خار شیر یا سیلیمارین چیست؟

در

گیاه دارویی خار شیر،  خارمریم یا سیلیمارین یک گیاه گلدار مربوط به گل آفتابگردان و از خانواده ابروسیا است. بومی کشورهای مدیترانه است. برخی از افراد نیز آن را خار مریم و خار مقدس می نامند.

خار شیر برای چه مواردی استفاده می شود؟

خار شیر  این مشکلات کبدی شامل سیروز، یرقان، هپاتیت، و اختلالات کیسه صفرا می باشند.
برخی ادعا می کنند که خار شیر همچنین ممکن است:
• با کاهش سطح کلسترول، مزایای قلبی را ارائه دهد
• به دیابت در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و سیروز کمک کند

آیا خار شیر موثر است؟

سیلیمارین ماده اصلی فعال در خار شیر است. سیلیمارین هم ضد التهابی و هم آنتی اکسیدانی است. معلوم نیست چه مزایایی، در صورت وجود، این ماده ممکن است در بدن داشته باشد.

آیا خار شیر برای کبد خوب است؟

در این نقطه، داده های علمی کافی برای گفتن اینکه آیا خار شیر می تواند به مشکلات کبدی کمک کند یا نه، وجود ندارد. بعضی از تحقیقات اولیه نشان می دهند که خار شیر ممکن است به افراد با بیماری کبدی مربوط به مشروبات الکلی کمک کند. مطالعات دیگر هیچ بهبودی در عملکرد کبد در این گروه از مردم را نشان نمی دهند.
برخی مطالعات نیز نشان می دهند که خار شیر،  خارمریم یا سیلیمارین ممکن است سودی برای افرادی که کبدشان توسط سموم صنعتی مانند تولوئن و زایلن آسیب دیده را ارائه دهد.
اطلاعات بیشتری لازم است قبل از اینکه پزشکان بتوانند بگویند خار شیر در واقع به نفع کبد است.

آیا خار شیر می تواند به افراد مبتلا به دیابت کمک کند؟

تحقیقات پزشکی نشان می دهد که خار شیر، همراه با درمان های سنتی، می تواند دیابت را بهبود بخشد. انجام مطالعات، کاهش سطح قند خون و بهبود کلسترول در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را نشان داده اند.
محققان همچنین دریافته اند که خار شیر مقاومت به انسولین - مشخصه کلیدی دیابت نوع 2 - را بهبود بخشیده است.
دیابت یک بیماری جدی است. قبل از مصرف هر گونه مکملی، با دکتر خود مشورت کنید. چون ممکن است با داروی شما تداخل داشته باشد.

آیا خار شیر برای قلب خوب است؟

با کاهش سطوح کلسترول LDL "بد"، خار شیر ممکن است به کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی کمک کند. با این حال، پژوهشهای مربوط به مزایای قلبی احتمالی تنها در افراد مبتلا به دیابت انجام شده اند. افراد مبتلا به دیابت اغلب کلسترول بالایی دارند. معلوم نیست که آیا خار شیر ممکن است اثرات مشابه در افراد دیگر داشته باشد یا خیر.

چگونه خار شیر را مصرف می کنید؟

خار شیر می تواند به صورت خوراکی در مکمل ها یا در چای مصرف شود. خار شیر می تواند با گیاهان دیگر ترکیب شود.

آیا خار شیر دارای عوارض جانبی است؟

معمولا، خار شیر،  خارمریم یا سیلیمارین باعث تعداد کمی، اگر باشد، عوارض جانبی جدی است. مطالعات نشان می دهد که زمانی که به مدت 41 ماه مصرف شود، بی خطر است.
خار شیر ممکن است باعث اسهال شود. خیلی به ندرت، ممکن است باعث تهوع، نفخ، گاز، و ناراحتی معده شود.
زنانی که شیرده و یا باردار هستند باید از استفاده از خار شیر، اجتناب کنند.
اگر شما به ابروسیا حساسیت دارید، نیز باید از خار شیر اجتناب کنید. خار شیر ممکن است باعث بثورات (دانه های روی پوست) و یا منجر به واکنش آلرژیک شدید شود.
از آنجا که خار شیر ممکن است اثرات استروژن را تقلید کند، برخی از زنان باید از این گیاه اجتناب کنند. این شامل زنانی است که به تومورهای فیبروئید یا اندومتریوز مبتلا هستند. علاوه بر این، زنان دارای سرطان سینه، رحم و تخمدان نباید خار شیر مصرف کنند.
همیشه درباره هر مکملی که مصرف می کنید، با دکتر خود مشورت کنید. خار شیر ممکن است با داروهای خاص در تعامل باشد. .........ادامه دارد.......... (سیارک)

نظرات

در ادامه بخوانید...

محققان اتریشی گیاهی را کشف کرده اند که به مبارزه با هپاتیت C کمک می کند

در
خار شیر خار مریم سیلیمارین
شیره خار شیر به مبارزه با هپاتیت C کمک می کند
دانشمندان در مورد خار شیر ، خار مریم یا سیلیمارین گفتند که می تواند در درمان هپاتیت سی، Hepatitis C کمک کند.
 
محققان اتریشی یک گیاه را کشف کرده اند که به مبارزه با هپاتیت C  کمک می کند. به نظر می رسد گیاه معمولی دارای خواص مفید یا، همانطور که اغلب نامیده می شود، خواص دارویی است. نتایج تحقیق در یکی از پورتال های علمی اروپا منتشر شده است.
 
دانشمندان دانشگاه وین دریافتند که، ماده فعال آن سیلیبینین، قادر به مقاومت در برابر ویروس های مختلف می باشد و می تواند برای درمان Hepatitis C استفاده شود. در همان زمان، همانطور که محققان یادآوری می کنند، این ویژگی مفید به طور تصادفی کشف شد. در ابتدا، کارشناسان علاقه مند به خواص آنتی اکسیدانی سیلیبینین بودند، اما در فرایند تحقیق، داده های جدید کشف شد و معلوم شد که خار شیر یک اثر ضد ویروسی قوی دارد.
 
با این حال، دانشمندان بر این تأکید می کنند که خار شیر نباید به عنوان گزینه اصلی درمان هپاتیت سی مورد توجه قرار گیرد. این قطعا تاثیر مثبتی در درمان بیماری دارد، اما می تواند به عنوان یک افزودنی به درمان استاندارد برای سرعت بخشیدن به بهبودی مورد استفاده قرار گیرد.
 
توجه داشته باشید که خار شیر در سراسر جهان، از جمله در ایران رشد می کند. خار مریم یک گیاه سرسخت است که می تواند به ارتفاع یک و نیم متر برسد. علیرغم این واقعیت که در این کشور این گیاه به عنوان یک علف هرز بسیار تهاجمی در نظر گرفته شده است، مردم از آن به مدت طولانی در طب سنتی استفاده می کرده اند. اعتقاد بر این است که خار شیر به درمان بیماری های کبد و کیسه صفرا کمک می کند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

چریش (Neem)

در

چریش

 

در قرن 21 ميليون ها دلار در زمينه مبارزه با آفات و بیماری ها برای حل مشكلات جهاني سرمايه ‌گذاری می شود , به ويژه در زمينه ساخت وتوسعه تجاری آفت‌كش‌‌ها بنابر این توجه جها نيان در آینده به اين درخت معجزه‌آسا با توان تجاری بالا بیشتر معطوف شده است .

 

neem چیست

دربرخی از منابع مذهبی و تاريخی هند باستان، برای مثال, Agni-puranam(300 تا 750 قبل از ميلاد) به خواص درمانی اين گياه دارویی برای درمان جذام و نیز در padma-puranam به خواص طول عمر انسان اشاره کرده اند. در ريگ ودا Rigveda از درخت چریش Neem به عنوان عامل كنترل آفات آورده شده است . نام اين درخت در سانسكريت Sarvaroganivarini و Arishta مي‌باشد كه معنا و مفهوم آن "تسكين دهنده و يا التيام بخش هر نوع بیماری می باشد“. درخت Neem "Kalpavriksh" يا درخت برآورنده حاجات و آرزوها ناميده می شود. در محوطه بیشتر معابد و بناهای مذهبی هند حداقل یک درخت Neem یا   چریش به فارسی   دیده می شود.

چریش چیست

معنی neem به فارسی (چریش) است که البته با گیاه چریش یا سبزی چریش متفاوت است.

چریش (Neem) درختی هميشه سبز به ارتفاع 15 الي 20 متر كه گاهي به 40 مترنیز مي‌رسد. شبيه درخت بلوط ,  عمر درخت چریش حدود 100 تا 150 سال و دارای گلها خوشه‌اي است که در هر خوشه 150 تا 250 گل می روید. طول  هر برگ حدود 20 تا 40 سانتيمتر است . گلها سفيد تا زرد كم رنگ و دو جنسی.

 

درخت چریش (Neem) از سال چهارم و پنجم به گل مي‌نشیند و تا پس از صد سالگی گل می دهد. گلهای اين درخت معطّر و عطری شبيه  بوی عسل می دهند، بنابراین درختی شهدزا  می باشد و مناسب برای زنبور عسل.ميو‌ه‌ها شبيه زيتون و به طول دو سانتيمتر. رنگ ميوه ها ابتدا سبز و سپس به رنگ سبز متمايل به زرد هستند. در شرايط جنوب هند فصل گل دهی از ژانويه تا می است . فصل رسيدن ميوه‌ها از می تا اگوست می باشد .    

 

چریش         

 

خواص درخت Neem چریش

استفاده از تركيبات بيولوژيك Neem در طب سنتی

خاصيت Anticeptic :برگ درخت چریش. برخي از افراد به منظور جلوگيری از بروز بیماری‌ها برگ اين درخت را در آب خیس کرده  و صبح روز بعد عصاره آنرا می خورند.
استفاده از خمير برگ اين درخت برای درمان بیماری‌های پوستي مانند جرب.
قرار دادن برگ اين درخت در بستر بيماراني كه به بیماری ‌های آبله و سرخك مبتلا شده اند.
جوشانده برگ چریش برای درمان بیماری يرقان و مالاريا نوشیده می شود.
استفاده از برگ درخت چریش برای درمان روماتيسم، بیماری‌های قلبي و تصفيه خون.
مصرف جوشانده برگ درخت برای درمان توبركولوز، ديابت، اسهال و تهوع.
بسياري از روستائيان در فصل شروع بیماری مالاريا برای جلوگيری از ابتلاء  به مالاریا زير درخت چریش میخوابند تا از حمله پشه‌ها در امان بمانند.
در شمال و مركز شبه قاره هند از ساقه‌های نرم اين درخت برای مسواك زدن استفاده می کنند.
برای جلوگيری از حاملگی از پوست درخت به صورت خوراكی استفاده می کنند.
برگ درخت چریش به عنوان چاشنی در غذا کاربرد دارد.

neem oil چیست، روغن چریش به فارسی
روغن مغز دانه درخت چریش به عنوان نوشدارو و پادزهر در مقابل گزش مار و عقرب استفاده می شود.
برای دفع كرم‌های گرد از جوشانده گیاه درخت چریش استفاده می شود.  

 
قوی ترین ضد عفونی کننده، دارای خواص ضد قارچی، ضد التهابی، ضد باکتریایی، قابض، ترمیم کننده زخم، یک داروی بسیار موثر برای درمان طیف وسیعی از بیماری های پوستی، پاکسازی خون، افزایش ایمنی، یک ضد بارداری طبیعی بدون عوارض جانبی، یک داروی قوی مرطوب کننده پوست، سفید کننده پوست، پایه صابون، داروی موثر برای تقویت و ترمیم مو، در برابر ریزش مو، از بین بردن شوره سر و رفع شپش
 
چریش

روغن چریش چیست

روغن چریش به انگلیسی  Neem oil

روغن چریش  از دانه های چریش موجود در میوه درخت که شبیه زیتون است به دست می آید. هر میوه حاوی یک دانه است و درون آن چندین هسته وجود دارد. بهترین روغن با پرس سرد به دست می آید. دانه های میوه چریش حاوی 40 تا 50 درصد روغن چرب هستند. 
 
در حال حاضر، تمام درختان چریش در هند حدود 3.5 میلیون تن هسته در سال تولید می کنند. از این میزان می توان 700 هزار تن روغن تولید کرد در حالی که حداکثر 150 هزار تن تولید می شود، بنابراین هند پتانسیل خوبی برای افزایش تولید روغن چریش دارد. 
 
روغن چریش حاوی بیش از 140 جزء مختلف است و به دلیل دارا بودن بالاترین محتوای آزادیراکتین در آن، حتی نسبت به عصاره پوست و برگ گیاه، خواص درمانی قوی‌تری دارد . 
 
ترکیبات اصلی روغن چریش عبارتند از: اولئیک، پالمیتیک، استئاریک، لینولئیک، اسیدهای آراشیدونیک، مواد تلخ، ترکیبات حاوی گوگرد، آنتی بیوتیک های طبیعی، مس، آلکالوئید مارگوزین، استرول ها، اسیدهای آمینه، ویتامین های E، A و C، لیمونوئیدها نیمبین. ، آزادیراکتین و غیره ...
 
روغن چریش سنگین، چسبناک، تیره، سبز مایل به قهوه ای، طعم تلخی دارد که به آن لیمونوئیدهای موجود در آن می دهد.
 
روغن چریش طبیعی بوی نامطبوعی دارد که یادآور مخلوط سیر و کره بادام زمینی ترش است. این بو توسط اجزای گوگردی به او داده می شود. در این راستا، استفاده از آن عمدتا به تولید صابون محدود می شود، جایی که بوی آن اغلب توسط روغن های دیگر، به عنوان مثال، روغن شمعدانی، یلانگ یلانگ، اسطوخودوس پوشانده می شود. 
 
امروزه روغن چریش در بازار یافت می شود که عطر خوش گل رز یا چوب صندل دارد. با این حال، چنین روغن بی‌رنگ تصفیه‌شده خاصیت درمانی خود را از دست می‌دهد، زیرا این اجزایی هستند که باعث ایجاد این بوی قوی می‌شوند که ویژگی‌های معجزه آسای چریش را تعیین می‌کنند.
 
در شرایط عادی، بدون نظر پزشک، فقط می توان از آن به صورت خارجی استفاده کرد. روغن چریش نباید قبل از بچه دار شدن توسط یک زن یا مرد به صورت داخلی یا خارجی استفاده شود، زیرا این یک روش پیشگیری از بارداری بسیار موثر است. 
 
چریش
 
روغن چریش یک عامل بسیار موثر، قدرتمند و سریع الاثر است که می تواند به معنای واقعی کلمه بلافاصله مشکلاتی را که برای حل آن استفاده می شود برطرف کند. بسیاری از مشکلات به ظاهر غیرقابل حل که مردم سال ها از آن رنج می بردند، بلافاصله با استفاده از چریش برطرف شد. روغن چریش حتی از عصاره برگ، پوست، میوه و گل آن نیز موثرتر است.
  
روغن چریش در موارد زیر استفاده می شود: 
- برای کنترل آفات در باغ
- به عنوان کود
- حشرات را دفع  می کند
- برای حیوانات خانگی و حیوانات مزرعه در مبارزه با انگل های پوستی
- به عنوان یک ضد بارداری موثر
- به عنوان یک دارو در پزشکی (برای استفاده داخلی و خارجی)
- در تولید صابون
- در زیبایی برای رفع مشکلات پوست و مو
- به عنوان روغن روان کننده در صنعت و برای تولید متان استفاده می شود 
 
در چهار مورد اول استفاده از چریش بوی نامطبوع چریش مشکلی ندارد زیرا به محض خشک شدن روغن عملا از بین می رود. برای سمپاشی باغ یا محیط داخلی، روغن اغلب به صورت اسپری های مخصوص تولید می شود که استفاده از آن را راحت می کند. برای حیوانات خانگی در صابون ها، شامپوها و اسپری ها یافت می شود. 
 
 چریش

روغن چریش در پزشکی 

خواص جادویی چریش از زمان های قدیم در آیورودا استفاده می شده است . 
روغن چریش قوی ترین خواص ضد عفونی کننده، ضد باکتری، ضد التهاب، تب بر، ضد درد آنتی اکسیدانی، ضد قارچ، مرطوب کننده، نرم کننده، سفید کننده، قابض، ترمیم کننده زخم ها را دارد. 

کاربردهای دارویی روغن چریش به شرح زیر است: 

- روغن چریش داروی بسیار موثر در برابر طیف وسیعی از بیماری های پوستی، از جمله بسیار جدی (جذام، پسوریازیس، کرم حلقوی، اگزما، کهیر)، بثورات پوستی، آکنه، آبسه، تاول، کورک، عفونت های انگلی 
- تصفیه کننده قوی خون 
- سموم را از بدن دفع می کند، در پاکسازی درمانی و در صورت لزوم کاهش وزن استفاده می شود
 - قوی ترین ضد بارداری طبیعی 
- تب را کاهش می دهد، برای بیماری های التهابی، سرماخوردگی، تب، مالاریا استفاده می شود 
- به درد مفاصل و عضلات، روماتیسم، آرتریت، رگ به رگ شدن کمک می کند 
- به گوش درد کمک می کند 
- برای سردرد استفاده می شود 
- به بیماری های تنفسی و سرفه کمک می کند 
- ضد استفراغ 
- عامل ضد تومور، عامل ضد سرطان 
- در درمان دیابت استفاده می شود، قند خون را کاهش می دهد 
- به بیماری های کبدی، هپاتیت، به عنوان مقوی کبد کمک می کند 
- ایمنی بدن را افزایش می دهد 
چریش

روغن چریش به عنوان یک ضد بارداری طبیعی 

چریش یک ضد بارداری بسیار موثر است. برای این منظور از روغن چریش استفاده می شود. عوارض جانبی منفی ایجاد نمی کند و همچنین از بیماری های منتقل شده در حین مقاربت محافظت می کند. برای کشورهای در حال توسعه، این یک راه حل واقعی برای مسئله کنترل تولد است. ایمن، ارزان و به طور کلی در دسترس است.
تحقیقات در این زمینه از دهه 80 و 90 قرن بیستم آغاز شد و هنوز ادامه دارد، این امکان وجود دارد که در مقیاس جهانی برای این اهداف مورد استفاده قرار گیرد.
روغن چریش می تواند به عنوان یک ضد بارداری برای مردان و زنان استفاده شود.
خانم ها قبل و بعد از رابطه جنسی از آن استفاده می کنند. نتایج کارآزمایی‌های بالینی 100% موثر بوده است. روغن چریش اسپرم را در 20-30 ثانیه خنثی کرد.
همین نتایج در قرن اول قبل از میلاد توسط پزشک هندی چاراکا به تفصیل شرح داده شد. او می نویسد که پشم پنبه آغشته به روغن چریش را به مدت 15 دقیقه قبل از مقاربت وارد واژن می کردند و این کار اسپرم را از بین می برد.
 
تحقیقات جدید این حقایق را تایید کرده و دریافته است که اثر روغن چریش پس از آن 5 ساعت بدون ایجاد هیچ گونه تحریک یا ناراحتی باقی می ماند. علاوه بر این، روغن به عنوان یک اثر روان کننده و ضد باکتری اضافی عمل می کند. تنها نکته منفی بوی نامطبوع روغن است.
 
این خاصیت روغن چریش نه با اثر مستقیم آن بر اسپرم، بلکه با قوی ترین اثر بر روی سیستم ایمنی بدن توضیح داده می شود که به حدی بسیج می شود که اسپرم را خنثی می کند. در این مورد، یک زن می تواند برای مدتی استریل بماند - تا 10-12 ماه، پس از آن بدن بدون هیچ عواقب منفی یا عوارض جانبی به حالت عادی باز می گردد.
روغن چریش که به صورت داخلی مصرف می شود، پس از 10 روز حاملگی را خاتمه می دهد، با چرخه بعدی تمام عملکردها بازسازی می شوند.
در سال 1992 آزمایشی با 20 سرباز متاهل هندی انجام شد. مردان به طور منظم دوز کمی از روغن چریش را در یک کپسول ژلاتین در طول سال مصرف می کردند. در حال حاضر پس از 6 هفته استفاده، همه مردان، 100٪ قادر به لقاح نبودند، پس از مقاربت، حتی یک زن باردار نشد. سربازان هیچ عارضه جانبی، تغییر در قدرت یا میل جنسی را تجربه نکردند. 6 هفته پس از قطع مصرف کپسول، تمام عملکردهای قبلی بازیابی شدند.
 
متعاقباً، مطالعات نشان داده است که عصاره برگ چریش همین خواص را دارد.
کرم های ضد بارداری حاوی چریش در حال حاضر در هند تولید می شود، اما تولید و استفاده از آنها محدود است. برای اینکه بتوان آن را به یک ابزار پیشگیری از بارداری پرکاربرد تبدیل کرد، تحقیقات بسیار جدی‌تر و در مقیاس بزرگ‌تری مورد نیاز است.
 
چریش

روغن چریش در زیبایی 

روغن چریش به طور گسترده ای در زیبایی استفاده می شود. این ترکیبی از تمام ویژگی های مفید آلوئه و روغن درخت چای - مرطوب کننده طبیعی معروف و ضد عفونی کننده طبیعی معروف است. 
 
روغن چریش می تواند بخشی از لوازم آرایشی مختلف باشد - محصولات بهداشتی دهان، کرم های مراقبت از صورت و دست، روغن ها، تونیک ها، لوسیون ها، ژل های شستشو، ماسک ها، محصولات مراقبت از مو - روغن ها، شامپوها، ماسک ها  و ...  با این حال، به دلیل بوی نامطبوع روغن در آرایشی و بهداشتی آیورودا، به طور سنتی با عصاره برگ یا پوست درخت چریش جایگزین می شود. 
 
روغن چریش بیشتر در لوازم آرایشی و بهداشتی دارویی - برای رفع مشکلات پوستی - در کرم ها و پمادهای ضد عفونی کننده، روغن های دارویی، ماسک ها، پاک کننده ها، محصولات ضد ریزش مو، شوره سر، شپش و انواع قارچ ها و انگل ها استفاده می شود. علاوه بر این، روغن چریش، به جای عصاره برگ، در صابون های چریش گنجانده شده است.  
 
- قوی ترین خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی در روغن چریش 
روغن چریش  بیماری های پوستی را با موفقیت درمان می کند - پسوریازیس، اگزما، جذام، کرم حلقوی، بثورات پوستی، آکنه، تومورها، آبسه ها، جوش ها و بسیاری دیگر، خارش، قرمزی، سوزش را تسکین می دهد، خارش، قرمزی، سوزش، موثر برای اگزما، آکنه، روزاسیس، و بیماری های دیگر پوست را عمیقا تمیز می کند، چربی و آلودگی اضافی را از بین می برد، منافذ را باز می کند، فعالیت غدد چربی را تنظیم می کند. محافظت ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی به پوست سالم می دهد.
 
روغن چریش در کرم های ضد عفونی کننده آکنه، آبسه، بثورات، آکنه، اغلب در ترکیب با زردچوبه گنجانده شده است، که در این مورد اثر ضد باکتریایی چریش، پاک کننده های صورت - ژل های شستشو، شیر پاک کننده، ماسک ها و همچنین در کرم های مختلف را افزایش می دهد. به عنوان مثال، کرم های مغذی به عنوان یک جزء ضد عفونی کننده، در ژل های دوش، فوم و نمک های حمام، دهان شویه ها. 
چریش
با افزودن چند قطره روغن خالص با کیفیت بالا به کرم‌ها و سایر محصولات آرایشی، اثر آن‌ها را تقویت و افزایش دهید و اگر روغن چریش را به روغن پایه یا مخلوطی از روغن‌های پایه اضافه کنید، می‌توانید یک محصول آرایشی عالی به دست آورید، نه بدتر از آن. نسبت به کرم های شناخته شده گران قیمت 
 
خواص فوق چریش آن را به یک داروی ضروری برای مراقبت از پوست چرب و مشکل دار و همچنین یک جزء موثر در لوازم آرایشی برای جوانانی که اغلب از آکنه، بثورات پوستی و سایر مشکلات مرتبط با افزایش سن رنج می برند ، تبدیل می کند.
  
- خاصیت ضد قارچی روغن چریش 
روغن چریش به شکل خالص خود را می توان برای درمان قارچ پا و ناخن استفاده کرد، این روغن به طور کامل جایگزین مواد ضد قارچی گران قیمت به خصوص در مراحل اولیه بیماری خواهد شد. رشد قارچ را متوقف می کند و تولید سموم بیماری زا توسط آن را کاهش و متوقف می کند. 
شامل کرم های ضد قارچ، کرم های ضد عفونی کننده پا، روغن و لاک ناخن. 
 
- خاصیت قابض و ترمیم کننده زخم 
 
زخم ها، بریدگی ها، سوختگی ها، زخم ها را بهبود می بخشد، برای درمان زخم هایی که برای مدت طولانی خوب نمی شوند بسیار موثر است. منافذ را کمی سفت می کند، پوست را سفت و شاداب می کند. بخشی از ماسک ها و تونیک های لیفت کننده و تقویت کننده است.
  
- خاصیت آنتی اکسیدانی 
چریش حاوی آنتی اکسیدان ویتامین E است که به دلیل اثرات ضد پیری آن بر روی پوست شناخته شده است. رادیکال های آزاد و سموم را از بین می برد، سلول ها را بازسازی می کند، پوست را تقویت می کند، گردش خون و رنگ چهره را بهبود می بخشد، ظاهر و درخشندگی تازه و سالمی به آن می بخشد. 
- خاصیت مرطوب کنندگی 
پوست را با رطوبت اشباع می کند، چین و چروک ها را صاف می کند، تعادل رطوبت، سفتی و کشسانی پوست را باز می گرداند. خاصیت مرطوب کنندگی روغن همراه با خاصیت پاک کنندگی و ضد عفونی کنندگی آن بسیار مهم است، پس از پاکسازی، پوست هیدراته باقی می ماند و استرس ندارد.
 
مناسب برای مراقبت از پوست خشک و خیلی خشک. 
بخشی از کرم های مرطوب کننده، شیر صورت، پاک کننده های آرایش است. 
 
چریش
- خاصیت تسکین دهنده و نرم کنندگی روغن چریش
پوست خشک، ترک خورده، آسیب دیده را تسکین می دهد، آرامش می بخشد، استرس، سوزش، قرمزی، خارش را کاهش می دهد. ترک ها به خصوص در آرنج و پاشنه و کف پا را بهبود می بخشد. 
 
روغن چریش در محصولات بهداشتی مختلف کودکان - در ضد عفونی کننده، کرم های مرطوب کننده، ژل های شستشوی بدن کودکان گنجانده شده است . 
 
- خاصیت لایه برداری و سفید کنندگی روغن چریش
به دلیل اسیدهایی که دارد خاصیت لایه برداری دارد. لایه برداری و حذف ذرات مرده پوست، باز کردن منافذ مسدود شده، کمی سفید کردن پوست و لکه های تیره. این یک لایه برداری طبیعی موثر اما نسبتاً ملایم است که در بسیاری از اسکراب ها گنجانده شده است. 
 
به درمان زگیل، جذب اسکار و از بین بردن علائم کشش کمک می کند. 
روغن چریش دیواره رگ های خونی را تقویت می کند، بنابراین در درمان روزاسه استفاده می شود. 
روغن چریش برای انواع پوست مناسب است .
محافظت می کند و پوست طبیعی را سالم نگه می دارد و هیچ شانسی برای باکتری ها و میکروب ها باقی نمی گذارد.
ایده آل برای مراقبت از پوست خشک و پیر - آن را با رطوبت، ویتامین ها اشباع می کند و محافظت ضد عفونی می کند.
 
دارویی عالی برای رفع مشکلات پوست چرب - منافذ مسدود شده را پاک می کند، چربی اضافی را از بین می برد، آکنه و جوش های پوستی، آکنه و آبسه را درمان می کند. 
برای ماساژ ، روغن چریش به روغن های گیاهی دیگر به نسبت 1:10 اضافه می شود، برای درمان نواحی دردناک پوست - به نسبت 1: 1، و همچنین می تواند به شکل خالص آن استفاده شود. 
 
پس از مالیدن روغن خالص چریش به پوست، بوی نامطبوع آن برای مدت طولانی باقی می ماند. این در درمان مشکلات جدی بی ربط است، در غیر این صورت می توان آن را به لوسیون ها یا روغن های دیگری که این بو را پنهان می کنند اضافه کرد. 
 
معمولاً استفاده از روغن چریش به صورت خالص روی پوست توصیه نمی شود، به جز نواحی جداگانه آن، اگرچه در صورت استفاده خارجی سمی نیست و عوارض جانبی ایجاد نمی کند. با این وجود، ممکن است یک آلرژی فردی به آن رخ دهد، بنابراین، ابتدا باید روغن را با دقت، در ناحیه کوچکی از پوست استفاده کنید.
 
چریش

صابون روغن چریش 

80 درصد از روغن چریش تولید شده برای تولید صابون استفاده می شود . صابون چریش یک شکل بسیار ساده، راحت و در عین حال موثر برای استفاده از خواص ارزشمند چریش، یک هدیه عالی و یک سعادت واقعی برای پوست است. 
 
ویژگی خاص صابون چریش این است که روغن چریش یک روغن اضافی نیست، بلکه جزء اصلی تشکیل دهنده پایه صابون است. 
صابون چریش باید حداقل 20 درصد روغن چریش داشته باشد. هنجار صابون با کیفیت 30-40٪ محتوای روغن چریش است. اگر محتوای آن زیر 20٪ باشد، این بدان معنا نیست که صابون بد است، اما اثربخشی عمل چریش در چنین صابونی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. 
 
صابون های چریش همچنین می توانند حاوی عصاره برگ چریش و سایر مواد باشند. ترکیب کلاسیک آن با زردچوبه، دومین ضد عفونی کننده مهم آیورودا است. به طور معمول دو سوم یا سه چهارم چریش و یک سوم و یک چهارم زردچوبه در غذاهای مختلف حاوی چریش و زردچوبه استفاده می شود. 
 
هنگام حل مشکلات خاص صابون چریش، لازم است صابون باکیفیت و نه ارزان قیمت را انتخاب کنید، جایی که از روغن چریش سرد فشرده استفاده می شود، یعنی بدون مواد شیمیایی تولید شده است که می تواند در صابون باقی بماند و اثر منفی داشته باشد. 
 
بوی صابون چریش نباید خوشایند باشد ، در هر صورت رایحه پایه چریش را باید به وضوح در آن احساس کرد که اگر درصد روغن چریش را در صابون مشاهده کنید، به راحتی از بین نمی رود. با این حال، بو در این مورد مشکلی ندارد، زیرا پس از استفاده از صابون بلافاصله شسته می شود. 
 
صابون چریش را می توان هر روز برای انواع پوست به عنوان محصولی استفاده کرد که پوست را کاملا تمیز می کند، مرطوب کننده و تسکین می دهد و به ویژه در مورد پوست های چرب محافظت ضد عفونی می کند . خارش، سوزش، قرمزی، پوسته پوسته شدن را از بین می برد، زخم ها و بریدگی ها را التیام می بخشد. 
 
صابون چریش برای صورت، دست ها و بدن و همچنین موها عالی است. 
تاثیر استفاده از صابون از همان اولین استفاده مشهود است و استفاده منظم به تمیزی مداوم پوست و فراموشی قارچ ها و عفونت های احتمالی کمک می کند. 
 
استفاده مداوم از آن برای پوست مشکل دار و آسیب دیده در ترکیب با سایر محصولات حاوی آن و سایر اجزای بسیار موثر ضروری است. 
مزیت استفاده از صابون چریش این است که به عنوان یک وسیله قوی و موثر برای پاکسازی پوست، آن را خشک نمی کند، بلکه آن را نرم و مرطوب می کند و به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی قوی، به طور ایده آل از پوست بسیار خشک، کم آب و خشک مراقبت می کند. پوست خشک. 
 
صابون چریش برای درمان نواحی خاص مانند نواحی صمیمی، زیر بغل، فاصله بین انگشتان پا، پا و پاشنه پا، در طول دوره قاعدگی، با افزایش تعریق، هوای گرم، هوای گرد و غبار و کثیف ایده آل است. 
 
چنین صابونی را می توان هنگام دوش گرفتن قبل و بعد از بازدید از استخر، و همچنین همراه داشتن آن در سفر، در تعطیلات، در هتل، در استراحتگاه استفاده کرد - در برابر قارچ ها محافظت می کند، که به راحتی به دست می آیند. در مکان های عمومی و همچنین از دیگران آلوده می شود. 
 
استفاده از صابون چریش هنگام مراقبت از بیماران برای از بین بردن جوش های پوشک، استفاده از صابون چریش در بخش بیمارستان و استفاده از آن پس از ویزیت خوب است. 
 
این ماده شوینده ای عالی برای شستن یا بازسازی لباس هایی مانند جوراب، لباس زیر، تی شرت زیر بغل و پیراهن است. همچنین می توان از آن به عنوان یکی از ابزارهای درمان لباس افرادی که تحت درمان قارچ پا و ناخن هستند استفاده کرد. صابون های چریش درشت تر و ارزان تر برای این کار مناسب هستند. صابون چریش مخصوص نگهداری از حیوانات تولید می شود. 
 
چریش

روغن چریش برای مراقبت از مو 

روغن چریش یک محصول ایده آل و بسیار موثر نه تنها برای مراقبت از هر نوع مو، بلکه برای درمان و ترمیم خط مو نیز می باشد. خشکی، پوسته پوسته شدن، خارش، انواع بیماری های پوستی و قارچ ها، شوره سر را از بین می برد، اپیدرم سر و فولیکول های مو را بهبود می بخشد. هر کاری که روغن چریش با پوست صورت و بدن انجام می دهد، روی پوست سر نیز اعمال می شود.
 
روغن چریش موهای نازک، نازک و خشک، موهایی که به دلیل رنگ کردن یا تأثیرات منفی خارجی رطوبت خود را از دست داده اند را احیا می کند و از پیری زودرس جلوگیری می کند. موها را تقویت می کند، ظاهر سالم، درخشندگی و ابریشمی آن را باز می گرداند. به خصوص برای موهای نازک، خشک و شکننده و همچنین موهای چرب توصیه می شود . 
 
با این حال، هنگامی که روغن روی موها مالیده می شود، بوی نامطبوع آن کاملاً به شدت احساس می شود. در این صورت مقدار کمی روغن با بوی مطبوع به شامپوی مورد علاقه شما اضافه می شود و یا موها پس از روغن با شامپویی با بوی قوی شسته و با نرم کننده درمان می شوند. 
 
اگرچه عصاره برگ چریش به طور سنتی به بیشتر محصولات مو اضافه می شود، اما وقتی صحبت از یک مشکل جدی خاص می شود، روغن چریش به آنها اضافه می شود. این ماده ضروری، ضروری و کلیدی در محصولات ضد ریزش مو و ترمیم مو، ضد شوره سر است و بخشی از ماسک ها، روغن ها، شامپوهای دارویی و مومیایی کننده ها و آبکش ها است. 
 
روغن چریش خیلی سریع عمل می‌کند، نتیجه آن بعد از اولین استفاده احساس می‌شود و بعد از دوره مصرف، موها تغییر شکل می‌دهند و بیماری‌هایی که با روش‌های دیگر درمان نشده‌اند، درمان می‌شوند. 
 
روغن چریش یک داروی بسیار موثر و موثر برای از بین بردن شپش است، در این مورد توصیه می شود از روغن چریش به شکل خالص آن یا مخلوط کردن آن به نسبت مساوی با روغن گیاهی دیگری مانند روغن کنجد یا نارگیل استفاده کنید. در اینجا روغن چریش در عمل خود جایگزین چیزی نمی شود و بوی آن نقش بسزایی ندارد.
 
این ترکیب شامل: صابون Neem Aasha Herbals، صابون HerbalMix 24 herbs، کرم پای Veda Vedika برای پوست خشک و ترک خورده، روغن شفابخش Veda Vedika است.
 

نظرات

۱۴۰۰/۹/۲۳روغن چریش از دانه های چریش موجود در میوه درخت که شبیه زیتون است به دست می آید. هر میوه حاوی یک دانه است و درون آن چندین هسته وجود دارد. بهترین روغن با پرس سرد به دست می آید. دانه های میوه چریش حاوی 40 تا 50 درصد روغن چرب هستند.

۱۴۰۰/۹/۲۳در حال حاضر، تمام درختان چریش در هند حدود 3.5 میلیون تن هسته در سال تولید می کنند. از این میزان می توان 700 هزار تن روغن تولید کرد، در حالی که حداکثر 150 هزار تن تولید می شود، بنابراین هند پتانسیل خوبی برای افزایش تولید روغن چریش دارد.

۱۴۰۰/۹/۲۳روغن چریش حاوی بیش از 140 جزء مختلف است و به دلیل دارا بودن بالاترین میزان آزادیراکتین در آن، خواص درمانی قوی تری نسبت به عصاره پوست و برگ گیاه دارد .

۱۴۰۰/۹/۲۳ ترکیبات اصلی روغن چریش عبارتند از: اولئیک، پالمیتیک، استئاریک، لینولئیک، اسیدهای آراشیدونیک، مواد تلخ، ترکیبات حاوی گوگرد، آنتی بیوتیک های طبیعی، مس، آلکالوئید مارگوزین، استرول ها، اسیدهای آمینه، ویتامین های E، A و C، لیمونوئیدها نیمبین. ، آزادیراکتین و غیره ...

۱۴۰۰/۹/۲۳روغن چریش سنگین، چسبناک، تیره، سبز مایل به قهوه ای، طعم تلخی دارد که به آن لیمونوئیدهای موجود در آن می دهد. روغن طبیعی چریش بوی نامطبوعی دارد که یادآور مخلوط سیر و کره بادام زمینی ترش است. چنین بویی توسط اجزای سولفوریک به او داده می شود. از این نظر، استفاده از آن عمدتاً به تولید صابون‌ها محدود می‌شود، جایی که بوی آن اغلب توسط روغن‌های دیگر، به عنوان مثال، شمعدانی، یلانگ یلانگ، اسطوخودوس پوشانده می‌شود.

۱۴۰۰/۹/۲۳امروزه روغن چریش در بازار یافت می شود که بوی خوش گل رز یا چوب صندل دارد. با این حال، چنین روغن بی‌رنگ تصفیه‌شده‌ای خواص درمانی خود را از دست می‌دهد، زیرا این اجزایی هستند که باعث ایجاد این بوی قوی می‌شوند که ویژگی‌های معجزه آسای چریش را تعیین می‌کنند.

۱۴۰۰/۹/۲۳در شرایط عادی، بدون نظر پزشک، فقط می توان از آن به صورت خارجی استفاده کرد. روغن چریش نباید قبل از بچه دار شدن توسط یک زن یا مرد به صورت داخلی یا خارجی استفاده شود، زیرا این یک روش پیشگیری از بارداری بسیار موثر است.

۱۴۰۰/۹/۲۳روغن چریش یک عامل بسیار موثر، قدرتمند و سریع الاثر است که می تواند به معنای واقعی کلمه بلافاصله مشکلاتی را که برای حل آن استفاده می شود برطرف کند. بسیاری از مشکلات ظاهراً حل نشدنی که مردم سال ها از آن رنج می بردند، بلافاصله با استفاده از چریش برطرف شد. روغن چریش حتی از عصاره برگ، پوست، میوه و گل آن نیز قوی تر است.

۱۴۰۰/۹/۲۳روغن چریش در موارد زیر استفاده می شود: - برای کنترل آفات در باغ - به عنوان کود - حشرات را دور می کند و دفع می کند - برای حیوانات خانگی و حیوانات مزرعه در مبارزه با انگل های پوستی - به عنوان یک ضد بارداری موثر - به عنوان یک دارو در پزشکی (برای استفاده داخلی و خارجی) - در تولید صابون - در زیبایی برای رفع مشکلات پوست و مو - به عنوان روغن روان کننده در صنعت و برای تولید متان استفاده می شود در چهار مورد اول استفاده از چریش بوی نامطبوع چریش مشکلی ندارد زیرا به محض خشک شدن روغن عملا از بین می رود. برای سمپاشی باغ یا محیط داخلی، روغن اغلب به صورت اسپری های مخصوص تولید می شود که استفاده از آن را راحت می کند. برای حیوانات خانگی، در صابون ها، شامپوها و اسپری ها یافت می شود.

۱۴۰۰/۹/۲۳خواص جادویی چریش از زمان های قدیم در آیورودا استفاده می شده است . روغن چریش دارای قوی ترین خواص ضد عفونی کننده، ضد باکتری، ضد التهاب، تب بر، ضد درد آنتی اکسیدانی، ضد قارچ، مرطوب کننده، نرم کننده، سفید کننده، قابض، ترمیم کننده زخم است.

۱۴۰۰/۹/۲۳کاربردهای دارویی روغن چریش به شرح زیر است: - یک داروی بسیار موثر در برابر طیف وسیعی از بیماری های پوستی، از جمله بسیار جدی (جذام، پسوریازیس، کرم حلقوی، اگزما، کهیر)، روغن چریش بثورات پوستی، آکنه، آبسه، تاول، کورک، عفونت های انگلی - روغن چریش تصفیه کننده قوی خون - روغن چریش سموم را از بدن دفع می کند، در پاکسازی درمانی و در صورت لزوم کاهش وزن استفاده می شود - روغن چریش قوی ترین ضد بارداری طبیعی - روغن چریش تب را کاهش می دهد، برای بیماری های التهابی، سرماخوردگی، تب، مالاریا استفاده می شود - روغن چریش به درد مفاصل و عضلات، روماتیسم، آرتریت، رگ به رگ شدن کمک می کند - روغن چریش به گوش درد کمک می کند - روغن چریش برای سردرد استفاده می شود - روغن چریش به بیماری های تنفسی و سرفه کمک می کند -روغن چریش ضد استفراغ - روغن چریش عامل ضد تومور، عامل ضد سرطان - روغن چریش در درمان دیابت استفاده می شود، قند خون را کاهش می دهد - روغن چریش به بیماری های کبدی، هپاتیت، به عنوان مقوی کبد کمک می کند - روغن چریش ایمنی بدن را افزایش می دهد

۱۴۰۰/۹/۲۳چریش یک ضد بارداری بسیار موثر است. برای این منظور از روغن چریش استفاده می شود. عوارض جانبی منفی ایجاد نمی کند و همچنین از بیماری های منتقل شده در حین مقاربت محافظت می کند. برای کشورهای در حال توسعه، این یک راه حل واقعی برای مسئله کنترل تولد است. ایمن، ارزان و به طور کلی در دسترس است. تحقیقات در این زمینه از دهه 80 و 90 قرن بیستم آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد، این امکان وجود دارد که در مقیاس جهانی برای این اهداف مورد استفاده قرار گیرد. روغن چریش می تواند به عنوان یک ضد بارداری برای مردان و زنان استفاده شود.

۱۴۰۰/۹/۲۳خانم ها قبل و بعد از رابطه جنسی از آن استفاده می کنند. نتایج کارآزمایی‌های بالینی 100% مؤثر بوده است. روغن چریش اسپرم را در 20-30 ثانیه خنثی کرد. همین نتایج در قرن اول قبل از میلاد توسط پزشک هندی چاراکا به تفصیل شرح داده شد. او می نویسد که پشم پنبه آغشته به روغن چریش را به مدت 15 دقیقه قبل از مقاربت وارد واژن می کردند و این کار اسپرم را از بین می برد.تحقیقات جدید این حقایق را تایید کرده و دریافته است که اثر روغن چریش پس از آن 5 ساعت بدون ایجاد هیچ گونه تحریک یا ناراحتی باقی می ماند. علاوه بر این، روغن به عنوان یک اثر روان کننده و ضد باکتری اضافی عمل می کند. تنها نکته منفی بوی نامطبوع روغن است.

۱۴۰۰/۹/۲۴روغن چریش به عنوان یک ضد بارداری طبیعی این خاصیت روغن چریش نه به دلیل تأثیر مستقیم آن بر اسپرم، بلکه به دلیل قوی ترین تأثیر آن بر روی سیستم ایمنی است که به حدی بسیج می شود که اسپرم را خنثی می کند. در این مورد، یک زن می تواند برای مدتی استریل بماند - تا 10-12 ماه، پس از آن بدن بدون هیچ عواقب منفی یا عوارض جانبی به حالت عادی باز می گردد. روغن چریش که به صورت داخلی مصرف می شود، پس از 10 روز بارداری را خاتمه می دهد، با چرخه بعدی تمام عملکردها بازسازی می شوند.

۱۴۰۰/۹/۲۴در سال 1992 آزمایشی با 20 سرباز متاهل ارتش هند انجام شد. مردان به طور منظم دوز کمی از روغن چریش را در یک کپسول ژلاتین در طول سال مصرف می کردند. پس از 6 هفته استفاده، همه مردان، 100٪ قادر به لقاح نبودند، پس از مقاربت، حتی یک زن باردار نشد. سربازان هیچ عارضه جانبی، تغییر در قدرت یا میل جنسی را تجربه نکردند. 6 هفته پس از قطع مصرف کپسول، تمام عملکردهای قبلی بازیابی شدند. متعاقباً مطالعات نشان داده است که عصاره برگ چریش نیز همین خواص را دارد. کرم های ضد بارداری حاوی چریش در حال حاضر در هند تولید می شود، اما تولید و استفاده از آنها محدود است. برای اینکه بتوان آن را به یک ابزار پیشگیری از بارداری پرکاربرد تبدیل کرد، تحقیقات بسیار جدی‌تر و در مقیاس وسیع‌تری مورد نیاز است.

۱۴۰۰/۹/۲۴روغن چریش در زیبایی روغن چریش به طور گسترده در زیبایی استفاده می شود. این ترکیبی از تمام ویژگی های مفید آلوئه و روغن درخت چای - مرطوب کننده طبیعی معروف و ضد عفونی کننده طبیعی معروف است. روغن چریش می تواند بخشی از لوازم آرایشی مختلف باشد - محصولات بهداشت دهان، کرم های مراقبت از صورت و دست، روغن ها، تونیک ها، لوسیون ها، ژل های شستشو، ماسک ها، محصولات مراقبت از مو - روغن ها، شامپوها، ماسک ها، موم ها و ... با این حال، به دلیل بوی نامطبوع روغن در آرایشی و بهداشتی آیورودا، به طور سنتی با عصاره برگ یا پوست درخت چریش جایگزین می شود.

۱۴۰۰/۹/۲۴روغن چریش بیشتر در لوازم آرایشی و بهداشتی دارویی - برای رفع مشکلات پوستی - در کرم ها و پمادهای ضد عفونی کننده، روغن های دارویی، ماسک ها، پاک کننده ها، محصولات ضد ریزش مو، شوره سر، شپش و انواع قارچ ها و انگل ها استفاده می شود. علاوه بر این، روغن چریش، به جای عصاره برگ، در صابون های چریش یافت می شود.

۱۴۰۰/۹/۲۴روغن چریش قوی ترین خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی را دارد روغن چریش با موفقیت بیماری های پوستی - پسوریازیس، اگزما، جذام، کرم حلقوی، بثورات پوستی، آکنه، تومورها، آبسه ها، جوش ها و بسیاری دیگر را درمان می کند، خارش، قرمزی، سوزش را تسکین می دهد، خارش، قرمزی، سوزش، موثر برای اگزما، آکنه، روزاسیس، و بیماری های دیگر پوست را عمیقا تمیز می کند، چربی و آلودگی اضافی را از بین می برد، منافذ را باز می کند، فعالیت غدد چربی را تنظیم می کند. محافظت ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی به پوست سالم می دهد.

۱۴۰۰/۹/۲۴روغن چریش در کرم های ضد عفونی کننده آکنه، آبسه، بثورات، آکنه، اغلب در ترکیب با زردچوبه گنجانده شده است، که در این مورد اثر ضد باکتریایی چریش، پاک کننده های صورت - ژل های شستشو، شیر پاک کننده، ماسک ها و همچنین در کرم های مختلف را افزایش می دهد. به عنوان مثال، کرم های مغذی به عنوان یک جزء ضد عفونی کننده، در ژل های دوش، فوم و نمک های حمام، دهان شویه ها. با افزودن چند قطره روغن خالص با کیفیت بالا به کرم ها و سایر محصولات آرایشی و بهداشتی، اثر آنها را تقویت و افزایش دهید و اگر روغن چریش را به روغن پایه یا مخلوطی از روغن های پایه اضافه کنید، می توانید یک محصول آرایشی عالی، نه بدتر از آن، به دست آورید. نسبت به کرم های شناخته شده گران قیمت

۱۴۰۰/۹/۲۴خواص چریش آن را به یک داروی غیرقابل جایگزین برای مراقبت از پوست چرب و مشکل دار و همچنین جزء موثر لوازم آرایشی برای جوانانی که اغلب از آکنه، بثورات پوستی و سایر مشکلات مرتبط با افزایش سن رنج می برند تبدیل می کند.

۱۴۰۰/۹/۲۴روغن چریش به شکل خالص را می توان برای درمان قارچ پا و ناخن استفاده کرد، به ویژه در مراحل اولیه بیماری کاملاً جایگزین داروهای گران قیمت ضد قارچی می شود. رشد قارچ را متوقف می کند و تولید سموم بیماری زا توسط آن را کاهش داده و متوقف می کند. شامل کرم های ضد قارچ، کرم های ضد عفونی کننده پا، روغن و لاک ناخن.

۱۴۰۰/۹/۲۴خاصیت قابض و ترمیم کننده زخم روغن چریش زخم ها، بریدگی ها، سوختگی ها، زخم ها را بهبود می بخشد، روغن چریش برای درمان زخم هایی که برای مدت طولانی خوب نمی شوند بسیار موثر است. کمی منافذ را سفت می کند، پوست را بالا می برد و رنگ می کند. بخشی از ماسک ها و تونیک های لیفت کننده و تقویت کننده است.

۱۴۰۰/۹/۲۴خاصیت آنتی اکسیدانی روغن چریش چریش حاوی آنتی اکسیدان ویتامین E است که به دلیل اثرات ضد پیری آن بر روی پوست شناخته شده است. رادیکال های آزاد و سموم را از بین می برد، سلول ها را بازسازی می کند، پوست را رنگ می کند، گردش خون و رنگ چهره را بهبود می بخشد، ظاهر و درخشندگی تازه و سالمی به آن می بخشد.

۱۴۰۰/۹/۲۴خاصیت مرطوب کنندگی روغن چریش پوست را با رطوبت اشباع می کند، چین و چروک ها را صاف می کند، تعادل رطوبت، سفتی و کشسانی پوست را باز می گرداند. خاصیت مرطوب کنندگی روغن همراه با خاصیت پاک کنندگی و ضد عفونی کنندگی آن بسیار مهم است، پس از پاکسازی، پوست هیدراته باقی می ماند و استرس ندارد. مناسب برای مراقبت از پوست خشک و خیلی خشک. بخشی از کرم های مرطوب کننده، شیر صورت، پاک کننده های آرایش است.

۱۴۰۰/۹/۲۴خاصیت تسکین دهنده و نرم کنندگی روغن چریش پوست خشک، ترک خورده، آسیب دیده را تسکین می دهد، آرامش می بخشد، استرس، سوزش، قرمزی، خارش را کاهش می دهد. ترک ها به خصوص در آرنج و پاشنه و کف پا را بهبود می بخشد. روغن چریش در انواع محصولات بهداشتی کودکان - در کرم های ضد عفونی کننده، مرطوب کننده و ژل های شستشوی بدن کودکان گنجانده شده است .

۱۴۰۰/۹/۲۴خاصیت لایه برداری و سفید کنندگی روغن چریش به دلیل اسیدهایی که دارد خاصیت لایه برداری دارد. لایه برداری می کند و ذرات مرده پوست را از بین می برد، منافذ مسدود شده را باز می کند، پوست و لکه های تیره را کمی سفید می کند. این یک لایه برداری طبیعی موثر، اما نسبتاً ملایم است؛ در بسیاری از اسکراب ها گنجانده شده است. به درمان زگیل، جذب اسکار و از بین بردن علائم کشش کمک می کند. روغن چریش دیواره رگ های خونی را تقویت می کند، بنابراین در درمان روزاسه استفاده می شود. روغن چریش برای انواع پوست مناسب است . محافظت می کند و پوست طبیعی را سالم نگه می دارد و هیچ شانسی برای باکتری ها و میکروب ها باقی نمی گذارد. ایده آل برای مراقبت از پوست خشک و پیر - آن را با رطوبت، ویتامین ها اشباع می کند، محافظت ضد عفونی می کند. یک داروی عالی برای رفع مشکلات پوست چرب - منافذ مسدود شده را پاک می کند، چربی اضافی را از بین می برد، آکنه و جوش های پوستی، آکنه و آبسه را درمان می کند. برای ماساژ ، روغن چریش به روغن های گیاهی دیگر به نسبت 1:10 اضافه می شود، برای درمان نواحی دردناک پوست - به نسبت 1: 1، و همچنین می تواند به شکل خالص آن استفاده شود. پس از مالیدن روغن خالص چریش به پوست، بوی نامطبوع آن برای مدت طولانی باقی می ماند. هنگام درمان مشکلات جدی مهم نیست، در غیر این صورت می توان آن را به لوسیون ها یا روغن های دیگر اضافه کرد تا این بو را بپوشاند. معمولاً استفاده از روغن چریش به صورت خالص روی پوست توصیه نمی شود، به جز نواحی جداگانه آن، اگرچه در صورت استفاده خارجی سمی نیست و عوارض جانبی ایجاد نمی کند. با این وجود، ممکن است یک آلرژی فردی برای آن ایجاد شود، بنابراین، ابتدا باید روغن را با دقت در ناحیه کوچکی از پوست استفاده کنید.

۱۴۰۰/۹/۲۴صابون روغن چریش 80 درصد از روغن چریش تولید شده برای تولید صابون استفاده می شود . صابون چریش یک شکل بسیار ساده، راحت و در عین حال موثر برای استفاده از خواص ارزشمند چریش، یک هدیه عالی و یک سعادت واقعی برای پوست است. ویژگی خاص صابون چریش این است که روغن چریش یک روغن اضافی نیست، بلکه جزء اصلی تشکیل دهنده پایه صابون است.

۱۴۰۰/۹/۲۴صابون چریش باید حداقل 20 درصد روغن چریش داشته باشد. هنجار صابون با کیفیت 30-40٪ محتوای روغن چریش است. اگر محتوای آن زیر 20٪ باشد، این بدان معنا نیست که صابون بد است، اما اثر چریش در چنین صابونی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. صابون چریش همچنین می تواند حاوی عصاره برگ چریش و سایر مواد باشد. ترکیب کلاسیک آن با زردچوبه، دومین ضد عفونی کننده مهم آیورودا است. به طور معمول دو سوم یا سه چهارم چریش و یک سوم و یک چهارم زردچوبه در غذاهای مختلف حاوی چریش و زردچوبه استفاده می شود. هنگام حل مشکلات خاص صابون چریش، باید صابون های باکیفیت و نه ارزان را انتخاب کرد، جایی که از روغن چریش سرد فشرده استفاده می شود، یعنی بدون مواد شیمیایی تولید می شود که می تواند در صابون باقی بماند و اثر منفی بگذارد.

۱۴۰۰/۹/۲۴بوی صابون چریش نباید خوشایند باشد ، در هر صورت رایحه پایه چریش را باید به وضوح در آن احساس کرد که اگر درصد روغن چریش را در صابون مشاهده کنید، به راحتی از بین نمی رود. با این حال، بو در این مورد مشکلی ایجاد نمی کند، زیرا بلافاصله پس از استفاده از صابون شسته می شود. صابون چریش را می توان هر روز برای انواع پوست به عنوان محصولی استفاده کرد که پوست را کاملا تمیز می کند، مرطوب کننده و تسکین می دهد و محافظت ضد عفونی کننده به خصوص در مورد پوست های چرب دارد . خارش، تحریک، قرمزی، پوسته پوسته شدن را از بین می برد، زخم ها و بریدگی ها را التیام می بخشد. صابون چریش برای صورت، دست ها و بدن و همچنین موها عالی است. تاثیر استفاده از صابون از همان اولین استفاده مشهود است و استفاده منظم به تمیزی مداوم پوست و فراموشی قارچ ها و عفونت های احتمالی کمک می کند. استفاده مداوم از آن برای پوست مشکل دار و آسیب دیده در ترکیب با سایر محصولات حاوی آن و سایر اجزای بسیار موثر ضروری است. مزیت استفاده از صابون چریش این است که به عنوان یک وسیله قوی و موثر برای پاکسازی پوست، آن را خشک نمی کند، بلکه آن را نرم و مرطوب می کند و به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی قوی، از پوست بسیار خشک، کم آب و کم آب مراقبت می کند. پوست خشک.

۱۴۰۰/۹/۲۴صابون چریش برای درمان نواحی خاص مانند نواحی صمیمی، زیر بغل، فاصله بین انگشتان پا، پا و پاشنه در طول دوره قاعدگی، با افزایش تعریق، در هوای گرم، گرد و غبار زیاد و آلودگی هوا ایده آل است. چنین صابونی را می توان هنگام دوش گرفتن قبل و بعد از استخر، و همچنین همراه داشتن آن هنگام مسافرت، در تعطیلات، در هتل یا استراحتگاه استفاده کرد - این صابون را در برابر قارچ ها محافظت می کند، که بسیار آسان است. در مکان های عمومی و همچنین از دیگران آلوده شوید.

۱۴۰۰/۹/۲۴صابون با چریش هنگام مراقبت از بیماران برای از بین بردن جوش های پوشک، استفاده از آن در بخش بیمارستان و پس از مراجعه استفاده می شود.

۱۴۰۰/۹/۲۴صابون چریش یک شوینده عالی برای شستن یا تکمیل اقلام لباس مانند جوراب، لباس زیر، تی شرت زیر بغل و پیراهن است. همچنین می توان از آن به عنوان یکی از ابزارها برای درمان لباس های فردی که تحت درمان قارچ پا و ناخن است استفاده کرد. صابون‌های درشت‌تر و ارزان‌تر برای این کار مناسب هستند.

۱۴۰۰/۹/۲۴صابون چریش مخصوص نگهداری از حیوانات تولید می شود.

۱۴۰۰/۹/۲۴روغن چریش برای مراقبت از مو روغن چریش یک محصول ایده آل و بسیار موثر نه تنها برای مراقبت از هر نوع مو، بلکه برای درمان و ترمیم خط مو نیز می باشد. خشکی، پوسته پوسته شدن، خارش، انواع بیماری ها و قارچ های پوستی، شوره سر را از بین می برد، اپیدرم پوست سر و فولیکول های مو را بهبود می بخشد. هر کاری که روغن چریش با پوست صورت و بدن انجام می دهد، روی پوست سر نیز اعمال می شود. روغن چریش موهای نازک، نازک و خشک، موهایی که به دلیل رنگ کردن یا تأثیرات منفی خارجی رطوبت خود را از دست داده اند را احیا می کند و از پیری زودرس جلوگیری می کند. موها را تقویت می کند، ظاهر سالم، درخشندگی و ابریشمی آن را بازیابی می کند. مخصوصا برای موهای نازک، خشک و شکننده و موهای چرب توصیه می شود .

۱۴۰۰/۹/۲۴با این حال، هنگامی که روغن چریش روی موها مالیده می شود، بوی نامطبوع آن کاملاً به شدت احساس می شود. در این صورت مقدار کمی روغن با بوی مطبوع به شامپوی مورد علاقه شما اضافه می شود و یا موها پس از روغن با شامپویی با رایحه قوی و مطبوع شسته شده و با نرم کننده درمان می شوند.

۱۴۰۰/۹/۲۴اگرچه عصاره برگ چریش به طور سنتی به اکثر محصولات مو اضافه می شود، اما وقتی صحبت از یک مشکل جدی خاص می شود، روغن چریش به آنها اضافه می شود. این ماده ضروری، ضروری و کلیدی در محصولات ضد ریزش مو و ترمیم مو، ضد شوره سر است و بخشی از ماسک ها، روغن ها، شامپوهای دارویی و مومیایی کننده ها و آبکش ها است.

۱۴۰۰/۹/۲۴روغن چریش خیلی سریع عمل می کند، نتیجه آن پس از اولین استفاده احساس می شود و پس از یک دوره استفاده، موها دگرگون می شوند و بیماری هایی که با روش های دیگر درمان نشده اند، درمان می شوند

۱۴۰۰/۹/۲۴روغن چریش یک داروی بسیار مؤثر برای از بین بردن شپش است، در این مورد توصیه می‌شود از روغن چریش به شکل خالص یا مخلوط کردن آن به نسبت مساوی با روغن گیاهی دیگری مانند روغن کنجد یا نارگیل استفاده کنید. در اینجا روغن چریش در عمل خود با چیزی جایگزین نمی شود و بوی آن نقش بسزایی نخواهد داشت.

در ادامه بخوانید...

خواص خارخاسک یا تریبولوس

در
تریبولوس

تریبولوس چیست

قرص تریبولوس چیست ، خواص تریبولوس

گیاه تریبولوس  یا خارخاسک گیاهی است که میوه‌های پوشیده از تیغ تولید می‌کند. شایعه‌ای وجود دارد که تریبولوس به نام تاک پنچرکننده نیز شناخته می‌شود زیرا تیغ‌های تری بولوس به قدری تیز هستند که می‌توانند لاسیتک‌های پهن دوچرخه را سوراخ کنند. مردم از میوه، برگ و ریشه گیاه تریبولوس به عنوان دارو برای مشکلات گسترده‌ای استفاده می‌کنند.


از تریبولوس یا خارخاسک برای مشکلات کلیوی مانند سنگ کلیه، دفع ادرار دردناک، یک اختلال کلیوی به نام بیماری برایت، و همچنین از قرص تریبولوس و تریبولوس به عنوان "قرص آب" (ادرارآور) برای افزایش دفع ادرار؛ اختلالات پوستی مانند اگزما (درماتیت آتوپیک)، پسوریازیس، گال؛ مشکلات جنسی آقایان مانند اختلال نعوظ (ED)، انتشار غیرارادی مایع منی بدون اوج لذت جنسی (اسپرماتوریا)، و افزایش میل جنسی؛ مشکلات سیستم قلبی عروقی مانند درد قفسه سینه، فشار خون بالا، کلسترول بالا، و "خون خسته" (کم‌خونی)؛ مشکلات هضم شامل قولنج، گاز روده (نفخ)، یبوست، و دفع کرم‌های انگلی روده؛ برای درد و تورم (التهاب) بافت پوشاننده دهان و گلودرد؛ و سرطان بخصوص تومور‌های بینی استفاده می‌شود.


خانم‌ها از تریبولوس  یا خارخاسک  برای تنظیم قدرت عضلات قبل از زایمان، سقط جنین و تحریک جریان شیر استفاده می‌کنند.

تریبولوس و کبد

عده‌ای از تریبولوس برای سوزاک، بیماری کبد (هپاتیت)، التهاب، درد مفاصل (رماتیسم)، جذام، سرفه، سردرد، سرگیجه، سندروم خستگی مزمن (CFS)، و بهبود عملکرد ورزشی استفاده می‌کنند. همچنین از تريبولوس برای تحریک اشتها و همچنین قابض، مقوی و بهبود خلق و خو استفاده می‌شود.

عوارض تریبولوس 

مضرات تریبولوس چیست

عوارض تریبولوس :از عوارض قرص تریبولوس به مواد شیمیایی اشاره شده است که می‌تواند برخی از هورمون‌ها در حیوانات را افزایش دهند. با این حال به نظر نمی‌رسد که باعث افزایش هورمون مردانه (تستوسترون) در انسان شود.ناخوشایندترین عوارض جانبی فقط می تواند آلرژی و سوء هاضمه باشد. علاوه بر این ، مطالعات حتی یک مورد از اثرات منفی بر سیستم های تولید مثل ، قلب و عروق و سایر سیستم ها را نشان نداده اند. با وجود این ، البته تریبولوس نباید توسط کودکان ، زنان باردار ، مردان مبتلا به هیپرتروفی پروستات و غیره مصرف شود.

هنگامی که مطابق توصیه ها استفاده می شود ، تریبولوس خزنده عملاً هیچ عارضه جانبی ندارد. شایع ترین  عوارض کپسول تریبولوس  گزارش شده مربوط به  این مکمل عبارتند از: 
گرفتگی
دل درد
اسهال
یبوست
حالت تهوع
استفراغ
مشکلات خواب
خونریزی شدید قاعدگی
علاوه بر این ، برخی از گزارش ها وجود دارد که توسط تعدادی از مطالعات روی حیوانات نیز تأیید شده است ، که نشان می دهد  تریبولوس خطر مشکلات کلیوی را افزایش می دهد. با این حال ، باید توجه داشت که چنین شرایطی بسیار نادر است.
download.jpg

مصرف تریبولوس در زنان باردار و شیرده 

قرص تریبولوس  برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود ، زیرا  قرص تریبلوس  می تواند در رشد جنین اختلال ایجاد کند. همچنین با داروهای ضد دیابت و فشار خون تداخل دارد ، بنابراین بیمارانی که از این داروها استفاده می کنند قبل از  خرید قرص تریبولوس  باید ابتدا با پزشک خود مشورت کنند.

 

گیاه شگفت انگیز تریبولوس: سلامت جنسی طبیعی است

خواص تریبولوس

ما می دانیم چقدر دشوار است که به خود اعتراف کنیم که در حوزه سلامت جنسی مشکلاتی وجود دارد. این امر نه تنها در مورد مردان ، همانطور که بسیاری عادت دارند باور کنند ، بلکه در مورد زنان نیز صدق می کند. طبیعت ، که به ما خواص درمانی گیاهان را می دهد ، به ما اجازه می دهد تا زندگی جنسی خود را هماهنگ کنیم. یکی از آنها ، یعنی tribulus خزنده (Tribulus terrestris) است
تریبولوس گیاه شگفت انگیز از زمان های قدیم شناخته شده است: در یونان باستان از آن به عنوان مدر و مقوی استفاده می شد و سرخپوستان باستان از آن به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می کردند. در بالکان ، آماده سازی های مبتنی بر Tribulus توسط مردان نابارور انجام شد.

 

چنین خواص گوناگونی از تریبولوس خزنده به دلیل محتوای ترکیبات ساپونین های استروئیدی از سری فوروستانول - تریلین ، دیوسین ، دیوسپونین ، پروتودیوسینین ، کوکوبا -ساپونین ؛ فلاونوئیدها ؛ آلکالوئیدها ؛ تانن ؛ ویتامین سی؛ درشت مغذی ها (کلسیم ، منیزیم ، آهن) ؛ عناصر کمیاب (روی ، منگنز) و غیره است . این ساپونین ها هستند که اثربخشی تریبولوس را در اختلالات دستگاه ادراری تناسلی تعیین می کنند. بنابراین ، پروتودیوسین توانایی افزایش نعوظ ، افزایش سطح تستوسترون در خون و میل جنسی را دارد. در بدن متابولیزه می شود و به هیدرو اپی آندروسترون (DHEA) ، یک پروهورمون ، بر اساس آن غدد درون ریز بیش از 20 هورمون مختلف تولید می کند. DHEA تأثیر مثبتی بر ایمنی دارد ، یکپارچگی غشای سلولی ، عملکرد نعوظ و متابولیسم کلسترول ؛ به بهبود وضعیت جسمی و روانی ، افزایش فعالیت جنسی کمک می کند. ساپونین ها همچنین به بازگرداندن اسپرم ، بهبود عملکرد غدد درون ریز و تولید تعدادی هورمون کمک می کنند.

 

تریبولوس

 

امروزه از مکمل هایی که شامل تریبولوس است در درمان پیچیده انواع خاصی از ناباروری در مردان و  برای پیشگیری و درمان اختلالات دستگاه تناسلی در مردان و زنان ، افزایش میل جنسی ، قدرت و مدت نعوظ استفاده می شود. . این داروها برای زنان با ناباروری تخمدان غدد درون ریز تجویز می شود. همچنین از داروهای حاوی تریبولوس ( مکمل و قرص خارخاسک ) برای افزایش تن عمومی بدن ، در صورت نقض متابولیسم چربی ، برای کاهش سطح کلسترول و لیپوپروتئین های با چگالی پایین در خون استفاده می شود.

نقش تریبولوس در بدن

Tribulus تأثیر مثبت بر روی تمام فرایندهای فیزیولوژیکی بدن دارد. به عنوان یک عامل مقوی ، مقوی و ترمیم کننده عمل می کند. به خوبی در دستگاه گوارش جذب می شود. اجزای فعال گیاه باعث افزایش تولید هورمون توسط مخچه می شود که در سنتز تستوسترون نقش دارد.

فواید تریبولوس   خاصیت خارخاسک چیست

1. تستوسترون را افزایش می دهد. (عرق خارخاسک و تستوسترون )

2. عملکرد نعوظ را افزایش می دهد.افزایش مدت نعوظ ؛

3. از یائسگی مردان جلوگیری می کند.

4. سیستم تولید مثل را تحریک می کند.

5. فرآیندهای متابولیک انرژی و پروتئین را فعال می کند.

6. چرخه قاعدگی را بازیابی می کند.

7. توده عضلانی را افزایش می دهد.افزایش تن عمومی ،

8. میل جنسی را افزایش می دهد. میل جنسی در مردان و زنان ؛

9. از عملکرد طبیعی قلب پشتیبانی می کند.

10. دیواره رگ های خونی را تقویت می کند.کاهش خطر تصلب شرایین ؛

11. دارای اثر ادرارآور است.

12. میکروارگانیسم های بیماری زا را سرکوب می کند.

13. عملکردهای محافظتی بدن را تحریک می کند.

14. هورمون ها را برابر می کند.عادی سازی عملکرد جنسی و سطح هورمونی در مردان و زنان ؛

15. دارای اثر آرامبخش است.

16. از عملکرد طبیعی سیستم عصبی مرکزی پشتیبانی می کند.

17. در درمان پیچیده برای درمان ناباروری و آدنوم استفاده می شود.

18. ترمیم اسپرماتوژنز

گیاه تریبولوس ترستریس  اثر جوانسازی دارد. مکمل های غذایی مبتنی بر آن روند طبیعی پیری را در بدن کند می کند. گیاه تریبلوس پوست را تقویت می کند و وضعیت پوست را بهبود می بخشد. تریبولوس بر عملکرد شناختی تأثیر می گذارد. گردش مغزی را عادی می کند. تریبولیس  عملکرد و تمرکز مغز را بهبود می بخشد.

 

نظرات

۱۴۰۰/۷/۵Tribulus گیاهی از خانواده Parifolia است. در طب سنتی استفاده می شود. مواد افزودنی غذایی از گیاه تهیه می شود. Tribulus حاوی بسیاری از ترکیبات فعال بیولوژیکی است: protodioscins ، saponins ، که تأثیر مثبتی بر سلامت بدن دارند. این دارو برای افزایش میل جنسی ، درمان اختلالات جنسی ، تقویت سیستم قلبی عروقی و کاهش سطح کلسترول مضر در خون استفاده می شود.تریبولوس حاوی فوروستانول با غلظت بالا است. تأثیر مثبت بر بدن مردان دارد. بر عملکرد جنسی تأثیر می گذارد: قدرت را افزایش می دهد ، اسپرماتوژنز را تحریک می کند. توسط ورزشکاران برای افزایش سطح طبیعی تستوسترون به میزان 60-70 استفاده می شود. دارای اثر ادرارآور است. به شما امکان می دهد مایعات اضافی را از بدن خارج کنید. تریبولوس یک جایگزین طبیعی برای استروئیدهای مصنوعی در نظر گرفته می شود. این یک درمان طبیعی و موثر برای عادی سازی سطح هورمون در زنان و مردان است.

۱۴۰۰/۷/۵تریبولوس و کبد Tribulus Terrestris بومی آسیای جنوبی ، آفریقا ، استرالیا و مدیترانه بود. گیاه خزنده علفی با برگهای زوج و گلهای زرد. خواص مفید تریبولوس برای مدت طولانی شناخته شده است. هر کشوری آنها را به طرق مختلف اعمال کرده است. یونانیان باستان از شیره گیاه به عنوان مدر و مقوی استفاده می کردند. چینی ها برای بهبود بینایی ، درمان چشم ، کبد ، ( تریبولوس و کبد )عادی سازی فشار خون و افزایش قدرت استفاده می شوند. سرخپوستان با عفونت ها ، عوامل بیماری زا و سرفه مبارزه کردند. ایرانیان برای تقویت سیستم قلبی عروقی و بهبود وضعیت پوست. برای اولین بار ، دانشمندان بلغاری در اوایل دهه 1980 تحقیق و مطالعه دقیق جزیره را آغاز کردند. پس از اینکه آنها فهمیدند که ساکنان کشورهای اروپای شرقی از آماده سازی های مبتنی بر گیاه برای آماده سازی قهرمانان المپیک استفاده می کنند.

در ادامه بخوانید...

طرز تهیه آب زرشک

در
طرز تهیه آب زرشک

 

 

زرشک تصفیه کننده خون

خواص و مضرات زرشک، آب زرشک، زرشک سیاه، زرشک کوهی

زرشک در اواسط پاییز محصول نوبرانه خود را در جنوب خراسان هدیه کرده و تا اواخر آذر برداشت آن برحسب مناطق مختلف ادامه می یابد. به همین دلیل فصل پاییز مناسب ترین زمان برای خرید زرشک تازه و تهیه آب زرشک است. زرشک که به تصفیه کنندگی خون شهرت دارد، در طب سنتی رد پای عمیقی داشته و مصرف زرشک و آب زرشک به زمان باستان می رسد. در طب سنتی قدیمی ایران، زرشک یکی از راههای درمان خانگی برای بسیاری از بیماری ها بوده و توصیه به گرفتن آب زرشک به صورت طبیعی راه درمان مشکلات بسیاری بوده است.

 

البته در حال حاضر در تمام فصول سال آب زرشک در آبمیوه فروشی ها و کافی شاپ های بسیاری موجود است اما از عدم وجود مواد نگهدارنده که دردسرهای فراوانی برای دستگاه گوارش ما به وجود می آورند مطمئن نیستیم. با توجه به تمام ویژگیها و خواص زرشک تازه و آسان بودن نحوه گرفتن آب زرشک، بهتر است با خرید مقدار دلخواهی زرشک تازه، خودمان آب آن را گرفته و استفاده نماییم.
نکاتی که باید در مورد آب زرشک توجه کرد این است که ابتدا باید زرشک مخصوص آبگیری که از خانواده زرشک قرمز(زرشک پلویی) است را انتخاب کرد، این نوع زرشک دارای مشخصاتی است مانند جثه ای نسبتاً بزرگتر از زرشک قرمز، دارای رنگ آلبالویی تیره و حاوی هسته که معمولاً این نوع زرشک به "زرشک سیاه" معروف است.

 

زرشک سیاه را می توان در بسیاری عطاری ها که هم به صورت تازه و خشک ارائه می شود و در تمام فصول سال موجود است را خریداری کرد. دقت کنید زرشک و آب آن برای افرادی که مبتلا به سرفه های خشک هستند مضر است و مصرف زیاد آب زرشک و آب زرشک سیاه به صورت روزانه توصیه نمی شود.

در این مقاله به طرز تهیه آب زرشک کوهی  ، طرز تهیه آب زرشک سیاه در طب سنتی به 2 روش با حرارت و بدون حرارت اشاره شده است.

 

 

طرز تهیه آب زرشک با زرشک سیاه

جوشاندن زرشک

تهیه آب زرشک با زرشک سیاه

عکس از فیلم طرز تهیه آب زرشک

زرشک آبگیری

در این روش تهیه اب زرشک نباید از همان ابتدا زرشک و آب را بر روی حرارت بگذارید چراکه باعث نفوذ تلخی دانه های زرشک به آب زرشک بدست آمده خواهند شد و مزه و رنگ آب زرشک را تغییر می دهند. اگر آب زرشک ترش بود می توانید مقداری نمک و یا شکر بسته به ذائقه خود به آب زرشک اضافه کنید.
• زرشک ها را کاملا تمیز با آب سرد شسته و در آبکش غیر فلزی بریزید. در قابلمه ای مناسب آب را بجوشانید سپس زرشک ها را درون آب جوش بریزید و حرارت را ملایم کرده و در قابلمه را بگذارید.
• بعد از ده دقیقه حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید محتویات قابلمه مقداری سرد و خنک شوند. سپس می توانید زرشک را درون آبکش غیر فلزی ریخته و زرشک ها را با دست بمالید تا کاملا آب زرشک از آن ها خارج شود و تفاله اش فقط باقی بماند.
• دقت نمایید که آب زرشک بدست آمده باید کاملا صاف و بدون تفاله باشد و آن را دورن بطری شیشه ای در بسته، در یخچال می توانید نگهداری کنید.
• آب زرشک که تهیه کردید غلیظ است و برای استفاده می توانید مقداری آب به آن اضافه کرده و سپس نوش جان بفرمایید.

 

 

طرز تهیه آب زرشک سیاه بدون حرارت مستقیم و نکات مهم

آب زرشک طرز تهیه

روش تهیه آب زرشک

• برای تهیه آب زرشک ابتدا زرشک‌های قرمز را از ساقه و برگ جدا کنید و خوب بشویید.
• آن‌ها را داخل یک ظرف غیرفلزی بریزید.
• به ازای هر ۱ کیلو زرشک، ۱٫۵ لیتر آب جوش روی زرشک‌ ها بریزید و کمی نمک به آن اضافه کنید.
• ظرف را به مدت بیست و چهار ساعت داخل یخچال قرار دهید.
• بعد از ۲۴ ساعت، آب روی  زرشک‌ها را خالی کنید و داخل شیشه بریزید این خالص ترین آب زرشک است می توانید برای بار دوم این کار را تکرا رکنید و در نهایت زرشک ها را داخل صافی بریزید و له  و صاف کنید. 

 

 

طرز تهیه آب زرشک سیاه

طرز تهیه آب زرشک کوهی

زرشک سیاه

آب زرشک طرز تهیه

• طرز تهیه اب زرشک طبیعی مستلزم زرشک مرغوب و مخصوص این کار است. زرشکی که آب آن را تهیه می کنند زرشک کوهی یا زرک می باشد که با زرشک پلویی متفاوت است.
• اگر برای تهیه آب زرشک از زرشک سیاه استفاده می‌کنید، مقدار آب به ازای هر کیلوگرم زرشک چهار لیتر خواهد بود.

طرز تهیه آب زرشک کوهی: اگر برای تهیه آب زرشک از زرشک کوهی استفاده می‌کنید، مقدار آب به ازای هر کیلوگرم زرشک چهار لیتر خواهد بود.
زرشک سیاه را می‌توان از عطاری‌ها هم به صورت تازه و هم خشک در تمام فصول سال خریداری کرد،
• در صورت تمایل می‌توانید بعد از صاف‌کردن آب زرشک، حدود یک ربع آن را بجوشانید و بعد از خنک‌شدن، از آن استفاده کنید.
• جوشاندن آب زرشک، ماندگاری آن را بالاتر می‌برد ولی تا حدودی ویتامین‌های آن را نیز از بین می‌برد.
• زرشک کوهی دارای هسته و دانه است و مزه ترشی دارد اما زرشک پلویی بی دانه و شیرین مزه است. زرشک کوهی نیز انواع رنگ های مختلفی مانند صورتی، ارغوانی، سیاه و زرد، دارند که هر کدام از این ها نیز طعم و خواص مختلفی دارند.
• معمولا برای طرز تهیه آب زرشک خانگی از نوع زرشک سیاه و صورتی و یا ارغوانی آن استفاده می کنند که خواص فوق العاده ای دارند. 

 

• زرشک توت ترشی است ، بنابراین تهیه شراب زرشک به مقدار زیادی شکر و آب نیاز دارد.نتیجه شراب قرمز روشن ، با کمی اسیدیته متوسط ​​و رایحه ای دلپذیر است.

در سیارک بخوانیم:

بیست و پنج نوشیدنی سم‌ زدا برای پاکسازی و کم کردن وزن

آب سم زدای مخلوط گریپ فروت و لیمو ترش

آب سم زدای مخلوط لیمو و خیار

آب سم زدای مخلوط توت فرنگی و دارچین

آب سم زدای سوزاننده چربی

روش تهیه آب سم زدای لاغری

نظرات

۱۳۹۹/۴/۴ آب زرشک به دلیل وجود آلکالوئید بربرین موجود در آن ، دارای خواص درمانی است. مصرف آب زرشک، ترشح صفرا را تحریک می کند ، فشار خون را پایین می آورد و به جلوگیری از خونریزی کمک می کند. آب میوه حاوی موادی با خاصیت ضد میکروبی است. راه اول (برای بیماران دیابتی) برای تهیه آب زرشک ، میوه ها شسته می شوند ، بصورتی که دانه ها خرد نشود، فشار داده و آب آن را می گیریم. به پالپ باقیمانده آب اضافه می شود (1 لیوان آب در هر 1 کیلوگرم تفاله باقی مانده) تا 60 درجه سانتیگراد گرم می شود ، به مدت 1 ساعت و آب ثانویه را با فشار دادن می گیریم. آب عصاره اول را با آب ثانویه مخلوط می کنیم ، به جوش آورده و داغ درون شیشه های تمیز ریخته می شود ، درب هرشیشه را بسته و وارونه می گذاریم تا کاملاً خنک شود. راه دوم آب تهیه شده همانطور که در بالا ذکر شد با 50٪ شربت قند مخلوط می شود ، در شیشه های تمیز و خشک ریخته می شود و پاستوریزه می شود: کوزه هایی با ظرفیت 0.5 لیتر -15 دقیقه ، 1.0 لیتر-20 دقیقه جوشانده می شود. می توانید برای پاستوریزه کردن بلافاصله بعد از جوشاندن زرشک ، شربت آب زرشک درون شیشه ها ریخته ، درب ها را محکم ببندیم و وارونه بگذاریم تا خنک شود.

۱۴۰۰/۳/۱۹ مارشمالو زرشک. دسر ترش و شیرین خوشمزه .دستور العمل او غذاهای زیر را می طلبد: آب زرشک - 300 گرم ؛ شکر - 250 گرم .آب زرشک با شکر مخلوط شده ، جوشاندن زرشک تا غلیظ شود. جرم حاصل را با یک لایه نازک روی کاغذ روغنی آغشته کرده و در فر خشک می کنیم. ورقه های ترش و شیرین خشک شده را ، قطعه قطعه کرده و در پودر قند می غلتانیم. برداشت زرشک کار سرگرم کننده ای اما سختی است. با صرف زمان زیادی در پاییز ، در فصل سرما می توانید خود و عزیزان خود را با دسرهای خوشمزه دلگرم کنید و سلامتی را با مواد سالم میوه های روشن حفظ کنید.

۱۴۰۰/۳/۱۹در شرق ، توت قرمز یک بوته بی تکلف به یک دلیل نماد مقاومت و طول عمر است. از زمان های بسیار قدیم از آنها برای تهیه نوشیدنی های رفع کننده تشنگی عالی استفاده می شده و به عنوان چاشنی به غذاهای مختلف افزوده می شود. تهیه آب میوه را می توان برای زمستان نیز برداشت کرد. این ماده عمدتا به عنوان کنسانتره برای افزودن به کمپوت ، ژله ، سس ها و غیره استفاده می شود. آب را به شرح زیر تهیه کنید: توت های مرتب و شسته شده ، با افزودن کمی آب به آنها ، روی آتش جوشانده می شوند. زرشک نرم شده از طریق الک صاف می شود. آب حاصل با تفاله را می جوشانند (در صورت تمایل می توان شکر اضافه کرد) تا غلیظ شود.

۱۴۰۰/۳/۱۹ آیا گیاهان زیادی را می شناسید که به همان اندازه زیبا و مفید باشند؟ زرشک را می توان به عنوان دارو ، دسر یا چاشنی ، به عنوان یک محصول آرایشی ، برای تزئین میادین و باغ ها با آن استفاده کرد. نه تنها توت های زرشک آبگیری ، ترکیب شیمیایی متنوع برگ ، پوست و ریشه گیاهان خاصیت درمانی دارند. میوه ها را می توان با خیال راحت انبار ویتامین های A ، C ، E ، K نامید. آنها غنی از موارد زیر هستند: پکتین ها بتاکاروتن؛ قندهای طبیعی؛ کاروتنوئیدها (لوتئین ، کپسانتین ، اوروکسانتین) ؛ اسیدهای آلی (مالیک ، سیتریک ). پوست و ریزوم حاوی آلکالوئیدها (بربرین ، پالمیتین ، جاتروسین) و تانن است. این تنوع زرشک را به ماده اولیه دارویی داروها تبدیل کرده است.

۱۴۰۰/۳/۱۹طرز تهیه آب زرشک کوهی و طرز تهیه آب زرشک سیاه قرن هاست که آزمایش می شوند. حتی یونانیان باستان نیز چیزهای زیادی در این مورد می دانستند. هلنی ها از این گیاه به عنوان یک ماده ضد باکتری برای بهبود زخم های رزمندگان و همچنین به عنوان دارویی برای تصفیه خون استفاده می کردند. زرشک قادر است: خونریزی را متوقف کرده و التهاب را مسدود کنید. سرماخوردگی را درمان کنید و تب را کاهش دهید سموم جمع شده در بدن را از بین ببرید. سرعت پیری را کاهش دهید کمک به درمان بیماری های دستگاه صفراوی ، کبد ، کلیه ها و معده. دیابت شیرین ، روماتیسم ، نقرس ، سل را درمان کنید. فشار و ضربان قلب را تنظیم کنید. توجه! این گیاه حاوی موادی با اثر قوی است ، بنابراین مصرف بیش از حد آن با عواقب خطرناکی همراه است. هنگام مصرف آنتی بیوتیک و آنتی هیستامین ، زرشک باید با احتیاط مصرف شود.

۱۴۰۰/۳/۱۹مدت هاست که شرکت های آرایشی و بهداشتی از زرشک به عنوان ماده اصلی تولید محصولات مختلف استفاده می کنند: شامپو برای تقویت مو؛ کرم های ضد چروک؛ لوسیون برای سلامت پوست؛ اسکراب ماسک؛ ژل ها صابون مواد آرایشی طبیعی را می توان در خانه نیز تهیه کرد. دستورالعمل جوشانده شستشوی مو: یک لیوان زرشک له شده ، 1.5 لیتر آب جوش ریخته و اجازه دهید حدود 40 دقیقه دم بکشد. بعد از هر بار شستشو ، شستشوی مو با این تزریق یک درمان عالی برای شوره سر و افزودن حجم به موهای شما است. بخشی از آب زرشک آماده شده را می توانید در قالب های یخ منجمد کرده و روی صورت خود استفاده کنید. این محصول چین و چروک ها را صاف می کند ، پوست را جوان ، سفت و شاداب می کند.

۱۴۰۰/۳/۱۹آشپزی گسترده ترین کاربرد را برای زرشک پیدا کرده است - در مارینادها ، سالادها و ادویه ها ، غذاهای گوشتی و سبزیجات و البته انواع دسرها برای سوپ ، سالاد ، حبوبات و ماریناد ، برگ زرشک خوب است. توت به عنوان چاشنی غذاهای تهیه شده از برنج ، گوشت ، برای انواع شیرینی ها ، ژله ، مربا ، نوشیدنی های میوه ای ، شربت ، شیرینی مناسب است. میوه ها مواد اولیه عالی برای تهیه شراب زرشک هستند.

۱۴۰۰/۳/۱۹زرشک می تواند نه تنها فوایدی داشته باشد ، بلکه به سلامتی نیز آسیب برساند. بنابراین ، غیرممکن است که از آماده سازی های گیاه بدون فکر استفاده کرد. موارد منع مصرف داروهای مبتنی بر زرشک چیست: سن تا 12 سال. بیماری های کبدی - هپاتیت ، سیروز. ورم کلیه. حالت بارداری و یائسگی. همراه با خونریزی - بعد از زایمان و یائسگی. توجه! از میوه های رسیده برای تهیه داروهای زرشک استفاده کنید. استفاده از توت نارس خطرناک است - آنها حاوی مواد سمی هستند.

۱۴۰۰/۳/۱۹ خواص ریشه زرشک در پزشکی از ریشه زرشک استفاده می شود که خواص دارویی آن به شرح زیر است: از آن در تولید بربرین استفاده می شود - ماده ای که ضربان قلب را تسکین می دهد ، رحم را منقبض می کند. به عنوان یک جز از مجموعه گیاهان برای درمان تومورها ، از جمله بدخیم استفاده می شود. جوشانده ریشه به درمان سل ، پلوریسم ، اگزما ، کولسیستیت ، تسکین التهاب کیسه صفرا کمک می کند. مالش و کمپرس برای روماتیسم ، آرتروز ، استئوکندروز ، رادیکولیت تجویز می شود. خواص برگ زرشک جوشانده برگها برای اختلالات گوارشی ، التهاب دستگاه گوارش ، هپاتیت ، مشکلات کیسه صفرا ، آسیب های قلبی نشان داده شده است. تنتور الکل برگ ها به جلوگیری از خونریزی کمک می کند ، لخته شدن خون را افزایش می دهد.

۱۴۰۰/۳/۱۹تمام قسمت های درختچه زرشک ، و نه فقط توت های آن ، در طب سنتی کاربرد دارند. فواید و مضرات این گیاه برای سلامتی چیست؟ قدرت بهبودی آن واضح است: تحریک اشتها. تقویت سیستم ایمنی بدن. عمل ضد اسپاسم. اثر ضد نئوپلاستیک. توت های زرشک ماده اولیه محبوب تولید داروها هستند: از آنها برای درمان فشار خون بالا ، دیابت شیرین ، التهاب لوزه و بیماری های کبدی استفاده می شود. با کمک میوه ها ، زخم معده و اثنی عشر ، اسکوربوت ، مالاریا ، بی اشتهایی درمان می شوند. توت تازه برای بهبود روماتیسم ، بیماری های کلیوی ، التهاب مثانه و اعتیاد به الکل مفید است. آب میوه تازه اشتها را تحریک می کند و اثر ملین دارد. پوست زرشک را با آب جوش ریخته و در فلاکس دم کنید. چنین درمانی برای درمان پانکراتیت ، کولسیستیت ، هپاتیت ، مشکلات کلیوی و مثانه استفاده می شود. جوشانده پوست با غلظت بالا به درمان تب ، مالاریا ، اسکوربوت کمک می کند.

در ادامه بخوانید...

خواص عناب یا خرمای چینی برای لاغری

در
عناب خرمای چینی


در این پست سعی داریم به عناب، خواص عناب برای لاغری ، طرز استفاده عناب برای لاغری ،عناب و لاغری،چگونگی مصرف عناب برای لاغری،خواص برگ عناب برای لاغری ، طرز تهیه دمنوش عناب برای لاغری ، خواص عناب ، خواص هسته عناب ، خواص برگ عناب در لاغری ، عوارض و موارد مصرف عناب این میوه خوشمزه مه به عنوان داروی گیاهی استفاده می شود و در ایران هم به وفور پیدا می شود توضیحاتی بدهیم.

عناب  Jujube بومی مناطق گرمسیر بوده و خاستگاه آن به چین و کشورهای آسیایی برمی‌گردد که بعدها در سراسر جهان پراکنده شده و امروزه در بخش‌های گسترده‌ای از زمین از ایران تا هند و جنوب چین و حتی جنوب اروپا و شمال آفریقا دیده می‌شود و در هر منطقه‌ای دارای اسامی مختلفی است. عناب را "خرمای قرمز"Red Date و "خرمای چینی" Chinese dates  زیزیفوس ، عناب ، عناب چینی ، خرما چینی ، توت فرانسوی ، توت جودا نیز می‌نامند.

 

خواص عناب

عناب آرامش‌ بخش و ضد بدخلقی است و در طب سنتی چین و کره از آن به عنوان دارویی که سبب کاهش اضطراب می‌شود و تقویت کننده معده و طحال و سیستم گوارشی است استفاده می‌کنند.دانه عناب Jujube را می توانید به صورت خام، آسیاب شده، خیس خورده در آب و حتی به صورت آبگرفته مصرف کنید و زیبایی و سلامت را به بدن خود هدیه دهید.

استفاده از مغز میوه در زخم‌ها و بریدگی‌ ها سبب سرعت بخشیدن به بهبود آنها می‌شود. عناب همچنین دندان‌ها را در برابر پوسیدگی مقاوم می‌سازد.عناب خون را تصفیه و سموم را از بدن دفع می‌کند، سبب روشنی پوست شده و از بروز مشکلات قلبی جلوگیری می‌نماید. عناب خون ساز، ملین و دارای لعاب بسیار است و سینه را نرم می‌نماید.

 

خواص برگ عناب

طریقه مصرف عناب برای لاغری

از جوشانده برگ عناب Jujube برای تسکین گلودرد و از عصاره آن برای درمان گلودرد استفاده می‌شود. به خاطر سپرده شود که عناب باعث ازدیاد ویتامین k در خون می‌شود و خون را غلیظ می‌کند. پس بهتر است کسانی که غلظت خون بالایی دارند از مصرف آن پرهیز نمایند.چای عناب دارای ماده ضد سرطانی ساپونینز است. این چای باعث ترمیم بافت‌های آسیب دیده و تقویت عضلات می‌شود.

 

عناب و لاغری

خاصیت عناب در لاغری ، خواص عناب تازه برای لاغری

چربی کل میوه عناب بسیار کم است. نسبت اسیدهای چرب اشباع نشده به کل چربی در میوه عناب بالا است. دم کرده برگ‌ عناب برای حذف چربی‌ های اضافی بدن و لاغری می شود. عناب منبع خوبی از ویتامین C و حاوی مقادیر قابل ملاحظه‌ای مواد معدنی است. همچنین دارای پروتئین، کربوهیدرات و مواد معدنی کلسیم، فسفر، آهن، کاروتن، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین و فلور می‌باشد.

در ضمن حاوی پکتین (به عنوان کلسیم پکتات) به عنوان فیبر محلول مؤثر در کاهش چربی و قند خون است.کنترل وزن بدن و کمک به کاهش آن به دلیل کالری کم موجود در عناب و در عین حال انرژی زا بودن این دانه گیاهی که باعث می شود فرد تا ساعت‌ها پس از خوردن آن احساس گرسنگی نداشته باشد و نیازی به مصرف تنقلات فاقد ارزش تغذیه ای پیدا نکند. 

 

 

خواص درمانی عناب

عوارض و موارد مصرف عناب 

یکی از خواص عناب ضد سرطان بودن آن است
• عناب دارای خواص ضد سرطان است.

• خواص آنتی‌اکسیدان عناب به جلوگیری از سرطان کمک می‌کند.
با توجه به مطالعات اخیر، عصاره عناب مهارکننده سلول‌های سرطان خون است.

• عناب از نظر طب قدیم ایران معتدل و بنا به اعتقاد ابوعلی سینا، کمی سرد است.
• عناب به علت داشتن ویتامین C و انتی‌اکسیدان، مانع از رشد و حرکت رادیکال‌های آزاد و در نتیجه کمک به کنترل و رشد تومور و سلول‌های سرطانی است.
• برای درمان سرطان آب عناب را با کاهو بخورید.

 

 

خواص عناب برای اعصاب و روان

• عناب مقوی مغز و حافظه است.
• آرامش‌بخش طبیعی است.
• شستشودهنده سلولهای مغزی است.
• عناب آرام‌کننده اعصاب است و بدخلقی را از بین می‌برد.
• عناب خواب‌آور بوده و بی‌خوابی و خستگی را برطرف می‌کند.
• تسکین‌دهنده اضطراب و استرس است.در طب سنتی چین و کره از عناب به عنوان دارویی که سبب کاهش اضطراب می‌شود، استفاده می‌کنند.
• هرگاه که احساس غمگینی کرده و گریه می کنید یک فنجان دم کرده عناب لبخند به لبهای شما می آرود.( سیارک)

 

 

خواص عناب برای کبد و کلیه

• عناب برای سلامت کلیه‌ها و تقویت کبد سودمند است.
• مقوی کبد، صفرا و کمک به درمان برخی از بیماری‌های کبدی می‌کند.
• مصرف عناب به طور معنی‌داری سطوح آنزیم‌های کبدی را کاهش می‌دهد. این آنزیم‌ها نشانگر آسیب بافتی هستند.
• یافته‌های بافت شناسی نشان می‌دهند که این میوه اثرات محافظتی در برابر بیماری‌های کبدی دارد. عناب در درمان کبد چرب نیز مفید است.
• اگر سنگ مثانه دارید ۳۰ عدد عناب را در یک لیوان آب شب خیس کرده صبح ناشتا میل کنید به مدت هفت روز.
• کسانی که سنگ کیسه صفرا دارند عرق بیدمشک و عرق کاسنی را از هر کدام ۱۰۰ گرم و ۵۰ گرم عناب را در آنها خیس نموده سپس صاف کنند روزی ۳ بار هر بار ۲ قاشق غذا خوری قبل از غذا میل کنند.

 

 

خواص عناب برای دستگاه گوارش

• عناب موجب تقویت دستگاه گوارش می‌شود و کم‌اشتهایی را برطرف می‌کند.
• عناب در زمان ابتلا به اسهال می‌تواند حرکات مربوط به دستگاه گوارش را کاهش دهد.
• مخلوط را با نمک و فلفل به عنوان هضم کننده مصرف کنید.
• میوه خشک رسیده به عنوان ملین می‌باشد. حتی تأثیر آن برای کمک به درمان یبوست با مطالعات بالینی مختلف به اثبات رسیده است و به تمام افرادی که از یبوست رنج می‌برند توصیه می‌شود هر روز صبح یک تکه زنجبیل تازه و چند دانه عناب را در یک لیوان آب جوش قرار داده و پس از چند دقیقه این نوشیدنی را میل کنند.
• عناب تقویت‌کننده دستگاه گوارش است و مطالعات بالینی، تأثیرات آن برای رفع مشکلات مختلف گوارش را نشان داده است. مصرف عناب به هضم غذا کمک کرده و در جلوگیری از نفخ موثر است.
• مخلوط عناب با نمک در بیماران مبتلا به سوءهاضمه و حتی بیماری‌های صفراوی سودمند است.
• کسانی که زخم معده و ورم روده دارند عناب را با هسته سائیده بعد از غذا یک قاشق چای خوری میل کنند.
• کسانی که زخم روده و اثنی عشر دارند در طول روز ۵ دانه عناب آهسته مکیده بعد از اینکه کاملا نرم شد جویده میل کنند.

 

 

خواص عناب در آسم، سرماخوردگی، سرفه و گلودرد

• در طب سنتی ایران مصرف جوشانده عناب برای درمان سرفه، سرماخوردگی و آنفلوانزا و انواع گلودرد بسیار توصیه شده است.
• از آنجا که این میوه سرشار از ویتامین A و C و پتاسیم است، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و برای پیشگیری از سرماخوردگی مفید است.
• چای عناب در شرق آسیا یک نوشیدنی بسیار گوارا محسوب می‌شود که به جلوگیری از سرماخوردگی نیز کمک می‌کند.
• اگر دچار سرماخوردگی شده‌اید و از خشکی سینه و سرفه رنج می‌برید، عناب داروی گیاهی مناسب و کارآمدی است.
• عناب دارای لعاب فراوان، پروتئین، مواد قندی و مقدار زیادی ویتامین C است.
• به علت لعاب‌دار بودن، این میوه برای درمان سرفه‌های خشک مفید است.
• یک شربت خوب مخصوص سرفه و سینه درد و خلط آور و ملین: عناب + انجیر + کشمش + خرما از هر کدام ۵۰ گرم در یک لیتر آب جوشانده صاف نموده روزی ۳ فنجان میل شود.
• جوشانده عناب گرفتگی صدا را برطرف می‌کند.
• به علاوه آسم و تنگی نفس را برطرف می‌کند. برای تهیه جوشانده عناب ۵۰ گرم عناب را در یک لیتر آب ریخته و بجوشانید تا حجم آن دو سوم شود.
• عصاره آن همراه با زنجبیل، شیرین بیان و نعناع آرام‌بخش عضلات گلو است.

 

 

خواص عناب برای دندان

• عناب دندان‌ها را در برابر پوسیدگی مقاوم می‌سازد.
• برای درمان دندان درد سائیده عناب را در محل کرم خوردگی دندان بگذارید.

 

 

خواص عناب برای پوست و مو

• به علت دارا بودن انتی‌اکسیدان‌ها، روند پیری پوست را کاهش می‌دهد.
• عناب خون را تصفیه و سموم را از بدن دفع می‌کند و سبب روشنی پوست می‌شود.
• عناب برای خشکی و خارش پوست،استفاده می شود.
• برای رفع خارش بدن جوشانده عناب را با شکر شیرین کنید، میل شود.
• خوردن عناب بیماری پوستی گال یا جرب را کاهش می‌دهد روزانه چند دانه میل کنید.
• برای درمان کهیر و خارش پوست ۵۰ عدد عناب را با یک لیوان آب جوشانده صاف کرده، صبح ناشتا با سکنجبین مخلوط نموده میل شود. عناب خشک شده را با عسل مخلوط کرده در محل خارش و کهیر بمالید.
• عصاره عناب خاصیت رفع و کاهش چین و چروک و خشکی و قرمزی و رفع افتاب سوختگی است.
• رشد موی سر را زیاد می کند.
• استفاده از مغز این میوه در زخم‌ها و بریدگی‌ها، سبب سرعت بخشیدن به بهبود آن‌ها می‌شود.
• به علت داشتن اسیدآمینه های مهم، باعث بهبود روند زخم است.
• برای معالجه و التیام زخمهای کهنه گرد ریشه خشک شده عناب را روی آنها بپاشید.
درمان سردرد و سرگیجه با عناب
• کسانی که سردرد یا سرگیجه دارند به مدت ۱۴ روز ، روزی ۵ دانه عناب میل کنند.
• برای سردردهای ناشی از سوء هاضمه عناب + بنفشه + گل پنیرک جوشانده با ترنجبین شیرین کنید میل نمایید.
• برای درمان سردرد ۳۰ عدد عناب + ۵ گرم تخم گشنیز در یک لیوان آب جوش دم کرده صبح ناشتا میل شود.( سیارک)

 

 

درمان کمردرد با عناب

• کسانی که کمر درد دارند به مدت ۷ روز، روزی ده دانه عناب ابتدا مکیده سپس میل کنند.

 

 

مصرف عناب در دیابت

• مصرف عناب برای تنظیم قند خون مفید است.
• ترکیبات اتری موجود در عناب عامل مهار کننده‌ای در افزایش قند خون است. همچنین مقادیر پارامترهای بیوشیمیایی مانند قند خون، اوره، کراتینین، کلسترول سرم، تری‌گلیسیرید سرم، HDL، LDL، هموگلوبین و هموگلوبین گلیکوزیله را به طور قابل توجهی به سطح نرمال نزدیک می‌کند.
• کسانی که قند دارند روزی ۵ دانه عناب بخورند.

 

 

مصرف عناب در بارداری

• مصرف عناب در درمان نازایی مفید است.
• در منابعی گفته شده که خوردن عناب در دوران بارداری و مخصوصا در ماه دوم بارداری برای جنین مفید است.
• به جلوگیری از تهوع و استفراغ و برای تسکین درد‌های شکمی در دوران بارداری کمک می‌کند.

 

 

مصرف عناب در لاغری، عناب و لاغری

طریقه مصرف عناب برای لاغری

خواص عناب برای لاغری، خواص برگ عناب برای لاغری،  طرز استفاده عناب برای لاغری

• میوه عناب موجب باز شدن اشتها و افزایش وزن میشود. برای کاهش وزن از برگ عناب استفاده کنید.

خاصیت عناب در لاغری ،  عناب برای لاغری

برای لاغر شدن از لاغری با برگ عناب استفاده کنید ، ‌در دمنوش عناب برای لاغری ، یک مشت از برگ‌ عناب را در یک پیمانه آب بریزید و به مدت یک شب آن را خیس کنید و صبح روز بعد، قبل از این که چیزی بخورید آب برگ‌های خیس خورده را بخورید. این کار را به مدت یک ماه انجام دهید و شاهد تغییر وزن خود باشید. شما با این رژیم برگ عناب و لاغری، عضلات خود را افزایش می‌دهید و از چربی بدن کم می‌کنید و حذف چربی بدن، جزء اصلی از بین بردن چاقی است.

 

 

خواص عناب برای قلب و عروق

• عناب از بروز مشکلات قلبی جلوگیری می‌نماید.
• کاهش دهنده چربی خون است.
• عناب برای تصلب شرائین مفید می‌باشد.
• کاهش‌دهنده فشارخون است.
درمان روماتیسم با عناب
• استفاده از پودر عناب همراه با شیر، برای درمان روماتیسم استفاده می‌شود.
• پماد آن نیز به درمان روماتیسم کمک می‌کند.

 

 

سایر خواص

• عناب دفع کننده بلغم است.
• عناب ادرارآور می‌باشد.
• تسکین‌دهنده درد است.
• افزایش‌دهنده سیستم ایمنی بدن است.
• کمک به درمان کم‌خونی می‌کند.
• میوه کال عناب تشنگی را کاهش میدهد.
• خستگی شدید را برطرف می کند.
• برای برطرف کردن ورم چشم ، عناب را به چشم بمالید.
• عناب تصفیه کننده و مولد خون است.
• عناب تب بر است.
• کسانی که بواسیر دارند صبح ناشتا یک استکان آب جوشانده عناب به مدت ۴ روز میل کنند.

 

 

خواص هسته عناب

• هسته عناب خواب‌آور و مخدر است.
خواص گل و برگ درخت عناب
• برای سرعت بخشیدن در ترمیم شکستگی استخوان از ضماد برگ درخت عناب استفاده کنید.
• از برگ‌های عناب بصورت ضماد می‌توان در محل گزش عقرب گذاشت.
• دم کرده برگ‌های گیاه عناب برای درمان تب تیفوئید، از بین بردن انگل و حذف چربی‌های اضافی بدن مؤثر است.
• گل و برگ درخت عناب می‌تواند برای دفع حشرات استفاده شود.
خواص برگ عناب برای کاهش وزن
• برای درمان چاقی، ‌یک مشت از برگ‌های عناب را در یک پیمانه آب بریزید و به مدت یک شب آن را خیس کنید و صبح روز بعد، قبل از این که چیزی بخورید آب برگ‌های خیس خورده را بخورید. این کار را به مدت یک ماه انجام دهید و شاهد تغییر وزن خود باشید.
• شما با این رژیم، عضلات خود را افزایش می‌دهید و از چربی بدن کم می‌کنید و حذف چربی بدن، جزء اصلی از بین بردن چاقی است.
خواص پوست و ریشه درخت عناب
• دم کرده ریشه عناب رشد و تقویت موی سر را زیاد می‌کند.
• جوشانده پوست درخت عناب، داروی ضد اسهال است.
• ریشه گیاه عناب در درمان سوء هاضمه مفید است.
طرز تهیه جوشانده عناب
• ۵۰گرم عناب را در یک لیتر آب ریخته و بجوشانید تا حجم آن دو سوم شود.
طرز تهیه جوشانده عناب و جو
• ۱۴ دانه عناب را با ۲۵ گرم جو پوست کنده مخلوط کرده و در ۲ لیتر آب ریخته و آنقدر بجوشانید تا جو باصطلاح شکفته شود و ۱/۵لیتر آب باقی بماند . این جوشانده را بگذارید تا ته نشین شود . سپس روی آنرا بردارید و بنوشید .
مضرات عناب
• زیاده روی در خوردن عناب باعث کم شدن غرایز جنسی می‌شود.
• عناب در اشخاص سرد مزاج، تولید گاز و نفخ می‌کند و این گونه افراد باید عناب را با مَویز میل نمایند.
• عناب موجب ازدیاد ویتامین k می‌شود که در نتیجه آن خون غلیظ می‌شود بنابراین مصرف زیاد آن برای افرادی که دچار غلظت خون هستند، توصیه نمی‌شود.
• افرادی که از نفخ بیش از حد، انگل‌های روده‌ای و خلط بیش از حد رنج می‌برند، بهتر است قبل از مصرف عناب با پزشک مشورت کنند.

 

 

ارزش غذایی عناب

• این میوه منبع خوبی از ویتامین C و حاوی مقادیر قابل ملاحظه‌ای مواد معدنی است.
• همچنین دارای پروتئین، کربوهیدرات و مواد معدنی کلسیم، فسفر، آهن، کاروتن، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین و فلور می‌باشد.
• در ضمن حاوی پکتین (به عنوان کلسیم پکتات) به عنوان فیبر محلول موثر در کاهش چربی و قند خون است.
• محتوای چربی کل میوه عناب بسیار کم است.
• نسبت اسیدهای چرب اشباع نشده به کل چربی در میوه عناب بالا است، بنابراین متخصصین تغذیه می‌توانند عناب را به عنوان بخشی از رژیم غذایی توصیه نمایند.

مقاله دوم راجع به عناب

عناب گیاه ویژه ای است که دارای  نام هایی unabi ، عناب ، توت فرانسوی ، خرمای چینی است. در لاتین ، به نظر می رسد مانند این Ziziphus jujuba باشداین گیاه بوته برگریز واقعی است که دارای خار است. این یک درخت کوچک  می تواند به 5 متر برسد. متعلق به خانواده های Zhosterovye و Krushinovye است.
 
آنها نوع تاج هرمی شکل دارند.عناب گیاهی با سیستم ریشه ای قدرتمند است که ریشه های آن در جهت عمودی رشد می کنند ، علاوه بر این ، می توانند تا عمق 3 متری نفوذ کنند.پوست درخت عناب کاملاً متراکم است ، دارای رنگ خاکستری تیره است.
شاخه های جوان گیاه از بسیاری از اتصالات کوچک تشکیل شده است ، دارای تاجی از رنگ قهوه ای و قرمز هستند و در گره ها خارها وجود دارد.
 
برگهای این گونه متناوب ، چرمی و پهن هستند و همچنین می توانند بصورت تمام لبه و تخم مرغی باشند. طول آنها می تواند به 3-6 سانتی متر طول ، و همچنین 1-3 سانتی متر از عرض برسد.هر گل می تواند کمی بیشتر از یک روز زندگی کند. اگر در تمام این مدت گل وقت برای گرده افشانی نداشته باشد ، شروع به سقوط می کند. گلهای گیاه با یخبندان سازگار هستند. 
 
میوه های عناب به طور یکنواخت رسیده می شوند ، یعنی از سپتامبر تا اکتبر. این میوه کوچک و گرد است ، شکل تخم مرغی و استخوانی دراز دارد که در اطراف آن گوشت قرار دارد. طول میوه ها می تواند از 2 تا 6 سانتی متر برسد و در مورد وزن آنها بین 3-20 گرم متغیر است. میوه های نارس رنگ سبز دارند و در روند رسیدن تاریخ عناب به رنگ قرمز تیره یا قهوه ای مایل به زرد تبدیل می شوند. شاخص هایی مانند وزن ، رنگ و شکل میوه به طور مستقیم به زمان رسیدن انواع بستگی دارد.

ترکیب عناب 

 

ارزش غذایی
نام عدد نیاز روزانه
کالری 79 کیلو کالری چهار٪
کربوهیدرات ها 20.53 گرم شانزده درصد
پروتئین 1.2 گرم
چربی ها 0.20 گرم یک درصد
کلسترول 0 میلی گرم

 

 

ویتامین ها
نیاسین 0.900 میلی گرم پنج درصد
پیریدوکسین 0.081 میلی گرم
ریبوفلاوین 0.040 میلی گرم
تیامین 0.020 میلی گرم
ویتامین A 40 واحد بین المللی یک درصد
ویتامین سی 69 میلی گرم 115٪

 

 

الکترولیت ها
سدیم 3 میلی گرم <1٪
پتاسیم 250 میلی گرم پنج درصد

 

مواد معدنی
کلسیم 21 میلی گرم
مس 0.073 میلی گرم هشت درصد
اهن 0.48 میلی گرم
منیزیم 10 میلی گرم 2.5٪
منگنز 0.084 میلی گرم چهار٪
فسفر 23 میلی گرم
فلز روی 0.05 میلی گرم <1٪

 

مواد مغذی گیاهی
کاتچین 3.2 میلی گرم -
کوئرستین 1.3 میلی گرم -

 

زیستگاه عناب

عناب یک گیاه غیرمعمول بومی مناطق استوایی است. اولین بار در چین ظاهر شد. پس از آن ، عناب در ماورای قفقاز و آسیای مرکزی پرورش یافت. کشت عناب در آب و هوای معتدل هم امکان پذیر است. برای به دست آوردن یک محصول خوب ، باید انواع متناسب با شرایط خاص آب و هوایی را پرورش دهید. 
 
عناب یک گیاه ترموفیلی است. خشکسالی و گرما را تحمل می کند ، علاوه بر این ، به راحتی می تواند در معرض سرمازدگی شدید و تغییر ناگهانی دما باشد. کاشت گیاهان در مکانهای آفتابی و به خوبی از باد محافظت می شود. با وجود مقاومت به خشکی که عناب دارد ، برای رسیدن به محصول خوب ،گیاه نیاز به آب زیادی دارد.
 

برداشت و کاربرد عناب

اغلب عناب برای اهداف دارویی استفاده می شود. برای تهیه دارو ، می توانید نه تنها از برگ و میوه ، بلکه از ریشه و پوست عناب نیز استفاده کنید. میوه ها بعد از رسیدن ، آماده می شوند. در مورد برگها ، برداشت آنها در دوره باردهی اتفاق می افتد. برگ عناب را می توان در سایه یا بیرون از منزل خشک کرد. مهم است که تهویه مناسب در آن وجود داشته باشد. برگهای خشک شده می توانند برای مدت یک سال برای اهداف دارویی استفاده شوند.
 

تاریخ برداشت عناب

در فصل پاییز ریشه ها برداشت می شوند و در فصل بهار  ، پوست درخت برداشت می شود. برای تهیه پوست ، برای ارزش استفاده از شاخه های سه ساله برداشت شود. پوست خشک باید طی دو سال مصرف شود.
 
میوه های عناب را می توان تازه مصرف کرد ، زیرا آنها دارویی هستند. همچنین می توان آنها را خشک کرد و با  آن ها در ماریناد ، آب میوه و نوشیدنی های میوه ای درست کرد ، همچنین در شیرینی سازی استفاده کرد. میوه های تازه جمع آوری شده در دمای اتاق حدود 5 روز قابل ذخیره است. در یخچال و فریزر ، آنها بیش از یک ماه خاصیت درمانی خود را حفظ می کنند.
 
میوه های دارویی خرما اغلب بعد از جدا کردن آنزیم ها از آنها خشک می شوند. برای انجام این کار ، آنها بیش از دو دقیقه در آب جوش خیسانده می شوند. بعد از اینکه روی پارچه گذاشته می شود تا به طور مناسب خشک شود و سپس روی یک ورقه پخت گذاشته می شوند. در فر ، خرما از 7 تا 10 ساعت خشک می شود. برای خشک کردن میوه ها می توانید از خشک کن نیز استفاده کنید.
 
اگر میوه unabi نیاز به خشک شدن داشته باشد ، زمان خشک شدن آنقدر طولانی نخواهد بود و ماندگاری چنین میوه هایی بیش از دو سال نیست.
 

ترکیب عناب

برگ و میوه عناب حاوی رزین و تانن و همچنین فلاونوئیدها ، اسیدهای آلی ، کاروتن ، قندها ، ویتامین P ، کومارین ها ، اسید اسکوربیک است. میوه های تازه حاوی مقدار زیادی اسید اسکوربیک هستند و بعد از غیرفعال شدن آنزیم ها ، مقدار آن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. همچنین ، یکی از انواع عناب حاوی روغن چربی ، پکتین ها ، نمک های فسفر و پتاسیم است. برگها نیز دارای اثر بی حسی هستند.

خواص عناب

خواص مفید عناب (خرمای بی مزه)
میوه عناب دارای خواص بی حسی ، آرام بخش ، ادرار آور ، ضد فشار خون و ضد میکروب است. عناب به خلاص شدن از شر سرفه در چند روز کمک می کنند. اما مهمتر از همه ، چنین میوه هایی شما را از اسکلروز ثابت نجات می دهد ، عادی سازی متابولیسم را فراهم می کند و به بدن شما کمک می کند تا از فلزات سنگین و سموم خلاص شود.
در میوه های تازه و خشک عناب مقدار زیادی ویتامین C وجود دارد که این ماده در دیواره رگ های خونی تأثیر خوبی دارد. باعث دوام و انعطاف پذیری بیشتر آنها می شود و این یک پیشگیری عالی برای بیماری های قلبی عروقی است.
 
مصرف انواع عناب یک داروی گیاهی عالی و موثر است که به شما در خلاص شدن از فشار خون بالا کمک می کند. طبق آزمایشات انجام شده توسط دانشمندان ، مشخص شد که جوشانده یک سوم لیوان میوه عناب  4 تا 6 بار در روز مفید است. اگر می خواهید از انواع توت تازه یا خشک استفاده کنید ، باید 3-4 وعده و در طی آن باید 8-10 میوه میل کنید. همه اینها به شما در پایین آوردن فشار خون کمک می کند. با مصرف جوشانده میوه های عناب ، متوجه خواهید شد که سردردهای مداوم ، وزوز گوش ، ضربان سریع قلب سریع شما برطرف می شود. عملکرد شما بهبود می یابد ، روحیه شما بهبود می یابد و خواب با کیفیت به شما کمک می کند تا فردی کاملاً متفاوت شوید.
 
در طب عامیانه ، جوشانده عناب به عنوان یک داروی ضد التهابی و همچنین برای التهاب دستگاه تنفسی ، عفونت های روده ، تب و زخم و همچنین برای پیشگیری و درمان کم خونی فقر آهن مصرف می شود. مزایای چنین ابزاری را نمی توان با کلمات توصیف کرد.
 
انواع توت های رسیده عناب برای یبوست بسیار مؤثر است و همانطور که در مورد عناب کال وجود دارد ، باید آنها را برای بهبود اسهال مصرف کرد. مالیدن برگهای عناب التهاب دستگاه تنفسی را از بین می برد و همچنین به درمان گاستریت کمک می کند. با استفاده از برگ های عناب برای شستشوی دهان می توانید با التهاب دهان مبارزه کنید ، لوسیون ها برای بهبود زخم ها  نیز عالی هستند.برگهای تازه گیاه برای تهیه پمادها مناسب خواهد بود.
درمان عناب
به منظور بهبود سلامتی ، میوه عناب به میزان 8-10 قطعه 2 بار در روز مصرف می شود. دوره مصرف 3 ماه است. می توانید از فرم های دوز مصرفی دیگر این گیاه دارویی نیز استفاده کنید:
• جوشانده میوه ها برای  فشار خون بالا.
• تنتور برگ عناب.
• مالیدن برگ برای مصارف خارجی.
• جوشانده پوست شاخه ها و ریشه ها.
• انواع دمنوش.
 

نظرات

۱۴۰۰/۴/۲۱ جوشانده عناب برای ریزش مو ، قلب و بی خوابی برای تهیه جوشانده عناب ، 5-10 میوه عناب را بگیرید ، آب جوش (نیم لیتر) بریزید و در حمام آب به مدت 30 دقیقه بجوشانید. سپس آنها را خنک کرده ، فیلتر می کنند ، میوه ها را فشرده، با آب جوش به مقدار اولیه می رسانند. جوشانده میوه های گیاه زیزیفوس عناب نیز به عادی سازی فشار خون کمک می کند ، اما برای این اتفاق باید به مدت سه ماه روزانه مصرف شود. با خوردن زیزیفوس ، بسیاری بلافاصله اثر مفید فلاونوئیدها را احساس می کنند - گردش خون بهبود می یابد ، فشار خون نرمال می شود و عملکرد قلب بهبود می یابد. چای زیزیفوس باعث آرامش اعصاب ، عادی خواب و رفع اضطراب می شود. برای تهیه آن ، 10-15 عناب برداشته و یک لیتر آب جوش بریزید ، بگذارید 10-15 دقیقه دم بکشد و عطر و طعم عسل را به آن اضافه کنید. خواص مفید عسل اثر آرام بخش را بهبود می بخشد ، بی خوابی را به آرامی و بدون دارو از بین می برد. جوشانده از ریشه گیاه به عنوان یک ماده تقویت کننده مو استفاده می شود ، آن را به پوست سر مالش می دهد ، شما نه تنها می توانید مو را بازیابی کنید ، بلکه از طاسی جلوگیری می کنید. سایر درمان های مردمی ریزش مو نیز به خوبی کار می کنند.

۱۴۰۰/۴/۲۱چند دستورالعمل قدیمی کره ای با عناب - برای سرماخوردگی همراه با تب ، درد و خشکی گلو ، 10 تا 20 میوه عناب مصرف کنید ، داخل عسل بگذارید ، آسیاب کنید و گلوله هایی به اندازه یک زردآلو درست کنید. 1 گلوله بردارید » برای زخم های طولانی که بهبود نمی یابند ، میوه های بدون آب را در آب بجوشانید و اغلب مناطق آسیب دیده را با آب حاصل بشویید. - برای تسکین درد شدید بواسیر ، تفاله میوه را خوب خرد کرده ، پهن کرده و روی مقعد قرار دهید. - برای تسکین درد ناگهانی ناشی از گرفتگی معده ، 7 میوه عناب را با 2 عدد میوه آلو و هسته زردآلو چرخ کنید. با سرکه مصرف کنید.

۱۴۰۰/۴/۲۱در دوران باستان ، راهبان چینی و ساکنان صحرا فقط از میوه های عناب برای غذا استفاده می کردند. در طب شرقی میوه ها عناب برای بیماری های معده ، تنظیم متابولیسم ، ورم معده حاد و مزمن ، نوراستنی ، آستنی ، روان پریشی ، افسردگی ، عفونت های مزمن ، روماتیسم ، سل پوست ، چشم ها ، ریه ها استفاده می شوند. در شرق ، عناب همچنین به عنوان یک نرم کننده و ضد التهاب برای بیماری های دستگاه تنفسی مشهور است. از جوشانده میوه های خشک شده برای درمان سرفه ، برونشیت ، تنگی نفس ، سیاه سرفه استفاده می شود. یکی از نامهای عناب - "توت سینه " نیز با این خاصیت همراه است. در چین برای این منظور 10-20 گرم میوه ، 300 میلی لیترآب برداشته و تا 100 میلی لیتر بجوشانید. 1-2 قاشق غذاخوری میل کنید. در طب کره ای ، از میوه آناب برای خنثی سازی داروهای سمی استفاده می شود. همراه با ریشه شیرین بیان و دانه گندم برای هیستری استفاده می شود. در آسیای میانه ، میوه ها به عنوان عامل خلط آور ، نرم کننده ، خونریزی دهنده و همچنین برای آنژین پکتوریس ، آسیت ، گاسترالژی ، سیستوروتین ، سیستیت مصرف می شوند. تاجیک ها برای افزایش نشاط از میوه جوشانده استفاده می کنند و از تفاله برای درمان سرماخوردگی (به ویژه هنگام سرفه) استفاده می شود. با فشار خون بالا که به دلیل نارسایی قلبی پیچیده است ، به مدت 3 ماه روزانه 20 دانه عناب بخورید. از میوه های عناب برای استوماتیت و سایر بیماری های التهابی حفره دهان نیز استفاده می شود. برای اهداف دارویی ، ریشه ، پوست ، برگ ، دانه نیز استفاده می شود. در طب کره ای از پوست درختان عناب برای درد در معده و روده استفاده می شود و از برگ برای کاهش فشار خون استفاده می شود. جوشانده برگ های جمع آوری شده در پاییز و پوست برداشت شده در پاییز یک درمان موثر برای فشار خون است.

۱۴۰۰/۴/۲۱محتوای مواد مغذی موجود در میوه های عناب و خواص عناب برای لاغری - اسید اسکوربیک - تا 3٪ پروتئین - تا 2.5٪ اسیدهای آلی (کاروتن ، تیامین ، ریبوفلاوین ، نیکوتین و اسید فولیک) - تا 30٪ قند - تا 10٪ تانن - ویتامین های A ، B ، C ، P و B- کاروتن - چربی ها ، اسیدهای آمینه ، عناصر کمیاب - به مقدار زیاد: کومارین ها ، استرول ها ، فلاونوئیدها ، تری ترپن ها و گلوکوزیدهای آن ، آلکالوئیدهای ایزوکینولین - توکوفرول ها ، کاتچین ها - پکتین ، که نمک های جیوه ، سرب ، مس ، سموم باکتریایی و ایزوتوپ های رادیواکتیو را از بدن خارج می کند - پتاسیم ، کلسیم ، فسفر ، منیزیم ، آهن

۱۴۰۰/۴/۲۱خواص عناب برای جوان سازی پوست خوردن میوه های عناب به جوان سازی سلول ها و پاکسازی بدن از کلسترول ، سموم ، فلزات مضر ، مایعات اضافی کمک می کند. تحت تأثیر عناب ، فرآیندهای دفع صفرا در بدن تنظیم می شود ، عملکرد کبد افزایش می یابد. در مادران شیرده ، تولید شیر از عناب افزایش می یابد و کیفیت آن بهبود می یابد. عناب کاملاً سیستم عصبی را تون می کند ، تسکین می دهد و اثر بیهوشی ملایمی دارد. برگهای زیزیفوس ، عناب مخصوصاً بی حس می کند ، برای دندان درد جویده می شوند و در درمان ورم دهان استفاده می شوند. برگهای Ziziphus توانایی جلوگیری از حساسیت برخی جوانه های چشایی را دارند ، به عنوان مثال ، پس از جویدن آنها ، طعم شیرین و تلخ احساس نمی شود ، اما درک شور و ترش باقی می ماند. از خواص ضد التهابی و ادرار آور زیزیفوس در درمان بیماری های دستگاه ادراری تناسلی استفاده می شود: سیستیت ، نفریت ، التهاب مثانه. برای بیماری های تنفسی ، زیزیفوس و جوشانده میوه های آن نیز کمک خواهد کرد.دمنوش عناب برای نوشیدن همراه با سرفه سیاه ، برونشیت ، نایژه ، ورم مفاصل ، حنجره مفید است.

۱۴۰۰/۴/۲۱ Ziziphus زیزیفوس یا عناب به طرز شگفت آوری مفید است ، نه تنها عناب برای اهداف درمانی استفاده می شود ، بلکه از دانه ها ، پوست ، برگ و ریشه گیاه نیز استفاده می شود. انواع توت های zizyphus رسیده بسیار شکننده هستند ، پوست به سرعت ترکیده و zizyphus شروع به خراب شدن می کند و خواص مفید خود را از دست می دهد. با این حال ، باغبانان در تکنیک پرورش گیاه زیزیفوس در یک آب و هوای معتدل تسلط دارند و عناب های رسیده را اغلب می توان در بازار یافت. عناب حاوی مقدار زیادی ویتامین ، میکرو عناصر و سایر مواد مفید (خاکستر ، کاتچین ، تانن ، اسیدهای آلی ، قندها ، پکتین) است. از نظر محتوای ویتامین C ، زیزیفوس یا عناب از لیمو پیشی می گیرد. همچنین حاوی کاروتن ، توکوفرول ، تیامین و ریبوفلاوین ، فلاونوئیدها است. شفا دهندگان سنتی گیاه زیزیفوس یا عناب را یکی از گیاهان دارویی بسیار مفید می دانند ، خواص مفید آن با جینسینگ ، الئوتروکوکوس برابر است ، با این حال ، گیاه دارویی که در مناطق کوهستانی رشد می کند ، در خاک فقیر از هوموس دارای مزیت خاصی است.

۱۴۰۰/۴/۲۱گاهی اوقات "جوجوبا" ، "خرما چینی" یا "توت سینه فرانسوی" نیز نامیده می شود.

۱۴۰۰/۴/۲۱خواص مفید و دارویی زیزیفوس (خرما چینی) Ziziphus (unabi) از این جهت تعجب آور است که فواید آن برای بدن می تواند نه تنها توسط میوه ها ، بلکه از طریق هسته ها ، برگها و حتی پوست آنها از شاخه ها ایجاد شود. اثرات مفید آن بر روی بدن به شرح زیر است: اتصال رادیکال های آزاد در سلول ها ؛ جلوگیری از پیری زودرس بدن ؛ تنظیم و بازیابی عملکردهای سیستم عصبی مرکزی. ترشح صفرا بهبود یافته است. ترمیم مکانیسم های طبیعی کبد و کلیه ها. از بین بردن علائم درد ، از جمله سردرد و دندان درد. بهبود کیفیت و مقدار شیر در طول دوره شیردهی ؛ جلوگیری از وقوع بیماری های حفره دهان و لثه ؛ درمان و پیشگیری از توسعه بیماری های سیستم ادراری تناسلی ؛ بهبود شرایط همراه با سیستیت ، نفریت و التهاب مثانه ؛ کاهش علائم سرفه سیاه ، برونشیت ، فارنژیت ، حنجره و نای. عادی سازی (کاهش) فشار خون ؛ بهبود کار رگهای خونی و مویرگ ها. بهبود زخم ها و بریدگی های پوست. کاهش تورم و بهبود سیستم تخلیه لنفاوی اندام تحتانی ؛ جلوگیری از پیشرفت بیماری های مفصلی ؛ جلوگیری از توسعه بیماری های سیستم گردش خون. ترمیم عملکرد قلب ، عادی سازی ضربان قلب. از آب میوه و دم کرده میوه های زیزیفوس برای بهبود وضعیت پوست و مو در زیبایی استفاده می شود ، به از بین بردن خشکی پوست سر و جلوگیری از ریزش مو کمک می کند. توت گیاه همچنین در مقابله با علائم سمیت موفق است و دارای خاصیت قابض و جلوگیری از خونریزی است.

۱۴۰۰/۴/۲۱عناب یکی از بهترین منابع ویتامین C است .میوه های عناب به دلیل محتوای کافی پتاسیم و آهن ، از بروز کم خونی و سایر بیماری های شبکه عروقی جلوگیری می کنند.

۱۴۰۰/۴/۲۱عناب برای افرادی که فشار خون پایین و عدم تحمل فردی دارند توصیه نمی شود. حداقل تا 5 سالگی نباید به کودکان میوه عجیب و غریب داده شود ! و مادران جوان نباید از جوشانده های هسته و پوست گیاه عناب بنوشند و مصرف آنها را فقط به میوه محصول محدود کنند.

۱۴۰۰/۴/۲۱میوه های آبدار و فوق العاده گوشتی عناب در بسیاری از التهابات از جمله مثانه ، با خطر سنگ کلیه یا مجاری ادراری ، در اورولوژی استفاده می شود. داروی ادرار آور و مقوی بسیار خوبی برای درمان چنین بیمارانی است. برداشتن صحیح و به موقع مایعات از بدن ، درد بیمار را با التهاب تسکین می دهد ، تورم بیش از حد را تسکین می دهد و کلیه ها را تمیز می کند.

۱۴۰۰/۴/۲۱عناب برای یبوست یبوست را برطرف می کند خوردن میوه های عناب در غذا برای افراد مسن ، به ویژه افراد مستعد یبوست بسیار مفید است. اثر ملین آن و پکتین های موجود تأثیر خوبی بر عملکرد روده ها دارند و به راحتی و بدون هیچ گونه عوارض جانبی به حذف مواد زائد از بدن کمک می کنند. فیبر به حذف مواد سمی ، کلسترول غیرضروری ، فلزات سنگین از بدن کمک می کند و مانع از دفع صفرا نمی شود

۱۴۰۰/۴/۲۱ عناب برای برای یک خواب خوب درمان بی خوابی عصاره دانه عناب (Ziziphus ) به عنوان یک درمان ضروری برای بی خوابی خدمت می کند. این ترکیب طبیعی عالی از آرامبخش ها به آرامش بدن و ذهن کمک می کند. اگر بدن شما از خواب شبانه امتناع ورزد و هیچ درمانی به شما کمک نکند ، جوشانده ضعیف گیاه زیزی دقیقاً همان چیزی است که به طور موثر با این کار کنار می آید.

۱۴۰۰/۴/۲۱عناب برای کم خونی پیشگیری از کم خونی اگر سطح آهن شما در خون کم باشد و علائمی مانند خستگی ، ضعف عضلانی ، سرگیجه ، سو هاضمه شوید ، عناب دوباره به کمک شما می آید. با مصرف این میوه ، بدن محتوای آهن ، فسفر را پر می کند ، جریان خون را افزایش می دهد ، غنی شده با اکسیژن ، که باعث بهبود عملکرد اعضای بدن به طور کلی و اضافه کردن انرژی حیاتی می شود.

۱۴۰۰/۴/۲۱ عناب برای پوکی استخوان به آرتروز کمک می کند Unabi عناب ساده ترین راه برای تقویت استخوان ها و عادی سازی مواد معدنی است. با افزایش سن ، مردم به طور فزاینده ای از بیماری های استخوان ، مفاصل و یک بیماری بسیار موذی - پوکی استخوان رنج می برند. هنگام افزودن میوه به رژیم غذایی ، وضعیت بیمار بسیار بهبود می یابد ، زیرا اگر مقدار كافی كلسیم ، آهن و فسفر وارد بدن شود ، استخوان های شما قویتر شده ، از مقاومت بیشتری برخوردار می شوند و مفاصل از انعطاف بیشتری برخوردار می شوند

۱۴۰۰/۴/۲۱ عناب برای کمک به کاهش وزن خواص عناب برای لاغری مصرف سبزیجات و میوه ها برای کاهش وزن متداول ترین پیشنهاد متخصصان تغذیه است. عناب را می توان با خیال راحت به این لیست اضافه کرد. کم کالری ، اما در عین حال سرشار از فیبر و پروتئین ، بدن شما را در هنگام غذا خوردن اشباع کرده و از تنقلات دلسرد می کند ، عناب برای لاغری به شما کمک می کند تا به طور منظم رژیم خود را حفظ کرده و وزن مناسب و غیر ضروری خود را به طور مناسب و موثر کاهش دهید.

۱۴۰۰/۴/۲۱عناب برای بهبود سیستم ایمنی کمک به سیستم ایمنی بدن عناب به دلیل داشتن ویتامین های C ، A ، آنتی اکسیدان ها و بسیاری از مواد آلی و اسیدها قادر است حداکثر سود را به سیستم ایمنی بدن برساند. آنتی اکسیدان ها بدن را از رادیکال های آزاد و بیماری های خطرناک دستگاه تنفسی و سایر اندام های به همان اندازه مهم خلاص می کنند. ویتامین C مسئول تحریک تولید گلبول های سفید خون است ، در اولین خط دفاعی است و از کل سیستم ایمنی بدن ما در برابر بیماری های پیش بینی نشده محافظت می کند.

۱۴۰۰/۴/۲۲کمک به سیستم ایمنی بدن عناب به دلیل داشتن ویتامین های C ، A ، آنتی اکسیدان ها و بسیاری از مواد آلی و اسیدها قادر است حداکثر سود را به سیستم ایمنی بدن برساند. آنتی اکسیدان ها بدن را از رادیکال های آزاد و بیماری های خطرناک دستگاه تنفسی و سایر اندام های به همان اندازه مهم خلاص می کنند. ویتامین C مسئول تحریک تولید گلبول های سفید خون است ، در اولین خط دفاعی است و از کل سیستم ایمنی بدن ما در برابر بیماری های پیش بینی نشده محافظت می کند.

۱۴۰۰/۴/۲۲خواص عناب ضد استرس استرس ، اضطراب ، عناب به از بین بردن همه این علائم کمک می کند ، زیرا اثر ضد اضطراب و آرام بخشی بر روی سیستم عصبی دارد. همچنین ، با استفاده از عصاره روغن یا خود میوه ، بر زمینه هورمونی بدن تأثیر می گذارد ، که به دستیابی به آرامش و آرامش کامل کمک می کند. افراد عصبی که از استرس مزمن رنج می برند ، باید میوه های خشک عناب را به طور مداوم در جیب خود داشته و به صورت دوره ای میان وعده خورده و از سلامتی خود در برابر عوارض جانبی طولانی مدت در معرض هورمون های استرس زا محافظت کنند.

۱۴۰۰/۴/۲۲جلوگیری از پیشرفت بیماریهای سرطان مکانیسم های دقیق و ارتباط عناب با انکولوژی هنوز در دست تحقیق است ، اما می توان با اطمینان گفت که آنتی اکسیدان های میوه در جلوگیری از سرطان و سایر بیماری های بسیار خطرناک موثر هستند.

۱۴۰۰/۴/۲۲عناب برای سلامت پوست درمان بیماری های پوستی آب عناب یا عصاره آن به طور موثری در زیبایی و در درمان و مراقبت از پوست استفاده می شود. آب عناب کمک می کند تا با موفقیت با تحریک ، التهاب و بثورات پوستی مبارزه کنید ، پسوریازیس را درمان می کند. از ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند ، پوست را ارتجاعی می کند ، به بهبود زخم کمک می کند.

۱۴۰۰/۴/۲۲عناب برای بهبود هضم غذا بهبود عملکرد دستگاه گوارش فیبرها ، ساپونین ها و تری ترپنوئیدهای موجود در عناب نقش بسیار مهمی در جذب با کیفیت غذا و عبور سالم غذا از کل روده دارند. عناب از یبوست ، گرفتگی درد ، نفخ شکم (گاز اضافی) و حتی سرطان رکتوم جلوگیری می کند.خواص عناب برای لاغری ، کنترل وزن و جلوگیری از چاقی کمک می کند.

۱۴۰۰/۴/۲۲ عناب خون را تصفیه می کند عناب به خوبی خون را پاک می کند و سموم غیر ضروری را از بدن دفع می کند ، از تعداد زیادی از بیماری های پیچیده جلوگیری می کند ، کار سیستم ایمنی و لنفاوی را تسهیل می کند. میوه ها ، به ویژه میوه های خشک ، حاوی سه ماده بسیار مهم هستند: آلکالوئیدها ، ساپونین ها و تری ترپنوئیدها ، که برای فرآیند تصفیه خون بسیار ارزشمند هستند.

۱۴۰۰/۴/۲۲موارد منع مصرف عناب عناب برای افرادی که عدم تحمل فردی به این میوه دارند منع مصرف دارد. ارزش آن را دارد که استفاده از آن را برای افرادی که از افت فشار خون رنج می برند محدود یا به طور کامل کنار بگذارید. خانم های باردار باید مصرف این محصول را به حداقل برسانند و تنتور و جوشانده های این گیاه را کاملاً کنار بگذارند.

۱۴۰۰/۴/۲۲طریقه مصرف عناب برای لاغری بهترین بخش میوه عناب میوه های غنی از فیبر عناب است که به کاهش وزن کمک می کنند و بخاطر شیرینی کمی که دارد سیر کننده است. طرز تهیه دمنوش عناب برای لاغری. 2 تا 3 عدد عناب را در یک لیوان آب جوش دم می کنیم. به عنوان میان وعده ساعت 10 صبح و عصر می توانید یک لیوان از دمنوش و عناب ها ی نرم شده را بخورید. عناب برای لاغری را می توانید بصورت عناب تازه یا عناب خشک مصرف کنید بیشتر خانواده ها عناب خشک را با آجیل مخلوط می کنند .

۱۴۰۰/۴/۲۲برای مقاصد دارویی ، از میوه های خشک عناب و همچنین از برگ ها و خیلی کمتر از ریشه ها و پوست گیاه دارویی عناب استفاده می شود. زمان جمع آوری مواد اولیه به محل رشد گیاه بستگی دارد. بنابراین در مناطق گرمسیری ، برداشت در حال حاضر در فوریه و در آسیای میانه فقط در پایان ماه اکتبر است. برگ های گیاه عناب در همان دوره میوه ها برداشت می شود.

در ادامه بخوانید...

خار مریم یا سیلیمارین چیست؟ بخش دوم

در


سیروز (زخم کبد)

مطالعات متعدد در اروپاخواص داروی گیاهی تهیه شده از خار شیر ، خار مریم یا سیلیمارین خوراکی برای سیروز را نشان می دهد. در مطالعات انجام شده ظرف پنج سال، خار شیر عملکرد کبد را کمی بهبود بخشید و در افراد مبتلا به بیماری کبدی تعداد مرگ و میر را کاهش داد. اگرچه این نتایج امیدوار کننده است، بسیاری از مطالعات ضعیف طراحی شده است. قبل از گرفتن یک نتیجه گیری قوی، تحقیقات بهتری لازم است.

دیابت (نوع 2)

تحقیقات نشان داد که  خار شیر ، خار مریم یا سیلیمارین کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت با و بدون بیماری کبد را بهبود بخشید. قبل از نتیجه گیری های قوی، تحقیقات با کیفیت بالاتری لازم است.

نفروپاتی دیابتی (بیماری کلیوی)

تحقیقات نشان می دهد که سیلیمارین نشانگرهای خون و ادرار مرتبط با بیماری کلیوی ناشی از دیابت را بهبود می بخشد. قبل از نتیجه گیری، پژوهش بیشتر با کیفیت بالا مورد نیاز است.

بیماری کبد (مزمن)

مطالعات متعدد خار شیر در بیماری کبد ناشی از ویروس ها و یا بهبود گزارش الکل در آزمایش های کبدی می باشد. با این حال، اکثر مطالعات کوچک بوده اند و ضعیف طراحی شده اند. قبل از نتیجه گیری، تحقیقات بیشتری لازم است.

بزرگسالان (بالای 18 سال)
برای هپاتیت حاد ویروسی، 160- 800 میلی گرم سیلیمارین (به عنوان مثال Legalon®) از طریق دهان روزانه در سه دوز تقسیم شده به مدت سه هفته مصرف می شود.
برای علائم آلرژیک بینی، 140 میلی گرم سیلیمارین از طریق دهان سه بار در روز به مدت یک ماه استفاده می شود.
برای سمیت قارچ آمانیتا فالوئیدس، silibinin از طریق دهان استفاده می شود؛ مقدار 20- 50 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از silibinin در 500 میلی لیتر محلول دکستروز 5٪ به مدت یک روز هر شش ساعت به داخل ورید تزریق می شود.
برای اثرات آنتی اکسیدانی، 140 میلی گرم سیلیمارین (Livergol®) از طریق دهان سه بار در روز به مدت سه هفته استفاده می شود.
برای سیروز، 160 - 800 میلی گرم سیلیمارین (به عنوان مثال Legalon®) از طریق دهان در 2-3 دوز تقسیم شده به صورت روزانه تا مدت دو سال استفاده می شود.
برای دیابت (نوع 2)، 200 - 230 میلی گرم سیلیمارین (به عنوان مثال Legalon®) از طریق دهان یک تا سه بار در روز به مدت چهار هفته تا 12 ماه، همراه با درمان به طور منظم، استفاده می شود.
برای نفروپاتی دیابتی (بیماری کلیوی)، 140 میلی گرم سیلیمارین از طریق دهان سه بار در روز به مدت سه ماه استفاده می شود.
برای آسیب کبدی از مواد مخدر و یا سموم، 160 - 800 میلی گرم سیلیمارین (به عنوان مثال Legalon®) از طریق دهان روزانه در سه دوز تقسیم شده برای دوره های مختلف از 15 روز تا پنج هفته استفاده می شود؛ 70 میلی گرم silibinin از طریق دهان سه بار در روز به مدت 6 - 12 ماه استفاده می شود.
برای باروری، سه دوز 70 میلی گرمی سیلیمارین از طریق دهان (علاوه بر درمان استاندارد) در طول دوره یک روزه استفاده می شود.
برای کلسترول بالا، 200 - 600 میلی گرم سیلیمارین از طریق دهان یک بار یا سه بار در روز به مدت چهار ماه علاوه بر درمان استاندارد استفاده می شود.
برای بیماری های مزمن کبدی، 160 - 480 میلی گرم silybin (Silipide®, IdB 1016) از طریق دهان یک بار یا سه بار در روز تا سه ماه استفاده می شود؛ 120 - 420 میلی گرم سیلیمارین (Legalon®) از طریق دهان روزانه در سه دوز تقسیم شده به مدت چهار هفته تا 12 ماه استفاده می شود؛ silibinin (به عنوان مثال Legalon® SIL) برای دوره های 10 - 14 روزه به داخل ورید تزریق می شود.
برای آرتروز، 150 میلی گرم سیلیمارین از طریق دهان دو بار در روز به مدت هشت هفته استفاده می شود.
برای تابش باعث تحریکات پوستی، کرم مبتنی بر سیلیمارین (Leviaderm®) به پوست مالیده می شود.

کودکان و نوجوانان (زیر 18 سال)
برای آسیب کبدی از مواد مخدر و یا سموم، 80 - 320 میلی گرم silibinin از طریق دهان روزانه به مدت 28 روز استفاده می شود.

بارداری و شیردهی

در زنان باردار و یا شیرده به دلیل عدم وجود شواهد کافی برای حمایت از استفاده ایمن و بی خطر، با احتیاط استفاده شود.(بدون مشورت با پزشک استفاده نشود)
 خار شیر ، خار مریم یا سیلیمارین در طول تاریخ به منظور بهبود جریان شیر مادر استفاده شده است، و مطالعه محدود در مورد خار شیر در زنان باردار کمبود عوارض جانبی را گزارش کرده است.

نظرات

در ادامه بخوانید...