درمان آکنه ملتهب متوسط تا شدید

افرادی که آکنه ملتهب متوسط تا شدید دارند، ممکن است با داروهای تجویزی موضعی یا خوراکی به تنهایی یا ترکیبی درمان شوند.

داروهای موضعی تجویزی

برخی انواع داروهای موضعی تجویزی برای درمان آکنه استفاده می شوند. آنها عبارتند از :

- آنتی بیوتیک ها. کمک به توقف یا کاهش رشد باکتری و کاهش التهاب

- مشتقات ویتامین آ (رتینوئیدها). کومدونهای موجود غیرمنسدد (جمع کومدو) به داروهای موضعی دیگری مانند آنتی بیوتیک ها اجازه ورود به فولیکل ها را می دهند. برخی نیز ممکن است باعث کمک به کاهش تشکیل کومدون ها شوند. این داروها حاوی یک فرم تغییریافته ویتامین آ هستند.

- سایر. ممکن است آکنه های پی را نابود کرده و تولید چربی را کاهش داده یا به توقف یا کاهش رشد باکتری و کاهش التهاب کمک کند.

داروهای موضعی تجویزی مانند داروهای موضعی OTC به عنوان کرم ها، لوسیون ها، محلول ها، ژل ها و یا پدها پدید آمده اند. پزشک شما نوع پوست شما را به هنگام تجویز یک محصول درنظر خواهد گرفت. کرم ها و لوسیون ها رطوبت ایجاد می کنند و انتخاب خوبی برای افرادی با پوست حساس هستند. اگر شما پوست خیلی چرب دارید و یا در آب و هوای گرم و مرطوب زندگی می کنید، بهتراست از ژل حاوی الکل یا محلول که باعث خشک شدن پوست می شود، استفاده کنید. پزشکتان به شما خواهد گفت که چگونه و چه وقت دارو را استفاده کنید.

برای برخی افراد، داروهای موضعی تجویزی باعث عوارض جانبی خفیفی مانند خارش، سوزش، قرمزی، پوست انداختن، پوسته پوسته شدن یا تغییر رنگ پوست می شود. با برخی داروها این عوارض جانبی معمولا پس از استفاده ی دارو برای یک دوره زمانی کاهش یافته یا از بین می رود. اگر عوارض جانبی شدید شد یا از بین نرفت، به پزشک خود اطلاع دهید.

داروهای خوراکی تجویزی

برای بیمارانی که آکنه متوسط تا شدید دارند، پزشکان اغلب آنتی بیوتیک های خوراکی تجویز می کنند. آنتی بیوتیک های خوراکی به فکر کمک به کنترل آکنه با جلوگیری از رشد باکتری و با کاهش التهاب هستند. داروهای خوراکی و موضعی تجویزی ممکن است ترکیب شوند. آنتی بیوتیک های رایج مورد استفاده برای درمان آکنه تتراسیکلین، ماینوسیکلین و دوکسی سیکلین هستند.داروهای خوراکی دیگری که کمتر استفاده می شوند، کلیندامایسین، اریترومایسین و یا سولفونامیدها هستند. برخی افرادی که از این آنتی بیوتیک ها مصرف می کنند، عوارض جانبی ای مانند ناراحتی معده، سرگیجه یا سبکی سر، تغییر در رنگ پوست و افزایش تمایل به آفتاب سوختگی دارند. بدلیل اینکه تتراسیکلین ممکن است بر شکل دندان و استخوان در جنین ها و کودکان شود، این داروها به زنان حامله یا کودکان زیر 14 سال داده نمی شود.

برخی نگرانی هایی وجود دارد، هرچند اثبات نشده است که تتراسیکلین و ماینوسیکلین ممکن است اثربخشی قرص های ضد بارداری را کاهش دهند. بنابراین، یک نسخه پشتیبان یا شکل دیگری از کنترل بارداری مورد نیاز است. درمان طولانی مدت با آنتی بیوتیک های خوراکی ممکن است برای رسیدن به نتایج مطلوب ضروری باشد. (سیارک)

- چگونه آکنه گسترش می یابد؟
- چه عواملی باعث به وجود آمدن آکنه می شود؟
- چه کسانی جوش می زنند؟
- آکنه چگونه درمان می شود؟
- درمان آکنه شدید یا آکنه مربوط به کیست
- درمان آکنه هورمونی در زنان
- درمان دیگر آکنه
- چگونه افرادمبتلا به آکنه از پوست خود مراقبت کنند؟
- چه تحقیقی در زمینه آکنه انجام شده است؟

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

ترجمه توسط itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید