جلوگیری از بارداری با داروی هورمونی ممکن است باعث کوچک شدن هیپوتالاموس مغز شود

جلوگیری از بارداری با داروی هورمونی ممکن است باعث کوچک شدن هیپوتالاموس مغز شود
ممکن است زنان درمورد قرص ضد بارداری دارای هیپوتالاموس کمی کوچکتر باشند ، ناحیه ای از مغز که مسئول تنظیم چندین نوع هورمون است.
 
طبق تحقیقات جدیدی که امروز در نشست سالانه انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی ارائه خواهد شد. این مطالعه که هنوز در یک ژورنال آکادمیک مورد بررسی و ویرایش قرار گرفته است ، نگاهی مقدماتی در مورد چگونگی تغییر  ساختار مغز  به علت مصرف قرص های جلوگیری از بارداری نشان می دهد.
 
مایکل لیپتون ، رادیولوژیست دانشکده پزشکی آلبرت انیشتین و مرکز پزشکی مونتفیور در شهر نیویورک ، می گوید که نتایج لزوماً دلالت بر این ندارند که یک هیپوتالاموس کوچکتر در این زنان عواقب منفی داشته باشد ، که در این کنفرانس بحث می کند.
 
وی گفت: "این ممکن است به هیچ وجه خطری را ایجاد نکند. این ممکن است فقط روشی باشد که ما اثر چگونگی عملکرد دارو را می بینیم. "
 
اثرات جانبی
هیپوتالاموس ، ناحیه ای کوچک که در مرکز مغز قرار دارد ، انواع هورمون ها را در بدن تنظیم می کند. لیپتون می گوید ، صدمه به هیپوتالاموس می تواند در ایجاد فشار جنسی ، اشتها یا تنظیم قند خون تاثیر بگذارد. اگرچه مهم است اما ارزیابی هیپوتالاموس فقط با دیدن تصاویر اسکن مغز دشوار است . لیپتون می گوید ، شاید به همین دلیل است که اخیراً دریافته اند که کنترل بارداری با روش هورمونی می تواند اندازه منطقه را تحت تأثیر قرار دهد. 
 
مهمترین ترکیبات در بیشتر قرص های ضد بارداری خوراکی ، استروژن و نوعی پروژسترون ، هورمون هایی هستند که در مغز فعال هستند و باعث ایجاد تغییرات در اندام های تولید مثل برای جلوگیری از بارداری می شوند. محققان دیگر تحقیق کرده اند که آیا افرادی که از این هورمون های اضافی استفاده می کنند علاوه بر اینکه باردار نیستند ، از جمله تغییرات مغز ، تغییرات جسمی را نیز می بینند. بدن در حال رشد از شواهد نشان می دهد که داروهای کنترل بارداری با تغییرات در اندازه از قسمت های مختلف مغز مرتبط است.
 
آزمایشگاه لیپتون از 50 زن که به 21 نفر از آنها قرص ضد بارداری دو هورمون استفاده کرده اند - برای اسكن MRI استفاده شده است. قبلاً هیچکدام از آنها به شکل دیگری از روشهای پیشگیری از بارداری هورمونی استفاده نکرده اند ، و هیچ سابقه ای از آسیب دیدگی مغزی یا بیماری روانی نداشتند. وقتی این تیم حجم کلی مغز را مورد بررسی قرار داد ، هیپوتالاموس در زنان تحت کنترل حدود 6 درصد از زنان دیگر کوچکتر بود. اگرچه این یک تغییر کوچک است ، حتی تغییرات جزئی می توانند در ارگانی به اندازه هیپوتالاموس متراکم شوند. لیپتون می گوید: "من می خواهم به مردم بگویم که برای همه قسمت های بدن ، اندازه در مغز بیشترین اهمیت را دارد."
 
از آنجا که این یک مطالعه مقدماتی است ، برای اصلاح ارتباط بین کنترل تولد و هیپوتالاموس باید تحقیقات بیشتری انجام شود. لیپتون خاطرنشان می کند ، یک هیپوتالاموس کمی کوچکتر در این زنان نیز به معنای ابتلا به بیماری عصبی نیست.
 
نیکول پیترسن ، متخصص مغز و اعصاب در UCLA و وابسته به تحقیقات نیست ، می گوید نتایج با مطالعات دیگر در مورد این موضوع موافق است. وی خود در هفته آینده در کنفرانس دیگری تحقیقاتی مشابه را ارائه خواهد کرد.
 
اما ، در نهایت ، "سؤال نهایی" نیز وجود دارد ، "پس نتیجه ؟" "او از طریق ایمیل می نویسد. "فرض کنید که این یافته یک یافته واقعی است ، برای زنی که هیپوتالاموس  او با استفاده از داروهای ضد بارداری کوچکتر میشود ، چه عوارضی دارد؟"
 
خطرات سلامتی و مستند دیگری نیز وجود دارد ، مانند لخته شدن خون که زنانی که از روش جلوگیری هورمونی استفاده می کند نیز با آن روبرو می شوند. درنهایت ، این آشکار شدن ممکن است فقط عامل خطر دیگری باشد که زنان در آن لحاظ می کنند. لیپتون می گوید: "ممکن است روزی بخشی از گفتگو باشد که با پزشک در مورد عوارض جلوگیری از بارداری هورمونی بر روی هیپوتالاموس صحبت کنید." "اما نتیجه گیری هنوز خیلی زود است."

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید