چه عواملی باعث ایجاد لکه های قرمز روی چشم می شود

چشم

یک لکه قرمز روی سفیدی چشم می تواند نگران کننده باشد ، اما احتمالاً به اندازه ای که به نظر می رسد جدی نیست.ممکن است یک یا چند رگ خونی کوچک در چشم شما پاره شده و نشت کرده باشد. به این حالت خونریزی زیر ملتحمه گفته می شود . این اتفاق می تواند پس از اتفاقی به سادگی سرفه غیر منتظره یا عطسه بیفتد.

 

با وجود ظاهر ، احتمالاً چیزی احساس نخواهید کرد. این معمولاً بی ضرر بوده و بدون درمان از بین می رود.برای یادگیری برخی از دلایل لکه های قرمز چشم ، به همراه علائمی که می تواند موارد جدی تری باشد ، به مطالعه ادامه دهید.

 

چه عواملی باعث ایجاد لکه های قرمز روی چشم می شود؟

لکه های قرمز چشم می تواند برای هر سنی و در هر سنی رخ دهد. دلیل آن این است که رگ های خونی کوچک چشم نازک هستند و به راحتی پاره می شوند. در اینجا برخی از دلایل وجود لکه های قرمز در سفیدی چشم ذکر شده است.

 

- افزایش فشار خون
- هر چیزی که شما را دچار فشار کند می تواند به طور موقت فشار خون شما را افزایش داده و چند مویرگ در چشم شما پاره شود. برخی از نمونه های این فعالیت ها عبارتند از:

-سرفه کردن
-عطسه کردن
- استفراغ
- فشار در زمان یبوست
- زایمان
- برداشتن جسم سنگین
- فشار خون بالا به خودی خود علت کمتری در ایجاد لکه های قرمز چشم است.

- رتینوپاتی دیابتی

 

رتینوپاتی دیابتی و لکه های قرمز روی چشم 

رتینوپاتی دیابتی شایع ترین دلیل از دست دادن بینایی در بین افراد مبتلا به انواع دیابت است.این شرایط باعث نشت رگ های خونی مایع یا خونریزی آن می شود. علائم ممکن است شامل اجسام شناور و تاری دید باشد.

 

چهار مرحله رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی غیر تکثیری ملایم. برخی از رگهای خونی ریز (میکروآنوریسم) در شبکیه شروع به تورم می کنند که ممکن است باعث نشت مایعات شود.
رتینوپاتی غیر تکثیری متوسط. عروق خونی شروع به مشکل در انتقال خون  دارند.


رتینوپاتی غیر پرولیفراتیو شدید. بسیاری از رگهای خونی اکنون مسدود شده اند ، بنابراین برخی از مناطق شبکیه چشم دیگر اصلاً خون دریافت نمی کنند. این باعث رشد عروق خونی جدید می شود.


رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو. انبوهی از رگهای خونی جدید در داخل سطح شبکیه در حال رشد هستند. رگهای خونی جدید ظریف هستند ، بنابراین تمایل به نشت و خونریزی دارند. با تشکیل بافت اسکار ، شبکیه می تواند جدا شود و منجر به کاهش بینایی دائمی شود.اگر به دیابت مبتلا هستید ، هر سال یکبار یا طبق توصیه پزشک معالج معاینه چشم را انجام دهید.

چشم

آسیب دیدگی چشم و لکه های قرمز روی چشم

اگر چیزی به چشم شما برخورد کند ، آسیب می تواند باعث خونریزی شود. حتی ضربه خفیف ، مانند زمانی که چشمان خود را کمی زیاد می مالید ، می تواند باعث شکستگی مویرگ ها و لکه های قرمز شود.به همین دلیل استفاده از عینک محافظ برای کار یا ورزش  ایده خوبی است.

 

مشکل لنز تماسی و لکه های قرمز روی چشم

ذره ای کوچک از گرد و غبار که در پشت لنز تماسی شما گیر افتاده است ، می تواند باعث تحریک زیاد شود. اگر با مالش چشم خود به تحریک پاسخ دهید ، آسیب بیشتر به چشم وارد می کنید.

به محض اینکه چیزی را در چشم خود احساس کردید ، لنز را برداشته و کاملا تمیز کنید. از لنزهای تماسی بیشتر از زمان توصیه شده ی چشم پزشک استفاده نکنید و مطمئن شوید که در صورت لزوم آنها را تعویض کنید.

در فضای باز از عینک آفتابی استفاده کنید تا چشم را از باد و خاک محافظت کنید. از محافظ مناسب چشم برای ورزش و سایر فعالیتهایی که می توانند باعث برخورد چیزی به چشم شما شوند استفاده کنید.

 

داروهای رقیق کننده خون

برخی از داروها خون را رقیق می کنند ، که خون ریزی را آسان می کند. این ممکن است در صورت مصرف زیاد آسپرین یا مصرف اینترفرون صورت گیرد .

سایر داروهای رقیق کننده خون عبارتند از:

apixaban (الیکیس)
دبیگاتران (پراداکسا)
انوکساپارین (Lovenox)
هپارین
ریواروکسبان (Xarelto)
وارفارین (کومادین ، ​​ژانتوون)

چشم
اختلالات لخته شدن خون

این نادر است ، اما داشتن یک اختلال لخته شدن خون مانند هموفیلی یا بیماری فون ویلبراند می تواند خطر خونریزی زیر ملتحمه را افزایش دهد .

 

هایفما

هایفما خونریزی زیر ملتحمه نیست. اگرچه ممکن است شبیه به هم باشند ، اما هایفما علائم اضافی مانند درد و حساسیت به نور را ایجاد می کند.

هایفما به دلیل پارگی در ناحیه عنبیه یا مردمک چشم ایجاد می شود که معمولاً در اثر جراحت است. خون ریزی داخل چشمی در درون اتاقک قدامی می توانند عنبیه و مردمک را بپوشانند.این می تواند مقداری یا کل دید شما را مسدود کند. بدون درمان ، می تواند به بینایی شما آسیب برساند.اگر مطمئن نیستید که دچار خونریزی زیر ملتحمه یا هایفما هستید ، هیچ ریسکی نکنید. بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

 

چگونه لکه قرمز در چشم شما تشخیص داده می شود؟

پزشک فقط با دیدن آن می تواند خونریزی زیر ملتحمه را تشخیص دهد. اگر علائمی دارید که چیز دیگری را نشان می دهد ، احتمالاً به معاینه چشم  نیاز دارید.پزشک شما باید موارد اساسی مانند دیابت یا فشار خون را ارزیابی کند.

اگر به نظر می رسد که شما دچار هایفما هستید ، ممکن است پزشک بخواهد فشار موجود در چشم شما را بررسی کند یا یک سی تی اسکن انجام دهد تا ببیند آسیب در چه حدی است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید