تغذیه

نمک بخوریم یا نخوریم

برخی از غذاها در واقع نمک بیشتری دارند و می توانند بی سر و صدا به مصرف بیش از حد منجر شوند.غذاهایی که در واقع حاوی مقدار زیادی نمک هستند.

 

مصرف نمک

بسیاری از مردم نمک مصرف می کنند. این ماده توسط بدن مورد نیاز است، به ویژه، سدیم و کلر در روند گردش خون دخیل هستند. اما بدن نیاز به نمک بسیار کم دارد، و ما به طور معمولدر تغذیه و رژیم غذایی روزانه خود ده برابر آن مقدار را مصرف می کنیم. به عنوان مثال، یک غذای فست فود حاوی چندین بار مصرف نمک است. بیش از این نمک منجر به احتباس مایع در بدن می شود.
 
همه می دانند که مقدار زیادی نمک در گوشت دودی، غذاهای نیمه آماده، غذاهای فست فود و میان وعده ها وجود دارد. اما غذاهایی وجود دارد که حاوی مقدار زیادی نمک است و شما حتی نمی توانید در مورد آن حدس بزنید.
 
به عنوان مثال، مقدار زیادی نمک در سس گوجه فرنگی و سس ماکارونی یافت می شود. در این محصولات، نمک برای افزایش طعم استفاده می شود. بنابراین، به جای رب گوجه فرنگی، بهتر است از گوجه فرنگی تازه استفاده کنید. سس نیز می تواند توسط خود شما پخته شود. همچنین مقدار زیادی نمک در سبزیجات بسته بندی شده و سیب زمینی پخته شده وجود دارد.
 
بسیاری از افراد نمک اضافی را از پنیر دریافت می کنند.اگر چه مقدار چربی آنها تا حدودی کم است، اما آنها حاوی نمک زیادی هستند. بنابر این،  از پنیر های زیاد استفاده نکنید. به هر حال، برخی از انواع پنیر را می توان در آببگذاریم تا مقدار نمک آن کاهش پیدا کند.
 
صبحانه های آماده، حاوی مقدار غیر منتظره ای از نمک است. علاوه بر این، شکر در آنها بسیار زیاد است. بنابراین، بهتر است صبحانه را خودتان آماده کنید و به تولید کنندگان محصولات نهایی اعتماد نکنید.
 

 

نکاتی برای کمک به کاهش مصرف نمک

جایگزین نمک چیست؟ نمک حاوی سدیم و کلر است. آنها به طور فعال در بسیاری از فرایندهای بدن دخالت دارند و بسیار ضروری هستند. اما واقعیت این است که ما آنها را بسیار بیشتر از ضروری می گیریم و این به مشکلات سلامتی منجر می شود.
 
نکاتی برای کمک به کاهش مصرف نمک
در روز بدون آسیب رساندن به سلامتی، می توانید یک قاشق چای خوری نمک را بخورید. اما باید خاطرنشان کرد که نمک در تمام محصولات نهایی و محصولات نیمه آماده که شما می خورید وجود دارد. علاوه بر این، حتی برخی از سبزیجات غنی از سدیم هستند. به همین دلیل کنترل مصرف نمک بسیار دشوار است.
 
منابع اصلی "نمک پنهان" عبارتند از محصولات نانوایی، سوسیس، محصولات گوشتی، کالاهای کنسرو شده، پنیر، محصولات ماهی، سس های مختلف، غذاهای فست فود، غذاهای فست فود، آب معدنی، تنقلات.  
 
برای کاهش مصرف نمک، توصیه می شود حداقل مصرف برخی از این محصولات را ترک کنید. همچنین ارزش خرید نمک حاوی ید، پتاسیم و منیزیم  دارد و با ارزش تر است.
 
هنگام پخت غذا نمک را اضافه کنید و در زمان خوردن نمک را مستقیما به غذا اضافه نکنید. ادویه جات ترشی جات به شما کمک می کند مصرف نمک خود را کاهش دهید. به خصوص در این رابطه، سرکه، لیمو و ... خوب است - آنها را به سالاد اضافه کنید و کمبود نمک را احساس نخواهید کرد.
برای جایگزینی نمک در سالاد، آب لیمو را به آن اضافه کنید. آب لیمو مواد غذایی را با ویتامین C غنی خواهد کرد. متاسفانه، این روش برای پختن غذاهای گرم مناسب نیست. اما شما می توانید از سرکه استفاده کنید. انواع مختلف سرکه وجود دارد - شما می توانید آنها را بنا به ذائقه خود برای سوپ، غذاهای گوشت، ماهی و سبزیجات استفاده کنید. توجه داشته باشید که در برخی از بیماری های دستگاه گوارش، مصرف آب لیمو و سرکه ممکن است منع مصرف داشته باشد.برای غذاهای گرم، از سیر، سبزیجات مختلف، پاپریکا، زیره سبز و ...استفاده کنید.
جایگزین خوبی برای نمک می تواند جلبک باشد. آنها حاوی نمک طبیعی و ید هستند.جلبک خشک را به یک حالت پودر تبدیل کنید و به جای نمک استفاده کنید. همچنین برخی سبزیجات با طعم شور، به عنوان مثال، گوجه فرنگی را در غذا استفاده کنید. توصیه می شود برای استفاده از گوجه فرنگی در فرم خشک و بصورت به پودر استفاده شود
 
شما همچنین می توانید مقدار نمک را با کمک ادویه جات و گیاهان مختلف کاهش دهید. سیر برای این منظور مفید است - می توان آن را هر دو تازه و به صورت پودر استفاده کرد. شما می توانید انواع ادویه جات مختلف را امتحان کنید و آنهایی را که دوست دارید انتخاب کنید. کارشناسان خاطر نشان می سازند که ادویه ها در غذا کمک می کند میزان نمک را کاهش دهید یا حتی کاملا آن را جایگزین نمک کنید.
 
نمک اضافی در بدن منجر به مشکلات سیستم قلبی عروقی، سیستم عصبی، بافت عضلانی و کلیه می شود.
 

 

عوارض نمک اضافی برای کبد

یون سدیم، که ما با خوردن نمک وارد بدن می کنیم، در بدن ما مورد نیاز است، زیرا آنها در انتقال امواج عصبی و همچنین در چرخه آب نقش دارند. دانشمندان می گویند، میزان مصرف نمک در روز به وسیله یک فرد نباید بیش از 2300 میلی گرم باشد که حدود یک قاشق چای خوری نمک است.
شواهد نشان می دهد که افرادی که بیش از حد نمک مصرف می کنند باعث اختلال در میزان فشار خون می شوند اما اثرات نامطلوبی در کبد بوجود می آید. این تغییرات می توانند خود را در شکل سلولی نامنظم یا حتی در فرآیندهای تقسیم شده و شکل گیری فیبروز نشان دهند. دانشمندان به عنوان ماده ای که تاثیرات نمک بر روی بدن را کاهش می دهد، توصیه می کنند که از ویتامین C استفاده کنند.
 

 

کمبود نمک بدن را تهدید می کند

در سال های اخیر، ما در مورد عوارض نمک زیاد می شنویم. اما در واقع، نمک برای بدن ضروری است.
مطالعات بسیاری وجود دارد که در مورد خطرات نمک صحبت می کنند. مقدار زیادی نمک در رژیم غذایی می تواند باعث اختلال در کلیه ها، دستگاه گوارش، سیستم عضلانی اسکلتی، قلب، رگ های خونی، سلول های عصبی و غیره شود.
 
اما یک طرف قضیه است طرف دیگری هم وجود دارد، بدن نیازمند نمک است. به طور خاص، برای حفظ تعادل الکترولیت، برای عملکرد طبیعی سیستم گردش خون، مغز، متابولیسم و ​​دیگر فرآیندهای به نمک نیاز دارد.
میزان مصرف نمک 5 گرم در روز براساس ماده خشک محاسبه شده است. لازم به ذکر است که یون های نمکی در بعضی از میوه ها و سبزیجات یافت می شوند و علاوه بر این، بسیاری از مواد غذایی که ما خریداری می کنیم حاوی نمک است.سیب زمینی سرخ کرده و یک همبرگر حاوی نمک بیشتری است که توصیه می شود هر روز نخورید. بنابراین، میزان مصرف نمک تقریبا بیش از همه چیز است.
 
به تازگی، دانشمندان دریافته اند که کاهش میزان مصرف نمک، به عنوان مثال، تا 2-3 گرم در روز، همچنین بر سلامت تاثیر می گذارد. با کمبود عدم تعادل نمک در بدن بسیاری از مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا می تواند رخ دهد.
 
فقط دو قاشق چای خوری نمک باعث آسیب جبران ناپذیر به بدن می شود، گرچه به نظر می رسد که این مقدار بسیار کم است.
دانشمندان آمریکایی معتقدند که مردم واقعا نمیدانند نمک چقدر به بدن صدمه می رساند.
کارشناسان معتقدند که دوز "بی خطر" نمک به تنهایی به بدن آسیب نمی رساند. در نظر گرفته شده است که برای یک فرد سالم مصرف 3-5 گرم نمک در روز لازم است.
 
محققان خاطرنشان می کنند که اکثر مردم در حدود 10 گرم نمک در روز مصرف می کنند، به ویژه در غذاهای آماده، سس ها، غذاهای کنسرو شده و تنقلات. این نگرانی بر وضعیت سلامتی تاثیر می گذارد، بنابراین دانشمندان توصیه می کنند مصرف نمک را کنترل و سعی در کاهش آن داشته باشند.
 

 

نمک با عفونت مبارزه می کند

آزمایشات نشان داده اند که نمک از بدن محافظت می کند و حتی می تواند به عنوان یک آنتی بیوتیک کار کند.دانشمندان آمریکایی دریافته اند که نمک می تواند با باکتری مبارزه کند و دفاع بدن را افزایش دهد. محققان موش های تجربی را به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه غذا با نمک، و گروه دوم غذای بدون نمک داده شد. به زودی معلوم شد که موش هایی که نمک می خورند بیشتر به عفونت های مختلف مقاوم هستند. آنها ایمنی بهتر داشتند، بیماری را راحت تر تحمل کردند و سریعتر بهبود یافتند.
 
محققان بر این باورند که این نتایج را می توان به مردم اعمال کرد - نمک کمک می کند تا دفاع از بدن را تقویت کند. به هر حال، لازم به ذکر است که نمک قدیمی ترین روش حفاظت است - در یک محیط شور، اکثریت قریب به اتفاق باکتری ها نمی توانند زنده بمانند و تکثیر شوند. اما معلوم شد که حتی در مقادیر کم نمک اثر مثبت بر توانایی بدن برای مقاومت در برابر عفونت دارد.
اما لازم به ذکر است که نمک فراوان بدن را آلوده می کند. به طور معمول، بزرگسالان باید حدود 3.5 گرم نمک دریافت کنند. نمک باعث افزایش فشار خون و رگهای خونی می شود که خطر ابتلا به فشار خون بالا، حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد. افزون بر این، اضافه شدن نمک باعث کاهش متابولیسم و ​​عملکرد کلیه می شود. نمک اضافی بر روی کار تمام سیستم های بدن تاثیر می گذارد.

 

چه بیماری هایی را می توان با نمک درمان کرد

ما یاد گرفتیم که نمک می تواند به شما کمک کند تا با بسیاری از بیماری ها مقابله کنید و از پیشرفت آنها جلوگیری کنید.
همه می دانند که نمک بیش از حد برای بدن مضر است و پزشکان توصیه می کنند که حداکثر مصرف نمک را کاهش دهد. اما در عین حال، نمک نیز خواص بسیار مفید دارد. به طور خاص، آنتی بیوتیک فوق العاده طبیعی است. نمک می تواند بسیاری از ویروس ها و باکتری ها را از بین ببرد، زیرا آنها به سادگی نمی توانند در چنین محیطی زنده بمانند. بنابراین، نمک به شما در درمان تعدادی از بیماری ها کمک خواهد کرد.
 

شستشوی با نمک در بیماری های التهابی گلو و دهان بسیار مفید است. راه حل بسیار ساده است - یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کرده و گلو و دهان را بشویید. با یک محلول نمک، میتوانید نازوفارنکس و سینوس را شستشو دهید. به خصوص برای استفاده از چنین اهدافی، نمک پخت و پز معمول است. علاوه بر این، اگر شما ابزار خاصی در دست نداشتید، می توانید از نمک برای ضد عفونی کردن برش های کوچک و زخم استفاده کنید.

این راه حل برای کشتن پاتوژن ها کمک می کند، اما خیلی سریع عمل نمی کند. به یاد داشته باشید که هر گونه عوامل ضد باکتری نیز بر روی میکروارگانیسم تاثیر می گذارد. بنابراین، انجام روش ها بیش از دو بار در روز لازم نیست. شما باید با دقت مراقب باشید - راه حل بیش از حد اشباع می تواند باعث سوختگی غشاء مخاط شود.

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


با این حال، با  روش حذف نمک می توانیم از مضرات نمک جلوگیری کرد.

20 روش حذف نمک برای سلامت بخش اول

با این حال، با روش حذف نمک می توانیم از مضرات نمک جلوگیری کرد.

بهتر است در خانه و به وسیله ترکیبات کم نمک تهیه شود

20 روش حذف نمک برای سلامت بخش دوم

بهتر است در خانه و به وسیله ترکیبات کم نمک تهیه شود

مگر کمی نمک اضافی بر روی غذا چه مشکلی می تواند به وجود بیاورد و چگونه می تواند سلامت فرد را به خطر بیندازد؟

عوارض مصرف بیش از اندازه نمک

مگر کمی نمک اضافی بر روی غذا چه مشکلی می تواند به وجود بیاورد و چگونه می تواند سلامت فرد را به خطر ب...

نمک صورتی هیمالیا از دل کوه‌های هیمالیا به‌صورت دستی استخراج می‌شود

خواص باورنکردنی نمک صورتی هیمالیا

نمک صورتی هیمالیا از دل کوه‌های هیمالیا به‌صورت دستی استخراج می‌شود

این گیاه می تواند میزان التهابات پوستی را به شکل قابل توجهی کاهش دهد

بهترین مواد خوراکی برای ماسک صورت بخش دوم

این گیاه می تواند میزان التهابات پوستی را به شکل قابل توجهی کاهش دهد

سدیم ماده معدنی است که همه به آن نیاز داریم – این ماده معدنی برای عملکرد مناسب عصبی و عضلانی و تعادل بخشیدن به مایعات در سلول ها و رگ های خونی ضروری است. اما یافتن تعادل بسیار مهم است و ...

خوردن نمک چگونه روی بدن تاثیر می گذارد؟

سدیم ماده معدنی است که همه به آن نیاز داریم – این ماده معدنی برای عملکرد مناسب عصبی و عضلانی و تعادل...

معرفی هفت درمان خانگی آبریزش بینی دلایل احتمالی بسیاری برای آبریزش بینی وجود دارد اگر مرتباً دچار آبریزش خلطی بینی می‌شوید، حتماً باید با پزشک متخصص تماس بگیرید تا دلایل احتمالی آن را دریافته درمان آن اقدام کند. درمانهای خانگی آبریزش بینی را بشناسید تا بتوانید بدون مراجعه به پزشک به سادگی آن را در منزلتان درمان نمایید.

۷ درمان خانگی آبریزش بینی

معرفی هفت درمان خانگی آبریزش بینی دلایل احتمالی بسیاری برای آبریزش بینی وجود دارد اگر مرتباً دچار آب...

توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

رکوردی تازه در ذخیره انرژی خورشیدی در نیروگاه‌ها

توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

 نام این رستوران  "فست فود نمک" می باشد

عجیب ترین رستوران در شیراز

نام این رستوران "فست فود نمک" می باشد

این عارضه تکرر ‌ادرار در شب عمدتا در افراد بالای ۶۰ سال دیده می شود

آیا مصرف نمک با تکرر ادرار در شب ارتباط دارد

این عارضه تکرر ‌ادرار در شب عمدتا در افراد بالای ۶۰ سال دیده می شود

عرق کردن یک فرایند طبیعی است که از طریق آن تنظیم حرارت اتفاق می افتد.

علت عرق کردن زیاد کف دست

عرق کردن یک فرایند طبیعی است که از طریق آن تنظیم حرارت اتفاق می افتد.

نوع روغنی که ما در رژیم غذایی خود مصرف می کنیم می تواند بعدها بر روی کیفیت زندگی

بهترین روغن برای کبد چرب چیست؟

نوع روغنی که ما در رژیم غذایی خود مصرف می کنیم می تواند بعدها بر روی کیفیت زندگی

کلیشه غلط با سیب زمینی، یک وضعیت مشابه است.

کلیشه های اشتباه راجع به سیب زمینی و ماکارونی

کلیشه غلط با سیب زمینی، یک وضعیت مشابه است.

گلوتن نوع خاصی از پروتئین موجود در دانه های غلات است.

رژیم غذایی بدون گلوتن برای سلیاک

گلوتن نوع خاصی از پروتئین موجود در دانه های غلات است.

امروزه بیش از 15 نوع فندق شناخته شده است.

خواص فندق

امروزه بیش از 15 نوع فندق شناخته شده است.

میوه‌ها و میوه‌های خشک شده ی غنی از کلسیم و غذاهای غنی از کلسیم

میوه های غنی از کلسیم 17 مورد

میوه‌ها و میوه‌های خشک شده ی غنی از کلسیم و غذاهای غنی از کلسیم

سلامت کبد به صورت مستقیم با آنچه میخورید در ارتباط است

رژیم غذایی برای درمان کبد چرب

سلامت کبد به صورت مستقیم با آنچه میخورید در ارتباط است

درمان کبد چرب بدون اصلاح رژیم‌ غذایی ممکن نیست.

درمان کبد چرب با اصلاح رژیم‌ غذایی

درمان کبد چرب بدون اصلاح رژیم‌ غذایی ممکن نیست.

کبد چرب جزو بیماری‌ هایی است که تغذیه نامناسب، ورزش نکردن و کم‌تحرکی ...

بهترین رژیم غذایی برای کبد چرب

کبد چرب جزو بیماری‌ هایی است که تغذیه نامناسب، ورزش نکردن و کم‌تحرکی ...

منبع ناکافی کلسیم در طول عمر به توسعه پوکی استخوان کمک می کند.

جدول کلسیم مصرفی توصیه شده در روز بر اساس سن

منبع ناکافی کلسیم در طول عمر به توسعه پوکی استخوان کمک می کند.

در سال های اخیر تقریبا سعی شده تغذیه مناسب جزئی از برنامه رژیم غذایی اکثر ...

جلوگیری از پف زیر چشم، 10 غذا

در سال های اخیر تقریبا سعی شده تغذیه مناسب جزئی از برنامه رژیم غذایی اکثر ...

با این وجود زمان نوشیدن قهوه در افراد به دلیل چرخه کورتیزول آنان متفاوت می باشد.

بهترین زمان برای خوردن یک فنجان قهوه

با این وجود زمان نوشیدن قهوه در افراد به دلیل چرخه کورتیزول آنان متفاوت می باشد.

آلوئه ورا در بعضی کشورها مثل نیوزلند مانند علف هرز رشد می کند

20 استفاده جالب از آلوئه ورا

آلوئه ورا در بعضی کشورها مثل نیوزلند مانند علف هرز رشد می کند

آلوئه ورا همچنین برای درمان یبوست  مکملی محبوب می باشد

در مورد آلوورا بیشتر بدانیم

آلوئه ورا همچنین برای درمان یبوست  مکملی محبوب می باشد

آلوئه ورا حاوی ویتامین‌ها، ‌مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و اسیدهای آمینه است.

آب سم‌ زدای آلوورا

آلوئه ورا حاوی ویتامین‌ها، ‌مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و اسیدهای آمینه است.

ویتامین ای (E) ویتامینی است که در چربی حل می‌شود.

خواص و نحوه مصرف ویتامین E

ویتامین ای (E) ویتامینی است که در چربی حل می‌شود.

قهوه یک بوته همیشه سبز استوایی با گل های سفید است که مانند یاسمن بوی می دهد.

قهوه

قهوه یک بوته همیشه سبز استوایی با گل های سفید است که مانند یاسمن بوی می دهد.

قهوه و کافئین با کمبود آهن در افراد سالم در ارتباط نیست.

آیا قهوه و کافئین مانع جذب آهن می شوند؟

قهوه و کافئین با کمبود آهن در افراد سالم در ارتباط نیست.

مصرف قهوه بر بیماری مزمن کبد، سرطان کبد و سیروز کبدی تاثیر دارد.

نوشیدن قهوه ریسک بیماری های کبدی را کاهش می دهد

مصرف قهوه بر بیماری مزمن کبد، سرطان کبد و سیروز کبدی تاثیر دارد.

مصرف قهوه به مقدار کم  سه تا چهار فنجان در روز  برای سلامتی مفیداست.

آیا مصرف قهوه برای سلامتی مفید است؟

مصرف قهوه به مقدار کم  سه تا چهار فنجان در روز  برای سلامتی مفیداست.

حقیقت اینست که رعایت اعتدال در نوشیدن قهوه مزایای زیادی بهمراه دارد.

18 دلیلی که توضیح می‌دهد چرا باید قهوه بنوشید

حقیقت اینست که رعایت اعتدال در نوشیدن قهوه مزایای زیادی بهمراه دارد.