پر استفاده ترین محصولات ساخت بشر و جایگزین های امروزی آن ها بخش دوم

جین های لوی استروس

پارچه های جین آبی رنگ، به شکلی که امروزه آن ها را می شناسیم، برای نخستین بار توسط جیکوب دیویس و لوی استروس و در سال 1873 ساخته شده و از آن ها برای ساخت لباس های مختلف بهره گرفته می شد (غالبا شلوار). این پارچه جین به نسبت استحکام بیشتری در مقایسه با سایر انواع پارچه مرسوم آن زمان داشت و به همین خاطر می شد از آن برای دوختن لباس آن دسته از افرادی استفاده کرد که کار های یدی و دشواری برای گذران زندگی داشتند (با استفاده از این پارچه های جین امکان پاره شدن شلوار  به هنگام کار به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یافت؛ مسئله ای که در آن دوران شایع بود). جالب است بدانید که تمامی لباس های طراحی شده توسط پارچه های جین، تا سال 1960 با نام لباس کار (به انگلیسی overall) شناخته می شدند.

محصولی که در حال حاضر به جای آن مورد استفاده قرار می گیرد

بدون در نظر گرفتن مدل های شلوار جین محبوب و متفاوتی که در حال حاضر در نقاط مختلف دنیا مورد استفاده قرار می گیرد (از مدل های 501 گشاد تر گرفته تا شلوار های جین اسلیم فیت)، انواع این شلوار ها به عنوان یکی از پر استفاده ترین لباس هایی شناخته می شود که مردم نقاط مختلف دنیا صرف نظر از عقاید و رسم و رسومات به خصوص خود به تن می کنند. شلواری که به منظور استفاده کارگران طراحی و عرضه شده بود و بیش از هر چیز دیگر استحکام پارچه مورد استفاده در آن مد نظر بود، در حال حاضر بدل به یکی از نماد های اصلی طراحی لباس شده و در طرح ها و رنگ های مختلفی برای دوخت لباس از آن بهره گرفته می شود.

در سیارک بخوانیم:

پر استفاده ترین محصولات ساخت بشر و جایگزین های امروزی آن ها بخش اول 

آیفون

در سال 2007 بود که استیو جابز نخستین مدل آیفون ساخته شده توسط خود و شرکت اش را روانه بازار کرد و سبب شد تغییر بزرگی در چگونگی نگریستن مردم به دستگاه های هوشمند تلفن همراه به وجود بیاید. طراحی به خصوصی که در ساخت مدل های اولیه گوشی های آیفون در نظر گرفته شده بود، یعنی استفاده از صفحه لمسی به جای صفحه کلید های مرسوم تا آن زمان، صنعت ساخت تلفن همراه را به طور کلی وارد مرحله جدیدی کرد و از این لحاظ بسیار تأثیر گذار و مهم بود. پس از آن بود که برای استفاده از تلفن همراه، دیگر به جای انگشتان از قلم مخصوص صفحه لمسی استفاده می شد و گوشی های آیفون این قابلیت را در اختیار کاربران قرار می داد که با استفاده از آی تیونز موسیقی ها و فیلم های گوناگون را با یکدیگر همگام کنند و نیز از صفحه نمایشگر 3.5 اینچی (معادل با 8.889 سانتیمتر) بهره می گرفت؛ قابلیت هایی که همگی تا آن زمان بی سابقه بودند.

محصولی که در حال حاضر به جای آن مورد استفاده قرار می گیرد

در حال حاضر چیزی حدود یک دهه از عرضه نخستین مدل های آیفون به بازار می گذرد و هنوز هم این دستگاه های تلفن همراه هوشمند ساخت شرکت اپل، به عنوان یکی از اصلی ترین مدل های صنعت ساخت تلفن همراه به شمار می روند و همیشه قابلیت هایی منحصر به فرد و خلاقانه را با خود به همراه دارند. آخرین مدل های آیفون: آیفون 8، آیفون 8 پلاس و آیفون ایکس، همگی طراحی منحصر به فرد و بسیار زیبایی دارند و قابلیت های مدل های پیشین را به مرحله تازه ای وارد کرده اند؛ نکته جالب توجه در خصوص این مدل های جدید قابلیت شارژ کردن آن ها بدون نیاز به سیم است (شارژ وایرلس).

چاقوی ارتش سوئیس

برای نخستین بار در سال 1890 بود که این چاقوی چند کاره که با نام «چاقوی ارتش سوئیس» شناخته می شود، به طور انحصاری برای استفاده سربازان ارتش کشور سوئیس طراحی شد. پس از چند سالی البته این چاقو های چند کاره طرفداران بسیاری پیدا کردند و مردم عادی نیز از آن ها بهره می گرفتند؛ کشور سوئیس و کسانی که ایده پرداز اصلی طراحی و ساخت این چاقو ها بودند، حق انحصاری طراحی و ساخت آن ها را به شرکتی آلمانی به نام وستر اند کو فروختند.

محصولی که در حال حاضر به جای آن مورد استفاده قرار می گیرد

در چند دهه اخیر دوباره یک شرکت سوئیسی به نام ویکتورینوکس مدل های تازه ای از این چاقو های همه کاره طراحی و روانه بازار کرده است؛ چاقو هایی که همچون گذشته طرفداران بسیاری دارند. بسته به نیاز های هر فرد می توان وسایل مختلفی بر روی این چاقو ها قرار داد (در برخی از مدل های چاقو های همه کاره امکان نصب چهل و چهار دستگاه یا وسیله مختلف وجود دارد).

کیندل آمازون

این سخت افزار الکترونیکی طراحی شده توسط شرکت آمازون برای نخستین بار در سال 2007 بود که معرفی شد و به طور رسمی در دسترس عموم قرار گرفت. هدف اصلی از طراحی و ساخت این سخت افزار الکترونیکی به وجود آوردن امکان خواندن کتاب های الکترونیکی به وسیله آن بود. مدل های اولیه کیندل دارای یک صفحه نمایشگر شش اینچی (برابر با 15.24 سانتیمتر) بوده و از حافظه دویست و پنجاه مگا بایتی بهره می گرفتند (که البته امکان قرار دادن حافظه جانبی و افزایش این میزان نیز وجود داشت). طراحی منحصر به فرد کیندل سبب شده بود تا فرایند خواندن مطالب بر روی کاغذ شبیه سازی شده و احساسی تقریبا مشابه به خواننده کتاب القاء کند.

محصولی که در حال حاضر به جای آن مورد استفاده قرار می گیرد

پیشرفت تکنولوژی و تغییراتی که در شیوه کتاب خواندن افراد پدید آمد سبب شد تا آمازون مدل های جدید تر و به روز تری از این دستگاه الکترونیکی محبوب خود روانه بازار کند. کیندل های جدید به جای صفحه کلید از یک صفحه لمسی بهره می گیرند و علاوه بر آن قابلیت اتصال به اینترنت (برای خرید و دانلود کتاب و سایر کار های چنینی) با آن نیز وجود دارد. به طور کلی می توان عنوان کرد که مدل های جدید کیندل تقریبا شبیه به یک مینی تبلت هستند. دکمه های به خصوصی روی این دستگاه ها قرار دارد که به وسیله آن می توان به صفحه بعدی (قبلی) رفت و علاوه بر آن بسیار سبک وزن هستند (نسبت به مدل های اولیه).

خودروری فورد مدل تی

فورد مدل تی، نام نخستین خودرویی است که به طور رسمی به خط تولید کارخانه های خودرو سازی راه یافته و تولید انبوه آن کلید خورد. همین مسئله سبب شد که به طور گسترده ای در دسترس عموم مردم قرار گیرد و هر کسی که توانایی مالی آن را داشت، می توانست یکی از این خودرور ها را برای خود تهیه کند. خودرو های اولیه فورد مدل تی برای نخستین بار در سال 1908 وارد بازار شدند و به سرعت طرفداران بسیاری به دست آوردند. تا سال 1927 که ساخت این خودرو ادامه یافت، نزدیک به پانزده میلیون عدد از آن به فروش رفت که با توجه به پیشتاز بودن آن در عرصه خودرو سازی، رقم قابل توجهی است.

محصولی که در حال حاضر به جای آن مورد استفاده قرار می گیرد

در حال حاضر کارخانه های بیشماری در نقاط مختلف دنیا همه ساله اقدام به طراحی و فروش خودرو های مختلفی می کنند. این خودرو ها بسته به کارکرد و شرکتی که آن ها را طراحی می کند، قیمت های گوناگونی را شامل می شوند: برای نمونه بیشتر مدل های خودرویی که توسط لامبورگینی و فراری طراحی و به بازار عرضه می شوند، قیمت بالایی دارند و شاید هر کسی توان خرید شان را نداشته باشد، حال آن که در سوی دیگر شرکت هایی چون هوندا و فورد، بیشتر اقدام به طراحی خودرو هایی می کنند که عامه مردم توان خرید آن ها را داشته باشند. در حال حاضر و با پیشرفت چشم گیر تکنولوژی، تحقیقات گسترده ای در صنعت خودرو سازی صورت می گیرد که هدف از آن ها افزایش تأثیر گذاری و قابلیت های خودرو های جدید است و همین مسئله باعث شده تا دیگر تنها به چشم یک وسیله نقلیه به خودرو ها نگاه نشود و در حقیقت چیزی فرا تر از آن هستند.

دوچرخه های ایمن

تا اواخر قرن نوزدهم میلادی، دوچرخه هایی که توسط افراد مورد استفاده قرار می گرفتند، ساخت شرکت پنی فاردینگ بودند و به واسطه بزرگ بودن چرخ جلویی این دوچرخه ها، هر کسی قادر به هدایت و کنترل شان نبود و چندان استفاده از آن ها ایمن نبود. این مسئله البته با وارد شدن دوچرخه های روور در همان سالیان (اواخر قرن نوزدهم) به بازار به طور کلی تغییر کرد. در طراحی این دوچرخه های جدید ساخت شرکت روور، اندازه چرخ جلویی کاهش یافته و هر دو چرخ هم اندازه شده بودند، و همان گونه که در تصویر نیز مشاهده می کنید، بدنه ای الماس شکل برای آن در نظر گرفته شد، پدال های دوچرخه در قسمت زیرین زین قرار گرفته و در نهایت دسته کنترل آن بر روی قسمت جلویی و بر روی چرخ جلو نهاده شد: تمامی این قابلیت ها و نکاتی که در طراحی مدل های اولیه روور در نظر گرفته شد، هنوز هم در دوچرخه های کنونی مورد استفاده قرار می گیرند.

محصولی که در حال حاضر به جای آن مورد استفاده قرار می گیرد

در حال حاضر صنعت ساخت دوچرخه نیز همانند تمامی صنایع و فعالیت های دیگر پیشرفت و گسترش چشم گیری یافته است و دوچرخه ها تحت عناوین متفاوت و با کارکرد های گوناگونی روانه بازار می شوند. از جلمه این دوچرخه ها می توان به دوچرخه های کوهستانی، دوچرخه های مسابقه ای، دوچرخه های کروزر (برای طی کردن مسافت های طولانی مناسب اند) و نیز دوچرخه های بی ام ایکس اشاره کرد.

بطری های شیشه ای عطر ان 5 شنل

برای نخستین بار در سال 1921 بود که برند شنل نخستین عطر های خود را روانه بازار کرد؛ عطر هایی که با نام ان 5 شناخته می شدند. سری لوزی شکل به کار گرفته شده در طراحی بطری های شیشه ای عطر ها و نیز حالت مستطیل شکل و گوشه های منحنی بطری، در گذر سال ها چندان تغییری نکرده است و در حال حاضر هم بسیاری از عطر های مختلف برای عرضه محصولات خود از بطری هایی این چنینی بهره می گیرند. جالب است بدانید که هدف اصلی از طراحی این گونه بطری های و در نظر گرفتن شیشه بی رنگ برای بطری این بود که به گونه ای غیر مستقیم تمرکز افراد بر محتویات بطری متوجه شود و بدنه بطری تقریبا نامرئی باشد.

محصولی که در حال حاضر به جای آن مورد استفاده قرار می گیرد

طراحان برند شنل از صاحب سبک ترین و بهترین طراحان این عرصه به شمار می روند و بطری های زیبا و ظریف ساخته شده توسط برند شنل برای نگه داری عطر های اش، هواداران زیادی دارد و بسیاری از برند های دیگر از طراحی های شنل تقلید می کنند.

آل استار کانورس چاک تیلور

این کفش های کم وزن ورزشی از جنس پارچه بوم نقاشی هستند و برای نخستین بار به منظور استفاده بازیکن های بسکتبالیست از آن ها طراحی و دوخته شدند. چاک تیلور، نام یکی از بسکتبالیست های مشهور ایندیانا است و برای ادای احترام به او نام اش را بر روی این کفش ها نهادند. این کفش های مقرون به صرفه و کار آمد برای نخستین بار در سال 1917 روانه بازار شدند و در سال 1923 و پس از آن که چاک تیلور قرار داری تبلیغی تجاری با شرکت سازنده کفش ها امضاء کرد، نام اش را بر روی این کفش ها نهادند.

محصولی که در حال حاضر به جای آن مورد استفاده قرار می گیرد

البته به مرور زمان استفاده از کفش های ورزشی کانورس آل استار دیگر محدود به زمین ها و سالن های بسکتبال نبود و به سرعت طرفداران بسیاری پیدا کرد. به خصوص قشر جوان تر جامعه که علاقه زیادی به این کفش ها نشان می دادند. در حال حاضر کفش های ساق دار کانورس آل استار به عنوان یکی از محبوب ترین طراحی های این کفش به شمار می رود.

سنجاق قفلی

در سال 1849 بود که والتر هانت سنجاق های قفلی ابتدایی را طراحی و روانه بازار کرد. والتر برای ساخت این سنجاق ها از سیمی مسی استفاده کرده بود و در قسمت انتهایی آن گیره ای قرار داده بود. والتر هانت، در آن زمان نمی دانست چه کشف بزرگ و کار آمدی کرده است و اگر می دانست این سنجاق قفلی در آینده تا چه اندازه محبوب خواهد شد و توسط افراد مورد استفاده قرار خواهد گرفت، هیچ گاه حق انحصاری ساخت و تولید آن را به قیمت چهار صد دلار نمی فروخت.

محصولی که در حال حاضر به جای آن مورد استفاده قرار می گیرد

طی سالیان آتی پس از طراحی و عرضه اولیه این سنجاق های قفلی، استفاده های گسترده ای از آن ها شده است؛ از سمبل های مقاومت گرفته تا بسته نگاه داشتن پوشک های قدیمی کودکان، از جمله مواردی است که در آن ها از سنجاق های قفلی بهره گرفته شده است. علاوه بر این، از سنجاق های قفلی به عنوان جواهرات نیز استفاده می شود (سنجاق سینه و سایر جواهرات شبیه به آن) و حتی برای وصله زدن لباس های پاره شده.

قلم خودکار کریستالی بیک

در سال 1950 بود که مدل های اولیه خودکارهای بیک روانه بازار شدند. مارسل بیک نام شخصی است که به عنوان ایده پرداز و طراح اصلی این خودکار ها شناخته می شود. البته جالب است بدانید که ایده طراحی این گونه خودکار ها پیش از مارسل توسط شخصی به نام لاتزولو بیرو مطرح شده بود و در حقیقت مارسل بیک تنها اقدام به توسعه طرح اولیه لاتزولو کرد. طرح شش ضلعی ای که برای بدنه خود کار در نظر گرفته شده بود (طرح شش ضلعی بدنه در حقیقت شبیه سازی بدنه مداد های گرافیتی بود و علاوه بر آن قابلیت نگاه داشتن آن در دست را بهتر می کرد) و نیز بدنه شفافی که به واسطه وجود آن می شد میزان جوهر باقی مانده در خودکار را مشاهده کرد، دو عاملی هستند که خودکار بیک را به عنوان پیشتاز این عرصه مطرح می کنند و ایده های فوق العاده خلاقانه ای بودند که هنوز که هنوزه از آن پیروی می شود.

محصولی که در حال حاضر به جای آن مورد استفاده قرار می گیرد

بیک نام برندی است که جهان را با قلم خودکارهایی آشنا کرد که علاوه بر قیمت پایین و مقرون به صرفه بودن شان، به سادگی می شدتعداد زیادی از آن ها را در دسترس داشته باشیم  و در حال حاضر نیز این خودکار ها در رنگ های گوناگون و متنوع قابل خریداری هستند. جالب است بدانید که شرکت ساخت خود کار پیپر میت، اخیرا قلم خودکارهایی طراحی کرده است که جوهر مورد استفاده در آن ها، به وسیله پاک کن های مخصوص قابل پاک شدن خواهد بود. 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید