چگونه سلما هایک برای نقش فریدا کالو ، مدونا را دور زد

سلما هایک در فیلم فریداهنرمند Frida Kahlo و بازیگر سلما هایک

66 سال پیش ، در 13 ژوئیه 1954 ، هنرمند افسانه ای مکزیکی ، فریدا کالو درگذشت. بسیاری نامی از این هنرمند مشهور نشنیده بودند به ویژه در میهن فریدا (مکزیک)   به همین دلیل استودیوهای هالیوود به مدت 15 سال با ترس از عدم موفقیت از اجرای این پروژه خودداری کردند. و تنها سلما هایک مکزیکی سرانجام توانست به عنوان تهیه کننده و مجری نقش اصلی یکی از افراد مشهور تاریخ مکزیک،  استودیوهای هالیوود را راضی به ساختن فیلم کند. با این حال ، سلما هایک مجبور شد خودش با مدونا رقابت کند! قبل از سال 2002 ،  فیلم "فریدا" با کارگردانی جولی تایمور ساخته شد.

سلما هایک در فیلم فریدا
جولی تایمور و سلما هایک در مجموعه فیلم  فریدا  2002

 

به دهه 1980 برمی گردد. تهیه‌کننده نانسی هاردین پس از انتشار هایدن هیررا ، کتابی درباره زندگی فریدا کالو نوشت. اما در تمام استودیوهای هالیوود از ساخت فیلم بر منبای این کتاب امتناع ورزیدند ، زیرا حتی هموطنان فریدا کالو مدتها بود نام این هنرمند را فراموش کرده اند و هیچ کس اعتقادی نداشت که فیلمی درباره او مورد توجه مخاطبان انبوه قرار خواهد گرفت. در طول دهه 1990 آنها به این پروژه بازگشتند ، اما دوباره آن را متوقف کردند. مذاکراتی با کارگردانان پدرو آلمودووار و فرانسیس فورد کاپولا انجام شد و مدونا مدعی اصلی بازی بود که مجموعه بزرگی از نقاشی هایش را جمع آوری کرد و مدت ها آرزو داشت که او  در این فیلم بازی کند. با این حال ، این نقش را به دست نیاورد.

سلما هایک در فیلم فریدا

سلما هایک در فیلم فریدا و نمونه اولیه قهرمانش

 

این پروژه تنها پس از آنكه كارگردان جولی تایمور آن را به دست گرفت ، انجام شد. به گفته تهیه کنندگان ، فقط او می توانست فضای مناسب را بازآفرینی کند و روحیه فرهنگ ملی مکزیک را منتقل کند ، برای این کار اعضای خدمه فیلم از مکزیک نیز به کار دعوت شدند. اما در عین حال ، کاندیداتوری بومی این کشور ، سلما هایک ، برای نقش اصلی باعث ایجاد شک و تردید در بین تولید کنندگان شد. در آن زمان ، او قبلاً 10 سال در هالیوود بازیگر بود و بازی می کرد ، اما هنوز هیچ نقش اصلی را به عهده نداشت ، علاوه بر این ، زیبایی این بازیگر برای سازندگان فیلم بیش از حد روشن و جذاب به نظر می رسید ، زیرا فریدا را می توان کاریزماتیک تر از جذاب نامید. هنرمندان آرایش باید به سختی تلاش می کردند تا تصویر این بازیگر را به قهرمان خود نزدیکتر کند.

 

سلما هایک در فیلم فریدا

عکس از فیلم فریدا ، 2002

 

سلما هایک به سادگی برای  این نقش وسواس داشت و توانست تهیه‌کنندگان را متقاعد کند که او باید فریدا را بازی کند. این بازیگر بعدا گفت: " در آن زمان برای یک بازیگر مکزیکی تصور وارد شدن به هالیوود غیرقابل تصور بود. و گرچه ثابت کردم که اینگونه نیست ، اما من هنوز کسی نبودم. یکی از نیروهایی که من را برای ادامه کار خود مصمم کرد ، داستان فریدا کاهلو بود. در عصر طلایی نقاشی دیواری مکزیک ، فریدا نقاشی هایی ایجاد کرد که با وجود شک و تردید شجاعت ابراز خود را داشت. بزرگترین هدف من این بود که داستان فریدا را بگویم. برای به تصویر کشیدن زندگی این هنرمند خارق العاده و نشان دادن سرزمین مادری من در مکزیک برای غلبه بر کلیشه ها" این سلما هایک بود که توانست جولی تایمور را متقاعد کند که این پروژه را بر عهده بگیرد و او خود یکی از تهیه کنندگان این پروژه شد و ادوارد نورتون و آنتونیو باندراس را ترغیب کرد که در آن بازی کنند.

 

سلما هایک در فیلم فریدا

عکس از فیلم فریدا ، 2002

 

سلما هایک این نقش را ماموریت خود می دانست - پیش از آن ، او از پیشنهادهایی که دریافت کرده بود راضی نبود. سلما هایک اعتراف کرد که مدت طولانی است که باید با کلیشه های هالیوود جنگید که بازیگران تبار اسپانیایی منحصراً با نقش خدمتکار در ارتباط هستند یا نقش های ثانویه ای را به دست می آورند که از ظاهر تیره آنها سوءاستفاده می کنند. فریدا نه تنها برای او به فرصتی تبدیل شد تا بتواند یک نقش اصلی جدی و پیچیده را بازی کند ، بلکه کاری را برای کشورش انجام دهد. این بازیگر بارها گفته است که همیشه با مکزیک احساس ارتباط داشته و خود را میهن پرست می داند.

 

سلما هایک در فیلم فریدا

عکس از فیلم فریدا ، 2002

 

فیلم "فریدا" بسیار روشن و رنگارنگ بود. جولی تایمور موفق به بازآفرینی طعم بی نظیر مکزیکی و انتقال تراژدی زندگی و کار این هنرمند شد. تصویربرداری تمام عیار در مکزیک انجام شد ، کپی دقیقی از "خانه آبی" در استودیوی فیلم ساخته شد ، که در آن فریدا زندگی می کرد (خانه اصلی او به موزه تبدیل شد و یلمبرداری در آنجا ممنوع است). استفاده از رنگهای روشن ، اشباع و متضاد توسط خود طبیعت مکزیکی دیکته شده بود و رنگ بوم های فریدا هم که کلا رنگارنگ است. "تصاویر زنده" در این فیلم بازسازی شد: از آنجایی که نقاشی این هنرمند زندگی نامه ای است ، تایمور می خواست بازتاب روند ایجاد نقاشی ها و "احیای" برخی از آنها ("دو فریدا" ، "ستون شکسته" ، "خود پرتره با موهای کوتاه شده") را دقیقاً بازآفرینی کند. با کمک فضای داخلی ، لباس و آرایش.

 

سلما هایک در فیلم فریدا

عکس از فیلم فریدا ، 2002

 

چند سال پیش ، سلما هایک مقاله ای با عنوان "هاروی وینشتین و هیولای من" نیز منتشر کرد که اعتراف کرد که وی در هنگام فیلمبرداری از فیلم "فریدا" مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. استودیوی میراماکس به سرپرستی برادران وینشتاین در این پروژه شرکت داشت. تهیه‌کننده پس از رد شدن ، گفت كه این نقش را به بازیگر دیگری می دهد. سپس سلما هایک به وکلا متوسل شد و از حق ستاره شدن در این فیلم دفاع کرد. اما در همان زمان ، وینشتاین برای او شرایط تقریباً غیرممکنی فراهم کرد: بازنویسی فیلمنامه ، یافتن بودجه اضافی و ترغیب بازیگران مشهور برای بازی در نقش های اپیزودیک. با کمک ادوارد نورتون ، بازیگر زن از این شرایط عبور کرد. اما وقتی فیلمبرداری و ویرایش تمام شد ، وینشتین گفت که وی به فیلم  اجازه اکران نخواهد کرد. سلما هایک گفت: "از نظر او ، من بازیگر ،  نبودم. .... اگرچه سرانجام فریدا موفق به کسب دو اسکار شد .

 

سلما هایک در فیلم فریدا

سلما هایک به عنوان فریدا ، 2002

 

در دهه 1980 علاقه زیادی به کارهای فریدا پیدا شد ، اما پس از اکران این فیلم در سال 2002 گفته شد که قهرمان او به مکزیک بازگشت ، زیرا حتی بیشتر  از  این هنرمند در خارج از کشور و وطن خود شناخته شده بود. سلما هایک گفت: " شرم بر من ، من ، مکزیک ، فریدا را نمی شناختیم. برای اولین بار که از یک دوست درباره آن شنیدم ، به آلبوم نگاه کردم و فکر کردم: چه عکس وحشتناکی است. اما من تحت تأثیر این تصاویر قرار گرفتم ، شروع به تلاش برای نفوذ به آنها کردم و در نهایت فهمیدم که چیست.

 

سلما هایک در فیلم فریدا

 

فهمیدم که فریدا زنی کاملاً مستقل و بدون ترس است. او شجاعت این را داشت که خودش باشد. و این به ویژه در کشوری مانند مکزیک آسان نیست. علاوه بر این ، در زمان اوج نقاشی دیواری - کار غول هایی مانند دیگو ریورا و دیوید سیکیروس ، اگر خود را به چهره های اول محدود کنیم. هیچ کاری ارزشی بین کارهای  این نقاشان مشهور را نداشت و نهایتا تبدیل به حق کی ازنقاشی های آن ها میشد.

 

سلما هایک در فیلم فریدا

اما این زن كوچك کار كسی را كپی نكرد و كاملاً جداگانه ایده های خودش را داشته است ، اصلاً تحت تأثیر این مردان قدرتمند و حتی در سایه آنها  هم نبود. فریدا نمی توانست این موضوع را تحسین کند. حتی در وطن خود ، فریدا برای مدت طولانی آنقدر مشهور نبود - به هر حال ، مانند سیکیروس یا ریورا نبود. فقط در اواخر دهه 80 در خارج از مرزهای مکزیک در مورد انها شروع به صحبت شد. امروز صدها کتاب و آلبوم درباره فریدا منتشر شده است ؛ نقاشی های او با پول های دیوانه واری فروخته می شود. او بدون توجه به ملیت ، گرانترین نقاش بین همه هنرمندان آمریکای لاتین و  همه زنان هنرمند جهان است"

 

سلما هایک در فیلم فریدا

 

فیلم "فریدا" در چندین گروه نامزد اسکار شد و دو تندیس برای بهترین آرایش و بهترین موسیقی اصلی برای این فیلم دریافت کرد. و گرچه سلما هایک ، نامزد دریافت جایزه به عنوان بهترین بازیگر زن ، اما هنوز هم اسکار دریافت نکرد ، اما این کار را پیروزی خود قلمداد کرد ، زیرا فریدا در آغاز قرن بیستم بود. نه تنها در این هنرمند بلکه در کشورش نیز باعث افزایش علاقه شدیدی شد و این بازیگر زن به عنوان یک ستاره تمام عیار هالیوود شناخته شد.

 

سلما هایک در فیلم فریدا

سلما هایک گفت: " در ابتدا ، مدت طولانی ، هیچ کس نمی خواست فیلمی درباره هنرمندان  مکزیکی تهیه کند. حتی مدونا که برای محبوب کردن فریدا کار زیادی کرد و می خواست  نقش فریدا را بازی کند ، نتوانست این پروژه را به ثمر برساند. اما اکنون بسیاری می گویند: "ما می خواهیم به این کشور عجیب برویم ." محبوبیت پدیده ای از آثار فریدا در زمان ما حتی نام کالوئیسم را گرفت .

 

سلما هایک در فیلم فریدا

سلما هایک به عنوان فریدا ، 2002

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید