گوارانا چیست

گوارانا چیست؟

گیاه گوارانا چیست

این گیاه به لطف گیاه شناس آلمانی ، پائولینی ، که در قرن 18th هنگام سفر به برزیل ، آن را کشف کرد ، نام گیاهشناسی خود را به دست آورد.

از زمان های بسیار قدیم ، هندی ها نوشیدنی نیرومندی را از گوارانا تهیه می کردند ، که انرژی لازم را می داد ، در مبارزه با گرسنگی و افزایش غلظت در هنگام شکار کمک می کرد و شمن ها از گوارانا به عنوان دارو در معالجه بیماری های بدن و روح استفاده می کردند.

 

گوارانا محل جنگل های بارانی برزیل و پاراگوئه است. این گیاه در فرم طبیعی خود ، یک تاک بادگیر با گل های سفید و میوه های قرمز است که هسته آن دارای طعم تلخی است. با این حال ، در حال حاضر نوع دیگری از گوارانا وجود دارد که در شرایط صنعتی رشد کرده و با بوته ای به طول سه متر رشد می کند.

 

گل گورانا از ماه مارس آغاز می شود و تا تابستان اولین محصول میوه برداشت می شود که خشک و خاکی است. بنابراین ، پودری به دست می آید که از آن نوشیدنی تحریک کننده تهیه می شود ، سطح کافئین که در آن بسیار بیشتر از قهوه یا چای است. یک گرم پودر گوارانا حاوی 40 میلی گرم کافئین است که قابل مقایسه با نصف فنجان قهوه است. اما بر خلاف کافئین موجود در دانه های قهوه ، گوارنین (به اصطلاح کافئین موجود در گوارانا) برای مدت زمان طولانی تر یعنی شش ساعت روی بدن عمل می کند و عوارض جانبی ندارد.

 

محرک های حاوی کافئین مانند قهوه و چای همیشه به خوبی توسط بدن تحمل نمی شوند و می توانند در افراد حساس مانند درد معده ، مشکلات مختلفی ایجاد کنند. این در شرایطی است که کافئین در حال حاضر در معده جذب می شود. گوارنین در روده جذب می شود ، بنابراین تحمل بهتری دارد. بعلاوه گوانانا حاوی فیبر ، ویتامین ها و مواد معدنی است که در تحمل بهتر نیز نقش دارند.

به  عصاره دانه‌های درختان امریکای جنوبی  که سرشار از کافئین است گوارانا می گویند.محققان زمانی فکر می کردند که جزء سازنده فعال گوارانا یک ماده شیمیایی به نام گوارانین می باشد اما بعدا به اشتباه خود پی بردند.

محققان بعدها به غلظت کافئین بسیار بالا که یک تأمین کننده انرژی می باشد درگوارانا پی بردند.  کافئین گوارانا حدوداً 1.5 تا 2 برابر کافئین قهوه است.علت نوشیدن قهوه و دیگر نوشیدنی‌های کافئین دار افزایش هوشیاری می باشد و گوارانا همین عملکرد را در بدن ایفا می کند.هفزایش هوشیاری از فواید گوارانا محسوب می شود.

گوارانا خواص و مضرات

برخی افراد از گوارانا و قرص گوارانا برای تقویت عملکرد ورزشی یا بهبود عملکرد جنسی استفاده می کنند ولی دلایل قاطعی بر درست بودن خواص گوارانا و  عملکرد آن موجود نیست. 

در صورت مصرف گوارنا به همراه مکمل‌ها می‌تواند موجب لاغری شود. اما گیاه گوارانا و دانه گوارانا به تنهایی توانایی این عملکرد را ندارد 

بخاطر کافئین  بالا، گوارانا یک محرک می باشدکه موجب بهبود وضع روانی و کمک به کاهش وزن و لاغری شده و با توجه به عمل کافئین به عنوان یک مکمل برای کاهش وزن، گوارانا نیز می‌تواند در صورت همراه شدن با ترکیبات پلی فنول در چای سبز به کاهش وزن کمک نماید.

با توجه به این که هیچ منبع غذایی برای دانه گوارانا موجود نمی باشد و فقط بصورت دانه گوارانا استفاده می شود برای مصرف و میزان مصرف گوانارا با پزشک  مشورت نمایید.(سیارک)

قهوه صبحگاهی برای برخی افراد ضامن سلامت قلب می باشد

 کاهش خطر سرطان پروستات با نوشیدن قهوه

قهوه چقدر برای سلامتی خوب است

18 دلیلی که توضیح می‌دهد چرا باید قهوه بنوشید

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • ویدا ویدا :

  شکل دانه اش عجیب غریبه مثل اینه که چشم داره ترکیب رنگش هم که عالیه قهوه ای و نارنجی و سفید هارمونی زیبایی ایجاد کرده است.

  1397/7/11 11:08 ب.ظ
 • سعید :

  افسانه گوارانا: یک قبیله بزرگ هندی در جنگل های آمازون زندگی می کردند که غرور آن ها جوانی با استعداد بود. همه ساکنان قبیله بر این باور بودند که او آینده بهتری به آنها می بخشد ، از این رو روز و شب او را از خطرات مختلف محافظت می کردند ، اما روح جنگل در لباس مار ، حسادت به خرد و استعداد جوان هندی داشت و منتظر لحظه مناسب بود و زمانی که پسر تنها ماند ، او را نیش زد. . نیش کشنده بود. مادر این جوان دستور داد كه چشمان پسرش به طور جداگانه دفن شود ، كه به گفته وی ، میل خدایان بود. بعداً ، گیاهی در محل دفن چشم ها رشد کرد ، که گوارانا نامیده می شود ، که از زبان پرتغالی به عنوان "میوه ای مانند چشم مردان" ترجمه شده است. نه برای چیزی که میوه های رسیده این گیاه مانند چشم هایی با مردمک های سیاه به نظر برسد.

  1399/4/4 01:08 ب.ظ
 • سعید :

  گوارانا انرژی ، تمرکز و قدرت است گوارانا حاوی تانن های گیاهی است که خاصیت ضد باکتریایی دارند. در دستگاه گوارش ، آنها به عنوان یک دفاع طبیعی در برابر مواد سمی و سایر میکروارگانیسم های مضر عمل می کنند ، بنابراین می توان از چای گوارانا به عنوان ابزاری برای جلوگیری از بروز اسهال استفاده کرد. علاوه بر این ، این تانن ها هستند که به گوانانا یک طعم قابض می دهند ، بنابراین به شکل خالص آن مصرف نمی شود بلکه به عنوان مکمل غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. سهم قابل توجهی در تأثیر شگفت انگیز گوارانا بر روی بدن ما توسط ساپونین ها ایجاد می شود ، که عملکرد کلیه را بهبود می بخشد و به از بین بردن رطوبت بدن کمک می کند. علاوه بر این ، ساپونین ها از دفاع از سیستم ایمنی بدن حمایت می کنند و به بدن در مبارزه با عوامل بیماری زا کمک می کنند. ساپونین ها فعالیت اصلی خود را در روده مستقر می کنند ، بنابراین اغلب از گوانانا برای جلوگیری از بیماری های دستگاه گوارش استفاده می شود. علاوه بر این ، ترکیب گوارانا حاوی مواد گیاهی تئوفیلین و توبرومین است. تئوفیلین دارای یک اثر هیجان انگیز است و در پزشکی برای درمان بیماری های دستگاه تنفسی ، به عنوان مثال آسم برونش ، استفاده می شود و ناحیه قرار گرفتن در معرض تئوبرومین تا عملکرد کلیه و قلب گسترش می یابد. با توجه به تأثیرات متنوع گوارانا بر روی بدن ما ، این گیاه یکی از جالب ترین محصولات برای تحقیقات طی دهه های گذشته است. دانشمندان فرانسوی قبلاً در دهه 40 قرن بیستم اظهار داشتند كه گوارانا می تواند در درمان تب ، گرفتگی و سردرد بسیار مفید باشد. علاوه بر این ، حتی در این صورت توانایی گوارانا در تأثیرگذاری بر بهبود ظرفیت کار اثبات شد. از مطالعات خاص تأثیر مثبت گوارانا بر حافظه ، به ویژه در مورد توانایی به خاطر سپردن و به یاد آوردن و بهبود تمرکز مورد توجه ویژه قرار گرفته است. گوارانا می تواند در مبارزه با اضافه وزن کمک کند ، زیرا احساس گرسنگی را کم می کند و باعث می شود بدن انرژی خود را از منابع ذخیره چربی بدن بدست آورد. این پدیده با این واقعیت توضیح داده شده است که کافئین باعث تولید آدرنالین می شود و باعث تسریع در تجزیه و انتقال اسیدهای چرب به جریان خون می شود. همچنین یک فرض هنوز آزمایش نشده وجود دارد که گوارانا در حفظ کامل گلیکوژن عضلانی نقش دارد. دانشمندان بر این باورند که دوز صحیح این ماده باعث می شود عضلات روی انرژی اسیدهای چرب کار کنند. بنابراین ، قدرت گوارانا در تأثیر مثبت آن بر وضعیت جسمی و روحی بدن ما نهفته است ، که از زمان بسیار قدیم برای ساکنان مناطقی که در آن گوارانا رشد می کند شناخته شده است. در کشورهای اروپایی ، آنها در مورد گوارانا در دهه 80 قرن گذشته آموختند. در ابتدا ، آن را منحصراً به شکل نوشیدنی مصرف می کردند. در حال حاضر ، پودر به دست آمده از لوبیای گوارانا به مکمل های انرژی ، آدامس ها و نوشابه اضافه می شود. به دلیل تأثیر تونیک ، این محصولات خصوصاً در بین جوانان بسیار پرطرفدار هستند ، زیرا گواراناهیچ ضرری برای سلامتی ندارد.گوارانا انرژی ، تمرکز و قدرت بدون عوارض جانبی است.

  1399/4/4 01:16 ب.ظ

بیشتر بخوانید