به دلیل شیوع كروناویروس در چین، کنترل در فرودگاه ها شدیدتر شد

در
شیوع کروناویروس
رم به دلیل شیوع بیماری ذات الریه ویروسی در چین اقدامات ایمنی دیگری را ارائه می دهد به یاد بیاورید که این بیماری در ابتدا فقط در ووهان ثبت شده بود. تعداد موارد تائید شده از كروناویروس از 200 نفر فراتر رفت ، سه نفر نیز جان باختند. 14 پزشک دیگر که در حال معالجه بیماران با این شکل از بیماری بودند ، آلوده شدند ، بنابراین دانشمندان تأیید کردند که ویروس از فرد به فرد دیگر منتقل می شود.
 
نه تنها تعداد آنها در حال رشد است بلکه جغرافیای بیماری نیز در حال گسترش است. Cronavirus در یک بیمار از هند پیدا شد ، دو نفر دیگر که در تایلند آلوده شده بودند ، جایی که برای چندین روز اقدامات امنیتی در فرودگاه افزایش یافته است . وظیفه این است که از شیوع ویروس جلوگیری شود ، مسافران به ویژه از چین مورد غربالگری قرار می گیرند. در فرودگاه ، مالزی نیز کنترل های ورودی را سخت تر کرده اند.
 
اکنون آنها اقدامات امنیتی را در فرودگاه بین المللی روم فیومیچینو تقویت کرده اند.
 
- مدیر کل WHO Tedros Adan Gebreyrus جلسه کمیته اضطراری در مورد coronavirus جدید 2019-nCoV را مطابق با استانداردهای بین المللی بهداشت تشکیل می دهد.با توجه به تویتر، سازمان بهداشت جهانی جلسه در روز چهارشنبه، 22 ژانویه برگزار می شود.
در این جلسه مشخص خواهد شد که آیا کروناویروس یک خطر جهانی است و برای جلوگیری از شیوع هر چه سریعتر چه تدابیری باید انجام شود.

نظرات

در ادامه بخوانید...

بیش از 6000 نفر بر اثر سرخک در کنگو جان باخته اند

در
تعداد قربانیان اپیدمی سرخک سه برابر بیماری ابولا شده است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی ، این بزرگترین شیوع سرخک در جهان است.
 
در جمهوری دموکراتیک کنگو 6000 نفر بر اثر بیماری همه گیر سرخک - تقریباً سه برابر بیماری همه گیر ابولا - جان خود را از دست داده اند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) چهارشنبه 8 ژانویه اعلام کرد این بزرگترین شیوع سرخک در جهان است.
 
ماتسیدیسو موتی ، رئیس بخش WHO آفریقا گفت: "ما همه تلاش خود را می کنیم تا بیماری همه گیر را کنترل کنیم. هیچ کودکی نباید در معرض خطر ابتلا به بیماری باشد که با یک واکسن ساده قابل پیشگیری است."
 
اپیدمی سرخک در DRC از حدود یک سال پیش آغاز شد. براساس آمار WHO ، تاکنون 310 هزار مورد از این بیماری در کشور به ثبت رسیده است. در سال 2019 ، 18 میلیون کودک زیر پنج سال در برابر سرخک واکسینه شدند. در عین حال ، در بسیاری از مناطق DRC ، سطح واکسیناسیون جمعیت به دلیل درگیری ، زیرساخت های ضعیف و نبود بودجه همچنان پائین است.
 
جمهوری دموکراتیک کنگو همچنین از بیماری همه گیر ابولا که بیش از یک سال پیش شیوع پیدا کرد ، رنج می برد. در حال حاضر حدود 2،230 نفر مبتلا به تب در اثر ویروس کشنده، فوت کرده اند.(3400 نفر را توسط ویروس آلوده شده اند)

نظرات

در ادامه بخوانید...

ویروس کرونا چقدر خطرناک است؟

در

كروناویروس ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند. از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را ویروس کرونا می گویند.

ویروس کرونا به شکل جدید به نام 2019-nCoV از پایان سال گذشته میلادی در شهر ووهان چین گسترش پیدا کرد و باعث تعطیلی چندین شهر چین و ترس جهانی شد. این ویروس نوع جهش یافته همان ویروس از خانواده کرونا است.

تنها داروی کنترل کننده ویروس با نام K22 میتواند با نمونه ضعیف ویروس مقابله کند و در برابر MERS و SARS کاری از پیش نمی برد.

2019-nCoV یا ویروس ووهان بسیار مسری است و به آسانی از طریق هوا منتشر می شود. به همین دلیل باید مراقب برخورد با افراد مشکوک به بیماری بود.

 

ویروس کرونا چقدر خطرناک است؟

2019-nCoV یا ویروس کرونا در مقایسه با سارس و مرس از همین خانواده ضعیف تر است و تلفات کمتری دارد. طبق گزارشات به دست امده تا امروز کروناویروس حدود 2.6% تلفات جانی ثبت کرده است که در مقایسه با SARS با 11% و MERS بالای 36% آمار کمی است. البته در مقایسه با مثلا آنفولانزا فصلی با حدود 0.1 درصد، آمار بالایی است.

نگرانی اصلی درباره ویروس کرونا جدید بیشتر از میزان تلفات، سرعت انتشار آن است، در صورتی که تعداد مبتلایان زیاد شود امکانات پزشکی قادر به پاسخگویی نخواهد بود و آمار کشته ها به شدت بالا خواهد رفت.

آیا کرونا در ایران مشاهده شده است؟

به گفته وزیر بهداشت تا زمان نوشتن این مقاله نمونه ای از این ویروس شناسایی نشده است، باتوجه به طولانی بودن زمان مشاهده علائم بیماری، ممکن است افرادی مبتلا شده باشند ولی هنوز علائمی نداشته باشند تا شناسایی شوند پس بهتر است از برخورد با اشخاصی که از مکان هایی که بیماری در آنجا دیده شده تا حد امکان پرهیز کرد. جالب است که بدانید ویروس MERS یکی از خطرناکترین ویروس های کرونا در سال 2015 در ایران نیز مشاهده شد. فرد بیمار از عربستان به ایران بازگشته بود و متاسفانه فوت کرد. در آن سال ویروس MERS در عربستان شایع شده بود و جان بیش از 774 نفر را گرفت.

 

درمان کرونا ویروس جدید

متاسفانه تا این لحظه درمان موثری برای ویروس کرونا پیدا نشده است، یک پزشک هندی مدعی شده با داروهای گیاهی ویروس کرونا را درمان می کند، او اعلام کرده که درمان گیاهی روی تب دنگی موثر است، ویروس تب دنگی توسط پشه آئدس به انسان منتقل می شود. این پشه به ببر آسیا مشهور است و در سال های اخیر جان بسیار از ساکنان مناطق استوایی را گرفته است.

 

آیا باید نگران ویروس کرونا جدید ووهان باشیم؟

خیر، اگر با ساکنان مناطق بیمار برخورد ندارید جای هیچ نگرانی وجود ندارد. این ویروس فقط چند ساعت خارج از بدن زنده می ماند.

 

 

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

شرایط ایده آل برای گسترش کروناویروس

در
شرایط ایده آل برای گسترش کروناویروس
دانشمندان چینی ، که بدون شک بهترین متخصصان در مورد مطالعه کروناویروس هستند ، گفتند که دمای مطلوب برای انتقال coronavirus COVID-19 دمای 5 تا 8.72 درجه و رطوبت 35 تا 50 درصد است. 
 
قبل از چنین نتیجه گیری، متخصصان داده ها را از20 ژانویه تا 4 فوریه 2020 تجزیه و تحلیل کردند. بنابراین در اوایل بهار، می تواند شرایط تقریباً ایده آل برای توزیع COVID-19 ایجاد کند.
 
فرضیه این بود که درجه حرارت های مختلف می توانند به طور قابل توجهی در انتقال میعانات ، که شامل coronaviruses است ، تأثیر بگذارد.عملکرد مشابهی در عفونت های قبلی با ویروس مرس MERS و سارس SARS مشاهده شد.
 
بنابراین ، آزمایشگاهی که در سال 2011 با SARS انجام شد ، ثابت کرد که این پاتوژن می تواند به مدت 5 روز بر روی یک سطح صاف در محیط با دمای 22 درجه سانتیگراد و رطوبت 40-50٪ باقی بماند. به محض اینکه دما به 38 درجه سانتیگراد افزایش یافت و رطوبت آن به 95٪ افزایش یافت ، فعالیت ویروس متوقف شد.
 
براساس این مطالعه ، coronavirus جدید  به محض اینکه دما به 8.72 درجه سانتی گراد رسید ، فعالیت آن بلافاصله شروع به کاهش کرد. و در دمای 30 درجه سانتیگراد ، میزان آلودگی آن صفر بود.
 
این امر با داده های مربوط به سایر ویروسهای تاج تأیید شده است ، زیرا مشهور است كه در كشورهایی كه دارای آب و هوای معتدل هستند ، عمدتا از دسامبر تا آوریل گسترش می یابند. 
 
با این حال ، همه کارشناسان موافق نیستند که دمای جوی با توانایی انتشار پاتوژن جدید ارتباط دارد. عفونت در 99٪ موارد در داخل خانه با جمعیت زیادی از افراد رخ می دهد و فرقی نمی کند درجه حرارت آن چقدر باشد.
 
ویروس بی سر و صدا در بدن ما با دمای 36.6 درجه و رطوبت زیاد زندگی می کند. به طور معمول ، هرچه رطوبت بیشتر باشد ، میزان عفونت نیز بیشتر است. در اتاقهای با تهویه مطبوع ، همانطور که می دانید میزان عفونت احتمالی پایین است. حجم زیادی از هوا در خیابان وجود دارد ، آلودگی در آنجا بسیار سخت تر است. "

طبق آمار 14 مارس ، تعداد آلوده ها NV سراسر جهان از 145 هزار نفر فراتر رفته است. پرتنش ترین وضعیت در ایتالیا است ، جایی که این ویروس در 17760 نفر تشخیص داده شده است. همچنین بالاترین میزان مرگ و میر که بیش از 1000 مورد است.

نظرات

در ادامه بخوانید...

حدود 15٪ از گربه ها در ووهان چین به نوع جدیدی از كروناویروس آلوده شده اند

در
حدود 15٪ از گربه ها در ووهان چین به نوع جدیدی از كروناویروس آلوده شده اند
حدود 15٪ از گربه ها در ووهان به نوع جدیدی از كروناویروس آلوده شده اند. براساس مطالعه دانشمندان موسسه ویروس شناسی ووهان که در bioRxiv منتشر شده است ، این که آیا SARS-CoV-2 از حیوانات به انسان منتقل می شود ، هنوز مشخص نیست.
 
به تازگی ، دانشمندان دریافته اند که نوع جدیدی از کورو ویروس می تواند نه تنها انسان بلکه برخی از پستانداران - به ویژه ، گربه ها را نیز آلوده کند.
 
براساس این مطالعه ، دانشمندان تصمیم گرفتند كه بررسی كنند كه چه تعداد گربه به ویروس SARS-CoV-2 در ووهان آلوده شده اند ، شهری كه از آن نوع جدید بیماری همه گیر كروناویروس شروع شده است.
 
از آنجا که در حال حاضر هیچ آزمایش نوع جدیدی برای کروناویروس برای گربه ها وجود ندارد ، محققان مجبور بودند روش تجزیه و تحلیل خود را توسعه دهند. آنها شاخص های خاصی را بر اساس پروتئین های SARS-CoV-2 ایجاد کردند و با کمک آنها بررسی کردند که آیا آنتی بادی هایی در خون حیوانات وجود دارد که می توانند ویروس را خنثی کنند؟
 
آزمایش چندین ده گربه خانگی و ولگرد نشان داد که تقریباً 15٪ از آنها به نوع جدیدی از کرونا ویروس آلوده شده اند.
 
وی گفت: "ما آنتی بادی های SARS-CoV-2 را در بدن بیش از ده گربه از ووهان کشف کردیم. این نشان می دهد که ممکن است در مناطق دیگر کره زمین که تحت تأثیر این بیماری همه گیر هستند ، اتفاق مشابهی رخ دهد. هنوز مشخص نیست که آیا ویروس می تواند از گربه ها به انسان منتقل شود ، اما اخیراً همکاران ما ثابت کرده اند که می تواند توسط قطرات موجود در هوا از یک حیوان به حیوان دیگر منتقل شود. "
 
یادداشت تحریریه: دانشمندان هنوز نمی دانند که آیا فرد می تواند به یک نوع جدید از کروناویروس از گربه آلوده شود. مشخص است که ویروس فقط بین حیوانات منتقل می شود.از خوانندگان می خواهیم كه به سلامتی گربه ها آسیب نرسانید و در ارتباط با بیماری همه گیر از شر حیوانات خانگی خلاص نشوید.حدالامکان تماس را با حیوانات قطع کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

چگونه بشریت مرگ را فتح کرد؟طاعون ، آبله ، وبا ،جذام و فلج اطفال

در

چگونه بشریت مرگ را فتح کرد و روش مبارزه با بیماری هایی مانند طاعون ، آبله ، وبا ،جذام و فلج اطفال را در قرون وسطی آموخت؟ این بیماری های قرن نوزدهم است.

 

بیماری همه گیر آبله: وحشت در قرون وسطی

این تنها بیماری عفونی کاملاً ریشه کن شده است. دقیقاً مشخص نیست که این ویروس از چه زمانی مردم را عذاب می داد ، اما بدیهی است که حداقل چند هزاره پیش. در ابتدا ، بیماری آبله در حال گسترش همه گیرى ها بود ، اما قبلاً در قرون وسطى به طور مداوم در بین مردم ثبت شده بود. فقط در اروپا ، 1.5 میلیون نفر در سال در اثر آبله فوت کردند.
 
فرد یک بار به یک بیماری مبتلا می شود و سپس نسبت به آن مصونیت پیدا می کند. این واقعیت در قرن هشتم در هندوستان مورد توجه قرار گرفت. آنها افراد سالم را با اشکال خفیف آلوده می کردند: آنها چرک را از وزیکول ها به پوست و بینی می مالیدند. واریاسیون در قرن 18th به اروپا آورده شد. اما اولا ، این واکسن خطرناک بود.
 
در 14 مه 1796 ، دکتر انگلیسی ادوارد جنر محتویات وزیکول ها را از دست زنی به نام سارا که شیر گاو را می دوشید با دو برش روی پوست یک پسر بچه هشت ساله به نام جیمز فیلیپ مالید. سارا مبتلا به آبله گاوی  بود - یک بیماری غیر خطرناک که از گاوها به مردم منتقل می شود.  و از این تاریخ واکسیناسیون آبله در کره زمین آغاز شد.
 
واکسیناسیون از گله گاو در بسیاری از کشورها شروع شد و اصطلاح واکسن توسط لوئیز پاستور - از واکسن لاتین ، "گاو" معرفی شد. برنامه نهایی برای از بین بردن آبله در جهان در سال 1967 در مجمع سازمان بهداشت جهانی تصویب شد. در آن زمان ، کانونهای آبله در آفریقا ، آسیا و چندین کشور در آمریکای لاتین باقی مانده بودند. اولویت این بود که هرچه بیشتر افراد واکسینه شوند. و سپس آنها شروع به جستجو و سرکوب کانونهای واحد این بیماری کردند. در اندونزی 5000 روپیه به هر کسی که بیمار را به پزشکان می برد پرداخت می شد.در هند برای این کار 1000 روپیه پرداخت کردند که چند برابر بیشتر از درآمد ماهانه یک دهقان بود.در آفریقا ، آمریکایی ها عملیاتی با هلیکوپتر  را انجام دادند: صد هلیکوپتر سیار که در مناطق دور افتاده و غیر قابل دسترس کمک های اولیه را انجام دادند. در 8 مه 1980 ، در 33مین جلسه WHO ، اعلام شد که بیماری آبله رسما ریشه کن شده است.
 

 

طاعون یا مرگ سیاه

این بیماری دو شکل اصلی دارد: طاعون بوبونیک (طاعون خیارکی) و  طاعون پنومونیک (طاعون ریوی). اولی بر غدد لنفاوی تأثیر می گذارد ، دوم - ریه ها. بدون درمان ، پس از چند روز ، تب ، سپسیس(عفونت خون) آغاز می شود ، در بیشتر موارد مرگ اتفاق می افتد.
این سیاره از سه بیماری همه گیر طاعون جان سالم به در برد: 551-580 سال ژوستینین ، مرگ سیاه سال 1346-1353 و همه گیر اواخر XIX - اوایل قرن XX. همه گیری های محلی به صورت دوره ای شناسایی شد. این بیماری با قرنطینه و در اواخر دوران قبل از باکتریایی با ضد عفونی کردن منازل با اسید کربولیک آغاز می شد.
 
اولین واکسن در اواخر قرن نوزدهم توسط ولادیمیر کاوکین ایجاد شد. تا دهه 1940 توسط ده ها میلیون دوز در سراسر جهان استفاده می شد. بر خلاف واکسن آبله ، قادر به ریشه کن کردن بیماری نیست - تنها می توانست میزان ابتلا را تا 5 برابر را کاهش دهد ، و میزان مرگ و میر را به یک دهم برساند. درمان واقعی فقط پس از جنگ جهانی دوم ظاهر شد ، هنگامی که پزشکان از استرپتومایسین تازه اختراع شده برای از بین بردن طاعون در منچوری در سال 1945 استفاده کردند.
پیروزی مرگ. پیتر بروژل
در حال حاضر ، همان استرپتومایسین علیه طاعون استفاده می شود ، و جمعیت در کانون طاعون با یک واکسن زنده که در دهه 1930 توسعه یافته است واکسینه می شوند. امروز سالانه حداکثر 2.5 هزار مورد طاعون ثبت می شود. میزان مرگ و میر 5-10٪ است. چندین دهه است که هیچگونه بیماری همه گیر و شیوع اپیدمی مشاهده نشده است.
 

 

بیماری همه گیر وبا، بیماری دستان کثیف

به این بیماری، بیماری دست های شسته نشده نیز گفته می شود ، زیرا ویروس با آب آلوده یا از طریق تماس با ترشحات بیماران وارد بدن می شود. در این بیماری اغلب 20٪ موارد ، افراد آلوده از اسهال ، استفراغ و کم آبی رنج می برند.این بیماری وحشتناک بود.
قبل از ظهور آنتی بیوتیکها ، هیچ درمان جدی برای وبا وجود نداشت ، اما ولادیمیر هاوکین در سال 1892 واکسنی را از باکتری های گرم شده در پاریس ایجاد کرد. او آن را بر روی خود و سه دوست آزمایش کرد. وی یک مطالعه گسترده را در هند انجام داد ، جایی که به 72 درصد کاهش مرگ و میر رسید. اکنون موسسه هاوکین در بمبئی وجود دارد. و واکسن ، حقیقت نسل جدید ، هنوز توسط WHO به عنوان اصلی ترین داروی ضد وبا در کانونهای خود پیشنهاد شده است.
 
امروزه ، سالانه چند صد هزار مورد وبا در کانونهای آندمیک ثبت می شود. در سال 2010 ، بیشتر موارد در آفریقا و هائیتی بوده است. میزان مرگ و میر - 1.2٪ - بسیار کمتر از یک قرن پیش است و این معجزه آنتی بیوتیک ها است. با این وجود ، نکته اصلی پیشگیری و بهداشت است.

 

بیماری جذام

این بیماری همیشه مردم را وحشت زده کرده است. و آنها مطابق با وحشت خود رفتار می کردند.
باکتری جذام توسط پزشک نروژی Gerhard Hansen در سال 1873 کشف شد. مدت طولانی نمی توانست در خارج از فرد پرورش یابد و لازم بود که درمانی پیدا شود. Gerhard Hansen به کمک آنتی بیوتیک ها موفق شد با عفونت مقابله کند. داپسون در دهه 1940 ظاهر شد و ریفامپین و کلوفازمین در دهه 1960 ظاهر شدند. این سه دارو اکنون در دوره درمانی گنجانده شده اند.
 
امروزه ، طبق آمار WHO ، جذام عمدتا در هند ، برزیل ، اندونزی و تانزانیا وجود دارد.در سال2014،مبتلایان به جذام 182 هزار نفر را آلوده کرد. این تعداد سالانه کاهش می یابد. برای مقایسه: در سال 1985 ، بیش از پنج میلیون نفر مبتلا به جذام بودند.
 

 

فلج اطفال، بیماری که هزاران نفر را فلج کرد

کودک بازمانده از فلج اطفال فلج.  نیجریه ، 2014
ویروس کوچک Poliovirus hominis باعث این بیماری می شود(پولیو) که دستگاه گوارش را آلوده می کند و در موارد نادری در جریان خون و از آنجا به نخاع (سیستم عصبی)نفوذ می کند. چنین پیشرفتی باعث فلج و اغلب مرگ می شود. بیشتر اوقات کودکان بیمار می شوند. فلج اطفال یک بیماری پارادوکسیک است.فلج اطفال به دلیل بهداشت خوب در کشورهای توسعه یافته پیشی گرفت. به طور کلی ، اپیدمی های جدی فلج اطفال تا قرن بیستم شنیده نمی شد. دلیل این امر این است که در کشورهای توسعه نیافته ، کودکان به دلیل شرایط غیر بهداشتی در دوران شیرخوارگی به عفونت مبتلا می شوند ، اما در عین حال با شیر مادر آنتی بادی را دریافت می کردند. این یک واکسیناسیون طبیعی است. و اگر بهداشت خوب است ، پس از آن عفونت در سنین بالاتر،بدون محافظت شیر مادر بر فرد غلبه می کند.
 
به عنوان مثال ، در ایالات متحده آمریکا ، همه گیری های گسترده ای رخ داد: در سال 1916 ، 27 هزار نفر ، کودکان و بزرگسالان بیمار شدند. فقط در نیویورک ، بیش از دو هزار کشته شمارش شده است. و در زمان اپیدمی 1921 ، رئیس جمهور آینده روزولت بیمار شد ، که پس از آن تا پایان زندگی از کمر به پایین فلج شد. بیماری روزولت سرآغاز مبارزه با فلج اطفال بود. وی در تحقیقات و کلینیک ها سرمایه گذاری کرد و در دهه 30 میلادی ، عشق مردمی به او باعث شد صدها هزار نفر برای او پاکت نامه هایی با سکه ها ارسال کردند و به همین ترتیب میلیون ها دلار برای ویروس شناسی جمع کردند.
 
اولین واکسن در سال 1950 توسط جوناس سالک ایجاد شد. این واکسن بسیار گران بود زیرا کلیه میمون به عنوان مواد اولیه مورد استفاده قرار می گرفت - 1500 میمون در هر میلیون دوز واکسن مورد نیاز بود. با این وجود ، تا سال 1956 ، 60 میلیون کودک با آن واکسینه شده بودند و 200 هزار میمون را کشتند.
 
در همین زمان ، دانشمند آلبرت سابین یک واکسن زنده ساخت که نیازی به کشتن حیوانات به تعداد زیاد نبود. در ایالات متحده برای مدت زمان طولانی جرات استفاده از واکسن آلبرت سابین را نداشتند زیرا یک ویروس زنده بود.پس از آن آلبرت سابین واکسن را به شوروی برد ، جایی كه متخصصان Smorodintsev و Chumakov به سرعت آزمایشات و انتشار واكسن را تنظیم كردند. خود ، فرزندان ، نوه ها و نوه های دوستان خود را واکسینه کردند. در سال 1959-1961 ، 90 میلیون کودک و نوجوان در شوروی واکسینه شدند. فلج اطفال دراین کشور به عنوان یک پدیده ناپدید شد. از آن زمان ، این بیماری در سراسر جهان به جز موارد نادر ریشه کن شد.
 
امروزه فلج اطفال در برخی از کشورهای آفریقا و آسیا وجود دارد. در سال 1988 ، WHO یک برنامه کنترل بیماری به تصویب رساند و تا سال 2001 تعداد موارد را از 350000 نفر به 150000در سال کاهش داد.

نظرات

در ادامه بخوانید...

راه های طبیعی سفید کردن دندان

در

چه کارهایی را باید انجام دهیم و چه کارهایی را نباید انجام دهیم ؟
شاید تصور کنید که برای لبخند بتوانید از یک نوشابه ی مقوی استفاده کنید ، ولی نمی خواهید زمان یا پول خود را روی درمان های متصدیان آن سرمایه گذاری کنید یا به شما دیگر ژل های داروخانه یا نوار فروخته نمی شود.
برخی از درمان های خانگی و طبیعی ، ایمن بوده و می تواند دندان شما را سفید کند. بفهمید بهترین شرط های شما چه هستند و کدام یک شما را به دردسر نمی اندازد.

 

استفاده از مسواک و نخ دندان
بهداشت مناسب دهان و دندان ، روش موثر حفظ لبخندتان در بهترین حالت است. خمیردندان ها به آرامی جرم سطح دندان را زدوده و براق می کنند. خمیردندان های سفیدکننده همان کار را با ترکیبات بیشتر انجام می دهند ؛ آنها دندان شما را سفید نمی کنند. نخ دندان ، غذاها و باکتری هایی را که به جرم دندان تبدیل و سخت می شوند ، از بین برده که باعث می شود دندان ها مات و تیره تر به نظر برسند.(سیارک)

 کشیدن دندان با روغن
این تکنیک در طب آیور ودا رایج است. شما یک قاشق سوپخوری از روغن را (مثل دانه ی کنجد ، نارگیل یا روغن زیتون) در اطراف دهان به مدت 20 دقیقه برای " بیرون راندن" باکتری ، غرغره می کنید. بررسی اخیر نشان داده که استفاه از روغن نارگیل از فساد دندان جلوگیری می کند ولی هیچ حمایت علمی از آن نشده است.

جوش شیرین
علاوه بر کمک به عدم خردشدگی دندان، ساینده ی ملایمی است که جرم ها را می ساید. شما می توانید آن را با استفاده از خمیر جوش شیرین دست ساز خود امتحان کنید ولی احتمالا با عوض کردن آن با خمیردندانی با بی کربنات سدیم ، نتیجه ی بهتری خواهید گرفت. بررسی ها نشان می دهد که مسواک با محصولاتی که دارای جوش شیرین هستند ، به مرور زمان ، جرم های سطح دندان را از بین خواهد برد.

سیب ، آناناس ، توت فرنگی
اسید مالیک موجود در سیب ، بزاق را برای شستشو و پاک کردن اسید ، تقویت می کند. خمیردندان هایی با ماده ی بروم ، ترکیبی در آناناس ، به سفید شدن دندان کمک می کند. ولی هیچ مدرکی وجود ندارد که خوردن این میوه ها ، ظاهر دندان شما را براق کند. توت فرنگی را کنار بگذارید. یک مطالعه در دندانپزشکی عملی دریافت که مسواک کردن با ترکیب اینها و جوش شیرین ، دارای اثر سفیدکنندگی نیست. بدتر اینکه ، اسید سیتریک موجود در توت فرنگی ، مینای دندان یعنی قشر بیرونی دندانتان ، را تجزیه می کند .(سیارک)

پروکسید هیدرژن
عامل رنگبری است که در اکثر بسته ی لوازم سفیدکننده ی خانگی یافت می شود. در واقع رنگ دندان را نیز تغییر می دهد. یک بررسی نشان داد که رنگکاری با ژل غیر مجاز با 6% هیدروژن پروکسید روی دندان بعد از دو هفته ، تفاوت قابل توجهی را ایجاد می کند. بطری های ارزان این مایع که می توان آن را از داروخانه ها خریداری کرد ، دارای درصد پایین تری است. و طبق گفته ی موسسه ی دندان سازی آمریکایی ، غرغره کردن قبل از اینکه دندانتان را سفید کند ، لثه تان را خواهد سوزاند.

سرکه ی شربت (الکل دار) سیب
طبق گفته ی آنها ، غرغره ی قبل از مسواک به شما کمک می کند تا باکتری ها را کشته و لکه ها را از بین ببرید. شما به لبخند سفیدتر خواهید رسید.
متاسفم ، هیچ بررسی ای این ادعاها را اثبات نکرده است. در حالی که می تواند تزئین سالادتان را سفیدتر کند ، انتظار نداشته باشید که سرکه ی مشروب سیب ، دندانتان را سفید کند.

زردچوبه
ادویه ی تند و گرم که به چاشنی کاری معروف است نیز یک رنگ طبیعی است که بافت سفید را به طلایی روشن تبدیل می کند. به طور فرضی ، خمیر زردچوبه می تواند دندان تیره را به سفید مرواریدی تبدیل کند. به هر حال خردل را نیز در نظر بگیرید. هیچ تحقیق روشنی برای حمایت از آن وجود ندارد.

هرچه را که می خورید ، به دقت نگاه کنید
معالجه بهتر از درمان است. غذاهایی شامل نوشیدنی ها و دانه های سیاه مثل قهوه ، شراب قرمز و لیموناد ،که به متخلفین معروف هستند  از آنها در حد اعتدال لذت ببرید و بعد از آن با آب شستشو دهید تا خطر کمتری از تاثیر آنها روی دندانتان ایجاد شود. (سی دقیقه قبل از مسواک صبر کنید تا از مینای دندان محافظت کرده باشید).
سیگار و جویدن تنباکو نیز باعث آلودگی می شود که دلیل دیگر ترک آن است.

(سیارک)

ترجمه توسط itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...