5 فناوری معماری که از سقوط آسمان خراش ها جلوگیری می کند

آسمان خراش

میراگر ، نوع اسکلت ، استخر و ....: 5 فن آوری که با استاده از آنها مهندسین سازه از سقوط آسمان خراش ها جلوگیری می کنند.

 

آسمان خراش ها ساختمانهای منحصر به فردی هستند که نه تنها مردم با دیدن آن با ارتفاع عظیم و چشمگیر بودن آنها شگفت زده می شوند بلکه علاوه بر این ، بسیاری از مردم در مورد چگونگی سقوط این بناها فکر می کنند که برای ده ها سال با قدرت و پایدار باقی می مانند. اما در حقیقت ، در حال حاضر تعدادی از فن آوری های معماری وجود دارد که توسط مهندسان به منظور ساختن یک آسمان خراش اجرا می شوند که با تأثیرات مختلف محیطی فرو نمی ریزد.

1. اسکلت فلزی

آسمان خراش با اسکلت فلزیمعروف ترین آسمان خراش با اسکلت فلزی.

 

نیویورک مدتهاست که مرکز ساخت آسمان خراش های جهان محسوب می شود. از بسیاری جهات ، این عمل با ویژگی های زمین مطابقت دارد: صخره هایی که در زمین نیویورک قرار دارند ، تقریباً نزدیک به سطح زمین واقع شده اند ، و این باعث می شود بدون ترس از تخریب  ، مشارکت در ساختمانهای مرتفع و آسمان خراش ها انجام شود.

آسمان خراش با اسکلت فلزی

اسکلت فلزی در هنگام ساخت ساختمان Empire State Building.  

نماد آسمان خراش های نیویورک ساختمان امپایر استیت است که همچنین درخشان ترین نمونه یک ساختمان با یک قاب فولادی به حساب می آید - این ساختمان از صدها پروفیل فولادی با وزن کلی 59 هزار تن تشکیل شده است.

 

2. تأثیر شکل هرمی

آسمان خراش

شکل هرمی اجازه نمی دهد آسمان خراش سقوط کند.  

 

معماران و مهندسان سازه به یک فناوری بسنده نکردند. مورد بعدی که لرزش های مکانیکی یک سازه را می گیرد شکل هرمی است. این امر باعث شد سازندگان به طور فزاینده ای به شکل ساختمان های هرمی  روی آورند: از این گذشته ، ساختار مخروطی به خودی خود بسیار قوی است.

آسمان خراش

مدل حجمی ساختار برج معلق.  / عکس

 

بنابراین برج ترانسامریکا ، واقع در سان فرانسیسکو ، دقیقاً به دلیل شکل آن ، پایدار است. علاوه بر این ، یک پایه بلند به شکل شبکه ای از تیرهای مثلثی در طراحی آن استفاده شده است ، با وجود این که ، در اصل ، یکی از انواع ساخت و سازهای مقاوم در برابر زلزله است. تست سازه نشان داده است که سنتز این فناوری ها باعث می شود که مقداری از نوسانات بهتر جذب شود.

 

3. بادگیری ساختمان

آسمان خراش بلندترین آسمان خراش جهان یک دستگاه برش باد معمولی است.  / عکس

بلندترین ساختمان جهان -  برج خلیفه در دبی - همچنین براساس اصل یک هرم ساخته شده است ، اما از نوع دیگری - بصورت پله نامتقارن. این طراحی همچنین به شما امکان می دهد تا "اثر باد" را کاهش دهید: ساختمان دارای بخش های خاصی است که جریان باد را کاهش می دهد.

 

آسمان خراش

برج خلیفه در زمان ساخت و ساز.  / عکس

 

در عین حال ، بر خلاف ساختمان های نیویورک ، برج خلیفه توسط این بنیاد در زمین صخره ای ثابت بنا نشده بود. بنایی به وزن 500 هزار تن توسط هر قطعه 200 تخته 45 متری نگهداری می شود.

 

4- تعادل با دمپر

آسمان خراش

برج معروف تایوانی.  / عکس

 

امروزه مهندسان قادر به تعادل یک آسمان خراش با استفاده از یک دمپر هستند - وسیله ای که لرزش های مکانیکی ساختمان را کاهش می دهد. در عین حال ، اغلب به یک اثر هنری واقعی تبدیل می شود ، که لذت زیبایی شناسی را نیز به همراه دارد. به عنوان مثال ، برج "تایپه 101" ، که در تایوان قرار دارد ، دارای یک دمپر است که موفق به تبدیل کردن آن به یک جاذبه گردشگری تمام عیار شده اند.

 

آسمان خراش

دمپر افسانه ای یک آسمان خراش آسیایی.  / عکس

 

یک بازدید کننده می تواند از بالا دمپر کروی بزرگ فلزی با وزن بیش از 600 تن ، که بین 88 تا 91 طبقه ساختمان واقع شده است را نگاه کند. این طرح را نمی توان چیزی غیر از شاهکار مهندسی نامید. آونگ به این شکل عمل می کند: لرزش های دمپر حرکات ساختمان را که باد شدید باعث آن می شود را جبران می کند. با تشکر از این فناوری ، برج پایدارترین ساختمان جهان به حساب می آید.

 

5- استحکام با استخر

آسمان خراش

هتلی چشمگیر با فناوری پایداری بی نظیر.  \ عکس

 

هتل Marina Bay Sands در سنگاپور به دلیل استخر بی نظیر در بام منحصر به فردش شهرت جهانی کسب کرده است: بام سه برج این سازه را به طور هم زمان ترکیب می کند. در واقع ، اکثر میهمانان  شک نمی کنند که در یک میراگر بزرگ( سیستم مهاربند لرزه ای در ساختمان ها و پل ها)  شنا می کنند.

 

آسمان خراش

چه کسی فکر می کرد این استخر است که اجازه نمی دهد هتل سقوط کند.  / عکس

 

همه چیز در مورد آب موجود در استخر است - قادر است لرزش را در هنگام تکان های سازه جبران کند.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید