نمک بخوریم یا نخوریم

برخی از غذاها در واقع نمک بیشتری دارند و می توانند بی سر و صدا به مصرف بیش از حد منجر شوند.غذاهایی که در واقع حاوی مقدار زیادی نمک هستند.

 

مصرف نمک

بسیاری از مردم نمک مصرف می کنند. این ماده توسط بدن مورد نیاز است، به ویژه، سدیم و کلر در روند گردش خون دخیل هستند. اما بدن نیاز به نمک بسیار کم دارد، و ما به طور معمولدر تغذیه و رژیم غذایی روزانه خود ده برابر آن مقدار را مصرف می کنیم. به عنوان مثال، یک غذای فست فود حاوی چندین بار مصرف نمک است. بیش از این نمک منجر به احتباس مایع در بدن می شود.
 
همه می دانند که مقدار زیادی نمک در گوشت دودی، غذاهای نیمه آماده، غذاهای فست فود و میان وعده ها وجود دارد. اما غذاهایی وجود دارد که حاوی مقدار زیادی نمک است و شما حتی نمی توانید در مورد آن حدس بزنید.
 
به عنوان مثال، مقدار زیادی نمک در سس گوجه فرنگی و سس ماکارونی یافت می شود. در این محصولات، نمک برای افزایش طعم استفاده می شود. بنابراین، به جای رب گوجه فرنگی، بهتر است از گوجه فرنگی تازه استفاده کنید. سس نیز می تواند توسط خود شما پخته شود. همچنین مقدار زیادی نمک در سبزیجات بسته بندی شده و سیب زمینی پخته شده وجود دارد.
 
بسیاری از افراد نمک اضافی را از پنیر دریافت می کنند.اگر چه مقدار چربی آنها تا حدودی کم است، اما آنها حاوی نمک زیادی هستند. بنابر این،  از پنیر های زیاد استفاده نکنید. به هر حال، برخی از انواع پنیر را می توان در آببگذاریم تا مقدار نمک آن کاهش پیدا کند.
 
صبحانه های آماده، حاوی مقدار غیر منتظره ای از نمک است. علاوه بر این، شکر در آنها بسیار زیاد است. بنابراین، بهتر است صبحانه را خودتان آماده کنید و به تولید کنندگان محصولات نهایی اعتماد نکنید.
 

 

نکاتی برای کمک به کاهش مصرف نمک

جایگزین نمک چیست؟ نمک حاوی سدیم و کلر است. آنها به طور فعال در بسیاری از فرایندهای بدن دخالت دارند و بسیار ضروری هستند. اما واقعیت این است که ما آنها را بسیار بیشتر از ضروری می گیریم و این به مشکلات سلامتی منجر می شود.
 
نکاتی برای کمک به کاهش مصرف نمک
در روز بدون آسیب رساندن به سلامتی، می توانید یک قاشق چای خوری نمک را بخورید. اما باید خاطرنشان کرد که نمک در تمام محصولات نهایی و محصولات نیمه آماده که شما می خورید وجود دارد. علاوه بر این، حتی برخی از سبزیجات غنی از سدیم هستند. به همین دلیل کنترل مصرف نمک بسیار دشوار است.
 
منابع اصلی "نمک پنهان" عبارتند از محصولات نانوایی، سوسیس، محصولات گوشتی، کالاهای کنسرو شده، پنیر، محصولات ماهی، سس های مختلف، غذاهای فست فود، غذاهای فست فود، آب معدنی، تنقلات.  
 
برای کاهش مصرف نمک، توصیه می شود حداقل مصرف برخی از این محصولات را ترک کنید. همچنین ارزش خرید نمک حاوی ید، پتاسیم و منیزیم  دارد و با ارزش تر است.
 
هنگام پخت غذا نمک را اضافه کنید و در زمان خوردن نمک را مستقیما به غذا اضافه نکنید. ادویه جات ترشی جات به شما کمک می کند مصرف نمک خود را کاهش دهید. به خصوص در این رابطه، سرکه، لیمو و ... خوب است - آنها را به سالاد اضافه کنید و کمبود نمک را احساس نخواهید کرد.
برای جایگزینی نمک در سالاد، آب لیمو را به آن اضافه کنید. آب لیمو مواد غذایی را با ویتامین C غنی خواهد کرد. متاسفانه، این روش برای پختن غذاهای گرم مناسب نیست. اما شما می توانید از سرکه استفاده کنید. انواع مختلف سرکه وجود دارد - شما می توانید آنها را بنا به ذائقه خود برای سوپ، غذاهای گوشت، ماهی و سبزیجات استفاده کنید. توجه داشته باشید که در برخی از بیماری های دستگاه گوارش، مصرف آب لیمو و سرکه ممکن است منع مصرف داشته باشد.برای غذاهای گرم، از سیر، سبزیجات مختلف، پاپریکا، زیره سبز و ...استفاده کنید.
جایگزین خوبی برای نمک می تواند جلبک باشد. آنها حاوی نمک طبیعی و ید هستند.جلبک خشک را به یک حالت پودر تبدیل کنید و به جای نمک استفاده کنید. همچنین برخی سبزیجات با طعم شور، به عنوان مثال، گوجه فرنگی را در غذا استفاده کنید. توصیه می شود برای استفاده از گوجه فرنگی در فرم خشک و بصورت به پودر استفاده شود
 
شما همچنین می توانید مقدار نمک را با کمک ادویه جات و گیاهان مختلف کاهش دهید. سیر برای این منظور مفید است - می توان آن را هر دو تازه و به صورت پودر استفاده کرد. شما می توانید انواع ادویه جات مختلف را امتحان کنید و آنهایی را که دوست دارید انتخاب کنید. کارشناسان خاطر نشان می سازند که ادویه ها در غذا کمک می کند میزان نمک را کاهش دهید یا حتی کاملا آن را جایگزین نمک کنید.
 
نمک اضافی در بدن منجر به مشکلات سیستم قلبی عروقی، سیستم عصبی، بافت عضلانی و کلیه می شود.
 

 

عوارض نمک اضافی برای کبد

یون سدیم، که ما با خوردن نمک وارد بدن می کنیم، در بدن ما مورد نیاز است، زیرا آنها در انتقال امواج عصبی و همچنین در چرخه آب نقش دارند. دانشمندان می گویند، میزان مصرف نمک در روز به وسیله یک فرد نباید بیش از 2300 میلی گرم باشد که حدود یک قاشق چای خوری نمک است.
شواهد نشان می دهد که افرادی که بیش از حد نمک مصرف می کنند باعث اختلال در میزان فشار خون می شوند اما اثرات نامطلوبی در کبد بوجود می آید. این تغییرات می توانند خود را در شکل سلولی نامنظم یا حتی در فرآیندهای تقسیم شده و شکل گیری فیبروز نشان دهند. دانشمندان به عنوان ماده ای که تاثیرات نمک بر روی بدن را کاهش می دهد، توصیه می کنند که از ویتامین C استفاده کنند.
 

 

کمبود نمک بدن را تهدید می کند

در سال های اخیر، ما در مورد عوارض نمک زیاد می شنویم. اما در واقع، نمک برای بدن ضروری است.
مطالعات بسیاری وجود دارد که در مورد خطرات نمک صحبت می کنند. مقدار زیادی نمک در رژیم غذایی می تواند باعث اختلال در کلیه ها، دستگاه گوارش، سیستم عضلانی اسکلتی، قلب، رگ های خونی، سلول های عصبی و غیره شود.
 
اما یک طرف قضیه است طرف دیگری هم وجود دارد، بدن نیازمند نمک است. به طور خاص، برای حفظ تعادل الکترولیت، برای عملکرد طبیعی سیستم گردش خون، مغز، متابولیسم و ​​دیگر فرآیندهای به نمک نیاز دارد.
میزان مصرف نمک 5 گرم در روز براساس ماده خشک محاسبه شده است. لازم به ذکر است که یون های نمکی در بعضی از میوه ها و سبزیجات یافت می شوند و علاوه بر این، بسیاری از مواد غذایی که ما خریداری می کنیم حاوی نمک است.سیب زمینی سرخ کرده و یک همبرگر حاوی نمک بیشتری است که توصیه می شود هر روز نخورید. بنابراین، میزان مصرف نمک تقریبا بیش از همه چیز است.
 
به تازگی، دانشمندان دریافته اند که کاهش میزان مصرف نمک، به عنوان مثال، تا 2-3 گرم در روز، همچنین بر سلامت تاثیر می گذارد. با کمبود عدم تعادل نمک در بدن بسیاری از مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا می تواند رخ دهد.
 
فقط دو قاشق چای خوری نمک باعث آسیب جبران ناپذیر به بدن می شود، گرچه به نظر می رسد که این مقدار بسیار کم است.
دانشمندان آمریکایی معتقدند که مردم واقعا نمیدانند نمک چقدر به بدن صدمه می رساند.
کارشناسان معتقدند که دوز "بی خطر" نمک به تنهایی به بدن آسیب نمی رساند. در نظر گرفته شده است که برای یک فرد سالم مصرف 3-5 گرم نمک در روز لازم است.
 
محققان خاطرنشان می کنند که اکثر مردم در حدود 10 گرم نمک در روز مصرف می کنند، به ویژه در غذاهای آماده، سس ها، غذاهای کنسرو شده و تنقلات. این نگرانی بر وضعیت سلامتی تاثیر می گذارد، بنابراین دانشمندان توصیه می کنند مصرف نمک را کنترل و سعی در کاهش آن داشته باشند.
 

 

نمک با عفونت مبارزه می کند

آزمایشات نشان داده اند که نمک از بدن محافظت می کند و حتی می تواند به عنوان یک آنتی بیوتیک کار کند.دانشمندان آمریکایی دریافته اند که نمک می تواند با باکتری مبارزه کند و دفاع بدن را افزایش دهد. محققان موش های تجربی را به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه غذا با نمک، و گروه دوم غذای بدون نمک داده شد. به زودی معلوم شد که موش هایی که نمک می خورند بیشتر به عفونت های مختلف مقاوم هستند. آنها ایمنی بهتر داشتند، بیماری را راحت تر تحمل کردند و سریعتر بهبود یافتند.
 
محققان بر این باورند که این نتایج را می توان به مردم اعمال کرد - نمک کمک می کند تا دفاع از بدن را تقویت کند. به هر حال، لازم به ذکر است که نمک قدیمی ترین روش حفاظت است - در یک محیط شور، اکثریت قریب به اتفاق باکتری ها نمی توانند زنده بمانند و تکثیر شوند. اما معلوم شد که حتی در مقادیر کم نمک اثر مثبت بر توانایی بدن برای مقاومت در برابر عفونت دارد.
اما لازم به ذکر است که نمک فراوان بدن را آلوده می کند. به طور معمول، بزرگسالان باید حدود 3.5 گرم نمک دریافت کنند. نمک باعث افزایش فشار خون و رگهای خونی می شود که خطر ابتلا به فشار خون بالا، حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد. افزون بر این، اضافه شدن نمک باعث کاهش متابولیسم و ​​عملکرد کلیه می شود. نمک اضافی بر روی کار تمام سیستم های بدن تاثیر می گذارد.

 

چه بیماری هایی را می توان با نمک درمان کرد

ما یاد گرفتیم که نمک می تواند به شما کمک کند تا با بسیاری از بیماری ها مقابله کنید و از پیشرفت آنها جلوگیری کنید.
همه می دانند که نمک بیش از حد برای بدن مضر است و پزشکان توصیه می کنند که حداکثر مصرف نمک را کاهش دهد. اما در عین حال، نمک نیز خواص بسیار مفید دارد. به طور خاص، آنتی بیوتیک فوق العاده طبیعی است. نمک می تواند بسیاری از ویروس ها و باکتری ها را از بین ببرد، زیرا آنها به سادگی نمی توانند در چنین محیطی زنده بمانند. بنابراین، نمک به شما در درمان تعدادی از بیماری ها کمک خواهد کرد.
 

شستشوی با نمک در بیماری های التهابی گلو و دهان بسیار مفید است. راه حل بسیار ساده است - یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کرده و گلو و دهان را بشویید. با یک محلول نمک، میتوانید نازوفارنکس و سینوس را شستشو دهید. به خصوص برای استفاده از چنین اهدافی، نمک پخت و پز معمول است. علاوه بر این، اگر شما ابزار خاصی در دست نداشتید، می توانید از نمک برای ضد عفونی کردن برش های کوچک و زخم استفاده کنید.

این راه حل برای کشتن پاتوژن ها کمک می کند، اما خیلی سریع عمل نمی کند. به یاد داشته باشید که هر گونه عوامل ضد باکتری نیز بر روی میکروارگانیسم تاثیر می گذارد. بنابراین، انجام روش ها بیش از دو بار در روز لازم نیست. شما باید با دقت مراقب باشید - راه حل بیش از حد اشباع می تواند باعث سوختگی غشاء مخاط شود.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید