10 عادت اشتباه در تمیز کردن خانه که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود

تختخواب

 

ما  برخی عادت ها در تمیز کردن خانه را کلیشه وار انجام می دهیم و حتی به درستی و یا نادرست بودن آن فکر نمی کنیم. با این حال ، همه عادت های روزمره ما آنطور که دوست داریم موثر نیستند. بسیاری از کلیشه ها در تمیز کردن خانه از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود و حتی زنان خانه دار با تجربه در این زمینه می توانند مرتکب اشتباه شوند. در این مقاله ، sayarak.com باورهای غلط رایج در تمیز کردن خانه را برطرف کرده و به شما نشان می دهد که چگونه وضعیت را اصلاح کنید.

 

1. تمیز کردن را با جارو یا برس انجام می دهید

جاروبرقی

فقط با جارو برقی می توانید حداکثر میزان زباله را بردارید / عکس

 

در نگاه اول به نظر می رسد جارو زدن با جارو با استفاده از جاروبرقی تفاوتی ندارد. با این حال ، در عمل ، با چنین تمیز کردن حتی یک دهم آلودگی را از بین نمی برد. جارو فقط غباری از گرد و خاک ایجاد می کند ، که بر روی مبلمان ، اشیا مختلف و داخل بدن مامی نشیند. با جاروبرقی مطمئناً از تمیزی اتاق ها مطمئن خواهید شد.


2. تخته برش را با مایع ظرفشویی تمیز می کنید

تخته چوبی برش

شستن تخته برش با مایع ظرفشویی برای پاکسازی کامل کافی نیست

از طریق استفاده های متعدد با چاقو ، برش های ریز بر روی تخته برش ظاهر می شود. هنگام تمیز کردن محصولات با مایع ظرفشویی ، ذرات مواد شیمیایی خانگی ، همراه با باکتری ها در خراش ها باقی می ماند و شسته نمی شوند. و در طی استفاده بعدی از تخته برش ، میکروب ها به محصولات منتقل می شوند. نه تنها تمیز کردن سطح تخته برش ، بلکه ضد عفونی کردن آن نیز مهم است. برای این کار ، بعد از هر بار استفاده ، تخته را با محلول 2 قاشق چایخوری پاک کنید. پراکسید هیدروژن و 0.5 لیتر آب. گزینه دیگر این است که محصول را با نصف لیمو مالش دهید و بگذارید 10 دقیقه بماند سپس تخته را بشویید و خشک کنید.


3. به جای تخته چوبی برش  از تخته پلاستیکی استفاده می کنید.

تخته برش

برخلاف تخته چوبی ، حذف میکروب ها از یک تخته پلاستیکی دشوارتر است


فکر نکنید که محصولات پلاستیکی بهداشتی تر از محصولات چوبی هستند ، زیرا همه چیز کاملاً برعکس است. چوب ماده ای متخلخل است که از خواص منفی آن جذب سریع میکروارگانیسم های بیماری زا است. با این حال ، چوب همچنین حاوی فیتونسیدهایی است که باکتری ها را از بین می برد. محصولات پلاستیکی چنین ماده ای را ندارند ، بنابراین عوامل بیماری زا به سادگی در  ترک های ریز مستقر می شوند و بیرون کشیدن کامل آنها کاملاً مشکل ساز است.


4. پس از جوشاندن ماکارونی ، آب را در سینک ظرفشویی می ریزید

ماکارونی

ذرات چسبنده بر روی سطح لوله ها قرار می گیرند و باعث ایجاد انسداد می شوند


گرفتگی سینک ظرفشویی یکی از مشکلات رایج در آشپزخانه است. تفاله های قهوه و چای  ، ضایعات کوچک مواد غذایی و حتی مایعات حاصل از پاستای آب پز می تواند میزان گرفتگی سینک ظرفشویی را افزایش دهد. سازگاری متراکم این ضخامت ها به آلاینده های چربی موجود در دیواره های خط لوله می چسبد. به تدریج یک چوب پنبه در آنجا جمع می شود که از تخلیه طبیعی جلوگیری می کند. وضعیت ماکارونی نیز به همین منوال است. ذرات چسبنده بر روی دیواره های لوله قرار گرفته و راه عبور آب را مسدود می کنند.


5. باز نگه داشتن پرده ها

پنجره

حتماً پنجره ها را بپوشانید تا نور ماورابنفش به وسایل داخلی آسیب نرساند


اگر پنجره های آپارتمان رو به سمت آفتاب است ، مراقب باشید. نور ماورابنفش بیش از حد می تواند بر وضعیت مبلمان ، کاغذ دیواری و کف تأثیر منفی بگذارد. برای جلوگیری از کم رنگ شدن وسایل ، پنجره ها را ببندید یا پرده ها را در ساعات فعال آفتاب ببندید. حتی اقلام گران قیمت و با کیفیت نیز در زیر اشعه ماورابنفش مستقیم به سرعت ظاهر جذاب خود را از دست می دهند.


6. بلافاصله بعد از بیدار شدن تختخواب خود را مرتب می کنید

تختخواب

صبر کنید تا تخت تهویه شود ، و فقط پس از آن به تمیز کردن و مرتب کردن بپردازد


تختخواب یکی از زیستگاه های مورد علاقه ریزگردها است. انگل ها آنقدر کوچک هستند که دیدن آنها بسیار دشوار است. کنه ها از سلولهای پوست لایه برداری شده که در بستر به وفور یافت می شوند ، تغذیه می کنند. همچنین ، یک فضای گرم و مرطوب در بستر حاکم است که در آن انگلها به سرعت تکثیر می شوند. برای از بین بردن زیستگاه کنه ها ، پس از بیدار شدن برای تمیز کردن عجله نکنید تا تختخواب خود را مرتب کنید. صبر کنید تا ملحفه ها تهویه و خشک شود و سپس می توانید مرتب کنید.


7. حوله ها را در دستشویی نگه می دارید

حوله

حوله ها را پس از هر بار استفاده کاملاً خشک کنید


حمام یک مکان واقعی تولید میکروارگانیسم های بیماری زا است. حوله ها در مکانی گرم و مرطوب نگهداری می شوند و شرایط ایده آل برای رشد باکتری ها ایجاد می کنند. پس از هر بار استفاده ، حوله های خیس  باید در دستشویی کاملاً خشک و تهویه شوند. هر سه روز یکبار توصیه می شود حوله ها را بشویید و از حوله های تازه استفاده کنید.


8- برس توالت را بلافاصله پس از تمیز کردن به محل خود بر می گردانید

توالت فرنگی

برای  تمیز کردن ابتدا برس را ضد عفونی کنید ، و سپس در جای خود قرار دهید


یک اشتباه رایج استفاده از برس توالت و برگرداندن سریع آن به توالت فرنگی است. بنابراین میکروب ها به مکان دیگری منتقل می شوند و به تکثیر خود ادامه می دهند. پس از هر بار استفاده از برس ، لازم است که موهای برس را ضد عفونی کنید ، و سفید کننده یا ماده ضد عفونی کننده دیگری به پایه اضافه کنید.

 

9. تفاله چای  و قهوه را داخل توالت می ریزید

چای

برگ های چای کاسه توالت را با رنگ زرد رنگی  می کند که خلاص شدن از آن دشوار است


چای حاوی تانن است. اینها موادی هستند که به تدریج بر روی دیواره های کاسه توالت قرار می گیرند و آنها را رنگ مایل به زرد رنگ می کنند. تانن ها به عمق مواد وارد می شوند ، بنابراین تمیز کردن  تا رسیدن به سفیدی اولیه بسیار دشوار خواهد بود. بهترین گزینه این است که برگ های چای  را درون سطل آشغال خالی کنید ، که باید هر روز خارج شود.


10. پاک کننده های خانگی را مستقیما روی سطوح اسپری می کنید

شیشه

برای تمیز کردن ابتدا محصول را روی یک پارچه پاشیده و سپس سطح را با آن پاک کنید


ماده تمیز کننده نازک ترین لایه را روی سطوح شیشه یا مبلمان تشکیل می دهد که بلافاصله گرد و غبار و سایر ناخالصی ها به آن می چسبند. برای انجام تمیز کردن با کیفیت بالا ، لازم است مواد شیمیایی خانگی را روی یک پارچه بپاشید ، و فقط پس از آن مناطق لکه دار را پاک کنید.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید