آموزش رانندگی: مقدمه

در این مقاله به مقدمه آموزش رانندگی می پردازیم، در این مقاله فرض بر این است که شما گواهینامه ندارید و می خواهید با رانندگی و مراحل گرفتن گواهینامه آشنا شوید.

 

در تعریف رانندگی آمده است، توانایی کنترل وسیله نقلیه موتوری مانند خودرو، موتورسیکلت، کامیون و ... را رانندگی می گویند. برای رانندگی به توانایی جسمانی و روانی کافی نیاز دارید

 

همه ما افرادی را در خانواده و دوستان داریم که رانندگی میکنند. متاسفانه بیشتر افراد مدعی هستند که دیگران رانندگی بلد نیستند و خودشان از همه بهتر رانندگی می کنند. آیا معیاری برای رانندگی بهتر وجود دارد؟

در پاسخ به "آیا معیاری برای رانندگی بهتر وجود دارد؟"، بله، این معیار رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی است، اگر شخصی بتواند تمام قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کند راننده خوبی است و می تواند مدعی این امر باشد.

هیچ وقت فراموش نکنید شما در خیابان های شهر رانندگی می کنید، جایی که هر لحظه ممکن است با عابران پیاده، کودکان و انواع و اقسام موانع روبرو شوید. شما مایکل شوماخر در پیست مسابقه نیستید، حتی خود مایکل شوماخر هم در لیست بهترین رانندگان جهان نفر سوم است.

اگر هنوز این مسئله برای شما حل شده نیست، همین جا دست نگه دارید، رانندگی خطرناک است، با یک اشتباه ساده به خود یا دیگران آسیب می رسانید، همیشه گزینه دیگری مثل اتوبوس، هواپیما، قطار، اسنپ وجود دارد. اگر تصمیم گرفتید رانندگی کنید درست رانندگی کنید.

در بالا گفتیم که رانندگی به توانایی جسمی و ذهنی نیاز دارد حالا این موارد را بررسی می کنیم.

 

توانایی جسمی رانندگی

راننده باید توانایی فیزیکی برای کنترل وسیله نقلیه در مسیر صحیح، شتابگیری و کاهش شتاب را داشته باشد.

 • راننده باید توانایی کنترل دست و پاهای خود را داشته باشد.
 • راننده باید تمام مدت شرایط محیط را در نظر داشته باشد پس باید دید خوبی داشته باشد.
 • راننده باید توانایی شنوایی کافی داشته باشد.
 • راننده باید قدرت کافی برای کنترل وسیله نقلیه را داشته باشد.

به همین دلایل باید قبل از آزمون رانندگی توسط پزشک معتمد راهنمایی و رانندگی چک شوید. پزشک تمامی موارد بالا یک به یک بررسی و در برگه مربوطه گزارش می دهد. اگر چشم شما ضعیف است باید از عینک مناسب در هنگام رانندگی استفاده کنید، این جزو قانون است و در گواهینامه شما ذکر می شود. اگر عینکی هستید اجازه رانندگی با عینک را دارید.

 

توانایی ذهنی رانندگی

دوری از خطر و تصمیم گیری صحیح به شرایط ذهنی راننده بستگی دارد.

 • گرفتن تصمیم صحیح و به موقع
 • توانایی پیش بینی شرایط خطرناک
 • کنترل ترمز
 • کنترل صحیح خودرو
 • درک صحیح دینامیک خودرو

 

گرفتن تصمیم صحیح و به موقع

شما باید مطابق قوانین راهنمایی و رانندگی که قبلا آموزش دیده اید در شرایطی که حق عبور دارید برخورد کنید، مثلا درهنگام قرمز بودن چراغ باید توقف کنید و این توقف را باید در زمان صحیح انجام دهید. زمان صحیح پشت خط مشخص شده برای عبور پیاده است. اگر تصمیم درست را در زمان نادرست بگیرید و وسط تقاطع توقف کنید علاوه بر اختلال در حرکت خودروها در مسیر دیگر جریمه نیز خواهید شد.

 

توانایی پیش بینی شرایط خطرناک

رانندگی یعنی پیش بینی شرایط، ممکن است شرایط خطرناک باشند یا یک چراغ زرد ساده باشد. مطمئنا بعد از چراغ زرد بلافاصه قرمز می شود. اگر شما تصمیم درستی نگیرید صحنه بعدی ممکن است واقعا ناگوار و دردناک باشد. اگر در هنگام سبقت، پیش بینی اشتباهی از فاصله خودرو روبرو داشته باشید احتمالا ادامه آن روز را نخواهید دید.

 

کنترل ترمز

ترمز گرفتن برعکس شتاب گیری که پدال را تا ته فشار میدهید نیاز به مهارت دارد و ممکن است باعث انحراف و از دست رفتن کنترل خودرو تصادف با اشیا یا عابران پیاده شود.

 

کنترل صحیح خودرو

راننده باید از نظر ذهنی آماده برخورد با شرایط غیرقابل پیش بینی را نیز داشته باشد، مثلا ممکن است عابری ناخواسته جلوی خودرو بپرد یا حتی راننده دیگری ناگهان تغییر مسیر دهد. هیچ تضمینی وجود ندارد که رانندگان دیگر قوانین را رعایت کنند یا حتی رانندگی بلد باشند، هیچ وقت به امید دیگران رانندگی نکنید!

 

درک صحیح دینامیک خودرو

دینامیک خودرو، کلمه سختی به نظر می رسد، راننده باید آشنایی کافی با نحوه حرکت خودرو داشته باشد، کنترل خودرو در پیچ به همین دینامیک خودرو مربوط است، کنترل خودرو در شرایط بارانی یا برفی یا در جاده خاکی هیچ شباهتی با آسفالت ندارد.

 

امنیت

مهمترین نکته در هنگام رانندگی داشتن امنیت است، موارد زیر بسیار خطرناک است.

 • پیامک زدن در هنگام رانندگی
 • سرعت
 • رانندگی در مستی یا تاثیر مواد
 • رانندگی در هنگام حواس پرتی یا پریشانی
 • خواب آلودگی
 • مسابقه خیابانی

 

گواهینامه

داشتن گواهینامه یعنی شما از نظر قانون توانایی رانندگی با وسیله نقلیه مشخص شده را دارید. در ایران گواهینامه در پایان دوره آموزش تئوری و عملی با گرفتن آزمون کتبی و عملی (معروف به تو شهری) صادر می شود. اولین گواهینامه قابل اخذ بعد از این آزمون، گواهینامه پایه 3 است. با داشتن گواهینامه پایه 3 میتوانید حداکثر مجموع وزن و ظرفیت بار ۳/۵ تن یا حمل حداکثر ۹ نفر سرنشین با راننده بجز وسایل نقلیه خدمات عمومی (وانت نیسان با پلاک شخصی و ون) را برانید.

شرایط خاصی برای افراد با گواهینامه پایه 3 در سال اول رانندگی وجود دارد.

 • ممنوعیت خروج از شهر
 • ممنوعیت رانندگی در ساعات شب (12 تا 5 صبح)
 • ممنوعیت حمل مسافر
 • همراه داشتن راننده
 • نصب علائم در پشت و جلوی خودرو (به تازگی به شرایط بالا اضافه شده)

تمامی موارد بالا خطرناک است و باید توسط راننده تازه کار رعایت شود. صرف قبولی در آزمون دلیل برای مهارت کافی در رانندگی نیست. شما باید حداقل یکسال کامل رانندگی کنید.

برخی افراد بخاطر وجود شرایط فوق یکسال رانندگی نمی کنند و بعد از یکسال بدون داشتن مهارت کافی وارد جاده شده و خود را به کشتن می دهند. لطفا این موارد را جدی بگیرید. شما در یک سال باید حداقل 10.000 کیلومتر رانندگی کرده باشید تا حدودی مهارت پیدا کنید.

 

تصادف

همیشه برای تصادف آماده باشید، آمادگی برای تصادف دو بخش اصلی روانی و فیزیکی دارد.

برای حفظ جان خود کمربند ایمنی را ببندید، فرقی نمی کند در شهر یا جاده یا حتی رمپ پارکینگ هستید، خودروی درحال حرکت خطرناک است. همیشه از بیمه بودن وسیله نقلیه مطمئن شوید، اگر خودروی شما بیمه ندارد، در اولین فرصت جهت اخذ بیمه نامه اقدام کنید، در این فاصله از خودرو استفاده نکنید.

ساده ترین تصادفات از نظر روحی در افراد تازه کار تاثیر می گذارد پس آماده باشید. تصادف های شهری هر روز اتفاق می افتد، یه لحظه حواس پرتی کافی است تا راننده ای دیر ترمز کرده و از پشت با خودرو شما برخورد کند. اگر تصادف کردید باید با 110 تماس بگیرید. پلیس مابقی کارها را انجام می دهد. خیلی مهم است که راه بندان نکنید، اگر تصادف منجر به جرح یا کشته شدن شخصی نشد حتما وسایل نقلیه را به کنار مسیر هدایت کنید. درهنگام تصادفات جرحی به هیچ وجه نباید خودرو را حرکت دهید. این قانون است.

 

تا اینجا با برخی موارد ابتدایی رانندگی آشنا شدید، مقالات بیشتر را در ادامه بخوانید.

آموزش رانندگی: گواهینامه رانندگی پایه ۳

 

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید