خانه و دکوراسیون

طراحی اتاق مدیتیشن بخش دوم

نورپردازی ویژه و لامپ

اضافه کردن لامپ، راه خوبی برای افزودن نور قابل کنترل به اتاق مدیتیشن  است. اینگونه نورپردازی می تواند جهت افزودن نور به یک قسمت از اتاق به کار رفته و فضاهای مختلف زیادی را به وجود آورد. لامپ های سنگ نمک، راهی مطلوب برای اتاقهای مدیتیشین امروزه هستند اما به غیر از آن، انتخابهای فراوان دیگری نیز وجود دارد، میتوانیم شمعها را در شیشه های رنگی گذاشته و از این طریق، جلوه زیبایی به اتاق بدهیم.
در زمان طراحی اتاق مدیتیشن، موارد بالا را در نظر داشته باشید، شما قادر به طراحی اتاقی با فضایی عالی خواهید بود که میتواند به نیازهای شما در هر لحظه از شبانه روز پاسخ دهد.

سیستم آکوستیک و عایق صوتی

موضوع اکوستیک و عایق صوتی ممکن است جنبه هیجان انگیزی برای طراحی اتاق مدیتیشن نباشد ولی ارزش آن را دارد که برای لحظه ای به آن فکر کنیم. اگر دور از محیط های شهری مانند حومه شهر و یا در کنار دریا واقیانوس زندگی میکنید، پس این شانس دور و رها بودن از سروصدا و مصیبت زندگی در دنیای مدرن را دارید. اما بیشتر مردم در شهرها زندگی میکنند، بنابراین داشتن فضایی ساکت و آرام برای انجام  مدیتیشن  واقعا برای آنها مفید است.
گاهی مقدور نیست که از ورود صدای ناخواسته به محل زندگیمان جلوگیری کنیم، بعضی انسانها خیلی از سروصدای محیط اذیت نمیشوند. اما اگر شما نسبت به این صداها حساس بوده و میتوانید جنبه های اکوستیک و عایق صوتی را به کار ببربد، در این صورت اطلاعات زیر برای شما بسیار مفید خواهد بود.

طراحی اتاق مدیتیشن 

انتخاب اتاق

اگر میخواهید یک اتاق داخل منزلتان را برای امر مدیتیشن طراحی کنید، به این فکر کنید که کدامیک از اتاقهای منزلتان از همه بی سر و صداتر هست. باید دورترین اتاق نسبت به خیابان را انتخاب کنید. اگر اتاقی برای تدریس مدیتیشن طراحی میکنید، در این صورت توجه ویژه ای به محل تشکیل کلاس داشته باشید . تا حد امکان از فضاهایی که تردد ماشینها یا انسانها زیاد است، بپرهیزید. اما اگر برای موفقیت در کارتان مجبور هستید که این محل مدیتیشن را در مکانی شلوغ طراحی کنید، در این صورت توجه زیادی به بکار بردن مسائل آکوستیک و عایق صوتی داشته باشید. موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد جنس کف و دیوارهاست. آیا از سرو صدای دیگر اتاقها یا صدای پایی که از سقف طبقه بالا می آید ناراحت هستید؟ دیوارها و/یا کف آجری و سیمانی صدا را نسبت به دیوارهای گچی و کف چوبی، کمتر عبور می دهند. برای در نظر گرفتن مکانی برای برگزاری کلاسها و تدریس، به این جزئیات توجه کنید.

ساختن سیستم آکوستیک

اگر در حال ساخت یک اتاق مدیتیشن هستید، می توانید سیستم آکوستیک و عایق صوتی را در آن پیاده کنید. با یک روش درست و کم هزینه می توانید اتاقی درست کنید که هیچ صدای آزاردهنده ای به آن نفوذ نمیکند. شما می توانید این کار را بدون کم شدن زیبایی اتاقتان انجام دهید. به چند نکته زیر توجه کنید:
از سازنده بخواهید که دیوارهای داخلی را با ساختاراکوستیک و تخته های عایق صوتی بسازد، برای مکانهای بسیار شلوغ، میتوانید دیوارها را از دو لایه آکوستیک بسازید که کاملا از عبور صدا جلوگیری شود. اگر نگران صدای زیاد در اطراف ساختمان خود هستید، موضوع عایق صوتی را با سازنده بنا مطرح کنید. او می تواند تعداد زیادی تجهیزاات تکنیکی عایق صدا را به شما پیشنهاد کند که صدای نفوذی به اتاق مدیتیشن شما را کاهش دهند. برای درهای ورودی و خروجی از جنس چوب سخت استفاده کنید. این جنس از چوب، جلوی ورود صدا را تا دو برابر بیشتر از درهای معمولی که داخل آنها پوک است می گیرد. و توصیه آخر اینکه برای پنجره ها از شیشه دوجداره استفاده کنید.

فوم آکوستیک

برخلاف باور عمومی، فوم آکوستیک به طور واقعی مانع ورود صدا به اتاق شما نخواهد شد. فوم آکوستیک برای جذب صدا به خود و جلوگیری از اکو و ارتعاش طراحی شده است ولی در واقع راه حلی غیر ضروری و پرهزینه خواهد بود و از طرفی تاثیر خاصی بر روی ورود صدا به داخل اتاق نخواهد گذاشت. اگر اتاق مدیتیشن شما در حال حاضر ساخته شده و شما از میزان صدای ورودی به اتاق ناراضی هستید، فکر میکنم تنها راه حل شما برای بهبود وضعیت خود، بکار بردن سازه های عایق صوتی است که به آنها اشاره کردم. حد اقل می توانید درهایی با چوب سخت نصب کنید، این کار زیاد پر درد سر نخواهد بود و از طرفی تاثیر بسزایی برکاهش میزان صدای ورودی به اتاق شما خواهد داشت.

مبلمان و اثاثیه

اگر یک طرح خاص برای اتاق خود در نظر گرفته و برای رنگ آن تصمیم گیری کرده اید، در این صورت روند انتخاب مبلمان و اثاثیه برای شما کاری ساده و لذت بخش خواهد بود. مبلمانی انتخاب کنید که با سلیقه شخصی شما مطابقت کرده و با طرح و رنگ اتاق شما جور باشد. توجه داشته باشید که وسایل داخل اتاق معنای وسیع تری از صندلی و نیمکت دارد و تمامی فرش ها، پرده ها، میزها، بوفه ها و قالیچه ها را نیز شامل می شود.

پنجره ها

اگر اتاق شما پنجره داشته و شما تمایل دارید کنترل کاملی بر نور اتاق خود داشته باشید بنابراین باید پرده هایی با رنگ تیره نصب کنید. پرده ها زیبایی و آرامش خاصی به اتاق شما می دهند، اثر بصری دیدن این پرده ها میتواند مثبت و آرامش بخش باشد. پرده های تیره علاوه بر آنکه نور را به خوبی کنترل میکنند، فضایی دنج به وجود می آوردند که خصوصا بسیار مناسب برای طرح پیله ای که در مباحث قبلی به آن اشاره کردیم، خواهد بود. در مقابل، پرده های روشنتر دوخته شده از پارچه های ظریف، ظرافت خاصی به اتاق شما میدهد. برای جایگزین می توانید از پرده های کرکره، پرده های عمودی، رومی، ونیزی و ... استفاده کنید. تمامی این پرده ها در این نوع اتاق، اخیرا استفاده میشوند اما ممکن است حس اصیل اتاق مدیتیشن را به شما ندهد. شاید این پرده ها برای یک طراحی حداقلی قابل استفاده باشد. از این پیشنهاد ها به عنوان یک قانون استفاده نکنید. پنجره ها قسمت اصلی طراحی اتاق شما به حساب نمی آیند. اگر بدانید این پرده ها دقیقا چگونه نور را کنترل میکنند، می توانید سلیقه شخصی خود را برای درست کردن پنجره ها بکار گیرید.

اسباب اثاثیه و مبلمان

اگر اتاقی برای کار حرفه ای خود طراحی میکنید، اهمیت بیشتری به چیدمان اتاق خود بدهید. اگر میخواهید به تعدادی هنرجو در آن واحد تدریس کنید، و دوست دارید که هنرجویان خود با هم در ارتباط متقابل باشند، آرایشی گرد و یا نیمه گرد به مبلمان خود بدهید. این حالت باعث میشود که هنرجویان یکدیگر را ببینند و به ایجاد رابطه متقابل و همخوئی در گروه کمک میکند. اگر هنرجویان شما به صورت ردیفی نشسته و مستقیم به صورت هم نگاه نمیکنند، این حالت، کمتر به انها آرامش خاطر میدهند و مانع ارتباط گرفتن آنها باهم میشود.

صندلی ها

صندلی ها و کوسن های مخصوصی برای تمرین مدیتیشن طراحی شده است. کوسن های مدیتیشن، نیمکتهایی که برای انجام این کار ساخته شده است، و صندلی های خاص این کار، همگی ایده های بسیار خوبی برای افزودن به اتاق مدیتیشن هستند و میتوانند فن مدیتیشن شما را بهبود بخشند و به شما کمک کنند تا راحت و متعادل بمانید. کوسن های مخصوص به راحتی شما در نشستن کمک میکنند و چه در حالتی که چهارزانو هستید و چه در حالت تنشستن دوزانو بسیار مفید خواهند بود.
اگر دوست ندارید روی یک سطح سخت بنشینید، در این صورت یک نیمکت مدیتیشن به شما کمک خواهد کرد، یک نیمکت مدیتیشن با طراحی خوب، دارای سطحی با شیب ملایم بوده که لگن شما را به سمت جلو آورده و به شما کمک میکند که به درستی بنشینید. به شما واقعا توصیه میکنم که از این نوع نیمکت مدیتیشن استفاده کنید. همچنین به شما توصیه میکنم از خریدن نیمکت با سطح از جنس چوب سخت خودداری کنید. این نیمکت ها زیبا به نظر میرسند اما فشار زیادی در هنگام نشستن به شما وارد می آورند. تلاش برای نرم کردن یک نیمکت چوب سخت با اضافه کردن کوسن، ممکن است مشکل آفرین باشد چرا که ممکن است، کوسن بر روی سطح حرکت کند. یک نیمکت با سطح پوشانده شده از پد تهیه کنید، در این صورت بسیار راحت خواهید بود. هرچند، در کل خیلی مهم نیست که از مبلمان خیلی خاص برای انجام مدیتیشن استفاده کنید. آیا یک صندلی خاص و مورد علاقه خود دارید؟ از آن استفاده کنید، راحت باشید، هر صندلی که به طرز قرار گرفتن صحیح کمک کند، مناسب است.

تاثیر بصری مبلمان ساده

آخرین مورد اما نه بی اهمیت ترین آنها. فراموش نکنیم که مبلمان ساده تاثیر بسیار مثبتی بر حس بصری ما خواهند گذارد. پارچه نرم برخی مبلمان راحت و بالش های مخملی انقدر مهم است که خود به تنهایی انسان را آرام کرده و وارد مرحله تمدد اعصاب میکند. برخی مبلمان نیز برای پنهان کردن زوایای سخت اتاق و ملایم کردن گوشه ها نقش بسزایی دارند. بنابراین فکر خوبیست که اثاثهایی برای نرم کردن و ملایم کردن فضای داخل بکار ببرید، مگر اینکه واقعا قصد طراحی یک اتاق با طرح حداقلی را داشته باشید.

گرمایش و سرمایش

واضح و مسلم است که درجه حرارت اتاق شما در راحتی شما نقش مهم و اساسی دارد.شما با توجه به موقعیت جغرافیایی محل زندگی خود، ممکن است به هر دو امکانات گرمایشی و سرمایشی در اتاق خود احتیاج داشته باشید. توصیه من در رابطه با وسایل گرمایشی و سرمایشی، مرتبط با صدایی که در حین کار تولید میکنند و سلامت روند کار انها است.
گرمایش
گرم کننده های آبی و رادیاتوری تقریبا بدون سروصدا کار میکند. آنها گرمایی در سالن ایجاد کرده و هوا را گردش نمیدهند. بنابراین غبار و ذرات معلق کمتری برای شما و مشتریانتان وجود خواهد داشت. گرم کننده های قابل حمل ممکن است اتاق را سریعتر گرم کنند اما صدای بیشتری تولید کرده و همچنین باعث جابجایی گرد و غبار میشوند. برای برخی این موضوع اهمیت چندانی ندارد اما برای آنهایی که حساسیت و آلرژی دارند وسایل گرمایش آبی و رادیاتوری انتخاب بهتر و سالم تری خواهد بود.

گرمایش آتش

داشتم شومینه را فراموش میکردم ، شاید خیلی عملی و به صرفه نباشد، اما یک آتش روشن برای یک اتاق مدیتیشن، بسیار رویایی و مسحورکننده خواهد بود.
سرمایش
موضوع صدای تولید شده توسط وسایل سرمایشی بسیار مهم است، بنابراین اگر میخواهید وسیله ای جدید نصب کنید، از کولر های اسپلیت استفاده کنید. کولرهای صدا دار را میتوانید در خارج از اتاق نصب کنید و سپس هوا را از طریق کانال به داخل اتاق هدایت کنید.

تجهیزات و لوازم جانبی

لیست زیر، فهرست کوتاهی از وسایلی هست که میتوانید برای بالا بردن کیفیت تمرین مدیتیشن خود، به اتاقتان اضافه کنید.
اولین چیزی که به دهن میرسد یک سیستم پخش استریو موسیقی است. شاید تمایل داشته باشید تعدادی هدفون نیز در اتاق خود داشته باشید. شاید دوست داشته باشید جابی برای دراز کشیدن داشته باشید. تمرین خوبیست که بعد از انجام مدیتیشن مدتی دراز بکشید. پس جایی برای این کار درست کنید.
لطفا در نظر داشته باشید که اگر اتاقی برای مصرف تجاری طراحی میکنید و تمایل دارید در اتاقتان شمع روشن کرده و عود بسوزانید، باید از وجود یک کپسول اطفاء حریق در اتاقتان اطمینان حاصل نمایید.
اگر اتاقی طراحی میکنید و فضای کمی در اختیار دارید، بهتر است یک گنجه، یک میز تاشو و یک جعبه کوچک تزیینی در اتاق قرار دهید تا شمعها، عودها، مقالهها و هر آنچه در طول روز به آن احتیاج پیدا میکنید را بر روی آن قرار دهید.
توصیه میکنم فضای ناب اتاقتان را با آوردن تلویزیون بهم نریزید. توجه داشته باشید که هدف ازطراحی چنین اتاقی انجام مدیتیشن است و این اتاق برای تفریح و سرگرمی طراحی نشده است.

پاکسازی فضا و انرژی

آیا تا کنون دقت کرده اید که راه رفتن در بعضی اتاق ها چقدر حال شما را خوب کرده و بعضی دیگر از اتاق ها شما را به شدت خسته میکنند؟ آیا تاکنون توجه کرده اید که برخی اتاقها چگونه شما را بهم ریخته و چه تنشی بعد از یک منازعه در اتاق باقی میماند؟ اگر این مسائل را مشاهده کرده اید، پس حتما می دانید که انرژی داخل یک اتاق، وجودی کاملا موثر دارد.
اگر در حال طراحی اتاق مدیتیشن هستید، مراحلی وجود دارد که باید طی کنید تا مطمئن شوید که اتاقتان انرژی مثبت داشته و سرشار از انرژی و زندگی هست. در واقع، شیوه های متعددی برای پاکسازی فضا و انرژی وجود داشته که توضیح همه آنها در ظرفیت این مقاله نمیگنجد. در این بخش پیشنهادهایی قرار داده ام که به شما در پاکسازی فضا و انژی اتاقتان کمک میکند.

نمادهای مقدس

شما میتوانید از سمبلهایی مربوط به هر روش درمان که آشنایی دارید استفاده کنید. امواج مثبت آنها از جمع شدن انرژی های منفی و ناخواسته در اتاق جلوگیری میکند.

به کار بردن گل و گیاه

آرامش خاصی در این هدایای طبیعت به ما وجود دارد و قرار دادن گل و گیاه در اتاق، به آن حس زندگی می بخشد. به خوبی میدانیم که گیاهها، با جذب دی اکسید کربن و پس دادن اکسیژن، هوا را پاک میکنند. ولی جدا از تا یثر بسیار مثبت آنها بر روی هوای اتاق شما، گیاهان زیادی هستند که تاثیر مثبت بسزایی نیز بر روی انرژی اطرافشان دارند. گیاهان میتوانند انرژی منفی را از بین ببرند. سلامتی و ظاهر زیبای یک گیاه خانگی می تواند نشان دهنده سلامتی انرژی داخل اتاق باشد. کاکتوس گیاه فوق العاده ای برای دفع انرزی منفی است، اما در کل هر گیاهی میتواند نقش موثری در پاکسازی انرژی اتاق شما داشته باشد. توجه داشته باشید که گیاهانی را انتخاب کنید که بتوانند به زندگی خود در اتاق شما ادامه داده و با نور و درجه حرارت اتاق شما سازگار باشند. راهی سریع تر از وجود یک گل پژمرده، برای خراب کردن ظاهر ناب و زیبای اتاق شما وجود ندارد!

آب

آب نماد پاکی و خلوص و همچنین احساسات هست. یک لیوان و یا کاسه سرامیکی پر از آب میتواند برای خلوص انرژی اتاق شما به کار رود. آب لیوان را به طور مرتب تعویض کنید و با قرار دادن آن زیر نور آفتاب، به آن انرژی بدهید.

نمک

یک ظرف محتوی سنگ نمک طبیعی را به اتاق مدیتیشن خود اضافه کنید. این ظرف انرژی های منفی را، همانند کاسه آب جذب به خود میکند. نمک داخل ظرف را به طور مرتب تعویض کنید و بعد از آنکه در این کار از آن استفاده کردید، ازمصرف خوراکی آن پرهیز کنید.

هوای تازه

به راحتی ممکن است، تعویض هوای اتاق خود را فراموش کنید. به یاد داشته باشید که هر چند وقت یکبار، درها و پنجره های اتاقتان را باز کنید تا هوای راکد به بیرون رفته وهوای تازه به داخل بیاید.

عود

عود در مراسم مذهبی مختلف به کار میرود و مدت هزاران سال است که در معابد سوزانده میشود . سوزاندن عود راهی فوق العاده عالی برای پاکسازی انرژی و آماده سازی اتاق برای انجام مدیتیشن است.

پاکسازی انرژی با صوت و طنین

همان طور که دنیز لین در مقاله "پاکسازی فضا" نوشته است، صوت یک قابلیت خاص برای برقراری هارمونی در اشیاء، انسانها و محیط دارد. در طول تاریخ، در صومعه ها و معابد از صدای مقدس استفاده شده است. زنگ ها و کاسه های تبتی وسایلی محبوبی برای پاکسازی انرژی در اتاق مدیتیشن هستند. ارتعاشات صدایی که این وسایل تولید میکنند تاثیری آرامش بخش و مفیدی بر روی هارمونی و خلوص انرژی داخل اتاق دارد. شما همچنین میتوانید با موسیقی مخصوص مدیتیشن سطح انرژی مثبت اتاق خود را بالا ببرید. تاثیر مثبت موسیقی ملایم بر روی انرژی اتاق، بسیار سریع و آنی میباشد.

ظروف کریستالی

برای تکمیل این مقاله باید از کریستال یاد کنم. ظروف کریستالی به طور وسیعی در اتاقهای مدیتیشن استفاده میشوند. دلیل این استفاده، به غیر از تا یثر مثبت بر روی انرژی، ظاهر زیبای این ظروف است.

نتیجه گیری

زیبایی شناسی، کارآیی و فضا. به تمامی جنبه های اساسی برای طراحی یک اتاق مدیتیشن اشاره کردیم. اگر تمام این مطالب را به خوبی آموختید، مهم است که بدانید که اتاق مدیتیشن شما نبابد لزوما تمام ویژگی های ذکر شده در این مقاله را دارا باشد. چیزی که مهم است این است که اتاق شما فضایی باشد که دوست داشته باشید در آنجا باشید، حتی اگر کامل نباشد.
زمانی که شما فضایی را برای تمرین مدیتیشن اختصاص می دهید، این فضا با خلوص هدف شما امیخته شده و اتاق جایگاهی مقدس برای انجام مدیتیشن میشود. این فضا، فراتر از یک اتاق زیباست، فضایی است که شما را به انجام مدیتیشن عمیق، تشویق می کند. این فضا نماد خواسته شما برای تجربه سکوت درونیتان است. لحظاتی که در اتاق مدیتیشن خود راه میروید، هدف و معنایی که برای این کار تعریف کرده اید به شما این مطلب را یادآوری میکند که: "اکنون لحظه قرار گرفتن در آرامش است...."(سیارک)

در سیارک بخوانیم:

5 گام آسان برای شروع مدیتیشن

چگونه مدیتیشن انجام دهیم 

یوگای دوران بارداری

5 حرکت یوگا برای استقامت بدن 

یوگا و رهایی از اضطراب مادربودن

نکات پایه ای تمرینات یوگا برای افراد مبتدی

نکات پایه ای تمرینات یوگا برای افراد مبتدی

10 حرکت یوگا که می تواند شگفتی ساز شود 

اشتباهی در یوگا که مبتدیان مرتکب می شوند 5 مورد 

حرکات یوگا که باعث شادابی پوست می شوند : پادماسانا (Padmasana) 

چگونه روش هایی مثل مراقبه و یوگای پرانامایا می تواند احساس آرامش و خوشحالی را در سطح بدن ایجاد کند 

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.