کدام غذا و نوشیدنی را نباید با دارو مصرف کنیم

دارو

حتی سالم ترین غذا ها می توانند از موثر بودن دارو ها جلوگیری کنند و برخی از غذاها به طور کلی هنگام مصرف دارو ممنوع هستند.

تداخل دارو با غذا

هنگام مصرف هرگونه دارو ، مصرف آب میوه ممنوع است . بنابراین ، قطعاً آوردن آن به عنوان بسته برای یک فرد بستری در بیمارستان فکر بدی است. آب گریپ فروت به خصوص خطرناک است . واقعیت این است که گریپ فروت حاوی مقدار زیادی فورانوکومارین است. این ماده آنزیم موجود در آب معده را که مسئول واکنش به مواد خارجی است ، مسدود می کند. به همین دلیل ، داروها به سادگی آنطور که باید عمل نمی کنند ، فرد مجبور است چندین دوز بخورد ، که در بیشتر موارد خطرناک است. 

 

آب میوه مخصوصاً برای افرادی که از داروهای قلبی (برای آریتمی ، استاتین) و همچنین دارو های آلرژی ، داروهای ضد افسردگی و ضد تشنج استفاده می کنند خطرناک است. 

 

توجه داشته باشید که استفاده از آب قره قاط و انار در روز مصرف دارو مضر است . آنها بر کبد تأثیر می گذارند و آهسته تر عمل می کند. 

محصولات لبنی نیز می توانند خطرناک باشند. واقعیت این است که کلسیم موجود در آنها با تتراسایکلین و مینوسایکلین (آنتی بیوتیک) که اغلب برای درمان بیماری های پوستی و عفونت های ریوی استفاده می شود ، تداخل می کند. استفاده از شیر همراه با قرص هشتاد درصد اثر آنتی بیوتیک ها را کاهش می دهد. 

 

اگرچه لبنیات برای استخوان ها مفید است ، اما نباید آنها را با داروهایی که برای پوکی استخوان هستند ، مصرف کرد. 

نان ، کفیر ، کواس و سایر محصولات تخمیری نباید همراه با داروهای ضد افسردگی استفاده شود. تیرامین موجود در آنها با داروها تداخل می کند و باعث افزایش قابل توجه فشار خون می شود.

 

هنگام مصرف داروهای آسم باید از مصرف غذاهای کبابی خودداری شود . آنها فقط کارایی خود را از دست می دهند.

 

سبزیجات سبز را نباید با داروهایی که با لخته های خون مبارزه می کنند مصرف کرد. ویتامین K موجود در این غذاها اثرات وارفارین را نفی می کند. این می تواند کل درمان را نفی کرده و مشکلات بزرگی ایجاد کند.

 

الکل را نباید با انواع داروها استفاده کرد. اول از همه ، آنتی بیوتیک ها ، داروهای ضد افسردگی ، داروهایی برای درمان قلب و رگ های خونی هستند. این می تواند باعث مشکلات جدی کبدی و قلبی و به طور خطرناکی فشار خون بالا شود. 

 

متخصصان توصیه می کنند وقتی پزشک برای شما دارو تجویز می کند ، از نظر سازگاری با رژیم غذایی با او مشورت کنید. 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید