هورمون رشد علائم کمبود فواید و عوارض

عضله

هورمون رشد همیشه به طور عمده با کودکانی که برای رشد مناسب به این ماده نیاز دارند و بدنسازانی که به آنها در ساخت عضلات کمک می کند همراه بوده است. اما نه چندی پیش ، علاقه به این ماده بسیار فراتر از محدوده این دسته ها بود. اکنون بسیاری در تلاشند تا تمام غلظت این هورمون را در بدن خود افزایش دهند. آنها این کار را انجام می دهند زیرا ظاهرا روند پیری را کند می کند. در این تئوری چقدر حقیقت وجود دارد و مصرف آنالوگ مصنوعی هورمون رشد برای سلامتی مضر نیست؟ برای درک این موضوع ، ابتدا باید بفهمید که هورمون رشد برای یک فرد چیست ، چه فایده و ضرری برای بدن دارد.

 

هورمون رشد چیست

هورمون رشد انسانی (HGH) یا سوماتوتروپین یک ترکیب پروتئینی است که توسط بخشی از مغز معروف به غده هیپوفیز تولید می شود. تولید این ماده به سایر هورمونهای تولید شده در هیپوتالاموس و همچنین در دستگاه گوارش و لوزالمعده بستگی دارد. بعد از اینکه غده هیپوفیز بخش دیگری از hGH را می دهد ، این ماده تنها برای چند دقیقه در جریان خون فعال می شود. اما این زمان برای تبدیل کبد به فاکتورهای رشد کافی است که مهمترین آن فاکتور رشد شبه انسولین-1 است که در واقع توانایی رشد سلول های مختلف را فراهم می کند.

 

غده هیپوفیز تحت شرایط خاصی هورمون رشد یا سوماتوتروپین را ترشح می کند. به عنوان مثال ، بعد از فشار شدید جسمی ، بعد از آسیب دیدگی و همچنین در هنگام خواب. در یک فرد سالم ، هورمون رشد به طور فشرده تر در شب تولید می شود. فعالیت این فرآیند در سنین مختلف نیز تغییر می کند. به عنوان مثال در کودکان ، تولید هورمون کاملاً جدی رخ می دهد و در دوران بلوغ به اوج خود می رسد ، به همین دلیل کودکان به سرعت رشد می کنند . اما در حال حاضر در سنین میانسالی ، فعالیت غده هیپوفیز کند می شود و میزان تولید hGH کاهش می یابد. با کاهش این ماده ، تغییراتی در عضله و بافت استخوانی در بدن ایجاد می شود که با پیری طبیعی همراه است.

اما در ارگانیسم های برخی افراد ، صرف نظر از سن ، مقدار hGH یا سوماتوتروپین می تواند بسیار کم باشد ، به همین دلیل بیماری های مختلفی ایجاد می شود. این واقعیت باعث شد دانشمندان به تولید یک آنالوگ مصنوعی هورمون رشد انسانی بپردازند. اولین hGH مصنوعی در دهه 80 قرن گذشته ظاهر شد. به هر حال ، امروز این ماده منحصراً در قالب یک محلول برای تزریق ارائه می شود. با این وجود ، در فروشگاه های آنلاین بعضی اوقات می توانید هورمون رشد را در قالب قرص یا کپسول مشاهده کنید. بنابراین ، این چیزی نیست جز هورمون رشد تقلبی. هورمون رشد انسانی بصورت قرص وجود ندارد. حداقل از این ماده به شکل قرص برای اهداف پزشکی استفاده نمی شود.

 

 

توابع اصلی هورمون رشد HGH

بر اساس نام این هورمون ، مشخص می شود که برای رشد مناسب یک فرد لازم است ، یعنی نیاز اصلی این ماده توسط کودکان تجربه می شود. اما در مورد بزرگسالان چطور؟

آیا ارگانیسم های بالغ  به hGH  یا همان هورمون رشد احتیاج دارد؟

وضعیت انواع بافت ها در بدن انسان به هورمون رشد بستگی دارد. به عنوان مثال ، در کودکان و نوجوانان ، hGH رشد استخوان ها و غضروف را تحریک می کند. در بزرگسالان ، تولید پروتئین را افزایش می دهد ، استفاده از چربی اضافی را تقویت می کند ، سطح قند خون را حفظ می کند و غلظت فاکتور رشد 1 مانند انسولین را افزایش می دهد. این هورمون برای بازسازی سلول ها ، رشد و حفظ بافت های سالم از جمله مغز و سایر ارگان های حیاتی برای انسان ضروری است. به طور جداگانه ، لازم است در مورد هورمون رشد و بدن زن صحبت شود. مقدار کمی از مردم می دانند ، اما در زنان ، کاهش hGH بسیار زودتر از مردان شروع می شود - پس از 20 سالگی ، در حالی که در مردان این شاخص ها تنها پس از 35 سال شروع به کاهش می کنند. علائم کاهش هورمون در خانمها شامل خشکی پوست ، بروز چین و چروک ، نازک شدن مو و افزایش چربی شکم است.

 

 

کمبود هورمون رشد

کمبود هورمون رشد

آنالوگ هورمون رشد مصنوعی در ابتدا برای مصارف پزشکی ساخته شد. شرایط و بیماری های ناشی از کمبود این ماده وجود دارد. یک روش موثر برای شکست بیماری ، استفاده از یک جایگزین مصنوعی است. اگر رشد او به میزان قابل توجهی از هنجارهای همسالان عقب باشد ، می توان به کمبود هورمون رشد در کودک شک کرد. تعیین کمبود hGH در بزرگسالان تنها با کمک تستهای ویژه واقعی است. آزمایش خون معمولی برای تعیین کمبود هورمون در بهترین حالت بی فایده و در بدترین حالت گمراه کننده است. عدم وجود hGH به دلایل مختلف ممکن است رخ دهد. به عنوان مثال ، در صورت وجود تومور خوش خیم در غده هیپوفیز (آدنوم هیپوفیز) ، بعد از درمان جراحی آدنوما یا استفاده از پرتودرمانی. برای افرادی که دچار کمبود هورمون هستند ، معرفی یک ماده مصنوعی به آنها کمک می کند:

 

تحمل فعالیت بدنی آسانتر است.

تراکم استخوان را تقویت کرده و خطر شکستگی را کاهش می دهد.

افزایش توده عضلانی.

درصد چربی بدن را کاهش دهید.

خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را در آینده کاهش می دهد.

 

 

علائم کمبود hGH در کودکان

کودک بسیار کوتاه تر از همسالان است.

کمتر از 5 سانتی متر در سال رشد می کند.

از نظر ویژگی های صورت جوان تر از آنچه در واقع باید باشدبه نظر می رسد.

بلوغ تاخیری؛

کند شدن رشد دندان؛

چربی بدن در شکم و صورت جمع می شود.

پل بینی توسعه نیافته؛

مو خیلی آهسته رشد می کند

 

علائم کمبود هورمون رشد در بزرگسالان

گرایش به افسردگی و یا افزایش اضطراب.

ریزش مو؛

کاهش میل جنسی ؛

کاهش توده عضلانی و قدرت.

اختلال در حافظه و مشکل در تمرکز.

پوست نازک و خشک؛

تری گلیسیرید بالا.

خستگی سریع؛ افزایش کلسترول "بد"؛

مقاومت به انسولین؛

استخوان های شکننده ،

تمایل به پوکی استخوان.

حساسیت به تغییرات دما؛

افزایش وزن ،

تجمع چربی به طور عمده در کمر.

 

 

فواید هورمون رشد برای بدن

فوایدهورمون رشد

1. هورمون رشد رشد عضلات را تسریع می کند

مشخص شده است كه هورمون رشد انسان باعث بهبود عملكرد ، تحريك سنتز كلاژن در عضلات اسكلتي و تاندون ها و در نتيجه قدرت و استقامت عضلات مي شود. در یکی از شماره های ژورنال بین المللی غدد درون ریز ، نتایج مطالعات منتشر شد که در آن 14 مرد سالم در سنین 50 تا 70 سال شرکت داشتند. طی 6 ماه هورمون رشد دریافت کردند. شش ماه بعد ، قدرت عضلانی آنها به میزان قابل توجهی افزایش یافت. در بزرگسالان مبتلا به کمبود hGH پس از طولانی شدن هورمون درمانی ، محققان به عادی سازی قدرت عضله ، استقامت و بهبود ترموگلولاسیون اشاره کردند.

 

2. هورمون رشد استخوان ها را تقویت می کند

این هورمون همچنین متابولیسم مواد معدنی و وضعیت استخوان را بر عهده دارد. مطالعات نشان می دهد که تجویز hGH باعث بازسازی استخوان پس از شکستگی می شود. علاوه بر این ، می تواند برای افراد مسن مفید باشد ، که بافت استخوانی آنها از دوام کمتری برخوردار بوده و شکستگی آن آسان تر است. کارشناسان همچنین به تأثیر مثبت hGH بر روند بهبودی زخمها ، به ویژه در افراد سالخورده اشاره کردند.

 

3. هورمون رشد کاهش وزن را سرعت می بخشد

HGH سرعت بخشیدن به چربی ها را تسریع می کند. این نتیجه با مطالعه ای که در آن 24 فرد چاق شرکت داشتند ، تأیید شد. طی 12 هفته ، نیمی از آنها رژیم کم کالری دریافت کردند و هورمون رشد مصرف کردند ، بقیه فقط کالری رژیم غذایی روزانه خود را محدود کردند. با توجه به نتایج آزمایش ، مشخص شد که کاهش وزن در افرادی که hGH مصرف می کنند 1.6 برابر سریعتر است. در همین زمان ، بیشتر وزن از دست رفته روی چربی احشایی افتاد ، که در افراد گروه کنترل مشاهده نشد. تفاوت دیگر بین گروه ها: کسانی که در هنگام کاهش وزن هورمون مصرف نکردند ، نه تنها چربی ، بلکه توده عضلانی را از دست دادند. در افرادی که هورمون درمانی را دنبال می کنند ، برعکس ، مقدار عضلات افزایش یافته است.

 

4- هورمون رشد خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد

بزرگسالانی که کمبود هورمون رشد دارند ، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد. این نتیجه گیری توسط دانشمندان سوئدی با بررسی وضعیت سلامتی بیش از صد بیمار حاصل شد. در برابر فقدان هورمون ، آنها افزایش وزن بدن و همچنین کلسترول بیش از حد بالایی داشتند که کار سیستم قلبی را بدتر می کند.

 

5- هورمون رشد میل جنسی را افزایش می دهد

مطالعات علمی ثابت کرده است که هورمون رشد، سوماتوتروپین  انسان نیز وظیفه عملکرد تولید مثل و محرک جنسی را در مردان دارد. کمبود HGH می تواند باعث کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ شود. حقیقت این تئوری در آزمایشی تأیید شد که در آن 45 مرد مبتلا به اختلال نعوظ شرکت داشتند. پس از طی یک دوره هورمون درمانی در 90٪ از آنها ، سیستم تولید مثل بهبود یافته است.

 

6. هورمون رشد توانایی های خلقی و شناختی را بهبود می بخشد.

متخصصان لیتوانیایی تأیید کرده اند که مصرف هورمون رشد می تواند باعث افزایش روحیه و توانایی های شناختی فرد ، غلظت او شود. حداقل ، این نتیجه ای است که دانشمندان در بیمارانی که 6 ماه از hGH مصرف می کنند ، متوجه شده اند.

 

 

عوارض جانبی و خطرات مصرف هورمون رشد

 هورمون رشد عوارض

امروزه بسیاری از افراد بر این باورند که هورمون رشد باعث افزایش سن می شود. در همین حال ، کارشناسان تشخیص می دهند: یک آنالوگ مصنوعی نباید به عنوان اکسیر جوانی ابدی در نظر گرفته شود ، و حتی بیشتر از آن نمی توان به طور غیرقابل کنترل در مبارزه با تغییرات وابسته به سن استفاده کرد. اگر استفاده از هورمون رشد بخشی از دارو درمانی باشد و برنامه درمانی توسط متخصص تهیه شود ، خطر عوارض جانبی کمتر است. اما اگر این ماده توسط شخص کاملاً سالم مصرف شود ، احتمال بروز عوارض جانبی نامطلوب کاملاً زیاد است (تقریباً در 30٪ از افرادی که از hGH استفاده می کنند).

 

مصرف بی رویه هورمون رشد می تواند باعث: 

سندرم تونل کارپ (درد بازو و بی حسی)؛

افزایش مقاومت به انسولین.

تورم در بازوها و پاها.

ماهیچه و درد مفاصل؛

بزرگ شدن بافت پستان در مردان (ژنیکوماستی).

بعلاوه هورمون رشد می تواند در ایجاد دیابت نوع 2 ، اختلالات قلبی نقش داشته باشد و خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان را افزایش دهد.

سوءاستفاده از hGH منجر به افزایش انگشتان و انگشتان پا ، تغییر در اسکلت ، افزایش در مدارها و کشیدگی فک می شود. اندامهای داخلی نیز می توانند بزرگ شوند. و کاردیومگالی (قلب بزرگ شده) یکی از شایع ترین دلایل مرگ ناشی از سوء استفاده از هورمون رشد، سوماتوتروپین است. استفاده نادرست از hGH سنتز پروتئین را افزایش می دهد ، که اغلب باعث بروز مشکلات پوستی می شود: ضخیم و درشت می شود. ترکیبی از عوارض مختلف ، به خصوص کاردیومگالی ، هایپرگلیسمی ، هایپرلیپیدمی ، عواملی هستند که منجر به کاهش امید به زندگی می شوند. برخی مطالعات نشان می دهد که عوارض جانبی ناشی از hGH در افراد مسن بیشتر از افراد جوان است.

 

هورمون رشد برای عضله

اگر هورمون رشد کافی در بدن یک فرد بالغ وجود نداشته باشد ، مانند عضلات در ورزشکاران هیچ وقت عضلات وی تجسم نمی یابد. اما بسیاری از زنان و مردان کاملاً سالم ، به دنبال بدن عضلانی  هستند، دوره هایی را برای دریافت هورمون رشد  hGH شروع می کنند.

آیا هورمون رشد برای عضله سازی بسیار مؤثر است

محققان دانشگاه کالیفرنیا آزمایشی را با 440 داوطلب انجام دادند. میانگین سنی شرکت کنندگان در این آزمایش 27 سال است ، 85٪ آنها مرد هستند ، میانگین شاخص توده بدنی 24 نفر است و همه از نظر جسمی سالم هستند. در طی 20 روز آزمایش ، 303 نفر تزریق hGH دریافت کردند ، بقیه دارونما را دریافت کردند. پس از دوره تزریق ، توده عضلانی شرکت کنندگان در آزمایش به طور متوسط ​​2 کیلوگرم افزایش یافت. از یک طرف ، این یک پیروزی به نظر می رسید. اما همانطور که بیشتر مشخص شد ، رشد توده عضلانی منجر به افزایش قدرت و استقامت در هنگام تحرک بدنی نشده است. در نتیجه محققان به این نتیجه رسیدند که ماهیچه های افرادی که تزریق می کنند بیشتر احتمال دارد که مایعات را در خود جمع کنند ، در حالی که نمایندگان گروه کنترل رطوبت اضافی را در بافت ها حفظ نمی کنند ، بنابراین رشد عضلات صورت نمی گیرد.

 

هورمون رشد ضد پیری است

برای ارزیابی تأثیر هورمون رشد بر سلامت افراد سالخورده ، دانشمندان سلسله مطالعاتی را انجام داده اند كه شامل 220 نفر می شود. دو سوم افراد مورد مطالعه مرد بودند ، میانگین سنی آنها 69 سال بود ، بیشتر داوطلبان دارای اضافه وزن بودند اما چاق نبودند. دوز هورمون رشد برای افراد مختلف متفاوت بود و مدت زمان درمان در موارد مختلف بین 2 تا 52 هفته بود. در نتیجه ، افرادی که مرتباً hGH مصرف می کردند ، حدود 2 کیلوگرم حجم عضلات را افزایش داده و تقریباً به همان میزان چربی را از دست می دادند. اما پارامترهایی مانند میزان قند و کلسترول خون ، تراکم استخوان ، توانایی هوازی در پایان آزمایش تغییر نکرده است. با این حال ، اکثر کسانی که hGH مصرف می کنند ، عوارض جانبی کاملی را تجربه کرده اند ، از جمله احتباس مایعات در بافت ها ، درد مفاصل و در مردان ، سینه آنها کمی افزایش یافته است.

 

 

نحوه افزایش هورمون رشد با روش های طبیعی

 هورمون رشد نحوه افزایش

اگر علائم پزشکی برای جایگزینی هورمون درمانی وجود ندارد ، اما به دلایلی شخصی می خواهید مقدار هورمون رشد را در بدن خود افزایش دهد ، می توانید از روشهای ایمن تر از تزریق hGH استفاده کنید.

روش های ایمن برای افزایش هورمون رشد

ورزش شدید

مطالعات بیشماری تأیید می كنند كه فعالیت بدنی شدید باعث افزایش ترشح HGH می شود. بهترین تمرین برای این منظور عبارتند از: تمرینات استقامتی شدید و قدرت. علاوه بر این ، مدت زمان و فراوانی آموزش عوامل تعیین کننده تنظیم تولید hGH است. حداقل طول درس باید از 10 دقیقه باشد.

 

ال گلوتامین

مکمل های حاوی L-glutamine برای ورزشکاران بسیار شناخته شده است. آنها به منظور افزایش اثربخشی تمرین ، حفظ تعادل اسید-پایه بدن و همچنین افزایش میزان گلیکوژن در عضلات طراحی شده اند. در طول آزمایش دانشمندان دریافتند که برای افزایش سطح hGH و در عین حال مقدار تستوسترون و قدرت عضلات کافی است که حداقل 3 بار در هفته از مکمل استفاده کرده و تمرینات قدرتی را انجام دهید.

ال آرژنین

مطالعات تأیید می كنند كه با مصرف خوراكی ال-آرژنین ، سطح هورمون رشد در بدن می تواند 100٪ افزایش یابد. اگر مکمل با آموزش ترکیب شود ، این رقم می تواند به 300-500٪ برسد.

ال-جی پی سی

در سال 2008 ، مطالعه ای که در ژورنال انجمن بین المللی تغذیه ورزشی منتشر شد ، تأیید کرد که مصرف A-GPC (آلفا گلیسریلفسفوریکلینین) همچنین باعث افزایش hGH می شود. شرکت کنندگان در این آزمایش 600 میلی گرم از A-GPC 2 ساعت قبل از تمرینات وزنه برداری کردند. بعد از انجام تمرینات ، میزان هورمون موجود در بدن آنها بعد از تمرین بدون استفاده از مکمل ها از ارقام بیشتر شده است.

خنده

بله ، خنده ارزانترین و مقرون به صرفه ترین روش برای افزایش هورمون رشد در بدن است. این توسط دانشمندان کالیفرنیا کشف شد. پس از تماشای فیلم های طنز ، شرکت کنندگان در آزمایش به طور میانگین 87٪ اندروفین و حدود 27٪ سطح hGH را افزایش دادند.

پاکسازی کبد

به یاد دارید که در ابتدای این مقاله مورد بحث قرار گرفت؟ کبد پس از ترشح هورمون رشد ، آن را به یک فاکتور رشد انسولین مانند 1 تبدیل می کند و از قبل باعث افزایش توده عضلانی ، انرژی و قدرت می شود. بنابراین ، اگر کبد به درستی کار نکند ، فرد قادر به دریافت فواید هورمون رشد نخواهد بود. قبل از شروع سطح HGH ، باید سموم کبد  را تمیز کرده و عملکرد آن را بازیابی کنید.

 

ویتامین سی و هورمون رشد

مطالعات نشان داده اند که رابطه ای بین کمبود ویتامین C و کاهش ترشح هورمون رشد ، چاقی و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی وجود دارد. یعنی قبل از اینکه به دنبال گزینه هایی برای افزایش سطح hGH در بدن باشید ، توصیه می شود ذخایر ویتامین C را افزایش دهید. بیانیه جاناتان سوئیفت را بخاطر بسپارید: همه می خواهند طولانی زندگی کنند ، اما هیچ کس نمی خواهد پیر شود؟ بنابراین ، بشر همیشه سعی در یافتن راه هایی برای تأخیر در پیری داشته است. در دنیای مدرن ، کمتر کسی به "آب حیات" ، "سیب های جوان کننده" و "اکسیر جوانی ابدی" اعتقاد دارد. اما بسیاری از جوانان به قدرت تزریق  از جمله استفاده از تزریق هورمون رشد اعتماد دارند. با این حال ، کارشناسان خواستار این هستند که با روند جدید در هورمون درمانی ، که عواقب سلامتی زیادی دارد ، از بین نرود. و برای حفظ شادابی و زیبایی در طولانی مدت ، مفیدتر نیست که نوشیدن مقدار زیادی آب تمیز را فراموش نکنید ، یک سبک زندگی سالم را طی کنید ، ورزش کنید ، ورزش کنید ، تغذیه مناسب داشته باشید و غذای سالم بخورید. این ضمانت اصلی دوام و حفظ جوانی است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید