خواص سیاه دانه و روغن سیاه دانه طلای فراعنه چیست

سیاه دانه

 

اگر با نام هایی مانند "گشنیز رومی" ، "کنجد سیاه" ، "دانه پیاز" یا "بذر برکت" مواجه شدید (این بیشترین ذکر هایی است که گیاه به دلیل ظاهر دانه ها دریافت کرده است) ، پس باید بدانید که در مقابل شما سیاه دانه قرار دارد.

 

سیاه دانه این ادویه شناخته شده از دوران باستان به درستی نه تنها معطر ، بلکه یک گیاه دارویی نیز محسوب می شود. سیاه دانه در داروها برای بیماری های روده ، در زیبایی شناسی ، در رایحه درمانی استفاده می شود. دریابید که این گیاه چه خواص مفید دیگری دارد.سیاه دانه یکی از ادویه های فعال بیولوژیکی محسوب می شود. دانه ها  غنی شده با اسیدهای چرب مختلف و همچنین پتاسیم ، فسفر ، کلسیم و منیزیم می باشند.اثربخشی سیاه دانه به عنوان وسیله ای برای افزایش ایمنی نه تنها توسط درمانگران باستانی ، بلکه توسط طب مدرن نیز شناخته می شود. روغن سیاه دانه دارای اثر ضد باکتری است ، با قارچ و انگلی روده مقابله می کند.

 

سیاه دانه

 

گیاه سیاه دانه حتی در مصر باستان نیز مورد استقبال قرار گرفت: هنگام حفاری در مقبره یک فرعون ، یک بطری روغن پیدا شد و مشخص شد که سیاه دانه است. دقیقاً مشخص نیست که مصری ها چگونه از آن استفاده کرده اند ، اما آنها فقط چیزهای ارزشمندی را در "زندگی پس از مرگ" با خود قرار می داده اند.

 نام سیاه دانه  به "بذر برکت" نیز ترجمه شده است. ابوعلی سینا همچنین از سیاه دانه  به عنوان یک گیاه دارویی قدرتمند یاد کرده است.

 

داروهای شیمیایی ، اگر در مورد طب مدرن صحبت کنیم ، در موارد نادر می توانید در آن ذکر گیاهان دارویی را پیدا کنید. در کنگره های مکرر دارویی اعلام شده که استفاده از داروهای مدرن مبتنی بر مواد شیمیایی برای سالهای طولانی عوارض جانبی وحشتناکی را به همراه داشته و سازمان بهداشت جهانی نیاز به بازگشت به داروهای طبیعی و محدود کردن مصرف داروهای شیمیایی را حتی الامکان اعلام کرده است. نتایج مطالعات برخی آزمایشگاه ها نیز سر و صدای زیادی ایجاد کرد ، در گزارش هایی که گفته شد همان عوارض جانبی تعدادی از داروهای شیمیایی مقصر گسترش سرطان است.

در تعدادی از کشورهای اروپایی و آمریکایی بیمارستانهایی بر پایه گیاهان دارویی طبیعی ظاهر شده اند. پس از موفقیت ها و تأییدهای مکرر ، هر ساله تعداد چنین بیمارستان هایی در جهان افزایش می یابد. 

 

سیاه دانه درمانی برای همه بیماری ها بجز مرگ نامیده می شود.

 

سیاه دانه

 

قرن هاست که سیاه دانه توسط ایرانی ها استفاده می شود و به طور گسترده ای توصیه می شود و صدها مقاله در این زمینه نوشته شده است. از سیاه دانه  "داروی همه بیماری ها" یاد می شود. 

 

 

سیاه دانه (Nigella Sativa).

سیاه دانه که با نام های nigella sativa ، گشنیز رومی و nigella نیز شناخته می شود ، در شرق آسیا ، جنوب اروپا و شمال آفریقا رشد می کند. این گیاه در کشورهای آسیای مرکزی و جنوب شرقی ، در آمریکای شمالی ، عمدتا در مصر و خاورمیانه کشت می شود. وطن گیاه مدیترانه است. 

سیاه دانه یکی از گیاهان یک ساله است. ساقه آن قائم ، منشعب ، تا ارتفاع 60 سانتی متر است برگها پر ، سبز مایل به خاکستری است گلهای آن بزرگ ، منفرد ، سفید یا آبی ، دارای ساقه های بلند است. پس از رسیدن گرده افشانی ، کارپلها با هم رشد کرده و به صورت غلافهای بذر چند برگ مانند در می آیند و حاوی بذرهای سیاه ، مثلثی و چروکیده پس از رسیدن هستند. می توان آن را با یک ساقه بلند با یک قسمت مانند خشخاش مقایسه کرد. در وسط یک میوه توخالی با دانه های سیاه با طعم و بوی خاصی قرار دارد. طعم - علفی ، با کمی عطر و طعم مغذی ، کمی یادآور پونه کوهی. دانه های آن حاوی روغن ضروری ، فلاونوئیدها ، تانن و نمک های معدنی است. 

 

سیاه دانه برای بیماری های سیستم عصبی ، قاعدگی غیرطبیعی و حتی سرطان استفاده می شود. 

سیاه دانه یک داروی موثر برای تقویت سیستم ایمنی بدن است ، فشار خون را کاهش می دهد ، سطح کلسترول خون را کاهش می دهد و اشتها را افزایش می دهد. عملکرد روده را با از بین بردن پدیده های دسباکتریوز بهینه می کند ، باعث از بین رفتن کرم ها و دفع کرم ها از بدن می شود. 

 

روغن سیاه دانه دارای اشکال و زمینه های مختلفی برای کاربرد است: به عنوان یک داروی ادرار آور ، خلط آور ، ملین ملایم ، به عنوان یک عامل تحریک کننده سیستم ایمنی بدن ، و همچنین نتایج بسیار خوبی در درمان انواع بیماری های پوستی مرتبط با اختلالات عصبی هومورال و هیستامین بدن می دهد. مادران شیرده می توانند به طور مداوم برای افزایش شیردهی مصرف کنند. 

سیاه دانه از چاقی جلوگیری می کند و باعث کاهش وزن می شود. 

 

بخار حاصل از نان گرم ، که با دانه های سیاه دانه پخته می شود ، سردرد و میگرن را تسکین می دهد. 

همچنین با موفقیت در درمان اسکلروز ، سکته مغزی و سایر بیماری های عروقی استفاده می شود. 

 اگر سیاه دانه را تفت دهید(بو دادن بدو روغن) و در کیسه پارچه ای بریزید ، می توان از آن به عنوان استنشاق سرماخوردگی استفاده کرد. 

 

اگر بذرهای گیاه سیاه دانه را به مدت یک ساعت در شیر مادر خیس کنید و سپس بیمار مبتلا به هپاتیت آن را  استشمام کند ، با توجه به باز بودن مجاری دفع کبد و کیسه صفرا ، می تواند اثر درمانی خوبی داشته باشید. 

 

برای بهبود بینایی ، باید سیاه دانه خرد شده را با روغن زنبق مخلوط کنید. و همچنین اینکه از آن در پانسمان سرکه برای درمان بیماری های پوستی استفاده می شود: گال چرکی ، جذام و همچنین برای تومورهای مزمن. 

 

با روغن کاری مقعد با روغن سیاه دانه ، می توانید از شر کرم ها خلاص شوید. سیاه دانه  بلغم را در تب بهبود می بخشد. 

 

سیاه دانه را که یک شب در سرکه خیسانده و سپس آسیاب می شود ، باید برای سردردهای مزمن و فلج عصب صورت استشمام کرد. یکی از قابل اطمینان ترین درمان ها در درمان انسداد عروق است. اثر آرام بخشی دارد ، بر سیستم عصبی تأثیر مفیدی دارد ، گردش خون و رنگ پوست را بهبود می بخشد (در این حالت باید صبح مصرف شود). 

 

روغن سیاه دانه در درمان بیماری های عروقی ، به ویژه اسکلروز عروق مغز ، تأثیر زیادی دارد. 

روغن سیاه دانه یک داروی عالی است ، هم برای استفاده داخلی - پیشگیری و درمان بیماری های مختلف اندام های داخلی ، و هم در زمینه استفاده کاربردی در مراقبت از پوست خارجی (پسوریازیس ، اگزما ، خشکی پوست ، ماساژ مفاصل و پوست سر). 

 

روغن سیاه دانه به عنوان یک داروی ضروری برای مراقبت از پوست مشکل از هر نوع با عناصر التهابی حاد و مزمن ، برای درماتیت آلرژیک ، نورودرماتیت استفاده می شود ، و همچنین دارای اثر جذب ، مقوی و بازسازی کننده است. در ماسک ها برای تمیز کردن عمیق پوست و منافذ پوست ساخته می شود. 

 

روغن سیاه دانه برای مراقبت از مو با بیماری سبوره استفاده می شود. خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهد. دارای اثر ضد سلولیت ، ضد ورم است. ضد قارچ ، ضد باکتری ، ضد ویروساست.  خارش را از بین می برد ، پوست ملتهب را بازسازی می کند. 

روغن سیاه دانه پادزهر خوبی برای نیش مار است.روغن سیاه دانه اثر مفیدی در بزرگ شدن غدد لنفاوی دارد و به کاهش آنها کمک می کند. 

 

سیاه دانه


از سال 1959 ، بیش از 200 مطالعه در دانشگاه های بین المللی انجام شده است که نتایج خیره کننده آن در مقالات و گزارش ها در رسانه های مختلف منتشر شده است. این کاملاً اهمیت اساسی سیاه دانه را که بیش از 1400 سال پیش به آن اشاره شده بود تأیید کرد. 

 

در سال 1989 ، مجله پزشکی پاکستان مقاله ای در مورد خواص خارق العاده روغن سیاه دانه منتشر کرد. و در سال 1992 ، بخش پزشکی دانشگاه داکا (بنگلادش) مطالعه ای در مورد خواص ضد باکتریایی روغن دانه سیاه در مقایسه با پنج آنتی بیوتیک قدرتمند: آمپی سیلین ، تتراسایکلین ، کوتریموکسازول ، جنتامایسین و نالیدیکسیک اسید انجام داد. حقایق غیر قابل انکار قابل تحسین هستند - نشان داده شده است که روغن دانه سیاه در برابر بسیاری از باکتری ها ، حتی از جمله آنهایی که مقاوم ترین در برابر داروها هستند ، موثر است. 

 

با توجه به تحقیقات فوق ، جالب است بدانید که مدتهاست که هومیوپاتها از تنتور سیاه دانه به عنوان درمانی عالی برای مشکلات گوارشی استفاده می کنند. 

مطالعه ای توسط آگاروال (1979) نشان داد كه روغن سیاه دانه راهی عالی برای افزایش شیر در مادران شیرده است. 

 

در ایالات متحده آمریکا ، تجزیه و تحلیل مواد موجود در روغن سیاه دانه و تأثیر آنها بر بدن انسان انجام شد. این مطالعات نشان داده است که این گیاه که هزاران سال آزمایش شده است ، یک داروی واقعی و شفابخش است. گواه این اثر قوی ضد باکتری و پادزهر است. علاوه بر این ، روغن در برابر فرآیندهای التهابی و آلرژی عمل می کند. 

 

دانشمندان آمریکایی اولین گزارش علمی در مورد اثرات ضد توموری (سرطانی) روغن دانه سیاه ایجاد کردند. همچنین اثر قابل توجهی در کاهش قند خون یافت شده است. 

 

در یکی از مقالات پژوهشی ، واقعیت جالب زیر ذکر شده است. بیماران ایدز در بیمارستانی در فلوریدا به مصرف سیاه دانه تشویق شدند. تأثیر مثبت استفاده از سیاه دانه عملاً در آینده نزدیک قابل مشاهده بود. با این حال ، چیزی در مورد روش های استفاده و دوز گفته نشده است. گزارش ها فقط بیان می کنند که تحقیقات هنوز کامل نشده است. 

 

همچنین در مورد نتایج تحقیقات علمی در آلمان ، که درگیر پیتر شلیچر ، اثر درمانی روغن سیاه دانه بود ، شناخته شده است. 70٪ از کسانی که در این آزمایش شرکت کردند و بیش از 600 نفر در آنجا بودند ، از بیماری های آلرژیک بهبود یافتند. در این میان بیماران مبتلا به آلرژی به گرده و گرد و غبار ، بیماران آسم ، نورودرمی هستند. استفاده از روغن سیاه دانه در برابر بیماری های آنفلوانزا نیز موثر بود. 

 

مطالعات علمی نشان داده است که سیاه دانه سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند ، بنابراین نوعی درمان برای هر بیماری است ، زیرا ثبات ایمنی یک شرط ضروری برای از بین بردن هر بیماری است ، از هر نوع ماهیت آن ، علاوه بر این ، مشخص شد که روغن سیاه دانه رشد مو را بهبود می بخشد و حتی از سفیدی زودرس جلوگیری می کند. 

 

ارزش کیفیت آنزیمی و لیپولیتیکی سیاه دانه آنقدر زیاد است که داروی "Nigedazu" از آن برای درمان بیماری های مزمن دستگاه گوارش (کولسیستیت ، انتروکولیت ، انتریت ، هپاتیت ، پانکراتیت) از آن تولید می شود. مواد لیپوتروپی سیاه دانه کاهش پایدار کلسترول را ایجاد می کند و پادزهر الکل است و پدیده های مسمومیت با الکل را از بین می برد. 

سیاه دانه

سیاه دانه یک لیپولیتیک کلاسیک است که چربی های گیاهی و حیوانی را هیدرولیز می کند و باعث هضم ، استفاده و ترمیم متابولیسم چربی آنها می شود. زیبایی های ملل مختلف از این درمان طبیعی به عنوان یک مکمل غذایی برای حفظ هماهنگی و مقدس سازی خطوط بدن استفاده کردند. 

 

روغن سیاه دانه یک گلچین درمانی برای بازیابی سیستم ایمنی و هورمونی ، از بین بردن بیش از حد ترشح هورمون های تهاجمی (آدرنالین ، نوراپی نفرین) و آمین های بیوژنیک (هیستامین و سروتونین) است. به دلیل وجود تعدادی ماده واسطه ، این روغن ترشح هیستامیناز (آنتاگونیست آمین های بیوژنیک) و تولید آنتی بادی های آنتی هیستامین را تحریک می کند. علاوه بر این ، عرضه سیکلواکسیژناز به بافت ضریب بالایی از فعالیت آنتی سروتونین سیاه دانه را فراهم می کند. بنابراین ، این داروی طبیعی توسط متخصصان آلرژی در همه کشورها به عنوان یک وسیله موثر برای مبارزه با هر نوع آلرژی در سطح محلی و سیستمیک شناخته شده است. 

 

سیاه دانه اسیدهای چرب ضروری (arachidonic ، dihomolinolenic و غیره) و آنزیم های میکروزومی را به سلولهای بدن انسان منتقل می کند ، از این طریق بیوژن های مهم تنظیم کننده واکنش های محلی بافت - پروستاگلاندین ها - توسط غشای سلول های بدن ما تولید می شوند. این مواد عملکردهای ترشحی بدن را بهبود می بخشند ، میکروسیرکولاسیون را تحریک می کنند ، در بازیابی تعادل انتقال دهنده عصبی و عادی سازی فرآیندهای مهار-تحریک شرکت می کنند. محتوای آنزیم سیکلواکسیژناز سلول های اندوتلیال عروقی را برای سنتز پروستاسیکلین ها و ترومبوکسان ها تحریک می کند ، که از تجمع پلاکت و چسبندگی جلوگیری می کند. بنابراین ، روغن سیاه دانه دارای اثر ضد اسکلروتیک ، گشادکننده عروق است ، تعادل خونریزی ایجاد می کند ، به علاوه همزیستی طبیعی فلور روده را بازیابی می کند


دانه های سیاه دانه حاوی روغن چرب به میزان 30٪ -35٪ و 1٪ -5.5٪ روغن ضروری است. عنصر Nigellone موجود در اسانس دارای خواص دارویی بسیار ارزشمندی است ... 

 

روغن سیاه دانه از طریق خنک شدن از گیاه سیاه دانه یا با فشار دادن میوه سیاه دانه بدست می آید. روغن مشتق از گیاه حاوی اجزای زیر است: روغن فرار 1٪ ، روغن ماندگار 84.6٪ ، ذرات سیاه دانه 14.4٪. 

 

معمولاً روغن سیاه دانه پس از تولید ، فیلتر می شود ، در این حالت روغن رنگ یکنواختی دارد ، روغن فیلتر نشده دارای رسوب سیاه از کوچکترین ذرات دانه است. 

 

روغن سیاه دانه حاوی بیش از 100 ماده فعال و حدود 50 کاتالیزور برای بیوسنتز سلول های طبیعی است: اسیدهای چرب اشباع و اشباع نشده ، لیپاز ، توکوفرول ها ، مولتی ویتامین های گروه های A ، B ، P ، روغن اساسی ، آلکالوئیدها (به ویژه داماسکن) ، استیل کولین ها ، کاتچین ها ، سیتوکینین ، آنزیم ها و غیره ، برخی از آنها هنوز مورد بررسی قرار نگرفته اند و به نظر می رسد کار با تلاش مشترک در این زمینه مثمر ثمر باشد. 

 

این روغن منبع غنی از اسیدهای چرب "پلی نانتیک" است که به آنها "اسیدهای چرب حیاتی" نیز گفته می شود - که عناصر سازنده سلولها هستند و به اندام (بدن) در تولید "پروستاگلاندین" E1 کمک می کنند. 

 

"اسیدهای چرب" روغن حاوی: 
• اسید میریستینیک - 0.5  است. 
• اسید پالمیتیک (اسید پالمیتیک) - 13.7 
• اسید پالمیتولیک - 0.1 
• اسید استئاریک (اسید استئاریک) - 2.6  
• اسید اولئیک (اسید اولئیک) - 23.7 
• اسید لینولئیک (اسید لینولئیک [امگا -6] - 9/57 درصد ، اسید لینولئیک [امگا 3] - 0/2 درصد)  
• اسید آراشیدیک (اسید آراشیدک) - 1.3٪  

همچنین ، روغن حاوی اجزای زیر است (میلی گرم در لیتر): 
کلسیم 64 
سولفات 48 
منیزیم 24 
کلرید 34 
سدیم 47 
سیلیکا 26 
پتاسیم 5 
بی کربنات 305 
TDS 430 

علاوه بر این ، حاوی پروتئین ، آهن ، مس ، روی ، فسفر ، تیامین ، ریبوفلاوین ، پیریدوکسین ، نیاسین و غیره 

سیاه دانه

 

موارد مصرف و خواص دارویی سیاه دانه و روغن سیاه دانه

در یک فرم کلی در برابر انواع مختلف بیماری ها ، روغن سیاه دانه را می توان به شکل زیر استفاده کرد: 

دسته اول

 با سوء هاضمه ، نفخ با ترشح صفرا کافی ، برای تحریک تولید صفرا ، دفع اسید اوریک توسط کلیه ها (برای درمان نقرس) ، نارسایی عملکردی کبد ، میگرن ، خستگی بدن ، برای افزایش قدرت و نشاط ، برای تقویت ایمنی ، به ویژه در طول دوره درمان و بهبودی ، به عنوان ضد التهاب ، تحریک کننده هضم غذا ، بهبود اشتها ، تب بر و برافروختگی ، ضد اسهال ، ضد هلمینتیک ، ضد باکتری ، ضد قارچ ، ضد ویروس ، برای سردرد ، فشار خون بالا ، خونریزی (مخاط بینی) ، هموفیلی ، سرطان های سستود کرم های نواری) ، دیابت ، به عنوان ادرار آور ، برای افزایش ترشح غدد پستانی ، افزایش خونریزی رحم ، به عنوان تنظیم کننده هورمون های رشد ،با ادرار غیر ارادی ، زخم معده و اثنی عشر ، برای کاهش سطح کلسترول خون ، برای افزایش قدرت جنسی

روش مصرف و مقدار مصرف روغن سیاه دانه

یک قاشق چای خوری روغن سیاه دانه را صبح و عصر 15 دقیقه قبل از غذا میل کنید ، سپس یک لیوان آب با یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی که در آن حل شده بنوشید. 

 

دسته دوم  

سینوزیت (التهاب سینوسهای پارانازال) ، به عنوان خلط آور ، برای سرفه خشک ، آسم برونش ، برونشیت آسم ، سرماخوردگی

در صورت سرماخوردگی ، سیاه دانه با تقویت سیستم ایمنی بدن و اثر خلط آور کمک می کند و  به شما امکان می دهد به سرعت مخاط را از بین ببرید و تنفس را راحت کنید. رایحه درمانی با روغن سیاه دانه به برونشیت کمک می کند و همچنین باعث آرامش سیستم عصبی می شود.

روش مصرف و مقدار مصرف روغن سیاه دانه

 1- ورودی سوراخ های بینی را با روغن از داخل چرب کنید ، استنشاق کنید و بلغم را سرفه کنید. 
2. استنشاق ( شستشوی بینی)- 1 قاشق غذاخوری. یک قاشق روغن سیاه دانه در نصف لیوان آب جوش. 
3. یک قاشق چایخوری روغن سیاه دانه را صبح و عصر 15 دقیقه قبل از غذا میل کنید ، سپس یک لیوان آب با یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی محلول در آن بنوشید. 

 

دسته سه 

 درماتوفیت با موضعی شدن ضایعات ناخن و پا ، روماتیسم و ​​بیماری های اسکلتی عضلانی ، درماتیت (اگزما) ، آلوپسی و آلوپسی آره آتا ، پسوریازیس (لیکن سنگفرشی). 

روش مصرف و مقدار مصرف روغن سیاه دانه

1- مناطق آسیب دیده بدن را به آرامی با روغن سیاه دانه بمالید. 
2. یک قاشق چای خوری روغن سیاه دانه را صبح و عصر 15 دقیقه قبل از غذا میل کنید ، سپس یک لیوان آب با یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی محلول در آن بنوشید. 

در مرحله بعد ، بیماری های مختلف و موارد استفاده مربوط به آنها را از سیاه دانه در نظر بگیرید. 

 

سیاه دانه

 

1. بیماری های دستگاه تنفسی

الف. آسم ، سرفه ، ذات الریه: 
• سینه را با روغن سیاه دانه رقیق شده با روغن زیتون مالش دهید (به نسبت 1: 5). 
• استنشاق بخارات روغن سیاه دانه و نگهداری 1/4 قاشق چای خوری زیر زبان توصیه می شود. 
• 1 قاشق چای خوری صبح و عصر میل کنید. 
• ماساژ قفسه سینه و پشت با روغن سیاه دانه و استنشاق (قاشق غذاخوری به ازای هر 1 لیتر آب). 
• صبح و عصر (برای آسم) یک فنجان مخلوط آب عسل و پیاز بنوشید. دوره درمان 1 ماه است. 

روغن سیاه دانه برای دردهای قفسه سینه و سرماخوردگی

• 1 قاشق غذاخوری سیاه دانه به آب جوش اضافه کنید و بخار را استنشاق کنید ، سر خود را بپوشانید (قبل از خواب). 

روغن سیاه دانه در سرفه و خونریزی بینی

• 3 قاشق چای خوری هر روز به مدت یک هفته ، مالش محل درد ، استنشاق.

 در  آنفلوانزا
• سیاه دانه را در روغن زیتون هم بزنید و روزی 3 تا 4 بار در بینی بچکانید. آنفولانزا و سرفه برطرف خواهد شد.

 روغن سیاه دانه برای تب
• 7 قطره دانه سیاه دانه را به یک لیوان چای ، نعناع ، انیسون ، جعفری یا گشنیز اضافه کنید و بعد از غذا (3 بار در روز) به مدت یک هفته بنوشید. همچنین می توانید روغن را قبل از خواب یا قبل از آفتاب گرفتن روی بدن خود بمالید. 

روغن سیاه دانه  برای آبریزش بینی
• یک پنبه پنبه را در سوراخ های بینی قرار دهید که به مدت 15-20 دقیقه در روغن سیاه دانه خالص آغشته شده باشد. تسکین بلافاصله احساس خواهد شد. اگر سرماخوردگی  دارید ، این روش می تواند تکرار شود. 

هنگام درمان التهاب مجاری بینی ، دارو توصیه می شود به شرح زیر استفاده شود: 
• حمام بخار (1 قاشق غذاخوری سیاه دانه را با یک لیوان آب جوشانده بریزید و بخار را استشمام کنید). 
• روان کاری دیواره های بینی از خارج  

• یک قاشق چای خوری روغن سیاه دانه بنوشید و یک لیوان عسل که در آب رقیق شده است بنوشید و 15 دقیقه قبل از صبحانه و شام استفاده کنید.

 

 

2. روغن سیاه دانه برای زخم

• 10 قطره روغن سیاه دانه را با 1 فنجان عسل مخلوط کنید. هر روز صبح یک قاشق از این مخلوط را با معده خالی بخورید. سپس 1 لیوان شیر بنوشید. 2 ماه بدون وقفه ادامه دهید. 

روغن سیاه دانه برای زخم معده: 
• صبح و عصر ، 1 قاشق چای خوری روغن سیاه دانه ، که با محلول دانه کتان شسته شده است (یک قاشق غذاخوری دانه کتان در یک لیوان بزرگ آب) به مدت 2 دقیقه جوشانده شود و سپس دم شود. روزانه 1 لیوان بنوشید (خوردن شیرینی و مرکبات توصیه نمی شود). 

 

 

3. روغن سیاه دانه برای بیماری های مختلف دستگاه گوارش

سیاه دانه برای بهبود هضم استفاده می شود: ترشح صفرا را افزایش می دهد و اثر ملین دارد.

برای پاکسازی معده: 

• یک حبه سیر را به قطعات کوچک برش دهید و ببلعید. 2 قاشق چایخوری سیاه دانه آسیاب شده را با یک لیوان آب و عسل مخلوط کرده و بلافاصله بعد از سیر خوراکی مصرف کنید. همه اینها با معده خالی استفاده شود . این روش را روزانه و به مدت یک هفته ادامه دهید. 

روغن سیاه دانه برای اسهال
• 1 قاشق غذاخوری را مخلوط کنید. من روغن سیاه دانه با یک فنجان ماست. مخلوط حاصل را 2 بار در روز و به مدت 3 روز بنوشید.

 

 

4. روغن سیاه دانه برای بواسیر

• روغن سیاه دانه رقیق شده در روغن زیتون به نسبت 1: 1 ، روزانه 3 قاشق غذاخوری به مدت 10 روز مصرف کنید. برای جلوگیری از یبوست ، محل درد را با روغن سیاه دانه ماساژ دهید.

 

 

5. روغن سیاه دانه برای سرطان

ماده تیموکینون ، که بخشی از سیاه دانه است ، یک آنتی اکسیدان در نظر گرفته می شود ، به همین دلیل مصرف این گیاه دارویی باعث افزایش تن کلی و بهبود عملکرد می شود ، انرژی می بخشد. اشاره شده که تیموکینون حتی بر سرعت رشد تومورهای بدخیم تأثیر می گذارد و روند دردناک را کند می کند.

• روغن سیاه دانه را به ناحیه آسیب دیده بمالید. 3 بار در روز یک نوشیدنی متشکل از 1 قاشق چای خوری روغن سیاه دانه و 1 لیوان آب هویج تازه فشرده بنوشید (قبل از استفاده خوب تکان دهید). مصرف این نوشیدنی را به مدت 3 ماه ادامه دهید. 

• برای سرطان گلو نیز نوشیدن روغن سیاه دانه روزانه و به طور مداوم توصیه می شود. 
• همچنین نوشیدن آب یک عدد پیاز متوسط ​​روزانه صبح ناشتا و قبل از طلوع صبح توصیه می شود. این کار را 1 ماه ادامه دهید. 

 

 

6. روغن سیاه دانه بیماری های طحال

الف. طحال متورم: 
• 7 قطره روغن سیاه دانه در دم کرده تربچه ، که با عسل شیرین شده است ، اضافه کنید. هنگام خواب به مدت یک هفته. 

ب التهاب طحال: 
• به مدت یک هفته روغن سیاه دانه  با دم کرده ی شوید بنوشید (5 قطره در هر لیوان). همچنین می توانید از بید برای التهاب کبد استفاده کنید. 

پ. طحال بی حال: 
• یک قاشق مرباخوری مربای انجیر را با یک قاشق عسل در یک لیوان آب داغ مخلوط کرده و 7 قطره روغن سیاه دانه اضافه کنید. 5 روز صبح و عصر بنوشید. 

 

 

7. بیماری های کبدی

الف. التهاب کبد: 
• 5 قطره روغن سیاه دانه به یک لیوان برگ بید آب پز اضافه کنید. به مدت یک هفته .

 

 

8. بیماری کیسه صفرا

• روغن را به همان روشی که در مورد التهاب کبد مصرف می شود ، مصرف کنید. 

 

 

9. برای ادرار آور و تصفیه کل دستگاه ادراری

الف. سنگ کلیه و مثانه.  
• سياه دانه را پودر کرده (آسياب یا کوبيده) و با عسل به نسبت یک به سه مخلوط کنيد.  ميزان مصرف معجون عسل و سیاهدانه، ببرای افراد بزرگسال روزانه 2 تا 3 قاشق مرباخوری می باشد.

 

 

10. نفخ و نفخ شکم

•  سرکه سیب و دانه سیاه دانه آسیاب شده را بخورید. 
• 3 قطره روغن سیاه دانه به چای یا قهوه اضافه کنید. 

 

 

11. التهاب اندام های تناسلی

• میل جنسی

مجموعه مواد مغذی موجود در سیاه دانه باعث تولید تستوسترون می شود ، تعداد اسپرم و تحرک آنها را افزایش می دهد.

روغن سیاه دانه با التهاب مقابله کرده و رگ های خونی را گشاد می کند . این امر آن را در مقابله با پروستاتیت و علل بروز آن موثر می کند ، که من بارها و بارها در عمل دیده ام. علاوه بر این ، سیاه دانه درد و اسپاسم را در هنگام ادرار تسکین می دهد ، که این امر وضعیت مردی را که از پروستاتیت رنج می برد را تسکین می دهد

الف. پروستات: 
• پایه پشت (قسمت پایین) را با روغن سیاه دانه مالیده و ماساژ دهید ، کشاله ران را مالش دهید.یک لیوان آب گرم ، یک قاشق عسل ، 1 قاشق سیاه دانه و یک قاشق چایخوری بابونه و هر زمان بخورید. 

ب التهاب دستگاه تناسلی: 
• محل را به خوبی با آب و صابون بشویید ، سپس مناطق ملتهب را با روغن سیاه دانه بمالید. این کار را عصر انجام داده و تا صبح بگذارید. دوره درمان 3 روز است ، نتیجه در روز اول قابل مشاهده است. 

• سیاه دانه جریان خون به اندام تناسلی را بهبود می بخشد ، که تأثیر مثبتی بر نعوظ و عملکرد تولید مثل دارد .

 

 

12. بیماری های زنان

الف. در هنگام زایمان: 
• یکی از بهترین راهکارهای تسکین درد در هنگام زایمان گرم کردن سیاه دانه با عسل و نوشیدن آن است. 

• روغن سیاه دانه در چنین مواردی برای زنان مفید است یک قاشق چایخوری روغن در روز به ثبات هورمون ها کمک می کند. همچنین ، روغن سیاه دانه قادر است چسبندگی های ایجاد شده در بیماری های التهابی را از بین ببرد که یکی از دلایل عمده ناباروری است. این روغن به عنوان یک روغن آروماتراپی به بازگرداندن تعادل ذهنی و آرامش در خانم ها کمک می کند که باعث افزایش قدرت باروری می شود.

ورم پستان با مالیدن روغن سیاه دانه در ناحیه قفسه سینه می توان  از بین برد. با خوردن یک قاشق چای خوری روغن سیاه دانه می توان غدد پستانی را فعال کرده و شیردهی را تقویت کرد. آسیب شناسی های سیستم تولید مثل از تامپون های طبی مرطوب با روغن سیاه دانه در زنان برای تسکین درد و التهاب در دوره های دردناک ، قارچ ها و فرسایش دهانه رحم استفاده می شود. 

 

13. بیماری قلبی

الف. برای قلب سوزان: 
• چند قطره روغن سیاه دانه و 1 قاشق چای خوری عسل به یک فنجان شیر داغ اضافه کنید. گرم بنوشید. همچنین مصرف سالاد زیاد توصیه می شود. 

ب انقباض دریچه های قلب: 
• یک قاشق چای خوری سیاه دانه را با یک قاشق بزرگ عسل مخلوط کرده و با یک لیوان چای داغ بنوشید. ترجیحاً با معده خالی و قبل از خواب. 

پ. فشار خون بالا: 
• سیاه دانه را با یک نوشیدنی گرم (چای و غیره) مخلوط کنید و بدن را با روغن سیاه دانه مالش دهید. 

د) برای افزایش فشار خون: 
• چند قطره روغن سیاه دانه به تمام نوشیدنی های گرم (چای ، شیر ، قهوه) اضافه کنید. 

 

 

14- بیماری های سیستم گردش خون

• یک قاشق چای خوری سیاه دانه را با یک قاشق غذاخوری عسل و یک حبه سیر له شده مخلوط کنید. به مدت 5 روز با معده خالی مصرف کنید. همچنین می توانید 5 قطره از روغن را به طور مرتب با یک لیوان آویشن یا نعناع میل کنید. 

آ. کاهش کلسترول خون: 
• 7 قطره روغن به نعناع دم کرده اضافه کرده و با عسل شیرین شوید. نوشیدن گرم با معده خالی 1 بار در روز ، خوردن غذا با چربی گوشت گاو ممنوع است. 

ب بیماری قلبی ، تنگی عروق خونی: 
• روغن سیاه دانه بنوشید. گسترش رگ های خونی را تقویت می کند ، رسوبات چربی را در آنها حل می کند. 

 

 

15. سردرد

• یک قاشق چای خوری روغن سیاه دانه 2-3 بار در روز مصرف کنید. 
• یک قاشق چای خوری با مالیدن محل درد و قسمت جلوی سر (از شیرینی ، شکلات و غیره استفاده نکنید) 
• پیشانی و دو طرف صورت را نزدیک به گوش ها با روغن سیاه دانه بمالید. یک قاشق کوچک روغن سیاه دانه را با معده خالی بنوشید. پس از آن ، سردرد کاملاً متوقف می شود. دوره درمان 3 روز است. 

آ. سرگیجه: 
• روغن سیاه دانه را به چای اضافه کنید و بنوشید. 
• شقیقه ها و پشت سر را با روغن سیاه دانه بمالید.

ب مننژیت: 
• سیاه دانه آسیاب شده را با آب توت طبیعی بخورید. روزانه. 

 

16. گوش درد

• لازم است یک قطره روغن سیاه دانه داخل گوش بریزید - باعث پاک شدن گوش و تسکین درد می شود ، 1 قاشق در روز مصرف کنید. 
• 1 حبه سیر تازه را در 35 گرم روغن سیاه دانه به مدت 3 روز خیس کنید. چند قطره از مخلوط را مستقیماً داخل گوش بریزید و روغن را به دور گوش بمالید. 
• تکه های کوچک پنبه آغشته به روغن سیاه دانه را در گوش خود قرار دهید و به مدت 1 ساعت آن را بر ندارید. نتیجه دیری نخواهد کشید. 

 

 

17- بیماری های چشم

• روغن سیاه دانه را قبل از خواب دور چشم بمالید. 

•  برای بهبود بینایی دانه آسیاب شده سیاه دانه را  مصرف کنید.

 

18. دندان درد

• 8 اونس (226.80 گرم) سرکه سیب را با 2 قاشق غذاخوری سیاه دانه آسیاب شده بجوشانید. . دندانهای خود را با مایع حاصل به مدت چند روز بشویید. 
• محل درد (دندان) را با 1-2 قطره روغن سیاه دانه بمالید. 

 

19. بی خوابی

• 1 قاشق چای خوری سیاه دانه را با عسل یا چای مخلوط کرده و قبل از شام بنوشید.

 

 

20. تنش عصبی

• برای کاهش تنش عصبی ، می توانید 5 قطره روغن سیاه دانه به یک فنجان قهوه اضافه کنید.

 

 

 

21. برای فعالیت مغز و بدن

 برای بهبود حافظه: 
• نعناع را  با آب بجوشانید و با عسل و 7 قطره روغن سیاه دانه مخلوط کنید. در هر زمان گرم بنوشید. همچنین باید نوشیدن قهوه و چای را کنار بگذارید. 

 

 

22. خستگی و بی حالی

• 10 قطره روغن سیاه دانه را با یک لیوان آب پرتقال مخلوط کنید و نوشیدنی حاصل را ظرف 10 روز بلافاصله پس از بیدار شدن مصرف کنید. 

 

 

23. روماتیسم (درد عضلانی)

• کمی روغن سیاه دانه را که با روغن زیتون مخلوط شده گرم کنید و به شدت روی ناحیه آسیب دیده بمالید. همچنین ، قبل از خواب ، نوشیدنی تهیه شده از سیاه دانه جوشیده و مخلوط با عسل بنوشید. 
• 5 حبه سیر را با معده خالی بخورید. بعد از یک ساعت ، یک لیوان دم کرده دارچین بنوشید و 5 قطره روغن سیاه دانه به آن اضافه کنید. 

 

 

24. کبودی

• یک قاشق چایخوری دانه گیاه سیاه دانه را با یک قاشق بزرگ عسل مخلوط کرده و با یک لیوان چای داغ بنوشید. ترجیحاً با معده خالی و قبل از خواب. 
•محل درد را با روغن سیاه دانه که با روغن زیتون مخلوط شده ماساژ دهید.

 

 

25. ریزش مو

• صبح و عصر ، 1 قاشق چای خوری روغن سیاه دانه ، 3 مرتبه در هفته پوست سر را با مخلوطی از روغن سیاه دانه و روغن زیتون به نسبت 1: 1 ماساژ دهید (پس از 10 دقیقه می توانید سر را بشویید). 

• قبل از خواب ، سر و موهای خود را با آب پیاز مرطوب کنید (یا پیاز را از وسط نصف کنید ، با قسمت داخلی مالش دهید). صبح موهای خود را با آب گرم بشویید. 

 

 

26. بیماری های پوستی

• یک قاشق چای خوری سیاه دانه بنوشید و یک لیوان عسل که در آب رقیق شده است بنوشید.15 دقیقه قبل از صبحانه و شام مصرف کنید. 
• 1.5 قاشق چایخوری روغن سیاه دانه را با 1 قاشق غذاخوری مخلوط کنید. قاشق روغن زیتون صورت را با مخلوط حاصل مالش دهید و بگذارید 1 ساعت بماند. سپس با آب و صابون بشویید. 
• روانکاری ناحیه آسیب دیده با روغن سیاه دانه. 
• قسمت کمی از روغن سیاه دانه را با یک قسمت مساوی گلاب و 2 قسمت آرد قهوه ای مخلوط کنید. محل درد (آسیب دیده) را با پارچه آغشته به سرکه مالش دهید ، سپس بلافاصله مخلوط فوق را روی پوست خود بمالید.  

آ. اگزما: 
• محل بیماری را با روغن سیاه دانه سه بار در روز مالش دهید . 

ب رشد پوست: 
• صبح و عصر ، 1 قاشق چای خوری ، محل درد را 3 بار در روز ماساژ دهید. 

که در. آلرژی ، التهابات پوستی ، التهاب مزمن: 
• صبح و عصر 1 قاشق چای خوری ، محل درد را ماساژ دهید.

 

 

27. ماسک صورت برای جوان سازی

سیاه دانه به عنوان یک روغن اساسی در زیبایی برای از بین بردن التهابات روی پوست استفاده می شود. اغلب به روغن ماساژ و ماسک اضافه می شود. این روغن رشد مو را تحریک می کند ، خشکی پوست سر را کاهش می دهد.

• یک قاشق روغن سیاه دانه را با یک قاشق روغن زیتون مخلوط کرده و صورت خود را مالش دهید. ماسک را به مدت یک ساعت بگذارید و سپس صورت خود را با آب و صابون بشویید و خیلی زود نتیجه را خواهید دید. 

 

 

28. بیماریهای سیستم اسکلتی عضلانی

الف. درد استخوان: 
• مناطق درد را با روغن سیاه دانه و روغن نعناع مالش دهید.  

 

 

29. بهبود سیستم ایمنی

• یک قاشق چای خوری سیاه دانه را با یک لیوان آب با یک قاشق غذاخوری عسل حل شده در آن بنوشید ، 15 دقیقه قبل از صبحانه و 15 دقیقه قبل از شام عصرانه مصرف کنید.

• در صورت استفاده ، می توان بیماری های مزمن را که فرد از آن رنج می برد ، تشدید کرد. این یک واکنش طبیعی است. سیاه دانه یک تحریک کننده سیستم ایمنی است و هنگامی که سیستم ایمنی بدن تقویت می شود ، بدن شروع به مقابله با بیماری هایی می کند که در بدن انسان به طور کامل بهبود نیافته اند 

 

کدام یک موثرتر است - دانه سیاه دانه یا روغن سیاه دانه؟

سیاه دانه

 

یک بزرگسال می تواند حداکثر 2 قاشق چای خوری روغن سیاه دانه در روز بنوشد.

در سن 10-18 سالگی می توانید تا 1.5 قاشق چای خوری روغن استفاده کنید.

فقط از یک محصول طبیعی ، بدون مواد افزودنی و ناخالصی استفاده کنید. 30 دقیقه بعد از خوردن غذا با نوشیدنی گرم مصرف کنید 

هر دو موثر هستند ، اما اگرچه روغن غلظت بیشتری دارد ، هنوز هم بسیاری ترجیح می دهند دانه ها را بگیرند (هزینه روغن بیشتر است). 

توصیه ها: 

استفاده روزانه از 1 قاشق چایخوری بسیار توصیه می شود. دانه های روغن یا سیاه دانه. همچنین ، نباید اهمیت استفاده خارجی از سیاه دانه (کمپرس ، مالش و غیره) را فراموش کرد. نتیجه روغن سیاه دانه هنگامی که از طریق اصطلاحاً روش پرس سرد به دست آید ،  بهتر است. 

 

 

مضرات  و موارد منع مصرف سیاه دانه

در داروهای آیورودا و تبتی ، سیاه دانه نیز در برخی از فرمولاسیون های دارویی گنجانده شده است که عمدتا با هدف بهبود هضم و آرامش سیستم عصبی انجام می شود.

نحوه مصرف سیاه دانه

امروزه از سیاه دانه در کشورهای مختلف در طب سننی بسیار استفاده می شود. از جمله در ایران استفاده می شود. اما مهم است که درک کنیم این اثر تنها با مصرف روزانه این دارو و برای مدت زمان نسبتاً طولانی ، حداقل سه ماه قابل دستیابی است. 

سیاه دانه هم بصورت خوردنی و هم بصورت موضعی استفاده می شود. این ماده به عنوان ادویه ، مواد افزودنی در غذا ، چای یا قهوه و همچنین برای حمام ، استنشاق و کمپرس استفاده می شود.

روش های زیادی برای استفاده از سیاه دانه وجود دارد. ساده ترین راه مصرف روغن بر اساس دانه های آن است ، تمام خواص مفید این گیاه را متمرکز کرده است. 

علاوه بر این ، سیاه دانه را می توان به صورت دانه مصرف کرد ، به عنوان مثال ،سیاه دانه را برای کاهش وزن بجوید ، خرد کنید و با آب مخلوط کنید  و غیره ، در هر مورد روش و دستورالعمل خاص خود را دارد  که در بالا توضیح داده شده است.

سیاه دانه در آشپزی

همانطور که گفته شد ، از آن به عنوان چاشنی سالم استفاده می شود ، که به چای و قهوه اضافه می شود. دانه های سیاه دانه به سوپ ها  و سالادها اضافه می شود. باعث بهبود اشتها و هضم غذا می شود ، کاملاً طعم حبوبات و کلم را تکمیل می کند.

 

هنگام شروع استفاده از روغن سیاه دانه ، لازم به یادآوری است که فواید این درمان برای همه افراد یکسان نیست. به همین دلیل توصیه می کنیم قبل از استفاده از محصول با پزشک خود مشورت کنید. 

 آلرژی به برخی از اجزای گیاه می تواند باعث حالت تهوع ، استفراغ ، تورم ، سرگیجه ، خارش ، بثورات یا خفگی شود.

مصرف داروهایی برای کاهش سطح قند خون همراه با روغن سیاه دانه تهدیدی با واکنشی برخلاف واکنش درمانی است.

بارداری ممکن است به دلیل خاصیت روغن سیاه دانه برای از بین بردن تومورها و نئوپلاسم های خارجی در بدن در معرض خطر باشد.

سیاه دانه می تواند انقباض عضله صاف ، از جمله رحم را تحریک کند. بنابراین بهتر است زنان باردار این گیاه را به هر شکلی مصرف نکنند. به نوزادان نیز نباید چنین چاشنی داده شود - روغن موجود در دانه ها می تواند معده ظریف را تحریک کند.

به دلیل اشباع مواد مختلف ، سیاه دانه  می تواند باعث واکنش های آلرژیک در افراد مستعد به آنها شود.

در بیماران با اندام های پیوندی بدن (کبد ، کلیه ، قلب) از سیاه دانه استفاده نکنید.

حملات قلبی ، سکته های مغزی ، افت فشار خون ، ورم معده ، ورم سنگ در لیست موارد منع مصرف روغن سیاه دانه وجود دارد.

 

 

نحوه انتخاب و ذخیره سیاه دانه

هنگام انتخاب ، به عطر و بوی آن توجه کنید - سیاه دانه تازه بوی شیرین و تندی دارد. اگر ادویه تقریباً بو دار نباشد ، به این معنی است که بذرها برای مدت طولانی ذخیره شده اند یا شرایط ذخیره سازی نقض شده و ادویه ها  مانده هستند. اندازه دانه ها تقریباً مشابه دانه های فلفل است ، رنگ آن باید سیاه و سفید باشد. سیاه دانه کمتر ذخیره می شود و سریعتر عطر و طعم خود را از دست می دهد.

سیاه دانه را می توانید در داروخانه ها و بخش ادویه جات در فروشگاه ها بخرید. مطلوب است که در بسته بندی بدون هوا باشد.

دانه های گیاه سیاه دانه در دمای اتاق و در یک مکان تاریک نگهداری می شوند ، درب ظرف باید کاملا بسته شود تا ادویه ها رایحه خود را از دست ندهند و بوهای دیگر را جذب نکنند. شیشه یا سرامیک به خوبی کار می کند. در این فرم سیاه دانه تا دو سال دوام می آورد.اعتقاد بر این است که هر چقدر روغن تلخ باشد ، اثر بهبودی آن قویتر است.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید