آموزش ورد صفحه آرایی بخش دوم

در

نرم افزار ورد (به انگلیسی: Microsoft word) یکی از نرم افزارهای مجموعه ی نرم افزاری آفیس است که توسط شرکت مایکروسافت منتشر شده و به روز می شود.

در مقاله قبلی با نام آموزش نرم افزار ورد صفحه آرایی بخش اول به معرفی ابزار های سربرگ Layout پرداختیم. در مقاله قبلی  آموزش ورد برای طولانی نشدن مقاله فقط قسمتی از ابزار ها را توضیح دادیم و در این بخش  به ادامه توضیحات می پردازیم.

 

بعد از گروه Page Setup در آموزش ورد به توضیح گروه Paragraph می پردازیم. همان طور که از نام این گروه مشخص است مربوط به تنظیمات پاراگراف ها در ورد word است. در این گروه ابزارهایی وجود دارد تا بتوانید به دلخواه خود فاصله پاراگراف ها در ورد word را از حاشیه ها و یکدیگر تنظیم کنید.

 

 

در گروه پاراگراف دو گروه ابزار با نام های Indent و Spacing وجود دارد. در قسمت مربوط به ایندنت دو گزینه با نام های Before و After وجود دارد که در جلو هر کدام دو کادر وجود دارد که می توانید اعداد را درون آنها وارد کنید یا اینکه با فلش ها زیاد و کم کنید. گزینه Before برای تعیین مقدار دورشدن پاراگراف از حاشیه چپ است و گزینه After برای مقدار فاصله یا دور شدن پاراگراف از حاشیه راست است.

 

البته برای زبان انگلیسی به این صورت است. اگر بخواهید در ورد word فارسی بنویسید این گزینه ها برعکس عمل می کنند یعنی در فارسی گزینه Before برای تعیین مقدار دورشدن پاراگراف از حاشیه راست است و گزینه After برای مقدار فاصله یا دور شدن پاراگراف از حاشیه چپ است. در قسمت مربوط به  Spacingنیز دو گزینه با نام های Before و After وجود دارد که در جلو هر کدام دو کادر وجود دارد که می توانید اعداد را درون آنها وارد کنید یا اینکه با فلش ها اعداد را زیاد و کم کنید.

 

در قسمت مربوط به  Spacing در ورد word کاربرد گزینه Before برای تعیین مقدار فاصله پاراگراف های انتخاب شده از بالا است و گزینه After برای مقدار فاصله یا دور شدن پاراگراف از سمت پایین است. آخرین ابزار این گروه آیکن سمت راست، گوشه پایین است که با رنگ قرمز دور آن خط کشیده شده است. اگر بر روی این آیکن کلیک کنیم پنجره ای باز می شود که در آن می توان تنظیمات بیشتری را که مربوط به این گروه است انجام داد. در این پنجره دو سربرگ وجود دارد که سربرگ اول مربوط به ایندنت و فاصله ها است. این سربرگ در ورد word تقریبا شبیه به موارد توضیح داده شده است که اندکی امکانات بیشتر در اختیار شما قرار می دهد. سربرگ دوم مربوط به خط ها و پیج بریک است و امکانات و گزینه های بیشتری را برای تنظیم خط ها و پیج بریک در اختیار شما قرار می دهد.

گروه دیگر در سربرگ Layout گروه Arrange (مرتب کردن، چیدن) می باشد. این گروه بیشتر مربوط به رابطه بین اشیاء موجود در متن و متن است.

 

 

برخی از ابزار های این گروه در حالت عادی غیر فعال هستند. وقتی که شما یک شیء مانند یک عکس را انتخاب کنید این ابزار ها به حالت فعال در می آیند زیرا کاربرد آنها نیز در تنظیم نحوه نمایش اشیاء موجود در متن مانند عکس ها و ... است. برای انتخاب یک عکس کافی است بر روی عکس مورد نظر کلیک کنید تا هم سربرگ وابسته مربوط به آن فعال شود و هم برخی از ابزار ها در سربرگ های مختلف مربوط به آن فعال شوند.

 

اولین ابزار این گروه در ورد word در سمت چپ Position (موقعیت) است. این ابزار موقعیت شیء نسبت به صفحه را تنظیم می کند. وقتی بر روی این گزینه کلیک کنید گزینه هایی را در اختیار شما قرار می دهد که با توجه به تصویر می توانید ببینید با انتخاب هر گزینه تصویر یا هر شیئی که انتخاب کرده اید نسبت به صفحه در چه موقعیتی قرار خواهد گرفت و به دلخواه و با توجه به نیاز خود می توانید یک مورد را انتخاب کنید. تنها نکته درباره ابزار موقعیت این است که باید در نظر داشته باشید که شیء خود را می توانید طوری قرار دهید که در بین خط ها قرار بگیرد و در سمت چپ یا راست آن هیچ متنی نباشد و یا در حالت دیگر می توانید شیء را طوری قرار دهید که در اطراف آن در تمام فضاهای خالی متن قرار بگیرد. اگر حالت دوم را انتخاب کنید متن به صورت خودکار در اطراف شیء قرار خواهد گرفت.

 

البته این در صورتی است که در سمت راست و چپ شیء فضای خالی برای پر شدن توسط متن وجود داشته باشد و شیء به حاشیه های چپ و راست نچسبیده باشد. با انتخاب گزینه More Layout Options پنجره ای باز می شود که سه سربرگ دارد. سربرگ های این پنجره Position و Text Wrapping و Size هستند. گزینه Position مربوط به موقعیت شیء است و در سه گروه عمودی، افقی و تنیمات بیشتر می توانید تنظیمات بیشتری را بر روی موقعیت شیء مورد نظر اعمال کنید. گزینه Text Wrapping مربوط به متن در اطراف شیء است. در Position هر چند این امکان وجود دارد که تعیین کنید آیا متن در اطراف شیء قرار بگیرد یا نه اما Position  بیشتر برای موقعیت شیء نسبت به صفحه است و نحوه قرار گیری متن در اطراف شیء مانند: مقدار نزدیک بودن متن به شیء یا پس زمینه بودن شیء و ... از طریق ابزار Text Wrapping قابل کنترل است. سربرگ Text Wrapping در این پنجره تنظیمات بیشتری را نسبت به ابزار موجود در گروه در اختیارتان قرار می دهد و می توان گفت می توانید از طریق این سربرگ تنظیمات را شخصی سازی کنید. سربرگ Size نیز همان گونه که از نامش پیداست مربوط به اندازه ها می باشد.

 

ابزار Wrap Text  که در گروه Arrange (مرتب کردن، چیدن) قرار دارد با انتخاب یک شیء مانند: عکس یا شکل فعال می شود. همان گونه که قبلا هم گفتم این ابزار برای انتخاب نحوه قرار گیری متن در اطراف شیء است. با انتخاب این ابزار لیستی از فرمت های پیش فرض برای نحوه قرار گیری متن در اطراف شیء دیده می شود که می توانید هر کدام از آنها را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید. در زیر این موارد گزینه های دیگری وجود دارد. مانند: More Layout Options که قبلا توضیح داده شد. گزینه Set as Default این تنظیمات را به عنوان پیش فرض ذخیره خواهد کرد.

 

ابزار Bring Forward   در گروه Arrange (مرتب کردن، چیدن) برای مواردی است که چند شیء بر روی هم قرار گرفته اند. در این حالت قاعدتا شیئی در جلو و بقیه در پشت آن قرار دارند. فرض کنید چند شکل را از قسمت Shapes بر روی صفحه قرار داده اید. حال بر روی شکلی که در پشت سایر شکل ها قرار دارد کلیک کنید و گزینه Bring Forward را انتخاب نمایید. خواهید دید لیستی شامل سه گزینه باز می شود. گزینه اول در این لیست Bring Forward است. اگر شما چند شکل داشته باشید و آخرین شکل را که در پشت بقیه شکل ها قرار دارد انتخاب کنید و گزینه Bring Forward را بزنید آن را فقط نسبت به شکلی که در جلو آن قرار دارد جلو می آورد و باز هم در پشت سایر شکل ها است. اما اگر گزینه دوم موجود در لیست در ورد word یعنی Bring to Front را انتخاب کنید شکل مورد نظر شما را در جلوی سایر شکل های دیگر قرار خواهد داد و در صفحه نمایش اولین شکل خواهد بود. گزینه سوم لیست Bring in Front of Text است. در صورتی که شکل یا هر شیئی در پشت یا پس زمینه متن وجود دارد اگر آن را انتخاب کنید و گزینه Bring in Front of Text را بزنید آن را در جلو متن قرار می دهد.

 

ابزار Send Backward   در گروه Arrange (مرتب کردن، چیدن)  بسیار شبیه به ابزار Bring Forward   در گروه Arrange (مرتب کردن، چیدن) عمل می کند با این تفاوت که اشیاء را به عقب و پشت شیء های دیگر می برد. این ابزار نیز سه گزینه دارد. فرض کنید چند شکل در ورد word  دارید و شکلی را که در جلو سایر شکل ها قرار گرفته است انتخاب می کنید. در این حالت Send Backward فعال می شود اگر بر روی آن کلیک کنید سه گزینه دیده می شود  که اولین آنها Send Backward است. با انتخاب Send Backward شکل مورد نظر شما یک واحد عقب می رود یعنی در پشت شکلی قرار می گیرد که قبلا در جلو آن بود و شکل پشت آن به جلو می آید. گزینه دوم Send to Back است. با انتخاب این گزینه شکل مورد نظر شما در پشت تمام شکل ها قرار می گیرد. گزینه سوم Send Behind Text می باشد. با انتخاب شکل مورد نظر و انتخاب گزینه Send Behind Text شکل به پس زمینه متن منتقل می شود.

 

ابزار Selection Pane تمام اشیا موجود در صفحه را به شما نشان می دهد. با انتخاب این ابزار در ورد word در سمت راست صفحه پنجره ای باز می شود که در داخل آن تمام شکل ها یا هر شیء دیگری را خواهید دید در بالا ی پنجره دو کلید وجود دارد که یکی از آنها Hide All نام دارد و با انتخاب آن تمام اشیا موجود در صفحه پنهان می شوند. مورد بعدی Show All  است و با انتخاب آن تمام اشیا دوباره ظاهر می شوند. در این پنجره لیست تمام اشیا وجود دارد در هر مورد از لیست نام شیئ و یک آیکن به شکل چشم در جلو آن وجود دارد. با دوبار کلیک بر روی نام هر شیئ به حالت اصلاح در می آید و می توانید به دلخواه خود نامی را برای آن انتخاب کرده و بنویسید. با کلیک بر روی آیکن جلو نام که به شکل چشم است ابزار به حالت پنهان در می آید و با کلیک دوباره به حالت نمایش تغییر حالت می دهد و با این گزینه ها می توانید هر شکلی را پنهان کنید یا نمایش دهید.

 

در ورد word ابزار Align   در گروه Arrange (مرتب کردن، چیدن) مکان اشیا را در صفحه تغییر می دهد. شیئ خود را نتخاب کنید و بر روی ابزار Align کلیک کنید. تقریباً در وسط لیست دو گزینه وجود دارد که مهم است یکی از آنها را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید. مورد اول Align to Page است که اگر این مورد را انتخاب کنید شیء مورد نظر شما حاشیه ها را در نظر نمی گیرد و اگر حالت چپ یا راست را انتخاب کنید دقیقا به انتهای صفحه از سمت چپ یا راست می چسبد. مورد دوم Align to Margin است. با انتخاب این گزینه شیء از حاشیه ها فراتر نمی رود و همیشه به اندازه ی حاشیه ها فاصله خود را با انتهای صفحه حفظ می کند. حال در ورد word به گزینه هایی می رویم که در بالای این دو مورد قرار دارند که هر کدام از آنها بسته به این که کدام مورد را انتخاب کرده باشید مکان شیء را تغییر می دهد. اولین مورد رفتن به چپ است. در زیر آن گزینه رفتن به مرکز  وجود دارد و در زیر آن حرکت به راست قرار دارد. علاوه بر این موارد موارد دیگری مانند: چیدن در بالا، پایین و مرکز و یا از نظر افقی و عمودی تنظیم کردن نیز وجود دارد. گزینه View Gridlines صفحه را با تقسیم بندی و شبکه ای از خطوط یا مربع های کوچک نمایش می دهد و گزینه Grid Setting نیز تنظیمات بیشتری را در اختیارتان قرار می دهد.

 

فرض کنید در ورد word مجموعه ای از شکل ها را دارید که می خواهید در کنار هم قرار دهید تا یک شکل واحد و پیچیده تر را بسازید. اکنون که شکل خود را ساخته اید می فهمید که باید جای آن را عوض کنید زیرا اینجا برایش مناسب نیست. نگران کننده است، این همه شکل را که با زحمت فراوان و دقت زیاد در کنار هم چیده بودید تک تک جابه جا کنید و دوباره در کنار هم بچینید. نگران نباشید! سازندگان نرم افزار ورد برای این مشکل راه حلی طراحی کرده اند. آنها ابزار Group یا گروه بندی را در سربرگ Layout قرار داده اند تا بتوانید با آن مشکل خود را برطرف کنید. احتمالا حدس زده اید که رفع این مشکل به چه صورت است. ابتدا تمام شکل ها را انتخاب می کنید. برای انتخاب شکل ها ابتدا یکی را انتخاب کنید و سپس کلید ctrl از صفحه کلید را فشار داده و با موس بر روی شکل دوم کلیک کنید و این کار را برای تمام شکل ها تکرار کنید.

 

خواهید دید که تمام شکل ها با هم انتخاب شده اند. حال بر روی ابزار گروه بندی کلیک کنید تا شکل ها به یک شکل تبدیل شوند. اکنون اگر بخواهید شکل را حرکت دهید همه آنها با هم حرکت می کنند و در کل مانند این است که فقط یک شکل باشد. هر زمان خواستید شکل مورد نظر را از گروه بندی خارج کیند، گروه مورد نظر را انتخاب کنید بر روی Group کلیک کنید و گزینه Ungroup را انتخاب کنید. اکنون شکل ها از هم جدا شده اند و تک تک می توانید آنها را تغییر دهید.

 

 

آخرین گزینه این گروه  Rotate  یا چرخش است. این گزینه در ورد word چند زیر مجموعه دارد. ابتدا عکس یا شکل یا هر شیء دیگر را انتخاب کنید سپس به Rotate  بروید گزینه اول چرخش به راست و گزینه دوم چرخش به چپ است. گزینه سوم چرخش آینه ای به صورت عمودی و گزینه چهارم چرخش آینه ای به صورت افقی است. گزینه آخر More Rotation Options است که گزینه ها و تنظیمات بیشتری را در باره چرخش شیء به شما می دهد.

در این مقاله آموزش ورد  تمام ابزارهای موجود در سربرگ Layout را در ورد word معرفی کردیم و به طور کاربردی نحوه استفاده از آنها توضیح داده شد. سعی کنید بیشتر با این ابزار ها تمرین کنید تا در استفاده از آنها مهارت پیدا کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

تایپ سریع فرمول ها و معادلات ریاضی با کلید میانبر

در

با استفاده از قابلیت Equation در نرم‌افزار Microsoft Word ، معادلات و فرمول‌های ریاضی را می شود تایپ کرد. با استفاده از یک کلید میان‌بر می‌توان این کار را سریع‌تر از قبل نیز انجام داد. 


در ابتدا نرم‌افزار Microsoft Word را اجرا کنید و در فایل خود به محلی که می خواهید فرمول ریاضی را وارد کنید رفته و مراحل زیر را اجرا کنید.
- سپس کلیدهای ترکیبی Alt و = را با هم فشار دهید.
- ویرایشگر Equation  روی صفحه مثل عکس زیر روشن می شود.


- اعداد و کاراکترهای دلخواه خود را تایپ کنیدو یا با استفاده از نمادهای نوار ابزار بالای صفحه آن‌ها را وارد ویرایشگر کنید.
- این میانبر روی کلیه‌ی نسخه‌های آفیس اجرا می شود.

نرم افزار ورد (به انگلیسی: Microsoft word) یکی از نرم افزارهای مجموعه ی نرم افزاری آفیس است که توسط شرکت مایکروسافت منتشر شده و به روز می شود.

این پست آموزش ورد را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. (سیارک

نظرات

در ادامه بخوانید...

شروع کار با نرم افزار ورد

در

نرم افزار ورد (به انگلیسی: Microsoft word) یکی از نرم افزارهای مجموعه ی نرم افزاری آفیس است که توسط شرکت مایکروسافت منتشر شده و به روز می شود.

در مقاله قبلی با نام آموزش ورد نصب و معرفی نرم افزار ورد که در سایت سیارک منتشر کردم، مطالبی را در باره شرکت سازنده نرم افزار ورد word یعنی مایکروسافت، دانلود، نصب، مراحل اجرا و کلا مسیر راه اندازی این نرم افزار را تا ورود به محیط کار توضیح دادم. پس اگر آن را نخوانده اید توصیه می کنم ابتدا آن را بخوانید و سپس این مقاله و سایر مقالات را که در آینده منتشر می شود دنبال کنید.

 

در مقاله قبلی  مباحث بیشتر جنبه تئوری داشتند اما در این جلسه قصد دارم مباحث عملی تر و کاربردی تر باشند. کاربر گرامی امیدوارم شما با مفاهیم پایه کار با ویندوز آشنا باشید و مطمئنا هستید ولی جهت اطمینان برخی از مفاهیم را که ممکن است در این موضوع زیاد تکرار شوند در ابتدای کار توضیح می دهم. در مقاله قبلی نوار عنوان، سربرگ ها، ریبون، محیط کار و ... را توضیح دادم.

 

کلیک : به عملیات فشار دادن و رها کردن کلید سمت چپ موس یا موش واره کلیک گفته می شود. دقت کنید که کلیک چپ یا کلیک یکی هستند اما استفاده از کلیک رایج تر است.

کلیک راست: به عملیات فشار دادن و رها کردن کلید سمت راست موس یا موش واره کلیک راست گفته می شود.

 

انتخاب کردن متن: وقتی در ابتدای متنی کلید سمت چپ را فشار دهید و بدون آنکه رها کنید آن را تا جایی دلخواه بکشید و سپس رها کنید به این عملیات انتخاب متن گفته می شود.

انتخاب یک ابزار در ریبون: با کلیک کردن بر روی یک ابزار در ریبون آن ابزار در دسترس قرار می گیرد که به این عمل انتخاب ابزار می گویند.

کشیدن و رها کردن: همانند انتخاب متن است با این تفاوت که شما یک شیئ مانند یک عکس یا بر روی گوشه ای از یک کادر کلید چپ موس را فشار می دهید و بدون اینکه رها کنید تا جایی دلخواه می کشید و سپس رها می کنید.

 

مکان نما: به علامتی که در صفحه کار به صورت یک خط عمود است و ظاهر و پنهان می شود مکان نما گفته می شود.

Pointer یا اشاره گر: وقتی که موس را به حرکت در می آوریم در ویندوز یک علامت به شکل فلش وجود دارد که در دسکتاپ حرکت می کند که به آن اشاره گر گفته می شود. این علامت درورد word ممکن است به صورت ɪ باشد.

 

به نظر می رسد این تعاریف برای این جلسه کافی باشد، همان گونه که مشاهده می کنید بسیار ساده هستند و در کل کار با نرم افزار ورد word بسیار آسان است و زود یاد می گیرید. لازم است بدانید چون قرار است یک متن بنویسید پس زبان سیستم شما مهم است. در سمت چپ نوار وظیفه می توانید زبان سیستم را ببینید که یا EN نوشته شده، به معنای انگلیسی یا فا به معنای فارسی یا هر علامت و زبان دیگری که به صورت پیش فرض برای نوشتن انتخاب شده یا خودتان انتخاب کرده اید.

 

با فشار دادن کلید های alt و shift زبان سیستم عوض می شود همچنین با کلیک بر روی نوار وظیفه زبان های موجود برای انتخاب کردن برای شما نمایش داده می شود. نکته مهم این است که اگر با این دو روش نتوانستید زبان مورد نظر خود را بیابید ممکن است به این دلیل باشد که آن زبان در تنظیمات کامپیوتر شما تنظیم و انتخاب نشده است پس به کنترل پنل ( control panel ) بروید در آنجا language را انتخاب کنید سپس در صفحه باز شده add a language را انتخاب کنید، در اینجا انواع مختلف زبان ها در اختیارتان قرار می گیرد، زبان مورد نظر خود را از میان آنها انتخاب کنید و بر روی گزینه add کلیک کنید. سپس تنظیمات را ببندید. زبان مورد نظر شما به زبان های سیستم اضافه شد.

 

در اینجا فرض می کنیم شما تمام مشکلات احتمالی را برطرف کرده و وارد ورد word شده اید یهتر است از بحث اصلی دور نشویم و بر روی نرم افزار ورد word کار کنیم. در ورود به ورد word وارد محیطی می شویم که برای نوشتن به زبان انگلیسی مناسب است. به عکس زیر توجه کنید:

 

 

در این عکس مهم ترین قسمت ها که قبل از شروع به کار نیاز است با توجه به زبان مورد نظرتان برای نوشتن حتما تغییر دهید با فلش قرمز و عدد مشخص شده است.

1- شماره 1 مربوط به پاراگراف بندی است. یعنی پاراگراف ها و کلا متن ما از کدام سمت شروع به نوشتن بکند. راست یا چپ؟ همان طور که می دانید برخی از زبان ها مانند انگلیسی از چپ نوشته می شوند، اعداد فارسی نیز همین طور است. پس حالت موجود در عکس بالا در قسمت پاراگراف بندی برای انگلیسی مناسب است اما برای نوشتن متن فارسی باید بر روی آیکن کنار آن در داخل دایره کلیک کنیم تا به پاراگراف بندی راست چین تبدیل شود.

 

2- پس از طراز بندی پاراگراف سراغ طراز بندی متن می رویم در این قسمت بیضی شکل ما چهار مورد را می بینیم. فرض کنید می خواهید یک نامه اداری بنویسید. می خواهید عنوان در وسط صفحه در بالا باشد متن راست چین و در پایان نام و امضای خودتان در سمت چپ صفحه. ما برای این کار دو راه حل داریم ابتدا نامه را به صورت کامل بنویسیم و بعد تنظیمات را بر روی آن اعمال کنیم یا تنظیمات را در حین نوشتن بر روی متن اعمال کنیم. قبل از شروع به نوشتن عنوان مورد دوم از سمت چپ را انتخاب می کنیم. مکان نما از نظر افقی به وسط صفحه منتقل می شود. سپس کلید اینتر صفحه کلید را می زنیم تا به خط و پاراگراف جدید برویم. دقت کنید با هر بار زدن اینتر یک پاراگراف جدید آغاز می شود که این نکته از نظر نگارشی مهم است. در خط جدید باید متن نامه را از راست به چپ بنویسیم پس مورد دوم از راست را انتخاب می کنیم و در نهایت برای نوشتن نام خودمان در پایان و تشکر اینتر می زنیم و مورد اول از چپ را انتخاب می کنیم و متن را می نویسیم. در پایان، نامه به صورت زیر خواهد بود:

 

به نام خدا

در خواست (...............) از رئیس اداره (...............)

ریاست محترم اداره (................) شهرستان (.................)

احترامه اینجانب (........................) فرزند (.....................) به شماره شناسنامه (........................) خواستارا انجام (این کار.....................) می باشم. لطفا در این راستا اقدام نمایید.

 

با تشکر

همان طور که در متن نامه بالا می بینیم خط ها در متن وسط از سمت راست همه در یک راستا هستند ولی اگر به چپ نگاه کنیم در یک راستا نیستند اگر دوست داشتید دو طرف حاشیه چپ و راست خط ها همه در یک راستا قرار بگیرند از ابزار justify استفاده کنید. همان ابزار که در بیضی شماره 2 مورد اول از سمت چپ است.

3- در این قسمت اندازه متن با عدد مشخص شده است شما می توانید در داخل کادر که درون آن عدد 11 قرار دارد کلیک کنید، می بینید که عدد 11 انتخاب می شود. حال می توانید عدد مورد نظر خود را وارد کنید یا بر روی فلش رو به پایین در جلوعدد 11 کلیک کنید تا لیستی از اعداد ظاهر شود و از میان آنها متن مورد نظر خود را انتخاب کنید.

4- این مورد فونت یا نوع قلم است. این مورد نیز مانند اندازه متن می تواند از طریق فلش داخل کادر مستطیلی یا از طریق کلیک داخل کادر تغییر داده شود. مثلا می توانید برای متون فارسی B Nazanin یا B zar یا هر فونت دیگری را انتخاب کنید.

 

فلش قرمز وسط صفحه که بدون شماره است جهت متن را نشان می دهد که با توجه به پاراگراف بندی در عکس آن را قرار داده ام. در نوار پایین صفحه سمت راست ابزار بزرگ نمایی قرار دارد. این ابزار می تواند اندازه صفحه را تغییر دهد. با کلیک بر روی علامت – یعنی شماره 5 بزرگنمایی کم می شود یا می توان گفت صفحه یا محیط کار کوچکتر می شود. مستطیل عمود یعنی شماره 6 وسیله  پیمایش به راست و چپ است.

 

اگر آن را بر روی آن کلیک کنید و به سمت راست بکشید و رها کنید بزرگنمایی زیاد و اگر به سمت چپ بکشید و رها کنید بزرگنمایی کم می شود. اگر بر روی علامت + یا شماره 7 کلیک کنیم بزرگنمایی زیاد می شود. با کلیک بر روی شماره 9 که درصد بزرگنمایی را نشان می دهد، پنجره ای باز می شود که دارای موارد بیشتری برای بزرگنمایی است تا بتوانید بزرگنمایی را به دلخواه تغییر دهید. حال می توانید با توجه به توضیحات، این موارد را برای نوشتن متن فارسی تنظیم کنیم و شروع به نوشتن متن فارسی کنیم.

 

در عکس زیر می توانید تغییر تنظیمات برای متن فارسی را  در نرم افزار ورد word ببینید و آن را با هنگامی که به برنامه وارد می شوید مقایسه کنید.

 

در نرم افزار ورد word تمام این تنظیمات در سربرگ HOME بودند هر چند که همه ی ابزار ها نبودند. و این در صورتی است که سربرگ های زیادی درورد word داریم. در هر حال تاکنون شما یاد گرفتید یک محیطورد word را آماده نوشتن متن فارسی یا انگلیسی کنید و متن خود را در آن بنویسید شما می توانید سایز و نوع فونت را تنظیم کنید. متن خود را نسبت به حاشیه چپ یا راست تراز بندی کنید و در نهایت با استفاده ازورد word یک متن ساده بنویسید. در آخر توصیه می کنم که اگر دوست دارید در کامپیوتر یا نوشتن توسط کامپیوتر مهارت پیدا کنید، تایپ ده انگشتی را یاد بگیرید. شما همچنین می توانید با آزمون و خطا سایر ابزار ها را امتحان کنید و کاربرد آنها را بیابید یا مقالات دیگر را دنبال کنید و مهارت بیشتری کسب کنید.(سیارک)

نظرات

در ادامه بخوانید...

آموزش ورد ، ابزار های سربرگ INSERT

در

نرم افزار ورد (به انگلیسی: Microsoft word) یکی از نرم افزارهای مجموعه ی نرم افزاری آفیس است که توسط شرکت مایکروسافت منتشر شده و به روز می شود.

 

 قبل از این در زمینه آموزش ورد و کار با نرم افزار ورد Word مباحث دیگری مانند کار با نرم افزار ورد Word، معرفی سربرگ HOME یا شروع کار با نرم افزار ورد  Word و ... را منتشر نموده ام که اگر مقدمات کار با ورد را نمی دانید به آنها مراجعه کنید. من در این مجموعه آموزش ها سعی داشته ام از ساده به پیشرفته آموزش ها را آغاز کنم تا کاربردی باشد و همه بتوانند از آن استفاده کنند پس اگر در یک جلسه آموزش همه موارد را نگفتم و یا به موارد بسیار ساده اشاره کردم این را در نظر داشته باشید که در جلسات بعد آموزش ها پیشرفته تر خواهد شد و موارد ساده نیز برای کاربرانی است که به تازگی شروع به کار نموده اند و هدف از این مقالات استفاده ی همه ی عزیزان است پس تا آخر با ما باشید و مقالات بعدی را نیز دنبال کنید.

آموزش ابزار های سربرگ INSERT 

در این جلسه آموزش ورد کاربردی ترین ابزار های سربرگ INSERT  در نرم افزار ورد Word را به صورت عملی و کاربردی توضیح می دهم. این سربرگ مانند سایر سربرگ ها بسیار مهم است. نرم افزار ورد Word از اجزای کوچک تشکیل شده است که درکنار هم سیستم قدرتمندی را تشکیل می دهند. نرم افزار ورد Word را مانند یک ماشین فرض کنید که قطعات کوچک در کنار هم قرار می گیرند و یک وسیله قدرتمند را می سازند. لازمه کارکرد ماشین وجود تمام قطعات است که اگر قطعه ای نباشد شاید ماشین کار کند اما کارکردش خوب نیست. یا مثالی دیگر آشپزی است. شما با قاشق، چاقو، انواع ظروف و انواع مواد غذایی یک غذای خوشمزه درست می کنید حال فرض کنید که چند مورد از پیش نیاز ها را نداشتید در آن صورت غذای شما چندان تعریفی نخواهد داشت و البته کار با نرم افزار ورد Word نیز این گونه است. لازم است یاد بگیرید تک تک ابزار های کوچک هر سربرگ چه کاربردی دارد تا بتوانید بهترین استفاده را از این نرم افزار داشته باشید.

 

 

سربرگ INSERT دارای گروه های زیر از ابزار ها است. Pages, Tables, Illustration, Add-ins, Media, Links, Comments, Header & Footer, Text و Symbols . در گروه Pages سه ابزار مهم وجود دارد. ابتدا به معرفی کاور پیج Cover Page می پردازیم. گزینه کاور پیج را انتخاب کنید. همان گونه که می بینید تعداد زیادی قالب آماده در اختیارتان می گذارد. با توجه به نیاز خود یکی از قالب ها را انتخاب کنید. خواهید دید که قالب مورد نظر در صفحه نخست کار شما قرار می گیرد و البته به دلخواه شما قابل تغییر است. این قسمت همان جلد مقاله، کتاب یا هر کار دیگری خواهد بود. گزینه ای که در زیر این مورد قرار دارد.

Blank Page

Blank Page  است. با استفاده از این گزینه می توانید در نرم افزار ورد Word در هر جایی از کار خود یک صفحه خالی ایجاد کنید و آن را به دلخواه خود پر کنید. اگر می خواهید قبل از صفحه ی خاصی یک بلنک پیج ایجاد کنید ابتدای آن صفحه کلیک کنید و گزینه بلنک پیج را انتخاب کنید و یا اگر  می خواهید بعد از آن صفحه اضافه شود در انتهای صفحه کلیک کنید و گزینه بلنک پیج را انتخاب کنید.

Page Break

گزینه دیگر در گروه پیج از سربرگ اینسرت یا درج کردن در نرم افزار ورد Word ، گزینه پیج بریک یا Page Break است. این گزینه برای جداسازی دو قسمت از یکدیگر است. بگذارید با مثال برایتان توضیح دهم. احتمالا بسیاری از کتاب ها را دیده اید که شماره گذاری آنها از ابتدا تا مقدمه با استفاده از حروف الفبا است و از مقدمه به بعد با استفاده از اعداد است که از یک نیز آغاز می شود. برخی از ویژگی ها مانند: حاشیه گذاری، شماره صفحه و ... اگر به صورت عادی اعمال شود تمام صفحات یک ویژگی را کسب می کنند اما شما با استفاده از خاصیت پیج بریک کار خود را به دو یا چند قسمت تقسیم کنید و برای هر قسمت نیز از ویژگی های متفاوت استفاده کنید.

 

در انتهای صفحه ای که می خواهید از آن به بعد ویژگی های دیگری را اعمال کنید کلیک کنید و گزینه پیج بریک را انتخاب کنید. حال در صفحات قبل از پیج بریک ویژگی های مورد نظر خود را اعمال کنید و سپس در یکی از صفحات بعد از پیج بریک کلیک کنید و ویژگی های دیگری را اعمال کنید. البته در نظر داشته باشید که استفاده از شماره گذاری صفحات با استفاده از پیج بریک ممکن است نیاز به تمرین بیشتری داشته باشد. شما باید بتوانید همزمان از پیچ بریک و فوتر و نامبر پیج استفاده کنید.

Tables

بعد از گروه پیج به گروه جدول ها یا Tables  می پردازیم. در این گروه فقط یک ابزار در نرم افزار ورد Word وجود دارد و آن هم Table یا جدول است.

بر روی آن  کلیک کنید پنجره ای کوچک در زیر آن باز می شود که چندین گزینه متفاوت دارد از ابتدا شروع به توضیح می کنیم. از گوشه سمت چپ بالا اگر اشاره گر موس خود را بر روی مربع ها به سمت پایین گوشه راست به حرکت در بیاورید تعداد ستون ها و ردیف های جدول را انتخاب خواهید کرد که در بالا نیز با عدد مانند 7*9 به شما نشان داده خواهد شد کافی است در هر جایی که به نظرتان تعداد سطر ها و ستون ها کافی بود کلیک کنید تا جدولی با آن ابعاد برایتان ساخته شود.

 

 

با ایجاد جدول در نرم افزار ورد Word ، سربرگ وابسته مربوط به آن نیز در سمت راست سایر سربرگ ها باز می شود که می توانید از ابزار های آن استفاده کنید. در هر خانه از جدول می توانید متن و ویژگی های مختلف مربوط به آن را قرار دهید. در خانه مورد نظر کلیک کنید و از ابزار های سربرگ HOME استفاده نمایید.

Insert Table

همان گونه که در عکس مشاهده می کنید این فقط یکی از راه های ساخت جدول در نرم افزار ورد Word بود. در زیر مربع ها گزینه دیگری با نام Insert Table  وجود دارد. بر روی این گزینه کلیک کنید تا پنجره ای برای شما باز شود. در این پنجره می توانید تعداد سطر یا ردیف و ستون ها را در دو کادر وارد کنید و در زیر آن ها نیز سه گزینه برای تعیین سایر ویژگی های جدول مانند عرض خانه ها و ... وجود دارد. در هر حال تعداد سطر ها و ستون ها را وارد نموده و بر روی OK کلیک کنید تا جدول مورد نظرتان ایجاد شود.

Draw Table

در زیر Insert Table نیز گزینه دیگری به نام Draw Table در نرم افزار ورد Word قرار دارد. اگر بر روی آن کلیک کنید اشاره گر شما به شکل یک مداد تبدیل می شود اگر این گزینه را اشتباه انتخاب کردید یا هر زمان خواستید از این حالت خارج شوید کلید esc  از صفحه کلید را بزنید یا دوباره به Table بروید و بر روی Draw Table کیلک کنید.

 

فرض می کنیم می خواهید از این ابزار در نرم افزار ورد Word استفاده کنید ابتدا آن را انتخاب کنید و سپس به صفحه کار خود برگردید در یک جای صفحه که به نظرتان برای درج جدول مناسب است دوبار کلیک کنید اما در بار دوم آن را رها نکنید سپس با حرکت موس اندازه جدول خود را تعیین کنید. در ادامه با همین روش از راست به چپ یا برعکس یا از بالا به پایین یا برعکس سطر ها و ستون ها را ایجاد کنید. نکته مهم این است که اگر می خواهید یک خانه  را به صورت مورب به دو قسمت تبدیل کنید بر روی گوشه بالا سمت راست خانه مورد نظر کلیک کنید و سپس موس را به سمت پایین گوشه سمت چپ بکشید یا این کار را در گوشه های دیگر انجام دهید.

 

Quick Table

گزینه دیگر تبدیل متن به جدول است و در زیر آن درج یک صفحه از مایکروسافت اکسل قرار دارد و در نهایت گزینه دیگری با نام کویک تیبل قرار دارد که لیستی از گزینه های مختلف را به شما می دهد و می توانید از آنها استفاده کنید.

Illustration 

در گروه دیگری با نام Illustration ابزار هایی برای درج عکس، درج عکس آنلاین، شکل ها، چارت های سازماندهنده و نمودار ها و اسکرین شات وجود دارد. با استفاده از ابزار Pictures می توانید از هر جای کامپیوتر عکسی را انتخاب کنید و آن را در سندی که در ورد در حال ساخت آن هستید قرار دهید. با کلیک بر روی آن پنجره ای باز می شود که در سمت چپ می توانید مکان عکس را مشخص کنید و در سمت راست آن می توانید عکس را انتخاب کرده و گزینه insert  را بزنید! عکس در صفحه کار در ورد قرار می گیرد.

Online Picture

گزینه Online Picture همان گونه که از نامش مشخص است برای گرفتن عکس از اینترنت و درج در کار در نرم افزار ورد Word است. با کلیک بر روی آن پنجره ای باز می شود و از طریق آن می توانید کار ردرج کردن عکس را انجام دهید فقط اطمینان حاصل کنید که به اینترنت متصل هستید.

Shapes

Shapes در داخل خود لیستی از گروه هایی از شکل ها را دارد که می توانید هرکدام از آنها را درج کنید. این شکل ها می توانند بسیار کاربردی باشند. بر روی Shapes کلیک کنید و شکل مورد نظر خود را انتخاب کنید به صفحه کار خود برگردید و با دو بار کلیک و کشیدن موس شکل را رسم کنید. حال می توانید شکل را بچرخانید یا تغییر سایز دهید و یا جابه جا کنید. در نهایت می توانید بر روی شکل کلیک راست کنید و با انتخاب Add Text متنی را در داخل شکل بنویسید.

SmartArt

SmartArt   برای رسم انواع چارت ها در نرم افزار ورد Word مناسب است فرض کنید یک عنوان دارید که چند زیر مجموعه دارد و هرکدام از زیر مجموعه ها چند زیر مجموعه دارد در این صورت می توانید از SmartArt استفاده کنید بر روی آیکن آن کلیک کنید تا پنجره ای باز شود. در سمت چپ این پنجره نوع چارت مورد نظر را انتخاب کنید و در وسط پنجره از گزینه های مختلف آن نوع یک مورد را انتخاب کنید. در سمت راست نیز می توانید شکل و اطلاعات آن را مشاهده کنید. وقتی مطمئن شدید همان چیزی است که می خواهید بر روی OK کلیک کنید و سپس به دلخواه خود اطلاعات را وارد نمایید.

 

مطمئناً شما نیز بر این مسئله آگاه هستید که داده های خام برای این که راحت تر تجزیه و تحلیل شوند بهتر است در جدول قرار بگیرند و برای سادگی بیشتر و مشاهده سریع تر و برداشت و نتیجه گیری از آنها بهتر است به صورت نمودار باشند. اگر می خواهید یک نمودار داشته باشید بهتر است کمی با نرم افزار اکسل کار کرده باشید البته اگر کار نکردید می توانید با آزمون و خطا کار خود را پیش ببرید. وقتی بر روی Chart کلیک کنید یک صفحه اکسل باز می شود تا اطلا عات نمودار را در آن ثبت کنید و پس از ثبت اطلاعات نمودار شما در ورد آماده است.

 Screenshot

هنگامی که دارید در نرم افزار ورد Word کاری را انجام می دهید اگر خواستید از دسکتاپ خود یا از پنجره های باز کامپیوتر یک عکس در ورد قرار دهید بر روی Screenshot کلیک کنید پنجره ای کوچک باز می شود که در آن می توانید عکس یکی از پنجره های باز ویندوز را انتخاب کنید تا اضافه شود یا این که بر روی Screen Clipping کلیک کنید تا به صفحه دسکتاپ رفته و در آنجا دو بار کلیک و کشیدن و رها کردن محدوده عکس را مشخص کنید تا عکس گرفته شده و در ورد قرار بگیرد.

Add-ins

Add-ins یک سری فایل هستند که افراد متخصص یا شرکت مایکروسافت آنها را برای کمک به کاربران طراحی می کنند که ممکن است برخی از آنها در نزم افزار به صورت غیر فعال وجود داشته باشند و نیاز باشد برای استفاده آنها را فعال کنید. در این گروه ابزار هایی وجود دارد که یکی از آنها ویکی پدیا است. با استفاده از این ابزار می توانید کلمه ای را سرچ کنید تا در ویکی پدیا به صورت اتوماتیک جست و جو شود و اطلاعات در ورد درج شود. کار سایر موارد نیز شبیه به این مورد است.

Media Group

در گروه مدیا گزینه ویدیو آنلاین وجود دارد. در اینجا می توانید از بینگ و جاهای دیگر ویدیو دانلود کرده و در ورد درج کنید.

link

در گروه لینک، گزینه هایپر لینک برای ایجاد لینک در نوشته تان است. نوشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و بر روی هایپر لینک کلیک کنید. سپس می توانید یکی از گزینه های فایل خارجی یا صفحه وب، همین فایل، ایجاد فایل جدید و یا آدرس ایمیل را انتخاب کنید و به سادگی نوشته را به هر کدام از این موارد لینک دهی کنید.

 Bookmark

در ادامه این گروه Bookmark دیده می شود این گزینه همراه با هایپر لینک کاربرد دارد. ابتدا یک قسمت از متن را انتخاب کنید، گزینه Bookmark را انتخاب کنید. پنجره ای باز می شود که در بالا جایی برای درج نام Bookmark وجود دارد یک نام برای آن انتخاب کنید و گزینه Add که در سمت راست است را بزنید سپس پنجره را ببندید. حال از هر جایی که دوست داشتید با استفاده از هایپرلینک یک لینک به این Bookmark یا هر Bookmark دیگری ایجاد کنید. اگر به راهنمایی بیشتر نیاز داشتید گزینه Tell me more را بزنید و از راهنمایی آنلاین برخوردار شوید.

Cross reference

گزینه Cross reference نیز مانند هایپر لینک است و به جایی خاص از متن شما اشاره می کند. تفاوت Cross reference د راین است که گزینه های بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد. از این طریق می توانید به بوک مارک، پاورقی، شماره صفحه و ... رفرنس دهی و لینک دهی کنید.

در گروه کامنت یک ابزار با نام کامنت وجود دارد. قسمتی از متن را علامت بزنید و با استفاده از کامنت یادداشتی در باره آن قسمت بنویسید.

(Header & Footer

گروه هدر و فوتر (Header & Footer) در نرم افزار ورد Word بسیار مهم است. در این گروه سه ابزار مهم با نام های هدر(Header)، فوتر (Footer) و شماره صفحه(Page Number) وجود دارد.  با استفاده از هدر می توانید در بالای صفحات متنی را قرار دهید که به دلخواه شما این متن می تواند نام نویسنده، عنوان کتاب یا فصل مورد نظر شماره صفحه یا هر چیزی باشد. فوتر نیز مانند هدر است با این تفاوت که فوتر در پایین صفحه قرار می گیرد.گزینه پیج نامبر نیز همان گونه که از نامش پیداست برای شماره گذاری صفحات است.فارسی کردن شماره صفحات در ورد در ورد را بخوانید

 

ابتدا در نرم افزار ورد Word به هدر می پردازیم. گزینه هدر را انتخاب کنید و در پنجره ای که باز شده است یکی از قالب ها را انتخاب نمایید تا به صورت اتوماتیک به صفحه کار برگردید حال متن مورد نظر خود را در قالب هدر وارد کنید تا در تمام صفحات قرار گیرد اگر می خواهید هر فصل یا قسمت های مختلف متن های مختلف داشته باشد همان گونه که قبلا هم گفتم از بریک پیج استفاده کنید که برای فوتر و پیج نامبر هم کاربرد دارد.

 

حال اگر می خواهید هدر خود را در نرم افزار ورد Word  تغییر دهید دو بار بر روی بالای صفحه کلیک کنید یا گزینه هدر و سپس اصلاح هدر (Edit Header) را انتخاب کنید. برای حذف هدر نیز هدر و سپس حذف هدر (Remove Header) را انتخاب کنید. کار با گزینه فوتر نیز دقیقا مانند هدر است با این تفاوت که فوتر در پایین صفحه قرار می گیرد.

page number

برای شماره صفحات در ورد  از پیج نامبر استفاده کنید. بر روی آن کلیک کنید تا گزینه های زیر باز شود. بالا ی صفحه، پایین صفحه، حاشیه ها و موقعیت کنونی. هر کدام از این موارد نیز دارای چند قالب است که باید در آن انتخاب کنید شماره صفحه در راست یا وسط یا چپ باشد و یا فقط شماره صفحه باشد یا بگوید مثلا صفحه 1 از 20. همچنین می توانید از قالب های آنلاین آفیس استفاده کنید. با استفاده از گزینه Format page number  می توانید فرمت شماره صفحه را عددی یا حروف عربی یا فارسی یا انگلیسی انتخاب کنید. با استفاده از گزینه Remove page number می توانید شماره صفحه را از کل صفحات پاک کنید.

Text Box

در گروه تکست یا متن (Text) ابزار تکست باکس(Text Box) بسیار مفید است. اگر می خواهید بر روی متنی یا در گوشه و کنار صفحه یک متن بنویسید این ابزار این کار را انجام می دهد. بر روی تکست باکس کلیک کنید حال یا یکی از قالب ها را انتخاب کنید یا بر روی کشیدن تکست باکس (Draw Text Box) کلیک کنید و در هر جای صفحه که خواستید یک کادر برای متن خود با استفاده از دوبار کلیک، کشیدن و رها کردن موس رسم کنید و در داخل آن متن را بنویسید. هر وقت خواستید متن را اصلاح کنید داخل کادر یا بر روی متن کلیک کنید و سپس متن را اصلاح کنید. اگر خواستید تکست باکس را حذف کنید موس را حرکت دهید تا بر روی لبه های کادر تکست باکس قرار گیرد و اشاره گر به شکل فلش چهار جهتی تبدیل شود. حال بر روی آن کلیک کنید و کلید Delete صفحه کلید را بزنید. اگر خواستید حاشیه کادر را حذف کنید بر روی حاشیه کلیک راست کنید و از قسمت Outline گزینه No Outline  را انتخاب کنید. در همین مسیر می توانید هر نوع رنگ یا نوع خط حاشیه را مشخص کنید.

WordArt

مورد دیگر که در این گروه آن را بررسی می کنیم گزینه WordArt است. بر روی یک قسمت از صفحه که می خواهید متنی زیبا و هنری قرار دهید کلیک کنید سپس بر روی WordArt کلیک کنید. متن مورد نظر خود را وارد کنید و از سربرگ وابسته ایجاد شده با نام Format متن خود را به زیبایی طراحی کنید.

Date & Time

با استفاده از گزینه Date & Time در این گروه می توانید تاریخ و زمان را درج کیند و با علامت زدن گزینه Update automatically به صورت اتوماتیک آپدیت می شود.

Drop cap

در نرم افزار ورد Word گزینه Drop cap برای ایجاد یک حرف بزرگ در ابتدای پاراگراف است که بیشتر در زبان و نوشته های انگلیسی رایج است.

Object

در نرم افزار ورد Word کاربرد گزینه آبجکت Object برای آوردن متن از یک فایل ورد یا اکسل یا هر فایل دیگر است.

Symbols

در گروه Symbols دو ابزار Equation و Symbol قرار دارد. از طریق Symbol می توانید هر نشانه ای که مورد نظرتان است را وارد کنید و در متن خود قرار دهید. در مسیر Symbol گزینه more Symbol نشانه های بیشتری وجود دارد. در این مسیر حتی می توانید میانبر هایی را برای عملکردهایی که به آنها زیاد نیاز دارید ایجاد کنید به عنوان مثال میانبر نیم فاصله در این مسیر ایجاد می شود.علامت دلار علامت یورو علامت پوند و .....

 Equation

اگر در متن خود فرمول های ریاضی، فیزیک، شیمی یا هر فرمولی دارید نگران نباشید. در نرم افزار ورد Word  از طریق Equation می توانید تمام فرمول نویسی در ورد Word  و فرمول های مورد نظر خود را در متن قرار دهید. اگر در فرمول های پیش فرض گزینه مورد نظر خود را نیافتید از گزینه های بیشتر یا درج فرمول استفاده کنید.در این قسمت از آموزش ورد Word  با ابزارهای سربرگ Insert در در نرم افزار ورد Word  به صورت مختصر اما کاربردی آشنا شدیم. با تمام این ابزارها در در نرم افزار ورد Word  تمرین کنید تا بتوانید کارهای خود را به بهترین نحو ممکن  انجام دهید.ترجمه  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

آموزش ورد صفحه آرایی بخش اول

در

نرم افزار ورد (به انگلیسی: Microsoft word) یکی از نرم افزارهای مجموعه ی نرم افزاری آفیس است که توسط شرکت مایکروسافت منتشر شده و به روز می شود.

در مقالات و آموزش ورد جلسات قبل به معرفی و توضیح نصب و راه اندازی ورد word  و استفاده از آن پرداختیم. تا کنون در آموزش word، سربرگ های home، اینسرت و دزاین توضیح داده شده است. پس اگر نحوه کار با این سربرگ ها را نمی دانید لطفا ابتدا به آنها مراجعه کنید و آنها را بخوانید سپس به مطالعه این مقاله بپردازید. زیرا نکاتی که در آنها ذکر شده است، برای جلوگیری از تکرار مطالب در این مقاله تکرار نخواهد شد. و احتمالا اصطلاحاتی در مقلات قبلی توضیح داده شده است که لازم است بدانید و دوباره توضیح داده نمی شود. در این مقاله آموزش ورد word به بررسی، توضیح وکاربرد سربرگ Layout (صفحه آرایی، طرح بندی) پرداخته خواهد شد.

 

و در نهایت فرا می گیریم که از این سربرگ و ابزار های موجود در آن چگونه استفاده کنیم تا بتوانیم به بهترین شکل ممکن کار خود را با ورد word ورد word انجام دهیم. همان گونه که قبلا هم گفته شده است هدف از ارائه این مقالات آموزش ورد word استفاده عموم یادگیرندگان است. پس ممکن است نکاتی ذکر شود که به نظر برخی از یادگیرندگان ساده باشد و یا نکاتی دیگر کاربردی تر باشد و مسلماً همه ی نکات در این مقاله ذکر نخواهد شد زیرا که مقاله طولانی و خسته کننده می شود پس مقالات بعدی  آموزش ورد word را نیز دنبال کنید.

 

 

اگر به عکس توجه کنید می بینید بعد از سربرگ Design سربرگ Layout (صفحه آرایی، طرح بندی) قرار دارد. این سربرگ ها در  ورد word عمدتا برای صفحه آرایی کاربرد دارد و از نام آنها نیز مشخص است. در ادامه کار با ابزار های سربرگ Layout (صفحه آرایی، طرح بندی) بیشتر آشنا می شویم و خواهیم دید که هر چند این سربرگ برای صفحه آرایی  در ورد word  است اما در برخی موارد لازم است در ابتدای کار و قبل از نوشتن متن در  ورد word برای تنظیمات صفحه به این سربرگ مراجعه کنیم.

در عکس بالا این سربرگ با رنگ صورتی مشخص شده است. کل ابزار ها و گروه ها در درون کادری مستطیل شکل زرد رنگ قرار دارد و نام گروه ها در داخل بیضی های نارنجی قرار گرفته است. ابزارهای مربوط به هر گروه نیز در داخل کادر های مستطیل شکل آّبی قرار دارد. در سربرگ Layout (صفحه آرایی، طرح بندی) سه گروه با نام های Page Setup ،Paragraph و Arrange وجود دارد. در این سربرگ ابتدا به بررسی گروه Page Setup می پردازیم.

 

در گروه Page Setup اگر از سمت چپ به راست به بررسی ابزار ها بپردازیم ابتدا به Margins یا حاشیه ها می رسیم. بر روی Margins یا حاشیه ها کلیک کنید تا لیستی از فرمت های مختلف حاشیه ها در اختیار شما قرار بگیرد. در هر مورد از این لیست نام فرمت حاشیه بندی به عنوان مثال: نرمال یا پهن یا ... و همچنین مقدار فاصله از بالا، پایین، چپ و راست نوشته شده است که می توانید آن را مطالعه کرده و بر اساس نیاز خود یک مورد را انتخاب کنید. البته قبل از هر تغییری این را در نظر داشته باشید که این تغییر بر روی متن شما تاثیر مستقیم دارد و ممکن است آن را به حاشیه های کاغذ نزدیک کند یا آن را دورتر کند.

 

اگر می خواهید کار در  ورد word خود را چاپ کنید حتماً قبل از چاپ پیش نمایش آن را ببینید تا نحوه چاپ کار بر روی کاغذ را مشاهده کرده و از صفحه آرایی آن مطمئن شوید. گزینه Margins یا حاشیه ها نیز در چاپ  ورد word تاثیر دارد و باید یک مورد مناسب را انتخاب کنید. اگر هیچ کدام از اندازه های موجود در لیست برای کار شما مناسب نیست می توانید به گزینه پایین لیست با نام Custom Margins بروید. در این قسمت می توانید فاصله حاشیه ها را در  ورد word خودتان تنظیم کنید و حتی فرمت جدیدی را که ساخته اید به عنوان پیش فرض قرار دهید.

 

گزینه بعدی در این گروه Orientation یا جهت صفحه است. این مورد بسیار ساده است زیرا فقط دو مورد در زیر مجموعه آن در  ورد word قرار دارد. جهت صفحه می تواند عمودی یا افقی باشد. با توجه به کاری که انجام می دهید قبل از نوشتن هر متنی به سربرگ Layout (صفحه آرایی، طرح بندی) بیایید و جهت صفحه را Portrait عمودی یا Landscape افقی تنظیم کنید. گاهی اوقات مهم نیست جهت صفحه کار شما افقی باشد یا عمودی. ولی در برخی موارد این امر مهم است. به عنوان مثال: می خواهید یک برنامه کاری یا برنامه مدرسه فرزندتان را بنویسید یا نمودار یا یک چارت سازمانی رسم کنید در این موارد بهتر است جهت صفحه کار در  ورد word  افقی باشد اما اگر بخواهید یک مقاله یا گزارش کاری یا نامه ای بنویسید اگر جهت صفحه عمودی باشد بهتر است.

 

گزینه بعدی در این گروه Size یا اندازه صفحه در  ورد word می باشد. همان طور که می دانید صفحات کاغذ اندازه های مختلفی دارند و اگر در نظر دارید کار خود را در صفحه ای غیر از A4 طراحی کنید و بنویسید در این جا می توانید اندازه صفحه را تغییر دهید و به دلخواه خود تنظیم کنید. بر روی گزینه Size کلیک کنید تا لیستی از سایز های مختلف نمایش داده شود.

در این میان می توانید هر سایزی را از موارد نمایش داده شده انتخاب کنید. نکته مهم در این مورد این است که اگر اندازه مورد نظر شما در این لیست وجود ندارد به آخر لیست بروید و در آنجا گزینه More Paper Size (اندازه های بیشتر ) را انتخاب کنید. پنجره ای باز می شود که سه سربرگ دارد. سربرگ اول از سمت چپ Margins است که از طریق گزینه Custom Margins در Margins نیز به این پنجره و سربرگ هدایت می شوید. سربرگ دوم در پنجره باز شده Paper است. این قسمتی است که ما از More Paper Size به آن هدایت می شویم. در این قسمت می توانید تنظیمات مربوط به کاغذ یا صفحات کار خود مانند طول و عرض و ... را انجام دهید. همچنین می توانید پیش نمایش آن را ببینید و یا آن را به صورت پیش فرض قرار دهید. گزینه مهم دیگر در این پنجره در سربرگ Paper گزنیه Print Options است. در این قسمت می توانید تنظیمات مربوط به پرینت را در  ورد word انجام دهید.

 

سربرگ دیگر در این پنجره سربرگ Layout است که خود شامل سه قسمت با نام های سکشن یا بخش یا قسمت، هدر و فوتر و پیج یا صفحه است. راهی وجود دارد که مستقیم شما را به این سربرگ در این پنجره هدایت خواهد کرد. اگر به عکس گروه Page Setup در سربرگ Layout نگاه کنید آیکنی را در گوشه راست، پایین خواهید دید که با یک کادر قرمز رنگ مشخص شده است. این آیکن همان راهی است که شما با کلیک بر روی آن به سربرگ Layout خواهید رفت. در قسمت پیش نمایش در سربرگ Layout دو گزینه مهم وجود دارد که یکی از آنها Borders است. کاربرد این گزینه در مقالات   ورد word دیگر توضیح داده شده است پس دوباره آن را توضیح نمی دهم و برای آشنایی با کابرد پنجره ای که از طریق این گزینه در  ورد word باز می شود به مقاله آموزش ورد word  معرفی ابزار های سربرگ Home مراجعه کنید. در مقاله مربوط به ابزار های سربرگ طراحی یا Design نیز در این مورد توضیح داده شده است. مورد بعدی شماره خط ها یا Line Numbers است که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

 

ابزار دیگر در این گروه Columns (ستون ها) است. با استفاده از این ابزار در  ورد word می توانید متن را به دو یا سه ستون در هر صفحه تقسیم کنید. شما می توانید خودتان تعداد ستون ها و فاصله بین آنها را تعیین کنید یا اینکه از یکی از فرمت های آماده استفاده کنید. بر روی Columns کلیک کنید در این قسمت می توانید یکی از موارد یک، دو،سه ستونی را انتخاب کنید یا از موارد راست یا چپ استفاده کنید. در زیر این موارد گزینه ای با نام More Columns وجود دارد که با انتخاب آن پنجره ای باط می شود. در این پنجره می توانید تعداد ستون ها و فاصله بین آنها و همچنین عرض هر ستون و ... را خودتان انتخاب کنید و تنظیم نمایید.

مورد دیگر در این گروه Breaks می باشد. کاربرد بریک این است که متن را در این موقعیت کنونی قطع می کند و به انتخاب شما از صفحه یا بخش یا ستون جدید در  ورد word ادامه می دهد. اگر بر روی این گزینه کلیک کنیم لیستی را به ما نشان می دهد که در کل شامل دو مورد است که هر مورد چند زیر مجموعه دارد. Page Break و Section Break. در این قسمت شما می توانید یکی از موارد موجود در لیست را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید. مثلاً از صفحه یا ستون جدید آغاز به نوشتن کنید یا از بخش جدید یا ادامه در صفحه فرد یا زوج بعدی و ...

 

گزینه ای با نام Line Number در این گروه وجود دارد. نام این مورد به معنی شماره خط ها در  ورد word است و مشخص است که شماره خط ها را به ما نشان می دهد. اگر بر روی این گزینه کلیک کنیم می بینیم گزینه ای به نام None تیک خورده است که یه این معنی است که فعلا شماره خط ها نشان داده نمی شود. گزینه زیر آن Continuous به معنی ادامه دار است. با انتخاب این گزینه شماره ها از ابتدا متن آغاز شده و تا پایان متن ادامه دارد. در زیر این مورد نیز گزینه هایی برای انتخاب موجود است که شمارش را از ابتدای هر صفحه دوباره از عدد 1 آغاز می کند یعنی تعداد خط های هر صفحه را جدا از صفحات دیگر شمارش می کند و یا هر بخش را جدا از بخش های دیگر شمارش می کند و در آخر این لیست هم گزینه ای با نام Line Numbering Options وجود دارد که شما را به پنجره ای جدید می برد که در آن سربرگ Layout وجود دارد که در همین مقاله درباره این سربرگ توضیح داده شده است.

 

آخرین گزینه در این گروه Hyphenation است. کاربرد این گزینه بیشتر برای نوشتن کتاب و مجلات و مقالات در  ورد word است و فاصله ها را برای شما تنظیم کرده و فضای بیشتری را ذخیره می کند. وقتی متنی را می نویسید Hyphenation به شما کمک می کند تا کلمه ای که در حال نوشتن است اگر از حاشیه ها و کادر ها خارج شود به صورت اتوماتیک به خط بعدی در زیر این خط برود. در مسیر Hyphenation گزینه Hyphenation Options پنجره ای را باز می کند که گزینه های بیشتری را در این مورد در اختیار شما قرار می دهد.

 

در این قسمت از آموزش ورد word ورد word بخش اول ابزار های سربرگ صفحه آرایی از ورد word ورد word توضیح داده شد. برای این که مقاله طولانی نشود و خوانندگان گرامی از خواندن مقالات خسته نشوند ادامه مقاله در بخش دوم منتشر می شود. ادامه این مقاله را در بخش دوم با نام  آموزش ورد word  صفحه آرایی بخش دوم دنبال کنید.ترجمه  itrans.ir 

نظرات

در ادامه بخوانید...

چگونه فایل های docx خراب را بازیابی کنیم؟

در

با انجام مراحل زیر فایل docx خراب خود را بازیابی کنید. توجه داشته باشید این روش فقط برای فایل های docx قابل انجام است.

وقتی فایل word خراب است معمولا یکی از خطاهای زیر در هنگام بازکردن فایل نمایش داده می شود.

We're sorry. We can't open document name because we found a problem with its contents.

یا

Details: No error details available.

 

راه حل

ما در اینجا تصمیم داریم محتویات فایل خراب را به یک فایل سالم انتقال دهیم.

ابتدا نرم افزار word را باز کنید و یک فایل خالی ذخیره کنید. سپس به محل فایل رفته و پسوند فایل را از .docx به .zip تغییر دهید. همین کار را برای فایل خراب هم انجام دهید. حالا روی فایل خراب 2 بار کلیک کنید تا فایل باز شود. فایل document.xml را به فایل سالم انتقال دهید. حالا پسوند فایل سالم را به .docx تغییر داده و در word باز کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

تایپ کاراکتر ویژه در کیبورد

در

در پست  قبل با 30 شکل زیبا که با ترکیب همزمان کلید Alt و اعداد سمت راست کیبورد از یک تا عدد سی آشنا شدید ، اما در این پست  آموزش ورد شما را با تایپ کاراکتر های ویژه و برخی از رایج‌ترین کدها برای نوشتن نمادهای خاص  مثل  علامت یورو  ، نماد کپی‌رایت ©، نماد برند تجاری ثبت شده ® و ... توسط کیبورد آشنا می کنیم.

 

Word-2019-Symbol-Dialog-Box-Special-Characters-Tab_v2.jpg

تایپ کاراکتر های ویژه در برنامه آموزش ورد، آموزش word


- کلید Num Lock در سمت راست کیبورد روشن باشد اعداد از این قسمت باید تایپ شوند.
- همزمان کلید Alt سمت چپ را فشار داده ، پایین نگه‌دارید و کدهای زیر را وارد کنید ، نتیجه را ببینید. 

تایپ واحد پول

علامت یورو در کیبورد 

 € علامت چیست 

€ یورو: Alt+0128

تایپ علامت سنت  در کیبورد

¢ سنت (یک صدم دلار): Alt+0162

 

علامت پوند در کیبورد

تایپ علامت پوند روی کیبورد : £ پوند: Alt+0163


تایپ علامت ین در کیبورد

¥ ین ژاپن: Alt+0165

علامت دلار در کیبورد 

 Shift + 4 را  با هه فشار دهید $

تایپ نماد محاسباتی

× ضرب: Alt+0215
÷ تقسیم: Alt+0247
° درجه: Alt+0176
± جمع/تفریق: Alt+0177

 

علامت نامساوی در ورد

  Alt+8800

 

√ رادیکال: Alt+08730

علامت میکرو در کیبورد 

علامت میکرو در ورد

µ میکرو: Alt+0181

علامت دلتا در ورد

  ∆ دلتا: Alt+08710

تایپ نمادهای کسری

¼: Alt+0188
½: Alt+0189
¾: Alt+0190

تایپ نمادهای عمومی

© کپی‌رایت: Alt+0169
® علامت ثبت‌شده: Alt+0174
™ نشان تجاری: Alt+0153
¡ علامت تعجب وارونه: Alt+0161
¿ علامت سوال وارونه: Alt+0191

نکته: برای نوشتن این نمادها باید کیبوردی مجهز به بخش اعداد (Number Pad) باشد.

شما می‌توانید هر کد دیگری را که تمایل دارید با کلید Alt ترکیب کنید تا به حرف یا نمادی که به آن کد اختصاص یافته دسترسی پیدا کنید.

نرم افزار ورد (به انگلیسی: Microsoft word) یکی از نرم افزارهای مجموعه ی نرم افزاری آفیس است که توسط شرکت مایکروسافت منتشر شده و به روز می شود.

€ علامت چیست 

€ علامت یورو است برای اطلاعات بیشتر به  علامت یورو مراجعه کنید.

 


کاراکتر ویژه در کیبورد را با استفاده از جعبه گفتگوی Symbol وارد کنید

با استفاده از کادر محاوره ای Symbol می توان همه بیست و هفت نویسه خاص را وارد کرد.

1- مکان نما را در جایی قرار دهید که کاراکتر ویژه در متن شما درج شود.

2. زبانه Insert را در نوار انتخاب کنید.

  مرحله 2 نحوه وارد کردن نویسه های خاص در Microsoft Word با استفاده از Symbol Dialog Box

 

کاراکتر ویژه در کیبورد
شکل 1. قرار دادن برگه


3. Symbols را در گروه Symbols انتخاب کنید .

مرحله 3 نحوه وارد کردن نویسه های خاص در Microsoft Word با استفاده از جعبه گفتگوی Symbol

 

کاراکتر ویژه در کیبورد
شکل 2. گروه نمادها


4- More Symbols را از فهرست گشودنی انتخاب کنید.

 مرحله 4 نحوه وارد کردن نویسه های خاص در Microsoft Word با استفاده از Symbol Dialog Box

 

کاراکتر ویژه در کیبورد
شکل 3. گزینه Symbols بیشتر


5- در کادر محاوره ای Symbol ، تب Special Character را انتخاب کنید.

 مرحله 5 نحوه وارد کردن نویسه های خاص در Microsoft Word با استفاده از جعبه گفتگوی Symbol

 

کاراکتر ویژه در کیبورد
شکل 4. برگه نویسه های ویژه در کادر محاوره ای Symbol


6. کاراکتر ویژه مورد نیاز خود را از فهرست Character انتخاب کنید.

 مرحله 6 نحوه وارد کردن نویسه های خاص در Microsoft Word با استفاده از جعبه گفتگوی Symbol

 

کاراکتر ویژه در کیبورد
شکل 5. منوی کاراکتر


7. دکمه Insert را برای درج کاراکتر خاص انتخاب کنید .

مرحله 7 در نحوه وارد کردن نویسه های خاص در Microsoft Word با استفاده از جعبه گفتگوی Symbol

 

کاراکتر ویژه در کیبورد
شکل 6. دکمه درج


8- دکمه بستن را انتخاب کنید تا کادر محاوره ای Symbol بسته شود.

  مرحله 8 در نحوه وارد کردن نویسه های خاص در Microsoft Word با استفاده از Symbol Dialog Box

 

کاراکتر ویژه در کیبورد
شکل 7. دکمه بستن


نکته حرفه ای: اگر کادر محاوره ای Symbol دید شما را از شخصیت ویژه وارد شده شما مسدود می کند ، بر روی فلش ماوس خود در بالاترین قسمت کادر گفتگو کلیک راست کرده تا آن را بگیرید و سپس آن را به مکان دیگری از صفحه خود منتقل کنید.

 

کاراکتر ویژه در کیبورد
شکل 8. منطقه سربرگ جعبه گفتگوی Symbol


تایپ کاراکتر ویژه در کیبورد با استفاده از میانبرهای صفحه کلید وارد کنید

سیزده نویسه خاص را می توان با میانبرهای صفحه کلید از پیش تعیین شده وارد کرد.

لطفاً توجه داشته باشید که میانبرهای نشان داده شده در زیر برای نقل قول Double Opening و Double Closing Quote متفاوت از آنچه در جعبه محاوره نماد Word نشان داده شده است (که ممکن است غلط نویسی باشد زیرا عملکرد آنها در حد مورد نظر نیست).

1. مکان نما را در جایی قرار دهید که کاراکتر ویژه در آن درج شود.

2. ترکیب کلید مناسب را روی صفحه کلید خود انتخاب کنید.

 

Em Dash:  Alt + Ctrl + Num –
(Alt plus Ctrl plus the minus sign on the number pad)

En Dash:  Ctrl + Num –
(Ctrl plus the minus sign on the number pad)

Nonbreaking Hyphen:  Ctrl + Shift + _
(Ctrl plus Shift plus underscore)

Optional Hyphen:  Ctrl + –
(Ctrl plus hyphen)

Nonbreaking Space:  Ctrl + Shift + Spacebar

Copyright:  Alt + Ctrl + C

Registered:  Alt + Ctrl + R

Trademark:  Alt + Ctrl + T

Ellipsis:  Alt + Ctrl + .
(Alt plus Ctrl plus period)

Single Opening Quote:  Ctrl + `,`
(Ctrl plus two grave accents)

Single Closing Quote:  Ctrl + ‘,’
(Ctrl plus two single quotation marks)

Double Opening Quote:  Ctrl + ` , Shift + ‘
(Ctrl plus one grave accent followed by Shift plus one single quotation mark)

Double Closing Quote:  Ctrl + ‘, Shift + ‘
(Ctrl plus one single quotation mark followed by Shift plus one single quotation mark)

 

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

نظرات

در ادامه بخوانید...