از ترکیه چی بیاریم چی نیاریم

 جالب ترین ، رنگارنگ ، مفیدترین هدیه و سوغاتی هایی را که می توانید از تعطیلات خود در ترکیه به همراه داشته باشید ، بخوانید. آنچه برای همه جالب است ، مکان خرید ، نحوه انتخاب بهترین ها ، قیمت ها و تفاوت های ظریف مهم دیگر است .

قیمت های این مقاله در ژوئن 2021 به روز شده است.  ما قیمت ها را با لیر ترکیه نقل می کنیم ، زیرا این لیر است که در بیشتر ترکیه استفاده می شود. ولی!

در استراحتگاه های دریای اژه ( بدروم ، مارماریس ، فتحیه ، کوش آداسی ) قیمت ها اغلب با لیر تعیین می شوند. فروشندگان دلار و یورو را می پذیرند ، اما با نرخ نامطلوبی. گاهی اوقات برچسب های قیمت به طور همزمان در سه ارز قرار دارند. منطقی است که ارز را با لیر ترکیه عوض کنید و در نتیجه پس انداز کنید.

در استراحتگاه های مدیترانه ای ( آنتالیا ، بلک ، کمر ، سیده ، آلانیا ) قیمت ها معمولاً بلافاصله به دلار یا یورو نقل می شوند. و در اینجا تغییر پول هیچ فایده ای ندارد ، شما چیزی پس انداز نمی کنید.

 

چشم زخم

چشم نظر

  چشم زخم معروف ترکی در بین گردشگران پرفروش ترین است. و جای تعجب نیست ، زیرا زیبا ، ارزان ، رنگارنگ است و طبق باور عمومی از چشم بد محافظت می کند. اکنون نظر به یکی از نمادهای ترکیه تبدیل شده است. در ترکی به آن "nazar boncuğu" ("نازار boncu") یا "gökçe" ("gookche") یا "munçuk" ("munchuk") گفته می شود.

طبق افسانه ها ،  Nazar از چشم بد محافظت می کند. و اگر نظر شکسته یا گم شده است ، پس باید شادی کنید. اعتقاد بر این است که به این ترتیب نظر عملکرد خود را انجام داده و صاحب را از چشم بد نجات داده است.

این چشم زخم از شیشه آبی ساخته شده است که روی آن چشم با استفاده از رنگ های سفید و آبی (کمتر زرد) کشیده می شود. نازارها در ترکیه از اشکال بسیار متنوعی برخوردار هستند: گردنبند ، دستبند ، انگشتر ، زنجیر کلید ، بشقاب و سایر ظروف ، تخته برش ، آهن ربا یخچال ، قاب گوشی ، دکوراسیون منزل و موارد دیگر.

توجه داشته باشید که nazar هیچ اهمیت مذهبی ندارد ، خوش شانسی نیست. این فقط در برابر چشم بد و آسیب محافظت می کند ، اما نه بیشتر.

کلمه "نظر" عربی است ، به "نگاه" ترجمه می شود ، و کلمه "بونگجو" از قبل ترکی است که به عنوان "مهره" ترجمه شده است.  نظر توسط ترک ها اختراع نشده است. تعویذهای مشابه در آبادی های باستان در سراسر مدیترانه یافت شده اند ، که نمونه های اولیه آن به 1600 سال قبل از میلاد برمی گردد. با این حال ، ظاهر مدرن نظر و طرح رنگ قبلاً در ترکیه ابداع شده بود.

نظرها از هر شکل ، اندازه و نوع در تمام مغازه های هدیه فروشی به فروش می رسند. قیمت  با اندازه متوسط ​​8 لیر ترکیه است. قیمت یک عدد کوچک حتی می تواند یک لیر باشد.

بر این اساس ، هرچه اندازه نازار بزرگتر یا پیچیده تر باشد ، گران تر است. یک حلقه نقره ای با یک نظر می تواند 500-600 لیره باشد. قیمت گوشواره های طلا با طرح چشم زخم می تواند 2000 تا 3000 لیره باشد.

 

کلاه فاس

کلاه فاس 

کلاه سنتی ساخته شده از نمد ، که به شکل استوانه یا مخروط کوتاه ساخته می شود. رنگ سنتی قرمز است که غالباً منگوله ای تزئینی در بالا دارد. فاس یکی از نمادهای ترکیه است ، گرچه به هیچ وجه توسط ترک ها اختراع نشده است.

فز (به ترکی fez) در مراکش اختراع شد و تا سال 1927 از شهر فز ، پایتخت مراکش نامگذاری شد. fez تنها در دهه 1820 به نماد ملت ترکیه تبدیل شد. سلطان محمود دوم در سال 1826 جنیسارها را برکنار کرد و لباس جدیدی به سبک اروپایی به ارتش معرفی کرد. fez تبدیل به یک کلاه سربازی اجباری شد. همچنین ، محمود دوم به مقامات دستور داد که یک کلاه استفاده کنند و استفاده از عمامه را ممنوع کرد. در آن زمان در امپراتوری عثمانی ، این اصلاحات فوق العاده بود.

نقشه محمود دوم جواب داد. این کشور شروع به نوسازی کرد و fez به یکی از نمادهای کشور تبدیل شد. این ایده در کشورهای همسایه مطرح شد و این جشن در شرق رواج یافت. رایج ترین رنگ برای fez قرمز است.

فاس چنان نماد تثبیت شده امپراتوری عثمانی بود که مصطفی کمال آتاتورک آن را در سال 1925 ممنوع کرد. به طور طبیعی ، اکنون این ممنوعیت دیگر عملی نیست ، اما ترک ها خود به ندرت فِز می پوشند ، در اینجا به راحتی پذیرفته نمی شود. 

اکنون  در درجه اول سوغاتی برای گردشگران است. آنها دو نوع از آنها را می فروشند. اولین مورد در واقع مقوایی است که با پارچه پوشانده شده و فقط یک سوغات است. قیمت چنین فزی 3-5 دلار است.

فاس واقعی ساخته شده از نمد در حال حاضر گران تر است - از 20 دلار و تقریباً تا بی نهایت. فاس با گلدوزی با نخ ابریشم یا طلا وجود دارد. یافتن یک فاس واقعی مسئله ساز است ، اما ممکن است.

 

ادویه جات ترشی جات

ادویه جات ترشی جات

از 30 ادویه در غذاهای ترکی استفاده می شود ، اما خرید همه آنها در ترکیه و بردن آنها به خانه دیگر فایده ای ندارد. فقط تعداد کمی از آنها ممکن است جالب باشند. یعنی یا در ترکیه طعم یا بوی خاصی دارند یا یافتن آنها در اینجا مشکل است و یا قیمت در فروشگاه های ترکیه بسیار بالا است.

سوماخ ( ترکی : Sumac) در آشپزی ترکی برای غذاهای گوشتی و مانتی (کوفته) استفاده می شود. همراه با پیاز به غذاهای جگر اضافه می شود. سماق طعم کمی تند و لیمو می دهد. یافتن سماق خوب دشوار است ، بنابراین توصیه می کنیم آن را در ترکیه خریداری کنید.

نیژلا (ترکی: Çörek otu) ، معروف به "زیره سیاه". در آشپزی ترکی  برای کالاهای پخته شده و رول بسیار رایج است. ترک ها علاوه بر پخت ، نودجلا را به سیب زمینی و سبزیجات اضافه می کنند و در ماریناد استفاده می شود. زیره سیاه ترکی یکی از بهترین های جهان محسوب می شود ، دارای طعم و رایحه فوق العاده است.

کومین (ترکی: Kimyon) فقط آن چاشنی است که به دلمه ، سارما و کوفته (کتلت) ترکی طعم منحصر به فرد می بخشد. زیره نیز غالباً به گوشت و سوپ اضافه می شود. طعم آن با کمی تلخی تند است.  بیشتر اوقات به روش ایرانی "زیره" نامیده می شود. طبیعتاً زیره ترکی یکی از بهترین زیره های جهان است.

فلفل دلمه (تور.: ینی باهار) در ترکیه شگفت انگیز است. بوی غنی و درخشان ، طعم آن نرم و دلپذیر است. در غذاهای ترکی ، فلفل دلمه ای را می توان چاشنی کلیدی نامید. باید به هر ظرف گوشت چرخ کرده و همچنین به غذاهای برنجی اضافه شود.

پونه کوهی (ترکی: Kekik) ادویه ای همه کاره در غذاهای ترکی است. پونه کوهی بیشترین محبوبیت را به عنوان جز ماریناد گوشت بدست آورده است. همچنین به طور فعال به سوپ و سالاد ، غذاهای لوبیا اضافه می شود. ترک ها پونه کوهی درست می کنند ،  اعتقاد آنها به کاهش وزن کمک می کند و معده را آرام می کند.

بهتر است ادویه جات را در بازار خریداری کنید ، جایی که قبل از خرید بو و طعم آن را امتحان کنید. علاوه بر این ، پیاده روی در کنار ادویه جات در حال حاضر سرگرم کننده است که این دسته گل بی نظیر از رایحه های بیرون آمده از پیشخوان را می چشید. با این حال ، به یاد داشته باشید که در بازار ، ادویه جات را در بسته بندی اصلی خود خریداری نکنید. افسران گمرک در مرز ممکن است یک سوال داشته باشند: "چه چیزی را در کیسه حمل می کنید؟"

در سوپرمارکت می توانید ادویه جات را در بسته بندی اصلی آنها بخرید ، اما کیفیت ، طعم و رایحه آنها متفاوت خواهد بود.ما قیمت نمی دهیم ، زیرا قیمت ها از منطقه ای به منطقه دیگر ، از تنوع به دیگری ، بین ادویه های فروشگاه و بازار متفاوت است.

 

سرامیک

سرامیک

سرامیک در خاک ترکیه امروزی حداقل 5 هزار سال تولید شده است. البته ، سبک ها و فن آوری های باستان مربوط به گذشته است ، اما آنها هموار با سنت های سلجوقیان از ایران و عثمانی ادغام می شوند. سرامیک ترکی حتی در دوران امپراتوری عثمانی در دنیا بسیار ارزشمند بود و امروزه نیز از  ارزش زیادی برخوردار است.

سرامیک های عثمانی در درجه اول به دلیل کاشی و نه ظروف معروف هستند. البته بعید به نظر می رسد آوردن کاشی و سرامیک از ترکیه برای کسی پیش بیاید. اگرچه گردشگرانی هستند که بسته های کاشی را حمل می کنند. توصیه نمی کنیم این کار را انجام دهید.

کارد و چنگال هدیه راحت تری برای حمل و نقل است. محبوب ترین هدایا بشقاب ها ، کوزه ها ، کاسه های سس هستند.

یک نکته مهم! قوانین ترکیه نیازی به برچسب گذاری محصول با کشور مبدا ندارد. بر این اساس ، در یک فروشگاه سوغاتی شانس بسیار زیادی برای خرید سرامیک چینی تحت عنوان ترکی وجود دارد. محل خرید خود را با دقت انتخاب کنید. بهتر است یک فروشگاه خاص پیدا کنید یا از یک کارخانه خریداری کنید.

بیشتر از همه ، سرامیک های ترکی به دلیل الگوهایشان معروف هستند.سفال های ایزنیک به دلیل نقش های پیچیده قرمز ، آبی و سفید ، گاهی سبز ، سیاه و فیروزه ای به عنوان رنگ های فرعی اضافه می شوند.

سفالهای چاناکاله بسیار رنگارنگ است. از ضربات قلم مو صریح در اینجا استفاده می شود تا نشان دهد که چقدر این کالا توسط دست ساخته شده است. رنگهای اصلی سبز ، قهوه ای ، بژ ، زرد است. کوزه ها و مجسمه هایی از چاناکاله اغلب در فروشگاه ها یافت می شوند ، ظروف خانگی نادر است.

قیمت بستگی زیادی به کیفیت دارد. اگر می خواهید یک بشقاب نقاشی شده با دست امضا شده توسط استاد خریداری کنید ، پس  100 لیر ترکیه در نظر بگیرید. اگر سوغاتی را با این اصل خریداری کنید که "اگر فقط زیبا باشد ، آن را روی قفسه می گذارم" ، با 10 لیر یکی را که بیشتر دوست دارید انتخاب کنید.

 

 آلات موسیقی

 آلات موسیقی

در موسیقی کلاسیک ترکی از چندین ابزار رنگارنگ و جالب استفاده شده است که ارزان قیمت به گردشگران فروخته می شوند.ساز زهی سنتی "bağlama" بسیار رنگارنگ به نظر می رسد. به لوت اروپایی نزدیک ترین است. حاشیه دارای همان پشت عمیق است ، اما گردن طولانی تری دارد. این ساز معمولاً با استفاده از انگشتان نواخته می شود ، این روش "shelpe" نامیده می شود.

قیمت باهلاما - از 100 لیره ترکیه. البته ، با کمترین قیمت می توانید فقط ساده ترین ابزاری را بخرید که فقط برای اهداف تزئینی مفید باشد.

ساز ارزان تری "بالابان" (معروف به "می") نامیده می شود. آن را با طبل اشتباه نگیرید ، زیرا BaLaban ترکی یک ساز بادی است. بالابان 7 سوراخ دارد. شما می توانید یک بالبان را به قیمت 30 لیر ترکیه خریداری کنید.

ساز بسیار رنگارنگی "karadeniz kamenjesi". این ساز آرشه ای است که مقایسه آن با هر چیزی دشوار است. احتمالاً او نزدیک ترین فرد به ویولنسل است. در حالی که می توان گفت یکی از اقوام بالالایکا است ، فقط 3 رشته دارد.

خرید karadeniz kamenjesi بسیار دشوار است ؛ آنها به ندرت در مغازه های سوغات در استراحتگاه ها به فروش می رسند. قیمت - 200-300 لیر.

 

روغن زیتون

روغن زیتون

روغن زیتون ترکیه بهترین محسوب نمی شد. و این یک بار بود ، زمانی که استانداردهای ترکیه بسیار عقب تر از جهان بود. قبلاً ترکها روغن را فشرده و مصرف می کردند که طبق استانداردهای جهانی قابل خوردن نیست.

اما اکنون همه چیز تغییر کرده است. استانداردها منجر به هنجارهای جهانی شد ، شرکت ها مدرنیزه شدند. امروزه روغن زیتون ترکیه از نظر کیفیت با یونان ، ایتالیا ، اسپانیایی و تونس قابل مقایسه است. ترکیه به بیش از 100 کشور دنیا روغن صادر می کند. در سال 2016 ، ترک ها جایزه اول طعم و کیفیت را در نمایشگاه روغن در نیویورک به دست آوردند.

در سال 2020 ، ترک ها یک موفقیت فوق العاده را جشن گرفتند. آنها در NYIOOC نیویورک 18 جایزه طلا و 10 نقره کسب کردند. این موفقیت چشمگیر است.

کیفیت روغن در درجه اول توسط شاخص "اسیدیته" تعیین می شود ، که نباید بیش از 3.3 exceed باشد. این رقم توسط ترک ها ابداع نشده است ، این استانداردهای شورای بین المللی روغن زیتون است.

گرانترین نوع ترکی Erken hasat naturel sızma zeytinyağı (روغن اول فصل) نام دارد. این ماده از زیتون جوان فشرده می شود ، که 2-3 برابر بیشتر از فشار از زیتون رسیده صرف می شود. قیمت به ترتیب گران تر است - از 60 لیر ترکیه در هر لیتر.

بهترین نوع زیتون رسیده Naturel sızma zeytinyağı نام دارد. اسیدیته این روغن از 0.8٪ فراتر نمی رود. قیمت معمول این نوع روغن از 40 لیر ترکیه در هر لیتر است. شما می توانید 20-25 لیر برای تبلیغات در سوپرمارکت ها خریداری کنید.

ما خرید روغن با کیفیت پایین را توصیه نمی کنیم. قفسه های فروشگاه های ما با چنین روغنی پر شده است ، حمل هیچ فایده ای ندارد.

معروف ترین مارک های روغن زیتون در ترکیه: Kilye ، Hiç ، Selatin ، Orfion ، Kürşat ، Laleli ، Dino. ما ابتدا این مارک ها را توصیه می کنیم.

ساده ترین راه خرید روغن زیتون در سوپرمارکت است. اول ، شما قطعاً قیمت های گزافی پرداخت نمی کنید. در مرحله دوم ، تبلیغات و تخفیف های بزرگ وجود دارد. به نزدیکترین CarrefourSA یا Migros بروید.

 

لامپ های ترکی

لامپ های ترکی

لامپ های موزاییکی از شیشه های رنگی ساخته شده اند. لامپ های واقعی ترکیه با دست ساخته می شوند. با این حال ، در فروشگاه های سوغات ، به احتمال زیاد نمونه های چینی را پیدا خواهید کرد. اما هنوز هم زیبا به نظر می رسد.

در واقعیت ، این کار چندان عملی نیست. چنین لامپ به خودی خود نور زیادی را جذب می کند ، شما باید یک لامپ قدرتمند درون آن قرار دهید. به عنوان منبع اصلی نور در خانه اصلا مناسب نیست.

اما لامپ های ترکیه به عنوان یک منبع نور ثانویه ایده آل هستند. رنگ را می توان برای ایجاد یک فضای خاص مطابقت داد. به عنوان مثال ، رنگ های روشن برای سرگرمی ، رنگ های تیره تر برای یک محیط صمیمی ، رنگ های ملایم برای آرامش و خواب.

توجه! اگر تصمیم به خرید چراغ موزاییک دارید ، در حین پرواز به خانه ، حتماً آن را با خود در چمدان دستی داشته باشید. این موضوع شکننده است و ممکن است در پرواز در چمدان سالم بماند ، به خصوص با توجه به برخورد نه چندان مودبانه لودرها نسبت به چمدان های گردشگران.

لامپ ها را می توان تقریباً در هر فروشگاه هدیه ای خریداری کرد. قیمت نمونه های "ساخت چین" از 25 تا 100 لیره ترکیه است. برای یک لامپ دست ساز واقعی ترکیه ، شما باید از 200 لیر پرداخت کنید. بر این اساس ، هرچه اندازه بزرگتر باشد ، گران تر نیز خواهد بود.

 

پنیرهای ترکیه

پنیرهای ترکیه

وقتی گردشگران با بوفه هتل پنیر را در ترکیه امتحان می کنند ، تجربه معمولاً وحشتناک است. این احساس ایجاد می شود که ترک ها اصلاً بلد نیستند پنیر درست کنند. هیچ کدام از این ها درست نیست ، آنها در این کار بسیار ماهر هستند. فقط اینکه در هتل ها گردشگران نه تنها با پنیر ، بلکه با یک محصول پنیر مصنوعی تغذیه می شوند. فقط در هتل های گران قیمت می توانید پنیر ترکیه با کیفیت عالی پیدا کنید.

به طور متوسط ​​ساکنان ترکیه 7.8 کیلوگرم پنیر در سال مصرف می کنند ترک ها پنیر را  بیش از ما دوست دارند.

بیشتر پنیرهایی که ترک ها مصرف می کنند پنیرهای سفید تازه هستند ، شبیه فتا یونانی و پنیر بالکان. این خانواده پنیرها "Beyaz peynir" ("بیاز پینیر") نامیده می شوند. این نوع پنیرها برای صبحانه خورده می شوند ، برای پر کردن کالاهای پخته شده ، ساندویچ ها ، سالادها استفاده می شوند.

محبوب ترین نوع پنیر جوان در ترکیه Taze Kaşar (تازه کاشار) نام دارد. دارای بافت صاف ، نرم ، سفید ، اما گاهی کمی مایل به زرد است.

 

 Taze Kaşar کلاسیک از شیر گاو تهیه می شود ، قیمت آن 40-55 لیر ترکیه برای هر کیلوگرم است. ما توصیه می کنیم از خرید سوپر مارکت های CarrefourSA یا Migros ، جایی که تقریباً همیشه مجموعه ای مناسب و معقول وجود دارد و قیمت ها خوشایند است.

بهترین پنیر ترکی نیمه سفت Eski Kaşar (اسکی کاشار) است. معمولاً از مخلوط شیر گاو و گوسفند تهیه می شود. قیمت در حال حاضر بالاتر است - از 70 لیر برای هر کیلوگرم. ما همچنین خرید در سوپرمارکت ها را توصیه می کنیم.

بیش از صد نوع پنیر در ترکیه تولید می شود ، ما فرصتی برای گفتن در مورد همه آنها نداریم. اگر می خواهید از این تنوع قدردانی کنید ، به بازار بروید ، جایی که می توانید قبل از خرید آن را امتحان کنید. اما قوانین بهداشت را فراموش نکنید!

ما به شما هشدار می دهیم! هر پنیری که وارد شود باید در بسته بندی اصلی باشد. اگر پنیری باز و بدون بسته بندی حمل می کنید ، البته اگر مامورین گمرکی آن را پیدا کنند ، می توانند آن را توقیف کنند.

 

ادکلن لیمو

ادکلن لیمو

در ترکیه بسیار محبوب است. و این حتی یک ادکلن نیست ، بلکه آب معطر است که ترکها در همه جا استفاده می کنند. در درجه اول به عنوان ادکلن برای خودتان و عطر و طعم به خانه اضافه می کنید. این آب معطر "kolonya" ("کلونیا") ، و لیمو "kolonya limonesi" ("کلونیا limonesi") نامیده می شود.

مواد لازم: 80٪ الکل اتیل ، آب ، طعم لیمو.

ادکلن لیمو  کلونیا  به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شود و حتی برای شستن دستها قبل از غذا استفاده می شود. همچنین اعتقاد بر این است که به آکنه کمک می کند. ترک ها نیز معتقدند که این باعث ترسیدن پشه ها می شود و در صورت نیش حشره باید زخم را اسپری کنند. چقدر در برابر پشه های ما کار می کند؟ ما نمی توانیم بگوییم اگر می دانید ، در نظرات انتهای این مقاله بنویسید.

اعتقاد بر این است که ادکلن لیمو باعث بهبود سرگیجه و میگرن می شود. برای غش استفاده می شود.

از ادکلن لیمو آنقدر زیاد استفاده می شود که می توانید آن را در بسته های 5 لیتری در فروشگاه ها بخرید! تا به حال ادکلن را در بسته های 5 لیتری دیده اید؟ سپس به یک سوپرمارکت بزرگ در ترکیه بروید ، جایی که می توانید این را ببینید. در حومه شهر ، آن را از داخل شیر می فروشند!

وقتی میهمان به خانه می آید ، به طور سنتی ادکلن لیمو و شیرینی به او پیشنهاد می شود تا بعد از سفر بتواند تازه شود.

یک بطری 0.4 لیتری کلونیا  را می توان با 15-18 لیر خریداری کرد ، یک بطری 1 لیتری کلونیا  - 25-30 لیر ، بطری 150 میلی لیتر کلونیا  - 5-7 لیر.

 

لباس و دامن برای رقص شکم

لباس و دامن برای رقص شکم

سوغاتی بسیار محبوب در بین گردشگران. البته گردشگران ما این لباس ها را برای رقص خریداری نمی کنند بلکه لباس های زیبا و رنگارنگ می خرند. برخی از این طریق به زندگی زناشویی تنوع می بخشند که این نیز بسیار خوب است.

بر این اساس ، لباس ها و دامن های موجود در مغازه های سوغات به هیچ وجه برای رقصیدن نیست ، بلکه بیشتر سوغاتی های ساخت کشور چین است.

لباس های دارای سکه های دوخته شده ، مهره ها و مهره ها به خصوص محبوب هستند. این لباس ها معمولاً یک یا دو بار شستن را تحمل می کنند. دکور شروع به خراب شدن می کند و شما فقط از هر بار دوختن آن خسته خواهید شد.

بنابراین ، به سادگی زیباترین را انتخاب کنید. شما می توانید یک لباس واقعا زیبا را با قیمت 200-300 لیر خریداری کنید. دامن به طور جداگانه - 60-100 لیر. نکته اصلی این است که لباس متناسب است ، توصیه می کنیم همیشه قبل از خرید آن را اندازه بگیرید. ما به شدت توصیه نمی کنیم چنین لباسی را بدون حضور  شخصی برای کسی به عنوان سوغات خریداری کنید.

اگر می خواهید یک لباس رقص واقعی واقعی خریداری کنید ، پس باید به فروشگاه های لباس خوب بروید. از 500 لیره و بیشتر آماده پول دادن شوید. یک دست لباس دست ساز حرفه ای حتی از 2000 لیره نیز هزینه بیشتری دارد.

 

 اولتو

 اولتو

یک سنگ نیمه قیمتی سیاه و سفید که فقط در ترکیه یافت می شود. در ترکی "Oltu taşı" ("اولتو تشی"). این ماده در استان ارزروم در شرق ترکیه استخراج می شود که از آن سنگ "سنگ ارزروم" نیز نامیده می شود. همچنین "سنگ جت" یا "عنبر سیاه" نامیده می شود ، اگرچه مقایسه اخیر به وضوح نامناسب است ، زیرا سنگ اولتو چندین برابر ارزانتر از عنبر است.

 

در ترکیه ، سنگ اولتو از قرن هجدهم استخراج می شود و به طور سنتی برای ساخت مهره از آن استفاده می شود. رنگ آن معمولاً سیاه است ، اما می تواند قهوه ای اولتویی یا خاکستری تیره یا سیاه با رنگ مایل به سبز باشد.

Oltu ماهیت بیشتری با ذغال سنگ یا ابسیدین دارد. سنگ اولتو در آتش می سوزد. همچنین هنگام مالش ، الکتریسیته ساکن ایجاد می کند و توانایی جذب گرد و غبار و اجسام کوچک را دارد.

اولتو در خاک نرم است و در اثر تماس با هوا به تدریج سخت می شود. این کار کنترل آن را آسان می کند.

اما مزیت اصلی oltu زیبایی بعد از پرداخت است. در ترکیه نه تنها مهره از آن ساخته می شود ، بلکه انگشتر ، گوشواره ، گردنبند ، دستبند ، گیره های کراوات ، نگهدارنده سیگار و حتی نی های سیگار کشیدن نیز ساخته می شود. آنها همچنین از اولتو ظروف درست می کنند ، اما این نادر است. انواع دکور محبوب است.

مهره های اولتوی کوچک را می توان با 100-150 لیر ، گوشواره نقره ای با سنگ - 150-200 لیر ، حلقه های نقره ای با سنگ - 400-600 لیر خریداری کرد.

 

عسل ترکیه

عسل ترکیه

اکنون ترکیه با حجم سالانه 100000 تن دومین تولید کننده بزرگ عسل در جهان پس از چین است. قبلاً ترکها بعد از آرژانتین در جایگاه 3 بودند اما اکنون از آنها پیشی گرفته اند. در عین حال ، طبق محاسبات متخصصان ، ترکیه فقط 1٪ از پتانسیل سودمند خود را استفاده می کند.

چند صد نوع عسل در ترکیه تولید می شود. مشهورترین آن عسل کاج است که به غیر از ترکیه تقریباً در هیچ جای دیگری یافت نمی شود. در منطقه دریای اژه ، 92٪ چنین عسلی در جهان ، در استان مولا ، 75٪ بدست می آید. این عسل کاج است که اول از همه توصیه می کنیم ، زیرا خرید آن در جای دیگر تقریباً غیرممکن است. در مقایسه با عسل گل ، عسل کاج حاوی گلوکز و فروکتوز کمتری است که طعم آن را نرمتر می کند.

 

طعم عسل بسته به منطقه ، ارتفاع از سطح دریا و مجموعه گلهایی که زنبورها گرده افشانی می کنند متفاوت است. و اصل اصلی انتخاب بهترین عسل ساده است - سعی کنید ، دوباره امتحان کنید.

فراموش نکنید که واردات عسل فقط در بسته های کارخانه ای مجاز است. در سوپرمارکت ها می توانید یک شیشه را برای نمونه تهیه کنید و اگر دوست دارید عسل آن را بخرید.

عسل واقعی (و تقلبی نیست) در ترکیه نمی تواند از 50 لیر ترکیه برای هر کیلوگرم ارزان تر باشد. عسل خوب حدود 100 لیر در هر کیلوگرم است.

 

محصولات از عقیق

محصولات از عقیق

سنگ ارزشمند (اما نه گرانبها). اعتقاد بر این است که ترکیه دارای بزرگترین ذخایر فسیلی جهان است. Onyx بسیار زیبا به نظر می رسد ، دارای راه راههایی در تمام رنگهای رنگین کمان. رنگ لایه های اونیکس به مواد جاسازی شده در سنگ بستگی دارد.

اکنون ترک ها تقریباً همه چیز را از عقیق ساخته اند: بشقاب و فنجان ، مجسمه های تزئینی ، جواهرات ، جعبه های جواهرات ، زنجیرهای کلیدی ، قطعات شطرنج ، شمعدان. همه اینها به مقدار زیاد در مغازه های هدیه فروشی موجود است.

اونیکس را تا بابل باستان ، یونان باستان و امپراتوری روم می شناختند. از آن زمان ، تعداد باورهای نجومی در مورد خواص درمانی آن جمع شده است. اما اکنون ، در عصر علوم پیشرفته ما ، بدیهی است که فقط تعداد کمی از آنها درست هستند.

پارسیان معتقد بودند که اونیکس صرع را درمان می کند. متخصصان زنان و زایمان انگلیسی ، با در نظر گرفتن بیهوشی سنگ ، روی سینه زنان  در هنگام زایمان عقیق (اونیکس) قرار می دهند. پلینی بزرگ ، نویسنده مشهور رومی ، چندین روش درمانی برای اونیکس را در تاریخ طبیعی خود شرح داده است. با این حال ، همه این خواص توسط علم ثابت نشده است.

با این حال ، خواص درمانی اونیکس به طور عینی وجود دارد. به عنوان مثال ، عقیق با لایه های قهوه ای حاوی آهن است. اگر از یک فنجان با چنین عقیقی بنوشید ، بدن آهن مورد نیاز را دریافت می کند. عقیق سبز شامل مس است که بدن ما به مقدار کم به آن نیاز دارد.

اونیکس برای افراد باستان نیز معنایی عرفانی داشت. یونانیان باستان با تصویر خدای آرس از آن تعویذهایی می ساختند و معتقد بودند که در جنگ قدرت و شجاعت می بخشد. رومی ها عقیق را سنگ الهه زهره می دانستند و معتقد بودند که پوشیدن آن باعث زیبایی زنان می شود. در دوران رنسانس اعتقاد بر این بود که عقیق فرد را سخنور می کند و قدرت نطق می دهد.

این همه است یا نه؟ خودتان می توانید با خرید هر کاردستی اونیکس آن را بررسی کنید. قیمت یک پیکره یا فنجان با اندازه متوسط ​​30 لیر است ، یک رقم ساده و کوچک را می توان با 10 لیر خریداری کرد.

و خبر خوب شما قطعاً عقیق واقعی خواهید خرید ، هیچ جعلی وجود ندارد. واقعیت این است که اونیکس ارزان است ، ساختن جعلی  آن فایده ای ندارد.

 

پشتمل

پشتمل

حوله های سنتی در حمام ترکی. این کلمه از زبان فارسی گرفته شده و به معنای واقعی کلمه به معنای "حوله سیاه" است. اکنون در ترکیه در همه اندازه و رنگ ساخته می شوند. از خارج ، حاشیه اطراف لبه ها به راحتی قابل تشخیص است.حوله 100٪ پنبه ای در ترکیه "Peştemal". به آنها "همام" یا "فوتا" نیز گفته می شود.

حوله های پشتمل بسیار نازک و سبک هستند اما توانایی جذب رطوبت آنها از حوله های ضخیم  بیشتر است. پشتمل چندین برابر سریعتر خشک می شود و در هنگام شستشو کمتر خراب می شود. علاوه بر این ، شن و ماسه به سختی به این حوله های ترک می چسبد .

راز حوله های ترکی استفاده از 100٪ پنبه و الیاف بسیار نخی است. اما علاوه بر پنبه ، كتان یا ابریشم نیز وجود دارد. ترک ها نه تنها از پارچه ای مشابه حوله درست می کنند ، بلکه لباس راحتی ، رومیزی ، روتختی ، دستمال و موارد دیگر نیز درست می کنند.

اندازه استاندارد 180 *100 *100 سانتی متر است ، در حالی که وزن حوله تنها 220-250 گرم است! قیمت چنین حوله ای از 100 لیر ترکیه است. آنها در همه جا فروخته می شوند ، اما ما به فروشگاه های سوغات توصیه نمی کنیم. بهتر است به نزدیکترین مرکز خرید بزرگ بروید.

 

صابون زیتون

صابون زیتون

این هدیه بسیار محبوبی است که گردشگران از تمام کشورهای مدیترانه ای به همراه دارند. صابون زیتون ملایم است ، پوست را تحریک نمی کند ، برای بدن خوشایند است. در زبان ترکی "zeytin sabunu" نامیده می شود.

در ترکیه ، صابون زیتون با افزودن رایحه های مختلف درست می شود ، مانند تمام کشورهای مدیترانه ای. محبوب ترین رایحه ها عبارتند از: انار ، یاس ، عسل ، گل رز ، اسطوخودوس. صابون های میوه ای زیتونی اغلب به شکل و رنگ آن دسته از میوه ها ساخته می شوند که رایحه آنها اضافه می شود.

قیمت صابون زیتون از هر کیلوگرم 25 لیر شروع می شود و اگر در قطعات بزرگ خریداری شود گران تر است. با این حال ، فروشگاه های سوغات قطعات بزرگ را نمی فروشند ، شما می توانید قطعات حدود 100 گرم را با 10-12 لیر خریداری کنید.

همچنین باید در مورد صابون سیاه ترکی صحبت کنیم. این ترکیب خاصی است که در حمام ها برای از بین بردن لایه بالایی اپیدرم و لطافت پوست استفاده می شود. صابون سیاه بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ حمام ترکیه است.

از نظر قوام ، صابون سیاه ترکی بیشتر شبیه یک پماد است تا صابونی جامد که ما به آن عادت کرده ایم. ترکیب صابون سیاه بسیار ساده است: روغن زیتون سیاه ، آب و مواد معدنی حاوی هیدروکسید پتاسیم.

توجه! هیدروکسید پتاسیم یک قلیایی بسیار قوی است. از صابون سیاه با دقت و اعتدال استفاده کنید تا به پوست آسیب نرساند. هرگز اجازه ندهید صابون سیاه وارد چشمان شما شود! 

صابون بلدی را فقط با صابون سیاه اشتباه نگیرید ، اینها چیزهای کاملاً متفاوتی هستند. از آنجا که محصول خاص است ، در همه جا به فروش نمی رسد. به سختی می توانید آن را در مغازه های سوغاتی و سوپرمارکت ها پیدا کنید. به دنبال فروشگاه لوازم حمام باشید.

 

چای ، لیوان چای ، قوری

چای ، لیوان چای ، قوری

ترک ها فقط چای را دوست ندارند ، در اینجا سنت های چای بخشی جدایی ناپذیر از هویت و فرهنگ ملی است. یک ترک متوسط ​​سالانه 3.16 کیلوگرم چای مصرف می کند ، شماره یک در جهان. برای مقایسه ، انگلیسی ها 1.94 کیلوگرم مصرف می کنند. ترکیه سالانه حدود 200000 تن چای تولید می کند که حدود 6٪ کل  چای در جهان است.

در ترکیه ، ده ها نوع مختلف با مواد افزودنی سیب ، گل رز وحشی ، گل رز ، انار ، گل های لیندر و سایر مواد ایجاد شده است. با این حال ، خود ترک ها به سختی از این گونه ها استفاده می کنند ، آنها چای سیاه معمولی را که در سواحل دریای سیاه ترکیه کشت می شود ترجیح می دهند.

در ترکی ، چای "çay" نامیده می شود ، درست مثل چای ما "چای" خوانده می شود. این در همه جا فروخته می شود ، اما بهتر است به چای در نزدیکترین سوپرمارکت بروید. قیمت هر کیلوگرم 20-30 لیر است و قیمت انواع آن تقریباً همان چای سیاه معمولی است.

یکی دیگر از هدیه های محبوب ، فنجان های چای ترکی به شکل لاله است. این فنجان ها دسته ندارند و ترکها از آنها چای تازه دم شده داغ می نوشند. قیمت یک ست ساده 6 فنجانی حدود 25 لیر است. اگر تزئین شود ، می تواند هزینه بیشتری داشته باشد ، قیمت از قبل به دکور بستگی دارد.

سومین هدیه جالب ، قوری دو قلو ترکی "çaydanlık" ("چیدالیک") است. در ترکیه رسم بر این است که در قسمت پایین چنین کتری آب معمولی بریزید ، در قسمت فوقانی آب بریزید و چای بریزید. فقط قسمت پایین آن گرم می شود و بخار قوری بالایی را گرم می کند.

قیمت یک قوری دو قلو ساده حدود 100 لیر است. مس یا سرامیک - از 300 لیر. قیمت مس و نقش برجسته یا تزئینات دست ساز می تواند چندین هزار لیره باشد.

 

نوشیدنی راکی

نوشیدنی راکی

نوشیدنی الکلی قوی بر اساس انیسون. نوشیدنی الکلی نه تنها در ترکیه ، بلکه در یونان و بالکان نیز رایج هستند. در ترکیه به آن "rakı" گفته می شود که "raki" تلفظ می شود.

در زمان امپراتوری عثمانی در یونان و آلبانی ، میخانه ها (ترجمه: "خانه شراب") گسترده بودند ، جایی که مزه ، شراب و سایر الکل ها ارائه می شد. در دوره اصلاحات (76-1839) ، میخانه به قلمرو آناتولی گسترش یافتند ، جایی که اکثر جمعیت مسلمان بودند.

در دوره اصلاحات لیبرال ، ترکهای مسلمان بیشتر و بیشتر به دیدار میخانان رفتند و نوشیدنی راکی ​​ملی شد. در پایان قرن نوزدهم ، نوشیدنی راکی ​​شکل امروزی خود را پیدا کرد - نوشیدنی غلیظی که با تقطیر تفاله انگور و افزودن انیسون بدست می آید. یک واقعیت جالب این است که فقط در سال 1944 در ازمیر ، تولید نوشیدنی راکی ​​در کارخانه ها آغاز شد و تا آن لحظه آنها یا به صورت خانگی یا توسط کارخانه های کوچک می نوشیدند.

در ترکیه نوشیدن راکی خالص معمول نیست ، بلکه با آب سرد رقیق می شود. هنگام سرد بودن ، نوشیدنی به دلیل روغن های بادیان سفید می شود. این رنگ نام دوم را به نوشیدنی "aslan sütü" داد که به معنی "شیر شیرها" است. اما این به معنای شیر یک شیر نیست ، بلکه به معنای "شیر نیرومند" است.

نوشیدنی راکی ​​نه تنها از تفاله انگور درست می شود. راکی انجیر وجود دارد که incir rakısı نام دارد و یک نوشیدنی گران قیمت و قابل احترام به حساب می آید. راکی بسیار ارزان از ملاس چغندر قند تهیه می شود.

معروف ترین مارک راکی ​​در ترکیه "Yeni Rakı" نام دارد.  Tekirdağ ، Efe ، Altınbaş ، ازمیر ، Tayfa . قیمت متوسط ​​بطری 0.5 لیتری 130 لیر ترکیه است.

خرید راکی می تواند مشکل ساز باشد ، زیرا همه سوپرمارکت ها  نمی فروشند. سوپرمارکت های بزرگ فروش دارند ، اما همه مراکز خرید یک سوپرمارکت بزرگ ندارند. بسیاری از گردشگران هنگام پرواز در فرودگاه بدون عوارض خرید می کنند ، در آنجا ارزان تر است. نوشیدنی راکی محض اطلاع بود به عنوان سوغات نمی توانید  وارد ایران کنید.

 

شراب میوه و توت

شراب میوه و توت

در ترکیه حدود هزار نوع انگور در حال رشد است (طبق برآوردهای مختلف از 600 تا 1200) که 60 مورد آن در مقیاس صنعتی کشت می شود. ترک ها سالانه حدود 30 میلیون لیتر شراب تولید می کنند ، آنها خودشان حدود 20 میلیون لیتر در سال مصرف می کنند.

با این حال ، شراب انگور از ترکیه دور از بهترین نیست. از طرف دیگر ، شراب های میوه ای ترکی یکی از بهترین ها در جهان به حساب می آیند.

محبوب ترین شراب ها انار ، گیلاس ، توت سیاه است. توت فرنگی ، بلوبری ، توت سیاه ، تمشک ، هلو ، زردآلو ، سیب ، خربزه و حتی کیوی نیز مورد تقاضا است.

از آنجا که در توت به اندازه انگور قند وجود ندارد ، قدرت شراب توت کمتر است. معمولاً 8٪ ، اگرچه 12-13٪ با شکر اضافه می شود.

غالباً ، در حین گشت و گذار ، گردشگران را به کارخانه های شراب سازی (در واقع فقط فروشگاه های سبک شده) می آورند و در آنجا شراب میوه و توت را مزه می کنند و سپس خریداری می کنند. ما به شما توصیه می کنیم که مزه را بچشید ، آنها برای این کار پول نمی گیرند. اما ما خرید را توصیه نمی کنیم ، زیرا قیمت در این کارخانه های ساختمانی جعلی بالاتر از فروشگاه ها است. این محاسبه بر این اساس است که گردشگران از قیمت ها اطلاع ندارند و به طور پیش فرض معتقدند که قیمت در کارخانه باید کمتر باشد.

به یاد بیاورید که اگرچه ترکیه یک کشور اسلامی است ، اما منع فروش و مصرف الکل وجود ندارد. شراب میوه و توت محض اطلاع بود به عنوان سوغات نمی توانید وارد ایران کنید.

 

قهوه ، قهوه جوش ترک ، فنجان های قهوه

قهوه ، قهوه جوش ترک ، فنجان های قهوه

در ذهن ایرانی ها ، ترکیه مستقیماً با قهوه ارتباط دارد. در واقع ، ترک ها قهوه بسیار کمی می نوشند. یک ترک بطور متوسط ​​فقط 0.4 کیلوگرم در سال مصرف می کند. برای مقایسه ، ساکنان فنلاند بیش از 12 کیلوگرم ، ساکنان آلمان - 6.5 کیلوگرم مصرف می کنند. ترکها رهبران جهانی در مصرف چای هستند.

با این وجود فرهنگ مصرف قهوه در ترکیه بسیار جالب است. در اینجا سنت های بسیاری وجود دارد که از امپراتوری عثمانی باقی مانده است و در آن روزها ترک ها قهوه بیشتری از چای می نوشیدند.

 

قهوه ترک از قهوه خیلی ریز خرد می شود ، نوشیدنی پس از دم کشیدن فیلتر نمی شود. اگر می خواهید قهوه بخرید ، بلافاصله انتخاب کنید - خواه آن را در دانه ها بخرید یا بلافاصله آن را به صورت پودر درآورید. گزینه دوم عملی تر است.

 

در زبان ترکی به قهوه "kahve" ("kahve" یا "kave") گفته می شود. قهوه در ترکیه تقریباً همان قهوه ماست. قیمت هر کیلوگرم 100 لیر است.

وقتی آنها عبارت "قهوه ترک" را می گویند ، دقیقاً به معنای روش تهیه است ، نه نوع آن. در ترکیه ، قهوه به هیچ وجه رشد نمی کند ، آب و هوا بیش از حد سرد است. ترک ها قهوه های معمولی را از اتیوپی و آمریکا وارد می کنند ، اما آنها هیچ نوع قهوه ای ندارند.

آیا خرید قهوه در ترکیه منطقی است؟ سوال باز است به نظر ما این منطقی نیست. اما آوردن لوازم جانبی قهوه بسیار جالب است.

 قهوه جوش ترکی در ترکیه cezve نامیده می شود. به طور سنتی ، آنها از مس ساخته می شوند ، اما امروزه غالباً ساخته شده از آلومینیوم ، روی یا سرامیک وجود دارد. دسته چوبی بلند و شکل گلابی از ویژگی های اصلی متمایز سزو است.

 

یک قابلمه قهوه سزوه ساده را می توانید با 20 لیر ترکیه خریداری کنید. اگر یک مسی سنتی می خواهید ، از 50 لیر بگذرید. اگر یکی زیبا با تزئینات و ...می خواهید - از 200 لیر.

به فنجان های قهوه در ترکیه "kahve fincanı" گفته می شود. آنها فرم سنتی ندارند ، فقط یک اندازه کوچک و ظرفیت سنتی وجود دارد - 100-120 میلی لیتر. رنگ آن معمولاً سفید است ، مواد آن چینی است. غالباً ، فنجان ها با طرح در داخل یا خارج تزئین می شوند.یک فنجان قهوه چینی پرسلان با کیفیت خوب 90-100 لیر است.

 

شیرینی های ترکیه

شیرینی های ترکیه

تقریباً هر گردشگری شیرینی های ترکیه ، حلوا و باقلوا را به همراه می آورد. با این حال ، این لیست کاملی از دسرها و شیرینی های ترکیه نیست. همچنین  "توپ های پنبه ای" ، پای ریوانی خوشمزه ، سوسیس مغز انگور ، سوژوک جویزلی ، تولومبا و موارد دیگر وجود دارد.

مقاله دقیق ما " خوشمزه ترین دسر های ترکیه ۲۵ مورد " را بخوانید ، جایی که ما در مورد آنها به طور مفصل صحبت کردیم .

ترک ها باقلوا را اولین شیرینی ملی خود می دانند. اینها شیرینی هایی هستند که از لایه های خمیر با لایه های شربت و مغز تهیه می شوند. 

حلوا قطعاً یک اختراع ترکی نیست ، اما در ترکیه بسیار دوست داشتنی است. حلوا از آرد یا آجیل تهیه می شود ، از این رو انواع بسیار زیادی از آن وجود دارد.

چه چیزی از ترکیه نیاوریم 

طلا قطعاً نیازی به آوردن از ترکیه ندارد . آنها می گویند طلا در ترکیه ارزان است. اما طلا کالای مبادله ای است. یعنی طلا در بورس کالا معامله می شود و قیمت طلا در همه قاره ها ، در همه کشورها یکسان است.

قیمت فقط برای جواهرات به دلیل پایین بودن حاشیه تجاری و (یا) قیمت پایین برای کار یک جواهر می تواند کمتر باشد.فروش جعلی به گردشگران در ترکیه رواج دارد. مقامات در تلاشند تا با این شر مبارزه کنند ، اما آنها نمی توانند پیروز شوند.

آخرین عملیات بزرگ پلیس علیه فروشندگان طلای تقلبی در 8 ژانویه 2021 انجام شد. در 10 استان ، پلیس توانست 103 فروشنده طلای تقلبی را دستگیر کند. پس نتیجه گیری کن.

با خرید یک جواهر طلا ، خود را با این سوال که "آیا واقعی است یا هنوز جعلی است" عذاب خواهید داد. اگر می خواهید این جواهر را بفروشید  باید اصالت آن را اثبات کنید.

خرید کالاهای چرمی در ترکیه منطقی نیست . البته ، چرم ترکی عالی است ، شما نمی توانید با آن بحث کنید. با این حال ، اکنون ما در دوره جهانی شدن زندگی می کنیم ، زمانی که هر محصولی را می توان در هر کشوری خریداری کرد. کت های چرمی ترکی مشابه در ایران موجود است و برچسب های قیمت آن تقریباً یکسان است. اگر در ترکیه خرید می کنید و نقصی پیدا می کنید. به کجا می روید؟ شما چکار خواهید کرد؟و اگر نقص از قبل هنگام بازگشت به خانه پیدا شده است؟ آیا برای تعویض این کاپشن به ترکیه می روید؟ بهش احتیاج داری ؟؟

پوست ، فرش ، ابریشم ، ترمه ، پشمینه و ... اوضاع به همین منوال است.

خرید قلیان در ترکیه خطرناک است . بدون شک قلیان خوب خواهد بود. اما کاملا ممکن است آن را به خانه نبرید ، زیرا چیز شکننده است. 

نکات بیشتر برای گردشگران
- اگر قصد خریدن چیز شکننده ای را دارید ، برای محافظت از هدایا یک بسته حباب دار یا مواد دیگری با خود ببرید ؛

- در استانبول آنها گربه ها را بسیار دوست دارند. مغازه های سوغاتی محلی پر از انواع سوغاتی های "مضمون گربه" است.

- برخی از گردشگران ما میوه های خشک حمل می کنند. میوه های خشک در ترکیه ارزان ترند. اما آیا به خاطر این تفاوت ارزش چمدان پر کردن با آنها را دارد؟ سوال باز است؛

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • ناشناس :

  در ترکیه پنیری به نام میخالیچ وجود دارد که باعث لبخند روی لب می شود. و بسیاری از افراد می خواهند آن را صرفاً به دلیل نام آن امتحان کنند. و آن را امتحان کنید ، زیرا پنیر خوبی است. "میخالیچ" از نظر قوام نزدیکترین نوع به پنیرهای نیمه سخت آشنا مثل پارمسان باشد ، اما مقایسه آن کاملاً نامناسب است ، زیرا پارمسان بسیار سخت تر است. Mikhalych الاستیک است ، پس از ذوب شدن به خوبی کش می آید. شاخص اصلی کیفیت پنیر میخالیچ وجود "سوراخ" است. سوراخ ها باید کوچک باشند .سوراخ ها باید به طور مساوی توزیع شوند. متاسفانه ، اکنون در سوپرمارکت ها چنین میخالیچ ایده آل تقریباً هرگز یافت نمی شود. پنیر میخالیچ از منطقه بورسا می آید که در 120 کیلومتری جنوب استانبول قرار دارد. بورسا یک منطقه آشپزی معروف در ترکیه است ، جایی که کباب اسکندر در آن اختراع شده است . اکنون پنیر میخالیچ نه تنها در بورسا ، بلکه در سراسر ترکیه تولید می شود. قیمت - از 90 تا 120 لیر ترکیه برای هر کیلوگرم.

  1400/4/4 16:59
 • ناشناس :

  پنیر Örgü peyniri بافته شده ogryu بافته شده نرم و دلپذیر با طعم شیری ، کمی شور. ogru ترکی به خوبی برش خورده و برای ساندویچ ها یا صرفاً برای خوردن با برش مناسب است. ساختار آن الیافی است ، اما برجسته نیست. در صورت تمایل ، گریو را می توان به نوارها تقسیم کرد. پنیر ماگرو از مناطق سانلیورفا و دیاربکر در شرق کشور می آید. اما اکنون در سراسر کشور در حال تولید است. Yogryu از شیر گاو تهیه می شود و منطقاً قیمت آن باید پایین باشد اما گران است. بیشتر اوقات در فروشگاه ها می توانید ogryu از تولید کننده Tahsildaroğlu پیدا کنید ، می توانید آن را با برچسب سبز و نارنجی آن تشخیص دهید. این پنیر یکی از بهترین ها محسوب می شود. ogryu موراتبی نیز بسیار خوب در نظر گرفته می شود ، اما نادر است. قیمت هر بسته 250 گرمی 18-25 لیر است. yogryu را می توانید به صورت وزنی در سوپرمارکت ها خریداری کنید. قیمت پایین تر است - 70-80 لیر برای هر کیلوگرم. اگر فقط می خواهید غذا بخورید ، گزینه خوبی برای صرفه جویی در هزینه است. اما حمل پنیر بدون بسته بندی را توصیه نمی کنیم.

  1400/4/4 17:19
 • ناشناس :

  در ترکیه پنیری به نام لبن وجود دارد این محصول نه تنها در ترکیه ، بلکه در تمام کشورهای خاورمیانه نیز توزیع می شود. در ترکیه به آن "labne" ، در کشورهای دیگر "laban" یا "labane" می گویند. این محصولی است که از ماست صاف شده تهیه می شود و حتی سخت است بتوان آن را پنیر نامید. Labne در ترکیه بسیار محبوب است و بیشتر اوقات ترک ها آن را خودشان می پزند تا اینکه از فروشگاه ها بخرند. اما مجموعه ای در فروشگاه ها نیز مناسب است. بیشتر اوقات با آزمایشگاهی از مارک های İçim و Pınar روبرو خواهید شد. در هر دو مورد ، کیفیت و طعم عالی است ، بسته بندی سبز است. قوام آزمایشگاه نسبت به خامه ترش ضخیم تر است اما از پنیر فرآوری شده نازک تر است. قوام نزدیکترین نوع پنیر خامه ای است. Labne برای ساندویچ ها بسیار مناسب است و بسته بندی آن در بسته های نازک نیز مناسب است. Labne به عنوان سس مخصوص چیپس یا کروتون بسیار عالی است. ترک ها از ده ها روش از لبن استفاده می کنند - آنها روی ساندویچ غذا می خورند ، از آن رول ، کیک پنیری ، تیرامیسو درست می کنند و حتی آن را با شکلات و کارامل لعاب می دهند. لبن در مقایسه با سایر پنیرها کم کالری است - 200 کیلوکالری در 100 گرم. قیمت - 15-20 لیر ترک در هر بسته 400 گرم ، 10-12 در بسته 200 گرم. اخیراً ، یک آزمایشگاه بخشدار در بسته های کوچک 20 گرمی در سوپرمارکت ها ظاهر شد. 1 بسته = 1 ساندویچ. قیمت آن در حدود 12 لیر برای 8x20 گرم است.

  1400/4/4 17:22
 • ناشناس :

  تولوم این یک پنیر است که از شیر گوسفند تهیه می شود.از آنجا که شیر گوسفند گران است ، انتظار قیمت های بالا را داشته باشید. تولوم یک پنیر کاملا ترکی است که به سختی در کشورهای دیگر یافت می شود. فرصت خود را برای امتحان کردن آن از دست ندهید. دستورالعمل برای تولوم سنتی پیچیده است. ابتدا شیر را به پنیر دلمه منعقد می کنند ، سپس آب پنیر را زیر پرس تخلیه می کنند ، سپس آن را با شیر مخلوط می کنند و در دمای پایین (حدود 10 درجه) در پوست گوسفندی که از داخل آن نمک زده 6 ماه نگهداری می کنند. به طور طبیعی ، تولوم مدرن کارخانه سریعتر و آسان تر ساخته می شود ، اما طعم و مزه آن آسیب می بیند. قوام تولوم سخت و شکننده است ، رنگ آن سفید یا کرم روشن است ، انتقال طعم مشکل است ، باید امتحان کنید. استان های ازمیر ، آیدین ، موگلا - خوشمزه ترین تولوم از ساحل دریای اژه است . به دنبال نوشته "İzmir Tulum" بر روی برچسب باشید.از تولوم در ساندویچ هااستفاده می شود ، که با مخلوط آجیل خورده می شود و از آن سالاد درست می شود. تولوم یکی از بهترین پیش غذاهای "راکی" ترکی به حساب می آید.قیمت هر کیلوگرم از 60 تا 100 لیر ترکیه است.

  1400/4/4 17:26
 • ناشناس :

  در ترکیه پنیری به نام تازه کاشار وجود دارد Taze kashar از نظر قوام و طعم با پنیرهای نیمه سخت نزدیک است.اما اختلافات هنوز قابل توجه است. Taze Kashhar دارای قوام نیمه سخت و کمی الیافی است. معمولاً سفید است و کمتر خامه ای روشن است. طعم آن سبک ، تازه و کمی شور است ، تا حدی شبیه به موزارلا ، اما بدون مزه خامه ای قوی. غالباً ، تازه کاشار از شیر گاو تهیه می شود ، اگرچه انواع گران قیمت آن از بز است. تازه کاشار به دلیل قابلیت انعطاف پذیری بسیار رایج است. این پنیر است که در ترکیه برای پیتزا ، چیزبرگر و ساندویچ استفاده می شود. دلیل دوم محبوبیت آن طعم خنثی است که همه دوست دارند. و دلیل سوم پایین بودن قیمت است ، زیرا taze kashar قابل نگهداری نیست ، بلکه فقط به مدت یک هفته خشک می شود. اکنون سهم taze kashhar در بازار پنیرهای بسته بندی شده 41٪ است.قیمت هر کیلوگرم از 50 تا 70 لیر ترکیه است. بهترین مارک ها: Torku ، Tahsildaroğlu ، Pınar ، İçim ، Muratbey. آن دسته از گردشگرانی که دوست دارند در سفرها پس انداز کنند و ساندویچ بخورند ، تقریباً در هر سوپرمارکت می توانید یک قطعه کاشار را خریداری کنید. برای ساندویچ بسیار مناسب است.

  1400/4/4 17:30
 • ناشناس :

  اسکی کاشار این همان پنیر کاشار است اما از 6 ماه تا 3 سال سن دارد. در همان زمان ، پنیر طعم و مزه ای پیدا می کند که همه دوست ندارند. پنیر سفت می شود ، اما از نظر قوام نیمه سخت باقی می ماند و به سختی پارمزان نمی رسد. رنگ زرد یا کرم غنی می شود. اسکی کاشار معمولاً به صورت جداگانه یا روی نان خورده می شود. به ندرت در آشپزی استفاده می شود. اولا ، به دلیل طعم ثانیا ، به دلیل قیمت بسیار بالا. برخی از ترک ها ، که عاشق کاشار قدیمی هستند ، استدلال می کنند که شما فقط نیاز به خرید پنیر باز دارید زیرا طعم و مزه بسته بندی ها اصلاً یکسان نیست. این نظر ذهنی است ، می توانید خودتان آن را بررسی کنید. اگر می خواهید آن را به خانه بیاورید ، توصیه می کنیم در بسته بندی اصلی خریداری کنید تا قطعاً در گمرکات مشکلی پیش نیاید. پنیر ساز ، مورات کوچاک اهل کارس راهی جالب برای تعیین کیفیت پنیر کاشار ارائه داده است. به آتش کشیدن آن ! به گفته وی ، کاشار واقعی نباید بسوزد و تقلبی ها می سوزد. درسته یا نه؟ گفتن سخت است ، خودتان می توانید آن را امتحان کنید.قیمت - از 100 تا 120 لیر ترکیه برای هر کیلوگرم.

  1400/4/4 18:20
 • ناشناس :

  پنیر سفید (بیاز پینیری) این پنیر تقریباً به طور کامل پنیر فتا یا بالکان را تکرار می کند. به طور سنتی ، آن را از شیر گوسفند تهیه می کردند ، اما اکنون بیشتر از شیر گاو تهیه می شود ، زیرا ارزان تر است. پیش از این ، پنیر سفید پرفروش ترین پنیر در ترکیه بود ، اما اکنون مقام اول را به Taze kashar داده است. پنیر سفید بدون مایه پنیر تهیه می شود. ابتدا شیر با خمیر مایه به پنیر تبدیل می شود. سپس آب پنیر تخلیه شده ، پنیر را فشار داده و در ظروف قرار می دهیم. پنیر سفید می تواند تا 6 ماه ، معمولاً 3 ماه بماند. تنوعی با محتوای چربی مختلف وجود دارد ، طعم و بافت آن کمی متفاوت است. بیایید صادق باشیم ، چیز خاصی در مورد پنیر سفید ترکی وجود ندارد. از نظر قوام و طعم ، با پنیر فتا معمولی یا فتا یونانی تفاوتی ندارد. به سختی می توان آن را برای سوغات از ترکیه به خانه آورد. پنیر سفید در ترکیه به طور جداگانه ، روی ساندویچ ، در سالاد خورده می شود. این به عنوان پر کردن کالاهای پخته شده اضافه می شود - نان ، برکی ، پیتزا. در ترکیه مطمئناً آن را امتحان خواهید کرد ، از دست دادن آن غیرممکن است. قیمت - از 40 تا 100 لیر ترکیه برای هر کیلوگرم ، اساساً به نوع شیر تولیدی پنیر بستگی دارد. ما مارک های تجاری را توصیه می کنیم: Doğruluk ، İçim ، Pınar ، Tahsildaroğlu.بخاطر داشته باشید که این بسته نه تنها پنیر بلکه آب نمک نیز در بر خواهد داشت. برخی از تولیدکنندگان آب نمک زیادی دارند اما شما هنوز هم باید هزینه آن را پرداخت کنید.

  1400/4/5 5:49
 • ناشناس :

  پنیر آب پنیر (لور پینیری) کلمه "لور" در ترکیه به معنای چندین محصول مختلف است. اولین آن پنیر دلمه لبنی است. می توانید آن را بچشید و تفاوت چشایی را حس کنید. محصول دوم به نام "لور" آب پنیر است که آب پنیر نیز نامیده می شود. این محصول مشابه ریکوتای ایتالیا است. برای تولید آن از آب پنیر باقی مانده از تولید انواع دیگر پنیر استفاده کنید. لور Whey یک محصول غذایی بسیار سالم ، خوش طعم و کم کالری است - 100-120 کیلوکالری / 100 گرم. در ترکیه نیز بسیار ارزان است. به دلیل هزینه کم آن ، آنها دوست دارند از آن در برک و سایر محصولات پخته شده استفاده کنند. در ترکیه ، آنها شیرینی ها و کلوچه های پنیر ، دلما و سارما با پر کردن پنیر را تهیه می کنند. چگونه بگوییم؟ به محتوای کالری روی برچسب نگاه کنید. اگر میزان کالری آن از 100 تا 150 کیلوکالری در 100 گرم است ، پس آب پنیر دارید. اگر بیش از 200 باشد ، پس این پنیر دلمه است. قیمت لور آب پنیر از 15 تا 25 لیر ترکیه برای هر کیلوگرم است

  1400/4/5 5:55
 • ناشناس :

  پنیر دودی (Isli Peyniri یا Füme Peyniri) این پنیرهای نیمه سفت هستند که به دایره های 800 تا 2 کیلوگرم تبدیل می شوند و سپس روی چوب کاج دود داده می شوند. پوست پنیر قهوه ای می شود. مغز پنیر به رنگ زرد خامه ای در می آید ، بافت آن کمی خرد می شود. اغلب در فروشگاه ها انواع "Isli Çerkez" ("چرکس دودی") وجود دارد. مارک های معروف: alnal ، Yöre ، Lente. پنیرهای دودی در ترکیه محبوبیت زیادی ندارند. در درجه اول به دلیل قیمت بالا. علاوه بر این ، آنها طعم دودی کم ندارند ، طعم آن بسیار متوسط ​​است. توصیه ما: ابتدا بسته ای از حداقل وزن (معمولاً 200 گرم) خریداری کنید ، آن را امتحان کنید و اگر دوست دارید آن را برای سوغات و آوردن به خانه خریداری کنید. در سوپرمارکت های بزرگ پنیر دودی به صورت وزنی فروخته می شود ، می توانید 100 گرم نمونه تهیه کنید. İsli Örgü Peynir ، یک پنیر قلمی دودی را نیز امتحان کنید. قیمت هر کیلوگرم از 60 تا 100 لیر ترکیه است.

  1400/4/5 5:59
 • ناشناس :

  پنیر Dil Peyniri پنیر Dil Peyniri به صورت استوانه ساخته می شود که به راحتی به الیاف تقسیم می شود. آنها دوست دارند اینجا آبجو بخورند. ترک ها مسلمان هستند ، اما آنها همچنین آبجو می نوشند ، هرچند نسبتاً کم - حدود 10 لیتر هر نفر در سال. پنیر Dil به عنوان میان وعده آبجو در ترکیه نیز محبوب است. اغلب با گوجه فرنگی و / یا گردو خورده می شود. از Dil در ظروف استفاده نمی شود. واقعیت این است که حتی در هنگام ذوب شدن ساختار الیافی خود را حفظ می کند. برای پیتزا ، برک یا سایر محصولات پخته شده مناسب نیست. علاوه بر این ، قیمت نسبتا بالا است. اگر پنیر Dil Peyniri را خریداری کنید ، ماندگاری آن از 3 روز بیشتر نمی شود. یعنی مطلوب است که بلافاصله بخورید. Dil در بسته بندی اصلی خود ماندگاری بیشتری دارد - به برچسب مراجعه کنید. قیمت - از 70 تا 85 لیر ترکیه برای هر کیلوگرم. از مارک ها ما اول از همه "Tahsildaroğlu" را توصیه می کنیم.

  1400/4/5 6:05
 • ناشناس :

  در ترکیه پنیرهای اصلی اروپایی را می توانید در قفسه های سوپرمارکت ها پیدا کنید. یعنی در صورت تمایل می توانید بخرید. اما این بی فایده است ، زیرا قیمت ها دو برابر از اروپا گران تر است. - برخی از پنیرها در آب نمک فروخته می شوند. به خاطر داشته باشید که در حین حمل و نقل به خانه آب نمک می تواند ریخته شود ، و سپس چیزهای داخل چمدان را خراب کنید. بهتر است در مورد محافظت از بسته بندی شکننده چنین پنیری فکر کنید. - قوانین بهداشت را فراموش نکنید ، غذا را با دست های شسته شده بخورید. ترکیه کشوری گرم است و هر باکتری در اینجا سریعتر تکثیر می شود.

  1400/4/5 6:12
 • طاهره مصطفوی :

  واردات عتیقه به خاک ترکیه و همچنین صادرات آنها از این کشور کاملاً ممنوع است

  1400/4/5 11:49
 • طاهره مصطفوی :

  مقامات گمرک ترکیه چگونه عتیقه را تعریف می کنند؟ بسیار ساده - "با چشم". اگر یک ساعت مچی عتیقه از پدربزرگتان باقی مانده است یا یک جعبه سیگار خانوادگی ، پس همه آن را در خانه بگذارید

  1400/4/5 18:11

بیشتر بخوانید