پرفروش‌ ترین خودرو های عرصه خودرو سازی بخش سوم

در

 

خودرو دوج کرونت

دوج کرونت، 1949-1976، با فروش دو و نیم میلیون عدد، Dodge-Coronet

دوج کرونت

دوج از آن دسته خودرو هایی بوده است که همیشه سبک و طراحی منحصر به فرد و خاصی داشته و خود را از سایر برند های هم زمان با خود جدا می کرده است. کرونت نیز از مدل هایی بود که فروش بسیار قابل توجهی داشت و سود زیادی عاید شرکت سازنده اش کرد. این روند فروش خوب کرونت، بین سال های 1957 تا 1959 که تغییراتی در طراحی این خودرو به وجود آمد، سرعت بیشتری گرفت. این تغییر حالت بدنه بخصوصی بود که روی چراغ های جلو برای آن در نظر گرفته شد و در تصویر نیز مشاهده می کنید. طی بیست و هفت سالی که این خودرو تولید و عرضه می شد، شرکت سازنده اش توانست طراحی های متفاوتی از آن را به فروش برساند. طراحی دو در، طراحی سفارشی با اتاق داخلی بزرگ تر و طراحی سفارشی با سقف جمع شو از آن دسته اند. در نهایت نیز این خودرو توانست فروشی دو و نیم میلیونی داشته باشد.

 

خودرو جیپ رانگلر

Jeep-Wrangler، 1978 تا کنون، با فروش 2.8 میلیون عددی

خودرو جیپ رانگلر
این مدل و طراحی بخصوص از خودروی جیپ، زمانی که وارد بازار شد توانست با فروش بسیار خوبش، سود زیادی را عاید شرکت سازنده اش کند و در نهایت سبب شد نام شرکت سازنده آن بیش از پیش بر سر زبان ها بیفتد. این مدل خودروی جیپ در سال 1987 بود که جایگزین مدل سی جی آن شد و به زودی توانست به خاطر قابلیت ها و طراحی بی نظیرش خود را در دل هواداران این خودرو جای دهد. طراحی بدنه این خودرو همانگونه که در تصویر نیز مشاهده می کنید، به گونه ای است که قسمت بالایی آن باز است و نیز Wrangler از آن قبیل خودرو هایی است که امکان رانندگی با آن در مکان ها و شرایطی که هر خودرویی قابلیت رفتن به آن را ندارد، وجود دارد و این یکی از مهمترین نکاتی است که سبب محبوبیت آن شده است.

 

خودرو ولوو

ولوو 200، 1974-1993، با فروش 2.86 عددی، Volvo-200

ولوو
اگر بنا باشد یک شرکت خودرو سازی را به بهترین وجه ممکن با نام یکی از مدل های خودرو هایی که تا کنون طراحی کرده است بشناسیم، خودرو  ولوو 200 گزینه بسیار مناسبی است که با آوردن نامش همه به یاد شرکت خودرو سازی اش می افتند. طراحی بخصوص این خودرو و اتاقک بسیار جادارش آن را بدل به گزینه ای ایده آل برای خانواده ها کرده بود و طی دوران تولید و عرضه اش طرفداران بسیاری پیدا کرده بود. طراحی ساده بدنه این خودرو نتوانست مانعی برای فروش 2.8 میلیون دلاری اش طی نوزده سالی شود که عرضه آن ادامه داشت. البته نا گفته نماند برای کسانی که به خودرو هایی کمی لوکس تر علاقه داشتند نیز تدابیری اندیشیده شده بود و مدل دو در 262 سی ولوو انتخاب خوبی برای این افراد بود که طراحی بخصوصی برای سقف آن در نظر گرفته شده بود و از موتور وی 6 در آن استفاده شده بود. این طراحی و مدل بخصوص نیز توانست فروشی برابر با 5622 عدد برای شرکت سازنده به ارمغان بیاورد و اکثر این تعداد در آمریکا به فروش رسید.

 

خودرو مرکوری

مرکوری، گرند مارکویس، 1975-2011، با فروش 2.96 میلیون دلاری، Mercury-Grand Marquis

مرکوری
در زمانی که شرکت سازنده اقدام به عرضه این خودرو کرد، توانست رقبای خوش نامی را کنار بگذارد و یکه تاز فروش در عرصه خودرو سازی شد. این خودرو در دو طراحی دو و چهار سر نشین روانه بازار شد. طراحی چهار سر نشین خودرو به گونه ای بود که فضای زیادی در اتاقک خود در اختیار افراد قرار می داد و یکی از علل محبوبیت و فروش خوبش همین نکته بود. در تمام طول دورانی که تولید این خودروی بخصوص ادامه داشت، از موتور وی هشت در آن استفاده می شد.

متأسفانه در سال 2011 بود که نهایتاً شرکت سازنده این خودرو، ریسک بزرگی کرد و تغییری که در اتاقک و بدنه آن به وجود آورد، با اقبال چندانی رو به رو نشد. طراحی بخصوصی که در سال 2011 روی آن پیاده شد به گونه ای بود که حالت اتاقک آن را دایره وار کرده بود و از منظر زیبایی شناسی، خیلی جالب توجه نبود و همین دلیل اصلی کاهش فروش و توقف روند تولید آن شد.

 

خودرو فیوری

Plymouth-Fury، 1956-1978، با فروش 3.68 میلیون عددی

خودرو فیوری
در حقیقت خودروی مدل فیوری، با ایده گرفتن از مدل قبلی شرکت سازنده، Belvedere ساخته شد، اما طراحی بخصوص و تغییراتی که در آن به وجود آمده بود سبب شد تا به زودی هواداران زیادی در سراسر دنیا پیدا کند. این خودرو یکی از لوکس ترین خودرو هایی بود که در اواخر دهه پنجاه میلادی، افرادی که قدرت خرید بالاتری نسبت به عامه مردم داشتند، می توانستند از داشتن آن لذت ببرند. یکی از تدابیر بسیار خوبی که شرکت سازنده برای این خودرو اندیشید، عرضه طراحی های گوناگونی از آن، از قبیل دو در، چهار سرنشین و طراحی سفارشی با سقف جمع شو بود که موفقیت بی نظیری برای شرکت سازنده به همراه داشت و روند فروش بسیار خوب آن به دهه شصت میلادی نیز کشیده شد.

شاید بزرگترین اشتباهی که شرکت سازنده در خصوص مدل فیوری کرد، کاهش اندازه آن در اواخر دهه هفتاد میلادی بود که سبب شد تعداد طرفداران آن رو به افول بگذارد و در نهایت روند تولید و عرضه آن متوقف شود. شرکت سازنده این خودرو نیز در نهایت در سال 2011 بود که اعلام ورشکستگی کرده و از عرصه خودرو سازی کناره گرفت.

 

خودرو Nissan Qashqai

Nissan-Qashqai، 2006 تا کنون، با فروش 3.7 میلیون عددی

خودرو Nissan Qashqai
باید خاطر نشان کرد که شرکت خودرو سازی نیسان از آن دسته شرکت های خودرو سازی است که روند بسیار خوبی را طی چندین سالی که در عرصه خودرو سازی فعالیت کرده است، داشته و نام آن برای طرفدران خودرو ها، نامی بسیار آشنا است. در حقیقت کم نیستند مدل های مختلف خودرویی که توسط این شرکت خودرو سازی عرضه شده و فروشی چندین میلیونی را به نام خود ثبت کرده اند، اما این مدل Qashqai است که بر سایر مدل ها چیره شد و رکورد بیشترین فروش این شرکت را از آن خود کرد.

اگر نگاهی گذرا به سایر مواردی که در این لیست ذکر شده و نامشان آمده است، بیندازید، متوجه تفاوتی خواهید شد که در مدت زمانی عرضه این خودروی نیسان با سایر موارد وجود دارد و این فروش 3.7 میلیون دلاری طی تنها دوازده سال در نوع خود بسیار جالب توجه است. همین مسئله و بازخورد بسیار خوبی که شرکت سازنده از فروش این خودرو دریافت کرده است سبب شد تا شرکت سازنده آن اقدام به تولید تعداد بسیار زیادی از این مدل بخصوص خود کند. جالب است بدانید این روند به قدری سرعت پیدا کرده است که در هر شصت و دو ثانیه یک خودروی نیسان، مدل Qashqai روانه بازار می شود.

 

خودرو سیتروئن

سیتروئن 2 سی وی، 1948-1990، با فروش 3.9 میلیون عدد، Citroen-2CV

خودرو سیتروئن
شرکت خودرو سازی در طراحی و ساخت این مدل بخصوص از خودروی خود از تدابیری بهره گرفت که برایشان تجربه بسیار خوبی شد و در آینده مسیر شان کمک شایان به آن ها کرد. در حقیقت با باز خورد خوبی که از امکانات موجود در این خودرو دریافت کردند، متوجه تأثیر خوب آن در میان خریداران شده و در مدل های آتی نیز سعی در استفاده از این قابلیت ها داشتند. نکته قابل توجه در رابطه با این خودرو این است که پیش از شروع جنگ جهانی دوم، ایده طراحی آن شکل گرفته و مدل آن تولید شده بود، اما از دید اشغالگران آلمانی ای که در فرانسه بودند، مخفی نگاه داشته شد و در نهایت در سال 1948 و پس از کوران جنگ بود که شرکت سازنده اقدام به عرضه این خودرو به بازار کرد. البته مطبوعات مربوط به عرصه خودرو سازی، استقبال زیادی از این مدل بخصوص شرکت خودرو سازی سیتروئن نکردند، اما این سبب نشد تا مسئولین شرکت نا امید شده و روند تولید خودرو را متوقف کنند. در آن زمان ساخت خودرو در کارخانه ای به نام اسلاگ در غرب لندن جریان داشت. با این وجود، این کارخانه تنها 672 عدد خودروی 2 سی وی تولید کرد و پس از آن روند تولید به فرانسه منتقل شد و بیشتر تعداد خودرو هایی که به فروش رسیدند در کارخانه فرانسه تولید شدند. در سال های آخر تولید نیز، کارخانه ای در پرتغال این کار را به عهده گرفت.

 

خودرو Hindustan Ambassador

1958-2014، با فروش چهار میلیون عدد، Hindustan-Ambassador

خودرو های پرفروش
این خودرو در حقیقت از یک مدل خودروی بریتانیایی ایده گرفته است و شبیه به آن طراحی شده است، با این تفاوت که افراد متخصصی که اقدام به طراحی و ساخت آن کرده اند، در تلاش بودند تا قیمت نهایی عرضه خود را تا حد امکان پایین بیاورند، به همین خاطر بود که در نهایت خودروی هندوستان با نام سفیر، طراحی و وارد بازار شد. خودرویی که در ساخت سفیر از آن ایده گرفته شده است، آکسفورد موریس، سری سوم است. هنوز که هنوزه خودروی سفیر در خیابان های هندوستان مشاهده می شود و بیشتر به عنوان تاکسی از آن بهره گرفته شده است.

طراحی ساده این خودرو از لحاظ فنی سبب شده تا مقاومت بسیار بالایی داشته باشد و می تواند بدون نیاز به تعمیر کیلومتر ها سواری دهد. حتی نکته جالب توجه در خصوص این خودرو این است که در سال 1990 تعدادی از آن به انگلستان صادر شده و در بازارهای این کشور به فروش رسید.

 

خودرو کادیلاک

کادیلاک، د ویل، 1959-2005، با فروش 3.9 میلیون عدد، Cadillac-de Ville

خودرو کادیلاک
در حقیقت مدل ابتدایی این خودرو حدود یک دهه پیش از عرضه رسمی آن به بازار، طراحی شده بود، اما در سال 1959 با تغییرات اساسی که در آن به وجود آمد و قابلیت های بی نظیری که به آن افزوده شد، این خودرو بدل به یکی از بهترین گزینه هایی شد که مشتریانی که قصد خودرو های بسیار خوب را داشتند، می توانستند داشته باشند. البته ناگفته نماند که با وجود اینکه خودرو های دیگری نیز در آن زمان بودند که اتاقک بزرگ تری نسبت به این مدل کادیلاک داشتند، د ویل به عنوان یک خودروی خانوادگی در نظر گرفته می شد. حال آن که هدف شرکت سازنده چیز دیگری بود و در حقیقت بیشتر قصد داشتند به این خودرو به چشم یک خودروی لوکس و منحصر به فرد نگاه شود تا یک خودروی خانوادگی و جادار معمولی. البته این مسئله چیزی از ارزش های این خودرو کم نکرد و فروش 3.9 میلیون دلاری ای که توانست طی مدت زمان عرضه اش به دست بیاورد، گواهی بر این ادعا است؛ نکته دیگر این که بیشتر خریداران این خودرو آمریکایی بودند و د ویل تقریباً تمام فروش خود را در آمریکا داشت.

 

خودرو مزدا تری

مزدا 3، 2003 تا کنون، با فروش چهار میلیون عدد، Mazda-3

مزدا تری
اکثراً شرکت خودرو سازی مزدا را با خودرو های اسپورت و مسابقه ای که ساخته است می شناسند، اما جالب توجه است اگر بدانید که بیشتر سودی که عاید این شرکت سازنده شده است، مدیون سری سوم مزدای تولیدی توسط آن است. در حقیقت این مدل به عنوان جایگزینی برای مدل 323ی مزدا طراحی و روانه بازار شد و طراحی منحصر به فرد، در کنار ایده هایی که از خودرو های فورد در ساخت آن استفاده شد، توانست مزدا 3 را بدل به یکی از بهترین گزینه های خریداران در زمان خود کند و روند تولید و عرضه آن هنوز هم متوقف نشده است.

خودروی اسپورتی که اکثراً با آوردن نامش به یاد شرکت خودرو سازی مزدا می افتیم، مدل اِم ایکس 5 است که طرفداران زیادی دارد، اما پس از معرفی مزدا 3، این خودرو توانست تا تعداد چهار برابر بیشتر از مدل اِم ایکس 5 فروش داشته باشد و این درحالی است که مدت زمانی که برای عرضه این خودرو وجود داشته، تنها نصف مدت زمانی است که اِم ایکس 5 روانه بازار شد.

 

خودرو پونتیاک

پونتیاک، گراند ام، 1973-2006، با فروش چهار میلیون عدد

پونتیاک
احتمالاً کسانی که به این برند خودرو سازی علاقه مند هستند، از این موضوع مطلع هستند که مدل گرند ام، به اندازه مدل پیشین این خودرو یعنی ترنس ام، طرفداران عرصه خودرو سازی را شیفته خود نکرده است، با این حال این مدل گرند ام بود که در نهایت توانست فروش بیشتری نسبت به مدل دیگر داشته و خود را در صدر قرار دهد. طی سی و سه سالی که این خودرو روند تولید و عرضه خود را طی کرده است، فروشی بالغ بر چهار میلیون دلار داشته و سود زیادی عاید شرکت سازنده اش کرده است. این در حالی بود که در آن زمان، شرکت های خودرو سازی بسیار بزرگی فعالیت می کردند و رقیب های سختی بر سر راه پونتیاک گرند ام وجود داشت، اما این مسئله نتوانست سبب کاهش فروش آن شود. در مدل های ابتدایی و اصلی خودرو از موتور وی هشت که دارای سیلندرهایی به ابعاد 7.5 لیتر بود استفاده می شد و در نهایت در سال 2006 بود که استفاده شرکت خودرو سازی از موتور چهار سیلندر، با ابعاد 2.2 لیتر سبب کاهش و در نهایت توقف فروش این خودرو شد.

 

خودرو Sabaru Legacy

Sabaru-Legacy، 1988 تا کنون، با فروش 4.5 میلیون عدد

خودروی پرفروش
علی رغم تمامی اظهار نظرهای تمامی کسانی که با دیده تردید به این خودرو نگاه می کردند و از فروش و بازخورد خوب آن اطمینان نداشتند، در نهایت همین مدل لگسی بود که توانست طی سی سال اخیر بدل به پر فروش ترین خودرویی شود که توسط این شرکت خودرو سازی روانه بازار شده بود. این خودرویی بود که در مسابقات رالی نیز از آن بهره گرفته می شود و در کنار این، اتاقک بزرگ و جا دار آن سبب شده بود که بدل به گزینه مناسبی برای خانواده ها نیز شود. یکی از کسانی که از این خودرو استفاده می کرد، کولین مک را بود.

البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که این خودرو بیشتر به عنوان گزینه ای برای خانواده ها در نظر گرفته می شود و خریداران آن، بیشتر از این قشر جامعه هستند.  هر ساله تا چیزی حدود 300000 عدد از این خودرو تولید و روانه بازار می شود و هنوز هم در بازار های خودرو فروشی آمریکایی به راحتی می توان یکی از این خودرور ها را پیدا کرد.

 

خودرو سوزوکی واگون آر

سوزوکی واگون آر، 1993 تا کنون، با فروش 5 میلیون عدد، Suzuki-Wagon R

سوزوکی
واگن آر سوزوکی، یکی از آن خودرو های ژاپنی است که برای سال های بسیاری توانسته رکورد بیشترین فروش را به خود اختصاص دهد و رقیبان دیگر خود را کنار بزند. تا سال 2008، توانست به فروشی بالغ بر سه میلیون عدد دست پیدا کند. یکی از مهمترین علل اقبال خوبی که نسبت به این خودرو نشان داده شده است، اندازه مناسب آن است که واگن آن را بدل به گزینه ای ایده آل برای استفاده های شهری و رانندگی در شهر می کند. نکته دیگر و جالب توجه در خصوص واگن آر این است که طراحی آن بسیار هوشمندانه است و این اندازه کوچک سبب نشده تا اتاقک واگن آر فضای کمتری را در اختیار سرنشینان قرار دهد و همین مسئله است که این خودرو را متمایز از سایر خودرو های جمع و جور این چنینی می کند. اخیراً در طراحی و ساخت مدل های جدید این خودرو در کنار سوخت بنزینی از موتور های الکتریکی نیز در آن استفاده می شود و این قابلیت نو آورانه سبب شده تا فروش آن کاهش پیدا نکرده و متوقف نشود.

این مقاله ادامه دارد...

در سیارک بخوانیم:

پرفروش‌ ترین خودرو های عرصه خودرو سازی بخش اول 

پرفروش‌ ترین خودرو های عرصه خودرو سازی بخش دوم 

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌ های هدلایت:چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

در

(سیارک) : مطمئنا صنعت خودرو به میزان زیادی تکامل یافته است و به همراه این تکامل ، چراغ‌ های جلوی خودرو نیز به سطح بالاتری رسیده‌اند، خودرو سازان تاثیر چراغ‌ های هالوژن یا HID را بر روی مدل‌های خود تجزیه و تحلیل کرده‌ و به یک گزینه جدید رسیده‌اند: چراغ های LED. حداقل روی کاغذ به نظر می‌رسد که LED‌ ها راه‌حلی برای تولید انبوه خودرو ها باشند اما چندین نقطه ضعف هم وجود دارد که می‌تواند چشم‌انداز جهانی در مورد این نوع تکنولوژی را تغییر دهد.

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

 توصیف اصول نحوه عملکرد چراغ‌ های ال‌ای‌دی بسیار سخت است اما به شکل خلاصه می‌توان گفت که آنها به حرکت الکترون‌های منفی به سمت "حفره‌های" مثبت در سرتاسر یک نیمه‌هادی متکی هستند. زمانی که یک الکترون ازاد در یک حفره می‌افتد که در سطح انرژی پایین تری قرار دارد، انرژی خود را از دست می‌دهد که باعث آزاد شدن یک فوتون (کوچکترین ذره تشکیل دهندۀ نور) می‌شود، این فرآیند الکترولومینانس  (برق‌درخشی) نامیده می‌شود.(سیارک)

اگر این فرآیند هزاران بار در ثانیه تکرار شود شاهد یک نور روشن مداوم خواهید بود که از سطحی حدود 2 میلی‌متر ساطع می‌شود دیود ساطع‌کننده نور (LED‌).

مهمترین نکته  در مورد چراغ‌ های LED این است که در مقایسه با لامپ‌های هالوژن کلاسیک به توان بسیار پایینی نیاز دارند. به عنوان مثال LED‌هادر تویوتا پریوس و چندین نوع خودرهای هیبریدی که در آنها برق نقش کلیدی ایفا می‌کند مورد استفاده قرار گرفته‌اند لزوما نه برای چراغ‌ های جلو. اولین واحدهای LED در خودروی آئودی R8 مدل 2004 مورد استفاده قرار گرفتند.

به طور کلی چراغ‌ های LED از نظر میزان تابندگی بین لامپ‌های هالوژن و HID قرار می‌گیرند اما پرتوهای متمرکزتری تولید می‌کنند و همچنین در اشکال مختلف تولید می‌شوند.

همچنین  LED‌ها به لطف اندازه کوچک خود امکان دستکاری زیادی دارند، تولید کنندگان قادرند انواع اشکال و مجموعه‌های مختلف را تولید کنند به نحوی که کاملا با مدل‌های خودرو های آنها تطابق داشته باشد و نیاز به رفلکتورهای زشت نیست.

 

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

 

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

اما نیاز است که چند مسئله را روشن کنیم. به عنوان مثال اگرچه LED‌ها هنگام روشن شدن همانند لامپ‌های هالوژن حرارت منتشر نمی‌کنند، اما زمانی که جریان برق از آن عبور می‌کند مقدار زیادی گرما در پایین امیتر (عمدتا چیپ یا تراشه) تولید می‌شود و در نتیجه خطر بالقوه‌ای برای قطعات و کابل‌های اتصال مجاور به همراه دارد. به همین دلیل است که چراغ‌ های LED به سیستم‌های خنک‌کننده مانند هیت‌سینک یا فن نیاز دارند تا از ذوب شدن آنها جلوگیری شود.

فراموش نکنید که این سیستم‌های خنک‌کننده در محفظه موتور قرار دارند که محیط خنکی برای سایر سیستم‌ها به منظور حفظ درجه حرارت مناسب و معقول نیست. به همین دلیل طراحی و پیاده‌سازی چراغ‌ های LED برای خودرو ها دشوارتر است و بنابراین گران‌تر از HIDها خواهند بود.(سیارک)

چرا در LED‌های روشن در روز یا چراغ عقب از هیت‌سینک استفاده نمی‌شود؟ ساده است چرا که هیچ کس برای حرکت در تاریکی به آنها متکی نیست. بنابراین نیاز نیست که همانند چراغ‌ های جلو قدرتمند باشند و این بدین معنی است که جریان عبوری از این چیپ‌ها آنقدر نیست که باعث ایجاد مشکلات حرارتی شود.

به طور خلاصه در مورد LED‌ها می‌توانیم بگوییم که:

مزایا:

اندازه کوچک، امکان سفارشی‌سازی در شکل‌های مختلف را فراهم می‌کند.

مصرف انرژی بسیار پایین

روشن‌تر از چراغ‌ های هالوژنی و ارائه نور گرم‌تر نسبت به HIDها

معایب:

هزینه تولید بالا

ایجاد حرارت بالا در اطراف قطعات مجاور

طراحی دشوارتر و کنار آمدن با دمای بالای محفظه موتور

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌های هدلایت: هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل در مقابله با هم

در

(سیارک) : آنچه که اکنون برای ما چیزهای رایج و معمولی است زمانی دستاوردهای عمدۀ تکنولوژی و فناوری بودند. زمانی بود که اضافه کردن یک پیچ ساده و یا تغییر شکل اجزای خاص منجر به نوآوری‌های قابل  توجهی می‌شد که سالها بعد این نوآوری‌ها خودشان پایه‌ای برای پروژه‌های پیشرفته‌تر شدند.بیایید در این پست نگاهی به چراغ‌ های جلو خودرو بیندازیم.

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اگرچه کل صنعت خودرو سازی از ال‌ای‌دی استفاده می‌کند اما تعداد کمی از مردم می‌دانند که چگونه آنها از لامپ‌های ساده استیلنی در دهه 1880 تکامل یافته و بردهای ال‌ای‌دی بسیار پیچیده امروزی تبدیل شدند. علاوه بر این محققان دائما بر روی ایده "چراغ جلو" کار می‌کنند و تلاش می‌کنند که به پیشرفت‌های جدیدی دست یابند که به وضوح باعث برتری محصولات آنها نسبت به رقبا شود. چراغهای لیزری نیز از همین نمونه هستند اما قبل از بحث در مورد آنها باید سیستم‌های رایج که به وفور استفاده می‌شوند را نیز بررسی کنیم.

قصد نداریم که در مورد تاریخچه چراغ جلو صحبت کنیم چرا که قبلا این کار را انجام داده‌ایم، در عوض تلاش می‌کنیم بر روی چهار نوع تنظیمات عمده که امروزه به کار می‌روند تمرکز کنیم و ببینیم آنها چه هستند. بنابراین سعی می‌کنیم در مورد مزایا و معایب هر یک از آنها صحبت کنیم، اگرچه مردم به طور کلی اعتقاد دارند که همیشه جدیدتر بهتر هم است، که اغلب هم همین طور است. ممکن است برخی از شما با این ایده موافق باشید و برخی نیز مخالف باشید، بهر حال هر یک از این چهار نوع چراغ جلو خصوصیات مثبت و منفی خاص خودش را دارد. پس بیایید نگاهی به آنها بیندازیم.

چراغ‌ های جلو هالوژنی

چراغ‌ های هالوژنی در حال حاضر در جهان خودرو ها بیشترین کاربرد را دارند و همانطور که می‌دانید این بخاطر مزیت اصلی آنها است: نصب آسان و ارزان.(سیارک)

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اساسا یک لامپ هالوژن در شرایط عالی عمری حدود 1000 ساعت دارد و هزینه جایگزینی آن در مقایسه با سایر انواع دیگر بسیار پایین است (حدود  دلار30 برای یک مجموعه مناسب). با این حال لامپ‌های هالوژن کم کم در حال تبدیل شدن به گزینه دوم برای شرکت‌های خودرویی در سرتاسر جهان هستند. اما چرا؟ هالوژن دقیقا هم‌معنی با بهره‌وری نیست و برای درک بهتر توضیح خواهیم داد که یک لامپ هالوژن چگونه کار می‌کند.

اول اینکه از یک شیشه ساخته شده است که در مقابل دماهای بسیار بالا مقاوم است، بعلاوه یک گاز که معمولا ترکیبی از آرگون و نیتروژن است و یک عدد رشته تنگستن. به منظور تولید نور، رشته تنگستن از طریق باتری خودرو جریان برق دریافت کرده و تا دمایی حدود 2500 درجه سلسیوس گرم می‌شود و شروع به درخشش می‌کند (فرآیند تابش یا دماشیدگی).

زمانی که لامپ هالوژن به اواخر عمر خود نزدیک می‌شود تنگستن بخار می‌شود و بر روی شیشه آن رسوب می‌گیرد و باعث پارگی رشته تنگستن می‌شود و قابلیت عملکرد آن از بین می‌رود .

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اما این زیاد مسئله مهمی نیست، بزرگترین مشکل این است که در حین تولید نور، این لامپ همچنین مقدار زیادی گرما تولید می‌کند که اساسا به صورت انرژی هدر می‌رود.(سیارک)

یک مشکل بزرگ دیگر که اغلب لامپ‌های هالوژن دارند نحوه واکنش آنها با مواد مختلف است. به عنوان مثال زمانی که لامپ معیوب را تعویض می‌کنید، مراقب باشید که به شیشه لامپ جدید دست نزنید! روغن و چربی روی انگشتان دست شما به شیشه کوارتز می‌چسبد و باعث می‌شود که گرما به طور یکنواخت پخش نشود و عمر لامپ به شدت کاهش می‌یابد.

با این حال لامپ‌های هالوژنی مزایایی دارند که باعث می‌شود تبدیل به گزینه اول برای اکثر خودرو سازان شوند: با حداقل میزان هزینه نور مناسبی تولید می‌کنند، در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند که بدین معنی است که می‌توان این لامپ‌ها را در مدل‌های مختلف خودرو نصب کرد، همچنین خودروسازان می‌توانند نسخه‌های چندتایی از انها بسته به نوع و ابعاد بدنه خودرو تولید کنند.

اگر بخواهیم به طور خلاصه صحبت کنیم می‌توانیم جوانب مثبت و منفی لامپ‌های هالوژن را به شکل زیر بیان کنیم:

مزایا:

- تعویض آسان

- تولید ساده

- ابعاد مختلف

- مقرون به صرفه

معایب:

- به هدر رفتن انرژی

- نیاز به مراقبت اضافی

ادامه در پست  های آینده

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌ های هدلایت :چراغ‌ های HID (زنون)

در

زنون یا هدلایت ؟زنون بهتر است یا هدلایت ؟در این مقاله سعی داریم با مقایسه تکنولوژی چراغ‌ های هدلایت ، چراغ های زنون و هدلایت به این سوال ها پاسخ دهیم . 
چراغ های زنون یا لامپ‌های زنون که به شکل رسمی به عنوان چراغ‌ های تخلیه با شدت بالا چراغ های HIDS خوانده می‌شوند، معمولا به عنوان یک گزینه کارآمدتر برای چراغ های خودرو شناخته می‌شوند که عمدتا به خاطر گرمای رنگ و حجم نور تولید شده توسط انها است.  

چراغ های زنون

 

 

اولین نسل از چراغ‌ های زنون

اولین نسل از چراغ‌ های زنون در خودروی BMW سری 7 در سال 1991 ظهور یافتند و به آرامی تبدیل به گزینه شماره یک برای بسیاری از کمپانی‌های خودرو سازی شدند، اگرچه از اعلام آن به عنوان یک تجهیزات استاندارد اجتناب شده است.چراغ‌ های HID بسیار شبیه لامپ‌های نئون هستند. یک لوله محصور پر از گاز که در هر انتهای آن یک الکترود برای عبور جریان الکتریکی وجود دارد.

در زمینه‌های کاربرد در خودرو، لامپ HID، با استفاده از یک کوارتز شفاف، الکترودهای تنگستن و مخلوطی از گازها که توسط ولتاژ بالای جریان الکتریکی عبوری بین دو الکترود تحریک می‌شوند.علیرغم نام معمول مورد استفاده برای آنها، HIDها از یک مخلوط متال-هالید استفاده می‌کنند و در حین راه‌اندازی فقط متکی به زنون هستند. دلیل آن این است که یکی از مشکلات اصلی در لامپ‌های HID مقدار زمان لازم برای گازهای موجود برای رسیدن به دمای عملیاتی و ارائه نور قوی است.

فرآیند تابش نور در لامپ‌های HID در سه مرحله رخ می‌دهد: ابتدا فاز احتراق، یک پالس ولتاژ بالا تولید یک جرقه می‌کند که گاز زنون را یونیزه کرده و یک تونل از جریان بین الکترودها ایجاد می‌شود، سپس درجه حرارت لامپ به سرعت بالا می‌رود که باعث تبخیر نمک‌های فلزی می‌شود که باعث کاهش مقاومت بین دو الکترود می‌شود؛ در نهایت بالاست به عملیات مداوم سوئیچ کرده و میزانی توان مداوم ارائه می‌کند به نحوی که قوس الکتریکی سوسو نمی‌زند.در ادامه مقاله به تفاوت هدلایت و زنون از نطر مزایا و معایب هدلایت می پردازیم.

 

 

مزایا

اول اینکه چراغ‌ های زنون از نظر حجم نور تولیدی در مقایسه با چراغ‌ های هالوژن کارآیی بیشتری دارند. البته اگر زاویه نور به درستی تنظیم نشود می‌تواند به عنوان یک شکست بخصوص از نقطه نظر ترافیک ورودی بزرگ در نظر گرفته شود، (اغلب زمانی که کیت‌های موجود در بازار به شکل اشتباه نصب شوند یا از کاسه‌ چراغ‌ هایی استفاده شود که برای HIDها طراحی نشده‌اند).

طبق آمار رسمی، یک لامپ زنون 3000 لومن و mcd/m2 90 تولید می‌کند، در حالی که یک لامپ هالوژن 1400 لومن و mcd/m2 30 تولید می‌کند.البته لامپ‌های زنون کم کم در اندازه‌ها و نسخه‌های مختلف در دسترس قرار گرفته‌اند، به خصوص به منظور استفاده در مدلهای مختلف خودرو.

 یکی دیگر از نکات مثبت چراغ‌ های زنون این است که عمر نسبتا طولانی دارند که بسیار بیشتر از لامپ‌های قبلی یعنی لامپ‌های هالوژن هستند: تخمین زده می‌شود که در شرایط عادی عمر عملیاتی آنها حدود 2000 ساعت است.

بهره‌وری می‌تواند یکی دیگر از مزایا در هنگام انتخاب HID به جای چراغ‌ های هالوژن باشد. اگرچه این چراغ‌ ها به توان بیشتری در شروع نوردهی نیاز دارند اما پس از آنکه به دمای عملیاتی رسیدند، بسیار کم‌مصرف‌تر از لامپ‌های استاندارد هستند؛ که این به معنی تحمیل بار کمتر به دینام و همچنین گشتاور کمتر موتور جهت تامین برق است. با این حال به سختی می‌توانید تفاوتی در مصرف سوخت مشاهده کنید (شاید یک اونس سوخت در هر ساعت)، اما اگر طرفدار محیط زیست هستید آگاهی از این موضوع نیز می‌تواند برای شما جالب باشد.

 

چراغ های زنون

 

چراغ های زنون

چراغ های زنون

 

 

معایب

 خوب بدیهی است که هزینه بیشتری نسبت به لامپهای هالوژن (شامل نگهداری) دارند و همچنین پیچیده‌تر نیز هستند، چرا که به دستگاهی به نام بالاست نیاز دارند که یک در واقع یک خازن است که ولتاژ بالای مورد نیاز برای عملکرد HIDها را ایجاد و تنظیم می‌کند.

فراموش نکنید که این چراغ‌ ها به چند ثانیه زمان برای رسیدن به روشنایی کامل نیاز دارند، و به همین دلیل است که به عنوان نور بالای جداگانه مناسب نیستند. در برخی از خودروها از HID به عنوان نور پایین و لامپ‌های استاندارد جداگانه برای نور بالا استفاده می‌شود. در مدل‌های بالاتر واحد HID به هر دو شکل کار می‌کند (که به اشتباه زنون خوانده می‌شود) و از یک سایه مکانیکی درون رفلکتور به منظور تغییر جهت پرتوی نور استفاده می‌شود.

برخی‌ از چراغ‌ های زنون می‌توانند اثرات سوئی بر سلامت انسان داشته باشند، چرا که برخی از آنها حاوی مواد سمی مانند جیوه فلزی هستند. برخی از کشورها اقدامات ویژه‌ای برای منع استفاده از آنها اعمال کرده‌اند، اما این فقط منجر به هزینه‌های تولید و تعمیر بالاتر خواهد شد.

نهایتا اینکه میزان تابش خیره‌کننده تولید شده توسط چراغ جلو ممکن است برای سایر رانندگان حاضر در مسیر آزار دهنده باشد (بخصوص ترافیک روبرو)، بنابراین باعث افزایش تعداد تصادفات و مرگ و میر جدای از سرعت زیاد و مشکلات فنی می‌شود.(سیارک)

 

 

مزایا و معایب چراغ‌های زنون

مزایا:

- طول عمر بیشتر نسبت به چراغ‌ های هالوژن

- کارآمدتر از چراغ‌ های هالوژن هستند زیرا توان کمتری مصرف کرده و نور بیشتری تولید می‌کنند.

- دید بهتر برای راننده

معایب هدلایت 

- تابش خیره‌کننده بیش از حد و در نتیجه ایجاد مشکلات بالقوه برای ترافیک روبرو

- هزینه‌ بالا

- سیستم پیچیده نسبت به لامپ‌های هالوژن

- مواد مضر که در آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد

- به منظور رسیدن به روشنایی کامل به چند ثانیه زمان نیاز دارند

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

BMW و آئودی به سختی در تلاشند تا چراغ‌ های لیزری را گسترش دهند

در
چراغ‌ های لیزری خودرو

 

چراغ‌ لیزری خودرو چیست

BMW و آئودی به سختی در حال تلاش هستند که چراغ‌ های لیزری را گسترش دهند، فناوری جدید که 1000 برابر بهتر از چراغ‌ های LED است و در عین حال بسیار جمع و جورتر است. احتمالا می‌دانید که لیزر چیز بسیار خطرناکی است و فقط می‌توانند منطقه‌ای به اندازه عرض یک سکه را روشن کنند. پس چراغ‌ های لیزری چگونه می‌توانند تبدیل به یک ایده مناسب جهت پیاده‌سازی در خودرو ها شوند؟

همانند چراغ‌ های زنون که قبلا به آن اشاره شد، تکنولوژی جدید در اینجا نیز از لیزر فقط به عنوی بخشی از فرآیند تولید نور استفاده می‌کند. در واقع شما زمانی که از نور بالای خودرو استفاده می‌کنید یک مجموعه لیزری با قدرت بالا و لنزهایی در مقابل آن نخواهید داشت که همه چیز را در مقابل خود می‌سوزاند!

طبق توضیحات BMW، سستم آنها از سه لیزر آبی استفاده می‌کند که در پشت مجموعه چراغ جلو تعبیه شده است و به مجموعه کوچکی از آینه‌ها می‌تابد که انرژی آنها بر روی لنزهای کوچک حاوی گاز فسفر زردرنگ متمرکز شده است. این ماده در تماس با پرتوهای لیزر نور سفید بسیار روشن تولید می‌کند که نور حاصل از آن به سمت چراغ جلو منعکس می‌شود. پس اساسا شما به نور تولید شده توسط فسفر نگاه می‌کنید نه خود لیزر، که باعث می‌شود بتوان از این سیستم در جاده استفاده کرد.

حال اگر چراغ جلو آسیب ببیند یا از فوکوس خارج شود چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ به گفته شرکت BMW این سیستم به صورت خودکار خاموش خواهد شد.

چراغ‌ های لیزری خودرو

نور تولید شده در این پروسه می‌تواند تا 1000 برابر بیشتر از LED‌ها باشد در حالیکه از دوسوم توان آنها (یا حتی نصف) استفاده می‌شود. و به لطف وجود فسفر، درجه رنگ نور (5.500 تا 6.000 کلوین) کاملا به نور طبیعی روز (حدود 6.500 کلوین) نزدیک است.(سیارک)

چراغ‌ های لیزری جدا از قدرت بیشتر نسبت به نور LED‌، می‌توانند فاصله‌ای حدود دو برابر را روشن سازند و به اندازه کافی کوچک هستند که امکان بسته‌بندی و طراحی ظاهری آنها با انعطاف بیشتری همراه است.

 

چراغ‌ های لیزری خودرو

نقطه ضعفی که BMW به آن اشاره کرده است  این است که فناوری‌های آنها فقط بر روی پرتوهای بالا کار می‌کند و همان‌طور که به نظر می‌رسد این به هزینه زیاد همراه است. وجود 6 لیزر با فناوری بالا در هر چراغ (در کل 12 عدد) هزینه‌ای حدود 10000$ (7.800 €) در بر خواهد داشت. این قیمت باید شامل فناوری‌های کاهنده خودکار نیز باشد چرا که هیچ یک از رانندگان مقابل نمی‌خواهند به این خورشیدهای کوچک از فاصله 600 متری (1968 فوت) خیره شود.

فناوری لیزر شرکت آئودی نیز به شیوه‌ای کاملا مشابه عمل می‌کند، فقط در هر چراغ چهار لیزر دارد. اگر بخواهیم جمع‌بندی کنیم می‌توانیم مزایا و معایب چراغ‌ های لیزری را به شرح زیر خلاصه کنیم:

 

مزایا چراغ‌ های لیزری

- بسیار کارآمد از نظر مصرف انرژی

- بسته‌بندی بسیار کوچک

- 1000 بار روشن‌تر از چراغ‌ های LED با محدودۀ دو برابر

 

معایب چراغ‌ های لیزری

- بسیار گران قیمت

- در حال حاضر نمی‌توان از آن هم برای نور پایین و هم نور بالا استفاده کرد، و نیاز به یک سیستم LED یا HID دارند

- نیاز به خنک کننده دارند چرا که حرارت ایجاد شده توسط آنها بسیار بیشتر از سیستم‌های LED است.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

آخرین فناوری‌ های پیشرفته در خدمت خودرو های قدیمی تر :کیت‌ تبدیل چراغ‌ خودرو

در

 

 

 

کیت تبدیل چراغ خودرو چیست

ممکن است عده‌ای هنوز هم خودرو قدیمی‌تر داشته باشند که بدیهی است آخرین تکنولوژی های پیشرفته بر روی آنها نصب نشده است، از جمله چراغ‌های مدرن. از آنجا که همه توانایی یا تمایل به خرید خودرو ی جدید ندارند، بازار لوازم یدکی به کمک آنها آمده و کیت تبدیل چراغ خودرو برای آنها فراهم کرده است.

مسلما اجماع عمومی در مورد چراغ‌های جلوی موجود در بازار لوازم یدکی در جهان متمدن این است که معمولا توسط افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرند که تنها هدف آنها در زندگی این است که زندگی سایر استفاده‌کنندگان از جاده را تیره و سیاه کنند! اگرچه ممکن است این ادعا بخصوص در مورد چراغ‌های (زنون یا LED‌) تا حدی صحت داشته باشد اما همیشه چنین است، با این حال استفاده از آنها در بسیاری از کشورها غیرقانونی می‌باشد.(سیارک)

این بدین معنی نیست که تمامی آنها بد هستند، هر چند اگر بخواهید خودروی خود را از طریق بروزرسانی ایمن‌تر سازید، گزینه‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید برای داشتن یک جفت چراغ جلوی بهتر آن فناوری‌ را انتخاب کنید.

رایج‌ترین کیت تبدیل موجود کیت زنون/HID هستند. توجه داشته باشید که اگر پروژکتور نداشته باشند نه تنها غیرقانونی هستند بلکه خطرناک نیز هستند (هم برای خودتان و هم برای افراد حاضر در جاده)؛ چرا که نور آنها نه تنها درخشنده‌تر از نور خورشید است بلکه به شکل دانه دانه نیز پراکنده می‌شود.

اگر می‌خواهید این مسیر را انتخاب کنید بسیار مراقب باشید و فقط دنبال کیت بروید که شامل لامپ‌هایی واقعی، بالاست، هرنسس و پروژکتور باشند. همچنین فقط در صورتی که در منطقه شما قانونی هستند از آنها استفاده کنید (همه آنها قانونی نیستند حتی اگر یک تولید کننده معتبر آنها را تولید کرده باشد) و نصب آن را به متخصص بسپارید.

نصب برخی از کیتها بسیار ساده است اما بسیاری از آنها نیاز به تغییرات گسترده در چراغ‌های جلو دارند و ترجیحا پس از شستشو و تمیز کردن چراغ‌های جلو نصب می‌شوند. وجود هر گونه ناخالصی بر روی چراغ‌های جلو می‌تواند به شدت باعث اختلال در نحوه ساطع شدن نور زنون شود و در نتیجه ایمنی بیشتر را به خطر شدید تبدیل می‌کند.

اخیرا، تعداد زیادی کیت نورپردازی LED نیز به بازار آمده است و مزایایی در مقایسه با لامپ‌های هالوژن قدیمی و لامپ‌های زنون/HID دارند.

نخست

اینکه در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود و احتمالا باعث کاهش مقدار کمی مصرف سوخت می‌شود (البته نه زیاد).

دوم

اینکه آنها معمولا با دوام‌تر از سایر چراغ‌های جلو هستند (حتی اگر فابریک کارخانه نباشند)، البته باید در نظر داشت که هر چه کیفیت بالاتر باشد هزینه نیز بالاتر است.

سوم

اینکه نیاز به سرهم‌بندی یا مونتاژ زیاد با چراغ‌های استاندارد ندارند، اما نصب آنها باید توسط یک متخصص انجام شود بخصوص به این خاطر که در هنگام روشن شدن حرارت زیادی از آنها پراکنده می‌شود.(سیارک)

تا کنون هیچ کس یک سیستم چراغ جلوی لیزری غیرفابریک برای نصب و استفاده در خودرو های قدیمی نساخته است، اما با توجه به نرخ پیشرفت فناوری و کاهش هزینه‌ها بعید نیست که در چند سال آینده تولید شوند.

پس از گفتن تمامی این موارد مجددا تکرار می‌کنیم که انتخاب مسیر چیزی است که بستگی به شما دارد. اگر تصمیم به بروزرسانی اتومبیل کهنه یا قدیمی خود دارید تا آن را به چراغ‌های LED یا زنون مجهز کنید ابتدا باید ببینید که آیا در منطقه شما قانونی است یا خیر. سپس احتمالا باید به کتابچه راهنمای مالک خودرو مراجعه کنید و ببینید که آیا سیستم برق آن به شما این امکان را می‌دهد که بدون زحمت لوازم اضافی به آن بیفزایید یا خیر. اگر همه چیز مناسب بود به دنبال ارزانترین کیتی که در بازار موجود است ، نروید و حتما برای خرید کیت با یک متخصص مشورت کنید.

 

مزایا کیت تبدیل چراغ خودرو

- هزینه آنها بسیار کمتر از هزینه درخواستی از سوی خودرو سازان به منظور نصب آنها به صورت یک آپشن روی خودرو است

- به طور قابل توجهی دید شما را در شب در مقایسه با چراغ‌های هالوژن ضعیف و معمولی افزایش می‌دهند.

- نیاز نیست که یک خودروی جدید خریداری کنید فقط کافی است چراغ‌های جلو را بهتر کنید.

 

معایب کیت تبدیل چراغ خودرو

- ممکن است در برخی از مناطق و ایالت‌ها ممنوع باشد

- اگر به شکل درست نصب نشوند یا اگر کیفیت آنها پایین باشد یا کیت آنها کامل نباشد، می‌توانند بسیار خطرناک باشند.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

مراحل فروش خودرو دست دوم

در

خودرو های دست‌دوم غالبا توسط دلال‌ها معامله شده و معامله با دلال‌ها دارای ایرادی بزرگ می باشد: خرید و فروش خودرو به این شیوه، وکالتی می باشد. بنابراین، اگر برای خرید از دلال‌ ها نکات پی آمده را درنظر نداشته باشید، ممکن است کلاه بزرگی سرتان بگذارند.

روند معامله خودرو دست‌ دوم به گونه‌ای می باشد که برای یک معامله قانونی و قابل اعتماد باید تمام آن‌ها را مرحله به مرحله انجام بدهید.

- اولین گام  برگه تأیید سلامت فنی از کار‌شناسان مستقر در مراکز خرید و فروش خودرو دست‌دوم می باشد.. پس از آن باید حتما برای معامله‌تان یک قولنامه کتبی نوشته و بخشی از هزینه خودرو را به فروشنده پرداخت نمایید تا سایر مراحل تعویض پلاک و انتقال سند انجام گیرد.

- در مرحله بعدی که انتقال قطعی سند صورت می گیرد، باید فروشنده یک سری مدارک را به شما تحویل بدهد و با او تسویه نمایید. در این‌جا برخی از نکات مهم در خرید خودرو دست‌دوم آورده شده است.

1- قولنامه :
تحت هیچ شرایطی قبول نکنید که پولی را بدون قولنامه کتبی به  حساب فروشنده واریز نمایید حتی اگر فروشنده به شما قول وکالت محضری بدهد،باز هم  این کار را نکنید زیرا وکالت محضری از نظر قانونی پرداخت وجه خرید را تضمین نمی نماید و فروشنده قادر خواهد بود ادعا کندکه شما به او پولی نداده اید. علاوه بر این اگر وکالتنامه به صورت بلاعزل تنظیم نگردد، فروشنده قادربه پس گرفتن وکالت می باشد. و از نظر قانون او مالک خودرو می باشد.(سیارک)

2-مشخصات را چک کنید:
هنگام تنظیم قولنامه شماره شاسی خودرو و مدارک آن را با اطلاعات مندرج در قولنامه چک نمایید. بعضی از فروشندگان خودروی دیگری را به نمایش می گذارند و هنگام تنظیم قولنامه مشخصات یک خودرو معیوب یا مشکل‌دار را در قولنامه وارد می کنند.

3-کمترین ودیعه را پرداخت نمایید:
اگر تا پای قرارداد رفته‌اید و هنوز مردد هستید یا درباره سلامت فنی خودرو شک دارید  کمترین مبلغ ممکن را پرداخت نمایید. این موضوع باعث می شودد تا در صورت فسخ معامله، خسارت کمتری دیده یا در صورت مواجه  با دردسر، ضرر کمتری ببینید.

4-مدارک لازم برای تعویض پلاک:
مدارکی که باید هنگام تعویض پلاک به همراه خود ببرید  شامل این موارد می شود: اصل اسناد هویت مانند شناسنامه و کارت‌ملی، کارت خودرو، برگ تسویه‌حساب جرایم راهنمایی و رانندگی که فروشنده باید آن را تسویه نماید و به خریدار بدهد، نشانی دقیق پستی و کدپستی خریدار، اگر متولد شهری به جز محل سکونت می باشید، باید مدرک اثبات سکونت در شهری راکه در آن معامله صورت می گیرد، به همراه ببرید. مدارک مورد قبول دفترچه بیمه‌درمانی یا سند ملکی یا اجاره‌نامه می باشد.

5-سند را انتقال دهید:
بعد از آن‌که تعویض پلاک  را انجام دادید، برگ‌سبز خودرو به شما تحویل می گردد اما این برگ به معنای مالکیت قطعی شما بر خودرو نمی باشد و باید هرچه زود‌تر برای تنظیم سند قطعی به محضر مراجعه کنید. در محضر، برگ‌سبز خودرو، اسناد هویتی مانند شناسنامه و کارت‌ملی، برگ تسویه عوارض شهرداری (که پرداخت آن به عهده فروشنده می باشد )و قولنامه خودرو را ، همراه داشته باشید.. در محضر فروشنده از شما باقیمانده پول خرید خودرو را می گیرد و در ازای آن برگ تسویه عوارض و کارت‌سوخت را به خریدار تسلیم و برگه انتقال سند به خریدار را امضا می‌نماید. این مرحله آخرین مرحله معامله قانونی خودرو می باشد و سند خودرو به صورت رسمی به نام شما در آمده است.
بعضی از هزینه‌های تشریفات قانونی مانند کارمزد محضردار یا هزینه تنظیم قولنامه به عهده فروشنده می باشدو هزینه‌های تعویض پلاک به عهده خریدار می باشد. البته طی سال‌های اخیر میان راهنمایی و رانندگی و سازمان ثبت اسناد درباره تنظیم سند خودرو اختلاف‌نظر پیش آمده است. بنابراین پلیس معتقد است که برگ‌سبز خودرو سند نهایی خودرو می باشد و دیگر نیازی به محضرنمی باشد ولی سازمان ثبت تأکید دارد که سند خودرو باید در محضر تنظیم گردد.

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک

نظرات

در ادامه بخوانید...