مغز در چه سنی بهترین عملکرد را دارد؟

شطرنج
مغز در چه سنی بهترین عملکرد را دارد؟

دانشمندان دریافته اند که در چه سنی اوج عملکرد مغز کاهش می یابد

دانشمندان فرانسوی می گویند اوج عملکرد مغز بین 30 تا 35 سال است. این امر با تغییر در نتایج بازی های شطرنج نشان می دهد. به گفته محققان ، این بازی نمونه خوبی از یک کار شناختی است که بیش از سرعت و هوشیاری به تجربه و مهارت بیشتری نیاز دارد.

 

کارشناسان مرکز تحقیقات اقتصاد و آمار در فرانسه دریافتند که مهارت بازی شطرنج در سن 30-35 سالگی به اوج خود می رسد و پس از 45 سال این مهارت اندکی کاهش می یابد . به گفته دانشمندان ، این مدل می تواند به سایر وظایف شناختی که نیاز به تجربه و مهارت دارند نیز تعمیم یابد. این مطالعه در مجله PNAS منتشر شده است .


نویسندگان می نویسند: "پیری یک مشکل اساسی در بازارهای کار در بسیاری از کشورها است." - در حالی که رشد سرمایه و سطح تحصیلات عالی به طور کلی تأثیر مثبتی بر بهره وری دارند ، محیط کار به سرعت در حال تغییر است و وظایف نیاز به توانایی های شناختی به دلیل تغییر فناوری و دیجیتالی شدن ، شیوع بیشتری پیدا می کنند.

 

شواهد موجود نشان می دهد که مهارت های شناختی مغز در سنین پایین شکل می گیرد ، اما به طور شگفت انگیزی اطلاعات کمی در مورد چگونگی تغییر عملکرد فردی در حل وظایف چالش برانگیز شناختی در طول زندگی وجود دارد.هر دو توانایی جسمی و روحی فرد با یک سن خاص به اوج خود می رسند و پس از آن کاهش می یابد. اگر عملکرد فیزیکی پس از حدود 30 سالگی به تدریج کاهش یابد ، به نظر می رسد عملکرد مغز در سنین بعدی به اوج خود می رسد.

 

کارهای قبلی نشان داده است که عملکرد مغز در کارهایی که در درجه اول مربوط به سرعت ، حافظه و ارائه هستند با افزایش سن کاهش می یابد ، در حالی که عملکرد مغز در کارهایی که به تجربه و دانش انباشته شده نیاز است می تواند تا 50 سال یا حتی بیشتر افزایش یابد. با این حال ، ارزیابی توانایی های یک فرد در دوره های مختلف سنی به ندرت انجام می شود و اغلب برای حل مشکلات انتزاعی پیشنهاد می شود که برای افراد آشنا نیست و مربوط به فعالیت های حرفه ای آنها نیست.

 

شطرنج ، مانند بسیاری از کارهای دیگر ، نه تنها به توانایی های ذاتی مغز ، بلکه به آموزش و تجربه نیز نیاز دارد.آنها همچنین به کار هماهنگ بسیاری از قسمتهای مغز به طور همزمان نیاز دارند و شرکت در مسابقات شطرنج به شما امکان می دهد تا تغییرات مهارت همان بازیکن را ارزیابی کنید. محققان گفتند ، بنابراین از شطرنج می توان به عنوان یک کار شناختی "مدل" برای ارزیابی عملکرد مغز استفاده کرد.


نویسندگان این اثر بیش از 1.6 میلیون حرکت فردی را که در چارچوب 24 هزار بازی شطرنج بین سالهای 1890-2014 انجام شده است ، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و نتایج شرکت کنندگان را در طول زندگی خود پیگیری کردند.همانطور که مشخص شد ، مهارت مغز پس از 20 سال به سرعت در حال رشد است. در سن 35 سالگی ، شاخص ها به تدریج تراز می شوند و در 40 سالگی بازیکن شطرنج به اوج خود می رسد. پس از 45 سال سن ، نتایج به تدریج بدتر می شوند.

 

با این حال ، پس از سازگاری با سایر عوامل (سن و مهارت های حریف ، مدت زمان بازی و غیره) ، معلوم شد که این آسیب ها نسبتاً ناچیز هستند.محققان متذکر می شوند که بسته به وظیفه ، عملکرد اوج مغز ممکن است کمی متفاوت باشد. اما مدل مورد استفاده می تواند برای مهارتهای دیگری که نیاز به تجربه بیشتری دارند نیز به کار رود.

 

نویسندگان مقاله می نویسند: "برای بازی شطرنج ، یک پایه عصبی پیچیده برای اتوماسیون فرآیندهای مربوط به تعیین پیکربندی قطعات و روابط آنها در صفحه مورد نیاز است." - مناطق مختلف مغز در این فرایندها دخیل هستند. بنابراین ، یک حرکت یا حرکت دیگر به معیار عملکرد برای یک کار شناختی تبدیل می شود. و وظایف از این دست در بازار کار اهمیت فزاینده ای پیدا می کنند. "

 

محققان گفتند ، نتایج نشان می دهد که تجربه می تواند در سنی که مغز در اوج عملکرد است تأثیر بگذارد.

 

این ممکن است توضیح دهد که چرا بازیکنان شطرنج در طی قرن گذشته زودتر و زودتر به اوج رسیده اند. محبوبیت فزاینده شطرنج ، سنی که بازیکنان شطرنج زودتر شروع به بازی می کنند ، گسترش نسخه های الکترونیکی شطرنج - همه اینها به تجربیات قبلی کمک می کند. بنابراین ، در دهه 1990 که شطرنج برای رایانه ظاهر شد ، نتایج بازیکنان حرفه ای شطرنج به طرز چشمگیری بهبود یافت.

 

از آنجایی که این مطالعه روی متخصصان بررسی شده است ، به نظر می رسد نتایج حاکی از حد بالایی از عملکرد مغز است. با این وجود ، نتایج دلگرم کننده است: به نظر می رسد که حداکثر ععملکرد مغز را می توان قبل از 35 سالگی به دست آورد و کاهش توانایی آنقدر قابل توجه نیست که نگران آن باشید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید