5 گیاه دارویی که می تواند به سلامتی آسیب برساند

مامیران کبیر

همه از فواید عالی گیاهان دارویی آگاه هستند. اما با مصرف نادرست  آنها می توانند صدمات بزرگی وارد کنند. یک گیاه دارویی به ظاهر بی ضرر برای شخصی دیگر می تواند یک شوک آلرژیک ایجاد می کند و برای کسی باعث تشدید یک بیماری مزمن شود. در مورد محبوب ترین گیاهان دارویی بدانید تا به سلامتی شما آسیب نرسد.

گیاه دارویی گل راعی

گل راعی
گل راعی که گل هزار چشم، علف چای ، هوفاریقون یا گل شهناز (نام علمی: Hypericum perforatum) نامیده می شود.بسیاری از بیماری ها حتی در زمان های بسیار قدیم با این گیاه درمان می شدند. خواص مفید آن نیز در پزشکی جدید مشهور است. در صورت استفاده صحیح ، گل راعی قادر است:
علائم بسیاری از بیماری ها را تسکین می دهد.
تقویت سیستم ایمنی؛
پوست زگیل و درماتوس را تمیز کنید.
سرماخوردگی ، گلودرد ، برونشیت؛
دستگاه گوارش؛
رفع اضطراب ، ضد افسردگی و بهبود خلق و خو.
این یک لیست کامل از خصوصیات جادویی گل راعی نیست. از گل راعی به مقدار زیادی ویتامین ها ، مواد معدنی ، روغنهای اساسی و فیتونسیدها موجود در گیاه تهیه می شود. اما ، با استفاده طولانی مدت و کنترل نشده از گل راعی ، حتی در یک فرد سالم ، پس از یک ماه می تواند باعث تلخی در دهان ، درد معده و کبد ، یبوست ، کاهش اشتها و تپش قلب شود. هنگام مصرف دارو ، قصد نوشیدن  و چای باگل راعی باید توسط پزشک هشدار داده شود. این گیاه تأثیر داروهای تسکین دهنده درد و داروهای ضد افسردگی را تقویت کرده و باعث کاهش اثربخشی سایر داروهای (قلب ، پیشگیری از بارداری ، ضد پوستی ، ضد HIV) می شود.


گیاه دارویی ملیسا یا بادرنجبویه 

بادرنجبویه 
گیاه دارویی بادرنجبویه  غالباً حتی بدون قصد درمان هر چیزی مصرف می شود. طعم نعناعی سبک در بسیاری از دوستداران چای گیاهی محبوب است. بادرنجبویه لیمو به همان برگهای معمولی نعناع ، یا بابونه به برگهای چای معمولی اضافه می شود. در ضمن ، این گیاه دارویی است. عمل اصلی آن تسکین دهنده است.گیاه دارویی ملیسا یا بادرنجبویه همچنین تورم را کاملاً تسکین می دهد ، سرماخوردگی را درمان می کند ، قلب و عروق خونی را تقویت می کند ، استرس را تسکین می دهد. ملیسا در از بین بردن سوزش ناشی از گزش پشه خوب است. اما اگر هر روز به مدت یک ماه مصرف کنید ، می تواند بیماری هایی را تحریک کند که در سرگیجه ، سردرد ، خواب آلودگی بروز می کند.

گیاه دارویی نعنا

 نعناع
گیاه دارویی نعناع که مورد علاقه بسیاری است یک ضد عفونی کننده طبیعی است. جوشانده نعنا برای شستشوی گلو برای گلودرد ، حفره دهان برای استوماتیت ، دندان درد و به سادگی برای از بین بردن بوی نامطبوع استفاده می شود. به دلیل داشتن مقدار زیاد منتول ، نعنا باعث رفع اسپاسم و کولیک در روده می شود ، معده را عادی می کند. استفاده از آن در جوانی از ایجاد زوال عقل جلوگیری می کند ، هورمون ها را عادی می کند و عملکرد مغز را بهبود می بخشد. با استفاده بیش از حد از گیاه دارویی نعنا  یا چای نعناع به مدت بیش از یک ماه ، در بیماران فشار خون بالا منتول موجود در آن می تواند فشار خون را افزایش دهد ، در افرادی که از آسم رنج می برند باعث برونکواسپاسم یا تحریک حمله می شود. در افراد سالم ، نعناع می تواند باعث تغییر در ضربان قلب (برادی کاردی) شود.

گیاه دارویی گزنه

گزنه
 ذکر تمام خواص مفید گیاه دارویی گزنه غیرممکن است. در اینجا فقط یک لیست کوچک از مشکلاتی که گزنه ها با آن ها مقابله دارند آورده شده است:
فشار خون و قند خون را کاهش می دهد؛
سوخت و ساز بدن را تسریع می کند (گزنه برای لاغری) و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.
با باکتری ها ، التهاب و سرطان مبارزه می کند.
قلب و رگ های خونی را تمیز و تقویت می کند.
بی خوابی و نوروزها را درمان می کند.
درد و اسپاسم را تسکین می دهد.
بیماری های پوستی را درمان می کند.
اگر از گزنه استفاده کرده و بیش از حد طولانی از آن استفاده کنید ، در بدن تجمع یافته و عواقب منفی ایجاد می کند: فشار خون را افزایش می دهد ، باعث توسعه بیشتر نئوپلاسم ها در غده پروستات در آقایان و رحم در زنان می شود.

گیاه دارویی سلاندین یا مامیران کبیر

مامیران کبیر
 بسیاری از افراد در کودکی جوش ها و زگیل ها را با آب زرد این گیاه آغشته می کردند و کمک می کرد. اثربخشی گیاه دارویی سلاندین یا مامیران کبیر celandine در درمان موارد زیر را تشخیص می دهد:
اگزما و پسوریازیس؛
طاسی و سبوره.
بیماری پریودنتال و پوسیدگی.
آرتریت و آرتروز.
فرآیندهای التهابی در کبد ، کیسه صفرا.
بیماریهای انکولوژیک؛
تولید مثل در زنان.
حتی در داروخانه ها آنها عصاره سلاندین یا مامیران کبیر را به فروش می رسانند که برای از بین بردن زگیل ها و جوش های بسیار پایدار طراحی شده است. با این حال ، در دوزهای زیاد ، گیاه دارویی سمی کشنده است. حتی در اتاقی که مردم می خوابند ، نمی توان سلاندین را خشک کرد ، زیرا بخارهای مضر متصاعد می کند. سلاندین برای زنان باردار و شیرده ، کودکان زیر 14 سال ، هیپوتونیک و آسم منع مصرف دارد.

 

فواید گیاهان دارویی غیرقابل انکار است. اما نباید فراموش کنیم که کلمه کلیدی در اینجا گیاه دارویی است. و مانند هر دارویی ، آنها باید به توصیه پزشک مصرف شوند. استفاده از گیاهان دارویی بدون کنترل یا به غلط اشتباه ، استفاده از گیاهان دارویی می تواند منجر به عواقب جدی و گاه فاجعه بار شود. هرگونه جوشانده و چای های گیاهی نباید بیشتر از 7-10 روز استفاده شود. سپس باید یک ماه استراحت کرد. تجویز بیش از دوز روزانه نیز قابل قبول نیست.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید