مصرف میوه و سبزیجات در 2 هفته روحیه شما را بهبود می بخشد

در

میوه ها و سبزیجات بخش اساسی از یک رژیم غذایی سالم است، اما سودمندی آنهابه سلامت جسم محدود نمیشود. تحقیقات جدید نشان داده است که افزایش مصرف میوه و سبزی سلامت روانی را در کمتر از 2هفته افزایش میدهد. دکتر Coher tamlin رهبر گروه مطالعه روانشناسی دانشگاه اوتاگو نیوزیلند و همکارانش دریافتند افراد جوانی که به مدت 2هفته به خوردن سبزی و میوه اقدام کنند نسبت به بقیه افراد که این رژیم را ندارند نشاط و سرزندگی بیشتری بدست خواهند اورد.(سیارک

این محققان به تازگی یافته های خود را در مجله Plosone منتشر کردند. به گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده امریکا بزرگسالان باید روزانه 2فنجان میوه و 2تا 3 فنجان سبزی مصرف کنند.

یک فنجان میوه معادل نیمی از یک گریپفروت یا یک پرتقال بزرگ است، و یک فنجان سبزی متناسب با یک فلفل قرمز بزرگ و یک سیبزمینی شیرین بزرگ میباشد. به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم میوه ها و سبزیجات میتوانند خطر ابتلا به چاقی، دیابت نوع 2، بیماری های قلبی، سکته مغزی و برخی از انواع سرطان هارا کاهش دهند.

در سالهای اخیر، مطالعات نشان داده اند که مصرف میوه و سبزی بهداشت روان را نیز بهبود میبخشد. محققان 171دانش اموز را به 3گروه 26،25و 18 نفری تقسیم کردند و بمدت 2هفته: به یک گروه فقط غذای عادی دادن، به گروه دوم 2وعده میوه و سبزی تازه (هویج، کیوی، سیب و پرتقال) دادند. و به رژیم غذایی گروه سوم میوه و سبزیجات بیشتری اضافه کردند. در اغاز و پایان مطالعه، شرکت کننده گان را از نظر روانی، خلق وخوی، نشاط، انگیزه، علائم افسردگی و دیگر عوامل تعیین کننده سلامت روان و رفاه مورد بررسی قرار دادند. محققان دریافتند گروهی که به مدت 2هفته، روزانه 3.7 وعده از سبزیجات و میوه ها مصرف کرده بودند از سلامت روانی بیشتری برخوردار بودند.

مخصوصا بهبود نشاط، و انگیزه و شکوفایی در این گروه بیشتر مشخص بود. 2گروه دیگر در مدت 2هفته از نظر روانی هیچ پیشرفتی نداشتند. علاوه بر این، هیچ پیشرفتی در علائم افسردگی و اضطراب هیچ گروهی مشاهده نشد. اکثر تقیقات مرتبط با افسردگی طولانی هستند بدین معنی که تفاوت در افسردگی ممکن است در زمان بیشتر از 2هفته مشخص شود. نتیجه میگیریم که بزرگسالان جوان با خوردن FV با کیفیت بیشتر (میوه و سبزیجات با کیفیت بالا) پیام اور این مطلب هستند که: با خوردن میوه و سبزیجات در مدت 2هفته سلامت روان خود را بدست آورید. این مطالعات نشان دادند که خوردنFV  با کیفیت بالا در مدت کوتاهی میتواند به جوانان نشاط و شکوفایی و انگیزه دهد. یافته ها علت ارتباط بین FV و رفاه را نشان میدهند.

در زمان های نه چندان دور سبزی پایه ثابت اکثر سفره ها بوده  و یک سبد سبزی سبزو قرمز بعنوان گل سفره، و اشتهای افراد را 2برار میکرد که متاسفانه امروزه انواع سس ها با خواصی نه چندان جالب جای سبزیجات را گرفته اند. سبزی ها بدلیل داشتن منیزیم از بروز سرطان روده و پروستات جلوگیری میکنند. و بخاطر داشتن پتاسیم سموم را از بدن دفع و فشار خون و کلسترل بد را کاهش میدهند. همچینین نارحتی های طحال را برطرف کرده و برای نقرس و درد مفاصل مفید میباشند. برخی از سبزی ها بعنوان مثال شاهی: پایین اورنده قند خون بوده و کک و مک ناشی از تماس مستقیم با نور خورشید را از بین میبرد. و روغن های فرار ان برای مخاط تنفسی، آسم، برونشیت و سرفه های مزمن مفید میباشد. ترکیبات موجود در اینگونه سبزیجات محرک فعالیت کلیه ها بوده و دافع سنگ کلیه، سنگ کیسه صفرا و مثانه میباشد.منبع:medicalnewstoday.com

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  

حق انتشار مقالاتی که در سایت سیارک ثبت می شود متعلق به سایت سیارک است و امکان انتشار به صورت کلی یا بخشی از آن بدون ذکر نام منبع  (سیارک) ممنوع است.

نظرات

در ادامه بخوانید...

10 میوه با قیمت غیر طبیعی

در
سالم ترین مواد غذایی، غذایی است که کمترین هزینه را دارد: میوه و سبزیجات. یک دلیل عالی برای جابجایی به یک رژیم غذایی سالم! اما آیا این واقعیت برای همه جهان صدق می کند؟ به عنوان مثال ، آیا فردی در آن طرف کره زمین می تواند میوه هایی را با همان قیمت ما بخرد؟ آیا واقعا تغذیه مناسب بسیار ارزان است؟
 
بله و خیر واقعیت این است که در جهان میوه های کاملاً بی نظیری وجود دارد اما برای خرید آنها باید کلی هزینه کنید. این نوع میوه ها چیست و چرا اینقدر گران هستند؟ حالا بیایید فهمیدیم!

 

1. دکوپون

دکوپون
به طریقی دیگر ، دکوپون میوه سومو نیز خوانده می شود. این میوه ها در مجموعه های 6 قطعه ای در ژاپن به فروش می رسند. قیمت هر مجموعه 80 دلار است. Dekopon به راحتی قابل تشخیص است: پوست آن محدب است ، به نظر می رسد همزمان ماندارین و پرتقال است. میوه ها در گلخانه پرورش می یابند و در واقع ترکیبی از نارنج و نارنگی است. به دلیل طعم فوق العاده شیرین ، دکوپون در بین سانی که به طعم شیرین علاقه دارند مورد تقاضا است.
 

 

2. آناناس از هلیگان

آناناس
توجه: آناناس 1600 دلار برای هر قطعه هزینه دارد! در انگلستان ، این گیاه به طور خاص در باغ گیاه شناسی باغهای گمشده هلیگان پرورش می یابد. همانطور که ممکن است حدس بزنید ، پرورش این آناناس آسان نیست. در حالی که رشد می کنند ، آنها باید بارها پیوند زده شوند ، و روند آن بسیار طولانی است. و اکنون دوباره توجه کنید: خاک با کود اسب  بارور می شود. و بله ... یکبار کود را با 15000 دلار خریداری می کنند.
 

 

3. هندوانه سیاه Densuke

هندوانه سیاه
یک هندوانه سیاه از هوکایدو (ژاپن) 250 دلار قیمت دارد اما در حراجی قیمت آن به چند هزار دلار رسید. همه چیز در مورد رنگ اصلی و عملکرد این هندوانه است. طعم آنها بسیار شیرین و آبدار است. هندوانه Densuke را فقط می توانید در ژاپن پیدا کنید.
 

 

4. توت فرنگی رویال

اندازه این توت فرنگی به طور قطع سلطنتی است. برای کسانی که عاشق توت فرنگی های کوچک هستند ، چنین توت فرنگی کارایی نخواهد داشت. بقیه باید 69 دلار برای مجموعه ای از 12 توت بپردازند. آنها با دقت انتخاب شده و دوباره در ژاپن فروخته می شوند. بله ، ژاپنی ها در این مورد موفق شدند ...
 

 

5. خربزه سلطنتی یوباری

خربزه سلطنتی
و دوباره هوکایدو. گران ترین از همه خربزه های جهان به لطف الگوهای محدب روی پوست ، عجیب به نظر می رسد. انواع خاص پرورش یافته از دهه 60 قرن گذشته رشد کرده و طعم باورنکردنی دارد. قیمت آن بین 300 تا 45000 دلار است.
 

 

6. هندوانه مربع

هندوانه مربع
کل ترفند آنها این است که مربع هستند. در حقیقت ، این هندوانه ها برای مواد غذایی نامناسب هستند ، زیرا حتی زمان رسیدن به بلوغ ندارند. وقتی بزرگ شدند ، آنها در یک جعبه مربع قرار می گیرند ، جایی که تغییر شکل می یابد. به دلیل مقاومت در برابر توسعه طبیعی ، این هندوانه ها فقط یک سوغات عجیب و غریب باقی مانده است. قیمت از 200 تا 800 دلار است.
 

 

7. سیب های Sekai Shi

سیب های Sekai Shi
ترجمه شده از ژاپنی ، به معنای بهترین در جهان است. این سیب ها با اندازه غیر طبیعی شما را غافلگیر می کنند: هر سیب تقریباً یک یا حتی دو کیلوگرم وزن دارد. در روند رشد ، به ترتیب با آب و عسل آبیاری می شوند ، طعم آنها باعث می شود که قیمت نجومی 20 دلار را فراموش کنید.
 

 

8. انگور یاقوت رومی

انگور
گرانترین انگور دنیا. وطن این انگور ایشیکاوا در ژاپن است. برای یک خوشه ، قیمت حداقل 4000 دلار باید پرداخت کنید. انواع حبه های انگور واقعاً مانند یاقوت و از نظر اندازه بزرگ هستند. و از همه مهمتر - آنها به خوبی فروخته می شوند.
 

 

9. گلابی بودا

گلابی بودا
افسانه چنین می گوید که با خوردن گلابی به شکل بودا ، فرد جاودانه می شود. البته کمتر کسی به این امر اعتقاد دارد ، بنابراین اسطوره جاودانگی به یک حرکت تجاری تبدیل شده است. گلابی در یکی از مزارع چین رشد می کند. در فرایند شکل گیری ، جنین با یک طرح کلی بودا در قالب قرار می گیرد. در نتیجه ، چنین گلابی با قیمت 9 دلار فروخته می شود.
 

 

10. انبه تایلو تاماگو

انبه تایلو تاماگو
نام اصلی تایلو تاماگو است. قیمت ها از 50 دلار در هر قطعه شروع می شود. وزن این میوه بیش از 350 گرم و طعم آن بسیار شیرین است. فروخته شده در حراجی ، جایی که هزینه برای یک جفت انبه به شیرینی عسل به 3000 دلار می رسد. 

نظرات

در ادامه بخوانید...

میوه‌ها و سبزیجات غنی از آهن

در

 نیاز بدن به آهن

 آهن یک ماده معدنی ضروری مورد استفاده برای انتقال اکسیژن در تمام بخش‌های بدن ما می باشد. کمبود آهن حتی به میزان اندک، موجب کم خونی (خستگی/ضعف) شده و کمبود مزمن آن می‌تواندباعث از کار افتادن اندام‌ها شود. به طور معکوس، بیش از حد بودن آهن منجر به تولید رادیکال‌های آزاد مضر شده و با متابولیسم تداخل  پیدا می‌کند و موجب آسیب رسیدن به اندام‌هایی مانند قلب و کبد می‌شود. آهنی که از طریق میوه‌ها و سبزیجات جذب بدن می‌شود، توسط بدن تنظیم می‌گردد و از این رو احتمال بیش از حد لزوم بودن آن ، نادر است و معمولاً تنها زمانی رخ می‌دهد که فرد از مکمل‌ها استفاده کرده باشد. بر خلاف باور عمومی، میوه‌ها و سبزیجات می‌توانند منبع خوبی برای آهن باشند. علاوه بر این، غذاهای دارای ویتامین C، که اغلب میوه‌ها و سبزیجات هستند، به افزایش جذب آهن در بدن کمک می‌کنند.در زیر فهرستی از میوه‌ها و سبزیجات غنی از آهن آورده شده است.

قارچ‌ها

میوه‌ها و سبزیجات غنی از آهن

قارچ‌ها (قارچ مورکلای خوراکی)

مقدار آهن در 100 گرم

در هر فنجان (66 گرم)

در هر قارچ (13 گرم)

12.18 میلی‌گرم (68% DV)

8.04 میلی‌گرم (45% DV)

1.58 میلی‌گرم (9% DV)

قارچ‌های دیگر غنی از آهن (%DV در هر فنجان): قارچ سفید پخته شده (15%)، قارچ زرد خوردنی (10%)، سایر قارچ‌ها (6%) و قارچ شیتاکه پخته شده (4%).

 

میوه  های خشک شده (زرد آلو)

میوه‌ها و سبزیجات غنی از آهن
 میوه‌های خشک شده غنی از آهن : هلو ، آلو بخارا و مویز ، کشمش ، گلابی، انجیر) و سیب . دقت شود که میوه‌های خشک شده مقادیر زیادی شکر و کالری دارند.

شماره 2: میوه خشک شده (زرد آلو)

مقدار آهن در 100 گرم

در هر فنجان (119 گرم)

در هر نصف فنجان (60 گرم)

6.31 میلی‌گرم (35% DV)

7.51 میلی‌گرم (42% DV)

3.76 میلی‌گرم (21% DV)

سایر میوه‌های خشک شده غنی از آهن (%DV در هر فنجان): هلو (36%)، آلو بخارا و مویز (26%)، کشمش (24%)، گلابی (21%)، انجیر (17%) و سیب (7%). دقت شود که میوه‌های خشک شده مقادیر زیادی شکر و کالری دارند.

 سبزیجات با برگ سبز تیره (اسفناج پخته شده)

میوه‌ها و سبزیجات غنی از آهن

 سبزیجات با برگ سبز تیره غنی از آهن: برگ چغندر ، اسفناج ،  کلم پیچ ، برگ قاصدک ، و کلم بروکلی.

شماره 3: سبزیجات با برگ سبز تیره (اسفناج پخته شده)

مقدار آهن در 100 گرم

در هر فنجان (180 گرم)

در هر نصف فنجان (90 گرم)

3.57 میلی‌گرم (20% DV)

6.43 میلی‌گرم (36% DV)

3.22 میلی‌گرم (18% DV)

سایر سبزیجات با برگ سبز تیره غنی از آهن (%DV در هر فنجان پخته شده): برگ چغندر سوئیسی (22%)، اسفناج (20%)، برگ چغندر (15%)، کلم پیچ (14%)، برگ قاصدک (11%)، پاک چوی (10%) و کلم کالی (7%).

 زیتون

میوه‌ها و سبزیجات غنی از آهن

شماره 4: زیتون

مقدار آهن در 100 گرم

در هر زیتون بسیار درشت (15 گرم)

در هر زیتون درشت (8 گرم)

3.32 میلی‌گرم (20% DV)

0.5 میلی‌گرم (3% DV)

0.27 میلی‌گرم (2% DV)

پنج عدد زیتون درشت دارای 30 کالری و 0.37 گرم چربی اشباع شده است.

 حبوبات و لپه‌ها

میوه‌ها و سبزیجات غنی از آهن

 حبوبات و لپه‌های غنی از آهن : سویا پخته شده، لوبیای لیما)، نخود ، لوبیا چشم بلبلی ، لوبیا سبز، ماش ، لوبیا فرنگی زرد و لوبیا فرنگی سبز 

شماره 5: حبوبات و لپه‌ها (سویا، پخته شده)

مقدار آهن در 100 گرم

در هر فنجان (180 گرم)

در هر نصف فنجان (90 گرم)

2.5 میلی‌گرم (14% DV)

4.5 میلی‌گرم (25% DV)

2.25 میلی‌گرم (13% DV)

سایر حبوبات و لپه‌های غنی از آهن (%DV در هر فنجان پخته شده): لوبیای لیما (23%)، نخود برفی (21%)، لوبیا چشم بلبلی (20%)، لوبیا سبز (14%)، ماش (13%)، لوبیا فرنگی زرد (9%) و لوبیا فرنگی سبز (5%).

 مارچوبه

میوه‌ها و سبزیجات غنی از آهن

 

شماره 6: مارچوبه

مقدار آهن در 100 گرم

در هر فنجان (134 گرم)

در هر رأس (20 گرم)

2.14 میلی‌گرم (12% DV)

2.87 میلی‌گرم (16% DV)

0.43 میلی‌گرم (2% DV)

یک فنجان مارچوبه تنها دارای 27 کالری انرژی است.

 

 توت‌ها

میوه‌ها و سبزیجات غنی از آهن


توت‌های غنی از آهن: آقطی ،توت سفید، تمشک ، شاه توت، توت فرنگی ، تمشک  و زغال اخته وحشی .

شماره 7: توت‌ها (توت سفید)

مقدار آهن در 100 گرم

در هر فنجان (140 گرم)

در هر 10 توت (15 گرم)

1.85 میلی‌گرم (10% DV)

2.59 میلی‌گرم (14% DV)

0.28 میلی‌گرم (2% DV)

سایر توت‌های غنی از آهن (%DV در هر فنجان): آقطی (13%)، تمشک (9%)، شاه توت (7%)، توت فرنگی (6%)، تمشک خرس و زغال اخته وحشی (5%).

نارگیل (خشک شده)

میوه‌ها و سبزیجات غنی از آهن

محصولات نارگیل غنی از آهن: نارگیل خشک برشته، کرم نارگیل و شیر نارگیل 

 

شماره 8: نارگیل (خشک شده)

مقدار آهن در 100 گرم

در هر 2 اونس (56 گرم)

در هر اونس (28 گرم)

3.32 میلی‌گرم (18% DV)

1.86 میلی‌گرم (10% DV)

0.93 میلی‌گرم (5% DV)

سایر محصولات نارگیل غنی از آهن (%DV در هر اونس): نارگیل خشک برشته، کرم نارگیل و شیر نارگیل (5%).

تره فرنگی و پیازچه

میوه‌ها و سبزیجات غنی از آهن

 

شماره 9: تره فرنگی و پیازچه

مقدار آهن در 100 گرم

در هر تره فرنگی (89 گرم)

در هر تکه (6 گرم)

2.1 میلی‌گرم (12% DV)

1.87 میلی‌گرم (10% DV)

0.13 میلی‌گرم (1% DV)

پیازچه (پیاز بهاره) نیز غنی از آهن است: با (2% DV) در هر پیازچه

شابانک ، آروگولا یا روکولا

میوه‌ها و سبزیجات غنی از آهن

برگ‌های سالادی غنی از آهن: کاهوی پیچ و تره تیزک ، کاهوی رومی  و کاهوی قرمز 

شماره 10: شابانک

مقدار آهن در 100 گرم

در هر فنجان (20 گرم)

در هر نصف فنجان (10 گرم)

1.46 میلی‌گرم (8% DV)

0.3 میلی‌گرم (2% DV)

0.15 میلی‌گرم (1% DV)

سایر برگ‌های سالادی غنی از آهن (%DV در هر فنجان): کاهوی پیچ و تره تیزک (4%)، کاهوی رومی (3%) و کاهوی قرمز (2%).

نظرات

۱۴۰۱/۱۱/۱۷ آهن می تواند منشا حیوانی و گیاهی داشته باشد. اولی هِم نامیده می شود، زیرا بخشی از هموگلوبین است، دومی به ترتیب غیرهِم است. آهن هِم 25 تا 30 درصد جذب بدن می شود، بنابراین خطر کمبود آهن در افرادی که رژیم گوشتی دارند همیشه کمتر است. آهن غیر هم بسیار بدتر جذب می شود - فقط 2-8٪. "مقصر" این است که خود محصولات گیاهی حاوی فسفات و فیبر هستند که از جذب ریز عنصر جلوگیری می کنند.

۱۴۰۱/۱۱/۱۷چرا بدن به آهن نیاز دارد و چگونه اتفاق می افتد؟ آهن در رساندن اکسیژن به اندام ها و بافت ها، فرآیندهای متابولیک و عملکرد سیستم ایمنی نقش دارد. همه بدون استثنا به آن نیاز دارند و بیشتر از همه نیاز آن با رشد فعال، بارداری، شیردهی و فعالیت بدنی فعال افزایش می یابد.

۱۴۰۱/۱۱/۱۷نیاز روزانه به آهن به جنسیت و سن فرد بستگی دارد: مردان - 8 میلی گرم ............ زنان - 18 میلی گرم ................ کودکان - 7-10 میلی گرم .......... نوجوانان - 11-15 میلی گرم ......... زنان باردار - 27 میلی گرم .......... افراد مسن - 8-10 میلی گرم ..........

۱۴۰۱/۱۱/۱۷غذاهای حیوانی سرشار از آهن جگر.... جالب توجه است که اولین در محتوای آهن گوشت گاو نیست، بلکه جگر خوک است - به اندازه 20 میلی گرم در هر 100 گرم محصول. در رتبه دوم جگر مرغ قرار دارد (17 میلی گرم در 100 گرم). و تنها پس از آن - گوشت گاو (6.9 میلی گرم در هر 100 گرم). برای صرفه جویی در تمام عناصر کمیاب ، فقط باید جگر تازه بخرید ، حتماً آن را از فیلم ها تمیز کنید و روی حرارت زیاد نپزید ، اما مثلاً در یک ماهیتابه چدنی بجوشانید. جگر را همیشه بعد از سرخ کردن نمک بزنید............ غذای دریایی.................... موجودات دریایی از نظر محتوای آهن از گوشت جلوتر هستند: در صدف ها 7.2 میلی گرم، در اختاپوس ها - 9.5 میلی گرم در هر 100 گرم آهن موجود است. هنگام پختن غذاهای دریایی، نکته اصلی این است که تحت حرارت قرار نگیرند: اگر آنها حرارت ببینند، نه تنها به "لاستیک" تبدیل می شوند، بلکه عناصر کمیاب مفید را نیز از دست می دهند. صدف ها را به صورت خام مصرف می کنند و آب لیمو طعم آنها را بهبود می بخشد و با کمک ویتامین C جذب آهن را تسریع می بخشد......... تخم مرغ .......... به طور دقیق تر، زرده آنها: 100 گرم حاوی 6.7 میلی گرم آهن است. روش تهیه از اهمیت زیادی برخوردار نیست، با این حال، عملیات حرارتی مورد نیاز است. به هر حال، تخم بلدرچین، که به ویژه مفید تلقی می شود، از نظر محتوای آهن (فقط 3.2 میلی گرم) به طور قابل توجهی از تخم مرغ پایین تر است و برای دریافت این عنصر میکرو باید بیش از 12 عدد از آنها را بخورید ! گوشت قرمز .......... تفاوت این گوشت با گوشت سفید در مقدار زیادی میوگلوبین، پروتئینی حاوی آهن است. گوشت قرمز شامل گوشت گاو، گوشت خوک، بز، بره، ران مرغ و .....است. استثناء گوشت خرگوش است! علیرغم این واقعیت که نسبت گوشت سفید و قرمز در بزرگسالان 63٪ / 37٪ است و گوشت خود رژیمی است، بهترین منبع آهن خواهد بود: 100 گرم گوشت خرگوش حاوی 4.4 میلی گرم عنصر کمیاب است. برای مقایسه: در آهن گاو - 2.7 میلی گرم، در گوشت خوک - 1.7 میلی گرم، در ران مرغ - 1.6 میلی گرم در هر 100 گرم. بیشتر آهن در گوشت حیوانات جوان یافت می شود: بهتر است غذاها را بجوشانید یا در فر بپزید..............ماهی و خاویار...................... ماهی آنچوی (4.6 میلی گرم در 100 گرم)، ساردین (2.9 میلی گرم)، سوف رودخانه ای (1.9 میلی گرم) و شاه ماهی (1.4 میلی گرم) می توانند از محتوای آهن بالایی برخوردار باشند، اما ماهی قزل آلا و ماهی آزاد به طور قابل توجهی دارای آهن پایین تر هستند . فقط 0.8 میلی گرم در هر 100 گرم .خاویار همچنین غنی از آهن است: خاویار قرمز حاوی 1.8 میلی گرم آهن است، خاویار پولاک - 1.5 میلی گرم.

۱۴۰۱/۱۱/۱۷غذاهای گیاهی سرشار از آهن ............ جلبک دریایی ....... در 100 گرم جلبک 16 میلی گرم آهن وجود دارد، خوردن چنین حجمی در یک جلسه کاملاً امکان پذیر است. راحت است که جلبک دریایی بلافاصله به صورت آماده فروخته شود. برای جذب بهتر آهن می توانید روی آن آب لیمو بپاشید............... عدس ...... همه حبوبات سرشار از آهن هستند. بیشتر از همه در عدس است - 11.8 میلی گرم در 100 گرم، کمی کمتر در نخود و نخود - 7 میلی گرم. همچنین پروتئین زیادی در حبوبات وجود دارد که این محصولات را به جایگزین های گوشت نزدیک می کند...... گندم سیاه........ به طور اسمی، گندم سیاه یک و نیم برابر بیشتر از گوشت (8.3 میلی گرم در 100 گرم) آهن دارد، اما ما هضم ضعیف آهن گیاهی را به یاد داریم، بنابراین نبرد هنوز نابرابر است. جو کمی پس از گندم سیاه قرار دارد: حاوی 7.4 میلی گرم آهن است . ......... میوه های خشک............. اگر سیب را به عنوان منبع آهن در نظر بگیریم، فقط به صورت خشک: 100 گرم میوه خشک حاوی 6 میلی گرم عنصر کمیاب است. زردآلو خشک (3.2 میلی گرم)، کشمش و آلو (2.5 میلی گرم) نیز مفید است. می توانید میوه های خشک را به عنوان میان وعده بخورید یا از آنها کمپوت بپزید: آهن حفظ می شود........... اسفناج............... از نظر میزان آهن در میان سبزی ها اسفناج (3.5 میلی گرم)، ریحان (3.2 میلی گرم)، جعفری (1.9 میلی گرم) هستند. همه چیز با آنها ساده است: سالاد درست کنید، غذاهای دیگر را با آنها تزئین کنید یا فقط برگ ها را بجوید.

۱۴۰۱/۱۱/۱۷چه چیزی را می توان و نمی توان با مصرف آهن ترکیب کرد این نه تنها در مورد افزودنی های مکمل داروخانه ها، بلکه در مورد محصولات غذایی نیز صدق می کند. افزایش جذب آهن با: ویتامین C (کلم، مرکبات، خولان دریایی، انگور فرنگی سیاه، فلفل سبز)؛ ویتامین B9 (هویج، موز، خربزه، نان سبوس دار)؛ مس (غذاهای دریایی، خردل، نعناع، ​​گوجه فرنگی خشک شده).

۱۴۰۱/۱۱/۱۷اختلال در جذب آهن با ..... کلسیم و فسفات موجود در لبنیات و لبنیات به شسته شدن آهن کمک می کنند. فاصله بین خوردن پنیر و گوشت باید حداقل سه ساعت باشد. تانن موجود در چای، قهوه، شراب قرمز و کاکائو. بهتر است محصولات حاوی آهن را با آب میوه، کمپوت یا آب ساده بنوشید. منیزیم موجود در آجیل در جذب آهن هِم(حیوانی) اختلال ایجاد می کند. می توانید آنها را با آهن غیر هم (گیاهی)بخورید. فیبر موجود در سبزیجات، آجیل، پاستا، بلغور، برنج. فیبر غذایی به آهن متصل شده و آن را از بدن خارج می کند. برنج بدترین غذای جانبی برای گوشت است، تقریباً تمام "دشمنان" آهن را به طور همزمان دارد: فیبر، منیزیم و فسفر. بهتر است آن را با حبوبات جایگزین کنید.

۱۴۰۱/۱۱/۱۷علائم کمبود آهن کم خونی فقر آهن (IDA) 80 تا 90 درصد از تمام کم خونی ها را تشکیل می دهد. این می تواند به دلایل جدی (خونریزی داخلی، بیماری روده) و رژیم غذایی نامناسب ایجاد شود. اولین علائم کمبود آهن در بدن: خستگی، ضعف و سرگیجه................ کاردیوپالموس (طپش قلب).................. پوست رنگپریده............ زوال مو و پوست ........ اگر این علائم ظاهر شد (به ویژه با هم)، باید با پزشک مشورت کنید. شما نمی توانید داروهای آهن را برای خود تجویز کنید: به این ترتیب فقط با دوز اشتباه وضعیت بدن را بدتر خواهید کرد. همچنین تفسیر مستقل سطح آهن با مقدار هموگلوبین در آزمایش خون عمومی نادرست است، زیرا این شاخص همیشه برای تعیین IDA هدف نیست.

در ادامه بخوانید...

محصولات عجیب غریب که به سختی مجبور به امتحان کردن آن شده اید

در
برای یک اروپایی ، سبزیجات یک مجموعه استاندارد مثل پیاز ، سیب زمینی ، هویج ، کلم و غیره است. با این حال ، دنیای ما بسیار بزرگ است و در هر گوشه ای از آن ، محصولات شگفت انگیز و عجیب غریب وجود دارد که برای تعداد زیادی از ما تصور ناپذیر است.
 
sayarak.com در آشپزی شگفت انگیز ملل مختلف جستجو کرد تا ببیند سبزیجات مصرفی در رژیم غذایی ،تغذیه، سوپ ها و غذاهای جانبی آنها چه چیست.
 

ذرت بنفش

هندی ها هزاران سال است که چنین ذرتی را پرورش می دهند . درست است ، هاپی آب پز خیلی خوشمزه نیست: به دلیل محتوای زیاد نشاسته ، دانه ها خیلی سفت هستند. آمریکایی های بومی دانه ها را خشک می کنند یا آنها را جوشانده - chicha morada می سازند ، که به دلیل وجود انبوهی از آنتی اکسیدان ها ، بسیار مفید به نظر می رسد.
 

فلفل "شکلات شیرین"

دانشمندان کانادایی که paprika شکلات را پرورش داده اند ادعا می کنند که این محصول مقوی است. از نظر رنگ و طعم ، این تنوع واقعا شبیه لوبیای کاکائو است.
 

تربچه هندوانه

تربچه هندوانه یک ترکیبی است که از نظر مصنوعی تولید می شود ، اما این کار باعث بدتر شدن سبزی نمی شود. این تربچه باید به صورت خام خورده شود ، زیرا هنگام پختن رنگ روشن خود را از دست می دهد .
 

اسموند

Osmund ، یا bracken ، گونه ای از سرخس خوراکی است . ساقه های گیاه قبل از باز شدن جمع می شوند، سپس جوشانده یا ترشی می شوند. درست است ، فقط شاخه هایی جمع آوری می شوندکه حاوی اسپور نیستند. 
 

Swainson 

این گلهای خوش رنگ فقط در مناطق خشک استرالیا یافت می شود. نه ، آنها نمی خواهند مانند بیشتر گیاهان و جانوران این قاره به شما صدمه بزنند. بومیان استرالیایی نخود فرنگی یا دانه های سرخ شده را می خورند و از آنها نان می پزند.
 

ریشه یوکا

این ریشه با موفقیت جایگزین سیب زمینی در آمریکای مرکزی و جنوبی می شود.  هیچ طعم و بوی خاصی ندارد. اما یک خطربزرگ در آن وجود دارد:  پوست حاوی سیانید و به شکل خام آن ، ریشه می تواند بسیار سمی باشد.
 

دالچه

مردم اسکاتلند و ایرلند از دالچه استفاده می کنند. Dulce طعم میگو را به غذا می دهد و بدن را با ویتامین ها و مواد معدنی اشباع می کند.
 

کلم رومنسکو

گل آذین کلم رومانسکو یک مارپیچ لگاریتمی ایده آل را تشکیل می دهد ، که می تواند ریاضیدانان را خوشحال کند. و مواد غذایی از عطر و طعم لطیف آن مانند آجیل لذت می برند.
 

Capricornus

کاپریکورنوس محصول ریشه در دوره ویکتوریا در انگلستان رواج داشت ، با این حال ، همه این گیاه را فراموش کردند. با این حال ، امروزه برای طعم دادن به غذا ها در بهترین رستوران ها ارائه می شود.ریشه شبیه صدف با کنگر فرنگی و طعمی شبیه شیرین بیان است.
 

Soleros

در حقیقت ، soleros سولروس یک کاکتوس بدون خار است. در خاک شور ساحل دریا رشد می کند. در اروپا و آمریکای شمالی ، soleros به عنوان مارچوبه دریایی خوانده می شود و به عنوان یک غذای جانبی استفاده می شود.
 

Akmella

Acmella در مناطق باتلاقی برزیل رشد می کند ، فقط برگ های آن مصرف می شود. آنها درون سالادها خرد می شوند که از چنین افزودنی طعم ترش به دست می آورند. Acmella آکملا یک خاصیت شگفت انگیز دارد: اگر جوانه های آن را بجوید ، دهان شما بی حس می شود ، مانند بی حسی در مطب دندانپزشکی.
 

نوپال

اما این یک کاکتوس واقعی است . گلابی خاردار در مکزیک ، نوپال در قفسه های فروشگاه کنار سیب زمینی و ذرت قرار دارد. با اضافه کردن فلفل داغ روی گریل یا تابه سرخ می شود.
 

بنینکوازا

این سبزی را کدو تنبل زمستانی می گویند.  بنینکوازا در چین ، هند و اندونزی رشد می کند. کدو تنبل بصورت کامل یا فقط برش خورده و سرخ کنید. 
 

ریشه لوتوس

ریشه های لوتوس را جوشانده ، سرخ کرده و ترشی درست می کنند. اما با آماده سازی نادرست و زمان جمع آوری نامناسب ، گیاه می تواند سمی و کشنده باشد .
 
و شگفت انگیزترین محصولی که باید امتحان کنید چیست؟

نظرات

در ادامه بخوانید...

اگر شیرینی را از رژیم غذایی خود حذف کنید چه اتفاقی خواهد افتاد

در
نظر پزشک: رد کامل شیرینی منجر به آرتروز و ترومبوز می شود. اکنون مد شده است که به طور کامل قند و شیرینی را رها کنیم. این حتی می شود فرصتی برای غرور و افتخار.اما آیا این درست است؟
 
به گفته متخصص تغذیه ، مصرف بیش از حد قند برای سلامتی مضر است ، اما عدم وجود آن در بدن همچنین می تواند "منجر به عواقب غم انگیز" دیگری شود. واقعیت این است که شکر منبع کربوهیدرات ها و انرژی حیاتی است.
 
- اگر شیرینی را از رژیم غذایی خود حذف کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ البته اندام شما باریک تر خواهد شد ، اما مشکلات دیگر ظاهر می شوند. پزشک خاطر نشان کرد: افرادی که در منوی تغذیه خود، شیرینی نمی خورند خطر آرتریت و ترومبوز را افزایش می دهد.
 
به گفته وی ، از نظر علمی ثابت شده است كه محرومیت كامل قند منجر به بیماری های كبد و طحال و وخیم شدن کار مغز می شود. با افزایش سن ، افرادی که قند را رها می کنند مشکل حافظه دارند.
 
شیرینی ها همچنین بر روحیه شخص تأثیر می گذارد.
دکتر گفت: "محصولات حاوی قند به تولید هورمون شادی کمک می کنند ، بنابراین افرادی که صرفاً" غذاهای سالم "می خورند مستعد استرس و افسردگی هستند.
 
شما نمی توانید از شیرینی سوء استفاده کنید ، اما خوردن یک قطعه کوچک از شکلات بعد از صرف شام حتی مفید هم می باشد. لازم به یادآوری است که مارشملو یا باسلق بسیار سالم تر از کیک چرب هستند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

چه محصولاتی باعث ریزش مو و طاسی می شود

در
چه غذا هایی باعث ریزش مو و طاسی می شود
پزشکان انگلیس گفتند برخی از محصولات آشنا می توانند ریزش مو را تحریک کنند. غذا همچنین روی ظاهر شدن زودرس مو های خاکستری تأثیر می گذارد.
به گفته آنها ، مقدار اضافی ویتامین C به همراه کمبود کلسیم ، فیبر و امگا 3 باعث ریطش مو ، ظاهر شدن زودرس مو های خاکستری و طاسی در نقاطی از سر می شود. برای جلوگیری از این امر ، غذاهایی که سرشار از ویتامین های A و E هستند باید در رژیم غذایی گنجانده شوند.
 
استفاده بیش از حد از نارنگی و کالباس می توانند باعث پیری مو شوند.همانطور که کارشناسان خاطرنشان کردند ، شیر پاستوریزه باعث تحریک، بروز عفونت و ریزش مو می شود. علاوه بر این ، سبوم بیشتری تولید می کند ، که به نفع مو نیز نیست.
همچنین نوشابه های گازدار ، سیر ، پسته و نارگیل نیز می توانند ریزش مو را ایجاد کنند.
 
اعتقاد بر این است که سبزیجات سبز تیره ، ماهی آزاد ، حبوبات ، آجیل ، مرغ و غذاهای دریایی برای داشتن موهای سالم مفید هستند.
 
روانشناسان خاطرنشان می کنند که ریزش و زوال مو (شکنندگی ، رنگ کسل کننده و بی حالت) باعث می شود فرد با از دست دادن جذابیت ارتباط برقرار نکند و این منجر به استرس و افسردگی می شود.
 
پیش از این گزارش شده بود که طاسی و موهای خاکستری در مردان جوانتر از 40 سال ممکن است نشان دهنده مستعد بودن به ابتلا بیماری های قلبی باشد. برخی از پزشکان می گویند این یک نشانه دقیق تر از مشکلات قریب الوقوع سیستم قلبی عروقی از چاقی است.

نظرات

در ادامه بخوانید...

رژیم غذایی برای درمان افسردگی

در


رژیم غذایی برای افسردگی

ثابت شده است که بین خوردن غذا و روحیه بد ارتباط وجود دارد. بنابراین ببینیم کدام غذاها ضد افسردگی هستند؟
طبق آمار ، هر یک نفر از شش فرد روی کره زمین از افسردگی رنج می برد . و در بهار افرادی که روحیه افسرده دارند بیشتر می شوند. دانشمندان ثابت کرده اند که غذاهایی که می خوریم روی فرآیندهای مغز تأثیر می گذارد. برخی از آنها باعث شادمانی می شوند ، در حالی که برخی دیگر برعکس ، می توانند روحیه را خراب کنند و احساسات شاد را سرکوب کنند.

علائم افسردگی

احساس مداوم خستگی و خواب آلودگی .
صبح زود بیدار شده و احساس ناخوشایند می کنید.
کاهش میل جنسی .
کمبود اشتها یا پرخوری.
دیدن تلخی در سراسر جهان.
ترس و وحشت بدون هیچ دلیلی.
احساس عدم قدرت در خود و عدم امکان تغییر هر چیزی در زندگی فرد.
تمرکز دشوار می شود.
گریه بی دلیل .

در دوره کاهش شادابی ، رژیم غذایی باید تا حد امکان کامل باشد . این ماده باید حاوی ویتامین ها ، مواد معدنی ، پروتئین ها ، کربوهیدرات ها و همچنین چربی باشد. ثابت شده است: کمبود مواد مغذی بدن ما را تضعیف و افسرده می کند.

اگر بدن از نظر اسید فولیک کمبود داشته باشد ، نمی توانید از روحیه بد و افسردگی جلوگیری کنید. اسیدفولیک موجود در مغز در تبادل سروتونین نقش دارد . در صورت خستگی ، یک تکه شکلات تیره یا یک موز بخورید - این محصولات به عنوان بهترین محصولات ضد افسردگی شناخته می شوند.


اگر خسته هستید ، یک موز میل کنید

سبزیجات ، کاهو ، اسفناج ، کلم ، لیمو ، عدس - این محصولات حاوی مقدار زیادی اسید فولیک هستند.


در فرآیند سنتز سروتونین ، علاوه بر اسیدفولیک ، ویتامین B6 نیز شرکت می کند . با استفاده از غذاهای سرشار از ویتامین B6 در رژیم غذایی ، می توانید به بدن خود در مبارزه با علائم افسردگی کمک کنید. ویتامین B6 همچنین به عنوان یک ماده آرام کننده عمل می کند و باعث خواب خوب می شود . کمبود این ویتامین را با خوردن محصولات زیر جبران کنید: موز ، میگو ، ماهی سالمون ، مرغ ، جگر گاو ، تخم آفتابگردان ، ماهی تن ، فندق  ، عدس .


میگو ، سالمون ، ماهی تن ویتامین B6 دارند

مطالعات پزشکی اخیر نشان داده است که مصرف زیاد شیرینی باعث افزایش افسردگی می شود. در مورد بهبود ویتامین C فراموش نکنید ، در ترکیب با ویتامین B-6 و اسید فولیک ، به بدن کمک می کند تا طحال و حالات بد را مبارزه کند. مقدار زیادی از ویتامین C در یافت انگور سیاه ، خولان دریا ، کیوی ، میوه های خانواده مرکبات ، سیر ، پیاز ، کرفس ، فلفل قرمز ، اسفناج ، در گل رز هیپ .


کیوی و مرکبات حاوی مقادیر زیادی ویتامین C هستند .ویتامین D همچنین باعث افزایش سطح سروتونین خون می شود. دانشمندان دانشگاه تورنتو متوجه شدند افرادی که از افسردگی رنج می برند به محض فرا رسیدن تابستان ، تسکین می یابند ، زیرا ویتامین D تحت تأثیر نور خورشید تشکیل می شود.

 

افزودن غذاهای "سالم" به رژیم غذایی به ترشح عادی اندروفین کمک می کند. در بعضی از گیاهان ، فیتوهورمونها وجود دارد - موادی که از نظر ترکیب و عملکرد با هورمونهای انسانی مشابه هستند. اندورفین های "هورمون های خوشبختی" نه تنها برای شکلات بلکه برای جو نیز تولید می شوند. بعلاوه ، جو دوسر حاوی تریپتوفان بیش از حد است. بنابراین سنت انگلیسی از شروع روز با جو دوسر معنا می یابد!

 

محصولات شناخته شده به عنوان ضد افسردگی

انواع ماهی های چرب که حاوی امگا 3 و غذاهای دریایی هستند

گوشت مرغ

گوشت بدون چربی قرمز (پخته شده ، آب پز ، خورش)

تخم مرغ

شیر و لبنیات

سبزیجات ، میوه ها و انواع توت ها (یخ زده قابل استفاده است)

حبوبات (نخود فرنگی ، عدس و لوبیا)

آجیل و میوه های خشک

شکلات تیره ، توت فرنگی ، موز

 

رژیم غذایی برای درمان افسردگی 

اولین روز

صبحانه  - یک سیب پخته شده با پنیر  ، نان تست با خاویار ماهی! ، چای با شیر.
صبحانه دوم  - نان با غلات همراه با مربای توت ، پنیر کلم.
ناهار  - خورش با سبزیجات ، یک فنجان گوشت مرغ  ، یک تکه نان سیاه ، یک فنجان چای گیاهی.
میان وعده  - یک فنجان کاکائو یا یک تکه شکلات تیره.
شام  - ماهی بخارپز با گیاهان دارویی و سس لیمو ، سبزیجات آب پز ، نان سیاه ، چای از گیاه راعی (سنت جان)
قبل از رفتن به رختخواب  - یک موز.

 

روز دوم

صبحانه  - تخم مرغ آب پز نرم (یا تخم مرغ های خرد شده) ، نان تست شده با مربای میوه ، چای سبز.
صبحانه دوم  - کیوی با یک تکه پنیر.
ناهار  - سوپ خامه ای قارچ و خامه ، سالاد با مرغ و سبزیجات ، یک لیوان آب میوه.
میان وعده  - موز و ماست.
شام  - ماهی پخته شده با گیاهان دارویی ، سالاد سبزیجات ، دمنوش از گیاه راعی (سنت جان)

 

روز سوم

صبحانه -  نان تست هایی با پنیر کم چرب ، جو دوسر  ، چای با شیر.
صبحانه دوم  -  پنیر ، موز.
ناهار  - سوپ مرغ خامه ای ، سالاد سبزیجات تازه ، چای سبز.
میان وعده  - یک فنجان ماست با عسل و فندق ، آب.
شام  - سالاد لوبیا و چغندرهای آب پز ، دمنوش از گیاه راعی (سنت جان)

نظرات

در ادامه بخوانید...