چگونه دروغ را تشخیص دهیم

خصوصیات انسان به گونه ای است که تشخیص دادن این مسئله که آیا واقعا فردی با شما صادق است و حقیقت را می گوید و تشخیص دروغ از راست بعضا بسیار دشوار می شود، مگر آن که احساسات ویژه و منحصر به فردی داشته و بتوانید با تمرکز زیاد دروغ این گونه افراد را تشخیص دهید، که البته تشخیص افراد دروغگو اگر عملی شدن آن را ممکن فرض کنیم به نوبه خود خسته کننده و آزار دهنده خواهد بود.
البته زمانی که فردی دیگر سعی بر آن دارد تا حقیقت را از نگاه شما پنهان داشته و به شما دروغ بگوید، به طور معمول متوجه سرنخ های ظریفی که به هنگام انجام این کار به جای می گذارد و ممکن است موجبات بر ملا شدن دروغ اش را فراهم کنند، نمی شود (که تنها در صورتی قابل رؤیت هستند که فرد دیگر به خوبی او را تحت نظر بگیرد و حواس اش کاملا جمع باشد).
با این حال، اگر بخواهیم به طور کلی تری مسئله را بررسی کنیم، باید عنوان کنیم که بیشتر این نشانه ها و سرنخ هایی که از آن صحبت شد، معمولا بسته به رابطه ای که در آن هستید و شخص دیگر حاضر در رابطه، منحصر به فرد و متفاوت خواهد بود.
به عبارت دیگر و بنا به نظریه های دکتر روان شناس، "جو همینگز"، شرایط در زمانی که به دوست خود مشکوک شده و احساس می کنید حقیقت را از شما پنهان می کند، با زمانی که به شریک زندگی خود مشکوک می شوید، متفاوت خواهد بود. به هر عنوان، در این مقاله قصد داریم روش حرفه ای برای تشخیص دروغ را با نشانه هایی که می توانید به این موضوع پی ببرید که آیا هر یک از این افراد (دوست، شریک زندگی، هم دانشگاهی ...) در حال پنهان کردن حقیقت است یا خیر آشنا کنیم. با سیارک همراه باشید.

در این مقاله توضیح داده می شود:

تشخیص دروغ دوست

"جو همینگز" در این باره عنوان کرد که بیشتر افراد از حالات و ظاهر معمول دوستان خود آگاهی دارند و از این حیث، به خوبی آن ها را می شناسند. بنا بر این سرنخی که به واسطه آن می توان فهمید دوست شما در حال پنهان کردن حقیقتی است یا دارد به شما دروغ می گوید، تغییرات جزئی و کوچکی است که در حالت صورت و ظاهر معمول او پدید می آید. برای نمونه ممکن است رنگ صورت شان قرمز شود، لب خود را گاز بگیرند و یا حتی از برقراری ارتباط چشمی مستقیم (تشخیص دروغ از چشم می باشد) با شما خودداری کنند (حال آن که در حالت عادی هیچ کدام از این کارها را نمی کنند). بنا بر این، تنها کافی است کمی حواس خود را جمع کرده و با دقت نظر بیشتری ظاهر دوست تان را بسنجید و این گونه قادر خواهید بود به حقیقت ماجرا پی ببرید.

تشخیص دروغ هم دانشگاهی یا همکلاسی

به طور معمول افراد با هم دانشگاهی یا همکلاسی خود، به اندازه دوست شان صمیمی نمی شوند، مگر آن که دوستی ای میان آن ها پدید آید. البته در این مورد روی صحبت ما با همان افراد دسته اول است. این گونه افراد مطمئنا به قدری که دوستان خود را می شناسند، از حالت معمول ظاهر و صورت همکلاسی خود آگاهی ندارند، به همین خاطر برای پی بردن به رفتار غیر معمول و پنهان کردن حقیقت از سوی او، جای دیگری باید به دنبال سرنخ باشند. دکتر "جو همینگز" بر این باور است که در چنین شرایطی بهترین کار این است که به زبان اشارات (حرکات دست و بدن) آن ها توجه شود: به این معنا که حرکات آن ها را به خوبی تحت نظر گرفته و ببینند آیا کاری انجام می دهند که قبلا به طور معمول آن را انجام نمی داده اند یا نه، برای مثال استفاده از دست و بازوهای شان به گونه ای که برای شما غیر معمولی به نظر برسد. علاوه بر این، نکته دیگری که می توان به آن توجه نشان داد، چگونگی صحبت کردن آن ها است. اگر لحن یا تن صدای آن ها همانند همیشه نباشد، می تواند نشان از اتفاقی غیر منتظره و پنهان کردن حقیقتی از سوی آن ها داشته باشد.

 

تشخیص دروغ افراد غریبه

زمانی که با فردی رو به رو می شوید که از پیش با او آشنایی نداشته اید، مطمئنا درباره زبان اشارات یا خصوصیات ظاهری و صورت معمول آن ها اطلاعاتی نخواهید داشت و همین مسئله باعث می شود کارتان در این مورد به مراتب دشوارتر از قبل شود. دکتر "جو همینگز" در این باره عنوان کرد که در چنین موقعیتی تنها کاری که از دست فرد بر می آید این است که آن چه از زبان فرد مذکور در می آید را به خوبی گوش دهند و آن را بسنجند. برای این که درک بهتری از این موضوع داشته باشید، به برخی ویژگی های احتمالی در گفتار شخص اشاره می شود:

برای مثال زمانی که فرد یک توضیح بسیار پیچیده در مورد موضوعی به خصوص می دهد، یا این که دوباره و دوباره گفته خود را تکرار کرده و جزئیات نه چندان با اهمیت در اختیارتان می گذارد، تمامی این گونه گفتارها می توانند نشانه خطری برای دروغ احتمالی او باشند.

تشخیص دروغ شریک زندگی

اگر مسئله را به صورت تئوریک مد نظر قرار دهیم، مطمئنا تشخیص پنهان کردن حقیقت از سوی شریک زندگی تان باید نسبت به تمامی افراد دیگر ساده تر باشد، اما این مسئله همیشه هم صادق نیست. دکتر "جو همینگز" در این باره عنوان کرد: «به طور معمول، افراد تا اندازه بسیار زیاد و تقریبا همیشه بدون چشم داشتی به شریک زندگی خود اعتماد می کنند و همین مسئله است که سبب می شود قادر به دریافت نشانه های دروغ گفتن او نباشند.». در چنین مواردی و برای پی بردن به پنهان کردن حقیقت از سوی شریک زندگی تان(تشخیص دروغ زنان و تشخیص دروغ مردان) بهتر است به رفتار او توجه کنید، از جمله رفتارهایی که می توانند حاکی از دروغ گفتن او باشند، این ها هستند: پنهان کاری شریک زندگی تان بیشتر شده باشد (رفتارش مرموز شده باشد)، داشتن حالت تدافعی و متهم کردن شما به دروغ گویی. در حقیقت تنها همین تغییرات رفتاری هستند که امکان نشان دادن حقیقت را فراهم کرده و دست آن ها را رو خواهد کرد.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید