تجربه یکساله رانندگی پژو 206

در

تجربه رانندگی با 206 تیپ 2

206 یکی از خودرو های محبوب ایرانی است. پژو 206 از سال 2001 میلادی، 1380 شمسی در ایران تولید و روانه بازار شد.

پژو 206 در تیپ های 1 تا 6 در سال های مختلف تولید شده است.

پژو 206 تیپ 1

اولین سری 206 با موتور 1.4 لیتری TU3 تولید شده است. این سری درحال حاضر تولید نمی شود. تیپ 1 با تیپ 2 جایگزین شده است. پژو 206 تیپ 1 کم مصرف ترین 206 و شاید کم مصرف ترین خودروی ایرانی می باشد که مصرف بنزین آن برای هر 100 کیلومتر 6.4 لیتر می باشد.

پژو 206 تیپ 2

رانندگی با ۲۰۶ تیپ ۲

جایگزین تیپ 1 شده، پژو 206 تیپ 2 با همان موتور TU3 و حجم 1.4 لیتری هم اکنون تولید می شود. 

پژو 206 تیپ 3

تیپ 3 تا سال 1390 تولید و بعد از آن دیگر تولید نشد.

پژو 206 تیپ 4

پژو 206 تیپ 4، اولین سری با موتور TU5 با حجم 1600 و گیربکس اتوماتیک بود. تیپ 4 کولر اتوماتیک ندارد. تولید این سری نیز متوقف شد.

پژو 206 تیپ 5

تیپ 5 یکی از محبوب ترین تولیدات ایران خودرو است. موتور 1600 سی سی TU5 و گیربکس دستی شتاب از مشخصات این تیپ است. این مدل همچنان تولید می شود.

پژو 206 تیپ 6

تجربه رانندگی با 206 تیپ 6

آخرین تیپ از سری 206 که کاملترین تیپ است. موتور 1600 سی سی TU5، گیربکس اتوماتیک 4 دنده، کولر اتوماتیک، شیشه ها و آینه های برقی، تیپ 6 نیز بعد از سال 1391 دیگر تولید نشد.

پژو 206 مدل های دیگری مانند GTi180 و RC نیز دارد. سری RC دو درب و موتور تقویت شده 2000 سی سی دارد.

البته این سری ها در ایران تولید نشده و به صورت محدود و وارداتی هستند.

 

شتاب 0 تا 100 کیلومتر ثبت شده برای پژو 206 تیپ 5 کمی بیشتر از 11 ثانیه بوده است. در تست های شخصی غیر رسمی شتاب های کمتر از 10 نیز ثبت شده است. البته تولیدات جدید و بعد از سال 1390 کیفیت سابق را نداشته و هیچ کدام نمی توانند این اعداد را ثبت کنند.

 

تجربه رانندگی با ۲۰۶ تیپ ۵

رانندگی با ۲۰۶  راحت است. بیشتر مشکلات  رانندگی با ۲۰۶ تیپ ۵  مربوط به کیفیت پایین قطعات و کیفیت پایین مونتاژ است. سیستم برقی پژو 206 بعد از سال 1390 تغییر داده شده است. سیستم جدید امکانات کمتری نسبت به نسخه اصلی دارد و بیشتر مشکلات برقی هم از همین سیستم است.

 

معایب 206 تیپ 5

رانندگی با پژو ۲۰۶

 • سوختن سیستم صوتی، تعویض سیستم صوتی در کیلومتر 1000
 • سفت شدن کلاچ، خودرو بعد تحویل و آب بندی مشکل خاصی نداشت تا بعد از مدتی پدال کلاچ سفت شد. این مشکل بعد از گرم شدن در ترافیک بیشتر می شد. بعد از چندین بار مراجعه و تعویض سیم کلاچ در کیلومتر 3000، برای نصف روز کلاچ نرم بود. بعد از ان دوباره همان آش و همان کاسه.
 • موتور داغ، مشکل بعدی گرمای بیش از حد موتور 206 تیپ 5 است که به گفته کارشناسان طبیعی است، خودرو برای فرانسه تولید شده و هوای ایران گرم تر است و از این داستان ها، البته مشکل بیشتر از این حرف هاست و اگر خودرو بلافاصله بعد از خاموش شدن استارت بخورد درجه آمپر آب در حد جوش است. چراغ پشت کیلومتر شما روشن و معمولا بوق می زند. باید چند لحظه صبر کنید تا با روشن شدن فن ها آب کمی خنک شود.
 • مصرف بالا، مشکل بعدی مصرف بالای پژو 206 در چند هزار کیلومتر اول است. همچنان به گفته کارشناسان بیشتر خودروها در ابتدا مصرف بالایی دارند. (در خودرو های دیگر، مثلا چینی ها صحت ندارد) 206 تولید 94 تا 16 لیتر در 100 کیلومتر مصرف می کرد که بعدا در نهایت بعد از 30 هزار کیلومتر به 9 رسیده بود.
 • ترمزهای ضعیف مشکل بعدی در  رانندگی با 206 تیپ 5  است، حالا ممکن است مشکل از خود ترمز نباشد، 206 شتاب زیادی دارد و در هنگام ترمز به خوبی شتابگیری عمل نمی کند، اگر کمی دقت کنید بیشتر 206 ها از قسمت جلوی تصادف دارند. 
 • تعویض قفل درب شاگرد در کیلومتر 10000
 • تعویض دیسک و صفحه، دوشاخه کلاچ و ... در کیلومتر 20000
 • تعویض واترپمپ در کیلومتر 20000
 • کم بودن فضای صندلی عقب، حتی یکنفر هم راحت نیست
 • کم بودن فضای صندوق، در هنگام مسافرت مشکل ایجاد می کند.
 • قرارگرفتن زاپاس در زیر، به راحتی سرقت می شود، اگر پنچر کنید به سختی باید زاپاس را خارج کنید.
 • سر و صدای زیاد ماشین در کیلومتر پایین، تقریبا از همه جای ماشین از داشبورد تا صندلی عقب، زاپاس و همه جا صدا تولید می کند، تاپیک های صداگیری زیادی وجود دارد ولی کمک زیادی نمی کند.
 • خشکی زیاد، در مسافرت و مسافت های طولانی مخصوصا با جاده های با کیفیت واقعا اذیت می کند، شاید دلیل بیشتر سر و صدای ماشین همین خشکی زیاد باشد.
 • جلوبندی بسیار ضعیف، 206 به ضعیف بودن جلوبندی مشهور است. به همین دلیل نباید مدل های پایین را بخرید، هزینه تعمیر جلوبندی 206 زیاد است.
 • کیفیت پایین قطعات داخلی در مدل های جدید
 • عدم نصب کروز کنترل در مدل های بعد 1390 بدلیل سیستم برق غیر فابریک کروز کنترل نصب نمی شود.
 • هزینه نگهداری بالا، برای مثال لنت های 206 نسبت به خودروهای داخلی دیگر بسیار گران است.
 • استفاده از گیربکس 405، برخی مدل ها مانند 94 از گیربکس 405 استفاده شده که علاوه بر زوزه کشیدن، کلاچ سفتی دارند.

مزایای 206 تیپ 5

با این لیست طولانی از معایب بالاخره این ماشین باید مزایایی هم داشته باشد که به این قیمت های بالا معامله می شود.

 • شتاب قابل قبول نسبت به تولیدات داخلی شتاب و مصرف قابل قبولی دارد.
 • کوچکی اتاق، برای رانندگی در شهر عالی است. امکان پارک تقریبا همه جا وجود دارد!
 • سیستم ضد سرقت، خودرو قابل سرقت نیست ولی با وجود ضعف درب ها نباید چیزی داخل آن گذاشت.
 • کیفیت رنگ قابل قبول است. رنگ سفید ایران خودرو دو پوششه است و به این راحتی کنده نمی شود.

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

نحوه شکایت از خودرو سازی ها

در

درصورتی که شرکت های خودرو سازی در زمان تحویل خودرو تاخیر داشتند یا موردی در هنگام تحویل خودرو مشاهده کردید که مطابق قرارداد اولیه نبود می توانید از طریق سامانه مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت بخش اختصاصی مربوط به شکایات خودرو این مورد را مطرح و شکایت خود را به در سریعترین زمان ممکن پیگیری کنید.

نحوه شکایت از خودرو سازی ها

 

نظر به اینکه براساس ماده 29 آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو مصوب 95/01/28، متولی رسیدگی به شکایات و درخواست های مرتبط با شرکت های عرضه کننده خودرو سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان ها تعیین گردیده،

به منظور جلوگیری از اتلاف وقت و تسریع در رسیدگی به شکایات ، لازم است متقاضیان و شاکیان ضمن مراجعه به سازمان استان مربوط شکایات ، انتقادات ، درخواست ها و ... خود را طرح و پیگیری نمایند.

لذا به منظور جلوگیری از اتلاف وقت و تسریع در رسیدگی به شکایات ، لازم است متقاضیان و شاکیان ضمن مراجعه به سازمان استان مربوط شکایات ، انتقادات ، درخواست ها و ... خود را طرح و پیگیری نمایند. منبع: سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت

مواردی که در شکایات آمده است

- تاخیر در تحویل خودرو

- عدم رعایت قرارداد اولیه (برای مثال در قرارداد خودرو با تهویه اتوماتیک ذکر شده ولی خودروی تحویلی تفاوت دارد.)

- هرگونه آسیب ظاهری (بدنه، چراغ ها)

- کیلومتر تحویل (باتوجه به مکان تحویل نباید بیشتر از 100 باشد)

- عدم تحویل موارد ضروری (لاستیک زاپاس، مثلث خطر، جک، ...)

- عدم تحویل اقلام ذکر شده در قرارداد (برخی خودرو ها حافظه مربوط به gps دارند که باید به صورت کارت حافظه به صورت رایگان تحویل داده شود)

- خودرو باید روشن تحویل شود. (درصورتی که شما به هر دلیل خودرو را خاموش تحویل گرفتید و بعدا متوجه مشکل شدید)

- تحویل فاکتور فروش و سویچ یدکی (دریافت کارت رمز مخصوص برخی خودرو ها مانند 206)

نظرات

۱۳۹۹/۴/۱الان دیگه کسی شکایت نمی کنه برای قرعه کشی خودرو ، قرعه کشی ایران خودرو و قرعه کشی سایپا سر و دست می شکنند!

۱۳۹۹/۴/۸سلام منزلمان را فروختيم وام بگيريم تا واممان دربيايد خانه بارها گران شد.خانه اي اجاره كرديم و با بقيه پول ايران خودرو ماشين ثبت نام كه هم زيرپايمان باشد و هم منبع درآمدحال تنمان مي لرزدتا بهمن 99كه زمان تحويل است قيمت كارخانه زياد نشود مسئولين به خداقسمتان مي دهم تا زمان تحويل خودروهاي ثبت نامي 99 ديگرقيمت را بالا نبريد. از شوراي رقابت وسازمان حمايت هم به خاطر كنترل قيمت كارخانه سپاسگذاريم.

۱۳۹۹/۹/۳با سلام درسال تیرماه ۷۶ هایما ۷ ثبت نام کروم قراربود ابان ۸۹ تحویل دهند متاسفانه لا گذشت بیش از یکسال واندی هنوز از تحویل خودرو خبری نیست ووقتی هم به بخش مشتریان شذکت تماس می گیرم پاسخگو نیستندهم اکنون خواهان رسیدگی وپیگیری تحویل خودرو هایما۷ از سوی وزارت صمت هستم

در ادامه بخوانید...

خودرو کلاسیک با عمر طولانی 30 خودرو بخش اول

در

خودرو کلاسیک

در طول تاریخ پر فراز و نشیب صنعت خودرو سازی، شاهد خودرو هایی بوده ایم که به طور قابل توجهی عمر طولانی داشته اند و توجهات بیشتری را به خود جلب کرده اند. شاید بهترین نمونه برای چنین خودروهایی، فولکس واگنی باشد که در تصویر اصلی این مقاله مشاهده می کنید؛ خودرویی که علاوه بر داشتن عمری طولانی در عرصه طراحی و ساخت، تقریبا در تمامی نقاط مختلف جهان به خوبی شناخته شده است و تبدیل به خودرو کلاسیک شده است. دراین مقاله موضوع اصلی همین مدل خودرو پرفروش با عمر طولانی مد نظر است که به هنگام عرضه خودرو در بازار، به سرعت از محبوبیت ویژه ای برخوردار شده و عمری نسبتا طولانی، در مقایسه با عمر معمول مدل های خودرو داشته اند. این نکته را هم به یاد داشته باشید که ترتیب لیست از کمترین سالیان به بیشترین است.  با سیارک همراه باشید تا با این مدل ها که بعضی جزو خودرو کلاسیک بحساب می آیند آشنا شوید.
در مقاله خودرو کلاسیک با عمر طولانی می خوانیم:

 

 

 

مشخصات خودرو پژو 205

پژو 205

پژو 205، Peugeot 205، سال های عرضه به بازار: 1983 تا 1998 معادل با پانزده سال
در سال 1978 بود که شرکت خودرو سازی پژو اقدام به طراحی مدل جدید خود، پژو 205 کرد که قرار بود به عنوان جایگزینی برای مدل 104 قدیمی تر روانه بازار شود. بیش از هر چیز دیگری این مدل جدید می بایست وزن کمتری می داشت، سر هم بندی قطعات آن ساده می بود و علاوه بر این دو، از قطعاتی در ساخت آن استفاده می شد که هزینه را برای مشتریان چندان بالا نبرد و قشر معمول یا متوسط جامعه توانایی خرید آن را داشته باشند. در آن سالیان شرکت خودرو سازی پژو اشتباهات مالی متعددی کرده بود و دیگر نمی توانست متحمل یک ضرر اقتصادی دیگر شود، چرا که ممکن بود به مرز ورشکستگی برسد.

برای نخستین بار در سال 1983 بود که طراحی مدل اولیه خودرو پژو 205 به پایان رسید و مراسم رونمایی از این خودروی چهار درب برگزار شد. طولی نکشید که این مدل جدید بدل به یکی از پرفروش ترین خودرو های پژو شد. به همین خاطر بود که طراحی مدل های دیگر این خودرو ادامه پیدا کرد و به سرعت مدل دو در، ون، و البته مدل محبوب جی تی آی آن روانه بازار شد. دو مدل رالیه و تی شانزده این خودرو، طراحی به مراتب لوکس تری از سایر مدل ها داشته و توجه آن دسته از مشتریانی را به خود جلب کردند که توانایی پرداخت هزینه بیشتری را در خود می دیدند.

شاید سازندگان و طراحان این خودرو انتظار دوام درخواست مشتریان برای این مدل را تا این اندازه نداشتند، چرا که در میانه های دهه نود میلادی (1990) بود که فروش آن به اوج خود رسید و سبب شد تا مدل های به خصوص تری از آن روانه بازار شوند. در نهایت در سال 1998 بود که پس از پانزده سال روند ساخت و عرضه این خودرو محبوب شرکت پژو به طور کلی متوقف شده و جای خود را به مدل های جدید تر داد.

 

 

مشخصات خودرو پژو 206

پژو 206

پژو 206، Peugeot 206، سالیان عرضه: 1998 تا 2016 معادل با هجده سال
همانگونه که در مورد پیش در خصوص آن صحبت شد، در سال 1998 بود که در نهایت ساخت مدل 205 به طور کلی متوقف شد و مدلی که به عنوان جایگزین آن در نظر گرفته شده بود، پژو 206 بود. این بار، سازندگان این خودرو مدل های متنوع تر و کاربردی تری برای خودروی خود در نظر گرفته بودند. مدل اصلی خودرو هاچ بک بود که بنا به سفارش مشتری می توانست دو در یا چهار در باشد. در کنار این مدل یک استیشن واگن به نام اس دبلیو هم از آن روانه بازار شد، و نیز در برخی بازارها یک مدل چهار در صندوق دار از آن به فروش رسید.

این مدل نیز همانند مدل پیشین این شرکت خودروسازی به سرعت بدل به یکی از محبوب ترین انتخاب مشتری ها شد و علاوه بر خود شرکت خودرو سازی پژو، کارخانه های رنگ سازی که وظیفه ساخت رنگ های مختلف خودرو را به عهده گرفته بودند، سود بسیار زیادی عایدشان شد. بیش از هر جای دیگری در جهان، این بازارهای کشور های اروپایی و نیز آمریکای لاتین بودند که توجه ویژه ای به این خودرو نشان دادند و تعداد زیادی از آن در بازار های این دو قاره به فروش رفت. البته پژو 206 در طی سالیانی که به فروش می رسید، با اتفاقات غیر منتظره بسیاری رو به رو شد. برای نمونه می توان به موفقیت چشم گیر خودروی دایکا اشاره کرد که توجهات را به سمت خود جلب کرد و باعث شد تا در فروش پژو 206 افت چشم گیری حاصل شود. همین مسئله بود که سبب شد تا سازندگان این شرکت خودرو سازی اقدام به طراحی و ساخت مدل ارزان قیمت تری کنند که با نام 206 پلاس روانه بازار شد.

 

 

مشخصات خودرو مرسدس بنز اس ال آر 107

مرسدس بنز اس ال آر 107

مرسدس بنز اس ال آر 107،Mercedes- Benz SL، سالیان عرضه: 1971 تا 1989 معادل با هجده سال
در طول تاریخ عرصه ساخت خودرو، شاید کمتر خودرویی را بتوان به خاطر آورد که محبوبیتی همچون مدل آر 107 مرسدس بنز اس ال را پیدا کرده باشد. علاوه بر ظاهر بیرونی بسیار زیبای این مدل جدید، طراحی داخلی آن نیز فوق العاده خوب و زیبا بود و همین گونه مسائل بود که در نهایت سبب شد تا برای مدتی تقریبا نزدیک به دو دهه این مدل جدید تمامی تلاش و توجه سازندگان و طراحان شرکت مرسدس بنز را معطوف به خود کند. آر 107، بدل به تنها مدلی از سری اس ال مرسدس بنز شد که یک مدل کوپه چهار سرنشین، با سقف ثابت از آن روانه بازار شد.

 

مشخصات خودرو فورد مدل تی

فورد مدل تی

فورد مدل تی، Ford Model T، سالیان عرضه: 1908 تا 1927 معادل با نوزده سال
فورد مدل تی، خودرویی است که توانست برای نخستین بار به تولید انبوه برسد و از این حیث، رکورد دار است و نام آن برای علاقه مندان به صنعت خودرو سازی، خاطره انگیز. نکته ای که درباره این مدل خودروی فورد وجود داشت و سبب محبوبیت آن شد این بود که نه تنها خوش ساخت تر و کاراتر از مدل های گران قیمت و لوکس دیگر هم عصر خود بود، بلکه قیمت بسیار مناسب تری نسبت به آن ها داشت و در آن زمان تقریبا هر کسی که شغلی تمام وقت داشت، توانایی خرید آن را در خود می دید. برای نمونه در سال 1917 قیمتی که برای آن در نظر گرفته شده بود، معادل با پانصد دلار آمریکا بود، که با در نظر گرفتن تغییرات ارزش دلار در حال حاضر معادل با چیزی حدود نه هزار و ششصد دلار می شود. این در حالی بود که مدل های دست دوم خودرو به مراتب قیمت پایین تری داشتند.

در نهایت، اگر بخواهیم به طور کلی از اهمیت مدل تی در عرصه خودرو سازی صحبت کنیم، باید عنوان کرد که این خودرو سبب شد تا میلیون ها آمریکایی، دیگر برای گشت و گذار در کشور خود به اسب و یا قطار نیازمند نباشند و بتوانند با خودروی شخصی خود این کار را انجام دهند. ساخت و عرضه مدل تی خودروی فورد در حالی به اتمام رسید که نزدیک به پانزده میلیون عدد از آن در دوازده کشور مختلف جهان به فروش رسیده بود.

 

 

مشخصات خودرو سوزوکی جیمنی

سوزوکی جیمنی

سوزوکی جیمنی، Suzuki Jimny، سالیان عرضه: 1998 تا 2018 معادل با بیست سال
مدل جیمنی که خودرویی است چهار در چهار، برای نخستین بار در سال 1970 بود که به طور رسمی معرفی شده و در دسترس علاقه مندان قرار گرفت و از آن زمان تا کنون، ساخت مدل های گوناگون آن ادامه یافته است. نخستین مدل طراحی شده از این خودرو، برای مدت یازده سال ساخته و عرضه می شد، و این در حالی بود که نسل دوم خودرو نزدیک به هفده سال فروش داشت. اما مدلی که از این حیث رکورد دار بوده و در لیست ما جای می گیرد، نسل سوم مدل های طراحی شده از این خودرو است که در همین سال جاری و پس از بیست سال نهایتا تولید و عرضه آن به اتمام رسید.

مدل های گوناگونی از این خودرو ساخته و روانه بازار می شد و بسته به سفارش مشتری، قدرت موتور هر مدل می توانست از شصت و پنج اسب بخار تا هشتاد و شش اسب بخار متغیر باشد، با این حال، بیش از این که قدرت موتور خودرو مد نظر باشد، عواملی که سبب محبوبیت بیش از اندازه آن شدند، جعبه دنده بسیار خوش ساخت و کارآمد آن و وزن بسیار کم اش بوده اند (نزدیک به هزار کیلوگرم که برای یک خودروی چهار در چهار ایده آل است). همین مسائل بود که در نهایت سبب شدند تا عرضه و ساخت آن برای این مدت طولانی دوام داشته باشد.

 

 

مشخصات خودرو فیات پاندا

فیات پاندا

فیات پاندا، Fiat Panda، سالیان عرضه: 1980 تا 2003 معادل با بیست و سه سال
در طراحی و ساخت مدل اصلی خودروی فیات پاندا، از مدل های سیتروئن 2 سی وی و نیز رنو چهار الهام گرفته شده است. مسئولان شرکت خودرو سازی فیات، از بخش فنی خود درخواست کردند که برای مدل جدید خود این نکته را بیش از هر چیز دیگری مد نظر داشته باشند که در طراحی خودرو از هیچ چیز غیر ضروری ای استفاده نشود (نه در طراحی ظاهری خودرو و نه در بخش فنی آن) و تا حد امکان ساده باشد. تمامی کسانی که به گونه ای در طراحی و ساخت این مدل جدید شرکت خودرو سازی فیات دست اندر کار بودند، این نکته را با تمامی وجود به خاطر سپرده و به کار بستند. در مدل های نخستین پاندا از یک موتور دو سیلندری استفاده شد که به وسیله گردش هوا خنک می شد.

در طی مدت زمان طولانی ای که مدل پاندا روانه بازار می شد، گونه های متعددی از آن طراحی و ساخته شدند که از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد: پاندای چهار در چهار شاسی بلند، مدل ون پاندا که در بدنه آن از قطعات پلاستیکی فشرده شده بهره گرفته شده بود و نیز یک خودروی الکتریکی دو سرنشینه از آن. تنها در تورین ایتالیا نزدیک به چهار و نیم میلیون عدد از این خودرو ساخته شدند. جالب است بدانید که در حال حاضر و در حالی که چهارده سال از تولید رسمی پاندا می گذرد، مدل اصلی آن در جای جای ایتالیا و فرانسه به چشم می خورد و هنوز هم توسط عده زیادی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

مشخصات خودرو رنجرور

رنجرور

رنجرور، Range Rover، سالیان عرضه: 1970 تا 1996 معادل با بیست و شش سال
در این مدل جدید، سعی بر آن بود که تا حد امکان از به کار بردن ادوات گوناگون (ادواتی که در سری دوم این خودرو ها به کار گرفته شده بود) خود داری شود و طراحی ساده تری برای آن در نظر گرفته شود. رنجرور بیش از هر چیز دیگری برای آن دسته از افرادی طراحی شده بود که به دنبال خودرویی می گشتند که در اوقات فراغت خود با استفاده از آن قادر باشند تقریبا به هر منطقه ای با خودروی خود بروند. یکی از نکاتی که سبب محبوبیت و عمر طولانی این مدل رنجرور شده است، مصادف شدن سالیان نخستین عرضه آن با زمانی است که خودروهای اس یو وی محبوبیت ویژه ای میان برخی افراد پیدا می کردند.

از اوایل سال 1980 بود که به مرور به فروش رنجرور افزوده می شد و زمانی که برای نخستین بار در سال 1987 در یک نمایشگاه معرفی اتومبیل در لس آنجلس در معرض دید عموم قرار گرفت، به سرعت بدل به منظره ای مکرر در ایستگاه های پمپ بنزین آمریکا شد.

 

 

مشخصات خودرو فیات 126

فیات 126

فیات 126، Fiat 126، سالیان عرضه: 1972 تا 2000 معادل با بیست و هشت سال
فیات 126 در حقیقت مدلی بود که به عنوان جایگزینی برای فیات 500 در نظر گرفته شده و به این منظور روند طراحی و ساخت آن آغاز شده بود، با این وجود، هر دوی این خودرو ها در کنار هم تا سال 1975 به فروش می رفتند و تا مدت ها هنوز هوادارانی برای مدل پانصد این خودرو وجود داشتند. فیات 126 نسبت به مدل پیشین ظاهر و طراحی به روزتری داشت ، با این وجود، تقریبا تمامی آن چه مربوط به بخش فنی خودرو می شد و ادوات مورد استفاده در آن، تقریبا بدون تغییر و دست نخورده باقی مانده بود. با وجود این که فیات 126 چندان جا دار نبود، امکان جا دادن به چهار سر نشین در آن وجود داشت و از دیگر عوامل محبوبیت آن می توان به موتور کوچک و دو سیلندره آن اشاره کرد که سبب کم مصرف شدن و به صرفه شدن آن می شد.

فیات 126 علاوه بر این که در نواحی غربی قاره اروپا به سرعت به شهرت چشم گیری دست یافت و به عنوان بهترین جایگزین مدل پیشین پذیرفته شد (که بخش بیشتر این موفقیت را مدیون طراحی خود بود)، در کمال تعجب به گونه ای بدل به خودروی ملی مردم لهستان نیز شد. در لهستان مردم برای آن لقب «مالوچ» را در نظر گرفتند که در زبان شان به معنای گهواره است. به طور کلی و مجموعا چیزی حدود چهار و نیم میلیون عدد از این خودرو ساخته و روانه بازار شد. نزدیک به سه میلیون و سیصد هزار عدد از این خودرو تنها در کارخانه ای در لهستان مونتاژ شدند. کارخانه ای که در حال حاضر در آن مدل های به روز فیات پانصد تولید می شود.

 

 

مشخصات خودرو جیپ واگونییر

جیپ واگونییر

جیپ واگونییر/ گرند واگونییر، Jeep Wagoneer/Grand Wagoneer، سالیان عرضه: 1963 تا 1991 معادل با بیست و هشت سال
خودروی جیپ مدل واگونییر توانست مفهوم لوکس بودن در خودرو های اس یو وی را به مرحله جدیدی وارد کند. بیش از هر چیز دیگری، این مدل جدید به این خاطر برای برند جیپ حائز اهیمت بود که هیچ کدام از وسایل و ادوات مورد استفاده در مدل سی جی، در آن به کار بسته نشدند؛ سی جی همان مدل پیشرفته تری است که از روی مدل های ابتدایی ویلیز ساخته شده در دوران جنگ جهانی دوم ساخته شده بود. طراحی فضای داخلی به خوبی انجام شده بود و اطاقک داخل خودرو به حدی جادار بود که یک خانواده پر جمعیت به سادگی در آن جای می گرفتند و علاوه بر این، از لحاظ فنی هم فوق العاده بود و به بهترین شکل ممکن می شد از تمامی امکانات فنی آن بهره گرفت.

این مدل خودروی جیپ نیز، تقریبا روندی همانند رنجرور داشت و به مرور که فرایند ساخت و عرضه آن به بازار ادامه پیدا می کرد، فروش اش بیشتر و بیشتر شد (بعد ها نام آن به گرند واگونییر تغییر پیدا کرد). سازندگان شرکت خودرو سازی جیپ در سال های بعد از عرضه اولیه واگونییر، بیش از هر چیز دیگری تلاش خود را معطوف به این مسئله کردند که صدا و لرزش داخل اطاقک خودرو کاهش پیدا کند و کمتر احساس رانندگی با یک کامیون کوچک به راننده دست دهد. در نهایت در سال 1991 بود که مدل گرند چروکی به عنوان جایگزینی برای گرند واگونییر معرفی شد و ساخت و عرضه آن به بازار به طور کلی متوقف شد.

این مقاله ادامه دارد...

نظرات

در ادامه بخوانید...

تصادف رانندگی از دوربین داخل خودرو

در

صحنه های تصادف واقعی توسط دوربین داخل خودرو یا تقاطع ضبط شده است. بی دقتی و عدم توجه به جلو بیشترین عامل تصادف رانندگی است.

 

 

این تصاویر واقعی هستند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

وانت 207 - عکس داخل خودرو

در

شایعاتی از تولید وانت جدید توسط ایران خودرو در فضای مجازی درحال پخش است. تصاویر از نسخه وانت 207 پخش شده و در توضیحات آن آمده که ایران خودرو 207 را وانت کرده است. این شایعات حقیقت ندارد و خودرو ای که در تصویر می بینید پژو هوگار (Hoggar) است.

پژو هوگار در آمریکای جنوبی و کشور آرژانتین تولید شده است و هم اکنون نیز در برزیل تولید و استفاده می شود. 

پژو هوگار از موتور 1.4 و 1.6 لیتری بهره می برد. اطلاعات زیادی در مورد این خودرو در دسترس نیست. از تصاویر داخل خودرو مشخص است که خبری از دنده اتومات، تهویه اتوماتیک و حتی آینه های برقی نیست!

به هر حال درصورت تولید و فروش این خودرو در کشور، دیدن وانتی ضایعاتی با پژو 207 جالب خواهد بود.

نظرات

در ادامه بخوانید...

پیش فروش ایران خودرو به مناسبت دهه فجر بهمن 97

در

شرایط جدید پیش فروش خودرو شرکت ایران خودرو ویژه دهه فجر به شرح زیر اعلام شد،

 

 

موعد تحویل

 

پیش پرداخت

رنگهاي قابل عرضه

کد خودرو

شرح خودرو

گروه خودرو

اردیبهشت 99

اسفند 98

بهمن 98

دي 98

 

 

 

 

 

-

93281

93280

93279

206,500,000

سفید

164

وانت آریسان دوگانه سوز

وانت

93285

93284

93283

93282

251,000,000

سفید، نقره اي متالیک، مشکی متالیک، خاکستري متال

220

پژو 405 بنزینی (SLX) با موتور 16 سوپاپ 5(TU) و ترمز ضدقفل و ایموبیلایزر و کیسه هواي راننده و سرنشین و یورو4 بهینه

پژو 405

-

93286

-

-

234,500,000

نقره اي متالیک، مشکی متالیک، خاکستري متال

256

پژو 405 (GLX) با ترمز ضدقفل و ایموبیلایزر و کیسه هواي راننده و سرنشین و یورو4

-

93289

93288

93287

239,500,000

سفید، مشکی متالیک، خاکستري متال، آبی کبود،  آبی رویال

293

سمند ال ایکس بنزینی و کیسه هواي راننده و سرنشین  و رینگ فولادي و یورو4

سمند

-

93292

93291

93290

262,500,000

291

سمند ال ایکس EF7 پایه گازسوز و کیسه هواي راننده و سرنشین  و رینگ فولادي و یورو4

-

93293

-

-

247,500,000

سفید، نقره اي متالیک، خاکستري متالیک، مشکی متالیک، قرمز دوپوششه، آبی کاسپین، گیلاسی

260

پژو 206 تیپ 2 هاچ بک با ترمز ضدقفل و کیسه هواي راننده و سرنشین و سنسور دنده عقب و یورو4 بهینه

 پژو 206

-

93294

-

-

299,500,000

268

پژو 206 تیپ 5 با کیسه هواي راننده و سرنشین و سنسور دنده عقب و

تهویه اتوماتیک و آینه جانبی و شیشه بالابر عقب برقی و یورو4 بهینه

-

93297

93296

93295

370,000,000

سفید، نقره اي متالیک، خاکستري متالیک، مشکی متالیک، قرمز دوپوششه، آبی کاسپین

600

پژو i207 دنده دستی با کیسه هواي راننده و سرنشین و رینگ فولادي و یورو4

 پژو 207

-

93300

93299

93298

291,500,000

سفید، نقره اي متالیک، خاکستري متالیک، مشکی متالیک، آبی رویال

282

پژو پارس سال بنزینی با ترمز ضدقفل و ایموبیلایزر و کیسه هواي راننده و سرنشین و غربیلک فرمان طرح جدید و یورو4

پژو پارس

-

93303

93302

93301

305,500,000

285

پژو پارس LX با موتور 16سوپاپ 5(TU) با ترمز ضدقفل و کیسه هواي راننده و سرنشین و رینگ فولادي و یورو4 بهینه

93304

-

-

-

745,000,000

سفید، نقره اي متالیک، خاکستري متالیک، مشکی متالیک، ذغالی متالیک، قهوه اي اسپرسو

521

5S توربو دنده اتوماتیک با کیسه هواي راننده و سرنشین، جانبی و پرده اي، تریم تیره و یورو5

هایما

93305

-

-

-

860,000,000

518

7S توربو دنده اتوماتیک با کیسه هواي راننده و سرنشین و جانبی و تریم تیره و یورو5

-

93306

-

-

355,000,000

سفید، نقره اي متالیک، خاکستري متالیک، مشکی متالیک، آبی کبود

701

دنا با کیسه هواي راننده و سرنشین و یورو4

دنا

 

سود مشارکت 16.5% تا 18% است که متناسب با محصولات مختلف متفاوت است. در برخی موارد سود مشارکت و یا جریمه تاخیری نیز وجود ندارد. 

 

نکات خیلی مهم در پیش فروش ایران خودرو، حتما قبل از خرید دقت کنید.

 • موعد تحویل حداقل دی 98 است.
 • قیمت نهایی در زمان تحویل مشخص می شود.
 • پیش فروش مخصوص افرادی است که طی 18 ماه قبل از ایران خودرو خرید نکرده اند
 • پیش فروش ایران خودرو مخصوص افراد حقیقی است.

قیمت نهایی خودرو در این شرایط، در زمان تحویل تعیین خواهد شد.

 

بروزرسانی شده، 16 بهمن

پایان طرح 30 بهمن در نظر گرفته شده بود ولی در بخش نامه جدید، زمان پایان طرح تا پایان محصولات تمدید شد، احتمالا بخاطر شرایط خاص این طرح استقبال کافی صورت نگرفته و فروش طبق پیش بینی ها نبوده است، تمدید در زمانی اعلام شده که نصف بیشتر زمان طرح پیش فروش هنوز باقی است.

 

 

 

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

آموزش رانندگی: رانندگی تدافعی

در

بهترین تعریف برای رانندگی تدافعی به صورت خلاصه در زیر آمده است، اگر به توضیحات بیشتری نیاز بود مقاله را ادامه دهید ولی به نظر همین 6 کلمه گویای مطلب است.

رانندگی برای نجات جان، پول و زمان

 

 

رانندگی تدافعی چیست؟

طبق تعریف بالا شما برای نجات جان، مال و زمان خود سعی می کنید اشتباهات دیگران را جبران کنید. یعنی چی؟ 

مثلا در هنگامی که فردی به اشتباه از فرعی داخل اصلی میپیچد و حق تقدم را رعایت نمی کند شما در شرایط قرار داشته باشید که به راحتی بتوانید خودرو را کنترل کنید و از بروز تصادف جلوگیری کنید. درصورتی که حق با شماست و اگر با خودرو مقصر برخورد کنید ایشان باید کلا خسارت شما را جبران کنند و احتمالا توسط پلیس نیز جریمه خواهند شد.

ولی، شما برای حفظ وقت ارزشمندتان سعی می کنید با ایشان تصادف نکنید. به همین راحتی رانندگی تدافعی می کنید.

شخصی که به صورت تدافعی رانندگی می کند معمولا پا را از رعایت قوانین فراتر گذاشته و نکات بیشتری نسبت به راننده معمولی را رعایت می کند. در ادامه موارد زیادی از این نوع رانندگی را توضیح می دهیم.

 

چگونه تدافعی رانندگی کنیم؟

 • از سلامت خودرو مطمئن شوید. بازدید های دوره ای را انجام دهید، مطمئن شوید سیستم ترمز به خوبی عمل می کند. مخصوصا در سفرهای بین شهری
 • از سلامت سیستم برقی خودرو مطمئن شوید، بسیاری از تصادفات بدلیل عدم کارایی چراغ های ترمز عقب هستند. راننده پشت سر باید متوجه ترمز گرفتن شما بشود.
 • شما باید کلیه قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید. مثلا در مکان هایی که از قبل هشدار پیچ خطرناک یا منطقه حادثه خیز اعلام شده سرعت را کاهش داده و آماده باشید.
 • از شتاب گیری، تغییر مسیر ناگهانی، استفاده از تلفن همراه، خوردن و آشامیدن هنگام رانندگی، صحبت بیجا با مسافران، شمردن پول، استفاده بی مورد از مسیریاب برای چت کردن با رانندگان دیگر و ... خودداری کنید.
 • همیشه کمتر از سرعت مطمئنه رانندگی کنید، سرعت مطمئنه عدد خاصی ندارد که مثلا بگوییم 90 کیلومتر در ساعت، سرعت مطمئنه سرعتی است که راننده می تواند خودرو را در فاصله مناسبی مهار و متوقف کند. 
 • فاصله طولی را دقیقا رعایت کنید. مطمئن شوید خودرو پشت سر نیز فاصله طولی مناسبی با شما دارد. اگر متوجه عدم رعایت فاصله خودرو پشت سر شدید موارد مربوطه را برای حل کردن مشکل انجام دهید. در ادامه توضیح داده شده است.
 • بین خطوط رانندگی کنید، در هر شرایطی فاصله 1 متری از خودرو سبک و 2 متر از خودرو سنگین داشته باشید.
 • پیش بینی کنید، مثلا اگر فاصله شما تا چراغ تقاطع 100 متر است از قبل سرعت را کاهش دهید.
 • ترمز ناگهانی نزنید، پیش بینی کنید تا مجبور نشوید ترمز ناگهانی بزنید، همیشه احتمال عدم رعایت فاصله توسط خودرو پشت سر شما وجود دارد.
 • اگر به هر دلیل مثلا ترافیک در آزادراه یا جاده مجبور به کاهش ناگهانی سرعت یا توقف شدید حتما فلاشر بزنید، هر راننده ای با دیدن فلاشر به صورت ناخوداگاه ترمز می گیرد. استفاده دیگر فلاشر غیر از عروسی در این موقعیت است.
 • اگر به هر دلیل خودرو شما خراب شد و مجبور به توقف در کنار مسیر شدید تا حد امکان از راه خارج شوید. متناسب با میزان روشنایی هوا و وضعیت دید جاده حتما از فاصله کافی علائم خطر را نصب کنید. برخورد با خودرو ساکن در جاده یکی از مرگبارترین نوع تصادفات است.

 

عدم رعایت فاصله طولی توسط خودرو پشت سر

اگر خودرو پشت سر فاصله طولی را رعایت نمی کند، فاصله طولی برای هر 60 کیلومتر به اندازه طول خودرو یا 4 متر است. موارد زیر را به انتخاب خود انجام دهید.

 • ساده ترین راه با زدن راهنما به ایشان راه بدهید تا عبور کند.
 • اگر امکان کنار رفتن نداشتید با زدن فلاشر به ایشان اخطار دهید.
 • اگر وضعیت تغییر نکرد کمی پدال ترمز را فشار دهید تا چراغ های ترمز روشن شوند. راننده پشت سر به بدلیل نداشتن فاصله کافی سریعا ترمز می گیرید تا با شما برخورد نکند. شما بلافاصله شتابگیری کنید و فاصله را بیشتر کنید. چند لحظه صبر کنید تا دوباره به شما برسد، دوباره اینکار را تکرار کنید. معمولا بعد از چند بار متوجه اشتباه خود می شود.

کارهایی که نباید انجام دهید.

 • به هیچ وجه ترمز ناگهانی نزنید، وقتی فاصله خودرو با شما کم است مطمئنا با شما برخورد می کند. ایشان مقصر است و چون با عقب خودرو شما برخورد می کند خسارت زیادی خواهد دید. 
 • اگر متوجه خطر در جلوتر شدید و راهی جز ترمز و توقف نداشتید حتما فلاشر بزنید تا متوجه شود.

 

 

خطرناکترین و مرگبارترین تصادفات

 • تصادف در مسیر مخالف، انحراف به چپ، سبقت غیر مجاز مخصوصا با سرعت غیر مجاز، تصادف شاخ به شاخ، در این نوع تصادف که معمولا در جاده های دوطرفه اتفاق می افتد معمولا هر دو خودرو با سرعت 70 تا 120 کیلومتر با هم برخورد می کنند. وقتی با سرعت 120 کیلومتر به خودروی با سرعت 70 کیلومتر می زنید مانند تصادف با سرعت 190 کیلومتر با دیوار است. مطمئن باشید در این تصادف زنده نخواهید ماند.
 • تصادف با خودرو ساکن در کنار جاده، این تصادف ممکن است در آزادراه، جاده یک طرفه و حتی خیابان هم اتفاق بیفتد. شما به سرعت به خودروی ساکنی می زنید، معمولا بیشتر مصدومیت به شاگرد وارد می شود.
 • رانندگی در خواب و رانندگی در مستی، معمولا چون کنترل ندارید ممکن است خودرو را چپ کنید یا با علائم کنار جاده مانند تیر های بتنی برخورد کنید که به شدت خطرناک و مرگبار است.
 • ترکیدن لاستیک های خودرو، از زمانی که لاستیک ها تیوبلس شدند احتمال ترکیدن لاستیک به شدت کاهش پیدا کرد ولی همچنان این خطر وجود دارد. بهتر است همیشه وضعیت لاستیک ها بررسی کنید تا دچار حادثه نشوید. دقت کنید بهترین لاستیک ها هم برای حداکثر سرعت خاصی طراحی شدند. هیچ کدام از لاستیک هایی که در بازار به فروش می رسند برای سرعت بالای 180 کیلومتر طراحی نشدند. رانندگی با سرعت بالا حتی برای چند دقیقه می تواند بشدت خطر ترکیدن لاستیک را افزایش دهد.

 

جاده های خطرناک

برخی مسیرها خطرناک تر از مسیر های دیگر هستند، بهتر است موارد زیر را قبل از انتخاب مسیر بدانیم

 • جاده دوطرفه خطرناک تر از جاده یک طرفه است.
 • جاده های کوهستانی بدلیل وجود دره در یک سمت جاده خطرناک است. با یک تصادف ساده ممکن است کنترل خودرو را از دست بدهید و به دره پرتاب شوید.
 • جاده برف گیر، حتی با داشتن تجهیزات کافی عبور از جاده برفی سخت و خطرناک است.
 • جاده مه گیر، برخی جاده ها مانند فیروزکوه در بیشتر روزهای سال دارای مه متوسط تا شدید است که رانندگی در این مسیرها را خطرناک می کند.
 • جاده سیل گیر، برخی جاده ها در نزدیکی رودخانه قرار دارند و در برخی فصول سال خطر سیل وجود دارد.
 • ریزش کوه، در برخی جاده ها مانند چالوس امکان ریزش سنگ از کوه وجود دارد.
 • جاده دارای ترافیک، همیشه خطر تصادفات در مسیرهای پرترافیک بیشتر است. توقف های ناگهانی مخصوصا در تاریکی شب عامل اینگونه تصادفات است.
 • جاده مخصوص حرکت خودروهای سنگین، جاده قدیم و جاده مخصوص کرج برای حرکت خودروهای سنگین طراحی شده است. بهتر است تا حد امکان از مسیرها تردد نکنید.

 

 

 

 

نظرات

در ادامه بخوانید...