تغذیه

ویتامین آ - Vitamin A

رتینول یا ویتامین A به عنوان یکی از رایج ترین ویتامین های محلول در چربی شناخته شده است. اما چرابا چنین نامی خوانده می شود؟

ویتامین A چیست؟

آنتی اکسیدان، شناخته شده در فارماکولوژی مدرن، نام خود را نه به صورت تصادفی بلکه به این علت که اولین ویتامین کشف شده توسط انسان ویتامین A است و از ابتدای قرن گذشته اولین حرف الفبای لاتین A نامیده می شود. خواص و عملکردهای بیوشیمیایی رتینول بسیار وسیع است، زیرا احتمالا ساده تر است که آن دسته از صنایع را که در آن کاربرد آن را از دامنه استفاده پیدا نکرده اند، ساده تر کنیم. اما هنوز هم سعی خواهیم کرد تا در مورد خواص سودمند ویتامین شماره 1، یا ویتامین A بیشتر توضیح دهیم.

تاریخ کشف ویتامین A 

تاریخ کشف ویتامین A از سال 1909 شروع می شود، زمانی که دانشمند آلمانی شتپه یک آزمایش بر روی موش ها انجام داد. ابتدا حیوانات با نان تغذیه و شیر تغذیه می شدند، اما پس از اضافه کردن الکل و اتر به رژیم غذایی آنها رشد آن ها متوقف شد و آنها از بین رفتند. این امکان ایجاد یک کشف علمی را فراهم کرد: استفاده همزمان نان با حلال های آلی، لیپید های لازم برای زندگی حیوانات را از آن حذف کرد.
 
در سال 1913، دو گروه دیگر از محققان نتیجه گیری دیگری را به دست آوردند: بدون ليپيدها (در زرده تخم مرغ و کره) پستانداران وجود ندارد. یک سال بعد، با دقت مطالعه ساختار شیمیایی روغن، دانشمندان عنصر دیگری را "عامل محلول چربی" A یا "عامل رشد" نامیدند. به طور خلاصه و به زبان ساده، نتیجه گیری اصلی سالهای زیادی از آزمایش این بود که بدن قادر به جذب رتینول تنها در حضور چربی است.
یکی دیگر از کشف های مهم دانشمندان: ماده ای است که بخشی از هویج، کدو تنبل، خرمالو و دیگر میوه های زرد و نارنجی دارند، رشد پستانداران را افزایش می دهد و روند رشد را از سر می گیرند. این رنگدانه داووس کاروتا یا کاروتن (که به معنای هویج در لاتین است) نامیده می شود، سپس ویتامین های گروه A در آغاز به کاروتنوئیدهای نامیده شدند.
در سال 1916، اولین فرمول شیمیایی مورد مطالعه دقیق قرار گرفت. دانشمندان علاقه مند  بودند بداننددر چه موادی هست؟ چه چیزی مفید است ؟ چگونه می توان ویتامین را در آزمایشگاه بدست آورد. پس از جنگ جهانی دوم، تولید صنعتی رتینول شروع شد، شیمیایی و فرمول ساختاری این ماده شناخته شد.
 بیایید درباره خواص رتینول صحبت کنیم زبان ساده و قابل دسترس تر، اما بر اساس واقعیت های علوم مختلف.
جالب توجه است که تحت نام داروی "ویتامین های گروه A" مواد متعددی را شامل می شود:
رتینول یا، همانطور که ویتامین A در روغن نامیده می شود، رتینول استات
دی هیدروترینول
اسید رتینوئیک
ویتامینA1 که به ویتامین شبکیه معروف است
آنها یک نوع متفاوت از ویتامین A از گروه عمومی - رتینول هستند. عملکردهای دی هیدرو تینول و رتینول موجب ترویج تشکیل بافت ها و عملکرد مناسب سیستم تولید مثل می شود. شبکیه چشم برای سلامتی چشم ضروری است، و اسید رتینوئیک باعث بهبودی اپیتلیوم می شود. اما اغلب، ویتامین های گروه A به اشتراک گذاشته نمی شوند و هنگامی که استفاده می شوند، خواص فیزیکی و شیمیایی مشخصه های کل گروه مواد را در نظر می گیرند.

خواص ویتامین A

رتینول خالص ماده ای با ساختار بلوری است. رنگ آن زرد کمرنگ است. در واقع، بنابراین، میوه ها و سبزیجات با رنگدانه زرد به عنوان غذای غنی از ویتامین A شناخته شده اند.
ویتامین A دارای توانایی حل شدن در چربی ها است و در آب حل نمی شود.
انواع مختلفی از ویتامین وجود دارد: طبیعی و مصنوعی. تولیدکنندگان اطمینان دارند که خواص مفید رتینول در ایزومرهای مصنوعی بیشتر مشهود است.مصرف بیش از حد یا استفاده از ویتامین های دارویی غیر معمول نیست، زیرا رتینول در قرص ها یا کپسول بیشتر از همتای طبيعی خود متمرکز است.

ویتامین A در غذا

قبل از شروع داستان درباره منابع طبيعي ويتامين A، ویتامین A  در کدام غذا بيشتر از همه است، مهم است که تاکيد کنيد که دو شکل از "عامل رشد" یا ویتامین A وجود دارد. اول این که در واقع رتینول است، بنابراین به درستی درباره ویتامین صحبت می کنند. و از محصولات حیوانی مشتق شده است. شکل دوم - بتا کاروتن یا به اصطلاح provitamin A و در کبد بعد از واکنش اکسیداتیو تقسیم، یبدیل به رتینول می شود. منابع طبیعی بتا کاروتن غذاهای گیاهی هستند.
 
به هر حال، اگر ذخایر خود را به طور انحصاری از میوه ها و سبزیجات در نظر داشته باشید مسمومیت با ویتامین A تقریبا غیرممکن است.با این دانش پایه، می توان جزئیات بیشتری را در مورد محصولاتی که حاوی مواد گروه A هستند را مطالعه کنید.

محصولات غنی از ویتامین A

برای دریافت کافی ویتامین آ حتما، کره، هویج، جگر، ماهی، اسفناج، خامه، ماست و زرده تخم مرغ بخورید. در حالت عادی مقدار کافی ویتامین آ توسط یک رژیم سالم به بدن می رسد ولی در موارد خاص باید ویتامین آ بیشتری دریافت کنیم.ویتامین آ در تخم مرغ، ماهی و لبنیات به وفور یافت می شود.کمبود ویتامین آ عوارض جبران ناپذیری بر قرنیه چشم خواهد گذاشت. همانطور که قبلا ذکر شد، بیشترین مقدار رتینول طبیعی در غذای حیوانی است.که عبارتند از:

روغن ماهی
خاویار
کبد (گوشت گاو)، قلب، مغز و آجیل
شیر چربی، کره، پنیر
زرده تخم مرغ

محصولات حاوی بتا کاروتن

Povitamin A بخشی از این گیاهان است:
سبزیجات زرد و سبز هستند
میوه زرد، قرمز
سبزی تند
گیاهان (گزنه، قارچ، قاصدک، اسطوخودوس، مریم گلی، هویج، نعناع، شبدر، یونجه)
برگ های بنفش، تمشک، جعفری، زالزالک.
دوز بارگیری ویتامین های طبیعی در کبد یا جگر سیاه، تخم مرغ بلدرچین و تخم مرغ یافت می شود. از جمله محصولات قهرمانان گیاهی، زالزالک و قاصدک هستند، که 100 گرم آنها قادرند بدن را با 160 درصد میزان بتاکاروتن روزانه تامین کنند. نیاز روزانه پروتیامین با 100 گرم هویج تازه یا 200 گرم سیر وحشی برطرف می شود. همچنین، حضور کاروتنوئیدها در سبزیجات و میوه های روشن رنگ را فراموش نکنید.
نرخ روزانه
 اما قبل از استفاده از ویتامین A در کپسول، مهم است بدانید که در واقع همه چیز خیلی ساده نیست. بدن باید ویتامین ها و ریزمغذی ها را در سهم اصلی خود از منابع طبیعی دریافت کند، و تنها مجاز به استفاده از ویتامین A برای افزایش "شاخص های روزانه"است.
 
منطقی است که نیاز روزانه ویتامین برای مردان، زنان و کودکان یکسان نیست. برای افراد گروههای سنی مختلف، میزان ویتامین نیز متفاوت است. علاوه بر این، میزان روزانه در میلی گرم برای ساکنین مناطق مختلف آب و هوایی که در شرایط مختلف متفاوت است تعیین می شود. جدول مقایسه ای حاوی اطلاعاتی درباره نیازهای روزانه ویتامین برای ساکنان مناطق ومختلف است.
 
مصرف گروههای مختلف افراد
سن دوز روزانه
کودکان تا 6 ماه. 400-600 میکروگرم
کودکان 7 ماه. - 1 سال 500-600 میکروگرم
1-3 سال 300-600 میکروگرم
4-8 سال 400-900 میکروگرم
9-13 ساله 600-1700 میکروگرم
نوجوانان (مرد) 900-2800 میکروگرم
نوجوانان (زن) 700-2800 میکروگرم
مردان 900 تا 3000 میکروگرم
زنان 700-3000 میکروگرم
افراد مسن تر 900 تا 3000 میکروگرم
باردار 1500-4000 میکروگرم
در طول شیردهی 1800-4500 میکروگرم
 
ارقام جمع آوری شده در جدول نشان می دهد که چقدر ویتامین A در روز در طی دوره های خاصی از رشد بدن نیازدارد. نرخ روزانه سنتی در برخی موارد ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، دوز مصرف بر اساس این که افرادی چاق هستند یا بیماری های دستگاه گوارش و بیماری کبد، بیماران مبتلا به بیماری های ویروسی و باکتری هستند تنظیم می شود.
پزشک می تواند یک دوز افزایش یافته رتینول را به افرادی که به طور منظم چند ساعت در روز در رایانه کار می کنند، کارهای فکری و یا در اتاق های تاریک، و همچنین با افزایش فیزیکی استرس تجویز کنند.
شرایط آب و هوایی ممکن است نشانه های استفاده از ویتامین و دوز آن را تحت تاثیر قرار دهد. آب و هوای معتدل و سرد معمولا نیازی به اصلاح دوز روزانه ویتامین نیست (البته اگر ما در مورد افراد سالم صحبت کنیم). اما ساکنان مناطق آفتابی و گرم باید افزایش مصرف رتینول را در رژیم غذایی خود در نظر داشته باشند.
 
یکی دیگر از مسائل مهم در مورد دوز مصرف ویتامین A . کارشناسان سازمان بهداشت جهانی ادعا می کنند که منبع ¾ ویتامین مصرف شده از گروه A باید از منابع حیوانی و  بقیه از گیاهان باشد.
 

ویتامین A و ارزش سلامت آن

این واقعیت که استفاده متعادل از مجموعه ای از ویتامین ها دارای اهمیت حیاتی برای بدن است، برای همه شناخته شده است. اما ویتامین A مسئول چه چیزی در بدن است و چه تأثیری در بدن دارد؟ برای درک چگونگی عملکرد ویتامین آ در بدن انسان به این نکته اشاره کنیم که سنتز پروتئین ها در عضلات توسط رتینول انجام می شود.
نقش بیولوژیکی ویتامین در چندین جنبه مهم است. کاروتنوئید ها برای پوست، درمان چشم و جلوگیری از سرطان تاثیر دارند. ویتامین A آنتی اکسیدانی مهم در فعال سازی سیستم ایمنی بدن است و تأثیر مثبتی بر روی بافت استخوانی دارد و اثر مثبت آن بر سیستم تولید مثل اثبات شده است. قابلیت پذیری و ویژگی های مفید رتینول آن را به یکی از معروف ترین و مورد استفاده ترین ویتامین ها تبدیل کرده است.
 

از کجا و چگونه رتینول استفاده می شود؟

ویتامین های گروه A در متابولیسم شرکت می کنند و متابولیسم را تنظیم می کنند.
رتینول باعث سنتز پروتئین ها و رشد سلول های جدید می شود. برای نوزادان در هنگام تشکیل استخوان ها و دندان ها، برای یک نوجوان در زمان رشد ضروری است. در ورزش، این ماده به عنوان ماده ای شناخته می شود که عضلات را افزایش می دهد (رشد سریع عضله را تسریع می کند یا عضله سازی می کند).
ویتامین A برای چشم ها مهم است - از تعدادی از بیماری های چشم جلوگیری می کند، و کمک می کند تا بینایی در اتاق های کم نور آسیب نبیند.
ویتامین A ضد عفونی کننده است و سیستم ایمنی را بهبود می بخشد، از سرما و ویروس ها بدن را محافظت می کند، برای جلوگیری از عفونت های حاد تنفسی استفاده می شود.
خواص سودمند شناخته شده برای درمان آکنه دارد.
ویتامین A یک داروی عالی برای پسوریازیس است، به سرعت زخم را بهبود می بخشد، از جمله زخم های بعد از سوختگی.
پس از تغییر ناگهانی وزن، عضلات و چروک های پوست را از بین می برد. در لوازم آرایشی، ویتامین A به عنوان یک درمان جهانی برای زیبایی استفاده شده است.
ویتامین A بخشی از برنامه های جامع برای درمان ناباروری، جلوگیری از سرطان و ضروری برای دستگاه گوارش و یک درمان خوب برای غشای مخاطی معده است.
این ویتامین یک آنتی اکسیدان یکی از اجزای مهم آماده سازی برای عروق خونی و بیماری های قلبی است.

علائم کمبود ویتامین A 

وقتی ویتامین کم است ..
کمبود رتینول می تواند بسیاری از بیماری ها را ایجاد کند. تشخیص آزمایشگاهی، به عنوان مثال، یک آزمایش خون نرمال، به شما کمک خواهد کرد تا میزان واقعی ویتامین A در بدن انسان را بیابید. اگر چه در اکثر موارد، به ویژه اگر آئوتامینوزیس "نادیده گرفته شده" باشد، علائم بیماری، همانطور که می گویند، بر روی صورت دیده می شود. بنابراین، چه اتفاقی در غیاب ویتامین A در بدن می افتد و علائم هیپرویتامینوز(مصرف زیاد ویتامین) چیست؟
عواقب کمبود ویتامین های گروه A بیش از این ها جدی هستند. به طور خاص، کمبود رتینول منجر به یک بیماری شناخته شده به عنوان "شب کوری" می شود.بینایی کم، خشک شدن غشای مخاطی چشم، اختلال قرنیه، احساس "شن و ماسه" در چشم و ناراحتی در اتاق های تاریک.
این علائم در بزرگسالان و کودکان بر اثرکمبود کاروتنوئیدهاپیش می آید. اگر از قطره های چشم استفاده نکنید، اثرات ناخوشایند این بیماری ها پیشرفت می کنند.مشکلات هیپرویتامینوز A و مشکلات عصبی نیز همراه با هم هستند.
بی خوابی شایع ترین اختلال است.کمبود دوز کافی رتینول بر کیفیت پوست تاثیر می گذارد (ظاهر شدن چین و چروک ها، کراتوز فولیکولار - پوسته پوسته شدن، آکنه)، دندان ها (مینای دندان تخریب می شود)، مو (خشک و بی روح)، شوره سر، سیستم ادراری و دستگاه گوارش رنج می برد.در زنان، نشانه هایی از کمبود ویتامین A در چنین مواردی مانند فرسایش، پولیپ، استئوپاتیا و حتی سرطان در نظر گرفته می شود.
همچنین سیستم تولید مثل در مردان از کمبود کاروتنوئیدها رنج می برد: قدرت کاهش می یابد، ناتوان و ضعیف می شود و خطر ابتلا به بیماری های انکولوژیک افزایش می یابد.هنگامی که ویتامین A کافی نیست، سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود، بدن به بیماری های ویروسی، سرماخوردگی حساس تر می شود.
در کودکان علاوه بر گرایش به عفونتهای مکرر تنفسی حاد، علائمی از کاهش رشد ذهنی و روحی وجود دارد که رشد کودک متوقف می شود.در اولین نشانه های کاهش سطح ویتامین A در بدن، بهتر است فورا رژیم غذایی خود را اصلاح کنید، رتینول طبیعی را با همتای شیمیایی آن جایگزین کنید.

علل کمبود ویتامین

اما دلایل عدم وجود کاروتنوئید در بدن و چگونگی اجتناب از چنین پیامدهای ناخوشایندی چیست؟
شایع ترین مبنای شروع کمبود ویتامین A در بدن یا هیپویتامینوز A، تغذیه نامناسب است (مصرف نادرست پروتئین و غذاهای چرب).
عامل دوم، عوارض سیستم گوارشی (عملکرد نامنظم اندامها، به ویژه ساختار تغییر یافته از کبد که از جذب ویتامین جلوگیری می کند).
سومین دلیل به همان اندازه مهم است .مصرف همزمان  ویتامین E، بر جذب رتینول تاثیر می گذارد. رژیم کم کالری برای کاهش وزن. معمولا یک رژیم غذایی غذای بدون چربی است و با کمبود چربی ها، جذب کاروتن غیرممکن می شود.

عوارض و علائم مصرف بیش از حد ویتامین A

خطرناک بودن بیش از حد رتینول چیست؟
با توجه به اختلال رژیم غذایی، می توانیداز ویتامین های مصنوعی و آنالوگهای دارویی رتینول استفاده کنید. به نظر می رسد که این بد نیست؟ اما، در تلاش برای برطرف کردن کمبود ویتامین با کمک داروها به راحتی می تواند منجر  به مشکل دیگری گردد.ویتامین های مصنوعی  را می توان به سرعت به دست آورد: تهیه رتینول از داروخانه خیلی سریع تر از منابع آلی است.
 
Hypervitaminosis  هیپرویتامینوز (مصرف بیش از حد ویتامین) کار بسیاری از سیستم ها را مختل می کند.
دو نوع هیپرویتامینوز A وجود دارد - حاد و مزمن. شکل اول نتیجه یک مصرف ویتامین واحد قبل از غذا یا بعد از وعده های غذایی در دوز مخصوصا بزرگ است.

علائم هیپرویتامینوز حاد:

درد در مفاصل، استخوانها، شکم
خارش
شکاف در گوشه های دهان 
ریزش مو و تخریب ساختار ناخن
ضعف، عرق کردن (عمدتا در شب)، تحریک پذیری
سردرد همراه با استفراغ
در زنان، اختلالات قاعدگی
مشکل سیستم گوارش، کبد و طحال بزرگ 
اما آیا ممکن است علت رسیدن به هیپربیتامینوز فقط با غذا باشد؟ جواب این سوال نه  است و تقریبا غیر ممکن است. به استثنای ساکنان عرض های قطبی. فقط مصرف منظم جگر حیوانات شمالی، که مقدار زیادی ویتامین A دارند، می تواند به اوردور رتینول در بدن منجر شود.
حالت بیش از حد مزمن: نتیجه استفاده سیستماتیکویتامین A در دوزهای بیش از حد. این نوع هیپرتونیتامین شایع تر است. درک اینکه ویتامین A در بدن بیش از حد است با  علائم مختلفی همراه است و شدت تظاهر آنها بستگی به مقدار ماده انباشته شده دارد.
 

علائم بیش از حد (فرم مزمن):

واکنش های آلرژیک (خارش، قرمزی)، پوسته پوسته شدن، رنگ پوست، بی خوابی یا بالعکس - خواب آلودگی، سردرگمی، تحریک پذیری، تورم در امتداد استخوان ها، زخم های دهان، خونریزی لثه، دوره های پریود نامنظم، اختلالات گوارشی، تهوع، شبه یرقان، دوبینی، ریزش مو، شوره سر. نوزادان مبتلا به هیپرتونیتامین با هیدروسفالی تهدید می شوند. بیش از حداکثر مصرف روزانه ویتامین، بصورت روزانه برای چندین سال ، تضمین کننده سیروز کبدی است.
 
در زنان حامله مصرف بیش از میزان مجاز رتینول بسیار خطرناک است. دریافت منظم بیش از دوز روزانه منجر به ایجاد نامناسب سیستم ادراری جنین می شود، رشد آن را کاهش می دهد، کودک می تواند با نقص های جدی متولد شود. اصلاح دوز روزانه ویتامین ها حتی در هنگام برنامه ریزی بارداری باید انجام شود. روش مصرف دارو - دقیقا با دستورالعمل پزشک باشد.

سازگاری ویتامین A  با سایر مواد

محدوده داروسازی، انواع مختلفی از ترکیبات مولتی ویتامین را ارائه می دهد که وعده داده است که تمام مواد مغذی موجود در بدن را بازیابی کند. اما استفاده از ویتامین های روغنی، در قدم دوم است. اولین کار این است که رژیم غذایی را تنظیم کنید، منو را با محصولات غنی از رتینول پر کنید. این کار در تابستان راحت تر است، زمانی که گیاهان حاوی بتا کاروتن در دسترس هستند.
 
با این حال، اغلب لازم است که با یک وضعیت به ظاهر عجیب و غریب مواجه شویم: جیره غذایی روزانه متنوع است، پر از محصولات با ارزش برای بدن، اما آزمایش خون هنوز مقدار ویتامین A  را پایین نشان می دهد. پس چرا بدن ویتامین A را جذب نمی کند؟
 
اول، همانطور که قبلا ذکر شد، مهم است بدانیم که بهترین حالت جذب رتینول چگونه است و تنظیم این شاخص بستگی به میزان زیادی با چربی دارد. غیبت چربی در رژیم غذایی همه تلاش ما را برای پر کردن ذخایر کاروتنوئیدها از بین می برد. به همین دلیل است که حتی در فروشگاه های داروسازی روغن ماهی با ویتامین A وجود دارد.
 
ثانیا، تهیه منو، ترکیب محصولات، مهم است. باید بدانید که چگونه ویتامین ها را با هم مصرف کنید، یعنی اصول ترکیب آنها. همانطور که برای کاروتنوئیدها، آنها بهترین ترکیب با ویتامین E یا روی را جذب می کنند . یک گزینه ترکیبی خوب ویتامین A و آهن است که در این صورت بدن از هر دو ماده به حداکثر سود می برد. اما با استيلاساليسيليک اسید و هيدروکلريک اسيد، ویتامین A را بايد به طور جداگانه مصرف کنید. و فکر نکنید که آیا ممکن است با الکل بنوشید - با این کاراتن ترکیبی جذب نمی شود.
 

ویتامین A  برای سلامت زنان 

ویتامین A  برای سلامت زنان همه مورد نیاز است!
ویتامین A  همراه با ویتامین E برای سلامت زنان ضروری است. ایجاد یک اثر مثبت بر تعادل هورمونی، به عملکرد طبیعی غدد جنسی کمک می کند، چرخه قاعدگی را تنظیم می کند. ویتامین A برای پستان در ماستوپاتی ضروری است و همچنین در مبارزه با تومورهای خوش خیم در غدد پستان بسیار مهم است. رتینول در ترکیب با اسید فولیک یک روش موثر برای از بین بردن علائم یائسگی است.
 

ویتامین A در دوران بارداری

برنامه ریزی بارداری یک مرحله حیاتی برای آینده مادر و کودک است. حتی شش ماه قبل از لقاح باید به مراقبت از تعادل ویتامین اقدام شود، چرا که 9 ماه آینده، بدن زن مجبور به تامین عناصر ضروری خود و جنین است. در این مرحله مهم است که دوز روزانه ویتامین A برای زن توسط دکتر محاسبه و در هیچ موردی به طور مستقل دوز را تنظیم نکنید.
بهتر است اگر ویتامین ها و عناصر کمیاب که برای ماندگاری مهم هستند با غذا تجمع پیدا کنند، داروها و مکمل های دارویی باید در صورت عدم وجود موارد منع مصرف استفاده شوند. با این حال، برای از بین بردن اثرات منفی ویتامین A در جنین، مطلوب است که از ویتامین بصورت دارو جلوگیری شود.

مزایای ویتامین A در دوران بارداری

ترویج تشکیل رودهسپین (رنگدانه چشم)، توسعه جفت و جنین
تقویت سیستم ایمنی بدن
تأثیر مفیدی در خواب و کار قلب دارد
تقویت ناخن و مو، بهبود وضعیت پوست.

مزایای ویتامین A در دوران شیردهی

همانطور که نتایج مطالعات نشان می دهد، کمبود ویتامین یا اویتامینوزیس "avitaminosis" علت اصلی کاهش شیردهی است. برای یک مادر پرستار، اولویت، کنترل سطح ویتامین ها در بدن است: کیفیت شیر ​​بستگی به این شاخص به عنوان اندازه گیری اصلی دارد.
برای نوزادان که بدن آنها به سرعت رشد کرده و رشد می کند، مهم است که در طول تغذیه روزانه دوز کافی از ویتامین ها، به ویژه "عامل رشد" یا ویتامین A را به حد مجاز دریافت کنند.
اما مصرف ویتامین به صورت خوراکی تنها استفاده از رتینول توسط مادران باردار نیست. بسیاری از زنان در طول شیردهی و تغذیه کودک با چنین مشکلاتی مواجه هستند. استفاده از ویتامین A برای نوک پستان در طی تغذیه با شیر مادر تقریبا می تواند مشکل را از بین ببرد: 5-6 بار در روز به اندازه کافی برای درمان زخم ها با روغن ویتامین استفاده می شود که نام شیمیایی آن رتینول استات است.

ویتامین A برای بچه ها

شما باید بدانیدکه برای رتینول برای بچه ها خیلی زیادمفید است. در اولین سالهای زندگی، زمانی که فرآیندهای رشد در بدن فعال است و ساختار اسکلت شکل می گیرد، ویتامین های گروه A در رژیم غذایی برای رشد و توسعه مناسب بافت استخوانی اهمیت دارد.هنگامی که یک کودک در خانه هست، ویتامین A بایددر غذاها وجود داشته باشد.
والدین باید مراقب باشند که رتینول مایع در کیت کمک های اولیه خانواده وجود داشته باشد، زیرا سریعتر از هر "کمک های اولیه ای" می تواند جایگزین پماد و قطره بینی شود.
 
برای مثال، با استوماتیت، رتینول مایع به سرعت درد را از بین می برد، خواص درمانی این ویتامین به بهبود زخم ها بر روی لب ها و یا آرنج ها ها کمک می کند و رتینول مایع برای نوزادان در معرض آلودگی است 1-2 قطره در بینی کودک دو بار در روز کمک می کند.

چرا بدن کودک من نیاز به رتینول دارد؟

برای رشد و توسعه اسکلت
برای تشکیل ارگان های سیستم تولید مثل
برای محافظت از غشاهای مخاطی از میکروب ها
برای پیشگیری از بیماری های تنفسی
برای بینایی و چشم
برای آکنه در نوجوانان.
بهتر است از پزشک متخصص اطفال بخواهید که کدامیک از کپسول های ویتامین A برای کودک مناسب باشد.

ویتامین A برای چشم

حتی کودکان از نقش کاروتنوئید برای بینایی آگاهی دارند. به همه ما گفته شده که هویج برای سلامت چشم مناسب است . با این حال، بتا کاروتن موجود در گیاهان، تنها برای پیشگیری مفید است. هنگامی که این بیماری به طور کامل بروز می کند، فرم دیگری از ویتامین A - رتینول موجود در قطره به کمک ما می آید. قطره های مرطوب کننده چشم با ویتامین A (ویتامین ضد Xerophthalmic) خوب هستند نه تنها برای درمان، بلکه برای پیشگیری، مخصوصا برای افرادی که کارشان با کامپیوتر متصل است.
 
جالب توجه است که کمبود رتینول باعث ایجاد تحریف در ادراک رنگ، خشک شدن سلول های قرنیه و ملتحمه می شود. همچنین نشان داده شده است که ویتامین A در فرآیند حساسیت نور دخیل است.تحلیلگر بصری، توانایی درک و تشخیص روشنایی نور را از دست می دهد. تحریف ادراک نور علت ضعف امکانات دیگر دستگاه بصری است.
بنابراین،با مشاهده اولین نشانه های بیماری مهم است،که  به چشم پزشک مراجعه کنیم.
 

 

اثرات ویتامین A بر سیستم غدد درون ریز

مطالعات اخیر حقایق جالبی راجع به اثرات ویتامین A بر روی بدن بیماران مبتلا به تشخیص دیابت نشان داده است. تحت تاثیر رتینول، تولید انسولین در دیابت افزایش می یابد، در نتیجه سطح قند خون تثبیت می شود. این به این امر کمک می کند که  تزریق انسولین را به طور کامل لغو نکنید اما  حداقل دوز دارو را کاهش دهید.
 
کمبود ویتامین A و منیزیم بر عملکرد غده تیروئید تاثیر می گذارد: غده تیروئید خواص محافظتی خود را از دست می دهد و اشکال در سیستم غدد درون ریز موجب اختلال متابولیکی و کاهش ایمنی می شود.
 
وقتی که آنها در مورد خطر هیپویتامینوز A برای بدن صحبت می کنند، یکی از جدی ترین مشکلات، لوسمی نامیده می شود که یک بیماری است و اغلب در برابر بیماری های تیروئید توسعه می یابد. بهترین پیشگیری از بیماری لوسمی، تغذیه مناسب است. مهم است که فهرستی از غذاهای غنی از بتا کاروتن سبزی و رتینول حیوانی را در رژیم روزانه خود اضافه کنید.
 

انکولوژی و ویتامین A

خواص سودمند داروهای مدرن ویتامین A اغلب و به طور موثر استفاده می شود. یکی از آخرین کشفیات انقلابی، تأثیر مثبت رتینول در درمان بیماران سرطانی است. آزمایشات نشان داده است که مصرف روزانه رتینول در طول سال، متاستازها را در دوره پس از عمل کاهش می دهد. دوره مصرف ویتامین به عنوان یک اقدام پیشگیرنده قادر به محافظت در برابر تشکیل تومورهای بدخیم است. رتینول استات به عنوان دارویی شناخته می شود که سرطان پوست را درمان می کند.
 
ثابت شده است که افراد سیگاری 25 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان نسبت به افرادی که یک شیوه زندگی سالم هستند را دارند. سیگار کشیدن می تواند باعث سرطان گلو، لب ها، حنجره، کبد و حتی پانکراس و مثانه شود. و حتی کودکان از خطرات دود سیگار برای ریه ها آگاهی دارند. بنابراین، برای افراد سیگاری بسیار مهم است که میزان ویتامین A در بدن را کنترل کنند. استفاده روزانه از رتینول برای شش ماه از چنین بیماری ای به عنوان لکوپالاکی که از طریق جویدن توتون) ایجاد می شود، جلوگیری می کند.
 

ویتامین A برای دندانها و استخوانها

در دوره رشد کودکان و نوجوانان، مصرف رتینول برای  سنتز پروتئین در استخوان و غضروف، ضروری است.دندان ها را قوی، صاف، سفید و لثه سفت و به رنگ صورتی سالم می سازد. کمبود ویتامین باعث پریودنتیت( خونریزی لثه) و تخریب مینای دندان می شود.
 
دو راه برای اصلاح این عدم رتینول در بدن کودک وجود دارد: توسل به آنالوگ مصنوعی از ویتامین و تنظیم رژیم غذایی. در بشقاب کودکان باید تخم مرغ، جگر، ماهی،هویج، شیر چرب، کلم بروکلی، فلفل و .....باشد و هر آنچه را که مربوط به ویتامین A می شود.
 

ویتامین A در بیماری های عفونی

خواص ضد عفونی کننده ویتامین A مدت ها قبل از ویتامین C و در مبارزه با عفونت ها  شناخته شده بود. استدلال به نفع ویتامین A نتایج مطالعاتی است که نشان می دهد در کشورهای پیشرفته تر، کودکان از بیماری های عفونی رایج مثل سرخک نمی میرند و استفاده منظم از رتینول می تواند عوارض جانبی در مورد آبله مرغان را از بین ببرد. بدون شک، مقاومت در برابر عفونت ها به روش های مختلفی به دست می آید: این واکسیناسیون و بهداشت شخصی است. اما همچنین تعادل ویتامین و مواد معدنی هم بسیار مهم است.
 
توصیف آزمایشات علمی حاکی از آن است که حتی استفاده کم از رتینول میتواند پیشرفت بیماری ایدز را کند نماید. شما می توانید ویتامین A را از طریق غذا دریافت کنید، اما این کافی نیست. ایدز یک بیماری است که نمی توان بدون مصرف رتینول در قالب داروها و یا مکمل های غذایی انجام داد. مهم است که به طور مرتب سطح ویتامین بدن بیمار را اندازه گیری کنید تا از مصرف بیش از حد دارو جلوگیری شود.
 

ویتامین A در تغذیه ورزشکاران

بازسازی منظم ذخایر انرژی برای عملکرد کامل و با کیفیت بالای بدن ضروری است. به ویژه هنگامی که آن افراد به شدت درگیر فعالیت های جسمی هستند. تغذیه ویژه برای ورزشکاران معمولا شامل پروتئین ها، ویتامین ها و عناصر کمیاب است که به افزایش عضلات کمک می کنند.
 
و از آنجا که رتینول بخش مهمی از تغذیه ورزشی است، تصور می شود که عضلات از ویتامین A بهبود می یابند.متخصصان تغذیه در ورزش با دانستن قابلیت های رتینول برای سرعت بخشیدن به تشکیل سلول های جدید(سنتز پروتئین) و استفاده از این ویژگی برای ساخت بافت های عضلانی در بدنسازی این تصور را بوجود آورده اند. علاوه بر این، ویتامین A یک ماده ضروری در فرایند سنتز پروتئین است.
 
اما ورزشکاران تازه کار باید بدانند: در طول تمرین های شدید، مهم است که به طور منظم از رتینول استفاده کنید و در دوزهای زیاد - با غذا (منو را برای هر هفته تنظیم کنید، با توجه به محصولاتی که ویتامین A دارند)
منوی ورزشی، غنی از ویتامین های گروه A، باید شامل شیر، تخم مرغ، اسفناج، هویج، ماهی، کبد یا جگر سیاه، گوجه فرنگی، فلفل، زردآلو، جعفری و کرفس باشد.
 

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


مصرف متعادل تخم مرغ می تواند در نهایت ثمرات بسیاری را متوجه سلامت فرد کند.

خواص تخم مرغ یازده مورد

مصرف متعادل تخم مرغ می تواند در نهایت ثمرات بسیاری را متوجه سلامت فرد کند.

مناکینون (Menaquinone) نقش مهمی در فرآیندهای پشتیبانی از حیات انسان دارد

نحوه مصرف ویتامین K2، خواص، منابع

مناکینون (Menaquinone) نقش مهمی در فرآیندهای پشتیبانی از حیات انسان دارد

ویتامین K1  نقش مدافع پوست، خون و اندام های داخلی را بازی می کند.

خواص و نحوه مصرف ویتامین K، ویتامین K1

ویتامین K1 نقش مدافع پوست، خون و اندام های داخلی را بازی می کند.

وظیفه اصلی Vitamin D3، اطمینان از رشد بافت استخوانی است.

ویتامین D3 چیست؟

وظیفه اصلی Vitamin D3، اطمینان از رشد بافت استخوانی است.

جزئیات بیشتری در مورد اسیدهای امگا 3 و آنچه در آنها وجود دارد

امگا 3 چیست؟ خواص، منابع

جزئیات بیشتری در مورد اسیدهای امگا 3 و آنچه در آنها وجود دارد

ویتامین N  یا اکسیر جوانی در جهان با نام های بسیاری شناخته شده است.

ویتامین آلفا لیپوئیک اسید - Vitamin N

ویتامین N یا اکسیر جوانی در جهان با نام های بسیاری شناخته شده است.

دانشمندان حدود 5000 ترکیبات که خواص ویتامین P  را نشان می دهند، شرح داده اند.

ویتامین P چیست؟

دانشمندان حدود 5000 ترکیبات که خواص ویتامین P  را نشان می دهند، شرح داده اند.

هر زن می داند که پوست صورت نسبت به تغییرات در بدن حساس است.

چگونه پوست صورت در مورد کمبود ویتامین می گوید

هر زن می داند که پوست صورت نسبت به تغییرات در بدن حساس است.

ویتامین ای (E) ویتامینی است که در چربی حل می‌شود.

خواص و نحوه مصرف ویتامین E

ویتامین ای (E) ویتامینی است که در چربی حل می‌شود.

شلغم ریشه سبزی است. این غده به رنگ سفید و گرد است.

درمان سرماخوردگی با شلغم

شلغم ریشه سبزی است. این غده به رنگ سفید و گرد است.

جهت اصلی فعالیت ویتامین U بهبود غشاهای مخاطی ارگان های داخلی است.

ویتامین یو - Vitamin U

جهت اصلی فعالیت ویتامین U بهبود غشاهای مخاطی ارگان های داخلی است.

علت شایع تر می تواند یکی از دارو هایی باشد که هر روز مصرف می کنید.

دارو هایی که باعث خشکی چشم می شوند

علت شایع تر می تواند یکی از دارو هایی باشد که هر روز مصرف می کنید.

در مورد اینکه رنگ مو به طور هماهنگ با رنگ چشم انتخاب شده است

چگونه رنگ مو با رنگ چشم هماهنگ شود

در مورد اینکه رنگ مو به طور هماهنگ با رنگ چشم انتخاب شده است

نکات آرایشی برای کمک به بهبود آرایش در زمینه های خط چشم، اصلاح ابرو و ....

17 نکته آرایشی که نمی دانید

نکات آرایشی برای کمک به بهبود آرایش در زمینه های خط چشم، اصلاح ابرو و ....

شاید در نگاه اول این جمله غیرمنصفانه به نظر برسد ولی  این شرکتها با ترفندهای بسیاری سعی در فروش داروهایشان دارند

میلیاردها دلار دارویی که دور ریخته می شود و شرکتهایی که فقط به سود خودشان فکر می کنند

شاید در نگاه اول این جمله غیرمنصفانه به نظر برسد ولی این شرکتها با ترفندهای بسیاری سعی در فروش دارو...

آیا انسان مدرن با علم به این مهم دست خواهد یافت؟

آیا علم به اکسیر جوانی دست پیدا خواهد کرد؟

آیا انسان مدرن با علم به این مهم دست خواهد یافت؟

در این پست 7 خط چشم پرطرفدار با تصویربرای مبتدیان آموزش داده می شود

آموزش خط چشم پرطرفدار 7 خط چشم

در این پست 7 خط چشم پرطرفدار با تصویربرای مبتدیان آموزش داده می شود

قبل از اینکه بخواهید آرایش دودی را شروع کنید باید ابتدا رنگ و حالت

آرایش دودی برای چشم های قهوه ای

قبل از اینکه بخواهید آرایش دودی را شروع کنید باید ابتدا رنگ و حالت

ترفند جالب در آرایش، استفاده از ریمل برای آنکه مژه ها پرپشت تر به نطر برسند

ترفند در آرایش چشم

ترفند جالب در آرایش، استفاده از ریمل برای آنکه مژه ها پرپشت تر به نطر برسند

از آنجایی که روغن بچه برای پوست لطیف و حساس بچه‌ها فرموله شده است

چگونه روغن بچه برای تمیز کردن آرایش بکار برده می‌شود

از آنجایی که روغن بچه برای پوست لطیف و حساس بچه‌ها فرموله شده است

ناهم رنگی عنبیه که برای خیلی ها جالب است در انسان و حیوان دیده می شود.

افرادی که نا هم رنگی عنبیه دارند

ناهم رنگی عنبیه که برای خیلی ها جالب است در انسان و حیوان دیده می شود.

توت گوجی هیمالیا دارای تاریخی 3 هزار ساله در چین و دیگر بخش های آسیا، می باشد.

خواص توت گوجی هیمالیا ، goji berry

توت گوجی هیمالیا دارای تاریخی 3 هزار ساله در چین و دیگر بخش های آسیا، می باشد.

شانه زدن مو مناسب برای جلوگیری از ریزش مو و طاسی کمک می کند.

چگونه از ریزش مو و طاسی جلوگیری کنیم

شانه زدن مو مناسب برای جلوگیری از ریزش مو و طاسی کمک می کند.

ارلیستات متعلق به یک دسته از داروهایی است که مهار کننده های لیپاز هستند.

کپسول ارلیستات چیست

ارلیستات متعلق به یک دسته از داروهایی است که مهار کننده های لیپاز هستند.

گشنیز، جعفری چینی این نام برای یک گیاه منحصر به فرد است.

خواص و مضرات گشنیز

گشنیز، جعفری چینی این نام برای یک گیاه منحصر به فرد است.

رژیم غذایی مایع اجازه می دهد تا افراد مبتلا به دیابت سریعتر وزن کم کنند.

افراد دیابتی با رژیم غذایی مایع سریعتر وزن کم می کنند

رژیم غذایی مایع اجازه می دهد تا افراد مبتلا به دیابت سریعتر وزن کم کنند.

محصول مفیدی مانند برنج به طور ناگهانی یک شبه تبدیل به محصولی مضرمی شود.

برنج دیروز برای سلامتی خطرناک است

محصول مفیدی مانند برنج به طور ناگهانی یک شبه تبدیل به محصولی مضرمی شود.

علت اصلی پف آلودگی صورت حفظ و تجمع مایعات است.

ارتباط شام با پف آلودگی صورت در صبح

علت اصلی پف آلودگی صورت حفظ و تجمع مایعات است.

بسیاری از مردم تصور می کردند که سس مایونز یک محصول بسیار مضر است.

سس مایونز بخوریم یا نخوریم

بسیاری از مردم تصور می کردند که سس مایونز یک محصول بسیار مضر است.

میوه خشک عجیب و غریب یا به اصطلاح چیپس میوه تقاضای زیادی دارد.

خواص و مضرات میوه های خشک شده

میوه خشک عجیب و غریب یا به اصطلاح چیپس میوه تقاضای زیادی دارد.

مردم اغلب این ظرف را برای صبحانه آماده می کنند. با این حال

غذاهای سالمی که نباید با هم بخورید

مردم اغلب این ظرف را برای صبحانه آماده می کنند. با این حال