد مرتکب اختلاس شده است.


شاید کارمندانی را مشاهده کنیم که از لحاظ حقوقی قیم یا امین کارفرمایشان باشند. عبارت قیم بر اساس دیکشنری حقوقی مشکی، ریشه ی لاتین دارد و به معنی شخصی است که برحسب اعتماد و اطمینان و حسن نیت و خلوصی که نیاز دارد دارای شخصیتی شبیه امانت دار باشد، وقتی کسب و کاری که فرد در آن کار می کند یا پول یا مالی که آن را مدیریت می کند برای خودش منفعتی ندارد بلکه منفعتش به شخص دیگری می رسد، گفته می شود شخص قیم است مانند کسی که رابطه ای را حفظ می کند که مستلزم اطمینان و اعتماد کامل از یک سو و حد زیادی از حسن نیست از سوی دیگر است. بطور خلاصه قیم کسی است که به نفع دیگری کاری را انجام می دهد.


امانت داری وظیفه ای را بر گردن کسی که آن را دارد قرار می دهد. وقتی در این وظیفه کوتاهی شود، فرد محکوم به عمل خیانت در امانت می شود. مولفه های دلایل این کار در بین محاکم با هم فرق می کند ولی بطور کلی شامل موارد زیر است:
1. رابطه ی امانت داری بین مدعی و متهم وجود دارد.
2. متهم نسبت به وظایفی که نسبت به مدعی داشته کوتاهی کرده است.
3. این کوتاهی منجر به آسیب به مدعی یا منفعتِ متهم شده است.
وظیفه ی امانت داری از استاندارد بسیار بالایی برخوردار است که نمی توان آن را به سادگی تحمیل کرد. این وظیفه به وجود یک رابطه ی قیومیت یا امانت داری بین دو طرف بستگی دارد. در سناریوی استخدام، رابطه ی قیومیت معمولا تنها وقتی ایجاد می شود که کارمند بسیار قابل اعتماد باشد و از رابطه ی ویژه یا بر پایه ی اعتماد با کارفرما لذت ببرد.

اگر بخواهیم عملی صحبت کنیم، قانون اساسا وظیفه ی امانتداری را برای مدیران و متصدیان امر می پذیرد نه کارمندان معمولی. در برخی موارد ممکن است وظیفه ی امانتداری مشابهی برای کارمندانی که اسرار تجاری در اختیارشان هست نیز وجود داشته باشد. آنها وظیفه دارند که اطلاعات محرمانه را افشا نکنند. نتیجه اینکه، کارمند مثال ما به احتمال زیاد وظیفه ی امانتداری را برای کارفرمایش به خوبی انجام نداده و بنابراین پاسخگوی نقض وظیفه ی امانتداری نیست.

به هر حال اگر این مثال به گونه ای تغییر کند که یک مدیر یا متصدی اسرار تجاری شرکت را به سرقت ببرد، شاید این جرم اتفاق بیفتد.

 

تفاوت سرقت و تقلب چیست؟

تقلب چیست

اما تقلب چی؟ به خاطر داشته باشید که تقلب همیشه شامل نوعی خدعه است. اگر کارمند مورد سوال صرفا با جعبه ای از تراشه ها که زیر کتش پنهان کرده از انبار خارج شود این عمل تقلب محسوب نمی شود زیرا خدعه ای در کار نبوده است (اگرچه بسیاری این کار را خدعه آمیز می دانند، آنچه واقعا ما درباره ی آن صحبت می کنیم وقتی از خدعه حرف می زنیم، همانطور که در مولفه های ارتکاب گفته شد، مجموعه ای از صورتحساب های خلاف واقع است که قربانی به آن اعتماد می کند).
به هر حال فرض کنید که او جعبه تراشه ها را زیر کتش می گذارد و از انبار خارج می شود، کارمند می کوشد تا ردپای خودش را با دستکاری صورت اموال موجود در انبار پاک کند. اکنون صورت جرم تغییر کرده است. آن ثبتیات صورتحساب از سطوح موجودی انبار شرکت است و کارمند عامدانه آنها را تحریف کرده است. این ثبتیات قطعا اطلاعات است زیرا برای پیگیری مقدار اقلام موجود در انبار مورد استفاده قرار می گیرد و شرکت وقتی به لیست موجودی انبار نیاز دارد برای تعیین مقدار کالایی که در انبار دارد به آنها اطمینان می کند. علاوه بر این، شرکت متضرر می شود زیرا دچار کمبودی در موجودی انبار شده است که از آن خبر ندارد.
بنابراین تمام مشخصه ی تقلب وجود دارد: کارمند اطلاعات جعلی داده است، کارمند می دانسته که این ادعا کذب است، شرکت به این ادعا اعتماد کرده و متضرر شده است. بر اساس قانون این کارمند می تواند متهم به طیف گسترده ای از جرایم حقوقی و کیفری بشود: تقلب، سرقت، اختلاس یا تحصیل مال غیر. به عنوان یک موضوع عملی، او شاید تنها متهم به سرقت شود. به هر حال نکته اینجاست که تقلب شغلی همیشه مستلزم خدعه است و اعمالی که شبیه اشکال دیگر سوء استفاده است مانند سرقت، در حقیقت ممکن است مستلزم دسته ای از تقلب ها باشد. ....ادامه دارد

ترجمه  itrans.ir 

نظرات

در ادامه بخوانید...

کلاهبرداری جدید، برای افراد غریبه اسنپ نگیرید!

در

در این روش فرد کلاهبردار از شما می خواهد به هر دلیلی برای ایشان اسنپ بگیرید، مثلا گوشی جا گذاشته یا باتری ندارد. به هر حال اگر شما قانع شدید و تاکسی گرفتید، باید منتظر تماس راننده یا حتی پشتیبانی اسنپ باشید، احتمال زیاد درگیر کلاهبرداری شدید، شاید در نگاه اول فقط یک کرایه تاکسی ساده باشد ولی شما با کلاهبردار طرف هستید در مواردی حتی فرد کلاهبردار راننده را جاهای مختلف برده و با چرب زبانی از ایشان پول گرفته است. همه این ها پای شما نوشته خواهد شد.

به این مورد خوب دقت کنید، اگر فرد کلاهبردار قصد سرقت خودرو را داشت و با راننده درگیر شد، اگر این درگیری منجر به اسیب یا قتل راننده شد، شرکت فقط شما را می شناسد!

قبل از قبول درخواست های افراد غریبه کمی بیشتر فکر کنید.

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

رمز پویا: نحوه دریافت، استفاده و دردسرها

در

 

رمز پویا چیست

رمز پویا یا رمز یک بار مصرف به رمزی گفته می شود که برای زمان مشخصی و فقط برای یک بار قابل استفاده است، اگر دوباره نیاز به رمز داشته باشید باید یک رمز دیگر داشته باشید.

 

چرا رمز پویا

درپی افزایش کلاهبرداری اینترنتی از طریق روش فیشینگ استفاده از رمز پویا برای مقابله با این روش کلاهبرداری پیشنهاد و ارائه شده است.

 

 

فیشینگ چیست

یکی از موثرترین روش های کلاهبرداری اینترنتی است. فیشینگ برای اولین بار در سال 1987 میلادی معرفی شد و در سال 1995 به شدت مورد استفاده قرار گرفت. فیشینگ در چند سال گذشته مورد توجه کلاهبرداران داخلی قرار گرفته و متاسفانه افراد زیادی قربانی این روش شدند.

فیشینگ در پیامک، ایمیل، صفحات وب، درگاه بانکی و هرجایی ممکن است اتفاق بیفتد، در فیشینگ کاربر گمراه شده و اطلاعت شخصی خود را در اختیار هکر قرار می دهد.

شاید روش ساده باشد ولی بسیار موثر است، روش معمول به این گونه است که کاربر از طریق ایمیل، پیامک، سایت، لینک تلگرام یا هر جایی به صفحه ای غیر از صفحه که انتظار دارد فرستاده شده و اطلاعت شخصی خود را در وارد می کند. این اطلاعت شخصی می تواند رمز اینستاگرام یا حتی اطلاعت کارت بانکی باشد.

در فیشینگ کاربران معمولا قربانی طمع می شوند، مثلا وسوسه می شوند خدماتی با قیمت پایین دریافت کنند یا مثلا برنده جایزه شده اند یا حتی در پیامک به قطع یارانه تهدید می شوند! به همین دلیل روی لینک کلیک می کنند و ...

 

 

رمز پویا و فیشینگ

برای استفاده از درگاه اینترنتی نیاز به وارد کردن اطلاعت کارت بانکی و رمز دوم است، اگر کاربری قربانی فیشینگ شده باشد ولی رمز پویا را فعال کرده باشد، رمزی که هکر بدست می اورد رمز پویایی است که فقط یکبار قابلیت استفاده دارد! دقت کنید همین یکبار هم فرصت کافی به هکر داده تا موجودی حساب شما را خالی کند.

 

 

آیا رمزپویا جلوی فیشینگ را می گیرد

خیر، اگر هکر در زمانی که رمز اعتبار دارد اقدام به خرید کند می تواند حساب شما را خالی کند، البته فقط امکان ارسال یک تراکنش را خواهد داشت، شاید نتواند کل موجودی حساب شما را خالی کند ولی مطمئن باشید برای او کافیست.

 

 

دردسرهای رمزپویا

همانطور که مشخص است دلیل اصلی اجباری نشدن رمز پویا عدم کارآمدی آن در سیستم بانکی است، مثلا در پرداخت کارت به کارت از اپلیکیشن بانک ملت، برای درخواست رمز باید پیامک بزنید، وقتی از برنامه بانک ملت خارج می شوید که پیامک بزنید صفحه کارت به کارت بسته می شود! دوباره باید رمز عبور بزنید و وارد شوید و بعد از وارد کردن دوباره اطلاعت کارت بانکی مقصد رمز پویا شما اعتبار نخواهد داشت!

در تراکنش های USSD یا ستاره مربع ها، دقیقا وضعیت مشابه داریم و برای درخواست رمز پویا صفحه بسته می شود و ...

جدا از پیاده سازی اشتباه این روش، هزینه پیامک نیز بر عهده مشتری بانک خواهد بود که جدیدا بحث آن مطرح شده است.

پیامک دریافت رمزدوم پویا رایگان نیست!

معاون وزیر ارتباطات درباره کسر هزینه پیامک دریافت رمزدوم پویا از مشترکان موبایل، به رغم وعده رایگان بودن این سرویس از سوی بانک مرکزی، گفت: تاکنون توافقی برای رایگان بودن این سرویس نداشتیم.
بانک مرکزی بارها و بارها در اطلاعیه‌های خود تاکید کرد که ارسال و دریافت پیامک بابت دریافت رمز دوم پویا در تراکنش‌های بانکی هیچ هزینه‌ای برای مشتریان ندارد و بانک‌ها حق ندارند بابت ارسال پیامک رمز دوم پویا، از مشتریان وجهی دریافت کنند و اگر مشتریان در این رابطه با موارد خلاف مواجه شدند، آن را اعلام کنند

 

 

OTP چیست

One-time password یا OTP یا همان رمز یک بار مصرف، برای چندین سال در دنیا استفاده شده و در سیستم بانکی کشور نیز فعال بوده است، در این روش کاربر می تواند رمز یک بار مصرف را بوسیله دستگاه توکن تولید کند. درحال حاضر رمز پویا جدا از OTP ارائه شده است و تداخل این دو رمز باعث دردسر کاربران شده است.

 

 

روش دریافت رمز پویا

تمامی بانک ها برای رمزپویا نرم افزاری جداگانه یا اپلیکیشن بانکی خود را پیشنهاد می دهند، برای مثال اپلیکیشن رمزنگار بانک ملت که البته روی دستگاه های روت شده کار نمی کند، اپلیکیشن رمزینه بانک سامان یا نرم‌افزار ارس بانک اقتصاد نوین

برای شروع نرم افزار بانک مورد نظر خود را دریافت و نصب کنید، حالا باید به خودپرداز بانک مربوطه مراجعه کنید و از طریق منوی تغییر رمز/فعال سازی رمزپویا اقدامات لازم را انجام دهید.

در بین بانک ها بانک قرض الحسنه رسالت تنها بانک است که رمز پویا را از طریق اپلیکیشن خود ارائه می دهد و نیاز به نصب نرم افزار های جداگانه و دردسر بروزرسانی آن ها را نخواهید داشت! مخصوصا که برای فعال سازی فقط کافی است به سایت بانک رسالت مراجعه کنید و لازم نیست به خودپرداز مراجعه کنید.

 

 

مدت زمان اعتبار رمز پویا

هر رمز پویا که ساخته می شود حداکثر 60 ثانیه قابل استفاده است، از آنجایی که امار میانگین زمان دریافت پیامک در ایران وجود ندارد، میانگین جهانی را ملاک قرار می دهیم، طبق آمار جهانی بین 3 تا 15 ثانیه زمان لازم است که پیامک از مبدا به گوشی شما برسد. شما برای ورود و ارسال 45 ثانیه زمان خواهید داشت. سرعت عمل خود را بالاببرید...

 

 

رمز پویا مفید است

بله، هر روشی که از اطلاعت شخصی شما محافظت کند لازم و مفید است، احتمالا استفاده از رمز پویا کلاهبرداری های اینترنتی را به میزان چشمگیری کاهش خواهد داد. همین امروز رمز پویا را فعال کنید. مطمئن باشید مشکلات آن به مرور پیدا و حل خواهد شد.

 

برای خوانندگان خاص...

 

چگونه فیشینگ را تشخیص دهیم

تشخیص فیشینگ کار ساده ای نیست، موارد زیر را لحاظ کنید تا امن بمانید.

  • مراقب پیامک باشید، ارگان ها و سازمان ها معمولا پیامکی حاوی لینک برای شما نمی فرستند. مخصوصا لینکی به صفحه پرداخت!
  • از سایت های مشکوک وارد درگاه پرداخت نشوید، روش های ثانویه پرداخت مانند کارت به کارت را امتحان کنید.
  • ادرس های درگاه پرداخت را یاد بگیرید و سعی کنید همیشه به درگاهی که با آن آشنایی دارید وارد شوید. مثلا همیشه درگاه بانک ملت را در هنگام پرداخت انتخاب کنید. نشانی درگاه اصلی را به خاطر داشته باشید "https://bpm.shaparak.ir"
  • وجود https تاثیری در جلوگیری از فیشینگ ندارد.
  • تمامی درگاه های پرداخت ایران به سایت shaparak.ir هدایت می شوند، مطمئنا وقتی shaparak.ir را برای پرداخت انتخاب می کردند به فیشینگ توجهی نکردند، بهتر بود دامنه ساده تری مانند AA.ir انتخاب می شد. شما به حروف دامنه دقت کنید، هرچیزی غیر از این فیشینگ است.
  • به هیچ وجه از جایی که نمیشناسید خرید نکنید، تمام سایت های معتبر داخلی نماد اعتماد دارند. وارد صفحه نماد اعتماد شوید، نشانی، تلفن و نام صاحب دامنه را بررسی کنید.
  • از کانال های تلگرام، پیج های اینستاگرام وارد درگاه پرداخت نشوید! اگر واقعا قصد پرداخت پول دارید، کارت به کارت کنید. حداقل یکبار سرتان کلاه می رود.

فیشینگ همیشه کلاهبرداری از حساب بانکی نیست، جعل هویت بسیار خطرناک تر از خالی کردن حساب بانکی است، مراقب هویت مجازی خود باشید، هک اکانت اینستاگرام برای خیلی ها دردسر جدی در پی داشته است. تنها روش هک اکانت اینستاگرام یا هک تلگرام فیشینگ است. کاربر با اعتماد رمز را در اختیار هکر قرار می دهد.

 

 

هک اکانت اینستاگرام با فیشینگ

سایت ها و اپلیکیشن های زیادی جهت افزایش فالور یا بازدید اینستاگرام وجود دارند. این اپلیکیشن ها معمولا رمز عبور شما را دریافت می کنند. فیشینگ به همین سادگی انجام می شوند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

چگونه یک کلاهبردار تبدیل به مشاور امنیت مالی امریکا و قهرمان فیلم اسپیلبرگ شد

در
در دهه 60 قرن گذشته ، فرانک ابیگنل موفق به کسب شهرت به عنوان مشهورترین کلاهبردار در ایالات متحده شد ، که موفق به کلاهبرداری نه تنها در تمام ایالت ها بلکه در 26 ایالت دیگر جهان شد. جالب اینجاست که کلاهبردار خیلی طولانی عمل نکرد: کار کلاهبرداری وی در سن 16 سالگی آغاز شد و در 21 سالگی به پایان رسید.
 

نوجوان زرنگ

فرانک ابیگنل در سال 1948 در شهر کوچک برونکسویل آمریکا متولد شد. پدر او که به نام فرانک نیز نامیده می شد ، تجارت کمی از خودش داشت و مادرش پولت ، بومی فرانسه ، در خانه مشغول کار بود. علاوه بر فرانک ، این خانواده دارای سه فرزند دیگر نیز بود. این پسر برخی از خصوصیات شخصیت را از پدر خود پذیرفت ، که به همه زمینه های زندگی عمومی علاقه نشان می داد و به دلیل ماهیت فعالیت وی ، با نمایندگان طبقات مختلف اجتماعی ارتباط برقرار می کرد.
 
هنگامی که فرانک جوان شانزده ساله بود ، والدینش تصمیم به طلاق گرفتند. همانطور که بعداً خود فرانک گفت ، پدرش اصلاً این را نمی خواست ، اما طلاق با این وجود اتفاق افتاد و در آن زمان یک نوجوان خردسال در کنار پدر خود ماند.
 
کلاهبرداری Frank Abignail
 
به هر حال ، این پدر خوش شانس! بود که اولین قربانی کلاهبردار جوان شد. پسر در سنی بود که علاقه به رابطه جنسی داشت. و برای جلب توجه دختران ، بودجه لازم بود. و فرانک پول نداشت پس آن را از کارت اعتباری پدرش گرفت. فرانک التماس کرد که برای اتومبیل بنزین بخرد ، که اتفاقاً پدرش نیز کارت را به او داده بود.
 
فرانک ابیگنل با کارکنان پمپ بنزین موافقت کرد ، که با هزینه مشخص مبلغ قابل توجهی بالاتر از مقدار واقعی کارت بکشند و تفاوت نقدی را به او بدهند. فرانک جونیور مرتباً چک هایی را که پستچی آورده بود ، منهدم می کرد ، بنابراین پدرش وقتی از بدهی چشمگیر روی کارت بانکی اش خبردار شد ، از ترفندهایی پسرش را فهمید. این باعث نزاع بین پدر و پسر شد ، پس از آن فرانک جونیور از خانه فرار کرد.
 

شروع کار بانکی

Frank Abignail - خلبان
 
فرانک ابیگنل بدون پولی در جیب خود و امیدهای خاص برای دستمزد مناسب ، وارد نیویورک شد. باید گفت که در شانزده سالگی او به مردان 26 ساله به نظر می رسید. قد بلند و موی  خاکستری که در موهای تیره اش می درخشید. پس از تصمیم به استفاده از این واقعیت گرفت و فرانک کارت شناسایی خود را جعل کرد و سال تولد را از سال 1948 به 1938 تغییر داد. او این رقم را بطور منظم تصحیح کرد و به مدت ده سال سن خود را به این روش اضافه کرد.
او با داشتن یک کارت شناسایی جدید موفق به افتتاح حساب بانکی شد. بانک چک های موقتی را به او پیشنهاد داد که می توانست تا زمانی که برگه چک آماده شود از آنها استفاده کند. علاوه بر این ، منشی به روشنی توضیح داد كه فرانك ، وقتی تمایل به واریز وجه دارد ، می تواند از فرم های سپرده كه در لابی مؤسسه است استفاده كند. برای این کار شماره حساب را روی فرم مشخص کنید.
 
بدون اینکه دو بار فکر کنید ، فرانک پشته ای چشمگیر از سپرده های خالی را در لابی جمع کرد. پس از آن ، باید جوهر ، مشابهی  که کارمندان بانک برای چاپ شماره حساب در چک سپرده استفاده می کردند، را خریداری کند و سپس جزئیات مربوط به حساب تازه افتتاح شده خود را روی برگه های مسروقه چاپ کند. بنابراین او این کار را انجام داد سپس او فرم های سپرده "پردازش شده" را به محل برگرداند. در این روز ، فرانک ابیگنل اولین چهل هزار دلار خود را دریافت کرد ، زیرا تمام سپرده های دریافت شده از مشتریان این بانک بدون حساب به حساب او رفت.
 
این شروع پرونده بانکی آغاز کار یک کلاهبردار مشهور بود. بانک های دیگر نیز آن را دریافت کردند. در طول فعالیت خود ، Abignail نه تنها در ایالات متحده ، بلکه همچنین در بسیاری از کشورهای جهان بسیاری از این گونه عملیات ها را انجام داده است. در طول پنج سال فعالیت کلاهبرداری خود ، فرانک ابیگنل موفق شد دو و نیم میلیون دلار از اسناد جعلی دریافت کند.
 
به همین منظور ، این پسر حتی عنوان یک خلبان یکی از بزرگترین شرکتهای هواپیمایی آمریکا را به دست آورد. نقش خلبان مزایای بسیاری به وی داد. اولا ، با هزینه شرکت ، او بیش از یک میلیون مایل پرواز کرد ، که برای آن پول خوبی دریافت کرد. و دوم اینکه ، این به او کمک کرد تا در بسیاری از کشورهای جهان به طور رایگان از خدمات هتلداری استفاده کند. و سوم ، در بین پروازها او موفق شد با چک های جعلی کلاهبرداری را ادامه دهد. و فرانک با اشاره به وجود الکل در خون ، دائماً از کنترل هواپیما که این وظیفه حرفه ای وی بود ، خودداری می کرد.
 
علاوه بر این ، شغل Abignail به سرعت توسعه یافت. کلاهبردار فقط با جعل چککار نمی کرد. یک بار او حتی لباس نگهبان را پوشید و شبانه در نزدیکی ساختمان بانک با صندوق پستی و استنسیل مستقر شد که روی آن نوشته شده بود: "مشتریان عزیز! با توجه به خرابی صندوق در نظر گرفته شده برای سپرده های عصرانه ، پول خود را به نگهبان تحویل دهید. "
 
لئوناردو دی کاپریو در فیلم اگه می تونی منو بگیر در باره فرانک ابیگنل به کارگردانی اسپیلبرگ
 
این عمل به اندازه کافی عجیب بود ، اما هیچ کس احساس نکرد که چیزی اشتباه است ، و تقریباً چهارده مشتری ناشناس پول خود را به صندوق فرانک انداخته اند ، بدون اینکه حتی به محافظ دروغین نگاه کنند.
 
با چه ترفند هایی که فرانک ابیگنل سعی نکرد ، از تعقیب پلیس پنهان شود. او معجزه واقعی تناسخ را نشان داد. بنابراین ، در ایالت جورجیا ، با به دست آوردن یک سند جعلی در مورد آموزش پزشکی ، فرانک به عنوان پزشک شغلی گرفت ، در لوئیزیانا برای یک موسسه حقوقی کار کرد و در یوتا به عنوان معلم دانشگاه کار کرد. به هر حال ، برای این مورد ، او حتی نام خود را نیز تغییر داد. حالا او فرانک آدامز شده بود.
 
 

کارشناسی جعل و کلاهبرداری

Frank Abignail در تلویزیون صحبت می کند
 
این مرد افسانه ای را تنها در اواخر دهه شصت در یکی از شهرهای فرانسه گرفتار کردند. یک کارمند خطوط هوایی فرانسه ، که در آن فرانک نیز موفق به کار شد ، به پلیس گفت که وی در لباس یک خلبان ، این کاهبردار تحت تعقیب را به رسمیت شناخته است.
ابیگنل به آمریکا فرستاده شد و در آنجا به دوازده سال زندان محكوم شد ، اما وی فقط یك سوم از مجازات را تحمل كرد. کارمندان FBI به او کمک کردند تا از زندان بیرون بیاید ، و از  او برای کشف اسکناسهای تقلبی در گردش پول و پیدا کردن سازندگان آنها  استفاده کردند.
 
بعد از زندان ، کلاهبردار سابق تلاش کرد تا شغلی پیدا کند و با صداقت زندگی کند ، اما نتیجه ای نگرفت.بالاخره فرانک راهی بهتر از تماس با یکی از بانک ها پیدا نکرد. وی ماجرای گذشته خود را بیان کرد و معامله ای را پیشنهاد کرد: وی راه های کلاهبرداری مالی و جعل اسناد بانکی را نشان می دهد. اگر اطلاعات مفید باشد ، وی مبلغ توافق شده و توصیه ای را به بانک بعدی دریافت می کند. با توجه به این که اظهارات کلاهبردار سابق بسیار مفید بود ، خیلی زود Abignail به یک مشاور رسمی در زمینه امنیت مالی بانک ها تبدیل شد.
پس از آن ، فرانک ابیگنل در آکادمی اف بی آی تدریس می کرد و علاوه بر آن به شرکت های بزرگ مالی در کشورهای مختلف مشاوره می داد.
شرح زندگی آدم افسانه ای اساس کار کتاب زندگینامه ای با عنوان: "اگه می تونی منو بگیر" بگیر شد. و بعداً ، استیون اسپیلبرگ فیلمی با همین نام کارگردانی کرد که در آن بازیگر مشهور لئوناردو دی کاپریو نقش این مرد افسانه ای را بازی کرد. خود Abignail در فیلمبرداری در نقش یک پلیس که در بازداشت این کلاهبردار شرکت کرده بود ، بازی کرد.
 
مقاله را دوست داشتید؟ پس با گذاشتن نظر از ما پشتیبانی کنید(:

نظرات

در ادامه بخوانید...

چگونه دو برادر از موزه لوور پاریس  200000 فرانک کلاهبرداری کردند

در

موزه لوور

کاریکاتور خبر افشای جعلی بودن تاج طلایی رهبر سکا ها در یک روزنامه فرانسوی

 

چگونه ساکنان اودسا گوخمان موزه لوور را به مبلغ 200000 فرانک فریب دادند و چرا متخصصان مشکوک نشدند؟در سال 1896 ، موزه لوور پاریس با یک نمایش منحصر به فرد دوباره معروف شد. برای (کلاهخود) یا تاج رهبر سکا ها ، طبق گفته فروشندگانی که در حین کاوش مقبره سلطنتی یافت شده ، این موزه مبلغ باورنکردنی 200 هزار فرانک پرداخت کرد. مدتی ، تاج طلایی یکی از قطعه های اصلی موزه بود ، تا اینکه به لطف شانس مشخص شد که این تاج جعلی است که به صورت استادانه ساخته شده است.

 

 

چگونه دو برادر از موزه لوور پاریس  200000 فرانک کلاهبرداری کردند

تا زمان کلاهبرداری اصلی زندگی ، برادران اودسا Shepsel و Leiba Gokhmana عتیقه می فروختند. آنها در نزدیکی ویرانه های یونان باستان Olbia زندگی می کردند ،عتیقه ها مربوط به کاوش های همین محل بودند. ارزش های باستان شناسی، برادران را به صاحبان مجموعه های خصوصی تبدیل کرد. اما در برخی مقاطع ، جریان پیدا کردن عتیقه رو به افول گذاشت و سپس دو برادر به ساخت جعلی از وسایل دوران باستان فکر کردند.

 

اخیراً ، غنائم اصلی باستان شناسان قطعاتی از سنگ نوشته با متونی به زبان یونانی هستند. برادران سرمایه گذار متعهد شدند که آنها را جعل کنند. مواد برای ساخت صفحات "باستانی" از کریمه آورده شده بود ، و صنعتگرانی استخدام کردند که مشغول حکاکی بودند. آنها توانستند به طور دقیق قلم و سبک نوشتاری یونان باستان را کپی کنند. آنها حتی از تدوین مستقل متون پرهیز نمی کردند. هنگامی که چنین ابتکاری تقریباً شوخی ظالمانه ای با جعل کنندگان بازی کرد. خریدار شاهکار بعدی متوجه خطایی در کتیبه شد. اما دو برادر دست بردار نبودند و می گفتند كه کاتبان یونان باستان احتمالاً اشتباه کرده اند. این تجربه توسط استادان تقلبی مورد توجه قرار گرفت و بعداً صفحات با مراقبت گرامری بیشتری صورت گرفت. به زودی ، برادران حتی موفق شدند یکی از موزه های باستان شناسی اودسا را ​​که جعلی ها به آن جا فروخته می شد ، گمراه کنند.

 

 

کار جعلی بزرگ و اولین معامله حسابی

 

موزه لوور

پس از موفقیت در تجارت سنگ نوشته ، کلاهبرداران تصمیم به جعل های گرانبها گرفتند. گوخمامی ها با حیرت و دقت عمل کردند. آنها جواهرات "عتیقه" را به همکاران جواهر ساز سفارش می دادند ، که معمولاً گمان نمی کردند که کار تمام شده به عنوان آثار باستانی واقعی از طریق واسطه ها فروخته می شود.

دو برادر جاعل در بین دهقانانی که با خریداران در تماس بودند ، همدستانی را استخدام می کردند ، و با تفصیل مکان های عتیق های پیدا شده را شرح می دادند. و یک بار مأموران این دو برادر عتیقه جعلی دیگری را به داخل قبری انداختند که باستان شناسان روی آن کار می کردند. بنابراین ، خریدار نمی توانست سوء ظنی داشته باشد. اولین قربانی بزرگ کلاهبرداران نیز شناخته شده است. این جمع آورنده نیکلایف فریشن بود ، که به داستان دهقانان اعتماد کرد. دومین مرد را متقاعد كردند كه با حفر باغ ، یك تاج باستانی و خنجر باستانی را در زیر زمین پیدا كرده اند و قیمت 10 هزار روبل را برای این یك تعیین كرد. وقتی خریدار ساده لوح متوجه جعل شد که خیلی دیر شده بود. پول پرداخت شده و  مأموران دو برادر از خود رد پایی به جا نگذاشته بودند.

 

 

کلاهبرداری  با تاج جعلی از  موزه لوور

 

موزه لوور قدیمی
موزه لوور در قرن نوزدهم

دو برادر شپل و لیبا ، که نمی خواستند در تجارت کوچک متوقف شوند ، تصمیم گرفتند عتیقه های خود را در خارج از کشور بفروشند. آنها تصمیم گرفتند  نمایشگاهی  بسازند و پس از آن بهترین موزه های اروپایی برای خرید صف ببندند. بنابراین یک تیارا طلایی (تاج طلایی) وجود داشت که طبق افسانه ، یونانیان برای محافظت در برابر یورش های عشایری به پادشاه سکایی Sayafafern اهدا کرده بودند.

 

برای چنین مأموریتی مهم ، آنها جواهرگر مشهور و خودآمور اودسا ، روخوموفسکی را آوردند. استاد ماهر با شگفتی خوب کار کرد. برای اقناع بیشتر ، وی حتی كتیبه ای یونانی باستان را نیز روی این محصول حکاکی کرد که می گفت تیارا هدیه ای برای رهبر بزرگ سکاها است. این یک حقه کوچک بود - پیدا کردن یک خریدار بزرگ  با یک نام مشهور بین المللی.

 

در اولین تلاش برای معامله ، موزه امپریال وین را انتخاب کردند. اتریشی ها علاقه زیادی به تاج داشتند اما مقدار پول لازم را پیشنهاد نکردند. موزه وین پیشنهاد داد که قیمت را کاهش داده یا تاج طلایی را به صورت اقساطی بخرد. اما برادران برای این معامل رضایت ندادند و  به همه ی پول احتیاج داشتند ،  آنها متعهد شدند که با لوور مذاکره کنند. کارشناسان پاریسی پس از بررسی تیارا ، به این نتیجه رسیدند که این یافته واقعی و دارای ارزش تاریخی زیادی است. در بهار سال 1896 ، لوور 200،000 فرانک به دو برادر پرداخت کرد. برخی از جمع آورندگان عتیقه در آن زمان مشکوک بودند و اما موزه سخنان آنها را رد کرد و شایعات مربوط به کلاهبرداری احتمالی فروکش کرد.

 

 

فاش شدن کلاهبرداری و ادامه کار

 

297b14b0-3e24-45a1-9aea-2ec6ae3828df.jpg
بعد از اینکه پرونده کلاهبرداری بسته شد ، 2 برادر جوان به کار خود در اودسا ادامه داد.

 

کلاهبرداری  به طور اتفاقی فاش شد. هنگامی که الین ماینس ، هنرمند و مجسمه ساز فرانسوی ، متهم به جعل نقاشی های مشهور شد ، وی تلافی کرد که این جعلیات حتی در لوور نیز به نمایش گذاشته شده است. این استاد گفت که وی در حال تهیه الگویی از تیارای لوور و نظارت بر تولید آن است. دومین نامه فاش کننده کلاهبرداری توسط لیفشیتز ، جواهر ساز اودسا ، که چند سال پیش به پاریس آمده بود ، ظاهر شد. وی گفت که سازنده تیارا ، همکار او در اودسا ، روخوموفسکی است.

 

به گفته لیفشیتز ، این جواهرساز با ساختن تیارای طلایی  هیچ ایده ای درباره کلاهبرداری برنامه ریزی شده نداشته و برای این کار 1800 روبل دریافت کرده است . مطبوعات با هشدارهایی از مورخان و باستان شناسان شروع کردند و به اتفاق آرا تیارا را جعلی خواندند ولی لوور اهمیتی به آن نداد.

روزنامه نگاران در جستجوی استاد دماهر که ناخواسته فریب کارشناسان برجسته اروپایی را به اودسا هجوم آوردند. روخوموفسکی که پیش از این با کپی کردن جواهرات عتیقه به سفارشات خصوصی نان خود را به دست آورده بود ، مشهور شد.

 

بررسی پرونده با تاج سایوتوفرن Sayafafern حدود دو ماه به طول انجامید ، در نتیجه این کمیسیون نتیجه گیری ناامید کننده ای به دست آورد: تیارا جعلی است که توسط یک جواهر ساز  اودسا بنا به درخواست یک مشتری خاص ساخته شده است. برادران شپل و لیبا برای فریب دادن موزه پاسخی ندادند. هیچ مدرک مستقیمی بر علیه آنها موجود نبود(از طریق واسطه کار می کردند) و البته آنها مایل به همکاری با تحقیقات نبودند. موضوع مورد بررسی قرار گرفت  و اگر برادر بزرگتر درگیر مشاغل عتیقه بود ، گوخمان کوچکتر مدتها به همکاری سازمان های موزه ادامه می داد.متأسفانه ، برادران گوخمان تنها هنرمندان کلاهبردار بزرگ نبودند.

در صورتی که اجناس عتیقه و آنتیک دوست دارید مقاله چگونه سارقین بی سواد موفق به فریب فروشندگان با تجربه عتیقه شدند را بخوانید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

عکس جدید محمدرضا فروتن

در

f.jpg

 

محمدرضا فروتن بازیگر مطرح سینمای ایران با انتشار یک پست در اینستاگرام به شایعات مطرح شده درباره او واکنش نشان داد.

 

1654783.jpg

فیلم‌های محمدرضا فروتن

۱۳۷۳ هدف بهرام کاظمی
آخرین بندر حسن هدایت
۱۳۷۴ فاتح بهرام ری پور
ماه و خورشید محمدحسین حقیقی
۱۳۷۶ مرسدس مسعود کیمیایی
۱۳۷۷ فریاد مسعود کیمیایی
دو زن تهمینه میلانی
قرمز فریدون جیرانی
۱۳۷۸ زیر پوست شهر رخشان بنی اعتماد
اعتراض مسعود کیمیایی
متولد ماه مهر احمدرضا درویش
۱۳۷۹ شب یلدا کیومرث پوراحمد
۱۳۸۰ رقص با رؤیا محمود کلاری
۱۳۸۱ ملاقات با طوطی علیرضا داوودنژاد
بر باد رفته صدرا عبداللهی
۱۳۸۲ سربازهای جمعه مسعود کیمیایی
۱۳۸۳ هشت پا علی رضا داوودنژاد
مجردها اصغر هاشمی
باغ‌های کندلوس ایرج کریمی
بازنده قاسم جعفری
۱۳۸۴ به آهستگی مازیار میری
نوک برج کیومرث پوراحمد
وقتی همه خواب بودند فریدون حسن پور
خاک سرد رضا سبحانی
۱۳۸۵ اتوبوس شب کیومرث پوراحمد
حس پنهان مصطفی رزاق کریمی
۱۳۸۶ کنعان مانی حقیقی
زن دوم سیروس الوند
۱۳۸۷ پای پیاده فریدون حسن پور
محاکمه در خیابان مسعود کیمیایی
پستچی سه بار در نمی‌زند حسن فتحی
شبانه روز امید بنکدار، کیوان علیمحمدی
میزاک حسینعلی لیالستانی
عیار ۱۴ پرویز شهبازی
دعوت ابراهیم حاتمی کیا
۱۳۸۸ چهل سالگی علیرضا رئیسیان
دیگری مهدی رحمانی
دموکراسی تو روز روشن علی عطشانی
۱۳۸۹ خیابان‌های آرام کمال تبریزی
۱۳۹۰ بی خداحافظی احمد امینی
قصه‌ها رخشان بنی اعتماد
پیمان مجید فهیم خواه
تجریش ناتمام پوریا آذربایجانی
چارسو فرهاد نجفی
۱۳۹۱ هیچ کجا هیچکس ابراهیم شیبانی
دلتنگی‌های عاشقانه رضا اعظمیان
۱۳۹۲ متروپل مسعود کیمیایی
طبقه هساث کمال تبریزی
سایه روشن فرزاد مؤتمن
فصل انار محسن شرفی نیا
۱۳۹۳ شیفت شب نیکی کریمی
خنده‌های آتوسا علیرضا فرید
۱۳۹۴ آااادت نمی‌کنیم ابراهیم ابراهیمیان
نگار رامبد جوان
نقطه کور مهدی گلستانه
۱۳۹۵ مرداد بهمن کامیار
۱۳۹۶ آقای سانسور علی جبارزاده

محمدرضا+فروتن.jpg
فیلم‌های محمدرضا فروتن در تلویزیون

۱۳۸۹ چشم آفتاب
۱۳۸۸ ذهن برتر
۱۳۸۷، ۵:۲۸،
۱۳۸۷ خرده جنایت‌های زن و شوهری
سریال‌ها محمدرضا فروتن
۱۳۹۱ رالی ایرانی
۱۳۸۹ سرزمین مادری
۱۳۸۹–۱۳۸۸ از یاد رفته
۱۳۷۵ سرنخ
۱۳۹۷ دل

جوایز محمدرضا فروتن

کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از شانزدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم «مرسدس» - ۱۳۷۶
برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از هفدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم «قرمز» - ۱۳۷۷
برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد از بخش بین الملل بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم «به آهستگی» - ۱۳۸۴
کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم «کنعان» - ۱۳۸۶
کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم «عیار ۱۴» - ۱۳۸۷
کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم "چهل سالگی" -۱۳۸۸
برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از سومین دوره جشن خانه سینما برای بازی در فیلم «قرمز» - ۱۳۷۸
کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از چهارمین دوره جشن خانه سینما برای بازی در فیلم «زیر پوست شهر» - ۱۳۷۹
برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از پنجمین جشن خانه سینما برای بازی در فیلم «شب یلدا» - ۱۳۸۰
کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از دهمین جشن خانه سینما برای بازی در فیلم «به آهستگی» - ۱۳۸۵
کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در یازدهمین جشن خانه سینما برای بازی در فیلم "اتوبوس شب" - ۱۳۸۶
کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از چهاردهمین جشن خانه سینما برای فیلم "دیگری" - ۱۳۸۹
بهترین بازیگر نقش اول مرد سال به انتخاب نویسندگان و منتقدان برای بازی در فیلم «قرمز» - ۱۳۷۸
سومین بازیگر نقش اول مرد سال به انتخاب نویسندگان و منتقدان برای بازی در فیلم «زیر پوست شهر» - ۱۳۷۹
بهترین بازیگر نقش اول مرد سال به انتخاب نویسندگان و منتقدان برای بازی در فیلم «شب یلدا» - ۱۳۸۰
کاندید بهترین بازیگر نقش اول مرد در دومین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی برای بازی در فیلم "کنعان" - ۱۳۸۷
برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد از سومین جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی برای بازی در فیلم "عیار ۱۴" - ۱۳۸۸
برنده جایزه حافظ بهترین بازیگر نقش اول مرد از پنجمین جشن دنیای تصویر برای بازی در فیلم شب یلدا

نظرات

در ادامه بخوانید...