زنبور عسل و یبوست؟

در

(سیارک) آیا تا به حال فکرش را کرده بودید که ممکن است زنبور عسل یبوست بگیرد؟

زنبور عسل بسیار بیشتر از انسان بر روی زمین زندگی کرده است. شواهد نشان می دهد که زنبور ها صدها میلیون سال قبل از انسان بر روی زمین زندگی کرده اند. زنبور ها در ابتدا زندگی انفرادی داشته اند و هر زنبور لانه مخصوص به خود را داشته است ولی با گذشت زمان و مساعد شدن شرایط زندگی جمعی را انتخاب کرده اند.

زندگی اجتماعی زنبور ها به دلیل تکثیر شدید گیاهان و گل دادن آن ها صورت گرفت.

محل اصلی پیدایش زنبور عسل اروپای مرکزی و جنوبی بوده است و همراه انسان به سایر نقاط زمین مهاجرت داده شده است. زنبور عسل به طور کلی از 4 گونه هندی، زنبور درشت، زنبور ریز و زنبور عسل معمولی هستند که هر کدام چندین نژاد مختلف دارند.

بیماری ها و آفت های زنبور عسل

بیماری ها و آفت های زنبور عسل زیاد هستند. این بیماری ها عبارت اند از: لوک آمریکایی، لوک اروپایی، نوزما، کنه بیرونی یا کنه واروآ، کنه درونی، یبوست، شپشک زنبور عسل و ...

یبوست

این بیماری در اردیبهشت و خرداد ماه یعنی زمانی که گرده و گل در طبیعت زیاد است فراوان دیده می شود و باعث مرگ جوان ترین زنبور ها می شود. جوان ترین زنبور ها نسلی هستند که به زودی باید از کندو خارج شوند و کار و فعالیت های کندو را انجام دهند و عسل جمع آوری کنند. همه ی زنبور هایی که به این بیماری مبتلا شده اند زنبور های جوان هستند. این زنبور ها مدت زمان کمی است که به صورت زنبور کامل متولد شده اند و هنوز پرواز نکرده اند.

جالب این است زنبور هایی که قدرت پرواز کردن را دارند به این بیماری گرفتار نمی شوند.

علائم

مهم ترین علامت این بیماری یعنی یبوست این است که زنبور های مبتلا شده به یبوست ناگهان به سرعت از کندو خارج می شوند، بر روی زمین می افتند در حالی که با و پر هایشان لرزان است آنقدر به این طرف و آن طرف می دوند تا جانشان را از دست بدهند.

البته نباید فراموش کرد که بیماری های دیگری هم هستند که با همین شکل و با همین علائم در زنبور عسل ظاهر می شوند ولی یبوست با سایر بیماری ها یک تفاوت و فرق اساسی دارد.

تفاوت اساسی یبوست با سایر بیماری ها که علائم مشترک با یبوست دارند دراین است که یبوست معمولا در اردیبهشت یا اوایل خرداد دیده می شود در صورتی که بقیه بیماری ها فصل مخصوصی ندارند و ممکن است در هر زمان و هر وقت و فصل و ماه دیده شوند. بنا بر این هر گاه در اردیبهشت یا اوایل خرداد دیده شود زنبور از کندو خارج می شود و بال هایش می لرزد و به این طرف و آن طرف می رود و در نهایت می میرد به بیماری یبوست دچار شده است.

بیماری یبوست راه درمان ساده ای دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

عوامل

این بیماری هیچ عامل میکروبی ندارد. بنا بر این بیماری یبوست مسری نیست و به سایر زنبور ها سرایت نمی کند. زنبور های خیلی جوان که هنوز قادر به پرواز نیستند به این بیماری دچار می شوند.

این زنبور ها مسئول تغذیه لارو ها می باشند.

آن ها اگر در خوردن گرده گل زیاده روی کنند به این دلیل که آب کافی و لازم برای هضم غذا و دفع در اختیار آن ها نیست به یبوست دچار می شوند. آن ها قادر نیستند خودشان پرواز کنند و آب مورد نیاز خود را تهیه کنند. به ناچار مدفوع آن ها خشک و بی آب می شود و قادر به دفع آن از بدن نیستند و به این طریق گرفتار یبوست می شوند.

راه سرایت بیماری

یبوست به وسیله ی میکروب یا ویروس به وجود نمی آید و در نتیجه مسری هم نیست.

پیشگیری

برای پیشگیری باید ظرف غذاخوری زنبور ها را پر از آب کرده و داخل کندو قرار دهید. در صورت لزوم می توان کمی عسل به آب اضافه کرد و خوب به هم زد تا کاملاً حل شود.

معالجه

برای معالجه 2 راه وجود دارد:

الف) معالجه فوری:

در یک لیتر آب 250 گرم عسل را حل مخلوط و حل کنید. روی آتش بگذارید تا ولرم شود. با تلمبه ای آن را روی زنبور های مبتلا و همچنین سالم که روی قاب ها نشسته اند بپاشید. زنبور های مبتلا با لیسیدن پر و بال های سایر زنبور ها به اندازه کافی آب جذب می کنند و قادر به دفع مدفوع می شوند و از یبوست نجات پیدا می کنند. البته این یک راه موقت ولی فوری است. برای معالجه واقعی باید از راهی که در زیر شرح داده می شود استفاده شود.

ب) معالجه کامل:

شربتی از 250 گرم عسل و یک لیتر آب تهیه و روی آتش ولرم کنید. سپس این محلول را در ظرف غذا خوری ریخته و داخل جمعیت های مبتلا آویزان نمائید. زنبور هایی که گرفتار یبوست هستند با خوردن آن آب لازم برای بدنشان را تهیه و مدفوعات موجود در بدنشان را به خارج رانده و از مرگ نجات پیدا می کنند. ترجمه  itrans.ir 

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

برقراری ارتباط در زنبور عسل

در

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید موجودات دیگر چگونه با هم راتباط برقرار می کنند. آیا آن ها هم با هم حرف می زنند؟ به طور خاص موجوداتی که دارای زندگی اجتماعی هستند مطمئنا باید درای راه های ارتباطی با هم باشند. ثابت شده است که موجودات بزرگ تر مانند کلاغ دارای حافظه، هوش و راه ارتباطی هستند. به عنوان مثال در یک آزمایش یک مرد کلاغی را به شدت ترساند و در یک باغ رها کردند. سایر کلاغ هایی که در آن باغ زندگی می کردند پس از آن واقعه از آن مرد می ترسیدند. اما علت این ترس چه بود؟ به نظر می رسد کلاغ ویژگی های ظاهری آن فرد را از طریق صدا به سایر کلاغ ها گفته است و آن ها نیز آن ویژگی ها را به حافظه سپرده اند و شناسایی می کنند. در نتیجه نسبت به آن فرد واکنش نشان می دهند. خیلی جالب است نه؟

 انسان چون توانایی درک و فهم صوت هایی را ندارد که حیوانات دیگر از خود صادر می کنند توانایی درک زندگی احساسات و رفتار آن ها را ندارد.

در نظر بگیرید که دو نفر در کنار شما آلمانی صحبت می کنند آیا صرفا به این دلیل که شما حرف های آن ها را نمی فهمید آن ها با هم ارتباط ندارند؟ مطمئناً پاسخ نه است. پس چرا صدای پرندگان را فقط یک آواز ساده می دانیم؟ شاید اگر الگوی مناسبی در صدای آن ها پیدا کنیم بفهمیم که یک پرنده در آوازش چه پیامی را منتقل می کند. مانند شکستن رمز دستگاهی که آلمان ها در زمان جنگ جهانی ساخته بودند. قبل از شکستن رمز انیگما اصوات فقط یک سری صوت نا مفهوم بودند اما هنگامی که آلن تورینگ با دستگاهی که اختراع خود و گروهش بود رمز انیگما را شکست همه ی پیام ها قابل فهم و درک شدند.

 

آیا می دانستید دلفین ها و نهنگ ها هم از طریق صوت با هم ارتباط برقرار می کنند؟

 

اغلب موجوداتی که دارای زندگی اجتماعی هستند دارای راه هایی برای برقراری ارتباط با هم هستند.

 

به عنوان مثال مورچه ها از طریق فراصوت با هم ارتباط برقرار می کنند.

آیا تا به حال به راه های ارتباط زنبور عسل فکر کرده اید؟ خوشبختانه قبل از ما افراد دیگری بوده اند که به این مسئله فکر کرده اند. آن ها مانند ما بی کار ننشسته اند و دست به کار شده اند. هر گاه تکه ای از شان پر از عسل را عمداً در نقطه ای بگذاریم و در آن نزدیکی ها کندو هایی با جمعیت زنبور عسل باشد، پس از مدت کوتاهی زنبوری آن را کشف کرده و آن قدر که بتواند از عسلش برداشته و با خود به کندو می برد. بعد از گذشت چند دقیقه تعدادی زنبور عسل به آن جا روی می آورند و از آن پس مرتب تعدادشان زیاد و زیاد تر می گردد. بدون اینکه زنبور عسل اول یا همان زنبوری که عسل را کشف کرده است دوباره به محل عسل برگشته باشد و زنبور های دیگر را به آن جا راهنمایی کرده باشد، چگونه زنبور ها مسیر را پیدا کرده اند؟ نظر شما در باره ی این موضوع چیست؟ این مسئله روشن می کند که شاید زنبور ها امکاناتی داشته باشند یا از طریقی بتوانند سایر زنبور ها را از وجود شهد در موقعیت معنی آگاه کنند. حال اگر ببینید تمام زنبور هایی که برای بردن عسل آمده اند از یک کندو بوده اند و این کندو همان کندویی است که زنبور اول از آن آمده است به احتمال زیاد فکر می کنید که مطمئناً زنبور اول با سایر زنبور ها به طریقی ارتباط بر قرار کرده است و محل عسل را به آن ها گفته است.

برای روشن شدن موضوع آزمایشی صورت گرفته است. یک کندوی شیشه ای آزمایشی پر از زنبور عسل را انتخاب کرده و آن را در محلی مستقر می کنند. در نزدیکی آن میزی گذاشته و رویش ظرف کوچکی پر از عسل یا شربت غلیظ می گذارند. بعد از مدت کوتاهی معمولا زنبور ها به آن جا رو می آورند. بر روی پشت همه ی زنبور هایی که برای بردن عسل به آن جا آمدند با رنگ و قام موی نازک یک نقطه سفید کوچک می گذارند. پس از بازگشت این زنبور ها به کندو به رفتار آن ها در داخل کندو ی شیشه ای توجه می شود.

زنبور هایی که به کندو باز می گردند، در ابتدا به تغذیه یک یا چند زنبور با عسلی که از خارج آورده اند می پردازند.

پس از آن بر روی قاب شروع به انجام یک رقص خاص می کنند. این رقص حرکت بر روی یک دایره است و وقتی به انتهای دایره می رسند دوباره از سمت مقابل روی همان دایره شروع به حرکت می کنند و این کار را بار ها و بار ها تکرار می کنند. عده ای دیگر از زنبور ها نزد زنبور رقصان می آیند و همراه با او می رقصند و با شاخک هایش با بدن او تماس برقرار می کنند. همان زنبور ها پس از رقص وتماس شاخک هایشان با بدن زنبور کاشف پرواز می کنند و بدون اشتباه و کمک دیگری مستقیم به محل شهد یا عسل می روند که زنبور رقاص شهد یا عسل را از آن جا آورده بود.

زنبور های دیگر نیز با زنبور رقاص تماس برقرار می کنند و مستقیما به محل شهد یا عسل می روند.

حال نکته مهم این است که چگونه زنبور ها توانستند بدون راهنما و بسیار آسان محل عسل یا شربت را پیدا کنند؟

 نکته در نوع رقص زنبور های رقاص است. آن ها به وسیله رقص محل مورد نظر خود را به یکدیگر نشان می دهند. یعنی رقص برای آن ها وسیله ای است برای حرف زدن با یکدیگر تا مقاصدشان را به یکدیگر بفهمانند. اگر جای شربت نزدیک باشد فوری آن را پیدا می کند ولی اگر دور تر باشد یعنی تا چند صد متر یا یک کیلومتر باشد به زمان بیشتری برای پیدا کردن آن نیاز دارند.

رقص دایره ای معنی اش این است که محل کندو تا محل شهد کم است. مثلا محل شهد کمتر از 25 متر است. اگر شهد طبیعی باشد یعنی زنبور آن را مستقیما از گل جمع کرده باشد مقداری از بوی گل را هم با خودش به کندو می آورد. این بوی گل را بین زنبور هایی که می خواهند به آن جا بروند پخش می کند تا از طریق بو بتوانند راحت تر گل ها را پیدا کنند. زنبور قادر است این بو را مدت زیادی در خود نگه دارد.

این بو ها را به کمک مو های زیادی که روی بدن دارد و همچنین به کمک مومی که روی کیتین زنبور را پوشانده است و همچنین مجاری تنفسیش مدت زیادی نگه داری می کند و آن ها را به آرامی پس می دهد.

حال فرض کنید زنبوری بوی گل زرد آلو را با خودش به کندو آورده است. زنبور های دیگر در حین رقص مقداری از این بوی گل را با خود می برند تا بتوانند راحت تر گل های مورد نظر را پیدا کنند. این بو مستقیماً زنبور ها را به سمت گل های زردآلو می برد. در این مسیر زنبور ها به گل های دیگر کاری ندارند و مستقیما به سراغ گل های زرد آلو می روند. هدف این کار آن ها بسیار مهم است.(سیارک)

زنبوری که در جست و جوی شهد است مستقیم بر روی گل های زرد آلو می نشیند و همراه شهد، گرده یا عامل نریت گل را با خود جمع می کند. این گرده همراه با زنبور بر روی مادگی گل یا گل های دیگر قرار می گیرد و در نتیجه گل ها بارور می شوند و میوه ها به وجود می آیند، به این عمل گرده افشانی گفته می شود. زنبور مقداری از گرده ها را با خود به داخل کندو حمل می کند.

بهترین ویژگی زنبور عسل از نظر کشاورزی خاصیت گرده افشانی آن است که بسیار مهم است.

اگر زنبور ها از روی گل های زرد آلو به روی گل های گیلاس می رفتند، در این صورت گرده زرد آلو با گل گیلاس متناسب نبود و گرده افشانی صورت نمی گرفت و میوه ای به وجود نخواهد آمد.

با استفاده از این خاصیت زنبور ها می توان از آن ها برای هدف های خود استفاده کنید. یعنی شما عملا با زنبور ها حرف می زنید. فرض کنیم که در منطقه ای چندین نوع گل از جمله گل اسپرس وجود دارد و زنبور ها همه روی گل ها پرواز نموده و در این میان به گل اسپرس توجهی نشان نمی دهند. شما هم قبلا برنامه ریزی کرده باشید که از گل اسپرس مقداری بذر برای توسعه کاشت آن در سال آینده بگیرید.

 در این صورت ناچارید که از زنبور ها بخواهید تا از پرواز بر روی سایر گل ها صرف نظر کرده و فقط روی گل های اسپرس بروند و آن ها را بارور نمایند.

اگر زنبور روی گل های اسپرس پرواز نکند و گل ها را بارور نکند، محصول بذر اسپرس بسیار کم خواهد بود. برای این کار باید 30 عدد گل اسپرس را داخل یک چهارم لیتر شربت فرو برده و بگذارید نیم ساعت داخل شربت باشد. شربت را باید صبح زود، قبل از طلوع آفتاب داخل کندو گذاشت تا زنبور ها از آن بخورند. از آن جایی که با خوردن شربت بوی گل اسپرس را نیز دریافت کرده اند، به محض طلوع خورشید گل های دیگر را رها کرده و فقط دنبال گل اسپرس می روند. اگر در منطقه چندین هکتار گل اسپرس وجود داشته باشد، محصول با گرده افشانی زنبور ها بسیار بیشتر خواهد شد.

اگر فاصله محلی که زنبور در آن جا شهد را پیدا کرده است دور تر از آن چه باشد که ذکر شد، نوع رقص زنبور عوض خواهد شد.

این نوع رقص جدید که برای محل های دور به کار می رود نیم دایره ای نامیده می شود.

زنبور با این رقص جدید، فاصله، جهت و محل شهد را به زنبور های دیگر می فهماند. در فاصله های بیش از صد متر نحوه ی انجام این رقص بسیار واضح تر است. در این رقص، زنبور نخست فاصله ای را مستقیم رفته آنگاه به سمت چپ یک نیم دایره را طی می نماید تا به اول خط مستقیم برسد. بعد همان خط مستقیم را دوباره پیموده سپس نیم دایره دیگری ولی این بار برعکس دفعه پیش به سمت راست ترسیم می کند. به طوری که مجموعه دو نیم دایره با هم تقریبا یک دایره را به وجود می آورد.

وی همیشه هنگام عبور از خط مستقیم شکمش را به سرعت به سمت راست و چپ تکان می دهد و یا بهتر بگویم می لرزاند.

زنبور های دیگر که از موضوع مطلع می شوند به سمت محل شهد پرواز می کنند. سرعت رقص رابطه معکوس با فاصله کندو تا محل شهد دارد. هر چه رقص آرام تر باشد فاصله کندو تا محل شهد بیشتر است(حداکثر 11 کیلومتر). هرگاه مثلا فاصله فقط 100 متر باشد رقص خیلی سریع بوده و حدود 40 بار و اگر فاصله 500 متر باشد فقط 24 بار در هر دقیقه تکرار می گردد. سمت محل شهد همان سمتی است که زنبور در آن قسمت هنگام رقص نیم دایره ای مستقیم راه می رود. فواصل بین 25 متر تا 100 متر را زنبور ها به وسیله ی رقص هایی که حد فاصل بین رقص دایره ای و رقص نیم دایره ای است نشان می دهند.

این رقص ها در نژاد های مختلف زنبور عسل متفاوت است و تا کنون 8 نوع از آن دیده شده است.

 

زنبور های کار کشته و با تجربه در هر نقطه از کندو نمی رقصند. بلکه به دنبال جایی می گردند که در آن مکان تعداد زیادی از کارگر ها ی بیکار در انتظار خبر نشسته اند.

 

آن ها به کمک رقص، لمس کردن و بوییدن از سمت، فاصله، محل، مقدار و نوع شهد مطلع گشته و فوراً به همان طرف پرواز می کنند.

 

زنبور ها قادرند تک تک انواع گل ها را از روی فرم و بو و رنگشان و همچنین زمانی را که این گل ها شهد می دهند، به راحتی تشخیص می دهند.

آن ها می توانند در کمال دقت مقدار گل و همچنین مقدار درصد قندی که در شهد وجود دارد را نیز به کارگرانی که در کندو منتظر همین اطلاعات نشسته اند به کمک رقص خبر دهند وکارگران نیز آن ها را دقیقاً می فهمند.

جمعیتی که کندویش پر از عسل است، زنبور هایش در مقابل رقص ها کمتر از خود واکنش نشان می دهند. برعکس جمعیتی که کندویش خالی است با دیدن رقص زنبور هایش به سرعت به سمت محل شهد پرواز می کنند تا شهر بیشتری را به کندویشان حمل کنند. این نکته می تواند به زنبور دارانی که قصد برداشت عسل زیاد از کندو دارند کمک کند. آن ها باید در فصل ها و نقاطی که گل و شهد زیاد دارد زود زود کندو ها را خالی کنند تا زنبور ها بیشتر به انجام کار ترغیب شوند و در نتیجه محصول بیشتری بدهند. جمعیت های کم عسل حتی شهد هایی که غلظت کمتر دارند، یعنی مقدار درصد مواد قندی آن کم است، را نیز جمع آوری می کنند. در حالی که جمعیت های پر عسل به این شهد ها توجه نمی کنند.

در این مقاله به طور کلی و اجمالی به نحوه برقراری ارتباط در بین زنبور ها پرداخته شد. انسان توانسته است به راز و رمز ارتباط آن ها پی ببرد و حتی با آن ها ارتباط برقرار کند. اما باید بدانید این موجودات حتی لهجه های محلی و نژادی هم دارند. یعنی از محلی به محل دیگر و از نژادی به نژاد دیگر بعضی از حرکات آن ها متفاوت است. بسیاری از رقص هایی وجود دارد که هنوز هم با وجود زحمات زیاد دانشمندان کشف نشده است.

امید است با خواندن این مقاله در مورد زندگی جانداران و به خصوص زنبور عسل توانسته باشید بهتر زندگی آن ها را درک کنید و احترام شما خوانندگان عزیز به طبیعت و این موجود کوچک و شگفت انگیز بیشتر شده باشد. ترجمه  itrans.ir 

نظرات

در ادامه بخوانید...

علل و درمان یبوست (قسمت اول)

در

آیا شما بدنبال راهی برای کاهش یبوست می‌باشید؟ آیا استفاده از مسهل OTC فایده نکرده است؟‌ در این صورت بایستی به درمان طبیعی این مشکل شایع بپردازید. زمانی که مشکلاتی شبیه به یبوست دارید، توجه به آنچه که می‌خورید مهم می‌باشد. این بهترین راه برای درمان این بیماری بوده و مطمئن باشید که این مشکل عود نخواهد کرد.
موز حاوی مواد مغزی ضروری است و طیف گسترده‌ای از خواص درمانی از جمله درمان و پیشگیری از یبوست را دارد. دوست دارید بیشتر بدانید؟ ادامه این پست را بخوانید.


علل یبوست:
یبوست چندین علت دارد:  برای اطمینان از پیشگیری این مشکل، مهم است که علل آن را بشناسیم. شایع‌ترین علل یبوست عبارتند از:
• رژیم‌های غذایی که غنای غذایی فیبری ندارند.
• کم شدن آب بدن و فقدان غذاهای غنی از آب.
• مصرف غذایی هایی که فیبر ندارند، و جایگزین غذاهای گیاهی نیستند چرا که غذاهای گیاهی غنی از فیبر می‌باشند.
• عدم فعالیت فیزیکی و ورزشی
• رژیم غذایی و کاهش مصرف کالری
• استفاده از داروهایی که عوارض جانبی از جمله یبوست دارند.
• مصرف محصولات لبنی در درصد زیادی از کودکان و بزرگسالان سراسر جهان، علت اصلی یبوست است.
تصور می‌شود که موز علت یبوست است و این درست می‌باشد، اما در صورتی که این میوه را به نحو صحیحی نخورید. شما بایستی در نظر داشته باشید که موز سبب یبوست می‌شود بخاطر اینکه موز محتوای نشاسته‌ای بسیار بالایی دارد . اگر دوست دارید که از این میوه خوشمزه جهت درمان یبوست استفاده کنید، به خاطر داشته باشید که نباید از موز نرسیده (کال) استفاده نمائید. موز کال تنها مشکل را بدتر خواهد کرد. (سیارک)
موزهای زرد رسیده بهترین درمان طبیعی یبوست هستند. با این حال بایستی به خاطر بسپارید که این میوه باید در حد اعتدال مصرف گردد. اگر بیش از حد مصرف کنید به احتمال زیاد مشکل را زیادتر خواهید کرد. صرفا خوردن موز رسیده و به اندازه مناسب به بهبود یبوست شما کمک نخواهد کرد بلکه بایستی آب زیادی هم همراه با آن بنوشید.
بنابراین چه چیزی سبب درمان یبوست می‌شود؟ خوب یکی از آنها فیبر است. همانطور که می‌دانید فیبر نقش بسیار مهمی در سلامتی شما بویژه در عملکرد دستگاه گوارش شما دارد. فیبر موجب می شود تا هضم غذا به طور منظم انجام شده، و به نوبه خود کمک می‌کند تا مواد غذایی به راحتی از روده بزرگ گذشته و از بدن دفع گردد. بویژه این میوه فیبر نامحلول بالایی دارد که در کاهش یبوست موثر است. همانطور که می‌بینید، با قرار دادن موز بعنوان بخشی از رژیم غذایی روزانه تان، راه‌حل بسیار خوبی برای درمان طبیعی این مشکل بدون توسل به مسهل‌ها خواهید داشت و می تواند در درازمدت روی بدن شما موثر باشد.
موز چگونه به درمان یبوست کمک می‌کند؟ علل و درمان یبوست قسمت دوم

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. (سیارک)

ترجمه توسط itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

علل و درمان یبوست (قسمت دوم)

در

علل ودرمان یبوست قسمت اول

موز چگونه به درمان یبوست کمک می‌کند؟
موز می تواند این ناراحتی و حتی گاها دردی را که یبوست بهمراه دارد، تسکین دهد. در اینجا به چگونگی عملکرد موز در کمک به درمان یبوست نگاهی می‌اندازیم:


• همانطور که قبلا ذکر شد موز سرشار از فیبر بویژه فیبر نامحلول است. از یک موز متوسط سه گرم فیبر دریافت می‌کنید که این ده درصد از مقدار فیبری است که بدنتان جهت جلوگیری از یبوست روزانه به آن نیاز دارد. به یاد داشته باشید در حالی که فیبر نامحلول در درمان یبوست تاثیر فراوانی دارد، میزان مصرف آب خود را نیز در طول استفاده از این میوه افزایش دهید تا یبوست از بین برود. مصرف متوسط از این میوه و مقدار زیاد آب بسیار مهم می‌باشد چرا که مقدار زیاد فیبر هم منجر به سخت شدن مدفوع شده و روده‌هایتان را می‌بندد که این هم موجب عدم دفع مدفوع از بدنتان خواهد شد.
• تاثیر موز روی روده بزرگ بستگی به نوع میوه ای دارد که مصرف می‌کنید. همانطور که قبلا ذکر شد، خوردن موز کال موجب یبوست یا بدتر شدن آن خواهد شد چرا که مقدار زیادی نشاسته دارد. به عبارت دیگر موزهای رسیده در صورت مصرف همزمان با آب زیاد، می‌تواند این اطمینان را بدهد که دفع مدفوع از روده به راحتی و بدون هیچ مشکلی انجام خواهد شد. فراموش نکنید که مصرف بیش از حد موز رسیده به درمان این مشکل کمک نخواهد کرد.
• همچنین موز حاوی پتاسیم است که آن هم ماده مغذی دیگری است و به یبوست کمک می‌کند. این موجب حرکات منظم روده شده و به نوبه خود دفع آسان مدفوع را حتمی می کند و مواد زائد غذایی از بدن به نحو صحیحی خارج می گردد.
• این میوه شگفت‌انگیز که قبلا ذکر شد حاوی مواد مغذی بسیاری است که به سلامتی بدن مفید می‌باشد. موز حاوی آنزیمی به نام فراکتوالیگوساکارید است . این آنزیم نقش مهمی در پیشگیری و درمان یبوست بازی می کند و زمانی که موز وارد دستگاه گوارش می‌شود از تخمیر آن جلوگیری می‌کند. این آنزیم موجب افزایش هضم شده و به عنوان یک ملین طبیعی خفیف عمل می‌کند که موجب تسکین و پیشگیری از یبوست می‌گردد و سطح انرژی بدن را بیش از حد بالا می‌برد.
• موز حاوی مقدار زیادی پکتین است که یک کربوهیدرات پیچیده می‌باشد . این عاملی است که موجب سفت شدن مدفوع می‌گردد. پکتین مولکولهای آب موجود در لوله گوارش را دفع کرده و به این ترتیب منجر به سفت شدن مدفوع و در نتیجه دشوار شدن دفع مدفوع می‌گردد. در عوض موز رسیده گاز اتیلن تولید می‌کند، که آنهم به نوبه خود آنزیمی تولید می‌کند که پکتیناز نامیده شده و موجب شکسته شدن پکتین می‌شود. این موجب نرم شدن موز گردیده و هضم آن را برای وجودتان آسان می‌نماید.
• استفاده از موز برای درمان یبوست:
بدیهی است که خوردن موز یکی از ساده‌ترین راه‌های درمان یبوست است. در اینجا چند روش برای استفاده از این میوه جهت درمان این مشکل می‌آوریم: (سیارک)
اولین روش:
1. پوست موز رسیده را کنده و آن را بخورید.
2. با فاصله چند ساعت در روز، 2 یا 3 موز بخورید تا معده‌تان را تسکین داده و حرکات روده را تحریک نماید. اولین موز خود را در صبحانه بخورید.
3. جهت درمان موثر یبوست، روزانه این روش را تکرار نمایید.
روش دوم:
1. پوست یک موز رسیده را بکنید.
2. آن را برش داده و در یک لیوان شیر گرم بریزید.
3. شیر و موزهای خیس شده در آن را خورده و آنها را کاملا بجویید.
انجام مستمر این روش موجب می‌شود که ناراحتی، درد و ... که بعلت یبوست بوجود آمده از بین رفته و از تکرار دوباره یبوست جلوگیری گردد.
روش سوم:
روش دیگر برای استفاده مفید بدنتان از موز، درست کردن اسموتی است. اسموتی خوشمزه و سالم است و یبوست را از بین می‌برد:
1. پوست موز را کنده و آن را برش دهید.
2. آنها را در یک مخلوط کن ریخته و یک فنجان شیر به آن اضافه کنید.
3. در صورت نیاز به شیرینی بیشتر، کمی عسل به آن اضافه کنید.
4. تا زمانی که کاملا یکنواخت شود، مخلوط کرده و نوش جان کنید!
از آنجایی که موز فوق‌العاده خوشمزه است، ترکیب این میوه در دستورالعمل‌های مختلف سخت نیست. البته هیچ چیزی به خوبی این نیست که خود آن را خورده یا با شیر گرم بخورید اما می‌توان در دسرهای مختلف، ترکیبات غذایی پخته شده مختلف ... مصرف کرد. در صورتی که نیاز به مصرف روزانه آن بعنوان درمان طبیعی یبوست دارید، نیاز خواهید داشت تا آن را از یکنواختی درآورده و در طرز تهیه آن خلاقیت به خرج دهید! به این ترتیب می‌توانید مطمن شوید که هر موقع موز مصرف می‌کنید از آن لذت برده و هرگز از آن زده نخواهید شد.

اصلاح رژیم غذایی برای درمان طبیعی یبوست:‌
وقتی که از یبوست و دیگر مشکلات گوارشی رنج می‌برید، یک رژیم غذایی متعادل ضروری خواهد بود. میوه‌ها، سبزیجات و دیگر خوردنی‌ها که غنی از مواد مغذی است به یبوست از جمله فیبر، پتاسیم و غیره کمک می‌کند. موز یکی از آنهاست. حقیقت این است که این میوه سرشار از مواد مغذی است که آن را برای اضافه کردن به رژیم غذایی‌تان مهم می‌سازد. خوب است بدانید که یک میوه فصلی نیست- بدین معنی که شما می‌توانید آن را در طول سال به عنوان یک درمان موثر طبیعی برای یبوست استفاده کنید.
با توجه به اصول غذایی چینی‌ (6)، دنبال کردن یک رژیم غذایی که روی غذاهای «خنثی» تاکید کند، مهم می‌باشد. اعتقاد بر این است که این نوع از رژیم غذایی به ایجاد توازین بین حالات گرم و سردی که سبب یبوست و اسهال می‌شود کمک می‌کند. غذاهای «خنثی» می‌تواند به شما در شرایط عدم تعادل، از جمله گرمای بیش از حد یا سرد کمک ‌کند.
مواد غذایی که توصیه می‌شود عبارتند از:‌
• سبزیجات تازه که با آتش پخته شده و خام نیست.
• غلات کامل اما نه گندم یا هر مقدار از آن. غلات را در مقادیر کم بخورید.
• 2 یا 3 اونس پروتئین حیوانی در روز. بهتر است بعنوان غذای اصلی صرف نگردد. پیشنهاد می‌شود از طعم دهنده استفاده کنید.
• مقدار زیاد آب، به خصوص آب قلیایی.
بسیاری از مردم این رژیم غذایی را در بهبود یبوست و همچنین سایر موارد پزشکی بسیار موثر بیان کرده اند.
برای پاسخ به این سوال که آیا موز برای یبوست خوب است یا نه، بله قطعا خوب است. تنها نیاز است مطمئن شوید که موز رسیده است و آن را بهمراه آب بخورید تا به عملکرد فیبر آن در دستگاه گوارش کمک کند. خواهید دید که این میوه در عملکرد معده‌تان، فوق العاده موثر بوده و از بروز یبوست جلوگیری می‌کند. بنابراین در صورتی که از یبوست رنج می‌برید، مسهل های داروخانه ها را کنار بگذارید، به دنبال چیزهای طبیعی از جمله موز بروید تا آن را از بین برده و از بروز دوباره آن پیش گیری کنید.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. (سیارک)

ترجمه توسط itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

در مورد آلوورا بیشتر بدانیم

در

بعضی از خواص آلوورا  شامل کمک به کاهش وزن، بهتر شدن هضم و افزایش ایمنی بدن می باشد.

نوشیدنی های آلوورا باعث کشش و سلامتی سریع پوست می شود.

خواص و مضرات :

آلوئه ورا همچنین برای درمان یبوست  مکملی محبوب می باشد ، اما می تواند موجب برخی از واکنش های جانبی در کوتاه مدت از قبیل گرفتگی عضلات و حتی دفع کلسیم گردد. زیاده روی و مصرف طولانی مدت آلوورا توصیه نمی شود زیرا که با عدم تعادل الکترولیت ها، سوء جذب، فشار کلیه، و از دست دادن بیش از حد پروتئین در ارتباط است.

 

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  

نظرات

در ادامه بخوانید...

باورهای غلط

در

باور اشتباه: غذاهای تند باعث زخم معده می شود ؟


دوستداران سس های  تند، خوشحال باشید زیرا ما اکنون می دانیم که بسیاری از زخم  های معده به علت عفونت با باکتریی به نام هلیکوباکتر پیلوری (H. پیلوری) و یا به دلیل داروهای ضد درد مانند آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکسن بوجود می آید. مواد غذایی  تندبا ایجاد مقدار زیادی از گرما ممکن است برای برخی از افراد دارای زخم معده  تحریک کننده باشد ، اما باعث ایجاد زخم نمی شود.  (سیارک)  

باور اشتباه: چند سال طول می کشد تا آدامس هضم شود ؟


این باور اشتباه که در صورت قورت دادن آدامس ، برای مدت زمان طولانی  به دیواره روده می چسبد، صحت دارد؟ خیر آذامس در  دستگاه گوارش شما حرکت می کند و درست مثل هر چیز دیگری، بعد از چند روز از طریق مدفوع ، دفع می شود.

باور اشتباه: بلند کردن اجسام سنگین باعث فتق می شود؟


بلند کردن اجسام سنگین  یکی از علل فتق می باشد ، اما تنها  دلیل نیست، شما ممکن است از یبوست طولانی مدت و یا سرفه های مزمندچار فتق شویدو یا ضعف عضلات پوشش داخل شکم باعث فتق شود شایع ترین نواحی برای فتق بیشتر در کشاله ران، ناف، و یا قسمت بالایی معده  است.

باور اشتباه: فقط الکل باعث سیروز کبدی می شود.


این درست است که اعتیاد به الکل شایع ترین علت سیروز، وضعیتی که در آن سلول های کبدی سالم، آسیب دیده و جایگزین بافت اسکار می شود . اما علل دیگر، و در موارد زیادتر ، مانند هپاتیت B و C می باشد هر جند که نوشیدن بیش از حد تقریبا همیشه باعث برخی آسیب های  کبدی می شود ، اما  همیشه به سیروز منجر نمی شود.

باور اشتباه:   بعضی از آجیلها  باعث دیورتیکولیت می شوند ؟


در گذشته،  مردم مبتلا به دیورتیکولیت ، که در آن بخش هایی از روده بزرگ ضعیف می شود و بر اثر فشار بیرون زدگی های کیسه مانندی به اندازه تیله از دیواره روده بوجود می آید و در صورتی که این بیرون زدگی ها پاره شوند باعث عفونت و التهاب می شوند را بخاطر مصرف بعضی از مواد غذایی با دانه های کوچک، مانند ذرت، ذرت بو داده، و ...می دانستند و این ترس وجود داشت که قطعاتی از این مواد غذایی در بیرون زدگی های کیسه مانندمحبوس شده و باعث درد می شوند. اما مطالعات جدید نشان می دهدکه در افرادی در رژیم غذاییاز فیبر بالا استفاده می کنند، خطر ابتلا به دیورتیکولیت کمتر است.


باور اشتباه: لوبیا در  بین مواد غذایی بیشترین تولید کننده گاز معده می باشد؟


لوبیا ممکن است تولید نفخ وگاز کند اما فراورده های لبنی باعث تولید نفخ بیشتر از سایر مواد غذایی می باشند مخصوصا با بالا رفتن سن و قادر نبودن به جذب قند شیر (لاکتوز) 

باور اشتباه: افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز لبنیات استفاده نکنند؟


 در افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز ، مقدار مصرف مواد لبنی  که می توانند تحمل کنند متفاوت است. در حالی که یک فرد ممکن است قادر به دریافت یک لیوان شیر نباشد، دیگران ممکن است قادر به نوشیدن تا دو لیوان هم باشند. برخی از افراد می توانید ماست یا بستنی مصرف کنند ، اما بدن آنها لاکتوز موجود در شیر را تحمل نمی کند معمولا این افراد بهتر است از آزمون و خطا برای پیدا کردن فرآورده های لبنی مناسب استفاده نمایند.

باور اشتباه: سیگار کشیدن  باعث تسکین سوزش سر دل می شود؟


در واقع  سیگار کشیدن ممکن است به سوزش معده اضافه کنید. نیکوتین سیگار باعث ضعف دریچه بین مری و معده و برگشت اسید به مری (ریفلاکس) می گردد و رفلکس اسید بیشتر به معنی سوزش سر دل.  (سیارک)  

باور اشتباه: افزایش سن باعث یبوست می شود؟


مردم به احتمال زیاد به یبوست به عنوان  بیماری افراد مسن می اندیشند  اما بدن پیر مقصر نیست. افراد مسن  به احتمال زیاد به اندازه کافی ورزش نمی کنند ، غذا ی کافی نمیخورند و مایعات به اندازه کافی نمی نوشند. (سیارک)  

باور اشتباه: کولونوسکوپی وحشتناک است؟


برای خیلی از مردم انجام کولونوسکوپی مخوف است . اما  این روش، که پزشکان با استفاده از  آن به تشخیص و درمان مشکلات در روده بزرگ و راست روده، می پردازند 30-60 دقیقه طول می کشد، و شما در این زمان با دارو به خواب می روید. روز فبل از کولونوسکوپی ، روده بزرگ  را با کمک از یک رژیم غذایی مایع و نوشیدنی ملین خالی می کنید.

باور اشتباه: سوزش سر دل؟ خواب نشسته?


هیچ پشتوانه پزشکی برای این ادعا که مردم با سوزش سر دل ، برای جلوگیری از برگشت اسید معده باید در تخت بصورت نشسته ، بخواند  وجود ندارد. شما می توانید با بالا بردن سر و سینه خود از 4-6 اینچ با بلوک هایی که زیر پایه های تحت خود می گذارید از برگشت اسید معده جلوگیری نمایید. 

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir 

نظرات

۱۳۹۷/۷/۱۲این باور که می گن سرکه رو با ماست نخوریم ایا درسته یا غلط؟

در ادامه بخوانید...

ناشتا آب گرم بخورید

در

(سیارک)  :برخلاف آب سرد، نوشیدن یک لیوان آب گرم اول صبح باعث حرکت راحت روده شده ویبوست را کاهش می‌دهد.
صبح بعد از بیدار شدن، اولین نوشیدنی که بسیاری از ما می‌خوریم یک فنجان چای داغ یا قهوه است، زیرا اعتقاد بر این می باشد که این نوشیدنی کمک می‌نماید تا در طی روز بدن انرژی داشته باشد؛ اگر هم آب بخوریم اغلب آب سرد است.

اما از دیدگاه طب هندو یا آیورودا بهتر است که ناشتا آب گرم بخوریم زیرا بیماری‌های متعددی را از بین می‌برد و مزیت های فراوانی دارد که در این مطلب به نقل از «ام اس ان» به بخشی از آن می‌پردازیم.(سیارک)  


به روند هضم کمک می‌کند:
بسیاری از ما بعد ازغذا آب سرد می‌خوریم در حالی که بهتر است به‌ جای آب سرد ، آب گرم بخورید تا غذا بهتر هضم شود.(البته بلافاصله بعد از غذات آب نخورید.)


یبوست را برطرف می‌کند:
برخلاف آب سرد، نوشیدن یک لیوان آب گرم اول صبح باعث حرکت راحت روده می‌شود ویبوست را کاهش می‌دهد.


گلودرد را کاهش می‌دهد:
آب گرم یکی از بهترین نوشیدنی های طبیعی برای برطرف کردن گلودرد است. آب گرم کمک می‌کند تا خلط دستگاه تنفسی ازبین برود و درنتیجه گلو به‌ سرعت صاف شود.


درد قاعدگی را تسکین می‌دهد:
با ایجاد اثر تسکین‌ دهنده در عضلات شکمی، جریان خون را تقویت و درد را برطرف می کند.


به سم‌زدایی کمک می‌کند:
نوشیدن یک لیوان آب گرم به طور ناشتا ، سموم بدن را دفع می‌کند. آب گرم در مقایسه با آب سرد کمک می‌کند تا مولکول های درشت سریع‌ تر شکسته شود.


در کاهش وزن مؤثر است:
نوشیدن آب گرم به طور ناشتا برای افرادی که قصد کم کردن وزن ‌دارند، بسیار مفید است. زیرا میزان سوخت‌ وساز بدن را بالا می‌برد و درنتیجه کالری بیشتری می‌سوزد و وزن کاهش پیدا می‌کند.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

 

نظرات

در ادامه بخوانید...