فواید نوشیدن آب گرم 14 مورد

نوشیدن آب، یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید برای داشتن بدنی سالم و سلامت، انجام دهید. هیچ کاری به سادگی نوشیدن آب نیست و در عین حال فواید بسیار زیادی برای سلامتی انسان دارد. از جمله این فواید می توان به افزایش قدرت کلیه ها، افزایش انرژی، بهتر شدن حالت روحی و پایین آمدن میزان کلسترول اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم از زاویه دیگری به نوشیدن آب نگاه کنیم و آن را مورد بررسی قرار دهیم. در حقیقت مطلبی که قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم، آب گرم است که فواید نوشیدن آب را حتی بیش از پیش می کند. البته باید خاطر نشان کرد که این مسئله کاملاً قابل درک است که آب گرم طعم به خصوصی ندارد و ممکن است کمی نوشیدن آن برایتان عجیب به نظر برسد، با این حال مطمئن باشید این کار به قدری برای سلامتی مفید خواهد بود که عجیب و غریب بودن نوشیدن آن به چشم نخواهد آمد. با سیارک همراه باشید تا جزئیات بیشتری در این خصوص در اختیارتان بگذاریم.

کمک به هضم بهتر غذا

اولین موردی که به عنوان فواید نوشیدن آب گرم در نظر گرفته ایم، کمک آب گرم به هضم بهتر و مؤثر تر غذا است. اتفاقی که در هنگام نوشیدن آب گرم پس از خوردن غذا می افتد این است که بدن به مراتب به انرژی کمتری برای هضم غذا احتیاج پیدا خواهد کرد و در نهایت غذایی که نوش جان کرده اید، بسیار راحت تر از روده ها عبور کرده و هضم می شود. این دقیقاً برعکس اتفاقی است که در هنگام خوردن آب سرد، پس از غذا می افتد که باعث می شود هضم غذا با مشکل مواجه شود. اگر دقت کرده باشید، بسیاری از رستوران ها، پس از سرو کردن غذای اصلی خود، پیشنهاد چای یا قهوه می دهند و در میان خانواده های ایرانی نیز نوشیدن چای پس از غذا بسیار عادی است و این ها گواهی است بر فایده آب گرمی که پس از خوردن غذا به هضم بهتر و مؤثر تر آن کمک خواهد کرد.

سم زدایی

یکی دیگر از مهمترین فواید نوشیدن آب گرم این است که بدن شروع به تعریق می کند و بسیاری از مواد سمی موجود در جریان خون از این طریق خارج خواهد شد و از بدن دفع خواهد شد. اتفاقی که در این مورد می افتد این است که دمای کلی بدن به واسطه نوشیدن آب گرم بالا رفته و تعریق کردن آغاز می شود و باقی ماجرا. در بسیاری از موارد، برای دفع مواد سمی و خطرناک از بدن، توصیه ای که به افراد می شود، این است که آب میوه مصرف کنند. این در حالی است که معمولاً افراد فرصت کافی برای تهیه آبمیوه طبیعی ندارند و به جای آن از آبمیوه های بازاری و غیر طبیعی استفاده می شود که دارای کربوهیدرات مضر بوده و تقریباً عاری از فیبر هستند. می توان به جای نوشیدن این گونه آبمیوه ها از آب گرم استفاده کرد که هم به سادگی قابل فراهم کردن است و هم علاوه بر فعالیت های دیگر بدن، تعریق کردن را نیز به کمک دفع سموم از بدن فرا می خواند. در نظر داشته باشید که در طول یک روز کامل برای این که بتوانید به طور مؤثری به کار های خود رسیدگی کرده و احساس خستگی بر شما چیره نشود، به چیزی حدود دو هزار کالری احتیاج دارید و نه بیشتر. کالری کمتر از این میزان هم موجب افزایش استرس و اضطراب می شود.

چگونه بدن را سم زدایی کنیم؟ 

5 ماده برای سم زدایی کامل پوست 

 بیست و پنج نوشیدنی برای سم زدایی و کاهش وزن

بهبود جریان خون

همان گونه که در مورد قبلی به طور مفصل در خصوص آن صحبت شد، نوشیدن آب گرم و داغ به دفع مواد سمی کمک می کند. یکی از این مواد سمی، چربی های مضری است که در جریان خون راه پیدا می کنند. زمانی که این چربی ها به واسطه نوشیدن آب گرم یا داغ، دفع می شوند، جریان خون بهبود چشم گیری پیدا کرده و بسیار بهتر از قبل به کار خود ادامه خواهد داد. بهبود جریان خون فواید زیادی دارد که از آن جمله می توان به کاهش تنش و گرفتگی ماهیچه های بدن اشاره کرد. در ضمن، نوشیدن آب گرم، تقریباً همان فایده دوش آب گرم را نیز می تواند برای بدن داشته باشد و اتفاقی که در این خصوص می افتد این است که سرخرگ ها و سایر رگهایی که ارگان های مختلف بدن را به یکدیگر متصل می کنند، منبسط می شوند و به این صورت فضای بیشتری در اختیار خون قرار خواهد گرفت تا به جریان خود ادامه دهد. این ها نتایج تحقیقاتی است که در این خصوص در مرکز سلامتی جانستون آمریکا صورت گرفته است.

کاهش دردهای جسمانی

شاید تا کنون تجربه دیدن کسانی را داشته باشید که به هنگام احساس کردن درد های جسمانی از کمپرس های آب گرم استفاده کرده و آن را بر نقاطی می گذارند که درد می کند. حال آن نقطه می تواند به خاطر ضرب دیدگی باد کرده باشد یا اینکه اتفاق دیگری افتاده باشد. اتفاقی که در این خصوص می افتد این است که آب گرم کمک می کند گرفتگی موجود در ماهیچه ها کاهش پیدا کرده و کمی منبسط شوند و این به طور معمول کمک می کند درد کمتری احساس شود. نوشیدن آب گرم یا داغ نیز تا حدودی تأثیر مشابهی به جای خواهد گذاشت و علاوه بر دردهای جسمانی که مربوط به ماهیچه ها و نقاطی این چنینی می شود، در بهبود سردرد هم کمک رسان خواهد بود.

کمک به کاهش وزن

تأثیر آنی و سریع نوشیدن آب گرم هیدراسیون است که به معنی رساندن آب کافی به بدن است و در نتیجه این اتفاق به مرور زمان وزن انسان کاهش پیدا می کند، چرا که یکی از مهمترین تأثیرات هیدراسیون این است که برای مدتی طولانی تر انسان احساس سیری خواهد داشت و واضح است که به این خاطر غذای کمتری خواهد خورد. نکته دیگری که وجود دارد این است که به هنگام نوشیدن آب گرم، دمای بدن کمی افزایش پیدا خواهد کرد و در نتیجه این افزایش دما، فعالیت های مروبط به سوخت و ساز بدن نیز بیشتر شده و کالری بیشتری سوزانده می شود. این درحالی است که این اتفاق زمانی می افتد که عملاً هیچ گونه تحرک به خصوصی انجام نمی دهید. بنا براین آب گرم یا داغ از معدود نوشیدنی ها و مواد خوراکی ای است که خود به تنهایی برای کاهش وزن مناسب خواهد بود.

راهکارهایی برای کاهش وزن 14 مورد بخش اول 

راهکارهایی برای کاهش وزن 14 مورد بخش دوم 

باعث به تعویق افتادن ظهور علائم پیری می شود

اگر به دنبال ماده خوراکی ای می گردید که به وسیله آن قادر به طولانی تر کردن جوانی خود باشید نیازی به جستجو در کتاب های جادوگری ندارید و تنها کافی است کمی آب از آشپزخانه برداشته، آن را گرم کنید و سپس نوش جان کنید. پوست بدن انسان در طول روز در معرض انواع مواد سمی و آلودگی ها قرار می گیرد و زمانی که آب گرم می نوشید، همان گونه که پیش از این نیز عنوان شد، این مواد سمی دفع می شوند و میزان شان به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند. به همین خاطر است که در نهایت پوست با سرعت بالاتری خود را بازیابی خواهد کرد و شاداب تر خواهد شد. سلول های موجود در سطح پوست نیز فرصت بیشتری برای ترمیم پوست پیدا می کنند و این باعث می شود، پوست درخشندگی بیشتری پیدا کند و علاوه بر این چین و چروک هایی که به مرور زمان بر پوست نقش می بندند، فرصت کمتری برای ظهور پیدا می کنند. علاوه بر این ها نوشیدن آب گرم به از بین رفتن لکه های پوستی نیز کمک می کند.

کمک به برطرف شدن یبوست

یبوست یکی از اثرات مستقیم کمبود آب بدن است. در حقیقت یکی از اصلی ترین موادی که کمک می کند غذا در طول روده ها حرکت کند همین آب است. در حقیقت اتفاقی که در این خصوص می افتد این است که به هنگام نبود آب کافی در بدن، روده بزرگ آب مورد نیاز خود را از همان غذایی که مصرف کرده اید، فراهم می کند و هر چقدر که بتواند از آن غذای به خصوص آب خواهد کشید. همین فرایند است که سبب می شود غذا سختی بیش از اندازه ای پیدا کند و امکان عبور آن بسیار دشوار تر از قبل شود. این علت اصلی درد گرفتن شکم و یبوست است. نوشیدن آب گرم کمک می کند غذایی که از روده ها پایین می رود به تکه های کوچک تری تقسیم شده و به زودی احساس درد کمتری خواهید داشت و به طور کلی به بهبود این اختلال کمک شایانی خواهد کرد.

بهبود سلامت پوست

نوشیدن آب گرم کمک می کند منافذ بیشتری روی سطح پوست باز شوند که این اکسیژن بیشتری به سلول های پوستی خواهد رساند و سبب شادابی پوست خواهد شد. علاوه بر دفع مواد سمی از پوست که پیش از این نیز به آن اشاره شده است، آب موجود در سطح پوست نیز به واسطه نوشیدن آب گرم افزایش پیدا می کند و به نوعی نقش یک کرم مرطوب کننده را ایفا خواهد کرد. کاهش باکتری های مضر موجود در سطح پوست و در بدن باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های عفونی پوستی می شود و امکان بروز لکه های پوستی و این گونه اختلالات نیز به حداقل خواهد رسید.

بهبود وضعیت موهای سر

از دیگر فواید نوشیدن آب گرم یا داغ می توان به این مورد اشاره کرد که با فعال کردن عصب های موجود در ریشه موی سر، سبب درخشش و نرمی تارهای مو شده و به مرور زمان ظاهری زیبا به آن ها می بخشد. در حقیقت تمامی فعالیت هایی که منجر به رشد مو می شود، در ریشه مو جریان دارد. کمبود آب بدن یکی از اصلی ترین دلایل خشکی بیش از اندازه موهای سر است. جالب است بدانید که چیزی حدود یک چهارم از کل حجم ریشه موهای سر متشکل از آب است و واضح است که در صورت عدم مصرف آب کافی در طول روز آب موجود در ریشه سر نیز به مراتب کاهش پیدا کرده و این مسئله سبب خشکی بیش از اندازه موی سر می شود.

کاهش شوره سر

نوشیدن آب گرم باعث می شود به طور مداوم تری در جمجمه سر آب کافی موجود باشد و همین مسئله باعث جلوگیری از شکل گیری شوره می شود که می توانند بسیار آزار دهنده باشند. شوره در حقیقت تکه های بسیار کوچکی از پوست سر هستند که جدا شده و در میان موهای سر جا خوش می کنند و همین مسئله احساس خارش میان موها را موجب می شود.

کاهش خطر ابتلا به بیماری های عفونی

اگر از کسانی باشید که علاقه به سفر کردن در طبیعت و مکان های دور افتاده دارند، به طور حتم باید کسانی را دیده باشید که به خاطر نبود امکانات اقدام به جوشاندن آب می کنند و برای مصارف مختلف از آن بهره می گیرند. در حقیقت جوشاندن آب باعث می شود بیشتر میکروب ها و باکتری های موجود در آن از بین بروند (به واسطه حرارتی که به آب داده می شود) و زمانی که آن آب را خواهید نوشید از خطر قرار گرفتن در معرض بسیاری از میکروب ها و باکتری ها مصون خواهید بود. این مصونیت در نهایت سبب جلوگیری از ابتلا به بیماری های عفونی مختلف می شود که به واسطه میکروب ها به بدن منتقل می شوند. آب گرم از این لحاظ به آب سرد و آبی که دمای اتاق را داشته باشد،ارجحیت دارد.

افزایش سوخت و ساز بدن

بنا به آخرین تحقیقات صورت گرفته در این خصوص، نوشیدن دو فنجان آب، سوخت و ساز بدن را برای مدت چهل دقیقه با افزایشی سی درصدی روبه رو می کند. حال اگر آبی که مصرف می کنید، گرم یا داغ باشد، دمای بدن نیز کمی افزایش پیدا کرده و در نهایت میزان افرایش این سوخت و ساز به مراتب بیشتر خواهد شد.  البته این را به خاطر داشته باشید که این افزایش خیلی چشم گیر نخواهد بود و در نهایت سوخت و ساز بدن به عوامل مهم تری بستگی دارد که وزن، سن و ژنتیک از جمله این عوامل هستند.

آرام تر کردن درد گلو

یکی از بهترین کارهایی که به هنگام سرما خوردگی می توانید انجام دهید نوشیدن آب گرم یا داغ است. آب گرم باعث می شود موادی که در قسمت های تنفسی و گلو تبدیل به خلط می شوند به مواد کوچک تری تبدیل شده و به مرور از بین بروند. علاوه بر این مسئله نوشیدن آب گرم یا گرم می تواند به گرفتگی بینی نیز کمک کند، به خصوص اگر بخار حاصل از آب گرم را به وسیله بینی خود استشمام کنید.

در سیارک بخوانیم:

واکنش بدن به نوشیدن آب به صورت ناشتا 

لاغری با درست نوشیدن

پیامدهای منفی عدم نوشیدن آب 

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.