«کتوژنیک»، بهترین رژیم غذایی برای مبتلایان به صرع

در

(سیارک) : پژوهشگران طی تحقیقی متوجه شدند رژیم غذایی مبتنی بر چربی برای درمان صرع موثر‌تر از داروهای رایج است. آنها می‌گویند رژیم غذایی کتوژنیک مملو از چربی است و انتخابی خوب برای درمان مبتلایان به صرع است که نمی‌توانند داروهای رایج را تحمل کنند.


در رژیم غذایی کتوژنیک از چربی‌ها به جای کربوهیدرات‌ها به عنوان منبع اصلی تامین انرژی استفاده می‌شود. با پیروی از این رژیم غذایی، تولید ترکیبات کتونی در بدن افزایش می‌یابد و سطح آن‌ها در خون، ادرار و هوای بازدم بالا می‌رود.
بر اساس نتایج یک مطالعه جدید که در انگلیس انجام شده است، یک اسید چرب خاص که در اثر پیروی از رژیم غذایی کتوژنیک حاصل می‌شود، برای کنترل صرع موثر‌تر از بسیاری از داروهای رایج است. به گفته محققان، این رژیم غذایی در سال ۱۹۷۱ به عنوان یک روش درمانی برای صرع مقاوم به درمان معرفی شد.
رژیم کتوژنیک شامل غذاهای مملو از چربی، سطح کم پروتیین و تقریبا بدون کربوهیدرات است اما محققان نتوانستند مشخص کنند که چه جنبه‌ای از این رژیم غذایی موجب پیشگیری از بروز حملات صرع در افراد مبتلا به این بیماری می‌شود. (سیارک
در حالی که تصور می‌شود عامل اصلی، تولید کتون‌هایی باشد که بدن آن‌ها را برای تولید انرژی در غیاب کربوهیدرات‌هایی که به گلوکز تبدیل می‌شوند، تولید می‌کند، محققان در این تحقیق متوجه شدند که دکانوئیک اسید (decanoic acid) در واقع فعالیت مغزی که حملات صرع را به دنبال دارد، مهار می‌کند.
رابین ویلیام استاد مرکز علوم زیست پزشکی در رویال هالووی می‌گوید: ما با آزمایش چربی‌های ارایه شده در این رژیم غذایی متوجه شدیم که یک اسید چرب خاص بهتر از داروهایی است که اکنون برای کنترل حملات صرع مورد استفاده قرار می‌گیرند و عوارض جانبی کمتری دارد.
محققان در آزمایش روی موش‌هایی که به آن‌ها رژیم غذایی کتوژنیک داده بودند، اثرات دکانوئیک اسید و کتون‌ها را بر مغز موش‌ها بررسی کردند؛ آن‌ها متوجه شدند که دکانوئیک اسید، اثرات قابل توجه ضدصرع دارد در حالی که کتون‌ها چنین تاثیری ندارند.
محققان با تایید اینکه ممکن است کتون‌ها فواید سلامتی دیگری داشته باشند، می‌گویند: باید در تحقیقات آتی، ظرفیت درمانی رژیم غذایی کتوژنیک برای برخی بیماران مبتلا به صرع بر دکانوئیک اسید متمرکز شود.
آن‌ها می‌گویند: این کشف به ما کمک می‌کند تا فرمولاسیون بهبود یافته‌ای ابداع کنیم که درمان صرع را به اندازه قابل توجهی تقویت می‌کند.
این یافته که در نشریه Brain منتشر شده است، رویکرد کلی جدیدی را برای مدیریت صرع در کودکان و بزرگسالان ارایه می‌دهد.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

نظرات

۱۳۹۵/۱۰/۲۸چاق نمیشن آخه اگه به جای کربوهیدرات چربی بخورن

۱۴۰۰/۱۰/۲۲رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر

در ادامه بخوانید...

تغییر در رژیم غذایی می تواند میگرن را متوقف کند

در

کربوهیدرات ها را کنار بگذارید.

(سیارک): میگرن های سنگین تضعیف کننده هستند، اما مطالعه جدیدی نشان داد که رژیم غذایی با کربوهیدرات کم می تواند جلوی سردردهای سنگین را بگیرد.محققان در ایتالیا داوطلبانی با چربی زیاد (دارای اضافه وزن) و رزیم غذایی با کربوهیدرات کم که باعث می شود بدن، به جای کربوهیدرات ، چربی را بسوزاند  ازمایش کردند و متوجه شدند که میزان سردردها را در طول یک ماه خیلی کم می کند.

با کم کردن کربوهیدرات ، رژیم کتوژنیک ، بدن را مجبور می کند تا کتون برای سوخت ایجاد کند مولکول های حلال در آب که خیلی کم التهاب تر از گلوکز ایجاد شده هستند و دانشمندان فکر می کنند این دلیل کم شدن زیاد میگرن است.

محقق ارشد چربینو دی لورنزو از دانشگاه رم به دنیل بنش در ریسرچ گیت گفت" فرضیه ما این است که ترکیب کتون و گلوکز تغییریافته می تواند تاثیرات چشمگیری در بیماران بگذارد".(سیارک)

96 زن در این تحقیق مورد مطالعه قرار گرفتند که همه آنها از میگرن رنج می بردند و همچنین به سراغ کارشناس تغذیه رفته بودند تا وزن خود را کم کنند.در این گروه، 45 نفر یک رژیم کتوژنیک با کالری کم را برای یک ماه دنبال کردند و بعد به رژیم کالری کم استاندارد برگشتند. دیگر اعضای گروه در تمام مدت به رژیم استاندارد پرداختند.اما گروه ها شاهد کم شدن سردردها شدندولی این میزان برای رژیم کتوژنیک بیشتر بود. زمانی که زنان به رژیم کالری کم استاندارد برگشتند میزان میگرن ها افزایش یافت هر چند کمتر از قبلِ مطالعه شده بود.(سیارک)  

بعداز تقریبا یک ماه، کسانی که رژیم کتوژنیک داشتند شاهد سردرد در 0.91 روز  برای هر ماه بودند در مقایسه با 5.11 روز که در زمان قبل آزمایش بود. سردردها کم شده بود و کمتر هم می شد. رژیمِ کتوژنیک جدید نیست قبلا هم برای درمان صرع در کودکان وکاهش وزن استفاده شده بود. دی لورنزو و تیمش ان را به سمت میگرن سوق دادند وقتی که قابلیت های آن را در کم کردنِ سردرد در خواهران دوقلو در مطالعه ای دیگر مشاهده کردند.

علاوه بر تغییر روند تولید بدن، رژیم کتوژنیک، بدن را مجبور به کار کردن بیشتر و بهینه با استرس اکسیدتیو روی سلول ها می کند (که با رادیکال های آزاد ایجاد می شود). همچنین التهاب را کاهش می دهد آن نوع از التهاب ها که با میگرن در ارتباط است.کارشناسان رژیم کتوژنیک را مانند گرسنگی ملایم برای بدن می دانند که منابع خود را بازیابی و اصلاح می کند. به این معناست که به بدن اجازه می دهد سریعتر به منابع چربی دسترسی داشته باشد.

عوارضی در این بین ممکن است رخ دهد مانند خستگی و تهوع.

برخلاف ارتباط بین رژیم کتوژنیک و کاهش میگرن در این مطالعه، محققان بر این باورند که مطالعات بیشتری لازم است چرا که ممکن است فاکتورهای دیگری هم در واکنش های شیمیایی که رژیم کتوژنیک باعث ان می شود وجود داشته باشد.محققان در مجله اروپایی عصب شناسی توضیح می دهند "فرض بر این بوده که مکانیزم های مختلفی در کنش های بالینی و فیزیولوژی عصب در این رژیم غذایی در کار است".

مطمئنا که ما منتظر مطالعات بیشتر در این زمینه هستیم احساس راحتی برای خیلی از کسانی که در دنیا با میگرن درگیر هستند بوجود خواهد امد. و دی لورنزو به آنهایی که اضافه وزن دارند و میگرن هم دارند می گوید که در این موضوع جستجو و البته با مشاور خود صحبت کنند.

پست مرتبط :

«کتوژنیک»، بهترین رژیم غذایی برای مبتلایان به صرع

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

رژیم غذایی برای میگرن

در
فراوانی و شدت حملات سردرد بستگی زیادی به نوع شیوه زندگی افراد مبتلا به میگرن دارد. مطالعات علمی یک رابطه شگفت انگیز بین تکرار حملات میگرنی و مواد غذایی مصرف شده را تأیید کرده است. در حالی که برخی از محصولات می توانند از میگرن جلوگیری و حتی درمان کنند، برخی از محصولات، برعکس عمل کرده و نقش مهمی را بازی می کنند و شرایط بیمار را پیچیده می کنند. رژیم غذایی مناسب برای میگرن نیز همانند داروهای درمان مهم است. درک اینکه از چه غذایی باید اجتناب شود و نقش طب سنتی را بازی کند، می تواند به طور قابل توجهی باعث بهبود سلامت فرد شود.
 

 

این محصولات برای میگرن ممنوع است

در سال 1983، محققان بریتانیایی تحت نظارت گروهی از 88 کودک مبتلا به میگرن شدید قرار گرفتند. موضوع مطالعه رژیم غذایی جوانان بود. دانشمندان از رژیم غذایی معمول فرزندان برخی از محصولات که "مشکوک" در توانایی افزایش حملات بودند را، شناسایی کردند.
 
در نتیجه، 78 نفر از 88 نفر شرایط خود را بهبود بخشیدند، و در برخی دیگر سردرد های میگرنی به طور کامل متوقف شد. هنگامی که دانشمندان محصولات حذف شده را به رژیم غذایی بازگرداندند، بیماری در 80 کودک مبتلا مجدد عود پیدا کرد.
 
نتیجه آزمایش به دانشمندان اجازه داد تا نتیجه گیری کنند که عوامل رژیم غذایی ممکن است در توسعه میگرن در کودکان و نوجوانان نقش مهمی ایفا کنند.در حالی که در بزرگسالان، اجتناب از بعضی از محصولات، فراوانی و شدت حملات را به میزان 20-50٪ کاهش می دهد.
 

خطرناک ترین غذا برای میگرن چیست؟

به طور کلی، این محصولات عمدتا حاوی نیتریت، اسید آمینه تیرامین، مونو سدیم گلوتامات غذایی ، هیستامین، کافئین ، مس (در مقادیر زیاد)و قندهای ساده هستند.
 

نیتریت:

یک عنصر رایج در ژامبون و سوسیس است . در محصولات گوشتی، این افزودنی  باعث ایجاد تنگ شدن عروق مغزی می شود.
 

تیرامین:

در پنیر های کهنه باعث عطر و طعم خاص آن می شود، باعث کمبود سروتونین در بدن (فقدان این هورمون منجر به میگرن)می شود. تیرامین در مقادیر زیادی در آبجو ، شاه ماهی شور ، کبد مرغ، مخمر ، مرکبات یافت می شود . استفاده از شراب قرمز حاوی اتانول، سولفیت و تیرامین همچنین منجر به اسپاسم و کم آبی بدن می شود.
 
در حالی که سروتونین در افراد میگرنی به شدت کم است، در مقابل آن - هورمون هیستامین بیش از حد یافت می شود و باعث افزایش حملات سردرد می شود. برای افزایش غلظت هیستامین، بیماران باید از بادمجان ، گوجه فرنگی، آووکادو ، پنیر، سوسیس، آبجو، شراب قرمز و کلم پرهیز کنند.
 
برای محصولات میگرنی با مونو سدیم گلوتامات (E621) کمتر خطرناک نیست. این مکمل غذایی باعث افزایش فعالیت برخی مناطق مغز می شود که باعث حمله میگرنی نیز می شوند.
 
بی نظیر و دوست داشتنی تر از شکلات هم چیزی وجود دارد؟  در ترکیب آن ها سه عامل تحریک کننده میگرن وجود دارد. اینها عبارتند از فنیل اتیلامین، کافئین و تئوباریم.
 

 

محصولات غذایی ممنوع برای میگرن

پنیر های : بری ، روکوفورت ، چدار ، کرم ، خامه ترش
شکلات، کاکائو
گوشت و ماهی (انواع دودی، خشک، انواع چرب)، خاویار قرمز
عسل
سیب ، موز ، مرکبات، آناناس
ذرت ، سیر ، پیاز، کلم، کلزا ، تربچه
نوشابه های کافئین دار ( قهوه ، چای ، کولا)
الکل (شراب قرمز، آبجو).
محدودیت محصول
پس از تشخیص "میگرن"، بیمار باید لیستی از مواد غذایی خود را که موجب سردرد می شود تعیین کند.
 
برای این مهم است که برای دو هفته به طور کامل از محصولات رژیم غذایی از لیست از داروهای ضد احتقانی حذف شود. سپس منو را با یک نام وارد کنید و وضعیت خود را نظارت کنید. اگر پس از استفاده از هر کدام از آنها سردرد دوباره شروع شد، به این معنی است که به طور قطعی منع مصرف دارد.
 
اگر عود سردرد اتفاق نیفتد، محصول می تواند در رژیم غذایی باقی بماند. معمولا غذای خطرناک باعث ایجاد سردرد در عرض 3-6 ساعت پس از مصرف می شود.
 
زنان مبتلا به میگرن باید به رژیم غذایی، توجه ویژه داشته باشند. به دلایل هورمونی، عوامل شخصی آنها اغلب حتی برای یک ماه متفاوت هستند.
 
برای زنان در طول هر گونه تغییرات هورمونی (دوره قاعدگی، حاملگی، شیردهی، یائسگی)، مهم است که مراقب رژیم غذایی خود باشید و به حداقل رساندن استفاده از محصولاتی که باعث حمله سردرد می شود، باشند.
 
افراد مبتلا به میگرن نباید از غذا خوردن، خوردن تنقلات و به ویژه گرسنگی استفاده کنند. گرسنگی و سوء تغذیه عامل های مشترک هستند که باعث سردرد شدید می شوند. در دوره حملات، پزشکان به شما توصیه می کنند غذای شور، چرب، ترشی، شیرینی، شراب قرمز را ترک کنید.
 
همچنین لازم است استفاده از غذاهای نشاسته ای ( سمولینا ، ماکارونی ، نان سفید ) محدود شود، که باعث آزاد شدن انسولین می شود، که به نوبه خود باعث حمله میگرنی نیز می شود. لازم نیست آزمایشات غذایی را در طول تشنج انجام دهید و غذاهای جدید یا عجیب و غریب را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
 
و یک قانون دیگر. افرادی که از میگرن رنج می برند نمی توانند بستنی بخورند و نوشیدنی های بسیار سرد در آب و هوای گرم مصرف کنند زیرا مغز به شدت به تغییرات دما واکنش نشان می دهد.
 
نادیده گرفتن این قانون با یک میگرن 2 روزه (اغلب با یک آئین بصری) به پایان می رسد.
 

 

توصیه  برای میگرنی ها

محققان در رابطه با ارتباط بین مواد غذایی و حملات میگرنی دریافته اند که برخی مواد مغذی غذایی تاثیر مثبتی برای درمان افراد میگرنی دارند. برای مثال، قهوه، برای مقابله با اولین حمله میگرنی، و مواد غذایی غنی از منیزیم ، کلسیم ، ویتامین های A ، B، C ، فیبر.
 
محققان بلژیکی نتیجه گرفته اند که ویتامین B2 می تواند سردرد را کاهش دهد. به همین دلیل، ساردین ، عدس ، قارچ، غذاهای سالمون . ویتامین B6 به تولید سروتونین کمک می کند، به این معنی که می تواند خطر ابتلا به میگرن را نیز کاهش دهد. این ماده در مارچوبه، سیب زمینی سرخ شده ، دانه آفتابگردان ، سبوس نان یا دانه های کامل یافت می شود .
عنصر مهم دیگر برای میگرن منیزیم است. در طول استرس، ذخایر آن در بدن به شدت کاهش می یابد. برای افزایش محتوای منیزیم، خوردن قهوه ، شاه بلوط و آجیل مفید است.
 
اگر ما در مورد غذاهای چرب صحبت کنیم، همه مواد حاوی چربی در میگرن ممنوع است. اما غذاهای حاوی اسید امگا 3 ( کدو ، ماهی قزل آلا و ماهی های دریایی دیگر)، برعکس، کمک می کند تا از حملات جلوگیری شود. اعتقاد بر این است که این اسیدهای چرب باعث بهبود وضعیت غشاء سلول های عصبی می شود و آنها را به عوامل ایجاد میگرن مقاوم می سازد.
 
چربی های گیاهی ، مفید ترین موارد برای سردرد، روغن نباتی، روغن زیتون و روغن سویا است . در ضمن، روغن بذرک، علاوه بر اسیدهای چرب ضروری، پروستاگلاندین که حاوی مواد شبه هورمونی است.صحبت از محصولات سالم ضروری است که به طور جداگانه زنجبیل را ذکر کنید . این ادویه در طب سنتی  به عنوان ضد میگرن شناخته شده است. واقعیت این است که ریشه شامل مقدار زیادی از مواد ضد درد است. به کارگران مهاجر توصیه می شود روزانه زنجبیل خرد شده مصرف کنید: 0.5-1 قاشق چایخوری.
 
یکی دیگر از مولفه های مهم رژیم غذایی، آب است . از لحاظ علمی اثبات شده است که حتی کمبود آب بدن باعث ایجاد پروسه هایی در مغز می شود که موجب حملات میگرنی می گردد. مقدار مطلوب مایع مصرف شده کمتر از 2 لیتر در روز.
 
اما به قهوه برگردیم. در رژیم غذایی مهاجران، شهرت مبهمی دارد. از یک طرف، کافئین یکی از داروهای ضد میگرن است که توسط طب رسمی مورد استفاده قرار می گیرد و قهوه باعث کاهش بسیاری از دردها می شود. اما در عین حال، برای بعضی از بیماران (معمولا با قهوه قوی)، نوشیدنی باعث میگرن می شود.
همچنین باید به طور جداگانه درباره الکل صحبت کرد.مصرف الکل به شدت برای همه بیماران میگرنی ممنوع است.
 

 

محصولات غذایی مناسب برای میگرن

برنج (به خصوص قهوه ای)، بلغور جو دوسر ، گندم سیاه
مرغ، ماهی دریایی
نان با سبوس، آرد خرمالو
پنیر ، پنیر خامه ای ، شیرین پنیر ، کم چرب شیر
گلابی ، گیلاس ، کران بری
کلم بروکلی ، اسفناج ، برگ چغندر ، گل کلم ، خیار ، سیب زمینی شیرین ، هویج ، کدو سبز ، چغندر ، کدو ، شلغم
میوه های خشک،  گردو
روغن های گیاهی ( ذرت ، زیتون، کتان، سویا).
با توجه به توصیه های تغذیه ای فوق متخصصان تغذیه یک برنامه غذای یک روزه تهیه کرده اند که با پیوستن به آن می توان شرایط را در ابتدای حمله کاهش داد. حتی در صورتی که ممکن است هر روز در طول یک حمله بر اساس چنین برنامه ای بخورید، در اولین روز این رژیم غذایی بسیار مفید خواهد بود.
 

 

رژیم غذایی میگرنی

صحبت کردن در مورد برنامه تغذیه ای که به افراد مبتلا به سردرد شدید کمک می کند تا روند بیماری را کاهش دهد، نمی تواند به رژیم خاصی اشاره کند. باید زمانی که یک حمله سریع رخ می دهد، دنبال شود.
 
30 دقیقه قبل از صبحانه: آب لیموی تازه
صبحانه: بلغور جو دوسر و میوه (از لیست مجاز)
ناهار: سبزیجات، سالمون، سالاد سبزیجات برگ سبز (از روغن زیتون برای سس استفاده کنید)
شام: سبزیجات بخار پز، 1-2 تکه نان، گوشت، بلغور جو دوسر با شیر بادام
در هنگام خواب: سیب، چای سبز یا چای گیاهی (از جمله نعناع و زنجبیل)، عسل را می توان به عنوان شیرین کننده استفاده کرد .
 

 

قوانین مهم در میگرن

تغذیه مناسب برای میگرن، نقطه مهمی برای جلوگیری یا کاهش سردردها است. اما محصولات غذایی، مهم نیست که چقدر مفید هستند، نمی توانند یک برنامه درمان کامل را جایگزین کنند.
 
اگر حملات اغلب تکرار شود، همراه با سردرد شدید، تهوع، استفراغ، درد حاد بصری، اختلالاتی از سیستم های مختلف و ارگان ها، مهم نیست که زمان با ارزش را از بین ببرید و در اسرع وقت به کمک یک درمانگر یا متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. درمان مداوم تجویز شده در ترکیب با رژیم غذایی مناسب، باعث بهبود کیفیت زندگی میگرنی خواهد شد.

نظرات

در ادامه بخوانید...

پنج نشانه اصلی مصرف بیش از حد نمک

در
پنج نشانه اصلی وجود نمک بیش از حد در بدن چیست
نمک بیش از حد در بدن می تواند باعث بیماری و عواقب ناخوشایند زیادی شود.حال ببینیم چه علائمی نشان می دهد که زمان کاهش مقدار مصرف نمک رسیده است؟
 

تشنگی مداوم

نمک بیش از حد، آب را در بدن به دام می اندازد و مغز سیگنال های متوقف نشده ای را برای نوشیدن می فرستد.
 

تورم

لازم به یادآوری است که یک گرم سدیم 200 میلی لیتر آب را در خود نگه می دارد و این منجر به ورم نهفته در داخل بدن می شود.
 

سردرد

نمک بیش از حد می تواند باعث گشاد شدن عروق مغز و ایجاد درد شود. همچنین ، مصرف بیش از حد سدیم به دلیل تأخیر و افزایش مایعات در بدن باعث افزایش فشار می شود.
 

درد کلیه

استفاده از نمک در مقادیر زیاد باعث افزایش میزان پروتئین در ادرار می شود که خطر ابتلا به بیماری کلیوی را افزایش می دهد و کار آنها را مختل می کند. علاوه بر این ، نمک می تواند باعث تشکیل سنگ کلیه، سنگ مثانه و ... شود.
 

نفخ

مانند سایر موارد ، برای خلاص شدن از نفخ به کاهش نمک و استفاده از آب تمیز در مقادیر زیاد کمک خواهد کرد. 
 
چگونه می توان مقدار نمک مصرفی را کاهش داد؟
لازم است که 6 غذای نمکی را از رژیم غذایی خود حذف کنید. به گفته انجمن رژیم های غذایی آمریکایی ، "6 نمک " که خطرناکترین غذاهایی هستند که می توانند باعث افزایش مقدار سدیم در بدن شوند. این شامل نان، سوسیس ، برگر (مخصوصاً از فست فود) ، پیتزا ، کنسرو و محصولات نیمه آماده است. 
 
به غذاهای سرشار از پتاسیم نگاهی بیندازید، این الکترولیت طبیعی به کلیه ها در پردازش و از بین بردن نمک اضافی کمک می کند. به عنوان مثال ، موز ، سبزیجات دارای برگ ، توت ، میوه مرکبات ، طالبی ، کلم بروکلی و ماست می توانند منبع پتاسیم باشند.
 
تحرکت داشتن و حداقل پیاده روی در هوای تازه در پارک ها.

نظرات

در ادامه بخوانید...

میوه هایی که میگرن را بدتر می کنند 9 میوه

در

میوه
برخی میوه ها می توانند وضعیت را در افراد مستعد میگرن بدتر کنند.بسیاری از ما میوه ها و توت های آبدار را دوست داریم. با این حال ، برای افراد مستعد میگرن ، دانشمندان از برزیل توصیه می کنند هنگام استفاده از آنها مراقب ​​باشند. آنها 9 میوه را برای آزمایش تأثیر در شروع سردرد حاد میگرن انتخاب کردند.

 

این آزمایش توسط چهار دانشمند برزیلی متخصص تغذیه و مغز و اعصاب انجام شد. تحقیقات آنها بر اساس رابطه بین برخی از غذاها و بروز میگرن ، بررسی دلایل ایجاد این روند است.

 

پیش از این ، تأثیر بوهای مختلف بر ظاهر بیماری در نظر گرفته شده بود. در نتیجه ، یکی از این آثار منعکس کننده میگرن مانند بنزین ، عطر ، رنگ و حتی سفید کننده است.

 

دانشمندان می گویند شواهد بسیار محکمی وجود دارد که نشان می دهد غذاها می توانند در شروع و ایجاد میگرن تأثیر بگذارند ، که از التهاب عروق مننژ ، اتساع عروق و متابولیسم گلوکز در مغز جلوگیری می کند.

 

در این مطالعه حدود 4000 نفر مبتلا به میگرن و حدود 1100 نفر مبتلا به سردرد تنشی شرکت داشتند. یک واقعیت جالب این است که پس از 8-90 دقیقه پس از مصرف میوه های مورد بررسی ، تقریباً 1600 (40.3٪) نفر دچار حمله میگرن شدند.

 

اولین و اصلی ترین میوه  ، هندوانه بود که تقریباً 30٪ سردرد را تحریک می کند. بعلاوه ، به ترتیب نزولی ، Passion fruit ، پرتقال ، آناناس ، انگور ، موز ، خیار ، مالپیجیا و پاپایا قرار دارند.

نظرات

۱۴۰۰/۹/۱۸ابتدا بیایید تصمیم بگیریم که چه نوع سردردی شما را آزار می دهد. سردرد دلایل زیادی دارد و همه آنها بی ضرر نیستند (و این دلیلی برای مراجعه به پزشک است). شایع ترین آنها کمبود اکسیژن در سلول های مغز، کم آبی، اسپاسم عروق مغز و عضلات اطراف سر است. و فقط در این موارد می توان وضعیت را نه با داروها، بلکه با کمک وسایل بی ضرر تر اصلاح کرد. بسته به این که چرا (و چگونه) سردرد دارید، ما نجات دهنده خود را انتخاب می کنیم.

۱۴۰۰/۹/۱۸نشان داده شده است که منیزیم حملات سردرد مرتبط با انقباض عروق را تسکین می دهد. منیزیم اثر آرامش بخشی بر رگ های خونی دارد که گردش خون را در مغز بهبود می بخشد و در نتیجه سلول های مغز را با اکسیژن اشباع می کند. اگر داروهایی مانند no-shpa (دروتاورین) معمولاً به شما در رفع سردرد کمک می‌کنند، سعی کنید چیزی سرشار از منیزیم بخورید. اول از همه، اینها عبارتند از: بادام هندی، گندم سیاه، آجیل کاج، بادام، زردآلو خشک، موز، آووکادو، تخمه آفتابگردان و برنج قهوه ای

۱۴۰۰/۹/۱۸پتاسیم یکی از اولین چیزهایی است که در صورت کم آبی بدن با کمبود مواجه می شود. علاوه بر این، اگر اصولاً به نوشیدن آب کم عادت دارید، ممکن است متوجه نشوید که بدن و مغز شما (و به همراه آن سرتان) از کم آبی مزمن و در نتیجه کمبود پتاسیم در خون رنج می برند. و لنف اگر کمتر از یک و نیم لیتر آب در روز می نوشید و اغلب سردرد دارید، علت را در آب جستجو کنید. به طور دقیق تر، در کمبود آن در بدن. با این حال، ما بیشترین رنج را از سردرد مرتبط با کم‌آبی بدن بعد از یک عصر عالی با یک لیوان (و بیش از یک لیوان) می‌کشیم. چه هنگام سرماخوردگی، با درجه حرارت مشخص یا بدون آن (بنابراین، اتفاقاً، پزشکان، علاوه بر داروها، لزوماً "نوشیدن مایعات فراوان" را توصیه می کنند). و سپس غذاهای سرشار از پتاسیم می توانند به کمک بیایند. غذاهای سرشار از پتاسیم عمدتاً سیب زمینی پخته شده (از جمله پوست) هستند. اعتقاد بر این است که دو عدد سیب زمینی متوسط ​​برای تسکین سردردهای خماری کافی است. برای سردرد مربوط به این که سرسختانه آب کمی می نوشید، کافی است یک پرتقال بخورید و یک لیوان آب بنوشید. درست است، به شرطی که بعد از آن در رژیم آب خود تجدید نظر کنید.

۱۴۰۰/۹/۱۸چای سیاه با شکر این نوشیدنی ارزش یک فصل جداگانه در مقاله شما را دارد، زیرا به طور کلی یک درمان جهانی برای سردرد است. حتی اگر اصولاً این نوشیدنی را با شکر ننوشید، سردرد دلیلی سنگین برای شکستن این قانون است. نکته این است که افزودن شکر به چای کاتچین ها را ترک می کند - موادی که دارای اثر ضد درد و ضد میکروبی برجسته هستند. به هر حال، به همین دلیل است که چای شیرین قوی بهتر به سردرد کمک می کند. و اگر سردرد مربوط به کم آبی بدن است، چای با شکر دوچندان ایده خوبی است.

۱۴۰۰/۹/۱۸غذاهای غنی از کلسیم و سردرد خیلی نادر نیست که منبع سردرد فرآیندهای داخل جمجمه نباشد، بلکه عضلات اطراف آن باشد. اینها به اصطلاح «دردهای تنشی» هستند. به نظر شما "کل سر درد می کند"، اما در واقع شما یک اسپاسم عضلانی را تجربه می کنید: یک توهم عدم امکان شل کردن پیشانی (به عنوان مثال) و سایر احساسات دردناک وجود دارد که هنگام تلاش برای حرکت تشدید می شوند. چنین دردهایی معمولاً با کمبود کلسیم در بدن همراه است. کمبود این ریز عنصر منجر به اختلال در تحریک پذیری عصبی عضلانی و در نتیجه اسپاسم عضلانی می شود. اتفاقاً افت سطح کلسیم خون یکی از علل سردرد در زنان قبل از شروع آن روزها است. برای تسکین چنین سردردی اول از همه: شیر، پنیر کم چرب، ماست طبیعی، شیر پخته تخمیر شده کمک می کند. اعتقاد بر این است که قرص های کلسیم می توانند سریع ترین کمک را کنند، اما در اینجا ما در مورد داروها صحبت نمی کنیم، بلکه در مورد غذایی صحبت می کنیم که می تواند (و باید) جایگزین آنها شود.

۱۴۰۰/۹/۱۸میگرن در زنان می تواند با کاهش سطح هورمون استروژن همراه باشد. البته این دلیلی است برای مراجعه به متخصص غدد. اما به عنوان یک درمان سریع برای تسکین درد، یک وعده غذایی غنی از استروژن، اسیدهای چرب ضروری و ویتامین E مناسب است. اول از همه، اینها دانه کتان، دانه کنجد، سویا و فرآورده های آن، لوبیا، ماهی آزاد، روغن زیتون هستند. سیب منبع خوبی از فیتواستروژن است. و بهتر است این غذاها را با نظم کافی مصرف کنید.

۱۴۰۰/۹/۲۰داروی سوماتریپتان برای چیست؟ دارویی برای درمان میگرن؛ آگونیست سروتونین 5-HT 1 -receptors. اثر درمانی سوماتریپتان ظاهراً به دلیل دو مکانیسم است: این ماده گیرنده های سروتونین 5-HT 1 عضلات صاف عروق سیستم شریان کاروتید را تحریک می کند و باعث باریک شدن آنها می شود

۱۴۰۰/۹/۲۰چرا قرص سوماتریپتان خطرناک است؟ عوارض جانبی رایج عبارتند از فشار قفسه سینه، احساس خستگی، احساس شبیه به چرخش زمین، استفراغ، و گزگز. سندرم سروتونین، حملات قلبی، سکته مغزی و تشنج می توانند عوارض جانبی جدی باشند

۱۴۰۰/۹/۲۰هر چند وقت یکبار می توان از سوماتریپتان استفاده کرد؟ از دو دوز در یک دوره 24 ساعته تجاوز نکنید. از مصرف تریپتان ها بیش از دو روز در هفته خودداری کنید.

۱۴۰۰/۹/۲۰سوماتریپتان یا زولمیتریپتان چیست؟ بر اساس نتایج به‌دست‌آمده، نویسندگان به این نتیجه رسیدند که زولمی‌تریپتان با دوز 2.5 میلی‌گرم به طور قابل‌توجهی نسبت به سوماتریپتان 50 میلی‌گرمی در کاهش شدت سردردهای میگرنی طی 4-2 ساعت پس از مصرف دارو مؤثرتر است.

۱۴۰۰/۹/۲۰چگونه بفهمم میگرن دارم؟ علامت اصلی این بیماری سردرد ضربان دار است که در پاسخ به محرک های مختلف رخ می دهد - نور روشن، صداهای قوی، حرکت. در عین حال، درد برای مدت طولانی ادامه می یابد - از 4 تا 72 ساعت، سلب قدرت و کاهش شدید کیفیت زندگی روزمره.

۱۴۰۰/۹/۲۰آیا می توانید در اثر حمله میگرن بمیرید؟ آیا می توانید از میگرن بمیرید ؟ خیر، میگرن یک بیماری کشنده نیست، چنین موردی ثبت نشده است. اما میگرن کیفیت زندگی را مختل می کند، بنابراین باید درمان شود. برای متوقف کردن ، داروهای مسکن خاص تجویز می شود.

۱۴۰۰/۹/۲۰چه دارویی برای میگرن مفید است؟ برای تسکین علامت اصلی میگرن - سردرد - در مرحله اول درمان، معمولاً استفاده از داروهای ضد درد ساده - داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و پاراستامول توصیه می شود. Pentalginپنتالگین برای تسکین درد در سردردها از جمله میگرن نشان داده شده است.

۱۴۰۰/۹/۲۰حمله میگرن چگونه شروع می شود؟ این خود را در تشنج نشان می دهد، که می تواند با فرکانس های مختلف رخ دهد - از 1-2 بار در سال تا چندین بار در ماه. تظاهرات اصلی حمله میگرن سردرد است که می تواند بسیار شدید باشد. سایر علائم رایج عبارتند از تهوع و استفراغ و عدم تحمل نور و صدا.

۱۴۰۰/۹/۲۰چگونه میگرن را با داروهای خانگی درمان کنیم؟ چای بابونه موثرترین راه برای استفاده از تمام خواص دارویی آن است. بهترین نوع این گیاه برای رهایی از سردرد و میگرن بابونه است. دو قاشق غذاخوری بابونه را به یک لیوان آب اضافه و مخلوط را روی حرارت ملایم به مدت 5 دقیقه حرارت بدهید.

۱۴۰۰/۹/۲۰چه چیزی می تواند باعث حمله میگرن شود؟ غذاهایی که می توانند باعث حمله میگرن شوند عبارتند از شراب قرمز، آبجو، شکلات تلخ، پنیرهای سفت، مرکبات، آجیل، غذاهای حاوی مواد نگهدارنده و فست فود. گرسنگی همچنین می تواند باعث میگرن شود . بنابراین، مهم است که به طور منظم و متعادل غذا بخورید (به عنوان مثال پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای).

۱۴۰۰/۹/۲۰اگر سردرد دارید چه ویتامین هایی بنوشید؟ برای سردردهای میگرنی استفاده از اسیدهای چرب امگا 3، ویتامین B12 (ریبوفلاوین) و منیزیم است. ورزش هوازی نیز برای سردرد بسیار موثر در نظر گرفته می شود.

در ادامه بخوانید...

نیمی از مردم جهان از سردرد رنج می برند

در

سردرد


بر اساس یک نظرسنجی جدید، 52 درصد از جمعیت جهان هر ساله از سردرد رنج می برند و 14 درصد از سردرد میگرنی را گزارش می دهند.

محققان از دانشگاه علم و صنعت نروژ، 357 مقاله را از سال 1961 تا پایان سال 2020 تجزیه و تحلیل کردند تا بفهمند مشکل سردرد چقدر رایج است.

بیشتر نشریات مربوط به بزرگسالان بین 20 تا 65 سال بود، اما داده های مربوط به نوجوانان، کودکان زیر 5 سال و سالمندان بالای 65 سال را نیز در نظر گرفت.

 

لارس جاکوب استونر و همکارانش با تکیه بر گزارش قبلی در سال 2007، تفاوت روش‌ها را در مطالعات مختلف اندازه‌گیری کردند. آنها این تفاوت‌ها و ارتباط آنها با تخمین‌های شیوع سردرد را مدل‌سازی کردند.

 

بیشتر مطالعات به بررسی شیوع سردرد در سال گذشته پرداختند. اما اطلاعاتی در مورد سردرد در طول زندگی وجود داشت.

بر اساس 357 مقاله، محققان تخمین می زنند که 52٪ از جمعیت جهان در یک سال معین سردرد را تجربه می کنند، که 14٪ میگرن، 26٪ سردرد شدید و 4.6٪ سردرد برای 15 روز یا بیشتر در ماه گزارش کرده اند.

 

محققان همچنین محاسبه کردند که 15.8٪ از جمعیت جهان تقریباً روزانه سردرد را تجربه می کنند و تقریباً نیمی از این افراد (7٪) از میگرن شکایت دارند.

همه انواع سردرد در زنان بیشتر از مردان بود. این شکاف بیشتر در میگرن قابل مشاهده است: 17٪ در زنان در مقابل 8.6٪ در مردان، و سردرد های مکرر که 15 روز یا بیشتر در ماه طول می کشد: 6٪ در زنان در مقابل 2.9٪ در مردان.

نظرات

در ادامه بخوانید...

چگونه وزن خود را کم کنیم؟

در

اگر شما از هر رژیم غذایی برای لاغری خسته و شکست خورده اید، من با معرفی ترکیبات غذایی مشخص ، که به کم کردن وزن و دفع سموم  از بدن شما کمک می کند ، فرایند کاهش وزن شما را آسان تر می کنم.
در اینجا برخی ترکیبات غذایی وجود دارد که به خوبی با طرح رژیم شما کار می کنند. برای یک سفر به مغازۀ عطاری آماده شوید و به زودی برای از بین بردن وزن ناخواسته ی خود آماده شوید.

1. حبوبات در صدر
آرد جو و حبوبات
آردجو در صدر حبوبات یک گزینۀ صبحانۀ چربی سوز خوشمزه است. هر غذا شامل فیبر غیرقابل حل است که گرسنگی را کنترل می کند. به علاوه، حبوبات شامل ریزمغذی هایی هستند که در کاهش وزن کمک می کنند و آن ها می توانند به خوبی جلوی چاقی را بگیرند.
ماست و حبوبات
یک ترکیب کلسیم و ویتامین D می تواند به طور معناداری چربی شکم و جذب چربی را کاهش دهد. حبوبات شامل فیبر این مغذی ها را کامل می کنند. از این دوگانه ی خوشمزه به عنوان یک صبحانه ی سریع یا عصرانه لذت ببرید.
گردو درختی و حبوبات
فیبرهای حل نشدنی در حبوبات به تغذیه ی باکتری های سالم در معده کمک می کنندو ماشه ی تولید یک اسید چرب که التهاب را در بدنتان کاهش می دهد را می چکانند .گردو درختی ذخیرۀ چربی را کاهش می دهد و سوخت و ساز انسولین را بهبود می بخشد.
پنیر و حبوبات
غذاهای غنی از کلسیم شبیه پنیر می تواند به بدن شما کمک کند چربی را بهتر بسوزاند. بر اساس پژوهش، ترکیب پنیر با حبوبات شکل گیری سلول های چربی را تا 73 درصد کاهش می دهد.
2. مقداری دارچین استفاده کنید.
ماست و دارچین
رژیم های غنی از کلسیوم و ویتامین C می توانند به طور معناداری مقدار چربی را کاهش دهند که بدن جذب و ذخیره می کند. وقتی شما کمیدارچین به ماست اضافه می کنید، نه فقط مزۀ خوبی به آن می دهید ، بلکه آنتی اکسیدان های قدرتمند به آن می افزایید.
قهوه و دارچین
دارچین عملاً خالی از کالری است و می تواند یک طعم عمده به فنجان صبح شما بیفزاید. به علاوه، شامل آنتی اکسیدان های قدرتمند است که اثبات شده تجمیع چربی شکم را کاهش می دهد. بنابراین، دفعۀ بعد که به فروشگاه قهوه ی محلی خودتان برای خرید مقداری قهوه رفتید، تأمل نکنید که مقداری دارچین به سبد خریدتان اضافه کنید.
3. آب مرکبات تازه استفاده کنید.
چای سفید و لیمو
چای سفید به روش های مجزایی کار می کند تا به حذف کردن چربی از بدنتان کمک کند. می تواند به طور همزمان شکستن چربی و شکل گیری سلولهای چربی را تسریع کند. چای یک منبع غنی از انتی اکسیدان هاست که باعث حذف کردن چربی از سلولها و کمک به تبدیل سریعتر چربی به انرژی میشود .ویتامین C موجود در یک نصفه لیمو می تواند چربی سوزی را به اندازه 25 درصد تسریع کند.
آب و مرکبات
یک پارچ آب یخ با لیمو،پرتقال یا گریپ فروتهای کاملآ برش خورده ، یک جایگزین عالی برای نوشابه های قندی است. پوست مرکبات حاوی یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که آنزیم های کبدرا تحریک می کند، به خلاص شدن از سموم در بدن و هم سطح کردن چربی در بدن کمک می کند.
4. چاشنی فلفل 
فلفل قرمز و مرغ
برای تهیه جوجه  کبابی از پودر فلفل استفاده نمایید. غذاهای غنی از پروتئین مانند مرغ ، با فلفل تند می تواند سوزاندن کالری را به اندازه 35 درصد یا بیشتر افزایش دهد.
فلفل و تخم مرغ
یک فلفل و تعدادی تخم مرغ بردارید و بشکنید. تخم مرغ سوخت و ساز را سریع می کند و فلفل ها منبع خوب ویتامین C هستند.
گرفتن مقدار کافی از ویتامین C می تواند به مبارزه با کورتیزول کمک کند ، هورمونی که باعث می شود چربی در اطراف کمر شما جمع شود.
فلفل و سیب زمینی
علم نشان می دهد که سیب زمینی واقعآ یک رام کننده ی قدرتمند گرسنگی است که می تواند به شما کمک کند وزن کم کنید.در حقیقت پژوهشگران دریافتند که سیب زمینی واقعآ بیشتر از برنج و جو معده را سیر می کنند.  سبزیجات غده دار نیز یک منبع خوب از پتاسیم هستند،بنابراین آنها می توانند کمک کنند شما تقریبا فوری لاغرتر به نظر برسید. از یک سیب زمینی پخته با مقداری روغن زیتون و فلفل سیاه تازه لذت ببرید.
5. دوست داشتن اسفناج را شروع کنید
اسفناج و موز
موزهای کمی سبز غنی از ماده ای هستند که نشاسته ی پایدار نامیده شده است.این نوع از نشاسته سیری را تسریع می کند و گوارش را پایدار می سازد.بنابراین بدن باید سخت تر کار کند تا غذا را هضم کند و چربی های شکمی را کاهش می دهد.به علاوه موز سرشار از پتاسیم است ، یک ماده مغذی که به دور کردن نفخ مزاحم کمک می کند،شما را لاغرتر و متناسب تر از آن چه واقعآ هستید می کند.
روغن اووکادو سرشار از چربی های مونو آن ستیوریت است که به دفع گرسنگی کمک می کند. و سبزیجات پر حجم و کم کالری شبیه اسفناج کمک می کند شما احساس سیری کنید.مطالعات نشان می دهند که زنانی که سبزیجات تازه مانند سبزیجات برگ دار می خورند ، BMI کمتر و فضاهای میان بافتی کوچکتر نسبت به کسانی که این مواد را نمی خورند دارند.
6. به سادگی ماهی مورد علاقتان را با این ادویه های آسیایی چاشنی بدهید.
تن و زنجبیل
آیا شما شگفت زده شدید که چرا تکه های زنجبیل را در رستوران سوشی ارائه می کنند؟زنجبیل به هضم غذا کمک کرده و از بوجود آمدن چندین ژن و آنزیم که التهاب را در بدن زیاد می کنند، جلوگیری می کند .تن منبع نوعی چربی امگا3 است که  واکنشهای شیمیایی استرس دار را دفع می کند (ذخیره ی چربی را بالا می برند ) ، ژن های چربی را در معده تنظیم  و بزرگ شدن سلولهای چربی شکم را متوقف می کند.
سالمون و سیر
سالمون یک منبع عالی از اسیدهای چرب امگا 3 و پروتئین عضله ساز است و یک برنده است وقتی نوبت به کاهش التهاب می رسد.هرچه عضله ی بیشتری در بدنتان داشته باشید نرخ سوخت و ساز شما بالاتر می رود. تنها سیر را ترکیب کنید. با چربی شکمی سرسخت شما مبارزه خواهد کرد. بر اساس پژوهش زنانی که 80 گرم از عصاره سیر را به مدت 12 هفته مصرف کنند وزن کم می کنند و به صورت قابل توجهی BMI آنها کاهش می یابد.

نظرات

در ادامه بخوانید...