آخرین بازیگر فیلم بر باد رفته 104 سالگی خود را جشن گرفت

 

فیلم بر باد رفته

 

اولیویا دی هاویلند آخرین ستاره بزرگ هالیوود در دوران طلایی است که 104 سالگی خود را جشن می گیرد! مسیری که این زن خارق العاده در پیش گرفت دشوار و خارق العاده بود. در زندگی بازیگر همه چیز بود: درام ، عاشقانه ، خوشبختی و بالاخره قلبی شکسته . اولیویا این شانس را داشت که نه تنها بین همه همکارانش در  فیلم کلاسیک و فیلم افسانه ای "بر باد رفته"  زنده بماند ، که براساس آن فیلم تمام دنیا او را بشناسند  ...


اولیویا دی هاویلند به دلیل بازی در نقش ملانیا همیلتون در فیلم (Gone With the Wind (1939 بر اساس رمانی به همین نام ساخته مارگارت میچل مشهور شد. چشمان قهوه ای تیره او و لبخند بی نظیر اولیویا به هنرپیشه اجازه می داد تا نقش قهرمانانی را بازی کند ، که با قلب مهربان خود با قلب شر قهرمان منفی مقابله می کند.

 

اولیویا دی هاویلند

الیویا دی هاویلند در سال 1935.

اولیویا از والدینی بریتانیایی در توکیو، ژاپن متولد شد. پدر وی «والتر آگوستوس» (۱۹۶۸–۱۸۷۲)  کرده بود 

پدر اولیویا ، پروفسور والتر هاویلند ، دانشگاه کمبریج تحصیل کرد و و به عنوان پروفسور زبان انگلیسی در دانشگاه سلطنتی تدریس می‌کرد  ستاره آینده در سال 1916 در توکیو متولد شد. مادر لیلیان نیز بازیگر بود. در سال 1919 ، این خانواده در کالیفرنیا مستقر شدند ، گرچه قرار بود به وطن خود بازگردند ، اما به انگلیس رفتند. سپس پدر اولیویا، والتر  به ژاپن بازگشت ، جایی که با یک خانه دار ازدواج کرد. بنابراین ، در بحرانی ترین سن ، اولیویا مجبور شد با خیانت نزدیکترین فرد  خانواده آشنا شود.

 

Gone With the Wind

تصویری از فیلم Gone With the Wind در نقش ملانیا همیلتون.

اولیویا از کودکی مهارت بازیگری برجسته ای را نشان داد. اما در ابتدا او به عنوان معلم انگلیسی برای شغل آموزگاری آماده می شد. به طور اتفاقی ، او توجه کارگردان Max Max Reinhardt را به خود جلب کرد که سرانجام او را در فیلم "یک رویای یک شب تابستان" (1935) فیلمبرداری کرد. این اولین حضور الیویا دی هاویلند در سینما بود. او به همراه ژن مویر ، جیمز کارنی ، میکی رونی و سایر بازیگران به خوبی نقش خود را بازی کرد.

 

این تصویر در برادران وارنر منتشر شد. همانطور که در آن زمان مرسوم بود ، آنها یک قرارداد هفت ساله با الیویا دی هاویلند امضا کردند. بسیاری از بازیگران سپس با سیستم قدیمی استودیو احساس محدودیت می کردند ، زندگی آنها توسط مدیریت استودیو در تمام سطوح کنترل می شد.

اولیویا در چارچوب همان سیستم با شخصیت یک بعدی رشد می کرد. مطمئناً به چنین نقش هایی وعده داده نشده است که رشد خلاقانه و موفقیت خاصی داشته باشند. و سپس شانس به او لبخند زد: الیویا دی هاویلند نقش ملانیا همیلتون را در بازی "بر باد رفته"  به دست آورد. اولیویا به دلیل کار شگفت انگیز خود ، که هم مورد توجه مخاطبان و هم منتقدین قرار گرفت ، برای جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن معرفی شد.

 

Gone With the Wind: ملانیا و اسکارلت

Gone With the Wind: ملانیا و اسکارلت.

در سال 1940 ، طی یک دادگاه تاریخی ، اولیویا از بندهای استودیویی وارنرخلاص شد. درست است ، برادران وارنر. آنها با استناد به این واقعیت که در فیلم ها این بازیگر نقش ساده ای داشت ، می خواستند کارش را برای شش ماه دیگر انجام دهد. که اولیویا به طور منطقی اعتراض کرد که قرارداد به مدت هفت سال منعقد شده است ، و نه برای زمان صرف شده در کار.

 

پیروزی الیویا دی هاویلند بر سر روسای بزرگ، الهام بخش مبارزه برای خلاص شدن از شر برده داری واقعی استودیو  برای دیگر بازیگران نیز بود. 

الیویا بادبان را تنظیم کرد. البته این موضوع او را از ناامیدی های بیشتر در زندگی نجات نداد ، اما او آزاد بود و این اصلی ترین چیز بود. در سال 1946 ، اولیویا با نویسنده مارکوس گودریش ازدواج کرد و فرزندی به دنیا آورد. در همین زمان ، همزمان ، الیویا برای سه فیلم با Paramount Pictures در حال عقد قرارداد بود. در واقع ، اکنون کیفیت نقش هایی که به او پیشنهاد می شد به میزان قابل توجهی بهبود یافته بود و بازیگر زن می توانست استعداد خود را در شخصیت های متنوع نشان دهد.

 

دو اسکار برای الیویا دی هاویلند

دو اسکار برای الیویا دی هاویلند.

 

الیویا دی هاویلند

 

موفقیت چشمگیر در کارنامه فیلم با ناامیدی بزرگی در زندگی شخصی وی همراه شد. همسر اولیویا نمی خواست کاری انجام دهد و از درآمد اولیویای معروف  زندگی می کرد. خواهر اولیویا آشکارا و بی رحمانه اولیویا را مسخره می کرد. در سال 1953 الیویا دی هاویلند صبر خود را از دست داد ، از او طلاق گرفت و تنها ماند. در تمام مدت زندگی خواهر کوچکترش ، جوآن فونتین ، با او مشکل داشت. او تنها یک سال از اولیویا جوان تر بود و همچنین به حرفه بازیگری می پرداخت. دلایل واقعی این نزاع کاملاً مبهم است ، اما به اعتقاد اولیویا باید گفت که او هرگز در برابر حملات جوآن عکس العمل نشان نداد بلکه مانند یک خانم واقعی عمل کرد.

 الیویا دی هاویلند

حرفه بازیگری در فیلم نتوانست او را خوشبخت کند.

 

در این میان اظهارات مطبوعاتی که توسط جوآن فونتین بیان می شد ، خیلی خواهرانه نبود. وی اظهار داشت که ظاهراً اولیویا به او حسادت می کند ، زیرا جوآن همیشه و همیشه اولین است: اولین خواهر که ازدواج کرده است ، اولین خواهر که فرزند به دنیا آورد و اولین خواهر که اسکار دریافت کرد. فونتین گفت: "اگر من بمیرم ، او عصبانی می شود ، زیرا من دوباره اولین نفر خواهم شد!" اولیویا با خونسردی ساکت بود. از سال 1975 ارتباط بین خواهران به کلی قطع شد.

 

در سال 1955 ، اولیویا دوباره امید خوشبختی را دریافت می کند - او با پیر گالانته ، سردبیر اجرایی  پاریس ازدواج می کند. این ازدواج تقریباً ربع قرن به طول انجامید. این زوج یک دختر بزرگ کردند. موفقیت در زندگی حرفه ای هنوز با الیویا دی هاویلند همراه بود. اگرچه تصمیم گرفت بازیگری در فیلم را ترک کند و به زندگی در فرانسه نقل مکان کرد. در سال 1965 او به عنوان اولین زن تاریخ جشنواره کن ، رهبری هیئت داوران را به دست آورد. این بازیگر نقش های به یاد ماندنی زیادی داشت.

 

الیویا دی هاویلند اکنون

الیویا دی هاویلند اکنون.

 

در سال 1988 ، او در فیلم "زنی که او دوست داشت" بازی کرد - این آخرین کار بازیگری او است. اولیویا از سینما بسیار ناامید شده و ادعا می کند که دوران "طلایی" هالیوود به پایان رسیده است و اکنون این فقط یک نوار نقاله تجاری است.

ازدواج دوم اولیویا بسیار موفق تر از اول بود. بعد از طلاق ، آنها حتی بهترین دوستان باقی ماندند. الیویا دی هاویلند حتی در طول بیماری طولانی مدت  از او مراقبت کرد.  اندکی قبل از این ، الیویا عزادار پسر مرده خود بود.

اولیویا دی هاویلند بدون شک زنی نیرومند و شجاع است که هیچ چیز نمی تواند او را بشکند. چندی پیش ، مطبوعات عکس های او را منتشر کردند که در عکس ها  او در حابل دوچرخه سواری است. با این کار ، او می خواست نشان دهد که به هیچ وجه متوقف نمی شود.

در سال 2008 ، اولیویا مدال ملی هنر را ، و در سال 2010 -  لژیون افتخار را دریافت کرد . در سال 2017 ،  De Havilland پیرترین شخصی است که از ملکه انگلیس عنوان دریافت کرد.

 

181725955.jpg

 همه الیویا دی هاویلند را خیلی زیبا به یاد می آوردند.

 

عناوین روزنامه ها همچنان پر از نام این بازیگر مشهور است: چند سال پیش او سعی کرد از طریق دادگاه از اکران یک فیلم بیوگرافی در مورد خودش جلوگیری کند. او از روشی که در فیلم زندگی نامه ای او به تصویر کشیده شده بود خوشش نمی آمد. در آنجا ، نقش الیویا توسط کاترین زتا-جونز بازی شد. در پایان ، اما  فیلم ناموفق پخش شد.

Gone With the Wind اخیراً  فیلم را توهین آمیز و تبعیض آمیز در رابطه با اعتراضات در ایالات متحده اعلام کرد.

ده سال پیش ،  او برای شرکت در پروژه فیلم The Aspern Papers دعوت شده بود ، اما پس از آن این پروژه کنار گذاشته شد و فقط در سال 2018 منتشر شد. چه کسی می داند ، شاید اولیویا هنوز هم بتواند در صحنه بزرگ ظاهر شود و وضعیت جهانی بدون شک او را به جهانیان یادآوری کند ... تولدت مبارک اولیویا!

پیوست:اولیویا دو هاویلند، آخرین بازمانده فیلم «بر باد رفته»، روز یکشنبه ۵ مرداد، در ۱۰۴ سالگی در پاریس درگذشت‎.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید