کودک عصبانی و پرخاشگر بخش اول

(سیارک) آیا شما فرزندی دارید که به نظر می‌رسد عصبانی یا پرخاشگر است و شما واقعا دلایل آنرا نمی‌دانید؟ آیا تصور می‌کنید که قادر به درک فرزند خود نیستید و یا اینکه در مقابل تصور می‌کنید مشکل از جانب شما نیست و تمام تقصیرات به گردن فرزند شما است؟

پس فرصت را از دست ندهید و هر چه زودتر به فکر یافتن ریشه‌ها باشید. تقصیر این کج‌خلقی‌ها به گردن هر کس باشد، درمان و یافتن راهی برای بهبود آن علاوه بر ترمیم مجدد شرایط زندگی شما، در آینده‌ی شما و به خصوص فرزند شما بسیار تأثیرگذار خواهد بود. اما باید بدانید که شما در این راه  تنها نیستید و یا به عبارت دیگر بهتر است بگوییم که شما تنها والدینی نیستید که چنین فرزندانی دارید. عصبانیت و پرخاشگری در کودکان امری بسیار شایع است و در عین حال درجات مختلفی نیر دارد.

باید پذیرفت که یکی از مشکلات بسیار مهمی که خانواده‌ها اغلب با فرزندان خود در سنین پایین دارند، پرخاشگری‌ها و عصبانیت‌هایی که می‌تواند در موارد بسیار زیادی پا را از آستانه‌ی تحمل والدین نیز فراتر بگذارد. این امر تنها مربوط به کشورهایی که عصبانی ترین مردم دنیا را دارد نمی‌باشد. چه بسا این رفتارها در کشورهایی که از جهات بسیاری شاد تلقی می‌شوند نیز به عنوان یک معضل و چالش بسیار بزرگ تلقی شود.

پس بهتر است لحظه‌ای مکث کنید و ببینید که در مقابل فریاد‌های ناشی از خشم و عصبانیت کودک خود چه واکنشی نشان می‌دهید. آیا شما نیز در جواب او صدای خود را بالاتر می‌برید و یا در موضعی دیگر قرار گرفته و این عصبانیت شما را به تسلیم در برابر خواسته‌های او وامی‌دارد؟ آیا برای واکنش های خود در برابر عصبانیت فرزندان دلیلی منطقی دارید؟‌ شما  تها در صورتی می‌توانید برخوردی منطقی با چنین رفتارهایی داشته باشید که اولا ریشه‌ی این پرخاشگریها را بدانید و دوم قادر باشید شیوه‌ای متناسب را برای برخورد صحیح با آن استفاده کنید.

  1. کودک شما خیلی خسته است

این عصبانیت‌ها بیشتر در زمانی است که بچه‌ها در سنین نوزادی بوده و یا شروع به راه رفتن کرده‌اند و با توجه به سن خود نیاز دارند تا بازه‌ی زمانی 13 ساعته‌ای از خواب شبانه را داشته باشند. در این سن شاید این پرخاشگری‌ها سطحی باشد و با استراحت بیشتر موضوع برطرف شود. اما اگر کودک 7 ساله باشد و شب‌ها در به خواب رفته و در طول هفته نیز به مدرسه می‌رود، باید پرخاشگری‌های او جدی تلقی شود. مغز و بدن کودکان به سرعت در حال رشد است وآنها قادر نیستند تا مانند بزرگسالان دوره‌های بلند مدتی را بیدار بمانند.

خواب را در کودکان خود جدی بگیرید. کودکان به شدت در مقابل بی‌خوابی و خستگی واکنش نشان می‌دهند. آیا شما می‌دانید که حتی کودک 10 ساله شما نیاز به 10 تا 11 ساعت خواب در شب دارد؟ تا زمانی که از استراحت کافی فرزند خود مطمئن نشده‌اید، از عصبانیت او دلخور نشوید. اجازه دهید تا استراحت کند. این کار به شما و فرزند شما این اجازه را می‌دهد تا تنها با صرف زمان و بدون مشاجره و کشمکش قادر باشید به آرامش برسید.

  1. کودک شما نمی‌تواند احساسات خود را کنترل کند یا آنها را در قالب کلمات بیان کند

آیا تا به حال به ان مرز از عصبانیت رسیده‌اید که قادر نباشید درست فکر کنید و فقط بخواهید چیزی را بشکنید و یا به جایی ضربه بزنید و یا حتی در موارد بسیار بحرانی کسی را کتک بزنید؟ فرزند شما نیز کاملا می‌تواند چنین احساسی داشته باشد و به این مرز از عصبانیت برسد. حتی قبل از اینکه کودک وارد دوران پر از بحران بلوغ شود، در تلاش است تا یاد بگیرد که چگونه می‌تواند تنها در عرض ده دقیقه از فاز شادی به عصبانیت رسیده و همه چیز را به هم بریزد.

پس بهتر است درک کنید که کودکان نیز مانند بزرگسالان در مواقعی قادر به تخلیه خود با توسط به بیان کلمات نیستند. پس آنها را درک کنید، همانگونه که دوست دارید افراد پیرامونتان شما را در چنین شرایطی در سن چهل سالگی درک کنند. پس بدانیم برخی از واکنش‌ها به سن و سال مربوط نمی‌شود و واکنش‌هایی طبیعی هستند. بزرگسالان درموارد بسیاری قادر نیستند تا که بر احساسات خود چیره شوند، پس بنابر این باید حدی از این حق را برای کودکان نیز قائل شد و در مقابل به آنها یاد داد تا با بیان احساسات خود از خشم فاصله بگیرند.

  1. علت پزشکی وجود دارد

این موضوع  می‌تواند یک دلیل مهم برای خشونت و خشم در کودکان باشد. درد کشیدن بسیار سخت است. تصور کنید که شما با سن 35 سال به درد دندان دچار شوید. کم طاقت، بی‌حوصله و به یا به عبارتی صحیح‌تر حوصله‌ی کسی را ندارید. واقعا درد می‌تواند باعث از دست دادن صبر و تحمل در افراد شود. کودکان نیز از این قائده مستثنی نمی‌باشند. پس برای مداوای بیماری‌های فرزند خود همیشه مراقب باشید. متخصصین اطفال بهترین گزینه‌ها را در این زمینه در اختیار شما قرار خواهند داد.

موضوع بسیار مهمی که در اینجا لازم است به آن اشاره شود، مخفی نگاه‌داشتن بیماری و درد از والدین است. کودکان به دلایل مختلفی از قبیل ترس از والدین و حتی ترس از پزشک و و رفتن به کلینیک و تزریق آمپول، درد خود را از والدین پنهان می‌کنند. اما تحت شرایطی که دیگر برای آنها قابل تحمل نیست، با بروز عصبانیت و پرخاشگری در خصوص مسائل مختلف به نوعی این درد را آشکار می کنند. والدین در روابط خود باید آن حد از صمیمت را ایجاد کنند تا کودکان به راحتی به آنها مراجعه کنند.

  1. کودک شما احساس می‌کند ضعیف است

آرام باشید، بروید بخوابید، اتاقتان را مرتب کنید، سرو صدا نکنید، اجازه ندارید که ... ، غذایت را باید تمام کنی و جملاتی از این دست که ممکن است برای کودکان غریبه نباشد. ممکن است همه‌ی ما نیز در گذشته و در دوران کودکی خود چنین تجربیات را سپری کرده باشیم و تحت چنین رفتارهایی از سوی والدین خود قرار داشته گرفته باشیم.

در این حالت کودک احساس می‌کند که در وجود خود قدرتی نداشته و دائما تحت سلطه‌ی والدین قرار دارد. احساس ضعف و عدم استقلال در رفتار در کودکان به شدت می‌تواند برای آنها مضر باشد. چنین کودکانی شاید در آینده قادر نباشند در اجتماع از پس مشکلات خود برایند، زیرا در گذشته ما برای آنها قدرتی برای تصمیم و عمل قائل نشده‌ایم. با اینکه شاید والدین این امر را نپذیرند و این قبیل رفتارها را آمرانه تلقی نکنند و آنرا در دامنه‌ی اقدامات خیرخواهانه‌ی خود تعریف کنند، اما برداشتی که کودک خواهد داشت کاملا برعکس است.

کودک در هنگامی که احساس می‌کند دائما در معرض دستورات مختلف قرار دارد، احساس محدودیت زیادی می‌کند. سلاح‌هایی که کودک در اختیار دارد نیز محدود است، چرا که او هنوز در بسیاری از نیازهای روزمره‌ی زندگی خود به والدین وابسته است. در نتیجه با عصبانیت و پرخشگری سعی می‌کند تا هنجارشکنی را به عنوان راهی برای ابراز قدرت خود و فریاد زدن اینکه "من ضعیف نیستم" و "نمی‌خواهم دائما به من دستوردهید"  استفاده کند.باید بدانیم که ما با تحمیل تمام آنچیزهایی که فکر می‌کنیم خوب است نمی‌توانیم فرزندان خود را به درستی تربیت کنیم. در این بین به جای اینکه سازنده باشیم، مخرب خواهیم بود. عصبانیت ناشی از این اقدام از سوی کودک به ما می‌گوید که کسی در این بین وجود ندارد که صدای من را بشنود. باید بسیار مراقب باشیم تا فرزندان ما از کودکی احساس نکنند که دائما در حال کنترل شدن هستند.این مقاله ادامه دارد ...ترجمه  itrans.ir 

در سیارک بخوانیم:

اکنون شواهد علمی در دسترس است که چرا هرگز نباید با عصبانیت به خواب بروید 

چرا عصبانیت رخ می‌دهد و چه تاثیری روی سلامتی شما دارد؟ 

۶ نکته تاثیر گذار برای کنترل خشم 

۱۰ راهکار عملی برای کنترل خشم 

دلیل اعتیاد به خشم چیست؟ 

کنترل و مدیریت خشم 

چرا من تا این حد عصبانی هستم 

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.