بایدها و نبایدها در مورد اتاق خواب 15 مورد

همانگونه که از عنوان این مقاله قابل حدس است، قصد داریم شمارا با راهکارهایی آشنا کنیم تا با بکارگیری آنها اتاق خواب خودرا به مکانی ایده‌آل برای استراحت بدل کنید. با سیارک همراه باشید.

استفاده از میز تحریر در اتاق خواب

جاناتان اسکات که یک معمار حرفه‌ای و با تجربه در زمینه طراحی منازل است گفت: «قرار دادن میزتحریر در اتاق خواب به منظور کار کردن برروی آن ایده جالبی نیست. درحقیقت هدف اصلی از ورود به اتاق خواب، کار کردن نیست، بلکه استراحت کردن و آماده کردن خود برای ادامه فعالیت‌ها در روز است.»

چگونه از کیفیت بالش خود اطمینان پیدا کنیم؟

در این مورد برای شما راهکار جالبی را عنوان می‌کنیم تا از صحت کارکرد بالش و اینکه آیا عمر آن به پایان رسیده است یا خیر، کسب اطمینان کنید؛ برای این منظور بالش خود را از وسط تا کنید، حال اگر پس از رها کردن آن به حالت اولیه خود برنگردد، بدین معنی است که عمر مفید آن به پایان رسیده و باید عوض شود. مطمئن باشید این کار در چگونگی خواب شما تأثیر بسزایی خواهد داشت.

مرتب و پاکیزه نگاه داشتن اتاق خواب

همه ما زمانی را بخاطر داریم که مادرمان عزم خود را جذب می‌کرد و مارا مجبور به مرتب کردن اتاق خوابمان می‌کرد. جالب است بدانید که محققان نیز کاملا با نظر مادرهای عزیز موافقند، چراکه محیطی بهم ریخته درنهایت سبب افزایش اضطراب می‌شود و در کارکرد صحیح خواب نیز اختلال ایجاد می‌کند. همین حالا دست به کار شوید و هر تکه کاغذی که دیگر به دردتان نمی‌خورد و سایر چیزهای بدردنخوری که مدت‌ها است روی هم انباشته شده‌اند را جمع‌آوری کنید و دور بریزید. هرچیزی که مانده را سرجای خود قرار دهید تا اتاق خوابتان کاملا مرتب و پاکیزه باشد.

کتاب‌هایی که به اتمام رسیده و دیگر مطالعه نمی‌کنید

البته کاملا درست است که کتاب‌های کاغذی و فیزیکی برای شروع یک صحبت دوستانه بسیار فوق‌العاده هستند، اما این را به خاطر داشته باشید که اتاق خواب شما مکان مناسبی برای انبار کردن این کتاب‌ها نیست، چراکه شما مهمان خودرا به اتاق خواب دعوت نمی‌کنید و این کتاب‌ها در معرض دید او قرار نخواهند گرفت. پیشنهاد می‌شود کتاب‌هایی که برای مطالعه شبانه خود درنظر گرفته بودید و اکنون به پایان رسانده‌اید را به دوستان خود هدیه کنید تا آنها هم از لذت مطالعه این کتاب‌ها بهره‌مند شوند. این‌گونه اتاق خوابتان مرتب‌تر از قبل خواهد شد.

لباس‌هایی که دیگر استفاده نمی‌پوشید

بهتر است با خودتان صادق باشید؛ واقعا امکان دارد ده دست لباس سفیدی که در کمد لباس‌های خود آویزان کرده‌اید را بپوشید؟ توصیه می‌شود بجای اینکه کمد لباس‌های خودرا از لباس‌هایی که دیگر نمی‌پوشید انباشته کنید، آنها را به کسانی که نیازمندند بدهید و خود نیز از کمدی مرتب‌تر و خلوت‌تر بهره بگیرید.

لوازم آرایش قدیمی

محققان دانشگاه متروپولیتن لندن با انجام تحقیقاتی به این نتیجه رسیده‌اند که لوازم آرایشی‌ای که تاریخ مصرفشان به اتمام رسیده معمولا حاوی باکتری‌های مضری هستند (از هر پنج مورد، چهارتای آنها حاوی باکتری است). می‌توان گفت که این دلیل به اندازه کافی ما را مجاب می‌کند تا محصولاتی که دیگر استفاده نمی‌کنیم را دور بریزیم.

وسایلی که دیگر کارایی ندارند

شاید به این فکر می‌کنید که منظور ما از این وسایل چیست. خب، بهتر است با کمی توضیح این مسئله را برای شما روشن‌تر کنیم؛ گوشی تلفن همراه ده سال پیش، لپ‌تاپی که دیگر استفاده نمی‌کنید، ساعت زنگداری که دیگر کار نمی‌کند و... . احتمالا همه شما با ذکر این موارد، ذهنیتی درباره این وسایل پیدا کردید. بله منظور ما وسایلی است که دیگر بدرد شما نمی‌خورد. اگر ازاین وسایل در اتاق خواب خود دارید، بهتر است آنها را دور بریزید (یا اگر سالمند به کسانی بدهید که نیازمندند)، چراکه همانگونه که پیش از این نیز عنوان شد، جمع‌آوری اینگونه وسایل در اتاق خواب به اضطراب افزوده و در کارکرد صحیح خواب، اختلال ایجاد می‌کند. فراموش نکنید که هدف اصلی از رفتن به اتاق خواب استراحت کردن است، بنابراین باید تمام تلاش شما معطوف به این باشد که محیطی ایده‌آل برای این منظور تعبیه کنید.

سبد لباس‌هایی که به شستشو نیاز دارند

به نظر چیزی بدتر از این صحنه در اتاق خواب نمی‌تواند باعث ناراحت شدن کسی بشود که قصد استراحت در اتاق خوابش را داشته باشد. بهتر است جای مناسب‌تری برای قرار دادن لباس‌هایی در نظربگیرید که قصد شستشویشان را دارید. اتاق خواب به هیچ وجه جای مناسبی برای این منظور نیست.

اتاق خواب جای حیوان خانگی شما نیست

اگر حیوان خانگی شما، به اتاق خوابتان علاقه دارد، بهتر است درب اتاق را به روی او ببندید؛ تحقیقاتی دراین باره صورت گرفته است و در نتیجه این تحقیقات مشخص شده است که سی درصد کسانی که با حیوان خانگی خود می‌خوابند، از خواب بیدار می‌شوند، شصت و سه درصد این افراد، خواب کاملی را تجربه نکرده و به مراحل خواب عمیق نرسیده‌اند، و درنهایت پنج درصد این افراد نیز، زمانی که از خواب بیدار شده‌اند، دیگر قادر به خوابیدن، نبوده‌اند.

مجله‌هایی که هنوز نخوانده‌اید

احتمالا این صحنه برای همه ما آشنا است؛ مجله‌هایی که روی هم انباشته شده‌اند و منتظر آخر هفته‌ یا تعطیلاتی هستیم که به مطالعه آنها بپردازیم، اما باید این نکته را خاطرنشان کنیم که به احتمال قوی این موقعیت زمانی فراهم می‌شود که مجله‌های جدیدی که از آنها حق اشتراک داریم به دستمان رسیده‌اند، بنابراین توصیه می‌شود از انباشته کردن مجله‌های قدیمی خودداری کنید، چراکه معمولا فرصت مطالعه‌شان فراهم نمی‌شود و تنها به ظاهر اتاق خواب شما لطمه وارد می‌کنند.

گوشی تلفن همراه

بیایید نگاهی به دلایلی بیندازیم که بخاطرشان نباید گوشی تلفن همراه خود را به اتاق خواب ببرید (هرچند این به نظر دشوارترین کاری می‌آید که در این لیست توصیه شده است): اول از همه باید گفت که گوشی تلفن همراه معمولا از سنگ سرویس بهداشتی آلوده‌تر است. جدای از این حقیقت ناخوشایند، باید عنوان کرد که زمانیکه آخر شب به مشاهده صفحه نمایشگر تلفن همراه خود می‌پردازید، در خوابیدن به مشکل برخواهید خورد و در صورتی هم که به خواب فرو روید، رسیدن به مراحل خواب عمیق، کمی دشوارتر از پیش می‌شود. ناگفته نماند که تشعشعاتی که گوشی تلفن همراه متوجه شما می‌کند نیز به هیچ‌وجه برای سلامتی شما خوب نیست. بهتر است امشب که به اتاق خواب خود می‌روید کمی بیشتر راجع به بردن یا نبردن تلفن همراه خود فکر کنید.

وسایلی که قصد دارید به دیگران ببخشید

شاید به خاطر داشته باشید که در چند مورد قبلی راجع به لباس‌ها و سایر وسایلی صحبت شد که دیگر نیازی به آنها نداشته و قصد دارید به افراد نیازمند بسپاریدشان؛ لازم به ذکر است که سبدی (جعبه یا هرچیز دیگری) که برای جمع‌آوری این وسایل (و لباس‌ها) در نظر گرفته‌اید را در اتاق خواب خود قرار ندهید، چراکه احتمالا فضای زیادی را اشغال کرده و خیلی هم مرتب نیستند. مکانی را در خانه پیدا کنید که برای این منظور مورد استفاده قرار دهید.

وسایلی که زیر تخت‌خواب گذاشته‌اید

به احتمال زیاد همه این عادت را داریم (یا حداقل داشته‌ایم) که وسایل خودرا زیر تخت بگذاریم؛ به طور معمول، این وسایل شامل آنهایی می‌شود که دیگر حتی یادمان نمی‌آید چنین چیزی را داشته‌ایم؛ کفش‌های قدیمی، لباس و سایر وسایل. خب حال این را باید از خود پرسید که اگر استفاده‌ای از آنها نمی‌شود، به چه دلیل باید زیر تخت باشند؟ جواب این است که دلیلی ندارد و تنها به این خاطر که به چشم نمی‌آیند، فکر می‌کنیم در مرتب بودن اتاق خواب نقشی ندارند، بهتر است کمی بیشتر فکر کنیم و همین حالا اقدام به مرتب کردن وسایلی کنیم که زیر تخت‌خواب هستند و آنهایی را که نیاز نداریم، دور بیندازیم (یا به افراد نیازمند بسپاریم). مطمئن باشید از تأثیری که روی پاکیزگی اتاق خواهد داشت، شگفت‌زده خواهید شد.

شمع‌هایی که هیچوقت روشن نمی‌کنید

ممکن است شما به شمع علاقه داشته و بعضا خریداری کنید و در اتاق خود روشن کنید؛ اما کسانی هم هستند که برای مثال شمعی را به عنوان هدید دریافت کرده‌اند و مدت‌ها است که همانجا، بلااستفاده مانده است. این شمع‌های بلااستفاده جز از پر کردن فضای اتاق و خاک گرفتن، استفاده دیگری ندارند، توصیه می‌شود اگر از این شمع‌ها در اتاق خود دارید، آنها را دور بریزید.

قبض‌های مختلف

کشوی خالی در کمد لباس‌ها و یا حتی روی میز آرایش شما، یکی از مکان‌هایی است که معمولا اقدام به قرار دادن قبض‌های خود می‌کنید. در بلند-مدت این قبض‌ها روی هم انباشته شده و صحنه ناخوشایندی را پدید می‌آورند. در این زمانه که پرداخت قبض در بیشتر موارد به صورت الکترونیکی صورت می‌گیرد، عملا این قبض‌ها کاربردی ندارند (مگراینکه کار اداری مربوط به مالیات داشته باشید به نسخه فیزیکی قبض خود نیاز پیدا کنید)، بنابراین توصیه می‌شود از نگهداری آنها خودداری کنید، و اگر آینده‌نگر هستتید و فکر می‌کنید نسخه کاغذی قبض لازمتان خواهد شد، مکان مناسب‌تری برای آن در نظر بگیرید. (سیارک)

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.