از ترکیه چی بیاریم چی نیاریم

در

 جالب ترین ، رنگارنگ ، مفیدترین هدیه و سوغاتی هایی را که می توانید از تعطیلات خود در ترکیه به همراه داشته باشید ، بخوانید. آنچه برای همه جالب است ، مکان خرید ، نحوه انتخاب بهترین ها ، قیمت ها و تفاوت های ظریف مهم دیگر است .

قیمت های این مقاله در ژوئن 2021 به روز شده است.  ما قیمت ها را با لیر ترکیه نقل می کنیم ، زیرا این لیر است که در بیشتر ترکیه استفاده می شود. ولی!

در استراحتگاه های دریای اژه ( بدروم ، مارماریس ، فتحیه ، کوش آداسی ) قیمت ها اغلب با لیر تعیین می شوند. فروشندگان دلار و یورو را می پذیرند ، اما با نرخ نامطلوبی. گاهی اوقات برچسب های قیمت به طور همزمان در سه ارز قرار دارند. منطقی است که ارز را با لیر ترکیه عوض کنید و در نتیجه پس انداز کنید.

در استراحتگاه های مدیترانه ای ( آنتالیا ، بلک ، کمر ، سیده ، آلانیا ) قیمت ها معمولاً بلافاصله به دلار یا یورو نقل می شوند. و در اینجا تغییر پول هیچ فایده ای ندارد ، شما چیزی پس انداز نمی کنید.

 

چشم زخم

چشم نظر

  چشم زخم معروف ترکی در بین گردشگران پرفروش ترین است. و جای تعجب نیست ، زیرا زیبا ، ارزان ، رنگارنگ است و طبق باور عمومی از چشم بد محافظت می کند. اکنون نظر به یکی از نمادهای ترکیه تبدیل شده است. در ترکی به آن "nazar boncuğu" ("نازار boncu") یا "gökçe" ("gookche") یا "munçuk" ("munchuk") گفته می شود.

طبق افسانه ها ،  Nazar از چشم بد محافظت می کند. و اگر نظر شکسته یا گم شده است ، پس باید شادی کنید. اعتقاد بر این است که به این ترتیب نظر عملکرد خود را انجام داده و صاحب را از چشم بد نجات داده است.

این چشم زخم از شیشه آبی ساخته شده است که روی آن چشم با استفاده از رنگ های سفید و آبی (کمتر زرد) کشیده می شود. نازارها در ترکیه از اشکال بسیار متنوعی برخوردار هستند: گردنبند ، دستبند ، انگشتر ، زنجیر کلید ، بشقاب و سایر ظروف ، تخته برش ، آهن ربا یخچال ، قاب گوشی ، دکوراسیون منزل و موارد دیگر.

توجه داشته باشید که nazar هیچ اهمیت مذهبی ندارد ، خوش شانسی نیست. این فقط در برابر چشم بد و آسیب محافظت می کند ، اما نه بیشتر.

کلمه "نظر" عربی است ، به "نگاه" ترجمه می شود ، و کلمه "بونگجو" از قبل ترکی است که به عنوان "مهره" ترجمه شده است.  نظر توسط ترک ها اختراع نشده است. تعویذهای مشابه در آبادی های باستان در سراسر مدیترانه یافت شده اند ، که نمونه های اولیه آن به 1600 سال قبل از میلاد برمی گردد. با این حال ، ظاهر مدرن نظر و طرح رنگ قبلاً در ترکیه ابداع شده بود.

نظرها از هر شکل ، اندازه و نوع در تمام مغازه های هدیه فروشی به فروش می رسند. قیمت  با اندازه متوسط ​​8 لیر ترکیه است. قیمت یک عدد کوچک حتی می تواند یک لیر باشد.

بر این اساس ، هرچه اندازه نازار بزرگتر یا پیچیده تر باشد ، گران تر است. یک حلقه نقره ای با یک نظر می تواند 500-600 لیره باشد. قیمت گوشواره های طلا با طرح چشم زخم می تواند 2000 تا 3000 لیره باشد.

 

کلاه فاس

کلاه فاس 

کلاه سنتی ساخته شده از نمد ، که به شکل استوانه یا مخروط کوتاه ساخته می شود. رنگ سنتی قرمز است که غالباً منگوله ای تزئینی در بالا دارد. فاس یکی از نمادهای ترکیه است ، گرچه به هیچ وجه توسط ترک ها اختراع نشده است.

فز (به ترکی fez) در مراکش اختراع شد و تا سال 1927 از شهر فز ، پایتخت مراکش نامگذاری شد. fez تنها در دهه 1820 به نماد ملت ترکیه تبدیل شد. سلطان محمود دوم در سال 1826 جنیسارها را برکنار کرد و لباس جدیدی به سبک اروپایی به ارتش معرفی کرد. fez تبدیل به یک کلاه سربازی اجباری شد. همچنین ، محمود دوم به مقامات دستور داد که یک کلاه استفاده کنند و استفاده از عمامه را ممنوع کرد. در آن زمان در امپراتوری عثمانی ، این اصلاحات فوق العاده بود.

نقشه محمود دوم جواب داد. این کشور شروع به نوسازی کرد و fez به یکی از نمادهای کشور تبدیل شد. این ایده در کشورهای همسایه مطرح شد و این جشن در شرق رواج یافت. رایج ترین رنگ برای fez قرمز است.

فاس چنان نماد تثبیت شده امپراتوری عثمانی بود که مصطفی کمال آتاتورک آن را در سال 1925 ممنوع کرد. به طور طبیعی ، اکنون این ممنوعیت دیگر عملی نیست ، اما ترک ها خود به ندرت فِز می پوشند ، در اینجا به راحتی پذیرفته نمی شود. 

اکنون  در درجه اول سوغاتی برای گردشگران است. آنها دو نوع از آنها را می فروشند. اولین مورد در واقع مقوایی است که با پارچه پوشانده شده و فقط یک سوغات است. قیمت چنین فزی 3-5 دلار است.

فاس واقعی ساخته شده از نمد در حال حاضر گران تر است - از 20 دلار و تقریباً تا بی نهایت. فاس با گلدوزی با نخ ابریشم یا طلا وجود دارد. یافتن یک فاس واقعی مسئله ساز است ، اما ممکن است.

 

ادویه جات ترشی جات

ادویه جات ترشی جات

از 30 ادویه در غذاهای ترکی استفاده می شود ، اما خرید همه آنها در ترکیه و بردن آنها به خانه دیگر فایده ای ندارد. فقط تعداد کمی از آنها ممکن است جالب باشند. یعنی یا در ترکیه طعم یا بوی خاصی دارند یا یافتن آنها در اینجا مشکل است و یا قیمت در فروشگاه های ترکیه بسیار بالا است.

سوماخ ( ترکی : Sumac) در آشپزی ترکی برای غذاهای گوشتی و مانتی (کوفته) استفاده می شود. همراه با پیاز به غذاهای جگر اضافه می شود. سماق طعم کمی تند و لیمو می دهد. یافتن سماق خوب دشوار است ، بنابراین توصیه می کنیم آن را در ترکیه خریداری کنید.

نیژلا (ترکی: Çörek otu) ، معروف به "زیره سیاه". در آشپزی ترکی  برای کالاهای پخته شده و رول بسیار رایج است. ترک ها علاوه بر پخت ، نودجلا را به سیب زمینی و سبزیجات اضافه می کنند و در ماریناد استفاده می شود. زیره سیاه ترکی یکی از بهترین های جهان محسوب می شود ، دارای طعم و رایحه فوق العاده است.

کومین (ترکی: Kimyon) فقط آن چاشنی است که به دلمه ، سارما و کوفته (کتلت) ترکی طعم منحصر به فرد می بخشد. زیره نیز غالباً به گوشت و سوپ اضافه می شود. طعم آن با کمی تلخی تند است.  بیشتر اوقات به روش ایرانی "زیره" نامیده می شود. طبیعتاً زیره ترکی یکی از بهترین زیره های جهان است.

فلفل دلمه (تور.: ینی باهار) در ترکیه شگفت انگیز است. بوی غنی و درخشان ، طعم آن نرم و دلپذیر است. در غذاهای ترکی ، فلفل دلمه ای را می توان چاشنی کلیدی نامید. باید به هر ظرف گوشت چرخ کرده و همچنین به غذاهای برنجی اضافه شود.

پونه کوهی (ترکی: Kekik) ادویه ای همه کاره در غذاهای ترکی است. پونه کوهی بیشترین محبوبیت را به عنوان جز ماریناد گوشت بدست آورده است. همچنین به طور فعال به سوپ و سالاد ، غذاهای لوبیا اضافه می شود. ترک ها پونه کوهی درست می کنند ،  اعتقاد آنها به کاهش وزن کمک می کند و معده را آرام می کند.

بهتر است ادویه جات را در بازار خریداری کنید ، جایی که قبل از خرید بو و طعم آن را امتحان کنید. علاوه بر این ، پیاده روی در کنار ادویه جات در حال حاضر سرگرم کننده است که این دسته گل بی نظیر از رایحه های بیرون آمده از پیشخوان را می چشید. با این حال ، به یاد داشته باشید که در بازار ، ادویه جات را در بسته بندی اصلی خود خریداری نکنید. افسران گمرک در مرز ممکن است یک سوال داشته باشند: "چه چیزی را در کیسه حمل می کنید؟"

در سوپرمارکت می توانید ادویه جات را در بسته بندی اصلی آنها بخرید ، اما کیفیت ، طعم و رایحه آنها متفاوت خواهد بود.ما قیمت نمی دهیم ، زیرا قیمت ها از منطقه ای به منطقه دیگر ، از تنوع به دیگری ، بین ادویه های فروشگاه و بازار متفاوت است.

 

سرامیک

سرامیک

سرامیک در خاک ترکیه امروزی حداقل 5 هزار سال تولید شده است. البته ، سبک ها و فن آوری های باستان مربوط به گذشته است ، اما آنها هموار با سنت های سلجوقیان از ایران و عثمانی ادغام می شوند. سرامیک ترکی حتی در دوران امپراتوری عثمانی در دنیا بسیار ارزشمند بود و امروزه نیز از  ارزش زیادی برخوردار است.

سرامیک های عثمانی در درجه اول به دلیل کاشی و نه ظروف معروف هستند. البته بعید به نظر می رسد آوردن کاشی و سرامیک از ترکیه برای کسی پیش بیاید. اگرچه گردشگرانی هستند که بسته های کاشی را حمل می کنند. توصیه نمی کنیم این کار را انجام دهید.

کارد و چنگال هدیه راحت تری برای حمل و نقل است. محبوب ترین هدایا بشقاب ها ، کوزه ها ، کاسه های سس هستند.

یک نکته مهم! قوانین ترکیه نیازی به برچسب گذاری محصول با کشور مبدا ندارد. بر این اساس ، در یک فروشگاه سوغاتی شانس بسیار زیادی برای خرید سرامیک چینی تحت عنوان ترکی وجود دارد. محل خرید خود را با دقت انتخاب کنید. بهتر است یک فروشگاه خاص پیدا کنید یا از یک کارخانه خریداری کنید.

بیشتر از همه ، سرامیک های ترکی به دلیل الگوهایشان معروف هستند.سفال های ایزنیک به دلیل نقش های پیچیده قرمز ، آبی و سفید ، گاهی سبز ، سیاه و فیروزه ای به عنوان رنگ های فرعی اضافه می شوند.

سفالهای چاناکاله بسیار رنگارنگ است. از ضربات قلم مو صریح در اینجا استفاده می شود تا نشان دهد که چقدر این کالا توسط دست ساخته شده است. رنگهای اصلی سبز ، قهوه ای ، بژ ، زرد است. کوزه ها و مجسمه هایی از چاناکاله اغلب در فروشگاه ها یافت می شوند ، ظروف خانگی نادر است.

قیمت بستگی زیادی به کیفیت دارد. اگر می خواهید یک بشقاب نقاشی شده با دست امضا شده توسط استاد خریداری کنید ، پس  100 لیر ترکیه در نظر بگیرید. اگر سوغاتی را با این اصل خریداری کنید که "اگر فقط زیبا باشد ، آن را روی قفسه می گذارم" ، با 10 لیر یکی را که بیشتر دوست دارید انتخاب کنید.

 

 آلات موسیقی

 آلات موسیقی

در موسیقی کلاسیک ترکی از چندین ابزار رنگارنگ و جالب استفاده شده است که ارزان قیمت به گردشگران فروخته می شوند.ساز زهی سنتی "bağlama" بسیار رنگارنگ به نظر می رسد. به لوت اروپایی نزدیک ترین است. حاشیه دارای همان پشت عمیق است ، اما گردن طولانی تری دارد. این ساز معمولاً با استفاده از انگشتان نواخته می شود ، این روش "shelpe" نامیده می شود.

قیمت باهلاما - از 100 لیره ترکیه. البته ، با کمترین قیمت می توانید فقط ساده ترین ابزاری را بخرید که فقط برای اهداف تزئینی مفید باشد.

ساز ارزان تری "بالابان" (معروف به "می") نامیده می شود. آن را با طبل اشتباه نگیرید ، زیرا BaLaban ترکی یک ساز بادی است. بالابان 7 سوراخ دارد. شما می توانید یک بالبان را به قیمت 30 لیر ترکیه خریداری کنید.

ساز بسیار رنگارنگی "karadeniz kamenjesi". این ساز آرشه ای است که مقایسه آن با هر چیزی دشوار است. احتمالاً او نزدیک ترین فرد به ویولنسل است. در حالی که می توان گفت یکی از اقوام بالالایکا است ، فقط 3 رشته دارد.

خرید karadeniz kamenjesi بسیار دشوار است ؛ آنها به ندرت در مغازه های سوغات در استراحتگاه ها به فروش می رسند. قیمت - 200-300 لیر.

 

روغن زیتون

روغن زیتون

روغن زیتون ترکیه بهترین محسوب نمی شد. و این یک بار بود ، زمانی که استانداردهای ترکیه بسیار عقب تر از جهان بود. قبلاً ترکها روغن را فشرده و مصرف می کردند که طبق استانداردهای جهانی قابل خوردن نیست.

اما اکنون همه چیز تغییر کرده است. استانداردها منجر به هنجارهای جهانی شد ، شرکت ها مدرنیزه شدند. امروزه روغن زیتون ترکیه از نظر کیفیت با یونان ، ایتالیا ، اسپانیایی و تونس قابل مقایسه است. ترکیه به بیش از 100 کشور دنیا روغن صادر می کند. در سال 2016 ، ترک ها جایزه اول طعم و کیفیت را در نمایشگاه روغن در نیویورک به دست آوردند.

در سال 2020 ، ترک ها یک موفقیت فوق العاده را جشن گرفتند. آنها در NYIOOC نیویورک 18 جایزه طلا و 10 نقره کسب کردند. این موفقیت چشمگیر است.

کیفیت روغن در درجه اول توسط شاخص "اسیدیته" تعیین می شود ، که نباید بیش از 3.3 exceed باشد. این رقم توسط ترک ها ابداع نشده است ، این استانداردهای شورای بین المللی روغن زیتون است.

گرانترین نوع ترکی Erken hasat naturel sızma zeytinyağı (روغن اول فصل) نام دارد. این ماده از زیتون جوان فشرده می شود ، که 2-3 برابر بیشتر از فشار از زیتون رسیده صرف می شود. قیمت به ترتیب گران تر است - از 60 لیر ترکیه در هر لیتر.

بهترین نوع زیتون رسیده Naturel sızma zeytinyağı نام دارد. اسیدیته این روغن از 0.8٪ فراتر نمی رود. قیمت معمول این نوع روغن از 40 لیر ترکیه در هر لیتر است. شما می توانید 20-25 لیر برای تبلیغات در سوپرمارکت ها خریداری کنید.

ما خرید روغن با کیفیت پایین را توصیه نمی کنیم. قفسه های فروشگاه های ما با چنین روغنی پر شده است ، حمل هیچ فایده ای ندارد.

معروف ترین مارک های روغن زیتون در ترکیه: Kilye ، Hiç ، Selatin ، Orfion ، Kürşat ، Laleli ، Dino. ما ابتدا این مارک ها را توصیه می کنیم.

ساده ترین راه خرید روغن زیتون در سوپرمارکت است. اول ، شما قطعاً قیمت های گزافی پرداخت نمی کنید. در مرحله دوم ، تبلیغات و تخفیف های بزرگ وجود دارد. به نزدیکترین CarrefourSA یا Migros بروید.

 

لامپ های ترکی

لامپ های ترکی

لامپ های موزاییکی از شیشه های رنگی ساخته شده اند. لامپ های واقعی ترکیه با دست ساخته می شوند. با این حال ، در فروشگاه های سوغات ، به احتمال زیاد نمونه های چینی را پیدا خواهید کرد. اما هنوز هم زیبا به نظر می رسد.

در واقعیت ، این کار چندان عملی نیست. چنین لامپ به خودی خود نور زیادی را جذب می کند ، شما باید یک لامپ قدرتمند درون آن قرار دهید. به عنوان منبع اصلی نور در خانه اصلا مناسب نیست.

اما لامپ های ترکیه به عنوان یک منبع نور ثانویه ایده آل هستند. رنگ را می توان برای ایجاد یک فضای خاص مطابقت داد. به عنوان مثال ، رنگ های روشن برای سرگرمی ، رنگ های تیره تر برای یک محیط صمیمی ، رنگ های ملایم برای آرامش و خواب.

توجه! اگر تصمیم به خرید چراغ موزاییک دارید ، در حین پرواز به خانه ، حتماً آن را با خود در چمدان دستی داشته باشید. این موضوع شکننده است و ممکن است در پرواز در چمدان سالم بماند ، به خصوص با توجه به برخورد نه چندان مودبانه لودرها نسبت به چمدان های گردشگران.

لامپ ها را می توان تقریباً در هر فروشگاه هدیه ای خریداری کرد. قیمت نمونه های "ساخت چین" از 25 تا 100 لیره ترکیه است. برای یک لامپ دست ساز واقعی ترکیه ، شما باید از 200 لیر پرداخت کنید. بر این اساس ، هرچه اندازه بزرگتر باشد ، گران تر نیز خواهد بود.

 

پنیرهای ترکیه

پنیرهای ترکیه

وقتی گردشگران با بوفه هتل پنیر را در ترکیه امتحان می کنند ، تجربه معمولاً وحشتناک است. این احساس ایجاد می شود که ترک ها اصلاً بلد نیستند پنیر درست کنند. هیچ کدام از این ها درست نیست ، آنها در این کار بسیار ماهر هستند. فقط اینکه در هتل ها گردشگران نه تنها با پنیر ، بلکه با یک محصول پنیر مصنوعی تغذیه می شوند. فقط در هتل های گران قیمت می توانید پنیر ترکیه با کیفیت عالی پیدا کنید.

به طور متوسط ​​ساکنان ترکیه 7.8 کیلوگرم پنیر در سال مصرف می کنند ترک ها پنیر را  بیش از ما دوست دارند.

بیشتر پنیرهایی که ترک ها مصرف می کنند پنیرهای سفید تازه هستند ، شبیه فتا یونانی و پنیر بالکان. این خانواده پنیرها "Beyaz peynir" ("بیاز پینیر") نامیده می شوند. این نوع پنیرها برای صبحانه خورده می شوند ، برای پر کردن کالاهای پخته شده ، ساندویچ ها ، سالادها استفاده می شوند.

محبوب ترین نوع پنیر جوان در ترکیه Taze Kaşar (تازه کاشار) نام دارد. دارای بافت صاف ، نرم ، سفید ، اما گاهی کمی مایل به زرد است.

 

 Taze Kaşar کلاسیک از شیر گاو تهیه می شود ، قیمت آن 40-55 لیر ترکیه برای هر کیلوگرم است. ما توصیه می کنیم از خرید سوپر مارکت های CarrefourSA یا Migros ، جایی که تقریباً همیشه مجموعه ای مناسب و معقول وجود دارد و قیمت ها خوشایند است.

بهترین پنیر ترکی نیمه سفت Eski Kaşar (اسکی کاشار) است. معمولاً از مخلوط شیر گاو و گوسفند تهیه می شود. قیمت در حال حاضر بالاتر است - از 70 لیر برای هر کیلوگرم. ما همچنین خرید در سوپرمارکت ها را توصیه می کنیم.

بیش از صد نوع پنیر در ترکیه تولید می شود ، ما فرصتی برای گفتن در مورد همه آنها نداریم. اگر می خواهید از این تنوع قدردانی کنید ، به بازار بروید ، جایی که می توانید قبل از خرید آن را امتحان کنید. اما قوانین بهداشت را فراموش نکنید!

ما به شما هشدار می دهیم! هر پنیری که وارد شود باید در بسته بندی اصلی باشد. اگر پنیری باز و بدون بسته بندی حمل می کنید ، البته اگر مامورین گمرکی آن را پیدا کنند ، می توانند آن را توقیف کنند.

 

ادکلن لیمو

ادکلن لیمو

در ترکیه بسیار محبوب است. و این حتی یک ادکلن نیست ، بلکه آب معطر است که ترکها در همه جا استفاده می کنند. در درجه اول به عنوان ادکلن برای خودتان و عطر و طعم به خانه اضافه می کنید. این آب معطر "kolonya" ("کلونیا") ، و لیمو "kolonya limonesi" ("کلونیا limonesi") نامیده می شود.

مواد لازم: 80٪ الکل اتیل ، آب ، طعم لیمو.

ادکلن لیمو  کلونیا  به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شود و حتی برای شستن دستها قبل از غذا استفاده می شود. همچنین اعتقاد بر این است که به آکنه کمک می کند. ترک ها نیز معتقدند که این باعث ترسیدن پشه ها می شود و در صورت نیش حشره باید زخم را اسپری کنند. چقدر در برابر پشه های ما کار می کند؟ ما نمی توانیم بگوییم اگر می دانید ، در نظرات انتهای این مقاله بنویسید.

اعتقاد بر این است که ادکلن لیمو باعث بهبود سرگیجه و میگرن می شود. برای غش استفاده می شود.

از ادکلن لیمو آنقدر زیاد استفاده می شود که می توانید آن را در بسته های 5 لیتری در فروشگاه ها بخرید! تا به حال ادکلن را در بسته های 5 لیتری دیده اید؟ سپس به یک سوپرمارکت بزرگ در ترکیه بروید ، جایی که می توانید این را ببینید. در حومه شهر ، آن را از داخل شیر می فروشند!

وقتی میهمان به خانه می آید ، به طور سنتی ادکلن لیمو و شیرینی به او پیشنهاد می شود تا بعد از سفر بتواند تازه شود.

یک بطری 0.4 لیتری کلونیا  را می توان با 15-18 لیر خریداری کرد ، یک بطری 1 لیتری کلونیا  - 25-30 لیر ، بطری 150 میلی لیتر کلونیا  - 5-7 لیر.

 

لباس و دامن برای رقص شکم

لباس و دامن برای رقص شکم

سوغاتی بسیار محبوب در بین گردشگران. البته گردشگران ما این لباس ها را برای رقص خریداری نمی کنند بلکه لباس های زیبا و رنگارنگ می خرند. برخی از این طریق به زندگی زناشویی تنوع می بخشند که این نیز بسیار خوب است.

بر این اساس ، لباس ها و دامن های موجود در مغازه های سوغات به هیچ وجه برای رقصیدن نیست ، بلکه بیشتر سوغاتی های ساخت کشور چین است.

لباس های دارای سکه های دوخته شده ، مهره ها و مهره ها به خصوص محبوب هستند. این لباس ها معمولاً یک یا دو بار شستن را تحمل می کنند. دکور شروع به خراب شدن می کند و شما فقط از هر بار دوختن آن خسته خواهید شد.

بنابراین ، به سادگی زیباترین را انتخاب کنید. شما می توانید یک لباس واقعا زیبا را با قیمت 200-300 لیر خریداری کنید. دامن به طور جداگانه - 60-100 لیر. نکته اصلی این است که لباس متناسب است ، توصیه می کنیم همیشه قبل از خرید آن را اندازه بگیرید. ما به شدت توصیه نمی کنیم چنین لباسی را بدون حضور  شخصی برای کسی به عنوان سوغات خریداری کنید.

اگر می خواهید یک لباس رقص واقعی واقعی خریداری کنید ، پس باید به فروشگاه های لباس خوب بروید. از 500 لیره و بیشتر آماده پول دادن شوید. یک دست لباس دست ساز حرفه ای حتی از 2000 لیره نیز هزینه بیشتری دارد.

 

 اولتو

 اولتو

یک سنگ نیمه قیمتی سیاه و سفید که فقط در ترکیه یافت می شود. در ترکی "Oltu taşı" ("اولتو تشی"). این ماده در استان ارزروم در شرق ترکیه استخراج می شود که از آن سنگ "سنگ ارزروم" نیز نامیده می شود. همچنین "سنگ جت" یا "عنبر سیاه" نامیده می شود ، اگرچه مقایسه اخیر به وضوح نامناسب است ، زیرا سنگ اولتو چندین برابر ارزانتر از عنبر است.

 

در ترکیه ، سنگ اولتو از قرن هجدهم استخراج می شود و به طور سنتی برای ساخت مهره از آن استفاده می شود. رنگ آن معمولاً سیاه است ، اما می تواند قهوه ای اولتویی یا خاکستری تیره یا سیاه با رنگ مایل به سبز باشد.

Oltu ماهیت بیشتری با ذغال سنگ یا ابسیدین دارد. سنگ اولتو در آتش می سوزد. همچنین هنگام مالش ، الکتریسیته ساکن ایجاد می کند و توانایی جذب گرد و غبار و اجسام کوچک را دارد.

اولتو در خاک نرم است و در اثر تماس با هوا به تدریج سخت می شود. این کار کنترل آن را آسان می کند.

اما مزیت اصلی oltu زیبایی بعد از پرداخت است. در ترکیه نه تنها مهره از آن ساخته می شود ، بلکه انگشتر ، گوشواره ، گردنبند ، دستبند ، گیره های کراوات ، نگهدارنده سیگار و حتی نی های سیگار کشیدن نیز ساخته می شود. آنها همچنین از اولتو ظروف درست می کنند ، اما این نادر است. انواع دکور محبوب است.

مهره های اولتوی کوچک را می توان با 100-150 لیر ، گوشواره نقره ای با سنگ - 150-200 لیر ، حلقه های نقره ای با سنگ - 400-600 لیر خریداری کرد.

 

عسل ترکیه

عسل ترکیه

اکنون ترکیه با حجم سالانه 100000 تن دومین تولید کننده بزرگ عسل در جهان پس از چین است. قبلاً ترکها بعد از آرژانتین در جایگاه 3 بودند اما اکنون از آنها پیشی گرفته اند. در عین حال ، طبق محاسبات متخصصان ، ترکیه فقط 1٪ از پتانسیل سودمند خود را استفاده می کند.

چند صد نوع عسل در ترکیه تولید می شود. مشهورترین آن عسل کاج است که به غیر از ترکیه تقریباً در هیچ جای دیگری یافت نمی شود. در منطقه دریای اژه ، 92٪ چنین عسلی در جهان ، در استان مولا ، 75٪ بدست می آید. این عسل کاج است که اول از همه توصیه می کنیم ، زیرا خرید آن در جای دیگر تقریباً غیرممکن است. در مقایسه با عسل گل ، عسل کاج حاوی گلوکز و فروکتوز کمتری است که طعم آن را نرمتر می کند.

 

طعم عسل بسته به منطقه ، ارتفاع از سطح دریا و مجموعه گلهایی که زنبورها گرده افشانی می کنند متفاوت است. و اصل اصلی انتخاب بهترین عسل ساده است - سعی کنید ، دوباره امتحان کنید.

فراموش نکنید که واردات عسل فقط در بسته های کارخانه ای مجاز است. در سوپرمارکت ها می توانید یک شیشه را برای نمونه تهیه کنید و اگر دوست دارید عسل آن را بخرید.

عسل واقعی (و تقلبی نیست) در ترکیه نمی تواند از 50 لیر ترکیه برای هر کیلوگرم ارزان تر باشد. عسل خوب حدود 100 لیر در هر کیلوگرم است.

 

محصولات از عقیق

محصولات از عقیق

سنگ ارزشمند (اما نه گرانبها). اعتقاد بر این است که ترکیه دارای بزرگترین ذخایر فسیلی جهان است. Onyx بسیار زیبا به نظر می رسد ، دارای راه راههایی در تمام رنگهای رنگین کمان. رنگ لایه های اونیکس به مواد جاسازی شده در سنگ بستگی دارد.

اکنون ترک ها تقریباً همه چیز را از عقیق ساخته اند: بشقاب و فنجان ، مجسمه های تزئینی ، جواهرات ، جعبه های جواهرات ، زنجیرهای کلیدی ، قطعات شطرنج ، شمعدان. همه اینها به مقدار زیاد در مغازه های هدیه فروشی موجود است.

اونیکس را تا بابل باستان ، یونان باستان و امپراتوری روم می شناختند. از آن زمان ، تعداد باورهای نجومی در مورد خواص درمانی آن جمع شده است. اما اکنون ، در عصر علوم پیشرفته ما ، بدیهی است که فقط تعداد کمی از آنها درست هستند.

پارسیان معتقد بودند که اونیکس صرع را درمان می کند. متخصصان زنان و زایمان انگلیسی ، با در نظر گرفتن بیهوشی سنگ ، روی سینه زنان  در هنگام زایمان عقیق (اونیکس) قرار می دهند. پلینی بزرگ ، نویسنده مشهور رومی ، چندین روش درمانی برای اونیکس را در تاریخ طبیعی خود شرح داده است. با این حال ، همه این خواص توسط علم ثابت نشده است.

با این حال ، خواص درمانی اونیکس به طور عینی وجود دارد. به عنوان مثال ، عقیق با لایه های قهوه ای حاوی آهن است. اگر از یک فنجان با چنین عقیقی بنوشید ، بدن آهن مورد نیاز را دریافت می کند. عقیق سبز شامل مس است که بدن ما به مقدار کم به آن نیاز دارد.

اونیکس برای افراد باستان نیز معنایی عرفانی داشت. یونانیان باستان با تصویر خدای آرس از آن تعویذهایی می ساختند و معتقد بودند که در جنگ قدرت و شجاعت می بخشد. رومی ها عقیق را سنگ الهه زهره می دانستند و معتقد بودند که پوشیدن آن باعث زیبایی زنان می شود. در دوران رنسانس اعتقاد بر این بود که عقیق فرد را سخنور می کند و قدرت نطق می دهد.

این همه است یا نه؟ خودتان می توانید با خرید هر کاردستی اونیکس آن را بررسی کنید. قیمت یک پیکره یا فنجان با اندازه متوسط ​​30 لیر است ، یک رقم ساده و کوچک را می توان با 10 لیر خریداری کرد.

و خبر خوب شما قطعاً عقیق واقعی خواهید خرید ، هیچ جعلی وجود ندارد. واقعیت این است که اونیکس ارزان است ، ساختن جعلی  آن فایده ای ندارد.

 

پشتمل

پشتمل

حوله های سنتی در حمام ترکی. این کلمه از زبان فارسی گرفته شده و به معنای واقعی کلمه به معنای "حوله سیاه" است. اکنون در ترکیه در همه اندازه و رنگ ساخته می شوند. از خارج ، حاشیه اطراف لبه ها به راحتی قابل تشخیص است.حوله 100٪ پنبه ای در ترکیه "Peştemal". به آنها "همام" یا "فوتا" نیز گفته می شود.

حوله های پشتمل بسیار نازک و سبک هستند اما توانایی جذب رطوبت آنها از حوله های ضخیم  بیشتر است. پشتمل چندین برابر سریعتر خشک می شود و در هنگام شستشو کمتر خراب می شود. علاوه بر این ، شن و ماسه به سختی به این حوله های ترک می چسبد .

راز حوله های ترکی استفاده از 100٪ پنبه و الیاف بسیار نخی است. اما علاوه بر پنبه ، كتان یا ابریشم نیز وجود دارد. ترک ها نه تنها از پارچه ای مشابه حوله درست می کنند ، بلکه لباس راحتی ، رومیزی ، روتختی ، دستمال و موارد دیگر نیز درست می کنند.

اندازه استاندارد 180 *100 *100 سانتی متر است ، در حالی که وزن حوله تنها 220-250 گرم است! قیمت چنین حوله ای از 100 لیر ترکیه است. آنها در همه جا فروخته می شوند ، اما ما به فروشگاه های سوغات توصیه نمی کنیم. بهتر است به نزدیکترین مرکز خرید بزرگ بروید.

 

صابون زیتون

صابون زیتون

این هدیه بسیار محبوبی است که گردشگران از تمام کشورهای مدیترانه ای به همراه دارند. صابون زیتون ملایم است ، پوست را تحریک نمی کند ، برای بدن خوشایند است. در زبان ترکی "zeytin sabunu" نامیده می شود.

در ترکیه ، صابون زیتون با افزودن رایحه های مختلف درست می شود ، مانند تمام کشورهای مدیترانه ای. محبوب ترین رایحه ها عبارتند از: انار ، یاس ، عسل ، گل رز ، اسطوخودوس. صابون های میوه ای زیتونی اغلب به شکل و رنگ آن دسته از میوه ها ساخته می شوند که رایحه آنها اضافه می شود.

قیمت صابون زیتون از هر کیلوگرم 25 لیر شروع می شود و اگر در قطعات بزرگ خریداری شود گران تر است. با این حال ، فروشگاه های سوغات قطعات بزرگ را نمی فروشند ، شما می توانید قطعات حدود 100 گرم را با 10-12 لیر خریداری کنید.

همچنین باید در مورد صابون سیاه ترکی صحبت کنیم. این ترکیب خاصی است که در حمام ها برای از بین بردن لایه بالایی اپیدرم و لطافت پوست استفاده می شود. صابون سیاه بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ حمام ترکیه است.

از نظر قوام ، صابون سیاه ترکی بیشتر شبیه یک پماد است تا صابونی جامد که ما به آن عادت کرده ایم. ترکیب صابون سیاه بسیار ساده است: روغن زیتون سیاه ، آب و مواد معدنی حاوی هیدروکسید پتاسیم.

توجه! هیدروکسید پتاسیم یک قلیایی بسیار قوی است. از صابون سیاه با دقت و اعتدال استفاده کنید تا به پوست آسیب نرساند. هرگز اجازه ندهید صابون سیاه وارد چشمان شما شود! 

صابون بلدی را فقط با صابون سیاه اشتباه نگیرید ، اینها چیزهای کاملاً متفاوتی هستند. از آنجا که محصول خاص است ، در همه جا به فروش نمی رسد. به سختی می توانید آن را در مغازه های سوغاتی و سوپرمارکت ها پیدا کنید. به دنبال فروشگاه لوازم حمام باشید.

 

چای ، لیوان چای ، قوری

چای ، لیوان چای ، قوری

ترک ها فقط چای را دوست ندارند ، در اینجا سنت های چای بخشی جدایی ناپذیر از هویت و فرهنگ ملی است. یک ترک متوسط ​​سالانه 3.16 کیلوگرم چای مصرف می کند ، شماره یک در جهان. برای مقایسه ، انگلیسی ها 1.94 کیلوگرم مصرف می کنند. ترکیه سالانه حدود 200000 تن چای تولید می کند که حدود 6٪ کل  چای در جهان است.

در ترکیه ، ده ها نوع مختلف با مواد افزودنی سیب ، گل رز وحشی ، گل رز ، انار ، گل های لیندر و سایر مواد ایجاد شده است. با این حال ، خود ترک ها به سختی از این گونه ها استفاده می کنند ، آنها چای سیاه معمولی را که در سواحل دریای سیاه ترکیه کشت می شود ترجیح می دهند.

در ترکی ، چای "çay" نامیده می شود ، درست مثل چای ما "چای" خوانده می شود. این در همه جا فروخته می شود ، اما بهتر است به چای در نزدیکترین سوپرمارکت بروید. قیمت هر کیلوگرم 20-30 لیر است و قیمت انواع آن تقریباً همان چای سیاه معمولی است.

یکی دیگر از هدیه های محبوب ، فنجان های چای ترکی به شکل لاله است. این فنجان ها دسته ندارند و ترکها از آنها چای تازه دم شده داغ می نوشند. قیمت یک ست ساده 6 فنجانی حدود 25 لیر است. اگر تزئین شود ، می تواند هزینه بیشتری داشته باشد ، قیمت از قبل به دکور بستگی دارد.

سومین هدیه جالب ، قوری دو قلو ترکی "çaydanlık" ("چیدالیک") است. در ترکیه رسم بر این است که در قسمت پایین چنین کتری آب معمولی بریزید ، در قسمت فوقانی آب بریزید و چای بریزید. فقط قسمت پایین آن گرم می شود و بخار قوری بالایی را گرم می کند.

قیمت یک قوری دو قلو ساده حدود 100 لیر است. مس یا سرامیک - از 300 لیر. قیمت مس و نقش برجسته یا تزئینات دست ساز می تواند چندین هزار لیره باشد.

 

نوشیدنی راکی

نوشیدنی راکی

نوشیدنی الکلی قوی بر اساس انیسون. نوشیدنی الکلی نه تنها در ترکیه ، بلکه در یونان و بالکان نیز رایج هستند. در ترکیه به آن "rakı" گفته می شود که "raki" تلفظ می شود.

در زمان امپراتوری عثمانی در یونان و آلبانی ، میخانه ها (ترجمه: "خانه شراب") گسترده بودند ، جایی که مزه ، شراب و سایر الکل ها ارائه می شد. در دوره اصلاحات (76-1839) ، میخانه به قلمرو آناتولی گسترش یافتند ، جایی که اکثر جمعیت مسلمان بودند.

در دوره اصلاحات لیبرال ، ترکهای مسلمان بیشتر و بیشتر به دیدار میخانان رفتند و نوشیدنی راکی ​​ملی شد. در پایان قرن نوزدهم ، نوشیدنی راکی ​​شکل امروزی خود را پیدا کرد - نوشیدنی غلیظی که با تقطیر تفاله انگور و افزودن انیسون بدست می آید. یک واقعیت جالب این است که فقط در سال 1944 در ازمیر ، تولید نوشیدنی راکی ​​در کارخانه ها آغاز شد و تا آن لحظه آنها یا به صورت خانگی یا توسط کارخانه های کوچک می نوشیدند.

در ترکیه نوشیدن راکی خالص معمول نیست ، بلکه با آب سرد رقیق می شود. هنگام سرد بودن ، نوشیدنی به دلیل روغن های بادیان سفید می شود. این رنگ نام دوم را به نوشیدنی "aslan sütü" داد که به معنی "شیر شیرها" است. اما این به معنای شیر یک شیر نیست ، بلکه به معنای "شیر نیرومند" است.

نوشیدنی راکی ​​نه تنها از تفاله انگور درست می شود. راکی انجیر وجود دارد که incir rakısı نام دارد و یک نوشیدنی گران قیمت و قابل احترام به حساب می آید. راکی بسیار ارزان از ملاس چغندر قند تهیه می شود.

معروف ترین مارک راکی ​​در ترکیه "Yeni Rakı" نام دارد.  Tekirdağ ، Efe ، Altınbaş ، ازمیر ، Tayfa . قیمت متوسط ​​بطری 0.5 لیتری 130 لیر ترکیه است.

خرید راکی می تواند مشکل ساز باشد ، زیرا همه سوپرمارکت ها  نمی فروشند. سوپرمارکت های بزرگ فروش دارند ، اما همه مراکز خرید یک سوپرمارکت بزرگ ندارند. بسیاری از گردشگران هنگام پرواز در فرودگاه بدون عوارض خرید می کنند ، در آنجا ارزان تر است. نوشیدنی راکی محض اطلاع بود به عنوان سوغات نمی توانید  وارد ایران کنید.

 

شراب میوه و توت

شراب میوه و توت

در ترکیه حدود هزار نوع انگور در حال رشد است (طبق برآوردهای مختلف از 600 تا 1200) که 60 مورد آن در مقیاس صنعتی کشت می شود. ترک ها سالانه حدود 30 میلیون لیتر شراب تولید می کنند ، آنها خودشان حدود 20 میلیون لیتر در سال مصرف می کنند.

با این حال ، شراب انگور از ترکیه دور از بهترین نیست. از طرف دیگر ، شراب های میوه ای ترکی یکی از بهترین ها در جهان به حساب می آیند.

محبوب ترین شراب ها انار ، گیلاس ، توت سیاه است. توت فرنگی ، بلوبری ، توت سیاه ، تمشک ، هلو ، زردآلو ، سیب ، خربزه و حتی کیوی نیز مورد تقاضا است.

از آنجا که در توت به اندازه انگور قند وجود ندارد ، قدرت شراب توت کمتر است. معمولاً 8٪ ، اگرچه 12-13٪ با شکر اضافه می شود.

غالباً ، در حین گشت و گذار ، گردشگران را به کارخانه های شراب سازی (در واقع فقط فروشگاه های سبک شده) می آورند و در آنجا شراب میوه و توت را مزه می کنند و سپس خریداری می کنند. ما به شما توصیه می کنیم که مزه را بچشید ، آنها برای این کار پول نمی گیرند. اما ما خرید را توصیه نمی کنیم ، زیرا قیمت در این کارخانه های ساختمانی جعلی بالاتر از فروشگاه ها است. این محاسبه بر این اساس است که گردشگران از قیمت ها اطلاع ندارند و به طور پیش فرض معتقدند که قیمت در کارخانه باید کمتر باشد.

به یاد بیاورید که اگرچه ترکیه یک کشور اسلامی است ، اما منع فروش و مصرف الکل وجود ندارد. شراب میوه و توت محض اطلاع بود به عنوان سوغات نمی توانید وارد ایران کنید.

 

قهوه ، قهوه جوش ترک ، فنجان های قهوه

قهوه ، قهوه جوش ترک ، فنجان های قهوه

در ذهن ایرانی ها ، ترکیه مستقیماً با قهوه ارتباط دارد. در واقع ، ترک ها قهوه بسیار کمی می نوشند. یک ترک بطور متوسط ​​فقط 0.4 کیلوگرم در سال مصرف می کند. برای مقایسه ، ساکنان فنلاند بیش از 12 کیلوگرم ، ساکنان آلمان - 6.5 کیلوگرم مصرف می کنند. ترکها رهبران جهانی در مصرف چای هستند.

با این وجود فرهنگ مصرف قهوه در ترکیه بسیار جالب است. در اینجا سنت های بسیاری وجود دارد که از امپراتوری عثمانی باقی مانده است و در آن روزها ترک ها قهوه بیشتری از چای می نوشیدند.

 

قهوه ترک از قهوه خیلی ریز خرد می شود ، نوشیدنی پس از دم کشیدن فیلتر نمی شود. اگر می خواهید قهوه بخرید ، بلافاصله انتخاب کنید - خواه آن را در دانه ها بخرید یا بلافاصله آن را به صورت پودر درآورید. گزینه دوم عملی تر است.

 

در زبان ترکی به قهوه "kahve" ("kahve" یا "kave") گفته می شود. قهوه در ترکیه تقریباً همان قهوه ماست. قیمت هر کیلوگرم 100 لیر است.

وقتی آنها عبارت "قهوه ترک" را می گویند ، دقیقاً به معنای روش تهیه است ، نه نوع آن. در ترکیه ، قهوه به هیچ وجه رشد نمی کند ، آب و هوا بیش از حد سرد است. ترک ها قهوه های معمولی را از اتیوپی و آمریکا وارد می کنند ، اما آنها هیچ نوع قهوه ای ندارند.

آیا خرید قهوه در ترکیه منطقی است؟ سوال باز است به نظر ما این منطقی نیست. اما آوردن لوازم جانبی قهوه بسیار جالب است.

 قهوه جوش ترکی در ترکیه cezve نامیده می شود. به طور سنتی ، آنها از مس ساخته می شوند ، اما امروزه غالباً ساخته شده از آلومینیوم ، روی یا سرامیک وجود دارد. دسته چوبی بلند و شکل گلابی از ویژگی های اصلی متمایز سزو است.

 

یک قابلمه قهوه سزوه ساده را می توانید با 20 لیر ترکیه خریداری کنید. اگر یک مسی سنتی می خواهید ، از 50 لیر بگذرید. اگر یکی زیبا با تزئینات و ...می خواهید - از 200 لیر.

به فنجان های قهوه در ترکیه "kahve fincanı" گفته می شود. آنها فرم سنتی ندارند ، فقط یک اندازه کوچک و ظرفیت سنتی وجود دارد - 100-120 میلی لیتر. رنگ آن معمولاً سفید است ، مواد آن چینی است. غالباً ، فنجان ها با طرح در داخل یا خارج تزئین می شوند.یک فنجان قهوه چینی پرسلان با کیفیت خوب 90-100 لیر است.

 

شیرینی های ترکیه

شیرینی های ترکیه

تقریباً هر گردشگری شیرینی های ترکیه ، حلوا و باقلوا را به همراه می آورد. با این حال ، این لیست کاملی از دسرها و شیرینی های ترکیه نیست. همچنین  "توپ های پنبه ای" ، پای ریوانی خوشمزه ، سوسیس مغز انگور ، سوژوک جویزلی ، تولومبا و موارد دیگر وجود دارد.

مقاله دقیق ما " خوشمزه ترین دسر های ترکیه ۲۵ مورد " را بخوانید ، جایی که ما در مورد آنها به طور مفصل صحبت کردیم .

ترک ها باقلوا را اولین شیرینی ملی خود می دانند. اینها شیرینی هایی هستند که از لایه های خمیر با لایه های شربت و مغز تهیه می شوند. 

حلوا قطعاً یک اختراع ترکی نیست ، اما در ترکیه بسیار دوست داشتنی است. حلوا از آرد یا آجیل تهیه می شود ، از این رو انواع بسیار زیادی از آن وجود دارد.

چه چیزی از ترکیه نیاوریم 

طلا قطعاً نیازی به آوردن از ترکیه ندارد . آنها می گویند طلا در ترکیه ارزان است. اما طلا کالای مبادله ای است. یعنی طلا در بورس کالا معامله می شود و قیمت طلا در همه قاره ها ، در همه کشورها یکسان است.

قیمت فقط برای جواهرات به دلیل پایین بودن حاشیه تجاری و (یا) قیمت پایین برای کار یک جواهر می تواند کمتر باشد.فروش جعلی به گردشگران در ترکیه رواج دارد. مقامات در تلاشند تا با این شر مبارزه کنند ، اما آنها نمی توانند پیروز شوند.

آخرین عملیات بزرگ پلیس علیه فروشندگان طلای تقلبی در 8 ژانویه 2021 انجام شد. در 10 استان ، پلیس توانست 103 فروشنده طلای تقلبی را دستگیر کند. پس نتیجه گیری کن.

با خرید یک جواهر طلا ، خود را با این سوال که "آیا واقعی است یا هنوز جعلی است" عذاب خواهید داد. اگر می خواهید این جواهر را بفروشید  باید اصالت آن را اثبات کنید.

خرید کالاهای چرمی در ترکیه منطقی نیست . البته ، چرم ترکی عالی است ، شما نمی توانید با آن بحث کنید. با این حال ، اکنون ما در دوره جهانی شدن زندگی می کنیم ، زمانی که هر محصولی را می توان در هر کشوری خریداری کرد. کت های چرمی ترکی مشابه در ایران موجود است و برچسب های قیمت آن تقریباً یکسان است. اگر در ترکیه خرید می کنید و نقصی پیدا می کنید. به کجا می روید؟ شما چکار خواهید کرد؟و اگر نقص از قبل هنگام بازگشت به خانه پیدا شده است؟ آیا برای تعویض این کاپشن به ترکیه می روید؟ بهش احتیاج داری ؟؟

پوست ، فرش ، ابریشم ، ترمه ، پشمینه و ... اوضاع به همین منوال است.

خرید قلیان در ترکیه خطرناک است . بدون شک قلیان خوب خواهد بود. اما کاملا ممکن است آن را به خانه نبرید ، زیرا چیز شکننده است. 

نکات بیشتر برای گردشگران
- اگر قصد خریدن چیز شکننده ای را دارید ، برای محافظت از هدایا یک بسته حباب دار یا مواد دیگری با خود ببرید ؛

- در استانبول آنها گربه ها را بسیار دوست دارند. مغازه های سوغاتی محلی پر از انواع سوغاتی های "مضمون گربه" است.

- برخی از گردشگران ما میوه های خشک حمل می کنند. میوه های خشک در ترکیه ارزان ترند. اما آیا به خاطر این تفاوت ارزش چمدان پر کردن با آنها را دارد؟ سوال باز است؛

 

نظرات

۱۴۰۰/۴/۴در ترکیه پنیری به نام میخالیچ وجود دارد که باعث لبخند روی لب می شود. و بسیاری از افراد می خواهند آن را صرفاً به دلیل نام آن امتحان کنند. و آن را امتحان کنید ، زیرا پنیر خوبی است. "میخالیچ" از نظر قوام نزدیکترین نوع به پنیرهای نیمه سخت آشنا مثل پارمسان باشد ، اما مقایسه آن کاملاً نامناسب است ، زیرا پارمسان بسیار سخت تر است. Mikhalych الاستیک است ، پس از ذوب شدن به خوبی کش می آید. شاخص اصلی کیفیت پنیر میخالیچ وجود "سوراخ" است. سوراخ ها باید کوچک باشند .سوراخ ها باید به طور مساوی توزیع شوند. متاسفانه ، اکنون در سوپرمارکت ها چنین میخالیچ ایده آل تقریباً هرگز یافت نمی شود. پنیر میخالیچ از منطقه بورسا می آید که در 120 کیلومتری جنوب استانبول قرار دارد. بورسا یک منطقه آشپزی معروف در ترکیه است ، جایی که کباب اسکندر در آن اختراع شده است . اکنون پنیر میخالیچ نه تنها در بورسا ، بلکه در سراسر ترکیه تولید می شود. قیمت - از 90 تا 120 لیر ترکیه برای هر کیلوگرم.

۱۴۰۰/۴/۴پنیر Örgü peyniri بافته شده ogryu بافته شده نرم و دلپذیر با طعم شیری ، کمی شور. ogru ترکی به خوبی برش خورده و برای ساندویچ ها یا صرفاً برای خوردن با برش مناسب است. ساختار آن الیافی است ، اما برجسته نیست. در صورت تمایل ، گریو را می توان به نوارها تقسیم کرد. پنیر ماگرو از مناطق سانلیورفا و دیاربکر در شرق کشور می آید. اما اکنون در سراسر کشور در حال تولید است. Yogryu از شیر گاو تهیه می شود و منطقاً قیمت آن باید پایین باشد اما گران است. بیشتر اوقات در فروشگاه ها می توانید ogryu از تولید کننده Tahsildaroğlu پیدا کنید ، می توانید آن را با برچسب سبز و نارنجی آن تشخیص دهید. این پنیر یکی از بهترین ها محسوب می شود. ogryu موراتبی نیز بسیار خوب در نظر گرفته می شود ، اما نادر است. قیمت هر بسته 250 گرمی 18-25 لیر است. yogryu را می توانید به صورت وزنی در سوپرمارکت ها خریداری کنید. قیمت پایین تر است - 70-80 لیر برای هر کیلوگرم. اگر فقط می خواهید غذا بخورید ، گزینه خوبی برای صرفه جویی در هزینه است. اما حمل پنیر بدون بسته بندی را توصیه نمی کنیم.

۱۴۰۰/۴/۴در ترکیه پنیری به نام لبن وجود دارد این محصول نه تنها در ترکیه ، بلکه در تمام کشورهای خاورمیانه نیز توزیع می شود. در ترکیه به آن "labne" ، در کشورهای دیگر "laban" یا "labane" می گویند. این محصولی است که از ماست صاف شده تهیه می شود و حتی سخت است بتوان آن را پنیر نامید. Labne در ترکیه بسیار محبوب است و بیشتر اوقات ترک ها آن را خودشان می پزند تا اینکه از فروشگاه ها بخرند. اما مجموعه ای در فروشگاه ها نیز مناسب است. بیشتر اوقات با آزمایشگاهی از مارک های İçim و Pınar روبرو خواهید شد. در هر دو مورد ، کیفیت و طعم عالی است ، بسته بندی سبز است. قوام آزمایشگاه نسبت به خامه ترش ضخیم تر است اما از پنیر فرآوری شده نازک تر است. قوام نزدیکترین نوع پنیر خامه ای است. Labne برای ساندویچ ها بسیار مناسب است و بسته بندی آن در بسته های نازک نیز مناسب است. Labne به عنوان سس مخصوص چیپس یا کروتون بسیار عالی است. ترک ها از ده ها روش از لبن استفاده می کنند - آنها روی ساندویچ غذا می خورند ، از آن رول ، کیک پنیری ، تیرامیسو درست می کنند و حتی آن را با شکلات و کارامل لعاب می دهند. لبن در مقایسه با سایر پنیرها کم کالری است - 200 کیلوکالری در 100 گرم. قیمت - 15-20 لیر ترک در هر بسته 400 گرم ، 10-12 در بسته 200 گرم. اخیراً ، یک آزمایشگاه بخشدار در بسته های کوچک 20 گرمی در سوپرمارکت ها ظاهر شد. 1 بسته = 1 ساندویچ. قیمت آن در حدود 12 لیر برای 8x20 گرم است.

۱۴۰۰/۴/۴ تولوم این یک پنیر است که از شیر گوسفند تهیه می شود.از آنجا که شیر گوسفند گران است ، انتظار قیمت های بالا را داشته باشید. تولوم یک پنیر کاملا ترکی است که به سختی در کشورهای دیگر یافت می شود. فرصت خود را برای امتحان کردن آن از دست ندهید. دستورالعمل برای تولوم سنتی پیچیده است. ابتدا شیر را به پنیر دلمه منعقد می کنند ، سپس آب پنیر را زیر پرس تخلیه می کنند ، سپس آن را با شیر مخلوط می کنند و در دمای پایین (حدود 10 درجه) در پوست گوسفندی که از داخل آن نمک زده 6 ماه نگهداری می کنند. به طور طبیعی ، تولوم مدرن کارخانه سریعتر و آسان تر ساخته می شود ، اما طعم و مزه آن آسیب می بیند. قوام تولوم سخت و شکننده است ، رنگ آن سفید یا کرم روشن است ، انتقال طعم مشکل است ، باید امتحان کنید. استان های ازمیر ، آیدین ، موگلا - خوشمزه ترین تولوم از ساحل دریای اژه است . به دنبال نوشته "İzmir Tulum" بر روی برچسب باشید.از تولوم در ساندویچ هااستفاده می شود ، که با مخلوط آجیل خورده می شود و از آن سالاد درست می شود. تولوم یکی از بهترین پیش غذاهای "راکی" ترکی به حساب می آید.قیمت هر کیلوگرم از 60 تا 100 لیر ترکیه است.

۱۴۰۰/۴/۴در ترکیه پنیری به نام تازه کاشار وجود دارد Taze kashar از نظر قوام و طعم با پنیرهای نیمه سخت نزدیک است.اما اختلافات هنوز قابل توجه است. Taze Kashhar دارای قوام نیمه سخت و کمی الیافی است. معمولاً سفید است و کمتر خامه ای روشن است. طعم آن سبک ، تازه و کمی شور است ، تا حدی شبیه به موزارلا ، اما بدون مزه خامه ای قوی. غالباً ، تازه کاشار از شیر گاو تهیه می شود ، اگرچه انواع گران قیمت آن از بز است. تازه کاشار به دلیل قابلیت انعطاف پذیری بسیار رایج است. این پنیر است که در ترکیه برای پیتزا ، چیزبرگر و ساندویچ استفاده می شود. دلیل دوم محبوبیت آن طعم خنثی است که همه دوست دارند. و دلیل سوم پایین بودن قیمت است ، زیرا taze kashar قابل نگهداری نیست ، بلکه فقط به مدت یک هفته خشک می شود. اکنون سهم taze kashhar در بازار پنیرهای بسته بندی شده 41٪ است.قیمت هر کیلوگرم از 50 تا 70 لیر ترکیه است. بهترین مارک ها: Torku ، Tahsildaroğlu ، Pınar ، İçim ، Muratbey. آن دسته از گردشگرانی که دوست دارند در سفرها پس انداز کنند و ساندویچ بخورند ، تقریباً در هر سوپرمارکت می توانید یک قطعه کاشار را خریداری کنید. برای ساندویچ بسیار مناسب است.

۱۴۰۰/۴/۴اسکی کاشار این همان پنیر کاشار است اما از 6 ماه تا 3 سال سن دارد. در همان زمان ، پنیر طعم و مزه ای پیدا می کند که همه دوست ندارند. پنیر سفت می شود ، اما از نظر قوام نیمه سخت باقی می ماند و به سختی پارمزان نمی رسد. رنگ زرد یا کرم غنی می شود. اسکی کاشار معمولاً به صورت جداگانه یا روی نان خورده می شود. به ندرت در آشپزی استفاده می شود. اولا ، به دلیل طعم ثانیا ، به دلیل قیمت بسیار بالا. برخی از ترک ها ، که عاشق کاشار قدیمی هستند ، استدلال می کنند که شما فقط نیاز به خرید پنیر باز دارید زیرا طعم و مزه بسته بندی ها اصلاً یکسان نیست. این نظر ذهنی است ، می توانید خودتان آن را بررسی کنید. اگر می خواهید آن را به خانه بیاورید ، توصیه می کنیم در بسته بندی اصلی خریداری کنید تا قطعاً در گمرکات مشکلی پیش نیاید. پنیر ساز ، مورات کوچاک اهل کارس راهی جالب برای تعیین کیفیت پنیر کاشار ارائه داده است. به آتش کشیدن آن ! به گفته وی ، کاشار واقعی نباید بسوزد و تقلبی ها می سوزد. درسته یا نه؟ گفتن سخت است ، خودتان می توانید آن را امتحان کنید.قیمت - از 100 تا 120 لیر ترکیه برای هر کیلوگرم.

۱۴۰۰/۴/۵پنیر سفید (بیاز پینیری) این پنیر تقریباً به طور کامل پنیر فتا یا بالکان را تکرار می کند. به طور سنتی ، آن را از شیر گوسفند تهیه می کردند ، اما اکنون بیشتر از شیر گاو تهیه می شود ، زیرا ارزان تر است. پیش از این ، پنیر سفید پرفروش ترین پنیر در ترکیه بود ، اما اکنون مقام اول را به Taze kashar داده است. پنیر سفید بدون مایه پنیر تهیه می شود. ابتدا شیر با خمیر مایه به پنیر تبدیل می شود. سپس آب پنیر تخلیه شده ، پنیر را فشار داده و در ظروف قرار می دهیم. پنیر سفید می تواند تا 6 ماه ، معمولاً 3 ماه بماند. تنوعی با محتوای چربی مختلف وجود دارد ، طعم و بافت آن کمی متفاوت است. بیایید صادق باشیم ، چیز خاصی در مورد پنیر سفید ترکی وجود ندارد. از نظر قوام و طعم ، با پنیر فتا معمولی یا فتا یونانی تفاوتی ندارد. به سختی می توان آن را برای سوغات از ترکیه به خانه آورد. پنیر سفید در ترکیه به طور جداگانه ، روی ساندویچ ، در سالاد خورده می شود. این به عنوان پر کردن کالاهای پخته شده اضافه می شود - نان ، برکی ، پیتزا. در ترکیه مطمئناً آن را امتحان خواهید کرد ، از دست دادن آن غیرممکن است. قیمت - از 40 تا 100 لیر ترکیه برای هر کیلوگرم ، اساساً به نوع شیر تولیدی پنیر بستگی دارد. ما مارک های تجاری را توصیه می کنیم: Doğruluk ، İçim ، Pınar ، Tahsildaroğlu.بخاطر داشته باشید که این بسته نه تنها پنیر بلکه آب نمک نیز در بر خواهد داشت. برخی از تولیدکنندگان آب نمک زیادی دارند اما شما هنوز هم باید هزینه آن را پرداخت کنید.

۱۴۰۰/۴/۵ پنیر آب پنیر (لور پینیری) کلمه "لور" در ترکیه به معنای چندین محصول مختلف است. اولین آن پنیر دلمه لبنی است. می توانید آن را بچشید و تفاوت چشایی را حس کنید. محصول دوم به نام "لور" آب پنیر است که آب پنیر نیز نامیده می شود. این محصول مشابه ریکوتای ایتالیا است. برای تولید آن از آب پنیر باقی مانده از تولید انواع دیگر پنیر استفاده کنید. لور Whey یک محصول غذایی بسیار سالم ، خوش طعم و کم کالری است - 100-120 کیلوکالری / 100 گرم. در ترکیه نیز بسیار ارزان است. به دلیل هزینه کم آن ، آنها دوست دارند از آن در برک و سایر محصولات پخته شده استفاده کنند. در ترکیه ، آنها شیرینی ها و کلوچه های پنیر ، دلما و سارما با پر کردن پنیر را تهیه می کنند. چگونه بگوییم؟ به محتوای کالری روی برچسب نگاه کنید. اگر میزان کالری آن از 100 تا 150 کیلوکالری در 100 گرم است ، پس آب پنیر دارید. اگر بیش از 200 باشد ، پس این پنیر دلمه است. قیمت لور آب پنیر از 15 تا 25 لیر ترکیه برای هر کیلوگرم است

۱۴۰۰/۴/۵پنیر دودی (Isli Peyniri یا Füme Peyniri) این پنیرهای نیمه سفت هستند که به دایره های 800 تا 2 کیلوگرم تبدیل می شوند و سپس روی چوب کاج دود داده می شوند. پوست پنیر قهوه ای می شود. مغز پنیر به رنگ زرد خامه ای در می آید ، بافت آن کمی خرد می شود. اغلب در فروشگاه ها انواع "Isli Çerkez" ("چرکس دودی") وجود دارد. مارک های معروف: alnal ، Yöre ، Lente. پنیرهای دودی در ترکیه محبوبیت زیادی ندارند. در درجه اول به دلیل قیمت بالا. علاوه بر این ، آنها طعم دودی کم ندارند ، طعم آن بسیار متوسط ​​است. توصیه ما: ابتدا بسته ای از حداقل وزن (معمولاً 200 گرم) خریداری کنید ، آن را امتحان کنید و اگر دوست دارید آن را برای سوغات و آوردن به خانه خریداری کنید. در سوپرمارکت های بزرگ پنیر دودی به صورت وزنی فروخته می شود ، می توانید 100 گرم نمونه تهیه کنید. İsli Örgü Peynir ، یک پنیر قلمی دودی را نیز امتحان کنید. قیمت هر کیلوگرم از 60 تا 100 لیر ترکیه است.

۱۴۰۰/۴/۵ پنیر Dil Peyniri پنیر Dil Peyniri به صورت استوانه ساخته می شود که به راحتی به الیاف تقسیم می شود. آنها دوست دارند اینجا آبجو بخورند. ترک ها مسلمان هستند ، اما آنها همچنین آبجو می نوشند ، هرچند نسبتاً کم - حدود 10 لیتر هر نفر در سال. پنیر Dil به عنوان میان وعده آبجو در ترکیه نیز محبوب است. اغلب با گوجه فرنگی و / یا گردو خورده می شود. از Dil در ظروف استفاده نمی شود. واقعیت این است که حتی در هنگام ذوب شدن ساختار الیافی خود را حفظ می کند. برای پیتزا ، برک یا سایر محصولات پخته شده مناسب نیست. علاوه بر این ، قیمت نسبتا بالا است. اگر پنیر Dil Peyniri را خریداری کنید ، ماندگاری آن از 3 روز بیشتر نمی شود. یعنی مطلوب است که بلافاصله بخورید. Dil در بسته بندی اصلی خود ماندگاری بیشتری دارد - به برچسب مراجعه کنید. قیمت - از 70 تا 85 لیر ترکیه برای هر کیلوگرم. از مارک ها ما اول از همه "Tahsildaroğlu" را توصیه می کنیم.

۱۴۰۰/۴/۵در ترکیه پنیرهای اصلی اروپایی را می توانید در قفسه های سوپرمارکت ها پیدا کنید. یعنی در صورت تمایل می توانید بخرید. اما این بی فایده است ، زیرا قیمت ها دو برابر از اروپا گران تر است. - برخی از پنیرها در آب نمک فروخته می شوند. به خاطر داشته باشید که در حین حمل و نقل به خانه آب نمک می تواند ریخته شود ، و سپس چیزهای داخل چمدان را خراب کنید. بهتر است در مورد محافظت از بسته بندی شکننده چنین پنیری فکر کنید. - قوانین بهداشت را فراموش نکنید ، غذا را با دست های شسته شده بخورید. ترکیه کشوری گرم است و هر باکتری در اینجا سریعتر تکثیر می شود.

۱۴۰۰/۴/۵واردات عتیقه به خاک ترکیه و همچنین صادرات آنها از این کشور کاملاً ممنوع است

۱۴۰۰/۴/۵مقامات گمرک ترکیه چگونه عتیقه را تعریف می کنند؟ بسیار ساده - "با چشم". اگر یک ساعت مچی عتیقه از پدربزرگتان باقی مانده است یا یک جعبه سیگار خانوادگی ، پس همه آن را در خانه بگذارید

در ادامه بخوانید...

خطرات گردشگری در ترکیه باید ها و نباید ها در ترکیه 

در

خطرات گردشگری در ترکیه چیست؟ چگونه برای جلوگیری از مشکلات رفتار کنیم؟ چه چیزهایی را باید از قبل مراقب باشیم؟ پاسخ ها و 20 نکته مهم در مورد ایمنی در ترکیه را بخوانید.

یک نکته مهم
با مطالعه این مقاله ، برخی از خوانندگان ممکن است فکر کنند که ترکیه خطرناک است. در واقع ، هیچ چیز از این نوع ، ترکیه یک کشور امن برای خارجی ها است. اگر ترکیه خطرناک بود ، 57 میلیون گردشگر به اینجا نخواهند آمد (داده های نهایی رکورد سال 2019 ، در همه گیری 2020 این رقم متوسط ​​تر است - 12.7 میلیون نفر).

ما با اصل "چشم و گوش باز" هدایت می شویم. ما در مورد تمام خطرات گردشگری در ترکیه هشدار می دهیم ، حتی اگر شانس خطر کم باشد ، تا خوانندگان عزیز از آنها آگاه شده و آماده باشند.

 

گردشگری در ترکیه

جیب برها را فراموش نکنید

ترک ها پول نقد را دوست دارند. انتقال به کارتهای پلاستیکی با کندی در حال انجام است. بنابراین مشکل جیب بری که در بیشتر کشور ها فراموش شده است ، در ترکیه کاملاً حاد است.

جیب بری در استراحتگاه ها نادر است ، زیرا به ندرت ازدحام جمعیت وجود دارد. با این حال ، شما باید در مکان های دیدنی هوشیار باشید. در استانبول ، باید هوشیاری مضاعف داشته باشید ، حمل و نقل عمومی سه گانه!

پول (به جز پول کم) و اسناد را فقط در جیب های داخلی خود داشته باشید. در غیر اینصورت ، یک کیف کوچک بخرید تا زیر لباسهایتان بپوشید. کوله پشتی به همراه نداشته باشید ، زیرا به راحتی قابل باز شدن و سرقت وسایل با ارزش است.

و اصلی ترین چیز! مبالغ زیادی از پول را هنگام خرید نشان ندهید. و سعی کنید کل پول را پنهان کنید. این کلی پول نقد است که به وضوح نشان می دهد شما یک گردشگر  هستید و این بدان معناست که تماس با پلیس دشوار خواهد بود.

سرقت کیف و کیف دستی با موتور سیکلت در استراحتگاه ها اتفاق می افتد ، هرچند خیلی کم. اما هنوز کیف ها و کیف های دستی را به بدن نزدیک کنید.

 

 

فراموش نکنید که مشکل اینترنت را از قبل حل کنید

سیگنال خوب برای همه
تعداد کمی از گردشگران حتی برای تعطیلات آماده اند تا از اینترنت جدا شوند. و افراد کمی می خواهند از برقراری ارتباط صوتی با عزیزان خوددارشوند. اگرچه برخی از گردشگران چنین خویشاوندانی دارند که فقط از دست آنها می توانند به ترکیه فرار کنند. اما این موارد ناراحت کننده را در نظر نخواهیم گرفت.

بهتر است از قبل در مورد راه حل مشکل ارتباطی تصمیم گیری کنید. مشکل اینترنت اغلب با Wi-Fi در هتل حل می شود. اما این تنها در صورتی است که شما قصد ترک هتل ندارید ، و اگر هتل دارای سرعت اینترنت مناسب و پوشش مناسب باشد. در موارد دیگر ، شما باید سیم کارت یا سیم کارت محلی   را انتخاب کنید.

اگر از رومینگ استفاده می کنید ، گزینه های لازم را از قبل انتخاب کنید. در بعضی موارد ، توصیه می شود سیم کارت دیگری را از اپراتور دیگری خریداری کنید (نه سونی که در خانه استفاده می کنید).

اگر می خواهید از سیم کارت محلی استفاده کنید ، اکیداً توصیه می کنیم آن را در فرودگاه خریداری کنید. در شهر یا در استراحتگاه ممکن است دیگر نتوانید خرید نکنید.

 

در روزهای اول اقامت از خرید سوغاتی خودداری کنید

گردشگری در ترکیه

 

این توصیه را می توان به گردشگران در هر کشور و هر مکان تفریحی داد. هیچ رازی نیست که هرچه فروشگاه به هتل ها و نقاط گردشگری نزدیکتر باشد ، قیمت ها نیز بالاتر می رود. بنابراین ، واضح است که ارزش خرید چیزی در فروشگاه هتل (یا حتی هتل) را ندارد.

بهتر است قدم بزنید ، دسته بندی و قیمت ها را ببینید. و در پایان تعطیلات خود ، هدیه و سوغاتی بخرید. علاوه بر این ، در پایان تعطیلات ، شما از قبل دقیقاً از مانده پول خود مطلع خواهید شد. چه چیزی برای خرید بهتر است ، مقاله ما را بخوانید " از ترکیه چی بیاریم چی نیاریم".

لطفا توجه داشته باشید که در ترکیه شما نیاز به انتخاب مکان خرید مناسب دارید. به عنوان مثال ، باقلوا ، دلمه و حلوا بهتر است در شیرینی فروشی خریداری شود ، نه در مغازه های سوغاتی. عسل کاج ، ودکا راکی ​​، روغن زیتون یا صابون ، پنیرها ، سودوک ، ادویه جات بهتر است در سوپرمارکت ها خریداری شوند.

بنابراین ، برای خرید سوغاتی ، توصیه می کنیم که قبل از هر چیز به نزدیکترین سوپرمارکت بزرگ و یک نانوایی خوب بروید. و آنچه را که در آنجا نخواهید یافت ، می توانید در مغازه های سوغاتی جستجو کنید.

 

در گفتگو ها از آتاتورک و اردوغان نام نبرید

آتاتورک و اردوغان


مصطفی کمال آتاتورک "پدر ملت ترک" است ، مورد احترام ترین بین ترک ها در تاریخ کشور و مردم است. ترک ها بسیار به او احترام می گذارند ، او را تقریباً مقدس و بی گناه می دانند.

برای بقیه جهان ، آتاتورک آنقدر بی گناه نیست. وی مسئول یا تا حدی مسئول کشتار یونانیان در Smyrna ( ازمیر امروز ) و نسل کشی ارامنه شناخته شده است. و در تاریخ  ، این شخصی است که نظرات کمونیستی خود را به روسیه شوروی اعلام کرد ، از روسیه شوروی در زمینه طلا و اسلحه کمک گرفت و سپس به سرعت ایده کمونیسم را کنار گذاشت.

اما بحث در مورد همه اینها با ترک ها کاملاً غیرممکن است. هر حرف بدی در مورد آتاتورک می تواند انرژی منفی زیادی ایجاد کند. اگرچه ترکانی هستند که بدون موضع به آتاتورک نگاه می کنند اما همه ترک ها مثل هم نیستند.

رئیس جمهور فعلی ، رجب اردوغان ، مورد تحسین بخشی از مردم قرار گرفته ، و بخشی دیگر از او بیزار است. چهره ای بسیار جنجالی. کسی او را "آتاتورک جدید" می نامد. بنابراین ، بهتر است نام رجب اردوغان را ذکر نکنید ، تا به طور تصادفی بحث در مورد او آغاز نشود.

همچنین ، ذکر موضوعات قابل ذکر نیست: نسل کشی ارامنه ، کشتار در Smyrna ، مشکلات الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا ، Su-24 روسی که توسط ترک ها سرنگون شد ، مشکلات سوریه ، روابط با یونان. شما برای استراحت آمده اید ، و نه برای ترتیب دادن بحث های سیاسی!

 

مدارک خود را در هتل فراموش نکنید

گذرنامه را با خود ببرید
ترکیه اکنون به طور فعال پیشگیری از تروریسم را دنبال می کند ، علاوه بر این ، مشکل مهاجران غیرقانونی اکنون در این کشور فوری است. پلیس به طور مداوم با تأیید اسناد ، حملات را ترتیب می دهد. در استراحتگاه ها ، این پدیده نسبتاً نادر است ، در شهرها بسیار مکرر است.

در مترو استانبول ، بررسی اسناد به طور مداوم انجام می شود. بدون گذرنامه ، یک گردشگر می تواند منتظر تحویل به کلانتری و شناسایی شود. همه اینها بسیار ناخوشایند است. در شهرها باید گذرنامه به همراه داشته باشید.

در استراحتگاه ها ، گردشگران (مسافران با بلیط) می توانند به جای گذرنامه ، کوپن هتل را با خود حمل کنند. طبیعتاً کوپن هتل سند هویتی نیست اما کافی است پلیس شکایتی نداشته باشد.

شما همچنین می توانید گواهینامه رانندگی بین المللی را به همراه داشته باشید ، آنها همچنین هویت شما را ثابت می کنند. گذرنامه خود را در جیب های داخلی خود پنهان کنید ، زیرا از دست دادن آن نیاز به جستجوی سفارت (کنسولگری) و گرفتن START (گواهی بازگشت) را در پی دارد.

 

ما نباید خورشید موذی را فراموش کنیم

گردشگری در ترکیه

از خود در برابر آفتاب مضر محافظت کنیم
طبق آمار ، در تعطیلات در کشورهای گرم ، حدود یک سوم گردشگران با شدت متفاوت آفتاب سوختگی می گیرند. لطفا توجه داشته باشید که آفتاب سوختگی یک رویداد شامل بیمه نیست. یعنی درمان آنها منحصراً با هزینه گردشگر انجام می شود و شرکت بیمه هزینه های آن را تأمین نمی کند.

برای اینکه دچار آفتاب سوختگی نشوید ، باید تعدادی از قوانین ساده را دنبال کنید.

ساعات اوج فعالیت خورشید از ساعت 12:00 تا 14:30 است. بهتر است در این مدت از تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید. وقت خود را صرف ناهار ، در موزه ها کنید ، می توانید چند ساعت در اتاق خود بخوابید. اگر در ساحل هستید ، وقت خود را زیر چتر ساحل سپری کنید.

کرم های ضد آفتاب برای سوختگی به خوبی کار می کنند.  به خاطر داشته باشید که زمان محافظت از کرم محدود است ، پس از چند ساعت باید دوباره استفاده شود. و با مقدار مصرف کرم حرص نخورید ، مشخصاً هیچ دلیلی برای تلاش برای پس انداز وجود ندارد.در سفر ، حتماً کلاه بردارید ، لباس باید شانه ها را بپوشاند. عینک آفتابی بسیار مطلوب است.

 

قانون پوشیدن لباس در مساجد را فراموش نکنید

گردشگری در ترکیه

چگونه می توان به طور مناسب در مسجد لباس پوشید
به طور کلی ، در ترکیه قانون لباس سختی وجود ندارد ، اگرچه این کشور اسلامی است. می توانید با همان لباسی که در زادگاه خود می پوشید در شهرهای ترکیه قدم بزنید.

با این حال ، می خواهیم توجه داشته باشیم که در مناطق شرقی کشور ، آداب و رسوم محافظه کارانه تر است. اما گردشگران بندرت به استانهای شرقی می رسند.

کد لباس برای بازدید از مساجد اعمال می شود.برای ورود به نمازخانه مسجد ، یک زن باید شانه ها و زانوها را پوشانده و سرش را پوشانده باشد. مردان باید شلوار بپوشند ، بدون شلوارک.

فراموش نکنید که هنگام ورود به نمازخانه مسجد ، باید کفش های خود را در بیاورید ، در حالی که باید جوراب داشته باشید ، نمی توانید پابرهنه باشید. چندین کنیسه در ترکیه برای گردشگران باز است ، قوانین در آنها مشابه است.

همچنین ، قوانین را به خاطر بسپارید: ایجاد سر و صدا یا عکس گرفتن از نمازگزاران در مسجد ممنوع است. در مساجد در حال اجرا ، مناطق ویژه مهمان برای بازدیدکنندگان غیر مسلمان اختصاص داده شده است و ترک این منطقه غیرممکن است.

 

بهداشت را فراموش نکنید

دستمال مرطوب ضد باکتری

 

دستمال مرطوب ضد باکتری همراه داشته باشید. هوای گرم همراه با رطوبت بالا شرایط ایده آل برای رشد باکتری ها است. در کشورهای گرم باید به بهداشت توجه ویژه شود.

بسیاری از ترک ها مدام از ادکلن لیمو ("کلونیا")  برای شستن دست های خود استفاده می کنند. ببینید چه تعداد از اروپایی ها تقریباً هر چیزی را که لمس می کنند با دستمال های ضد عفونی کننده پاک می کنند. همه اینها اقدامات بهداشتی افزایش یافته است. و در زمینه بهداشت ، بهتر است آن را ایمن کنید ، زیرا هیچ کس نمی خواهد در طول تعطیلات بیمار شود.

بنابراین ، قوانین اصلی. حتما قبل از غذا خوردن دستان خود را بشویید. اگر شستن دست در دسترس نیست ، قبل از غذا خوردن دستان خود را با یک پارچه ضد عفونی کننده پاک کنید. صورت خود را با دستان خود لمس نکنید.

میوه ها در ترکیه عالی هستند و بسیاری از گردشگران بلافاصله آنها را خریداری و می خورند. خطرناک است حتما میوه را قبل از خوردن کاملاً بشویید. 

اگر می خواهیدخود را ایمن کنید ، ظروف و کارد و چنگال را در رستوران هتل با دستمال های ضدعفونی کننده پاک کنید. هیچ رازی نیست که در بسیاری از هتل ها ظروف به شدت ضعیف شسته می شوند.

اکنون وضعیت اپیدمیولوژیک ویروس کرونا در ترکیه به حالت عادی برگشته است ، اما به هر حال اقدامات بهداشتی دو برابر یا حتی سه برابر باید رعایت شود.

 

هنگام عبور از خیابان بی توجه نباشید

گردشگری در ترکیه

 

رانندگان ترکیه بسیار بی انضباط هستند. حتی گاهی این سوال به ذهن خطور می کند: "آیا آنها حتی قوانین رانندگی را می دانند؟"

در استراحتگاه ها ، مسئله تصادفات خیلی فوری نیست ، ماشین های زیادی در اینجا وجود ندارد. اما در استانبول ، نوعی وحشت در جریان است. در صورت نیاز به عبور از گذرگاه عابر پیاده ، رانندگان بدون داشتن عذاب وجدان چراغ قرمز را رد می کنند.

رفتار بسیار بی انضباط رانندگان در استانبول با رفتار عادی در سایر مناطق کشور جبران می شود. در نتیجه ، ترکیه دارای آمار قابل قبولی از قربانیان تصادفات رانندگی است - 46.4 قربانی در هر 1000 خودرو. .

اگر در استانبول هستید ، هنگام عبور از خیابان حتما به اطراف خود نگاه کنید. حتی چراغ سبز برای عابر پیاده ایمنی را تضمین نمی کند. هرگز با هدفون در خیابان های استانبول قدم نزنید.در استراحتگاه ها می توانید هوشیاری کمتری داشته باشید ، اما نباید کاملاً بی توجه باشید. هنگام عبور از خیابان به اطراف نگاه کنید.

 

اگر غذاهای پر ادویه را دوست ندارید ، غذاهای خود را با دقت انتخاب کنید

گردشگری در ترکیه

 

غذاهای ترکی بسیار متنوع است. غذاهای بسیار تند و تند در آن وجود دارد و خنثی و شیرین و ترش علاوه بر این ، برخی از ظروف یکسان به نظر می رسند اما طعم آنها متفاوت است. نمونه بارز آن کباب آدانا و کباب اورفا است. از نظر ظاهری یکسان هستند اما آدانا تند و اورفا خنثی است. علاوه بر این ، کباب آدانا فقط تند نیست ، بلکه بسیار تند است.

 

کوکوی کفت ، برخی از انواع پلو  یا سوپ می تواند بسیار تند باشد. حتی مانتی (کوفته ترکی) نیز می تواند پر ادویه داشته باشد.

مطمئن ترین راه برای فهمیدن قبلی ، مطالعه غذاهای ترکی است. 

می توانید در رستوران بپرسید که یک غذای خاص چقدر تند است. ترک ها واژه "تند" را به خوبی می دانند.

شاید تنها گروه غذاهایی که باعث تعجب نخواهد شد ، شیرینی و دسر است. درباره آنها در بررسی ما " خوشمزه ترین دسر های ترکیه ۲۵ مورد" بخوانید .

 

کلاهبرداران را فراموش نکنید

در ترکیه موارد کلاهبرداری با گردشگران نادر است ، اما نباید آرام باشید. بیشترین طرح کلاهبرداری وجود ندارد. هر کلاهبرداری کارهای زیادی انجام می دهد.

کلاهبرداران با یک طرح بسیار ساده در مکان های دیدنی کار می کنند. یک بازرگان به گردشگر مراجعه می کند و پیشنهاد می کند که تعدادی اشیا  زیر خاک و بسیار ارزان بخرد. اگر یک توریست حتی یک شی را بردارد ، بلافاصله یک نگهبان یا یک همدست که به عنوان پلیس مبدل شده ، "انگار از زیر زمین" ظاهر می شود و گردشگر را به سرقت گنجینه ملی جمهوری ترکیه و تجارت کالاهای میراث تاریخی متهم می کند. بیشتر قربانیان این طرح ، خرید را ترجیح می دهند.

در مناطق تفریحی ، کلاهبرداران مطابق با طرح های مختلف کار می کنند. شخصی نزد گردشگر می آید ، با او آشنا می شود ، و در یک بار در نزدیکی نوشیدنی پیشنهاد می کند. در فیلم ، او دختران را به گردشگران معرفی می کند.. در پایان عصر ، غریبه و دختران ناپدید می شوند ، اما یک فاکتور نجومی ظاهر می شود.

گزینه دیگر "سخت" تر است ، اما همچنین نادر است. یک غریبه شما را به یک بار دعوت می کند یا مجبور می شود با یک جهانگردان در یک بار بنشیند. گردشگر پس از مدتی بدون پول و بدون سند در جایی بیدار می شود. حتی در چنین شرایطی مراجعه به پلیس منطقی نیست ، زیرا شما نمی توانید چیزی را ثابت کنید.

پیشنهاد می کنیم با فروشندگان خیابانی اعتماد نکنید. به نوشیدنی با غریبه ها اکتفا نکنید. محل ارز را در مکان های مشکوک تغییر ندهید. هنگام پرداخت سریع با کارت های پلاستیکی با پیام کوتاه ، صحت معامله را بررسی کنید. و مشکلی نخواهید داشت!

 

در ترکیه آب شیر را ننوشید

آب

 

استانداردهای کیفیت آب لوله کشی در ترکیه از ما بدتر نیست. این دقیقاً در شهرها وجود دارد ، در مناطق استانی ممکن است بدتر باشد. یعنی آب در خطوط لوله ترکیه پاک و آشامیدنی می شود.

اما در ترکیه یک مشکل دیگر نیز وجود دارد - خرابی متوسط ​​بسیار زیاد خطوط لوله انتقال آب. چه نوع آبی از شیر در اتاق هتل سرازیر می شود؟ بسته به بخت  و اقبال. اگر شیر آب را بازکردید و آب زرد را دیدید تعجب نکنید. فقط این که لوله ها مدت طولانی است که منابع استفاده ایمن خود را از بین برده و زنگ زده اند. ترکیه برای تعویض چنین لوله هایی عجله ای ندارد.

ما از شما می خواهیم که این خطر را انجام ندهید ، بلکه فقط از آب بطری  استفاده کنید.در هتل ها داده می شود. یا به فروشگاه بروید ، یک بطری 1.5 لیتری آب خالص از 1.25 لیر ترکیه هزینه دارد.

 ترکها سعی می کنند از آب لوله کشی استفاده نکنند. شستن و مسواک زدن با این آب کاملاً امکان پذیر است ، ترک ها این کار را انجام می دهند.

 

 در ماه رمضان چگونه رفتار کنید

ماه رمضان ماه مقدس در اسلام است
در ماه مبارک رمضان ، مسلمانان روزه می گیرند ، در طول روز نوشیدن ، خوردن ، سیگار کشیدن ممنوع است. ترکیه کشوری سکولار است و طبق قانون هیچ کس ملزم به روزه گرفتن نیست.نیمی از ساکنان ترکیه در ماه رمضان روزه می گیرند ، بقیه مسلمانان روزه می گیرند ، اما به خود اجازه تخلف می دهند. در هر صورت ، این افراد تشنه ، گرسنه هستند و برخی تمایل زیادی به سیگار کشیدن دارند.

 

بیایید مهربان تر باشیم ، احساسات مخرب را در مردم تحریک نکنیم. شما نباید در حضور تعداد زیادی از مردم غذا بنوشید یا بخورید. حتی در استانبول ، در کنار خیابان های شلوغ ، همیشه می توانید یک مکان خلوت را پیدا کنید که حداقل مردم شما را نبینند. برای سیگار کشیدن بهتر است کنار بروید.

همچنین فراموش نکنید که در ماه رمضان برخی از کافه ها و رستوران های شهرها در طول روز تعطیل هستند. عصرها آنها برای "افطار" (یک وعده غذایی بعد از غروب آفتاب) باز می شوند ، در آن زمان آنها بیش از حد شلوغ هستند. غذا خوردن در ماه رمضان می تواند یک چالش باشد. با این حال ، این مشکل در استراحتگاه ها  احساس نمی شود.

 

در داخل هتل و خودرو سیگار نکشید

پلیس

 

ترکیه اکنون هر اقدام محدودکننده ای برای مقابله با استعمال دخانیات را ابداع کرده است. تا سال 2023 ، آنها برای خرید سیگار 21 سال حتی افزایش سن و کاهش کار روز برای کارگران غیر سیگاری را تعیین می کنند. در سال 2019 ، WHO ترکیه را به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در مبارزه با سیگار کشیدن معرفی کرد.

با این حال ، در حال حاضر قوانین ضد دخانیات بسیار زیادی وجود دارد که پلیس قادر به اجرای آنها نیست. بنابراین ، ترک ها بدون عذاب وجدان در هر جایی سیگار می کشند. از این تعجب نکنید در ترکیه سیگار کشیدن در داخل و محفظه مسافران ممنوع است.

 

سیگار کشیدن در ماشین آسان است. از این گذشته ، گشت های پلیس راهنمایی و رانندگی در همه جا در جاده ها هستند. اگر گرفتار شوید ، جریمه 188 لیر است. آنها همچنین می توانند به جرم  ته سیگار هایی که در خیابان پرتاب می کنند بگیرند ، جریمه 112 لیر است.

در هر صورت ، ما از گردشگران می خواهیم که از قوانین پیروی کنند. در داخل منزل ، از جمله در اتاق های هتل ، سیگار نکشید. اگر هتل در بالکن ها سیگار می کشد ، از قبل با پذیرش تماس بگیرید.

 

در خیابان ها با حالت مستی راه نروید

مست بودن در ترکیه به خودی خود جرم محسوب نمی شود. اما این در صورتی است که رفتاری مسالمت آمیز و آرام داشته باشید.با این حال ، هرگونه تظاهرات پرخاشگری یا نقض نظم عمومی در هنگام مستی مجازات 100 لیره ترکی است.

ترکیه اجرای قانون بسیار جالبی دارد. به عنوان مثال ، شما با صدای بلند نارضایتی از قیمت کالاها را به فروشنده ابراز می کنید. اگر این کار را هوشیارانه انجام دهید ، هیچ اتفاق وحشتناکی رخ نخواهد داد. نکته اصلی این نیست که اگر درگیری را بیشتر دامن بزنید. آنها کمی می جنگند ، احساسات را بروز می دهندو به یک لحن آرام تغییر موضع می دهند.

اما اگر همین کار را در حالت مستی انجام دهید ، در صورت حضور در هتل پلیس می تواند شما را دستگیر کند. یا نگهبان می تواندشما را بازداشت کرده و به پلیس تحویل دهد.

علاوه بر جریمه ، باید شب را در سلول بازداشتگاه در کلانتری به سر ببرید. در ترکیه هیچ مراکز هوشیاری وجود ندارد ، در اینجا آنها فقط در سلول هوشیار می شوند. صبح آزاد می شوند ، رسید جریمه را صادر می کنند.

نوشیدن الکل در انظار عمومی تخلف  محسوب نمی شود. با این حال ، بیشتر استان ها چنین ممنوعیتی را وضع کرده اند. جریمه از 100 لیر ترکیه است.

 

هر صدمه ای ، اگر در حالت مسمومیت الکلی یا دارویی اتفاق بیفتد شامل بیمه نیست

مسمومیت الکلی

 

هیچ رازی نیست که برخی از گردشگران دوست دارند ابتدا در یک بار بنشینند ، و سپس شروع به "ردیف کردن" می کنند - برای مثال از یک حرکت طولانی به استخر بپرند. برخی به سادگی در زمین لغزنده می افتند ، زیرا در اثر مستی هماهنگی مختل می شود.

ما می خواهیم به نوشندگان هشدار دهیم! هر صدمه ای ، اگر در حالت مسمومیت الکلی یا دارویی اتفاق بیفتد ، این واقعه بیمه نیست. یعنی کاملاً  با هزینه شخصی شما معالجه می شوید.

و صورتحساب ها می تواند بسیار زیاد باشد. هزینه درمان شکستگی در ترکیه حدود 6000 لیره ترکیه است. بنابراین ، خطرناک تر است و ریسک نکنید ، بلکه برای به تعویق انداختن تمام اقدامات ناامیدانه  هوشیار باشید.

با این حال ، حتی اگر در هوشیاری آسیب ببینید ، باز هم باید هزینه کنید ، فقط کمتر. اکنون کلیه بیمه های مسافرتی با فرانشیز صادر می شوند.

 

از خرید سنگ و عتیقه خودداری کنید

فروشندگان ترکیه اغلب چیزهای غیرمعمول به گردشگران ارائه می دهند. به عنوان مثال ، آنها ممکن است نوعی سکه قدیمی یا عتیقه جات دیگر ارائه دهند. بهتر است از خرید چنین پیشنهادی خودداری کنید زیرا:

در مرحله اول ، با احتمال 9 از 10 ، مورد به عنوان گفته شده قدیمی نخواهد بود. یعنی جعلی است.

ثانیاً ، صادرات عتیقه و عتیقه از خاک جمهوری ترکیه ممنوع است. اگر در نقطه ای مشاهده شود ، دچار مشکل خواهید شد.

ثالثاً ، بعید است که این فروشندگان رسیدی  بدهند که ثابت کند این کالا به صورت قانونی خریداری شده است. و حتی اگر فاکتور هم باشد به زبان ترکی خواهد بود.

بنابراین ، ما به شدت توصیه می کنیم که از خرید عتیقه و به طور کلی هر چیز قدیمی خودداری کنید. در ترکیه هر چیز قدیمی بالای 100 سال به عنوان میراث فرهنگی و تاریخی در نظر گرفته می شود.

برخی از فروشندگان فسیل ارائه می دهند و ادعا می کنند که میلیون ها سال قدمت دارند. یا سنگ هایی از ویرانه های شهرهای باستان. جعلی است با احتمال 99.9٪. اتلاف پول و فرصتی برای گمرک که در هنگام خروج از کشور با مشکل روبرو شوید.

 

اگر به استانبول سفر می کنید ، خرید Museum Pass را فراموش نکنید

Museum Pass

 

اگر به منظور گشت و گذار در شهر استانبول سفر می کنید ، حتماً Museum Pass Istanbul را بخرید.

این بلیط پیچیده برای چندین جاذبه در یک زمان است. هر چه بیشتر آنها را ببینید ، بیشتر پس انداز می کنید. به طور طبیعی ، تمام جاذبه های اصلی شامل: ایاصوفیه ، کاخ توپکاپی ، آب انبار باسیلیکا ، آکواریوم استانبول است.

Museum Pass استانبول برای 3 روز 115 یورو ، برای 5 روز - 135 یورو ، برای 7 روز - 145 یورو هزینه دارد. می توانید آن را در وب سایت رسمی istanbultouristpass.com خریداری کنید. در این صورت آن را به عنوان کد برنامه موبایل دریافت کنید. یعنی نیازی به دریافت فیزیکی کارت نیست. برای ورود به موزه ها ، فقط باید کد QR را از صفحه گوشی هوشمند خود اسکن کنید.

Museum Pass یک مزیت مهم دیگر نیز دارد. در فصل تابستان صف های موجود در دفاتر فروش بلیط فروشی می توانند وحشتناک باشند ، صف های  دفاتر فروش بلیط فروشی یک ساعت یا بیشتر طول می کشد. با Museum Pass ، همه جا از خط عبور خواهید کرد.

 

چانه زدن در بازار را فراموش نکنید

گردشگری در ترکیه

 

همیشه باید در بازارهای ترکیه چانه بزنید ، در غیر این صورت همه چیز را اینجا با قیمت های گزاف می خرید.اگر دوست ندارید چانه بزنید ، خجالتی هستید ، نمی خواهید وقت و اعصاب ارزشمند خود را هدر دهید ، پس بهتر است که اصلاً به بازار نروید. علاوه بر این ، بازارها چیز منحصر به فردی نمی فروشند. حتی در بازار بزرگ استانبول نیز چیز منحصر به فردی را نخواهید یافت که در فروشگاه های شهر موجود نباشد.

 

برای چانه زنی خوب و کسب سود ، باید از قیمت واقعی محصول آگاهی داشته باشید. برای اطلاع از این موضوع ، ابتدا به مغازه ها بروید ، قیمت ها را ببینید و سپس برای چانه زدن به بازار بروید. همچنین درک محصول بسیار مطلوب است - اینکه بتوان خوب و بد را تشخیص داد.

نکته مهم دیگر. سعی کنید با لیر ترکیه به بازار بروید و با لیر چانه بزنید. در غیر این صورت ، ممکن است معامله گر معامله گران را بپذیرد ، اما اگر دلار یا یورو پرداخت کنید ، با نرخ نامطلوبی برنده خواهد شد.یا مستقیماً با دلار یا یورو معامله کنید. در استراحتگاه های دریای مدیترانه ( آنتالیا ، کمر ، سیده ، آلانیا ، بلک ) این کار معمولاً انجام می شود.

 

در All Inclusive غذا را از رستوران خارج نکنید

اگرچه در هتل های All Inclusive ، میهمانان از گرفتن غذا از رستوران منع شده اند ، اما گردشگران ما هنوز آن را بیرون می آورند. اما از این طریق می توانید برای خود مشکل ایجاد کنید.

تابستان در ترکیه گرم است ، غذا به سرعت خراب می شود. متاسفانه ، بسیاری از ایرانی ها این عادت و مشکل را دارند که غذای خود را اصلا دور نمی ریزند.

قانون ساعت 6 را به خاطر بسپارید. اگر غذا بیش از 6 ساعت قبل تهیه شده است (از رستوران گرفته شده است) ، در صورت تمایل بدون تأسف و تأمل ، آن را در سطل آشغال بیندازید. به خصوص اگر در حال استراحت با کودکانی هستید که هنوز از مفهوم "تاریخ انقضا" آگاهی ندارند. سلامتی گران تر از نوعی حرص و طمع غیر منطقی است ، زیرا هنوز غذای تازه زیادی در رستوران وجود دارد.

متأسفانه در بیشتر هتل های تفرجگاههای ترکیه ، یخچال ها یا اصلاً کار نمی کنند ، یا بسیار ضعیف کار می کنند. بنابراین بعید است نگه داشتن غذا در یخچال موثر باشد. به هر حال ، دقیقاً به دلیل مشکل یخچال و فریزر ، توصیه می کنیم که برای کودکان غذایی با  خود نبرید.

نظرات

۱۴۰۰/۴/۱۸در تعطیلات و سفر به ترکیه چه میزان اینترنت نیاز داریم؟

۱۴۰۰/۴/۱۸ اکثر گردشگران ، هنگام پاسخ دادن به این سوال ، سعی می کنند خود را به نیازهای خود در خانه معطوف کنند. با این حال ، ممکن است در خارج از کشور اینترنت خیلی بیشتر و شاید خیلی کمتر نیاز داشته باشید. توصیه ما: برای کودکان ، کارتون ها را از طریق رایانه لوحی یا تلفن هوشمند در خانه بارگیری کنید تا هزینه ترافیک اینترنت را پرداخت نکنید و کارتون ها در هواپیما در دسترس باشند. در خانه ، ما با اتصال به WiFi در خانه ، در یک دفتر ، فست فود یا مراکز خرید ، به صرفه جویی در هزینه های ترافیک تلفن همراه عادت کرده ایم. در سفر ، این منابع از ترافیک رایگان در دسترس نخواهند بود. اما شاید منبع دیگری از ترافیک رایگان وجود داشته باشد - این WiFi در هتل است. اگر شبکه WiFi رایگان در هتل وجود داشته باشد و اینترنت در آن از کیفیت کافی برخوردار باشد ، می توانید بدون اینترنت موبایل به طور کامل این کار را انجام دهید. اگر WiFi پولی یا کند است ، انتظار داشته باشید حتی بیشتر از خانه ترافیک تلفن همراه داشته باشید. در تعطیلات ، گردشگران می خواهند در تماس باشند و برای برخی حتی نیاز به اینترنت افزایش می یابد - آنها می خواهند عکس ها را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند ، از دوستان خود در مورد برداشت های خود بگویند.

۱۴۰۰/۴/۱۸سیم کارت را در ترکیه از کدام اپراتور خریداری کنیم؟

۱۴۰۰/۴/۱۸اگر به اینترنت کمی نیاز دارید ، اپراتورهای ترکیه راه حل های خوبی برای حل این مشکل ندارند با این حال ، بسته های بزرگ اپراتورهای ترکیه ارزان تر هستند. سه اپراتور تلفن همراه در ترکیه فعالیت می کنند: Turkcell ، Turk Telecom و Vodafone. شما باید سیم کارت را ازاین سه اپراتور خریداری کنید. از سال 2021 ، سیم کارت جدید در ترکیه 150 لیره ترکیه است. هزینه تعرفه از 25 لیر را به اینجا اضافه کنید. نتیجه بسیار ناراحت کننده است. سیم کارت های توریستی وجود دارد ، ارزان ترند. با این وجود خرید آنها همیشه امکان پذیر نیست.و همیشه نمی توان سیم کارت های معمولی را خریداری کرد.

۱۴۰۰/۴/۱۸بسته ویژه تعطیلات وودافون چیست؟

۱۴۰۰/۴/۱۸وودافون ترکیه بسته ویژه ای را برای گردشگران ارائه می دهد ، این بسته "Vodafone Holiday line" ("تعرفه تعطیلات") است. یک سیم کارت با این بسته فقط توسط توریست ها قابل خرید است ، با گذرنامه ترکیه ای فروخته نمی شود. خرید بیش از 3 سیم کارت برای یک گذرنامه مجاز است. نرخ وودافون قیمت 40 لیر ترکیه است (در سال 2020 - 80 بود). برای این پول ، 20 گیگابایت ترافیک اینترنتی ، 750 دقیقه مکالمه محلی و 1000 پیامک محلی داده می شود. سیم کارت 28 روز طول می کشد. توجه! از نظر ذهنی آماده شوید که قادر به خرید چنین سیم کارتی نیستید ، آنها به راحتی در سالن های ارتباطی در دسترس نخواهند بود. اگر آن را پیدا کردید ، پس آن را با جرات دریافت کنید ، بسیار سودآور است. در ژوئن 2021 این سیم کارت های مسافرتی دیگر صادر نمی شوند. اکنون باید سیم کارت اعتباری محلی بخرید و بسته مسافرتی را فعال کنید. فعال سازی بسته فقط در یک سالن ارتباطی با گذرنامه انجام می شود. به احتمال زیاد ، چنین طرحی در آینده باقی خواهد ماند ، یعنی دیگر سیم کارت های جداگانه ای برای گردشگران وجود نخواهد داشت. یعنی شما باید برای سیم کارت (150 لیر) + بسته ترافیکی (40 لیر) هزینه کنید. سیم کارت از سالن به سالن ارزان تر یا گرانتر است. 750 دقیقه محلی به درد شما می خورد: تاکسی سفارش دهید یا با راهنمای هتل خود تماس بگیرید ، یا در تور شماره راهنمای خود را بگیرید تا در صورت گم شدن با شما تماس بگیرند. قبلاً 30 دقیقه بین المللی نیز در تعرفه گردشگری گنجانده می شد ، اکنون دیگر نیست.

۱۴۰۰/۴/۱۸اگر یک سیم کارت معمولی از Vodafone با قیمت 150 لیر خریداری کنید ، باید حساب خود را دوباره پر کنید و بسته های ترافیکی بخرید. 5 گیگابایت - 25 لیر ، 8 گیگابایت - 30 لیر ، 12 گیگابایت - 35 لیر ، 15 گیگابایت - 45 لیر. فرودگاه ها اغلب سیم کارت هایی را با بسته های متصل شده به فروش می رسانند. به نظر می رسد کمی گران تر ، اما بسیار راحت تر است.

۱۴۰۰/۴/۱۸سیم کارت های توریستی Welcome Pack Pack چیست؟

۱۴۰۰/۴/۱۸Turkcell دارای سیم کارت های توریستی Welcome Pack Pack است. می توانید آن را با قیمت 170 لیر یا بیشتر خریداری کنید. در سال 2021 ، قیمت قبل از 150 لیر افزایش یافت. شما 20 گیگابایت اینترنت ، 200 دقیقه محلی ، پیام کوتاه محلی نامحدود دریافت می کنید. توجه! از نظر ذهنی آماده شوید که قادر به خرید چنین سیم کارت نیستید ، آنها به راحتی در سالن های ارتباطی در دسترس نخواهند بود. اگر آن را پیدا کردید ، پس آن را با جرات دریافت کنید ، بسیار سودآور است.

۱۴۰۰/۴/۱۸سیم کارت معمولی ترکسل Turkcell اگر یک سیم کارت معمولی با قیمت 150 لیر از Turkcell خریداری کنید ، باید حساب خود را دوباره پر کنید و بسته های ترافیکی بخرید. 6 گیگابایت - 45 لیر ، 8 گیگابایت - 50 لیر ، 10 گیگابایت - 55 لیر ، 14 گیگابایت - 69 لیر.قیمت ها برای (ژوئن 2021) است فرودگاه ها اغلب سیم کارت هایی را با بسته های متصل شده به فروش می رسانند. به نظر می رسد کمی گران تر ، اما بسیار راحت تر است.

۱۴۰۰/۴/۱۸تورک تلکام Turk Telekom سیم کارت کارت مسافرتی ندارد. اگر سیم کارت معمولی را از Turk Telekom با قیمت 150 لیر خریداری کنید ، باید حساب خود را پر کنید و بسته های ترافیکی را خریداری کنید. 4 گیگابایت - 23 لیر ، 7 گیگابایت - 27 لیر ، 10 گیگابایت - 32 لیر. فرودگاه ها اغلب سیم کارت هایی را با بسته های متصل شده به فروش می رسانند. به نظر می رسد کمی گران تر ، اما بسیار راحت تر است.

۱۴۰۰/۴/۱۸ - اولین و ارزانترین گزینه برای حل مشکل اینترنت در ترکیه این است که با دقت نظرات هتل را بخوانید و هتلی را انتخاب کنید که WiFi رایگان محلی در آن کار می کند. - اگر به اینترنت کمی نیاز دارید ، ناامید خواهید شد. به راحتی نمی توان چند گیگابایت را ارزان خرید. - اگر به اینترنت زیادی و ارزان نیاز دارید ، به دنبال دفاتر Vodafone یا Turkcell باشید و سیم کارت های توریستی "Vodafone Holiday line" یا "Tourist Welcome Pack" را بخرید ، 20 گیگابایت اینترنت با قیمت 170 یا 190 لیر دریافت کنید. این بسته شامل چند دقیقه مکالمه محلی است. - از نظر ذهنی آماده باشید که در فرودگاه بسته های توریستی دو یا سه برابر بیشتر هزینه می کنند. یا سیم کارت های توریستی در دسترس نخواهند بود و سیم کارت های معمولی با 200 لیر یا بیشتر ارائه می دهند. با این حال ، حتی برای 200-250 لیر ، اینترنت سود بیشتری نسبت به رومینگ خواهد داشت. - از نظر ذهنی آماده باشید که سیم کارت و بسته های آن یک و نیم برابر گران تر از استراحتگاه و هتل ارائه شود. این نیز یک اتفاق بسیار معمول است.

۱۴۰۰/۱۰/۱۸آیا کوسه در ترکیه و سایر خطرات دریا وجود دارد؟

۱۴۰۰/۱۰/۱۸آیا وجود کوسه ها در سواحل ترکیه واقع بینانه است؟ فرصت وجود دارد، اما بسیار کم است. پرونده بین المللی حمله کوسه نگهداری شده توسط ISAF که تمام اطلاعات واقعی در مورد حملات کوسه ها در تمام مناطق جهان را نشان می دهد. به گفته وی، طی یک دوره رصدی 120 ساله (از سال 1900 تا 2020)، تنها 4 مورد حمله کوسه به انسان در آب های ترکیه ثبت شده است که 2 مورد آن کشنده بوده است. آخرین مورد در سال 1967 در استان موغله ثبت شد.

۱۴۰۰/۱۰/۱۸خطرناک ترین کوسه ها برای انسان 3 نوع کوسه است: کوسه سفید بزرگ - به ندرت در آبهای دریای مدیترانه شنا می کند. ظهور آن در سال های 1985-2019 در آب های مدیترانه تنها 10 بار ثبت شد، در حالی که حتی یک مورد مشاهده در نزدیکی ساحل مشاهده نشد. کوسه دماغ صاف یا کوسه بلانت در آب‌های دریای مدیترانه ظاهر نمی‌شود، برای کوسه دماغ صاف آب‌های دریای مدیترانه خیلی سرد است. حقایق مشاهده او در اینجا ثبت نشده است. کوسه ببری - که به همین دلیل در مدیترانه یافت نمی شود - آب بسیار سرد است. حقایق مشاهده او نیز در اینجا ثبت نشده است.

۱۴۰۰/۱۰/۱۸چندین گونه کوسه هنوز در آب های دریای مدیترانه زندگی می کنند، اما نباید از آنها بترسید، زیرا اندازه آنها کوچک است و خطر بزرگی برای انسان ایجاد نمی کند و به سواحل شنا نمی کند.

۱۴۰۰/۱۰/۱۸بنابراین، در حالی که از تعطیلات خود در ترکیه لذت می برید، نیازی به نگرانی در مورد کوسه های تیز دندان وجود ندارد. متأسفانه، چندین گونه دیگر از حیات دریایی وجود دارد که باید مراقب آنها بود.

۱۴۰۰/۱۰/۱۸توجه داشته باشید! صدمات با هر ماهیت ناشی از حیوانات دریایی یک رویداد بیمه ای نیست. در بیمه مسافرتی استاندارد از آنها به عنوان "تعامل بی دقت با جانوران دریایی" یاد می شود و درمان با هزینه گردشگر آسیب دیده انجام می شود.

۱۴۰۰/۱۰/۱۸جانوران دریایی مدیترانه: گونه های خطرناک در آب های ترکیه برای گردشگران اعتقاد بر این است که خطرناک ترین برای گردشگران در ترکیه خارپشت دریایی و چتر دریایی است. گونه های به اصطلاح "خانگی" حیات دریایی تقریباً خطرناک نیستند. با این حال، پس از افتتاح کانال سوئز (1869)، گونه های دریایی از اقیانوس هند و دریای سرخ، که اغلب سمی هستند، شروع به نفوذ به مدیترانه کردند. امروزه در دریای مدیترانه، دانشمندان، محققان محیط زیست محیطی، 443 گونه دارند که به در آنجا ساکن شده اند. علم این گونه ها را "تهاجمی" می نامد.

۱۴۰۰/۱۰/۱۸صدها گونه عروس دریایی در آب های مدیترانه یافت می شود. برخی از آنها برای انسان بی ضرر هستند، در حالی که برخی دیگر سمی هستند. به دلایل ایمنی، دست زدن به آنها به گردشگران توصیه نمی شود. البته، وسوسه دست زدن به چنین زیبایی دریایی بسیار عالی است، اما با این وجود، مشاهده چتر دریایی از راه دور ارجحیت دارد و مطمئناً برای سلامتی بی خطرتر است.

۱۴۰۰/۱۰/۱۸اگر عروس دریایی با این وجود نیش زد، اولین قدم این است که زخم را با آب نمک بشویید.چتر دریایی پس از نیش زدن، سلول های گزنده سمی خود را روی پوست باقی می گذارد. در تعامل با آب شیرین، آنها از بین نمی روند و علاوه بر این بخش های جدیدی از سم را آزاد می کنند. فقط شستشوی زیاد با آب نمک به طور موثر این سلول های سمی را از بین می برد. حتما از ناجیان ساحلی کمک بگیرید، آنها باید بدانند در صورت سوختگی عروس دریایی چه باید کرد.

۱۴۰۰/۱۰/۱۸پس از شستن محل سوختگی، باید خودتان زخم را ضدعفونی کنید یا با پزشک مشورت کنید. اعتقاد بر این است که سرکه کمک می کند. اما چنین روش محبوب خوددرمانی مشکوک است، و علاوه بر این، سرکه رادر ساحل از کجا پیدا کنیم؟ مگر اینکه ناجیان غریق آن را داشته باشند که بسیار بعید است.

۱۴۰۰/۱۰/۱۸اجازه دهید به طور مفصل در مورد 3 نوع چتر دریایی که خطرناک ترین یا رایج ترین آنها محسوب می شوند صحبت کنیم. فیسالیا یک عروس دریایی بسیار بزرگ و جالب است، در حالی که برای سلامتی انسان خطرناک است. در واقع، این یک عروس دریایی نیست، بلکه چندین و چند گونه متفاوت (سیفونوفور) در یک زمان است که در یک کل ادغام شده اند. این عروس دریایی هرگز در دریای مدیترانه زندگی نکرده است زیرا دمای آب برای او بسیار سرد است. امروزه، به دلیل گرم شدن زمین، فیسالیا در حال حاضر به تعداد زیادی در سواحل جبل الطارق یافت می شود. این فقط یک مسئله زمان است - آنها چقدر سریع در سواحل ترکیه، یونان، تونس، کرواسی، ایتالیا ظاهر می شوند؟ اجزای تشکیل دهنده بدن فیسالیا شاخک ها و حباب گاز آبی بالایی هستند. به اندازه های بزرگ (تا 30 سانتی متر) می رسد و دارای برآمدگی است که به وضوح در سطح دریا قابل مشاهده است و به راحتی قابل تشخیص است. پس مراقب باش! فیسالیا از شاخک های خود برای شکار استفاده می کند و با آنها ماهی های کوچک و سخت پوستان را نیش می زند. چتر دریایی با کمک شاخک هایی که طول آنها به 30 متر می رسد، طعمه خود را در بر می گیرد و با سم می زند و سپس آن را می خورد. فیسالیا بین چیزی که باید نیش بزند - یا ماهی یا پای گردشگر - تمایز قائل نمی شود. سوختگی چتر دریایی تنها بسیار ناخوشایند است، اما هنوز کشنده نیست. اما در صورت گیرکردن دست ها یا پاهای فرد توسط شاخک ها، احتمال قطع عضو تقریباً صد درصد است. اگر بتواند تمام بدن انسان را به طور کامل بگیرد (چنین موارد استثنا نیستند!) - نتیجه کشنده تضمین می شود. طبق آمار، فیسالیا بیشتر از کوسه ها در جهان افراد را می کشد. بنابراین، در حالی که در ساحل هستید، نه به دنبال باله های کوسه، بلکه به دنبال برآمدگی های آبی بالای آب باشید. در صورت ابتلا به فیسالیا حتما به پزشک مراجعه کنید.

۱۴۰۰/۱۰/۱۸عروس دریایی روپیلما Rhopilema nomadica این چتر دریایی بزرگ که قبلاً در دریای مدیترانه ساکن نبودند، از اعماق اقیانوس هند به آبهای آن در امتداد کانال سوئز مهاجرت کردند. قطریک عروس دریایی بالغ بین 40 تا 60 سانتی متر است و وزن آن به 10 کیلوگرم می رسد. رنگ مشترک این چتر دریایی یا آبی یا سفید است. عروس دریایی روپیلما از پلانکتون تغذیه می کنند. برای محافظت از خود در برابر شکارچیان، آنها دارای نیش حاوی سم هستند. پس از یک بار نیش چتر دریایی، احساس ناخوشایندی باقی می ماند، اما تهدیدی برای زندگی نیست. چتر دریایی این گونه در آب و هوای گرم به کلنی های بزرگ زاد و ولد می کند. هنگامی که در یک مستعمره بزرگ "Rhopilema nomadica" قرار می گیرد، یک فرد صدمات متعدد پوستی دریافت می کند و به دلیل مسمومیت با سموم ممکن است بمیرد یا به حدی ضعیف شود که به سادگی غرق شود. خبر خوب این است که تنها چند عروس دریایی روپیلما در سواحل ترکیه یافت می شوند، اما ظهور کل کلونی ها در آینده منتفی نیست. در حال حاضر این نوع چتر دریایی مشکلات بزرگی را در قبرس و اسرائیل ایجاد می کند.

۱۴۰۰/۱۰/۱۸عروس دریایی پلاژیا که توانایی درخشش در تاریکی را دارد، از نظر علمی "Pelagia noctiluca" نامیده می شود. آنها را می توان در شب در دریا با جرقه های کوتاه نورشان تشخیص داد. نزدیک شدن به این گونه چتر دریایی نامطلوب است. چتر دریایی پلاژیا، ساکنان دائمی دریای مدیترانه، در سراسر ساحل آن توزیع شده است. آنها کوچک هستند (فقط حدود 10 سانتی متر قطر)، بنابراین آنها به سختی قابل مشاهده هستند، که خطر بزرگی ایجاد می کند. آنها همچنین دارای هشت شاخک هستند که طول آنها تا 3 متر می رسد. پلانکتون، چتر دریایی پلاژیا، سخت پوستان، قلیه ماهی به عنوان غذا آنها هستند. پلاژیا نور شب بسیار دردناک نیش می زند، اما یک نیش پلاژیا خطر جدی برای سلامتی ندارد. اما اگر یک غواص یا شناگر وارد خوشه های بزرگی از این چتر دریایی شود، می تواند مقدار زیادی سم دریافت کند. شما می توانید این چتر دریایی را پس از پرتاب شدن در اثر جریان یا جزر و مد در ساحل، ببینید.

۱۴۰۰/۱۰/۱۸خارپشت دریایی این نوع خارپشت دریایی مستعد پرخاشگری نیست، اما با قدم گذاشتن روی آن، می توانید با خار ها به خود آسیب بزنید. هیچ یک از سه گونه موجود خارپشت دریایی سمی (Toxopneustes، Echinothurioida، Tripneustes) در آب های دریای مدیترانه زندگی نمی کنند که این خبر خوبی است. چندین گونه جوجه تیغی سمی در دریای سرخ وجود دارد، اما هنوز موفق نشده اند از طریق کانال سوئز به مدیترانه برسند.

۱۴۰۰/۱۰/۱۸توتیای دریایی در روز، جوجه تیغی دریایی در نزدیکی ساحل وجود ندارد، اما در شب آنها را می توان حتی در ساحل پیدا کرد. با پا گذاشتن تصادفی روی جوجه تیغی و فرو رفتن خار در پا، اقدامات زیر باید انجام شود: حتما خار گیر کرده را درآورید. ناحیه آسیب دیده را با سرکه بشویید؛ زخم را ضد عفونی کنید توصیه می شود از پزشک کمک بگیرید. هنگامی که توسط خارهای خارپشت دریایی آسیب می بینند، برخی از افراد دچار واکنش های آلرژیک می شوند که نمی توان از قبل آن را شناخت و این خطر برای همه وجود دارد. بزرگترین خطر این واقعیت است که با نفوذ عمیق به بافت، هنگام برداشتن سوزن می تواند پوست پاره شود یا خار بشکند. در این صورت باید از کمک پزشکی و جراح استفاده کنید.

۱۴۰۰/۱۰/۱۸شیرماهی گرمسیری ماهی های گرمسیری که در دنیای علمی به Pterois (به انگلیسی Lionfish - lionfish) معروف هستند، بسیار خطرناک هستند. سم این ماهی که در اثر گاز گرفتن وارد بدن انسان شده است می تواند باعث فلج یا مرگ شود.

۱۴۰۰/۱۰/۱۸قبلاً هیچ خروس‌ماهی (عقرب‌ماهی و شیرماهی هم نامیده‌ می شوند) در مدیترانه وجود نداشت. اسکان مجدد آنها از دریای سرخ از طریق کانال سوئز انجام شد. آنها اولین بار در سال 1991 در سواحل اسرائیل کشف شدند. شیر ماهی ها در حال حاضر در سواحل قبرس و اسرائیل زندگی می کنند. تعداد کمی از آنها در نزدیکی سواحل ترکیه وجود دارد، اما جمعیت در حال افزایش است. گسترش خروس‌ماهی در خارج از زیستگاه اصلی آنها در حال حاضر یک مشکل جهانی است، به ویژه در دریای کارائیب. سرآشپزهای دومینیکن و کوبایی با تکیه بر تجربیات سرآشپزهای ژاپنی، هنر تهیه غذاهای شیرماهی را یاد می گیرند که یک غذای لذیذ در ژاپن است. با گسترش بیشتر خروس‌ماهی ها در مدیترانه، می توان انتظار داشت که آنها به عنوان غذاهای ماهی در بوفه های تونس و ترکیه و یا در مزه های یونان و قبرس ظاهر شوند. این ماهی با پخت مناسب نرم و لذیذ می شود. طول یک خروس‌ماهی بالغ تا 30 سانتی متر و وزن آن حدود 1 کیلوگرم است. باله های روشن آن باعث می شود که این ماهی به راحتی قابل تشخیص باشد. این باله های ماهی هستند که خطرناک هستند، زیرا حاوی خارهایی با سم هستند. اما نیش شیر ماهی نیز خطرناک و سمی است. طب مدرن چیزهای زیادی در مورد علائم نیش این ماهی می داند. مواردی از نیش، فلج و حتی مرگ در میان آکواریوم‌هایی که اکنون به طور فعال خروس‌ماهی را در آکواریوم پرورش می‌دهند، گزارش شده است. در صورت گزش، باید فوراً از متخصصان پزشکی کمک بگیرید تا از عواقب خطرناک جلوگیری کنید.

۱۴۰۰/۱۰/۱۸برای گردشگران خطر در ترکیه کوسه نیست، بلکه مسمومیت غذایی و الکلی است.

در ادامه بخوانید...

20 مکان عجیب دنیا از باداب سورت ایران تا جزایر ژاپن

در

دنیا عجیب و شگفت انگیز است. از باداب سورت ایران تا جزایر ژاپن که توسط گربه ها فرمان روایی می شود. ما تصاویری برای گردشگران داریم که تابحال دیده نشده است.

 

1. دریاچه تکه ای، بریتیش کلمبیا، کانادا

 

2. جاده غول آسا، ایرلند شمالی

 

3. ثور خوب، اورگان، ایالات متحده آمریکا

 

4. پاموک‌کاله، ترکیه

 

5. دریاچه Hillier، استرالیای غربی

 

6. باداب سورت، ایران

باداب سورت چشمه پلکانی تراورتنی بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهان است. این چشمه در روستای ارست بخش چهاردانگه‌ی شهرستان ساری می‌باشد. باداب سورت توسط سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. ثبت جهانی این باداب نیز پس از پاموک‌کاله ترکیه، به عنوان دومین چشمه آب شور جهان بوده است.

 

7. کوه های تیانزی، چین

 

8. خطوط نازکا، پرو

 

9. مثلث برمودا، اقیانوس اطلس شمالی

 

10. جزیره سكوترا، یمن

 

11. دستی در صحرا، شیلی

 

12. تپه های شکلاتی جزیره Bohol، فیلیپین

 

13. ساحل سرخ، پانجیان، چین

 

14. قوطی ساده، لائوس

 

15. پارک ملی دره جن، یوتا، ایالات متحده آمریکا

 

16. کوچه استخوان نهنگ، سیبری

 

17. ساحل شیشه ای، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

 

18. دخمه مردگان، پاریس، فرانسه

دخمه مردگان وحشتناک پاریس شامل شبکه ای تونل ها های عمیق زیر زمینی در زیر شهر پاریس است. این دخمه آرامگاه بیشتر از 6 میلیون پاریسی است. 

 

19. آب‌فشان فلای، نوادا، ایالات متحده آمریکا

 

20. جزیره گربه، ژاپن

Tashirojima یک جزیره کوچک در شرق ژاپن است، این جزیره جمعیت کمتر از 100 نفر دارد. البته این مردمان دوستان پشمالوی زیادی دارند. مردم جزیره معتقد هستند این گربه ها برای آنها شانس میاورند.
در این جزیره حضور سگ ممنوع است.

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

خوشمزه ترین دسر های ترکیه 25 مورد

در

 فرهنگ و آداب و رسوم ترکیه بسیار غنی است - این امر از صنعت شیرینی سازی و شیرینی های ترکیه نیز مشخص است. از زمان امپراتوری عثمانی تا به امروز ، بسیاری از دستور العمل های سنتی دسر های ترکیه و شیرینی های ترکیه به دست ما رسیده است که حتی برای سلطان نیز سرو می شدند. اینکه بگوییم دسرهای ترکی متنوع هستند ، چیزی نمی گویند.

 

هنگام بازدید از استانبول یا هر شهر ترکیه ، نه تنها برای پیچیدگی های انتخاب دسر های ترکیه و شیرینی های ترکیه، بلکه همچنین برای افزایش وزن آماده باشید! زیرا رد انواع بی شماری از باقلوا ، نوقا ، حلوا یا کادایف بسیار دشوار است! بنابراین ، اراده خود را قوی کنید یا مقاله ما را با شکم پر بخوانید!

 

مردم ترکیه از تمام مواد غذایی به نحو احسن استفاده کرده و بهترین غذا و دسر های ترکیه را درست می کنند. این غذاها و دسر های ترکیه خوشمزه که بسیار هم در بین مردم دنیا محبوب است رو در مجموعه شیرینی های ترکیه ای برای شما جمع آوری کرده ایم.در اینجا برای علاقه مندان به دسر های ترکیه  25 دسر ترکیه ای محبوب را معرفی کرده ایم .

انواع شیرینی های ترکیه ای

ریوانی

دسر های ترکیه

این دسر فوق العاده به نام شاعر مشهور ترکیه ای Revani نامگذاری شده است که در زمان امپراتوری عثمانی به شهرت رسیده است Ostroslov Revani در مورد آداب و رسوم و پایه های دولت صحبت کرد و آنها را با یک کیک شیرین مقایسه کرد. به همین دلیل ، نام او به نام ظرافت ، که در قرن 21 محبوب است ، جاودانه شد.

طرز تهیه شیرینی های معروف ترکیه

ریوان بر اساس آرد گندم دوروم تهیه می شود. ابتدا خمیر را از آرد ، شکر دانه ریز ، آب و تخم مرغ ورز می دهند ، در فر می پزند و سپس با شربت شیرین با افزودن آب لیمو سخاوتمندانه طعم دار می کنند. برای تزئین کالاهای پخته شده ، از برگ های نعنا ، نارگیل یا آجیل استفاده کنید.


خوراکی ها برای صادرات ارسال نمی شوند ؛ شما نمی توانید آن را به عنوان یک سوغات شیرین با خود بیاورید. Revani طعم خود را برای یک روز حفظ می کند ، سپس غذای خوشمزه بیات و بی مزه می شود. بنابراین ، ارزش دارد که آن را در چایخانه ها ، کافه ها یا رستوران ها امتحان کنید.

 

راحت الحلقوم

دسر های ترکیه

یکی از معروف ترین دسر های ترکیه و خوراکی های شرقی ، بدون شک راحت الحلقوم است. در صدها قصه از راحت الحلقوم  نام برده شده است. این شیرینی انواع مختلفی دارد.

Rahat Lokum نه تنها در ترکیه ، بلکه همچنین در خارج از کشور محبوب است ، بنابراین استانداردهای کیفیت ویژه ای برای غذاهای لذیذ صادر شده وجود دارد.

یک دسر از شکر با افزودن نشاسته تهیه می شود. پایه در معرض جوشیدن طولانی مدت قرار می گیرد و به حالت اسفنجی در می آید - اگر تکه ای از Rahat Lukum را با انگشت فشار دهید و سپس آن را رها کنید ، خیلی سریع شکل اصلی خود را به خود می گیرد.
طرز تهیه شیرینی های معروف ترکیه

Rahat Lokum با توجه به شکل آن به زیر تقسیم می شود:

مکعب ،
شکل (به شکل اشکال هندسی) ،
رول شکل ،
این به مراکز تهیه غذا که در آن به بخشهایی تقسیم می شود) عرضه می شود ،
برای کودکان (به شکل چهره های حیوانات ، شخصیت های کارتونی و شخصیت های افسانه ای) ،
عربی (به شکل یک موازی عظیم) ،
چند لایه (شامل چندین صفحه نازک لایه ای روی هم است).
با توجه به محتوای آن ، راحت الحلقوم  Rahat Lokum به زیر تقسیم می شود:

گردو،
میوه،
عسل،
صورتی (دسر شامل گلبرگهای گل رز) ،
منظم (بدون افزودنی).
البته طعم و مزه یک نوع خوراکی به مهارت در تهیه آن بستگی دارد. شما باید برای این واقعیت آماده باشید که بازار نرم ترین راحت الحلقوم   Rahat Lokum را که در دهان شما آب می شود را به شما می فروشد و این که در یک فروشگاه خریداری شده می تواند شیرین و خشک باشد.

لذت دسر های ترکیه را می توان در همه جا یافت - مغازه ها ، سوپرمارکت ها ، بازارها و بازارها ، در فرودگاه ، مراکز خرید - به طور خلاصه ، هر جا که یک جهانگردان بتواند پا بگذارد.

 

تولومبا
دسر های ترکیهشیرینی های ترکیه Tulumba

این دسر ترکیه ای به شکل لوله های کوچک مستطیلی ساخته شده است که داخل آن خالی است. برای پخت و پز ، از شیرینی choux استفاده می شود که باید درست سرخ شود ، تا زمانی که ترد شود. طول استاندارد تولومبا حدود 8 سانتی متر است ، اما تغییرات کوچک 4 سانتی متری نیز وجود دارد.

از مواد مختلفی برای پاشیدن کاستارد استفاده می شود. هزینه دسر مستقیماً به این بستگی دارد. بالاترین قیمت برای پسته تولمبا و کمترین آن برای دسری است که با شربت قند آب پز می شود.

یکی از  شیرینی های ترکیه و غذای سنتی شرقی با طعم شیرین آرزوی همه دندان های شیرین جهان است!(شبیه بامیه است)

تولومبا ، مانند لقمه ، از شیرینی های ترکیه خیابانی است که اغلب در میادین و مارینا در استانبول یافت می شود.

حلوا

دسر های ترکیه

شیرینی های ترکیه  حلوا

چنین دسری مانند حلوا در سراسر دنیا شناخته شده است. اما در ترکیه این دسر های ترکیه مدل خاص است. با دو نوع دسر های ترکیه اصلی - کنجد و بلغور وجود دارد.
حلوا بلغور را می توان از همه جا خریداری کرد. طبق سنت ترکی ، این غذا به عنوان یک غذای یادبود در نظر گرفته می شود. این حلوا معمولاً پس از مرگ یکی از بستگان در خانه تهیه می شود.

طرز تهیه شیرینی های معروف ترکیه

حلوای کنجد از محبوبیت بیشتری برخوردار است. برای تهیه آن ، از دانه های کنجد خرد شده استفاده می شود و آن را با هر ماده مایع مخلوط می کنید تا توده ای خمیری بدست آید. وقتی خمیر کنجد به قوام مورد نظر رسید ، شربت شیرین و سایر مواد طبق دستور به آن اضافه می شوند.

حلوا می تواند معمولی (بدون افزودنی) ، شکلاتی (همراه با کاکائو) ، فندق ، گردو ، پسته ، کاراملی باشد. این شیرینی های ترکیه در همه جا فروخته می شود. اما معروف ترین تولید کننده این ظرافت KOSKA است. این تولید کننده هزینه محصول را هم در خود ترکیه و هم در خارج از کشور تعیین می کند.

کبک تاتلیسی

دسر های ترکیه

انواع شیرینی های ترکیه ای و دسر های ترکیه 

 

حدس زدن ترکیب این شیرینی و دسر ترکیه ای برای  اولین بار بسیار دشوار است ، اگر قبلاً چیزی از آن نشنیده اید. کبک تاتلیسی یک دسر ترکیه ای
 خوشمزه است که بر پایه ی میوه ، کدو تنبل و شربت شیرین تهیه شده است. هنگام سرو غذاهای لذیذ ، غالباً از گردو ، خامه سنگین (قیماق کیماک) یا تهین (حلوای روان) استفاده می شود. 

در کافه یا رستوران می توانید از یک دسر کدو تنبل  لذت ببرید. گاهی اوقات ، می توانید در بعضی از مغازه ها مزه (میان وعده های ترکی) را بخرید.

نوقا 

دسر های ترکیه

نوقا به معنای سنتی برای ترک ها به 2 نوع تقسیم می شود:

- نرم ، رول شکل

 متخصصان بلافاصله با نرم و گرانروی فوق العاده آن ، نوقا را تشخیص می دهند. اغلب ، شیرینی را با پوسته های نارگیل می پاشند. نوقا در یک ورق پلاستیکی آجیل پیچیده می شود. معمولاً این رنگ دارای رنگ سفید مطبوعی است ، اما انواع شکلاتی نیز وجود دارد. قطعا باید هر دو نوع را امتحان کنید - آنها شگفت انگیز هستند!

 چسبناک ، به شکل چوب

به دلیل نام ، بسیاری از مردم این ظرافت را با حلوا اشتباه می گیرند.نوقا  نواری شکل اغلب دارای رنگ کرمی روشن است ، گاهی قهوه است و به ندرت میوه ای می شود. وجود تعداد زیادی آجیل (معمولاً پسته) در دسر بدون تغییر باقی مانده است. آجیل ها نه تنها به عنوان یک ماده پر کننده ، بلکه به عنوان یک تزئین نیز عمل می کنند.

نوقا را به صورت بسته بندی شده یا عمده می توانید در بازارها ، بازارها و فروشگاه ها (چه در سوپرمارکت ها و چه در فروشگاه های آب نبات) خریداری کنید.

پیشمانیه

پیشمانیه

شیرینی های ترکیه  pismanie 

یکی دیگر از دسر های ترکیه  لذیذ و محبوب ملی ترک ها pismanie نام دارد. تهیه این غذا دشوار است ، بنابراین همیشه از کافه های کوچک عرضه نمی شود. حتی در منوی رستوران ، همیشه امکان پذیر نیست.

از نظر ظاهری پیشمانیه (همون پشمک است) مانند آب نبات های معمول پنبه ای به نظر می رسد و طعم این دسرها شبیه به هم است. مانند ساختار نخهای پشمی ، فقط ساختار واضح تر است. برای پخت و پز ، لازم است شربت شکر را برای مدت طولانی بپزید ، آرد گندم سرخ شده را به تدریج به آن اضافه کنید.

برخی از تولید کنندگان می توانند وانیل ، پسته خرد شده یا دانه کنجد را برای طعم های مختلف به ظرف اضافه کنند.پیشمانیه به طور فعال به خارج از کشور صادر می شود ، بنابراین می توانید آن را هم در بازار و هم در فروشگاه ها خریداری کنید.

 

سزاریه

سزاریه
Jezerye

 اروپایی هایی این شیرینی شرقی را بسیار دوست دارند ،  دستور تهیه مارشمالو بر اساس پوره میوه طبیعی است. این ماده ضخیم ساخته می شود ، سپس در یک لایه نازک چرخانده می شود و به خوبی پودر آجیل پاشیده می شود. پس از آن ، مراحل خشک شدن در برابر آفتاب ، تشکیل رول ، برش به صفحات و لایه بندی وجود دارد. گاهی اوقات سیب زمینی له شده برای شیرینی بیشتر با شکر چاشنی می شود ، اما بیشتر اوقات ، طعم طبیعی باقی می ماند.

محبوب ترین با گل ختمی cezerye است - جالب از آجیل ، آب انار یا هویج استفاده می شود و روی آن را با نارگیل می پاشند.

Jezerye در بسته ها را می توان در سوپرمارکت ها خریداری کرد (مانند تصویر بالا مانند بسته های شفاف مانند میله ها) و همچنین در فروشگاه KOSKA خریداری کرد.


اکمک کادایف

اکمک کادایف
دسر های ترکیه اکمک کادایف Ekmek kadayıf

نوع بسیار محبوب دیگر کادایف ekmek kadaif است. این یک خمیر متخلخل (کیک) است که با شربت شیرین اشباع شده است ، یعنی این دسر ترکیه ای بسیار آبدار و نرم می شود. خامه بین کیک ها اضافه می شود ، و در بالای آن - کرم معروف ترکی - کایماک.

بیشتر اوقات ، این دسر در کافه ها و رستوران ها سرو می شود.

 

کادایف

کادایف

کادایف

 

یک خمیر مخصوص دسر های ترکیه کادایف نام دارد. بیشتر مردان در تهیه آن مشغول هستند. ماهیت کار آشپز این است که ابتدا خمیر را در یک گودال بزرگ ورز دهید و سپس از آن راه راه های نازک و به صورت رزوه درست کنید.

انواع دسرهای ترکیه ای بر اساس کادایف می توانند از نظر شکل و نوع پر کردن متفاوت باشند. غالباً گردو و عسل را با نوارهای خمیر ، و همچنین بادام ریز خرد شده و ... پیچیده می کنند.

خمیر های خالی   با پر کردن به اجاق فرستاده می شوند و خروجی ظریف ترین کالاهای پخته شده در دهان شما است.

اگر نمی توانید به تنهایی مغازه ای برای خرید این دسر پسته ای ترکیه خوشمزه پیدا کنید ، فقط با هر رهگذری تماس بگیرید و از او بپرسید - اغلب باکلاواجی؟ (جایی که باقلوا فروخته می شود). به طور معمول ، دسر های ترکیه و شیرینی های ترکیه نیز در آنجا به فروش می رسد.

 

شکرپار 


شکرپار 

ekerpare شکرپار

 

یکی از انواع شیرینی های ترکیه ای خوشمزه یک شیرینی بادامی است ، که با مغزهای کامل مغز آجیل تزئین می شود و با شربت مایع یا عسل کاملاً طعم دار می شود.

دستور العمل های زیادی برای تهیه این دسر وجود دارد ، بنابراین طعم و مزه شکرپار در مغازه های مختلف متفاوت است. به طور معمول ، در شیرینی فروشی های کلاسیک ترکیه ، در همان مکان باقلوا فروخته می شود.

 

کونفه 

کونفه

Kunefe

در سفر به ترکیه دسری است که مواد اولیه اش تشکیل شده از رشته های باریک مخصوصی است که برای شیرینی پزی از شیرینی های ترکیه ای استفاده می شود و برای طعم بهتر این دسر های ترکیه خوشمزه از یک اسکوپ بستنی وانیلی و یا پنیر ذوب شده استفاده می کنند در اصل این دسر مربوط به کشور فلسطین در ترکیه است .

 

کونفه

Kunefe

کونفه از ظریف ترین دسر های ترکیه است که صرفاً گرم سرو و صرف می شود. در تهیه ظرافت ، از بوی خوش بو استفاده می شود. پنیر بز رنده شده در خمیر نازک نورد پیچیده می شود. سپس قطعه کار به فر فرستاده می شود و تا زمانی که قهوه ای طلایی شود پخته می شود. روی ظرف آماده شده با شربت شیرین تهیه شده از شکر دانه ریز ، آب و آب لیمو ریخته می شود.


برای کسانی که قندی را دوست ندارند پیشنهاد می شود آن را با عسل جایگزین کنند. شربت تهیه شده بر اساس عسل کاج یک ماده غذایی خوشمزه محسوب می شود.

بلافاصله قبل از سرو ، روی کنفه  ،کونفه را با آجیل پودر شده می پاشند ، گاهی اوقات بستنی اضافه می کنند.

Kunefe گرم خورده می شود ، بنابراین یافتن آن در پیشخوان های شیرینی پزی دشوار است. می توانید دسر را در کافه یا رستوران امتحان کنید.

 

باقلوا

دسر پسته ای ترکیه

باقلوا

باقلوا

 

باقلوا این دسر ترکیه ای و شیرینی ترکیه ای که از چند لایه خمیر ( این خمیر از آرد گندم است ) شیرینی درست شده و روی آن شهد غلیظ ریخته می شود این شیرینی که طعم اصلی آن از فندق ، بادام ، گردو و یا پسته است که در بین لایه ها قرار دارد . این دسر از دسر های ترکیه ای بسیار پرطرفدار است و دسر محبوب در مجموعه شیرینی های ترکیه ای در بین مردم است که به عنوان میان وعده و یا دسر بعد از غذا سرو می کنند .

طرز تهیه شیرینی های معروف ترکیه
ابتدا باید خمیر را بگیرید و آن را به صورت لایه نازکی درآورید. قطعه کار بدست آمده به وفور با کره چرب می شود ، با آجیل خرد شده یا سایر مواد پاشیده می شود. ورقه های خمیر پر شده روی هم چیده می شوند ، به شکل رول پیچیده می شوند یا به شکل کیک پفکی روی یک ورق پخت چیده می شوند. ظرفی که داخل فر آورده می شود تا زمانی که پخته شود با شکر مایع ، شربت قند یا عسل مزه دار می شود.
دستور العمل های زیادی برای تهیه باقلوا وجود دارد. به معنای واقعی کلمه در هر منطقه از ترکیه ، متخصصان آشپزی اسرار خاص خود را دارند.
 
باقلوا
شیرینی های ترکیه : باقلوا
انواع اصلی باقلوا:
دوروم (ظرافت رول شکل سبز عمیق) ؛
kestaneli (شاه بلوط برای پخت و پز استفاده می شود) ؛
باقلوا بدون آجیل ، اما با خامه کره
fyndykly (فندق در پخت و پز استفاده می شود) ؛
bul-byul yuvasi (نام دوم "لانه بلبل" ​​است ، به دلیل شکل ظاهری)
dzhezerye (گردو در پخت و پز استفاده می شود) ؛
syutlyu nariye (لایه های خمیر این غذای خوشمزه نه با شربت بلکه با شیر خیس می شود).
بسیاری از مردم می دانند که در بازارها   و مغازه های شیرینی فروشی (از جمله مغازه های کوچکی که فقط باقلوا در آنها به فروش می رسد) می توانید انواع مختلف  دسر های ترکیه و این شیرینی های ترکیه  خوشمزه  را بخرید.

 

عاشوره

عاشوره

 Asure

یکی دیگر از شیرینی های ترکیه : مردم ترکیه در ماه محرم بر این عقیده هستند که روز 10 محرم کشتی حضرت نوح به ساحل رسیده و پیروان ایشان با هرآنچه داشتند چیزی مانند عاشوره درست کردند و به همگان دادند و با توجه به همین عقیده این دسر عاشوره یا پودینگ نوح ( Noahs pudding ) را که دلیل نام گذاری اش به همین دلیل است عاشوره که نوعی نذری مردم ترکیه است را در روز های 10 تا 15 محرم درست می کنند که مواد تشکیل دهنده این دسر پسته ، بادام ، میوه ها و غلات است .

 

عاشوره

عاشوره

این غذای سنتی شرقی از قدیم الایام نزد ترکان شناخته شده است. غالباً ، این غذا برای ماه شکرگذاری به مقدار زیاد تهیه می شود ، و سپس آنها را برای همه اقوام ، دوستان و عزیزان درمان می کنند ، و آنها را مستقیماً به خانه هایشان تحویل می دهند. اعتقاد بر این است که ثبات مالی با آرامش به خانواده می رسد.
مواد اصلی تهیه غذا گندم ، حبوبات (لوبیا و نخود) ، بشقاب میوه و آجیل است.

در ابتدا باید حبوبات و نخود را بجوشانید تا نرم شوند و برش پرتقال به آنها اضافه کنید. میوه های خشک را در آخر بریزید. سپس مخلوط سرد شده و با آجیل طعم دار می شود. بعضی اوقات شربت یا عسل شیرین به ظرف اضافه می شود.
عاشوره کاملاً خنک شده در نعلبکی های کوچک سرو می شود.

عاشوره را می توانید در یک کافه میل کنید (اگر در فصل تهیه آن هستید) یا در فروشگاه خریداری کنید.

 

 پروفیترول

 پروفیترول

دسر های ترکیه Profiteroles

 

این دسر که طرز تهیه اش با خمیر پاف است و داخلش از خامه پر شده که برای تزیین روی آن شکلات آب شده میریزند . این شیرینی ریشه غربی دارد و این دستورالعمل مربوط به طرز تهیه غربی اش است .

 

لقمه

لقمه

 لقمه

یکی دیگر از شیرینی های ترکیه : لقمه که غذای خیابانی ترکیه محسوب می شود که در شهر استانبول دست فروش ها این غذا را می فروشند که بسیار در بین مردم محبوب است از این دسر به عنوان یک میان وعده شیرین استفاده می کنند این شیرینی ها از تکه های خمیر تشکیل شده اند که در روغن سرخ شده و شربتی غلیظ که شیرین نیز است روی آن ریخته می شود .

 

لقمه

Lokme

لقمه ترکی  این دسر ترکیه ای از آرد شیرین به صورت گلوله های کوچک درست می شود که به وفور در شربت عسل یا شکر خیسانده می شوند. غالباً ، روی گلوله ها آجیل یا دارچین پودر شده می پاشند.

لوکما ، لقمه ترکی در هر جای استانبول فروخته می شود. اگر می خواهید از این خوراکی فوق العاده خوشمزه نمونه بگیرید ، کافی است با علامت Lokma به نزدیکترین فروشگاه خیابانی بروید. یک بازار در شهرهای تفریحی بدون این شیرینی کامل نیست ؛ مطمئناً آن را در بازار پیدا خواهید کرد.

برای کسانی که مایلند لقمه ترکی را به عنوان یادگاری به خانه بیاورند و به بستگان خود سوغات بدهند ، این شیرینی های ترکیه ظریف در بسته بندی کارخانه تولید می شود.

تاووک گوگسو

تاووک گوسو

Tavuk Gogsu  از انواع شیرینی های ترکیه ای

 

تاووک گوگسو این دسر ترکیه ای که از شیر و تخم مرغ درست می شود به صورت پودینگ بوده که بسیار برای سلطان های عثمانی محبوب و لذیذ بوده است . تست کردن این پودینگ لذیذ برای همگان می تواند محبوب باشد . در زبان ترکی نام این دسر به معنای سینه مرغ است و با توجه به نامش طرز تهیه اش بسیار برای همگان جالب می باشد .

 

پودینگ برنج

پودینگ

دسر های ترکیه muhallebi

این پودینگ ، دسر محلبى که ریشه در غرب دارد و با برنج و دارچین تزیین می شود محبوب ترین دسر در ترکیه است و طرز تهیه این دسر به گونه ی غربی اش درست می شود که در رستوران ها و کافه ها سرو می شود .

سوتلاچ

سوتلاچ

سوتلاچ

sutlach به معنی "شیرینی شیرین" است. کیفیت طعم و مزه یک ظرف تهیه شده بر اساس شیر شبیه ظریف ترین پودینگ یا فرنی برنج است.

دو دستور اصلی برای تهیه syutlach وجود دارد. در نسخه اول ، این غذا به صورت سرد و همراه با میوه یا آجیل سرو می شود. در نسخه دوم ، sutlach گرم مصرف می شود. برای این کار ، پایه را در اجاق پخته و سپس ظرف آماده شده را به مقدار زیاد با تراش لیمو یا پودر قند می پاشند.
شما می توانید در هر کافه تریا یا رستوران دسر ترکیه ای  سوتلاچ را سفارش دهید. مطمئنا در کاسه های سرامیکی جادار برای شما سرو می شود.

 

بستنی دوندورما

بستنی دوندورما

شیرینی های ترکیه Dondurma

این دسر یک نوع بستنی است و شما در زمانی که وقتتان را در خیابان ها می گذرانید می توانید به دنبال بستنی های سنتی باشید و با خوردن آن ها لذت ببرید . این بستنی های سنتی از نوع مدل غربی اش غلیظ تر هستند و متفاوت بوده این بستنی های پر طرفدار بهترین نوعشان که غلیظ بوده و آب نمی شود در منطقه مرعش یافت می شود . 

 

بستنی دوندورما

بستنی Marash (Maraş dondurması)

حداقل یک بار به ترکیه سفر کرده اید ، مطمئناً تقریباً در همه جا سینی های روشن با بستنی های خوشمزه چند رنگ خواهید دید. این جالب توجه dondurma نام دارد.

طرز تهیه شیرینی های معروف ترکیه    

از نظر ظاهری ، این دسر شبیه بستنی است ، اما ظاهر آن فریبنده است - هیچ شباهت دیگری وجود ندارد. هنگام تهیه دندورما ، از شکر ، شیر ، کمی ماستیک (رزین درختان خاص ماستیک) و سالپ (ریشه ارکیده رنده شده) استفاده می شود.

نتیجه یک دسر خوشمزه با قوام نسبتاً رشته ای است. دسر برای مدت طولانی در هوا خراب نمی شود و در دمای بالا ذوب نمی شود.
اما این غذا نکات منفی نیز دارد. برای لذت بردن از آنها ، مهمترین ماده را باید تهیه کنید - آرد از غده های ارکیده. بنابراین ، تا به امروز ، کاشت ارکیده های وحشی در ترکیه به شدت کاهش یافته است. صادرات آرد گل ممنوع است ، بنابراین چشیدن dondurma واقعی در خارج از کشور غیرممکن است.

می توانید بستنی Marash را در خیابان های شهر یا برخی از موسسات ، به عنوان مثال در مادو امتحان کنید - کیفیت بستنی در اینجا در سطح بسیار خوبی است.

 

کازندیبی 

کازندیبی 

شیرینی های ترکیه Kazandibi

 

این دسر ترکیه ای که نوعی پودینگ است به طور معمول با بستنی آن را سرو می کنند و در اصل در لغت به معنای ته دیگ یا ته قابلمه است . این پودینگ را با شکر سوخته یا قهوه ای که روی آن ریخته اند میل می کنند که بسیار پر طرفدار بوده . در واقع دلیل نام گذاری این دسر به این نام به دلیل شکر روی آن  است .

 دسر ترکیه ای محبوب که با شیر درست می شود از لحاظ ظاهری کمی عجیب است. اما طعم آن به سادگی خوشمزه است!

تهیه کازندیبی به تنهایی تقریباً غیرممکن است. فقط سرآشپزهای ماهر ترکی از راز نحوه درست برداشتن شیرینی از تابه اطلاع دارند. یک ثانیه تأخیر - و تکه شدن کازندیبی از ته ظرف غیرممکن است!

طرز تهیه شیرینی های معروف ترکیه
مواد اصلی در دستور العمل کلاسیک آرد برنج ، شکر دانه ریز ، شیر و نشاسته است. نقش اشباع شیرین را عسل یا شربت  بازی می کند.

تقریباً در هر مرکز پذیرایی یکی از دسر های ترکیه سرو می شود. حتی در کوچکترین کافی شاپ یا شیرینی فروشی به شما پیشنهاد می شود که در kazandibi غذا بگیرید. اما باید در نظر داشت که ظرف به سرعت شکل ظاهری خود را از دست می دهد ، بنابراین تازه تهیه شده و هنوز گرم مصرف می شود.

Kazandibi ، مانند syutlyach ، می تواند در بسته بندی ها (به عنوان مثال ، در یک سوپرمارکت) یا در لیوان های سفالی باز (شیرینی فروشی ها) به فروش برسد.

Cevizli Sucuk

1024px-tschurtschchela_from_armenia_3.jpg

امروزه "Jevizli Sudjuk" در بین گردشگران بسیار محبوب است. این دسر شامل آجیل و آب انگور غلیظ شده است که به شکل سوسیس مستطیلی و سایه های مختلف در آمده است.

 

dogal-findikli-cevizli-sucuk--lokum-ve-c-d34c.jpg

 

Sucuk معمولا به عنوان سوسیس ترکیه با بسیاری از مواد گیاهی شناخته می شود، با این حال، cevizli sucuk چیزی کاملا متفاوت است. با خواباندن یک رشته گردو در مخلوط شیره انگور رسیده تهیه می شود، سپس خشک میشود و آن را به قطعه هایی برش داده و به عنوان یک دسر آدامس مانند از آن لدت می برند.

 

5-75-1024x681.jpg

شیرینی های ترکیه سابقه طولانی دارد که با بسیاری از افسانه ها درآمیخته است. یکی از آنها چنان عاشقانه است که با شنیدن آن ، هیچ زنی نمی تواند لذت خوشمزه بودن را برای خود انکار کند. از این گذشته ، این شیرینی خاص به دستور پرشورترین و عاشقانه ترین سلطان ایجاد شده است. وی با هدف متعجب کردن الكساندرا آناستازیا لیسوفسكا ، وظیفه را به سرآشپز شخصی خود داد تا چیزی شگفت انگیز برای او بیاورد. اینگونه است که لذت اصلی ترکی ، به عنوان هدیه ای از یک مرد ترک عاشق - سلیمان بزرگ ، به یکی از برگزیده ها متولد شد.

شیرینی آن از گلاب ، شکر و نشاسته تهیه می شود. او نام "قطعات  لرزان لذت" را دریافت کرد.

برای تولید این دسر ترکیه ای ، مواد افزودنی مختلفی استفاده می شود:
آجیل ، از جمله پسته ؛
عسل؛
مرکبات؛
کشمش
میوه ها
دارچین و سایر چاشنی ها ؛
پودر نارگیل؛
شکلات؛
سایر مواد طبیعی خوش طعم و معطر که خود طبیعت به ما هدیه داده است.


شیرینی های ترکیه را از کجا بخریم

شیرینی های ترکیه

دسر های ترکیه  و شیرینی های ترکیه بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ ترکی است

اغلب ، دسر های ترکیه ( سنتی) درست در مقابل مشتریان تهیه می شوند. سرآشپزها در بازارها ، در بسیاری از مغازه های تخصصی و همچنین برخی از کافه ها مخاطبان حیرت زده را سرگرم می کنند.

دسر های ترکیه  و شیرینی های ترکیه را همیشه می توانید در شیرینی فروشی های کلاسیک استانبول پیدا کنید. علاوه بر دستور العمل منحصر به فرد ، انتخاب زیادی از شیرینی و بسته بندی زیبا به شما پیشنهاد می شود. از معروف ترین و معروف ترین شیرینی فروشی های با سابقه:

حافظ مصطفی 1864 ارزان ترین شیرینی فروشی نیست ، زیرا آنها از سال 1864 شیرینی های با کیفیت بالا تهیه می کنند. یک بسته بندی زیبا ، مناسب برای هدیه وجود دارد
Hacı Bekir (Ali Muhiddin Haci Bekir) - قیمت ها بالاتر از حد متوسط ​​، دستور العمل های خاص ، انتخاب بزرگ ، بسته بندی کادو است.
Şekerci Cafer Erol - قیمت بالا ، بسته بندی اصلی.
KOSKA - مناسب ترین قیمت ، انتخاب بسیار زیاد ، اما اغلب بسته بندی استاندارد ، محبوب بین گردشگران.
بازار بزرگ 

در اینجا می توانید طیف گسترده ای از دسر های ترکیه  و شیرینی های ترکیه ، شیرینی های پیزمانی و حلوا نیز پیدا کنید. اما نمی توان گفت که قیمت ها در اینجا کمترین قیمت ها هستند. چیزی که بسیار ارزان است همیشه با کیفیت و خوش طعم نیست. بنابراین ، یا از تولیدکنندگان مشهور محلی شیرینی بخرید ، یا خود را به خرید دسر های ترکیه  و شیرینی های ترکیه محدود کنید.

سوپرمارکت ها

بسیاری از دسر های ترکیه  و شیرینی های ترکیه  را می توانید در بسته های کارخانه خریداری کنید. مقرون به صرفه ترین قیمت ها در مراکز خرید در سوپرمارکت های زنجیره ای مانند Migros (ترجیحاً بزرگ ، با علامت اختصاری MM یا MMM) ، Carrefour (ترجیحاً بزرگ) ، Malatya Pazarı وجود دارد. اما اگر قصد خرید تعداد زیادی دسر های ترکیه  و شیرینی های ترکیه  را دارید ، پس بهتر است به بازار بروید و دسر های ترکیه  و شیرینی های ترکیه را از نظر وزن خریداری کنید.

نظرات

۱۴۰۰/۴/۱دسر Ayva Tatlısı با جوشاندن به با میخک و شربت شیرین و سپس تزئین شدن با خامه و گردو تهیه می شود. مانند همین دسر با کدو نیز تهیه می شود و به همان اندازه فوق العاده خوشمزه اس

۱۴۰۰/۴/۱Kestane Şekeri دسر مخصوص شهر بورسا، شاه بلوط از Uludağ جوش داده شده و سپس آنها را در شربت داغ می ریزند و خنک می کنند. این دسر در جعبه هایی به فروش میرسد، طعم آن بسیار اعتیاد آور است و گاهی حتی با شکلات نیز پوشانده می شوند.

۱۴۰۰/۴/۱گولاچ "Gyllach" از لایه های نازک خمیر ساخته شده از آرد گندم و نشاسته ذرت تهیه می شود و از گلاب برای ورز دادن استفاده می شود. پر از گردوی چرخ شده ، به مقدار زیاد با شیر شیرین ریخته شده ، با پسته خرد شده ، گیلاس یا دانه های انار تزئین شده است. برای اولین بار ، این دسر در اواخر قرن پانزدهم در کاخ توپکاپی تهیه شد ؛ امروز در ماه مبارک رمضان در کنار میز سرو می شود.

۱۴۰۰/۴/۱ "Pastalar" در ترکیه کیک است. کیک ها در اینجا به زیبایی تزئین شده اند ، اما بعید به نظر می رسد که طعم آنها برای دوستداران کیک های خانگی ، آبدار و خیس خورده جذاب باشد. در اینجا آنها کاملاً یک نوع با کرم فراوان هستند ، اما در عین حال بسیار خشک هستند. از مکان های پاستانی که من کیک های ترکی را چشیده ام ، مورد علاقه من Özsüt و Mado است

۱۴۰۰/۴/۱لوکوم یکی از محبوب ترین شیرینی های ترکیه است. دستور تهیه غذای ترکی برای اولین بار در قرن هجدهم تهیه شده است. توسط قناد ترکیه علی بیکر. در اصل لوکوم ترکی از گلاب ، شکر و نشاسته تهیه می شد. با گذشت زمان ، آنها شروع به افزودن شکلات ، آجیل ، پسته ، پوست لیمو ، عسل ، دارچین ، میوه ها ، پوسته نارگیل کردند. لوکوم ترکی معمولاً به صورت مکعب و به صورت رول تهیه می شود. این می تواند کامل و چند لایه باشد ، و همچنین به شکل سوسیس پر از گردو ، پوشیده شده از آب انگور ، غلیظ شده با آرد است. در ترکیه به آن "cevizli sucuk" می گویند ، این نوع لوکوم با نام گرجی "Churchkhela" برای ما بیشتر شناخته شده است. انواع دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشد.

۱۴۰۰/۴/۱ Mebrume یا Halep tatlısı یک رول نازک ، پر از آجیل ، آغشته به شربت.

۱۴۰۰/۴/۱کشکول "Keshkul" - پودینگ برنج پخته شده با افزودن بادام ، تزئین شده با پسته آسیاب شده و پوسته نارگیل.

۱۴۰۰/۴/۱محلبي "مخاللبی" یک شیرینی شیر است که از آرد برنج ، شیر ، نشاسته ذرت ، با افزودن شکر وانیل و دارچین آسیاب شده تهیه می شود. به صورت سرد سرو می شود. همچنین با طعم میوه ای : "elmalı muhallebi" - سیب محالبی ، "muzlu" (muzlu) - موز. سوغات شیرینی های ترکیه هنگام بازگشت از این کشور غنی از سنت های آشپزی ، برای خانواده و دوستان ایده آل هستند.

۱۴۰۰/۴/۱ بله ، در واقع ، شیرینی های ترکیه بسیار محبوب هستند. آنها به نظر من غذاهای لذیذ شرقی بودند. در هتل ها ، سفره دسر های ترکیه و شیرینی های ترکیه بسیار بزرگ بود. همیشه انتخاب زیادی از انواع شیرینی های ترکیه وجود دارد. ترک ها در این مورد عالی هستند. دسرها برخلاف مصر واقعاً خوشمزه هستند

۱۴۰۰/۴/۱ای خدا قوتم بده! من واقعاً بعد از خواندن پست شما گرسنه شدم! متأسفانه در طول سفر به ترکیه نتوانستیم بیشتر این غذاها را بچشیم که جای شرم دارد. هتل هیچ چیز خیلی سنتی سرو نمی کرد (و صادقانه بگویم غذا وحشتناک بود). اما ما به راحتی نمی توانستیم از کنار شیرینی های ترکیه عبور کنیم. درست همان باقلوا که فقط در بین راه پرخوری کردیم ، به خصوص با گردو بسیار جالب است. ما همچنین Hanım gyobei ​​را چند بار امتحان کردیم ، همچنین بسیار خوشمزه است (و کالری بالایی دارد!).

۱۴۰۰/۴/۱لوکوم ، در واقع ، مناسب برای هدیه دادن از ترکیه است ، با باقلوا دشوارتر است ، ظرف یک یا دو روز بیات می شود. من دسرهای لبنی ترک را دوست دارم ، که شیرین نیستند ، با ذائقه ما آشنا هستند و تهیه آنها دشوار نیست. در ترکیه شیرینی های زیادی وجود دارد ، اما چنین کیک هایی در اینجا پخته نمی شوند ، دلتان برای آنها تنگ می شود. تهیه آن توسط خود شخص بسیار مشکل ساز است ، زیرا هیچ خامه ترشی وجود ندارد که ما به آن عادت کرده باشیم ، می توان آن را با مخلوط ماست شیرین و خامه ترکی (کیماک) تهیه کرد ، اما دستیابی به طعم معمول آن هنوز دشوار است.

۱۴۰۰/۴/۱ من بعد از دو روز متوجه بیات بودن باقلوا نشدم. 5-6 سال ، هر سال دو بار باقلوا را از ترکیه می خرم که یک خوراکی برای برادرزاده ام است. او بلافاصله آن را نمی خورد ، لذت را به مدت یک هفته گسترش می دهد ، اما هرگز یک بار متوجه بیات بودن آن نشده است. درست است ، من باقلوا را از یک شیرینی فروشی یا نانوایی خریداری می کنم.

۱۴۰۰/۴/۱ یک پست اطلاعاتی بسیار خوب ، عکس ها و توضیحات زیبا ، نگاه کردن به آنها بلافاصله آب از دهن راه می افتد در خانواده من ، همه دندان شیرینی دارند ، وقتی به ترکیه سفر می کنیم سعی می کنیم انواع شیرینی های ترکیه ای را امتحان کنیم ، اما من نمی دانستم که انواع مختلفی از باقلوا وجود دارد و به دلایلی آن را "باقلوا" نامیدیم. برای هدیه از ترکیه ، ما همیشه ، از جمله چیزهای دیگر ، شیرینی های ترکیه را در جعبه ها می آوریم. اقوام و دوستان همیشه از دریافت چنین هدایای شیرینی خوشحال هستند.

۱۴۰۰/۴/۲Trilece دسر ترکیه ای تریلچه مواد لازم تخم مرغ ، 8 1 لیوان شکر ، بیکینک پودر 2 ق آرد الک شده 12 ق غ وانیل 1 ق برای سس: شیر ولرم 5 لیوان شیر سرد 2.5 لیوان شیرخشک 250 گرم مواد لازم برای کرم شکر 5 ق غ مارگارین 2 ق غ خامه 1 پاکت 200 میلی لیتر طرز تهیه سفیدتخم مرغها را داخل ظرفی گود شکسته به آن شکر اضافه کنیم و تا وقتی کف سفید هم میزنیم..به آن زرده هم اضافه کنید و هم میزنیم ... آرد بیکینک پودر ، وانیل را افزوده و هم میزنیم. داخل قالب مستطیلی را چرب کرده و مواد را داخل آن ریخته و داخل فر 200 درجه می پزیم. و بگذارید خنک شود. طرز تهیه سس : داخل ظرف شیر شیر و شیر خشک را با هم مخلوط کرده بعد به شیر ولرم اضافه کنید و با همزن میزنیم طرز تهیه کرم : داخل ماهی تابه تفلون شکررا هم میزنیم تا شکر آب شود به آن مارگارین.و خامه اگر اضافه کنی دقت کن خامه نبرد.و به سرعت انرا هم میزنیم. همه جای شیرینی را با جنگال سوراخ سوراخ کرده و ارام ارام سس را روی آن میزییم و حداقل به مدت 6 ساعت داخل یخچال قرار میدهیم.تا خوب سس به خورد شیرینی برود قبل از سرو شیرینی کرم آماده شده روی آن را ریخته جوری که به همه جا یکدست کرم برسد نوش جان

۱۴۰۰/۴/۲من می خواهم نظر خودم را درباره برداشت هایم از ترکیه بنویسم. در ابتدا ، ما تصمیم گرفتیم که خودمان استراحت کنیم ، و نه از طریق یک آژانس مسافرتی. ما می خواستیم در یک مکان آرام ، بلکه با راحتی و غذای خوب استراحت کنیم ، و نه تنها با تعطیلات ساحل ... پس از گشت و گذار در اینترنت ، دخترم مکانی را برای چارولی انتخاب کرد ، نه چندان دور از چیمر ، اما در منطقه ای کوهستانی پوشیده از جنگل های مخروطی ، و ساحل با تمیزترین دریا ، و من در مورد آلانیا شنیدم ، اصرار داشت بقیه را در آن تکمیل کند. ما در آنتالیا فرود آمدیم فرودگاه و پرداخت برای انتقال و رفتن به چارولی ، جاده حدود 2 ساعت طول کشید. چارولی فوق العاده بود ، شاید بتوان گفت یک روستای کلبه ای ، جایی که ما یک اتاق را در یک ویلای دو طبقه از یک میزبان اجاره کردیم همه ویلاهای اینجا بزرگ نیستند ، در باغهای نارنگی ، پرتقال ، انار ، انگور و مزارع گلدهی ، با ایوانهایی با میز ، صندلی های آفتاب گیر - ساكت ، تعداد كم ، هوای عالی. صبحانه در محل اقامت گنجانده شد. بوفه صبحانه - استاندارد - چای - قهوه ، تخم مرغ ، کره ، پنیربز كه نوع پنیر و چیزهای دیگر ، نان تازه ، سبزیجات و میوه های خرد شده ، چندین نوع مربا ، اما به طور کلی عالی بود. دریا - اینجا عالی است! تمیزترین! - پایین آن سنگریزه است ، ساحل شن و ماسه و سنگریزه است. ما واقعاً قدم زدن در کنار دریا را با چهار توقف در محوطه های دیدنی و زیبا ، با شنا در آنجا ، با غذا دوست داشتیم - ماهی پخته شده با سالاد و اسپاگتی ، چای و هندوانه ! ما یک لاک پشت دریایی در دریا دیدیم!) ، مدرسه ماهی) - من آن را دوست داشتم! یک کوه Chimera نیز در این نزدیکی هست ، که از زیر سنگها گاز بیرون می آید ، بیش از صد سال در آنجا می سوزد ، من همچنین آن را خیلی دوست داشتم ، اگرچه صعود به تلاش احتیاج دارد!) ، و در آن طرف منطقه تفریحی در ساحل بقایای Olympos باستان وجود دارد ، جایی که ما همچنین شاهد یک لاک پشت (دریا) بودیم ، آنها در این ساحل تخمگذاری می کنند. این مثبت ترین است درباره این مکان. حالا اوه ، خیلی زیاد .. - در مورد غذا. اینجا انتظارات ما را برآورده کرد ، ما با استشمام و انتخاب بیشترین تقاضا به کافه های مختلف رفتیم ، اما افسوس - ناامیدی کامل و نه رضایت خاطر ، پیش از وقایع ، می گویم که در آلانیا همین است - ناامیدی کامل که همه چیز را امتحان نکردیم - و کباب و استیک و کباب ، سس ها و سالادها - همه چیز خوشمزه است !!! چارولی هوای پاک است و استراحت خوشایند و دریا! بله ، هنوز عمدتا ترک ها هستند که در اینجا استراحت می کنند ، و ما آنها را در اینجا دوست داریم - با وقار ، مانند بعداً در آلانیا. و آلانیا به طورخوشایند ما را با "بازار" در همه جا شگفت زده کرد.

۱۴۰۰/۴/۲دسرهای شیری شیر در درجه اول یک مزیت برای بدن انسان است. شیرینی های ترک مدت هاست که به عنوان پایه شیرینی های آنها استفاده می شود. حتی کودکان خردسال که فرنی شیر ساده را دوست ندارند ، این دسرها را دوست دارند. اما در این فرم ، جایی که ظرافت در اصل با مواد غیر معمول تزئین و طعم دار شود ، قطعاً همه آن را دوست خواهند داشت.

۱۴۰۰/۴/۲ کازندیبی . این دسر را می توان با خیال راحت به دسرهای پودری و لبنی نسبت داد. از آرد برنج ، شیر ، نشاسته و شکر تهیه می شود. از نظر ساختار بسیار ظریف ، کمی ظرافت رشته ای. روی آن با شکلات تزئین شده است. در رستوران ها و کافه ها سرو می شود. طعم شفاف کارامل پس از چشیدن دسر برای مدت طولانی شما را همراهی می کند.

۱۴۰۰/۴/۲دسر های ترکیه مخلبی . این پودینگ به شکل اصلی با دارچین طعم دار شده و تا تیره شدن پخته می شود. در استفاده از ادویه ها و مواد افزودنی ، و همچنین در طراحی ظرف آماده تنوع وجود دارد.

۱۴۰۰/۴/۲شیرینی های ترکیه و کشکول در بین گردشگران بسیار محبوب است. عطر و بوی مغزهای خوشمزه هر نوع ار دسر های ترکیه خوشمزه را تسخیر می کند. از آجیل های مختلفی می توان استفاده کرد. بادام هندی ، بادام یا پسته از علاقه مندی های شخص است. این دسر در ترکیه را می توانند مطابق با خواسته های شما تهیه کنند. شکی نیست که انتخاب شیرینی و دسر در این کشور به طرز باورنکردنی زیاد است. اما برای تصمیم گیری در مورد عزیزانتان ، قطعاً باید به ترکیه سفر کرده و همه چیز را در موطن اصلی امتحان کنید.

۱۴۰۰/۴/۲انواع شیرینی های ترکیه ای آردی که قلب ها را به دست می آورند علاوه بر موارد ذکر شده در بالا ، تعداد زیادی دسر های ترکیه مبتنی بر خمیر نیز وجود دارد. همه آنها نه تنها از نظر ظاهر ، ترکیب ، بلکه از نظر طعم نیز متفاوت هستند. مشهورترین دسر های ترکیه و شیرینی های ترکیه : لور تاتلیسی . یک ویژگی خاص این است که پنیر به پایه آرد اضافه می شود. بعد از پخت ، دسر را با شربت ریخته و با پودر نارگیل تزیین می کنند. خانیم بیبی . یکی از انواع شیرینی های ترکیه ای خانیم بیبی از شبیه بودن به قسمت زنانه بدن شکل گرفته است. از این نام به "ناف خانم" تعبیر می شود. در وسط شیرینی choux ، که سرخ شده است.(تقریبا شکل پیراشکی ) وزیر پارما . این دسر ترکیه ای از نظر مواد اولیه و فرایند تهیه شبیه سایر شیرینی های شرقی است. اما این یک عنصر سازنده دارد که شما آن را نخواهید چشید. سمولینا در آن وجود دارد و نه برای ساختار ظریف تر دسر و شکل مناسب فرم مستطیل آن. به خاطر اوست که شیرینی نام خود را "Fingers of Vizier" نامیده می شود. Gyullach . یکی از تندترین و پیچیده ترین خوراکی ها. اولین بار در اواخر قرن 15 در کاخ اصلی امپراتوری عثمانی - توپکاپی تهیه شد. البته برای سلطان و اطرافیانش. برای ورز دادن خمیر از گلاب استفاده می کردند. Gyullach به معنای واقعی کلمه به معنای "غذا با گل رز" است. مواد پر کننده و تزئینی حاوی: شیر ، گردو ، پسته ، گیلاس و انار است. امروز این دسر به طور مداوم روی میز رمضان سرو می شود.

۱۴۰۰/۴/۲طرز تهیه شیرینی های معروف ترکیه شیشمانیه(پشمک) این نوعی حلوا است که بر خلاف بریکت های متراکمی است که ما عادت کرده ایم. و ساختاری مطبوع و عطر لطیف ادویه و عسل دارد. نوشتن نه تنها یکی از سخت ترین دستور العمل ها را دارد ، بلکه می تواند داستانی فوق العاده تأثیرگذار درباره خلق آن برای یک خارجی تعریف کند. اولین نام شیرینی شرقی شبیه "شیشمانیه" بود. که در ترجمه به معنی "چرب" است. این نام را داماد جوانی به احترام فرد برگزیده خود که دارای انحناهای با شکوه در هیکل خود بود ، به اختراع وی گذاشت. طبق افسانه ها ، پدر دختر برای شوهر آینده خود یک کار فوق العاده دشوار قرار داده است - تهیه یک دسر که با نخ های خوراکی شفاف تزئین شود. و نازک تر از موهای دخترش. فقط در چنین شرایطی او قول داد که دخترش را با یک آشپز ازدواج کند. عشق مرد جوان بر همه مشکلات غلبه کرد و ظرافت را به جهانیان ارائه شد. اما نام "حلوای سلطنتی" هنگام ورود به عمارت سلطان ، به دلیل دشواری در تهیه و نخ های شیرین بی سابقه ای که این دسر را زینت می دهند ، این ظرافت را به دست می آورد

۱۴۰۰/۴/۲پادشاه دسرهای ترکیه ای کادایف است ظرافت فوق العاده ، طعم شیرین دلپذیری طولانی ، لذیذی به نام kadaif انواع مختلفی دارد: 1- ساخته شده به شکل مربع های کوچک ؛ 2- از نظر ظاهری شبیه فر. 3- اکمک دارای قاعده متخلخل است و به صورت کیک تهیه می شود. دسرهای ترکیه ای دو مورد اول بر اساس پسته خرد شده ،شربت و رشته های نازک خمیر ساخته شده است که به این نوع دسر بافتی ترد می بخشد. پایه آرد برای تهیه کادایف امروزه را می توانید به راحتی از هر سوپرمارکت ترک خریداری کنید. شربت نوعی نوشیدنی شیرین برای کشورهای شرقی است. این ماده از گل رز وحشی ، گل سرخ ، شیرین بیان و همچنین ادویه های مختلف تهیه می شود.آخرین نوع کادایف نه تنها در ظاهر بلکه در روش ارائه تفاوت اساسی با دیگران دارد. آن را با خامه محلی - کایماک "kaymak" برای مهمان می آورند.

۱۴۰۰/۴/۲ گردشگران فکر می کنند که این یک گوجه فرنگی است ، اما نه به ترکی "Ayva Tatlısı" این یکی از دسر های ترکیه و دسر میوه ای است. یافتن قیاس با غذاهایی که ما عادت کرده ایم دشوار است .نصف میوه ها را با شکر و دارچین می جوشانند ، سپس آنها را با پسته تزئین می کنند. این دسر ترکیه ای گرم به همراه بستنی ، و سرد با خامه فرم گرفته سرو می شود. این یک دستورالعمل استاندارد است ، اما آشپزهای ترک در طرز تهیه شیرینی های معروف ترکیه اسرار خاص خود را دارند. به عنوان مثال ، آنها در طرز تهیه شیرینی های معروف ترکیه میوه ها را در شربت می پزند ، و پسته را با مغزهای خرد شده دیگر عوض می کنند. برای اینکه دسر رنگ غنی داشته باشد ، دانه ها و پوست هنگام پخت به آب اضافه شدند. اکنون به روش آشپزی ، این غذا قرمز است. در موسسات عمومی معمولاً از رنگ برای این تأثیر استفاده می شود ؛ زنان خانه دار در خانه ترجیح می دهند که گیلاس یا آب چغندر اضافه کنند. این دسر ترکیه ای بسیار شیرین و تند است ، بنابراین دوستداران طعم های سبک باید آن را با دقت امتحان کنند. تاتلی های کبک را در بسیاری از کافه ها و رستوران های ترکیه می توان یافت. به ویژه در پاییز ، در زمان رسیدن میوه ، به طور فعال ارائه می شود.در هر وعده (1 یا 2 قطعه). در هتل های All Inclusive این غذا بسیار نادر است. آوردن این دسر ترکیه ای به خانه بعید است جواب دهد. ماندگاری یک ظرف آماده 1 روز است ، اما آنها در واقع نحوه تهیه آن را به شکل کنسرو یاد نگرفته اند.

۱۴۰۰/۴/۲به ترکی "Revani" ریوانی این کیک ها غوطه ور شده در شربت شیرین است. آنها از زمان امپراتوری عثمانی شناخته شده اند. نام های دیگر busbusa ، namura ، gabeluz ، harisa است. یک دسر از بلغور ، آرد ، تخم مرغ و شکر تهیه می شود و باید آب لیموترش تازه به شربت اضافه شود. آنالوگ سمولینا است ، فقط از گندم ساخته می شود ، نه انواع نرم ، بلکه سخت. کیک ها مانند ماننا در فر پخته می شوند. شیرینی پزی ها ریوانی را با تکه های نارگیل ، انواع توت های تازه ، آجیل یا مایه تزیین می کنند. بر اساس یک نسخه ، نام این غذا به احترام شاعر ایلیاس ریوانی ، که "زندگی شیرین" را تجلیل می کند - سرگرمی ، زنان ، غذاهای ملی ، آداب و رسوم استانبول در قرن 15-16th طبق روایتی دیگر ، این دسر به افتخار تصرف ایروان نامگذاری شده است ، زیرا بعد از این واقعه بود که برای اولین بار پای سمولینا تهیه شد. اکنون در خاورمیانه ، آفریقای شرقی و کشورهای مدیترانه ای ، به ویژه در قبرس و یونان ، بسیار محبوب است. ریوانی اغلب در بوفه ها در هتل ها سرو می شود. این جای تعجب نیست ، ظرف ارزان و کالری زیادی دارد. در کافه ها و رستوران ها ، بسته به سطح استقرار ، ممکن است بخشی از Revani از 6 تا 30 لیر هزینه داشته باشد. در کافی شاپ ها ، غذاخوری ها و آشپزی می توانید برای هر قطعه 5-6 لیر بخرید. شما قادر نخواهید بود ریوانی را با خود بیاورید ؛ روز بعد ظرف غذا کهنه می شود و طعم خود را از دست می دهد. شما می توانید یک مخلوط خشک برای ساخت ریوانی با قیمت 7-9 لیر در هر بسته 500 گرمی (مارک دکتر اوتکر) خریداری کنید ، این مخلوط در هر سوپرمارکت بزرگ به فروش می رسد.

۱۴۰۰/۴/۲عاشور - در ترکیه نیز فرنی دوست دارند به ترکی "Aşure" علی رغم این واقعیت که انگلیسی ها به این غذا "پودینگ نوح" می گویند ، این محل تلاقی بین پودینگ و فرنی است. طعم آن مانند آرد جو دوسر با میوه های خشک و آجیل است. عاشورا برای ترک ها نمادی از رفاه در خانه است. دسر حدود یک ماه پس از عید قربان تهیه می شود. آنها این کار را به مقدار زیاد انجام می دهند ، زیرا معمول است که با همه دوستان ، اقوام و آشنایان می دهند. هیچ دستور واحدی برای آشورا وجود ندارد ، اما چندین قانون وجود دارد. این دسر ترکیه ای باید حاوی حداقل 15 ماده تشکیل دهنده و حداکثر 41 ماده باشد. ترکیب باید حاوی گندم ، میوه های خشک ، حبوبات ، آجیل ، ادویه جات باشد و سپس همه چیز به تخیل میزبان بستگی دارد. از جمله اجزای جزئی میوه ها (هسته ، سیب ، گلابی) ، شیر ، غلات است. گندم ، نخود ، لوبیا ، غلات و حبوبات در ظروف مختلف خیسانده می شوند ، سپس ابتدا به طور جداگانه جوشانده می شوند ، و سپس همه به همراه سایر اجزا. فقط آجیل به ظرف آماده شده اضافه می شود. از رو ، دسر با دانه کنجد ، دانه های انار ، آجیل تزئین می شود. اعتقاد بر این است که تاریخ عاشور با کشتی نوح آغاز می شود. در روز 10 ، ساکنان کشتی چیزی برای خوردن نداشتند. نوح مشتی لوبیا ، همان مقدار گندم ، آجیل و میوه های خشک (از این رو مواد اصلی خوراک) پیدا کرد و آنچه را که اکنون در ترکیه به نام آشور خوانده می شود ، پخت. بسیاری از افراد مشکوک نسبت به این نسخه تعصب دارند ، به ویژه ارتباط بین نوح و ترکیه ، اما این افسانه اصلی ترین افسانه است. این دسر ترکیه ای به ندرت در بوفه ها در هتل های All Inclusive یافت می شود ، برای گردشگران اروپایی بسیار غیر معمول است. آنها آن را در رستوران ها نمی پزند ، غذای خیلی ساده ای است. می توانید آن را در کافه ای برای صبحانه امتحان کنید ، بسته به ترکیب آن قیمت از 5 تا 10 لیر در هر وعده است. سوپرمارکت ها میکس خشک را می فروشند ، اغلب اوقات همان دکتر Oetker ، قیمت هر بسته 225 گرم - 5-6 لیر.

۱۴۰۰/۴/۲جوییزلی سودوک - سوسیس شیرین به ترکی "Cevizli Sucuk" سودوک جویزلی این نام به معنای واقعی کلمه از ترکی به معنی "سوسیس مغز دار" است. این یکی از انواع دسرهای ترکیه ای بسیار رایج است: در یونان به آن "سوزوکی" ، در قبرس - "سوزوکوس" ، در ارمنستان - "شاروتس" ، در کشورهای عربی - "مالبان" می گویند . تهیه یک سوجوک کلاسیک جوییزلی بسیار ساده است. آب انگور با آرد غلیظ می شود ، گردو به مخلوط اضافه می شود ، سوسیس ها شکل گرفته و خشک می شوند. این غذا از گرجستان می آید ، در اینجا ترک ها حتی بحث نمی کنند. با این حال ، در ترکیه ، این غذا پذیرفته شد و انواع مختلفی از سلیقه ها را به آن وارد کرد. ترک ها این سوسیس شیرین را نه تنها از آب انگور ، بلکه از آب درخت انجیر و تقریباً هر میوه ای نیز تهیه می کنند. داخل آن نه تنها گردو ، بلکه بادام زمینی ، بادام ، فندق ، پسته نیز اضافه می شود. شکلات ، کشمش ، خرما و میوه های خشک را اضافه کنید. در ترکیه به تعداد مناطق دستور العمل وجود دارد. معمولاً از میوه ها و آجیل هایی که در منطقه زیاد هستند استفاده می شود. و نام دسر در همه جا متفاوت است ، "Jevizli Sudjuk" رایج ترین نام است و همچنین: "Shyraly Sudjuk" ، "Pekmezli Sudjuk" ، "Sheker Syjugu" ، "Orchi" یا "Keme". سودویک Cevizli در همه جای ترکیه - در مغازه ها ، کافه ها ، غذاهای خیابانی فروخته می شود. در سوپرمارکت ها آنها به صورت وزنی می فروشند ، قیمت آنها 40-60 لیر برای هر کیلوگرم است. آنها به ندرت در هتل ها فروخته می شود.

۱۴۰۰/۴/۲به ترکی "Lokum" یکی از محبوب ترین دسرهای ترکی ، قطعات کوچک ، نرم و نشاسته ای شکر است. قدمت این شیرینی های ترکیه بیش از 700 سال است. با این حال ، ترک ها مطمئن هستند که این دستور پخت توسط یک شیرینی پز یکی از سلاطین در قرن هجدهم اختراع شده است. همانطور که شایسته شیرینی های ترکیه است ، افسانه های مختلفی با لذت ترکی همراه است و غیرقابل قبول است. طبق یکی از افسانه ها ، سلیمان با شکوه شخصاً به شیرینی پز دربار دستور می دهد تا یک دسر غیرمعمول تهیه کند تا آن را به محبوب خود هدیه دهد و از این طریق نظر او را جلب کند. گزینه دیگر کاملاً عاشقانه نیست - سلطان دندان هایش را روی یک دسر سخت شکست. و دستور داد فقط غذاهای لذیذ و ملایم را به او ارائه دهد ، سپس شیرینی پزی با Lokum روبرو شد. افسانه سوم کاملاً پیش پا افتاده است. در استانبول ، مردم مرتباً در کنار یکی از شیرینی فروشی ها ازدحام می کردند. سلطان کنجکاو شد که چه چیزی باعث چنین هیاهویی شده است. وی پس از امتحان چندین دسر ، یک آشپز قنادی را برای کار در آشپزخانه قصر دعوت کرد و Lokum به غذای مورد علاقه او و افرادش تبدیل شد. شیرینی پزی ، که این دسر را درست کرد، در واقع زندگی می کرد. نام استاد آشپزی حاجی بکر بود. این او بود که به فکر افزودن مواد پر کننده به یک غذای شیرین و دستور العمل تهیه شده افتاد. در سال 1897 ، نوه بکر شیرینی Lokumرا در نمایشگاه بروکسل ارائه داد. این موضوع سر و صدای زیادی به پا کرد ، چندین قرارداد برای تأمین Lokum به اروپا امضا شد. اروپایی ها آن را "لذت ترکی" نامیدند. اساس لذت کلاسیک ترکی ، آب ، شکر ، نشاسته و گلبرگهای گل رز است. پخت و پز دو روز طول می کشد ؛ انجام آن در خانه کاملاً مشکل است. خمیر شیرین برای مدت چند ساعت در دمای بالاتر از 80 درجه جوشانده می شود و مدام هم می زند. همزدن مداوم و سپس سرد شدن طولانی است که راز اصلی این قطعات نرم است. اکنون تعداد زیادی از انواع مختلف وجود دارد - با آجیل ، نارگیل ، عسل ، مرکبات ، شکلات ، نعناع ، آب لیمو. در بیشتر موارد ، این دسر با پودر قند بسیار تزئین می شود. ناپلئون ، پیکاسو و چرچیل این قطعات شیرین را بسیار دوست داشتند. علیرغم طعم نسبتاً سبک آن ، Lokum بسیار کالری دارد. Lokum را می توانید در هر فروشگاهی خریداری کنید. در سوپرمارکت ها به ندرت از نظر وزن ، معمولاً به صورت بسته بندی فروخته می شود. برعکس ، در مغازه های مناطق توریستی ، بیشتر آنها با وزن فروخته می شوند. قیمت - از 20 تا 80 لیر برای هر کیلوگرم. گرانترین نوع پسته است. یک گزینه بسیار جالب و هم اکنون محبوب ، لذت بردن از شکلات است ، قیمت هر کیلوگرم حدود 40 لیر است.

۱۴۰۰/۴/۲باقلوا - دسر اصلی ترکی به ترکی "باقلوا" باقلوا نام یکی از محبوب ترین شیرینی های ترکیه در کشور بیشتر در گفتار ترکی شبیه "باقلوا" است. این دسر تهیه شده از خمیر پفکی نازک است. اولین بار در سال 1453 برای سلطان محمت آماده شد. با این حال ، یک شیرینی مشابه حتی در آشور باستان شناخته شده بود ، جایی که عروس همیشه با والدین داماد از آنها پذیرایی می کرد و مهارت آشپزی خود را نشان می داد. در امپراتوری عثمانی باقلوا را فقط در سفره های اشراف ، وزیران و سلاطین سرو می کردند. مردم هنوز هم این ضرب المثل را دارند که "من هر روز باقلوا نمی خورم". در ترکیه اعتقاد بر این است که پختن باقلوا یک هنر کامل است و تسلط بر آن سالها به طول می انجامد. مانند هر غذای افسانه ای ، این رسم و رسوم خاص خود را دارد. به عنوان مثال ، خمیر باید با استفاده از یک وردنه بلند چرخانده شود - هر زن خانه دار ترکی این را دارد. طبق افسانه ها ، در یک قطعه باقلوا سلطان 35 لایه خمیر وجود دارد ، در حالی که ارتفاع آن از 7 سانتی متر بیشتر نیست. ظرف در چند مرحله آماده می شود. خمیر آنقدر نازک پهن شده است که از طریق آن می توانید "مهتاب را ببینید" یا "کتاب بخوانید". پر کردن روی خمیر و سپس شیرینی پزی به صورت رول تهیه می کند ، که آنها را در فر می پزد. کیک های آماده شده در شربت یا شکر خیسانده می شوند. باقلوا به طور سنتی به شکل یک مستطیل ، لوله ، مثلث یا پاکت تا می شود. اکنون این شیرینی در خاورمیانه ، مدیترانه ، صربستان ، بلغارستان ، حتی در ایالات متحده و انگلیس بسیار محبوب است. به عنوان یک قاعده ، در پر کردن متفاوت است. به عنوان مثال ، در آمریکای شمالی ، باقلوا با شربت افرا درست می شود و در جزایر انگلیس ، مورد علاقه ترین شکلات است. فیلینگ کلاسیک آجیل موجود در عسل است. محبوب ترین شیرینی در ترکیه با پسته و گردو است. باقلوا در ترکیه را می توان در هر فروشگاهی خریداری کرد. رایج ترین رقم مربوط به گردو است ، قیمت آن کیلویی 30-50 لیر است ، گرانترین نوع آن پسته است ، قیمت آن کیلویی 50-80 لیر است. در بوفه ها همیشه باقلوا در هتل ها وجود دارد ، بالاخره غرور ملی! شما نمی توانید این شیرینی را در ترکیه نچشید.

۱۴۰۰/۴/۲پیشمانی - ترکیبی از حلوا و آب نبات پنبه ای به ترکی "Pişmaniye" این غذای شیرین با نام های Tel Helva و Tepme Helva نیز شناخته می شود. اگر ما پیشمانی را با پشمک در ایران مقایسه کنیم ، ظاهر و سازگاری آن شبیه آب نبات پنبه ای است و طعم آن مانند حلوا است. اینها الیاف قندی هستند که به شکل خاصی مرتب شده اند. این دسر ترکیه ای غیرمعمول از شربت قند و آرد تست شده تهیه می شود. شربت به بهترین الیاف کشیده می شود ، سپس به شکل گلوله یا مکعب در می آید. گاهی اوقات پیشمانی تزئین می شود. رایج ترین گزینه ها آجیل (به ویژه پسته) ، کاکائو و شکلات است. Pişmaniye یکی از انواع شیرینی های ترکیه ای از قرن پانزدهم شناخته شده است. اساس دستور العمل ظاهراً از پارسیان گرفته شده است.(پشمک خودمونه) با این حال ، ترک ها بر روی نسخه خود از مبدا اصرار دارند ، که بسیار عاشقانه آغاز می شود. یک کارگر نانوایی عاشق دختر صاحب خانه شد. پدر دختر این وظیفه را به مرد جوان داد: تهیه یک دسر نازک تر از موهای دخترش ، و شیرین تر از گفتار او. مرد جوان با آن کنار آمد و محبوب خود را به عنوان همسر بدست آورد. با این حال ، معلوم شد که این دختر بدخلقی است و این شیرینی به افتخار او نام خود را گرفته است ، که به معنی "توبه" است. گزینه دیگری وجود دارد ، جایی که شیرینی پزی خودش عاشق دختری چاق می شود و به احترام او "شیشمانیه" ("زن چاق") شیرین را اختراع می کند. با این حال ، این افسانه به همان نسبت مثبت اول پایان می یابد و دسر با موفقیت تغییر نام می یابد. از آنجا که تهیه Pişmaniye بسیار دشوار است ، بعید است بتوانید آن را با بوفه در هتل امتحان کنید. و حتی در منوهای رستوران نیز به ندرت اتفاق می افتد. بهترین شرط شما این است که به سوپرمارکت بروید. قیمت نوشته کارخانه در یک بسته زیبا از 10 تا 20 لیر ترک در هر 250 گرم است. هرچه آجیل و میوه بیشتر باشد ، گران تر است. معروف ترین مارک (و تولید کننده) در ترکیه که در زمینه شیرینی های ملی تخصص دارد "U« urlu "نام دارد. ما قبل از هر چیز Pişmaniye آنها را توصیه می کنیم. با این حال ، شیرینی های Uğurlu در حال حاضر کمتر در فروشگاه های ترکیه رایج است ، زیرا محصولات بیشتر آنها صادر می شود.

۱۴۰۰/۴/۴چه چیزی از ترکیه بیاوریم؟ جالب ترین ، رنگارنگ ، مفیدترین هدایا و سوغاتی هایی را که می توانیم از تعطیلات خود در ترکیه به همراه داشته باشیم چیست؟

در ادامه بخوانید...

آینده ی اقتصادی ترکیه

در

 

جمهوری ترکیه در سال 2023 میلادی صد سالگی خود را جشن می گیرد. حزب حاکم عدالت و توسعه، یا AKP، سال 2023 را به عنوان سالی تعیین می کند که در آن مجموعه ای از اهداف اقتصادی جاه طلبانه را به دست خواهد آورد. با توجه به این دیدگاه، تا سال 2023، ترکیه یک نیروگاه اقتصادی است - دهمین اقتصاد بزرگ جهان - با اقتصاد 2 تریلیون دلار، درآمد سرانه 25 هزار دلاربرای هر فرد و صادرات 500 میلیارد دلار است. در مقایسه با سال 2014، ترکیه هجدهمین  اقتصاد بزرگ در جهان بود که از 17 فوریه سال 2013 با تولید ناخالص داخلی یا تولید ناخالص داخلی 800 میلیارد دلار درآمد سرانه فقط بیش از 10،000 دلار و 160 میلیارد دلار در صادرات بود. روسیه در حال حاضر دارای رتبه دهم در رتبه بندی جهانی قرار دارد و تولید ناخالص داخلی آن تقریبا دو برابر حجم تولید ناخالص داخلی ترکیه است. اهداف اعلام شده AKP به اندازه ای بلندپروازانه هستند و بسیاری از اقتصاددانان معتقدند ممکن است امکان پذیرنباشد. اکثر اقتصاددانان و تحلیلگران سیاست، با این حال، موافق هستند که هدف بالا می تواند هیچ آسیبی نداشته و احتمالا منافع را به همراه داشته باشد.

دنیای غربی دارای اهمیت استراتژیک در موفقیت اقتصادی ترکیه است. اولا، یک ترکیه ی موفق احتمالا  کشوری است که  پایدار و محکم برای غرب به عنوان یک متحد قابل اعتماد و حامی باقی بماند. خوشبختی اغلب، هرچند نه به طور پیوسته، از تقویت ارزش های دموکراتیک حمایت می کند؛ توسعه ای که بیشتر اوراق قرضه تركی غرب را تقویت می كند. دوم، غرب خود را از لحاظ اقتصادی از ترکیه ثروتمندانه به دست می آورد. در سال 2015، ترکیه چهارمین بازار بزرگ صادراتی اتحادیه اروپا و ششمین منبع بزرگ واردات بود. ثروت بزرگ همچنین به معنای فرصت های سرمایه گذاری بیشتر در هر دو جهت است. سوم، ترکیه پر رونق می تواند میزبان، ;کارفرما و در نهایت - در صورت لزوم - تورم جمعیت پناهندگان سوری خود را جذب کند و ترکیه را به عنوان یک کشور مقاومتر از خود به رسمیت بشناسد و یک همسایه و همسایه قوی برای اروپا باشد.پس چه تا پایان سال 2023 برای اقتصاد ترکیه ممکن است ؟ ترکیه چه چالش هایی را طی هشت سال آینده پیش از آغاز قرن دوم خود به جمهوری خواهان خواهد داشت؟

اگر ترکیه بخواهد به جهش قابل توجهی که توسط AKP پیش بینی شده است دست یابد، اقتصاد ترکیه باید از تله "درآمد متوسط" فرار کند، اشاره به مشکلاتی است که بسیاری از کشورهای ناآشنا از وضعیت کم درآمد در دستیابی به رشد پایدار با آن روبرو هستند در سطوح متوسط درآمد سرانه درآمده است. در توضیح معضل تله متوسط درآمد، بانک جهانی معتقد است که:

فاکتورها و مزایا که باعث افزایش رشد بالا در این کشورها شده اند (در دوره های توسعه سریع خود) - کم هزینه کار و پذیرش تکنولوژی آسان [از کشورهای پیشرفته تر] - هنگامی که به سطوح متوسط و بالای درآمد بالا رسید ، آنها را مجبور به یافتن منابع جدید رشد می کنند.

 چالش ترکیه در یافتن این منابع جدید رشد اقتصادی است. در اقتصاد بسیار جهانی امروز ، این به معنی توسعه یک بخش تکنولوژی پیشرفته است که می تواند کالاها و خدمات را برای صادرات و همچنین اقتصاد داخلی تولید کند. این بخش های پیشرفته پیشرفته، به نوبه خود، نیاز به توسعه نیروی کار ماهرانه ای دارند. امروزه اقتصاد ترکیه دارای بخش معنی دار فناوری پیشرفته و نیروی کار ماهرانه ای است که برای پیشبرد چنین رشدی نیاز است.

 تاریخ نشان دهنده دشواری حرکت به سوی یک کشور با درآمد متوسط به درآمد بالا است که توسط بانک جهانی در سال 2016 تعریف شده است و درآمد سرانه آن حداقل 12،736 دلار است. از 101 کشور که در سال 1960 به عنوان درآمد متوسط شناخته شد، تنها 13 مورد از آنها به عنوان کشورهای با درآمد بالا بیش از نیم قرن بعد شناخته شده اند.

 ترکیه از سال 1955 از وضعیت کم درآمد تا وضعیت پایینتر متوسط درآمد رسیده و در نیم قرن قبل از آنکه در سال 2005 به عنوان کشور ثروتمند با درآمد بالا طبقه بندی شود، طبق تعریف های بانک جهانی در سال 2016، درآمد پایین تر متوسط کشور دارای درآمد سرانه بین 1046 تا 4125 دلار است؛ یک کشور با درآمد سرانه بالا دارای درآمد سرانه بین 4126 دلار و 12 735 دلار است

 اقتصاد ترکیه در دهه اول قرن بیستم با بحران مالی سال 2001 روبرو شد و درآمد سرانه آن تقریبا سه برابر از 3500 دلار در سال 2002 به 10،400 دلار در سال 2008 رسید. به غیر از خاموشی و سپس بهبودی که منعکس کننده وضعیت اقتصادی جهانی در سال های 2008 و 2009 ترکیه تاکنون از سطح 10 هزار دلار تا حد زیادی متوقف شده است. با وجود شکست در حرکت به طبقه با درآمد بالا، ترکیه به وضوح در انتهای سطح متوسط درآمد است؛ در دسامبر 2014، بانک جهانی، ترکیه را "آستانه اقتصاد با درآمد بالا" توصیف کرد.

 فزون بر این، رشد ترکیه بین سالهای 2002 تا 2012 به طور عمده محقق شد، با کاهش قابل توجهی در میزان فقر، رشد عمده در اندازه طبقه متوسط، و همسری خشن بین نرخ مصرف 40 درصد پایین جامعه و میزان متوسط ملی.

 همچنین نمی توان گفت که ترکیه از وضعیت پایدار ثروت متوسط درآمد رنج می برد. اقتصاددانان بر این موافق نیستند که چه مدت یک کشور باید درآمد متوسط باقی بماند قبل از این که "به دام افتاده" در نظر گرفته شود. بعضی از این تعاریف ترکیه را به عنوان تله کشیده اند، در حالیکه دیگران آن را ندارند. با این وجود، با توجه به این که 11 سال در ترکیه در رده بالایی و متوسط درآمدی قرار دارد، پرونده آن به شدت محسوب نمی شود.

 با این حال، ترکیه با بسیاری از مشکلات ناشی از ملت هایی که در تله های متوسط درآمده اند، از جمله کمبود نقدینگی حساب های فعلی، اقتصاد مبتنی بر تولید و خدمات کم و متوسط، به جای نوآوری - "صنعت به دهه 1990"، مواجه است. به عنوان یک اقتصاددان گفت: مشکلات با حاکمیت قانون و استقلال سازمانی، و سیستم آموزشی ناکافی است.

 بهبود در این مناطق به ترکیه کمک می کند تا با یکی از مشکلات اقتصادی اساسی خود - فقدان سرمایه گذاری خارجی و داخلی برخورد کند و به همین دلیل به رشد پایدار خود کمک می کند.

 به گفته بانک جهانی، عناصر لازم برای فرار از تله درآمد متوسط عبارتند از:

... اقتصاد باز برای تجارت و [سرمایه گذاری مستقیم خارجی] یک چارچوب اقتصاد کلان پایدار است که تورم پایین را فراهم می کند و بستگی به جریان سرمایه خارجی دارد، وابستگی جمعیت شناختی کم و افزایش میزان مشارکت نیروی کار، یک پایگاه مهارت خوب است که حرکت را به سوی نوآوری تولید، محیط کسب و کار سالم و مؤسسات اقتصادی قوی که برای حاکمیت قانون ارائه می دهند، [و همچنین] دولتی موثر و مسئول

 بانک جهانی در همان گزارش سال 2014 در مورد ترکیه اظهار داشت که "پیشرفت های حاکمیت قانون، مسئولیت پذیری و شفافیت عمومی و شرایط آب و هوایی برای کارآفرینی و نوآوری به این ترتیب لازم خواهد بود که ترکیه برای تکمیل گذار به یک اقتصاد  درآمدزا ".

 این مقاله به طور خلاصه مسائلی را مطرح می کند که ترکیه باید با موفقیت در مقابله با آن قرار  گیرد، اگرقصد برداشتن قدم های مهمی در جهت دستیابی به اهداف سازمان ملل متحد در سال 2023 و مقابله با طبقه بندی با درآمد بالا را دارد. این مسائل به دو دسته گسترده تقسیم می شود: اصلاحات اقتصاد کلان و سایر اصلاحات اقتصادی، نهادی، آموزشی و سیاسی با تأثیر اقتصادی، با طبقه دوم شامل اصلاحات سازمانی، آموزشی و سیاسی. این مقاله با مجموعه ای مختصر از توصیه هایی برای اینکه چگونه ترکیه می تواند اصلاحات مورد نیاز خود را برای رسیدن به هدف خود برای تبدیل شدن به یک اقتصاد پیشرفته تا سال 2023، بسته شود.

اصلاحات اقتصادی

سیاست اقتصادی کلان اقتصادی در ترکیه باید اهداف وسیع رشد اقتصادی بالا با تورم پایین را همراه با سیاست های ثابت و قابل اعتماد مالی که باعث افزایش سرمایه گذاری در رقابت و بهره وری آینده شود، داشته باشد

 کاهش کسری تجاری
کاهش میزان پس انداز
بهبود سیاست های مالی
افزایش مشارکت زنان در بازار کار
سرمایه گذاری در زیرساخت های حمل و نقل
توسعه منابع انرژی های تجدید پذیر
 

این گزارش در حال حاضر به طور خلاصه به هر یک از این اهداف سیاست به نوبت می پردازد.

 کسری تجاری را کاهش دهید

 کسری تجاری ترکیه ساختاری است. نرخ پایین درآمد کشور، یکی از پایین ترین نرخ ها در اقتصادهای نوظهور در 15 درصد از تولید ناخالص داخلی، عمدتا به دلیل کم بودن حجم صادرات و حجم بالای واردات نسبت به سایر اقتصادهای با درآمد بالا می باشد. تولید کالاهائی که ترکیه صادر می کند، به میزان قابل توجهی از محصولات و خدمات وارداتی نیاز دارد. برای فرار از این چرخه زرق و برق، ترکیه باید میزان پس انداز خود را افزایش داده و ترکیب صادرات آن را تغییر دهد تا درصد بیشتری از محصولات با تکنولوژی پیشرفته و نوآوری با محتوای افزوده بیشتر در سطح داخلی را شامل شود.

 علاوه بر این، ترکیه تقریبا سه چهارم تقاضای انرژی خود را از طریق واردات نفت، گاز طبیعی و زغالسنگ تامین می کند. پس از گسترش استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر، به کاهش کسری تجاری کمک می کند و به سوی یک اقتصاد پایدارتر حرکت می کند. در واقع، کاهش اخیر قیمت جهانی نفت به ترکیه کمک کرد9 مرکز پیشرفت آمریکا | مسیر ترکیه برای رفاه در سال 2023کسری حساب جاری خود را که به طور قابل توجهی کسری بودجه را نشان می دهد را از 9.8 درصد از تولید ناخالص داخلی در سال 2011 به شدت 5.7 درصد باقی مانده اما در سال 2014 کنترل می کند. البته، با توجه به نوسانات قیمت انرژی در دهه های اخیر، ترکیه نمی تواند به طور دائم کم قیمت انرژی.

 افزایش نرخ پس انداز

 حتی بیشتر از یک تعادل مطلوب تجارت، نرخ پس انداز مهمترین عامل در تضمین کسری بودجه فعلی سالم و پایدار است. نرخ پس انداز فعلی ترکیه 15 درصد یکی از پایین ترین بازارهای بین المللی است. یک هدف واقع بینانه ممکن است تا سال 2023 آن را بیش از 20 درصد افزایش دهد.

 ابزار اصلی در دستیابی به این هدف تأثیر بانک مرکزی جمهوری ترکیه بر نرخ بهره است. نرخ بهره بانک مرکزی در حال حاضر در حدود 7.5 درصد است. دولت می تواند این نرخ را افزایش دهد تا انگیزه شهروندان برای صرفه جویی بیشتر در اقتصاد ترکیه را افزایش دهد. علاوه بر این، دولت باید یک ساختار انگیزه گسترده تر برای تشویق صرفه جویی، از جمله ابزار هایی مانند برنامه های تطبیق فونت ها، ایجاد کند. با این وجود، این گام ها به طور جداگانه کافی نخواهد بود؛

 حکومت داری خوب نیز عامل موفقیت در درازمدت سیاست پولی ملت است؛ چرا که مردم تمایل دارند پول خود را در کشور خود بنا نکنند، اگر آنها ثبات دولت یا پول آن را تردید کنند.

 بهبود سیاست های مالی

 درآمد مالیاتی ترکیه در حال حاضر تنها کمتر از 30 درصد از تولید ناخالص داخلی است که کمتر از میانگین 35 درصد تولید ناخالص داخلی بین کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه یا OECD است. تعدادی از اقتصاددانان، افراد کسب و کار و تحلیلگران مالی از دولت ترکیه خواست تا شفافیت و کارآیی سیاست مالیات خود را افزایش دهد تا مقابله با آثار ناشی از اجتناب مالیاتی از طریق اقتصاد غیر رسمی کشور را مقابله کند. آنها می گویند هدف ترکیه باید افزایش درآمد مالیات خود را به میانگین OECD افزایش دهد.

 در میان نخبگان اقتصادی و کسب و کار ترکیه، توافق مشابهی وجود دارد که بازار کار داخلی باید انعطاف پذیر تر شود تا کارگران بیشتری بتوانند در بخش غیر کشاورزی فعالیت های شغلی پیدا کنند. در واقع اصلاحات برای تشویق بیشتر جنبش کارگری از بخش کشاورزی کشور که شامل یک چهارم نیروی کار کشور است، در حالیکه تنها 7 تا 8 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می دهد، اهداف 2023 بسیار مهم هستند. می تواند این اصلاحات را با کاهش مالیات برای کشاورزان و پرورش دهندگان و تشویق مدرنیزه کردن کشاورزی به کشاورزان در مقیاس بزرگ و کارآمد تر، تشویق کند.ادامه دارد........(سیارک)

نظرات

در ادامه بخوانید...

گردشگری آلی یا کشاورزی

در

 (سیارک) گردشگری اشاره به افرادی دارد که سفر می کنند تا با فرهنگ های مختلف، مکان ها، غذا ها و نوشیدنی های متفاوت آشنا شوند، سرگرمی های مانند فعالیت هایی مانند حوادث تفریحی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی داشته باشند. همه افراد با فعالیت منابع طبیعی و فرهنگی در ارتباط هستند. این منابع برای انسان بسیار مهم هستند، هم امروز و فردا. اطمینان از پایداری بسیار مهم است. اطمینان و تضمین زندگی انسان بستگی به حضور توسعه پایدار در همه بخش ها از جمله گردشگری دارد. منابع طبیعی، فرهنگی، تاریخی، ارزش های اجتماعی و زیبایی شناختی، فرآیندهای زیست محیطی و تنوع زیستی برای جلوگیری از آسیب و تضمین پایداری در گردشگری کشور ضروری ولازم می باشند. در این روش، جذابیت کشورها به طور مداوم فراهم خواهد شد. گردشگری پایدار، توسعه گردشگری است که مانع آسیب به محیط زیست، اقتصاد و فرهنگ مکان های که در آن شکل می گیرد، می شود.

هدف از گردشگری پایدار، اطمینان از یک تجربه مثبت برای مردم محلی، شرکت های گردشگری؛ و خود گردشگران است. گردشگری آلی را می توان به عنوان ابزاری برای توسعه پایدار یک قسمت در قلمرو جزئی و کل کشور استفاده کرد.

منشاء گردشگری آلی از اکوتوریسم است. اکوتوریسم به طور انحصاری بر طبیعت، فرهنگ و مزارع که بخشی از این طبیعت و فرهنگ است، متمرکز شده است.

هنگامی که اکوتوریسم پیرامون محصولات ارگانیک تکامل می یابد به آن گردشگری آلی گفته می شود. مزارع ارگانیک یک منبع اقتصادی اضافی برای مزارع محیط زیست و حفاظت از آنها ارائه می کنند. هنگامی که مزارع کشاورزی خود را به مدیریت آلی تبدیل و به خوبی اداره می کنند، برخی از فعالیت های گردشگری دیگر ممکن است توسعه پیدا کنند. اگر مزارع ارگانیک به لحاظ ارگانیک موفق باشند، آنها می توانند انگیزه بازدیدکننده های گردشگران را افزایش دهند. مزارع ارگانیک می توانند به لحاظ اقتصادی قابل دوام شوند، اگر محصولات با کیفیت تولید و به بازار عرضه شوند و درآمد با فعالیت های گردشگری ، به ویژه در زمینه های طبیعت و فرهنگ تکمیل شوند. مزارع ارگانیک نیز برای سلامت انسان حیاتی هستند، به این دلیل که غذاهای ارگانیک بدون آفت کش های متداول ؛ کود های ساخته شده با مواد مصنوعی و یا لجن فاضلاب؛ مهندسی زیستی؛ یا پرتوهای یونیزا تولید می شوند. قبل از اینکه غذاهای ارگانیک به سوپرمارکت های محلی و یا رستوران وارد شوند، باید گواهی ارگانیک دریافت کنند. همچنین نشان داده شده است که روش های کشاورزی ارگانیک برای محیط زیست امن تر هستند، چون هیچ گونه مواد شیمیایی مصنوعی، آنتی بیوتیک و هورمون در تولید آنها وجود ندارد.

گردشگری آلی یک سیستم کشاورزی ارگانیک مورد استفاده در کسب و کار گردشگری است اما در معرض و نظارت بخش بهداشت و کشاورزی قرار دارد.

مصرف کنندگان کشورهای صنعتی به طور فزاینده علاقه مند به خرید مواد غذایی و محصولات حیوانی رایگان آفت کش ها و مواد شیمیایی دیگر هستند. گردشگری آلی یک سرمایه گذاری کسب و کار خوب در یک مزرعه کار است که فعالیت های بسیاری مانند تجارب آموزشی، تفریحی و سرگرم کننده برای بازدید کنندگان ارائه می دهد، در عین حال درآمد اضافی برای مالک تولید می کند. بازدیدکنندگان در فعالیت های یادگیری در شرایط طبیعی و یا کشاورزی دوستانه شرکت می کنند. در حالی که آنها در حال آزمایش غذاهای ارگانیک هستند، باید محصولات ارگانیک را با سرگرمی یاد بگیرند. این اطمینان وجود دارد، بازدید کنندگان که زندگی در مزرعه را تجربه می کنند ، بیشتر با زندگی طبیعی و سلامت بعدی آن کنار می آیند. این گردشگری، گردشگری آلی و یا سرگرمی کشاورزی، یا گردشگری کشاورزی نامیده می شود. تقاضای گردشگری آلی روز به روز در حال رشد است . گردشگری کشاورزی ، به اهمیت مزارع ارگانیک برای سلامت انسان، محیط زیست، کسب و کار، و رفاه اقتصاد محلی می پردازد و یک ارزیابی از نحوه استفاده مزارع ارگانیک برای مقاصد گردشگری ارائه می دهد.
این مقاله ادامه دارد.........ترجمه  itrans.ir 

نظرات

در ادامه بخوانید...

عجیب ترین تفریحات در جهان بخش اول

در

درنقاط مختلف دنیا تفریحاتی وجود دارند که متفاوت از کارهای متداول است. از شنا کردن در کنار وال ها تا قدم زدن در اهرام مصر، فعالیت هایی هستند که بسیار منحصر به فرد و به خصوص، برای افرادی که به دنبال تجربه ای جدید و به یاد ماندنی می گردند،  گزینه مناسبی میباشند. در این مقاله قصد داریم شما را با عجیب ترین تفریحات  که در نقاط مختلف دنیا برای گردشگران و نیز مردم بومی در نظر گرفته شده است، آشنا کنیم. با سیارک همراه باشید.

سر خوردن از بالای یک کوه آتشفشانی، مکان: لئون، نیکاراگوئه

اگر از کسانی هستید که کوه های پوشیده از برف و اسکی کردن در آن ها دیگر برایتان جذابیت ندارد و به دنبال تجربه ای جدید و منحصر به فرد می گردید، بهتر است سری به کوه آتشفشانی «سرو نگرو» در لئون نیکاراگوئه بزنید. سال های دور و درازی از آخرین فعالیت های این کوه آتشفشانی گذشته است و در مدت فعالیت، به واسطه عوامل مختلف طبیعی، سنگ هایی که در سطح کوه قرار گرفته بودند، به مرور شروع به تجزیه شدن کردند و در حال حاضر سطح این کوه آتشفشانی، پوشیده از ذره های بسیار ریزی است که بیشتر به خاک می مانند تا سنگ. قرار گرفتن سنگ های کوه برای مدت طولانی در معرض حرارت ناشی از فعالیت های این کوه آتشفشانی، به مرور مقاومت آن ها را کمتر کرده و همین سبب شد تا در برابر عوامل طبیعی، مقاومت سنگ کوهستان های معمولی را نداشته باشند. با این وجود این نکته برای بسیاری از گردشگران خوشایند بوده است، چرا که به واسطه همین حالت به خصوص سطح این کوه آتشفشانی، قادر هستند از بالای آن سر خورده و با سرعتی معادل با سی متر بر ساعت به سمت پایین کوه حرکت کنند.

قدم زدن در اهرام غول پیکر مصر، مکان: جیزه، مصر

اگر از آن دسته افرادی هستید که به بازدید از مکان های فوق العاده قدیمی و باستانی علاقه دارید و این گونه مکان ها برای شما جذابیت دارد، یکی از بهترین مکان هایی که می توانید به عنوان مقصد سفر تفریحی خود انتخاب کنید، اهرام مصر خواهد بود. در قسمت های به خصوصی که توسط مسئولان مصری در نظر گرفته شده است، کسانی که به بازدید از این مکان تاریخی و فوق العاده زیبا می پردازند، قادر خواهند بود در ساعات اولیه صبح، بلیطی تهیه کرده و با استفاده از آن وارد برخی از این هرم ها شده و از منظره داخلی فوق العاده آن لذت ببرند. البته تعداد بلیط هایی که برای این منظور در نظر گرفته شده، محدود است و کسانی که قصد تهیه بلیط داشته باشند، باید برنامه ریزی کرده تا صبح زود قادر به گرفتن بلیط باشند. البته این نکته را هم باید به خاطر داشت که فضای داخلی به شدت بسته و محدود است و در صورت داشتن ترس از فضای بسته ورود به این مکان توصیه نمی شود.

تماشای کرم های شب تاب در درون یک غار، مکان: نیو زلند

اگر از تاریکی ترسی نداشته باشید، دو غار فوق العاده زیبا در نیوزلند وجود دارند که می توانند شما را شگفت زده کنند. این دو غار وایپو و وایتومو نام دارند و نکته ای که این دو غار را قابل توجه و منحصر به فرد کرده است، وجود کرم های شب تاب بر روی دیوار های این دو غار است که همانگونه که در تصویر مشاهده می کنید، منظره فوق العاده زیبایی را در تاریکی غار پدید می آورند. این کرم های شب تاب، مخصوص همان منطقه در نیوزلند هستند و تنها زمانی نور فوق العاده زیبای خود را نشان خواهند داد، که تاریکی مطلق همه جا را فرا گرفته باشد. رنگ اثیری فوق العاده زیبای این کرم های شب تاب وصف شدنی نیست و باید از نزدیک ببینید تا زیبایی و شگفتی آن را درک کنید.

موتورسواری در ارتفاع  پنج هزار متری از سطح زمین، مکان: جامو و کاشمیر، هندوستان

با وجود این که در خصوص این مکان تفریحی صحبت های بسیاری می شود، باید عنوان کرد که این مسیر موتورسواری که با نام خاردونگ شناخته می شود، از لحاظ ارتفاع، بیشترین فاصله را از سطح زمین ندارد و در حقیقت مسیر های موتورسواری دیگری وجود دارند که در ارتفاع بالاتری از سطح زمین قرار گرفته اند، با این وجود نکته ای در خصوص این مسیر موتورسواری وجود دارد که آن را منحصر به فردو عجیب کرده زیبایی و مناظر فوق العاده چشمگیری است که از آن ارتفاع قابل مشاهده خواهد بود و هر انسانی را از خود بیخود خواهد کرد. این مسیر موتورسواری، به طور دقیق، در ارتفاع 5359 متری و در دل کوه قرار گرفته است و از آن ارتفاع، می توان به تمامی روستاهایی که در اطراف این کوهستان قرار گرفته اند نگاه و کرد و از منظره آن ها لذت برد.

غلتیدن به پایین تپه در یک گوی کروی شکل، مکان: رُتُروآ، نیوزلند

اگر از کسانی هستید که علاقه به کارهای هیجان انگیز دارید، یکی از بهترین تفریحاتی که می توانید انتخاب کنید قرار گرفتن در گوی کروی شکلی است که از بالای تپه ای در نیوزلند به سمت پایین حرکت خواهد کرد و این اتفاق در حالی می افتد که شما در آن قرار دارید. این فعالیت بسیار هیجان انگیز است و در مدت زمان کوتاهی می توانید تجربه شگفت انگیز و هیجان انگیزی داشته باشید.  اگر هم از امتحان کردن این گوی کروی شکل به تنهایی ترس دارید، می توانید یکی از دوستان خود را دعوت کنید تا در کنار شما قرار بگیرد. این گوی ها به گونه ای طراحی شده اند که مکان کافی برای قرار گرفتن دو نفر هم در آن ها وجود دارد.

تجربه کانیونینگ، مکان: کِبو، اسپانیا

کانیونینگ به فعالیتی اطلاق می شود که در آن فرد، وارد تنگه های باریک شده و در آن ها لیز می خورد و از آن ها عبور می کند (Canyon به معنی تنگه یا دره باریک است). این فعالیت بسیار گسترده است و خود شامل فعالیت های بسیاری می شود که از آن جمله می توان به صخره نوردی، شنا کردن و پیاده روی اشاره کرد. این فعالیت به خاطر طبیعت منحصر به فردی که احتیاج دارد، خیلی همه گیر نیست، اما گردشگرانی هستند که بسیار به این فعالیت علاقه پیدا کرده و برای امتحان کردن آن به نقاطی شبیه به آن چه در این مورد عنوان کردیم، سفر می کنند. کانیونینگ فعالیتی است که هم به گونه ای ورزش به حساب می رود و هم این که تجربه دلپذیر و تفریحی به یاد ماندنی برای افراد مختلف فراهم می کند و می تواند برای کسانی که به طبیعت علاقه دارند، بسیار دلپذیر باشد.

رفتن به بالاترین نقطه پل بندری در سیدنی، مکان: استرالیا، سیدنی

بالا رفتن از این پل فوق العاده بلند در سیدنی نیز یکی از تجربه هایی است که برای مدت ها به یاد خواهد ماند. زمان ایده آل برای رفتن به بالای این پل، هنگامی است که خورشید در حال طلوع کردن است و نیز بعد از ظهر و زمانی که خورشید در حال غروب کردن است، می تواند به همان اندازه منظره زیبایی را به وجود بیاورد. منظره ای که هیچ گاه از دیدن آن خسته نخواهید شد. ناگفته نماند که تدابیر به خصوصی در قسمت بالایی این پل اتخاذ شده است و چیزی شبیه به یک پیاده رو در آن به وجود آورده اند و به همین خاطر از لحاظ ایمنی به هیچ عنوان خطری متوجه افراد نخواهد بود.

مشاهده طبیعت بی نظیر بولیوی در هنگام شب، مکان: بولیوی

منطقه ای در بولیوی وجود دارد که به عنوان بزرگترین منبع سنگ نمک در جهان شناخته می شود؛ این منطقه زمینی است پهناور که سراسر آن پوشیده از سنگ نمک است. نکته جالب در خصوص این منطقه وسیع و پهناور این است که به هنگام شب، زمین به مانند آینه ای، آسمان را در خود منعکس خواهد کرد و منظره ای پدید می آید که نمونه اش را در تصویر مشاهده می کنید، منظره سور رئال و فوق العاده شگفت انگیز که هیچ گاه از یاد نخواهد رفت و ارزش پیمودن کیلومتر ها راه برای دیدن را دارد. برای این که تجربه دیدن این شب سرتا سر ستاره ای را داشته باشید، باید از قبل در تور های به خصوصی که به هنگام شب، گردشگران را به این منطقه می برند، مکانی برای خود رزرو کرده باشید.

پرواز بر فراز ریو دو ژانیرو، مکان: برزیل

ریو دو ژانیرو، یکی از آن شهر هایی است که امکان گلایدینگ و  پارا گلایدینگ بر فراز آسمان شهر آن وجود دارد و با پرواز بر فراز این آسمان، می توان منظره ای منحصر به فرد از ساحل ایپانمای این شهر را تماشا کرد. علاوه بر این کوه های اطراف شهر که آن را احاطه کرده اند، منظره ای بی نظیر را فراهم می کنند و تجربه این فعالیت نیز از آن جلمه تفریحاتی است که تا مدت ها به خاطر ماند.

یخ نوردی، مکان: کلورادو، آمریکا

اگرازارتفاع و بالا رفتن از دیواره هایی که سراسر پوشیده از آب یخ بسته است، نمی ترسید این یکی دیگر از تجربه هایی است که بسیار هیجان انگیز و منحصر به فرد خواهد بود. هر سال زمستان، تعدادی گروه به خصوص مسئولیت این کار را در کلورادو آمریکا به عهده می گیرند و افرادی که مایل باشند، می توانند به هدایت این گروه به مناطقی بروند که از نظر متخصصان این گروه ایمن تشخیص داده شده است و اقدام به بالا رفتن از دیواره های یخ بسته کنند. به همین خاطر این فعالیت به هیچ عنوان از لحاظ ایمنی خطرناک نخواهد بود و تدابیر ویژه ای از این لحاظ اتخاذ خواهد شد. البته این نکته را باید به خاطر داشت که این فعالیت تنها برای کسانی مناسب خواهد بود، که تجربه صخره نوردی و این گونه فعالیت ها را از قبل داشته باشند چرا که بالا رفتن از این دیواره های یخ بسته کار چندان ساده ای نخواهد بود.

قایق سواری در جنگل آمازون، مکان: برزیل

رودخانه ای که در طول جنگل آمازون وجود دارد، بسیار طولانی است (چیزی حدود هفت هزار کیلومتر) و هشت کشور در مسیر آن قرار گرفته اند (برزیل، بولیویا، پرو، اکوادور، کلمبیا، ونزوئلا، گویانا و سورینامه)، با این وجود، قسمتی از رودخانه که دو شهر مانائوس و بِلِم برزیل را به یکدیگر متصل می کند، هم از لحاظ ایمنی بهتر است و هم این که طبیعت آن فوق العاده بکر و دست نخورده است و به همین خاطر، بسیاری از کسانی که قصد بازدید از مناظر زیبای آمازون را دارند، به این قسمت از رودخانه آن می روند که گروه هایی از مردم محلی این دو شهر، با فراهم کردن قایق های موتوری این افراد را به همراه خود به گشت و گذار در این رودخانه می برند.

قدم زدن بر روی پل شیشه ای، مکان: چین

این پلی که در تصویر مشاهده می کنید، در کشور چین ساخته شده است و ارتفاعی نزدیک به دویست و شصت متر از سطح زمین دارد. نکته ای که در خصوص این پل وجود دارد و آن را منحصر به فرد می کند، کف شیشه ای آن است و این که به وضوح می توان قسمت پشت این شیشه را که همان ته دره می شود، نگاه کرد. ناگفته نماند که این پل از لحاظ ایمنی کاملاً حساب شده ساخته شده است و قابلیت این را دارد که در آن واحد تا چیزی حدود هشتصد نفر را بر روی خود جای دهد و توانایی تحمل وزن این تعداد انسان را دارد، با این وجود، باز هم به خاطر ارتفاع فوق العاده زیادی که به وضوح قابل مشاهده است، کسانی که ترس شدید از ارتفاع دارند، تا جای امکان باید از قدم زدن بر روی این پل خودداری کنند.

مطالعه کتاب، درحالی که روی سطح «دریای مرده» شناور هستید، مکان: اورشلیم

نمک موجود در دریایی که با نام دریای مرده شناخته می شود و در اورشلیم قرار دارد، تا چیزی حدود ده برابر بیشتر از نمک موجود در اقیانوس است و همین مسئله باعث شده است تا چگالی آب این دریا به طور قابل ملاحظه ای زیاد باشد و در نهایت همین ازدیاد چگالی است که باعث می شود شنا کردن و شناور ماندن بر روی سطح آب آن کار بسیار ساده ای باشد و این امکان را برای کسانی که در آب هستند فراهم کند که بتوانند به سادگی روی آب شناور شده و برای مثال کتاب بخوانند؛ کاری که در آب معمولی نمی توان انجام داد و برای شناور ماندن به کمی فعالیت دست ها و پا ها احتیاج خواهد بود. البته دریای سیاه تنها در کرانه اورشلیم قرار نگرفته است و از کشورهای اردن و فلسطین نیز عبور کرده و از برخی شهر های آن ها قابل دسترسی است، با این وجود، ساده ترین راهی که بتوان به نزدیکی آب رسید، رفتن به اورشلیم در است که جاده هایی برای دسترسی راحت تر به ساحل دریا احداث کرده اند و می توان با خودرو به آن رفت.

دویدن در کنار گاو های وحشی، مکان: اسپانیا

این فعالیت هیجان انگیز رایج در اسپانیا، از آن دسته فعالیت هایی است که بهتر از هر چیز دیگری، دل و جرأت افراد را می سنجد. اتفاقی که طی این فعالیت عجیب و غریب می افتد این است که عده ای گاو وحشی را در خیابان رها می کنند و افرادی که علاقه مند باشند، باید جلوتر از این گاو ها، شروع به دویدن کنند. البته اگر جزو این افراد باشید، هر زمان که احساس کردید دیگر قادر به ادامه دادن دویدن خود نیستید و یا این که احساس کردید گاو ها بیش از حد نزدیک شده اند، قادر خواهید بود کنار کشیده و از دویدن انصراف دهید. در کناره ی جاده هایی که افراد و گاو ها در آن در حال دویدن هستند، موانعی برای ایمنی قرار داده شده است که این افرادی که خسته می شوند، قادر به رفتن به قسمت پشتی آن ها خواهند بود.ترجمه  itrans.ir

 این مقاله ادامه دارد...

نظرات

در ادامه بخوانید...