کمبود تستسترون و افزایش وزن

برخی مردان بر این باورند که تستسترون ممکن است به آنها در کاهش چربی های اضافی بدن کمک کند. این هورمون مسئول برخی از ویژگی های مردانه است. همچنین، تستسترون رشد عضلات را هم در مردان و هم در زنان بهبود می بخشد.

به گزارش "اتوریتی نیوتریشن"، تستسترون مهم‌ترین هورمون جنسی مردانه است. این هورمون به طور عمده توسط بیضه ها در مردان و تخمدان ها در زنان تولید می شود.

هورمون ها مولکول های پیام رسانی هستند که نقشی کلیدی در تمام سیستم های بدن ایفا می کنند. آنها در جریان خون آزاد می شوند و از این طریق به سلول های هدف خود دسترسی دارند.

هنگامی که هورمون ها با سلول های سازگار تماس برقرار می کنند، آنها به گیرنده های روی سطح‌شان متصل می شوند و بر عملکرد آنها اثر می گذارند.(سیارک

نقش اصلی تستسترون شکل دهی ویژگی های مردانه مانند صدای بم‌تر و قوی‌تر، توده عضلانی بیشتر، استخوان های قوی‌تر و رویش موی صورت و بدن است. سطوح مناسب از این هورمون برای بلوغ سلول های اسپرم و حفظ باروری مردان ضروری است.

جای شگفتی نیست که سطوح تستسترون در مردان بیشتر از زنان است. با این وجود، این هورمون عهده‌دار برخی نقش های کلیدی در زنان نیز است.

یکی از مهم‌ترین عملکردهای تستسترون در هر دو جنسیت حفظ توده عضلانی و تقویت رشد عضلانی و استحکام استخوان است. سطوح این هورمون با افزایش سن روند کاهشی را دنبال می کند، که تا حدی از دست رفتن توده های عضلانی و استخوانی مرتبط با سن را توضیح می دهد.

کمبود تستسترون نه تنها رشد عضلانی و حفظ عضلات را سرکوب می کند، بلکه ممکن است موجب افزایش وزن نیز شود.

کمبود تستسترون و افزایش وزن

تستسترون رشد عضلانی را تقویت می کند و به طور همزمان ممکن است از افزایش چربی بدن جلوگیری کند. در نتیجه، برخی مردان که با کمبود این هورمون مواجه هستند، آسان‌تر از همتایان سالم خود افزایش وزن را تجربه می کنند.

عضلات کالری بیشتری نسبت به بافت چربی می سوزانند. کمبود عضله افراد را در معرض خطر بیشتری برای پرخوری و ذخیره کالری های اضافی در قالب چربی قرار می دهد.

در حقیقت، برخی پژوهشگران بر این باورند که کاهش توده عضلانی دلیل اصلی کمبودی است که به افزایش وزن در مردان منجر می شود.

چاقی نیز ممکن است به خودی خود سطوح تستسترون را کاهش دهد.

چاقی در پیوند با سطوح پایین تستسترون

به طور میانگین، سطوح تستسترون در مردان چاق 30 درصد کمتر از افرادی با وزن عادی است. بیش از 70 درصد از مردان بسیار چاق از هیپوگنادیسم مردانه (کمبود تستسترون)، اختلالی که با سطوح غیر عادی پایین این هورمون تعریف می شود، رنج می برند.

دانشمندان درباره دلیل این که چرا سطوح تستسترون در مردان چاق پایین‌تر است به طور کامل مطمئن نیستند، اما بیشتر مطالعات به فرآیندهایی که در ادامه ارائه شده اند، اشاره دارند.

نخست، چربی شکم حاوی سطوح بالای آنزیم آروماتاز است، که تستسترون را به استروژن، هورمون جنسی زنانه، تبدیل می کند. این دلیل سطوح بالاتر استروژن در افراد چاق نسبت به افرادی که وزن عادی دارند را توضیخ می دهد.(سیارک

دوم، فعالیت بالای آروماتاز و استروژن تولید هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GRH) را کاهش می دهد. کمبود GRH به سطوح پایین‌تر هورمون لوتئینیزه منجر می شود، که به نوبه خود تولید تستسترون را کاهش می دهد.

به طور خلاصه، چربی شکم اضافی به نظر می رسد سطوح تستسترون را کاهش می دهد.

آیا افزایش تستسترون به کاهش وزن کمک می‌کند؟

آیا مکمل ها موجب کاهش وزن می شوند؟

اصطلاح «مکمل تستسترون» می تواند به سه چیز ارجاع شود: استروئیدهای آنابولیک غیر مجاز، درمان جایگزینی تستسترون و تقویت کننده های تستسترون.

استروئیدهای مصنوعی مرتبط با تستسترون به طور کلی به عنوان استروئیدهای آنابولیک شناخته می شوند.

برخی ورزشکاران فعال در رشته بدنسازی با سو استفاده از استروئیدهای آنابولیک افزایش سطوح تستسترون فراتر از سطوح عادی را مد نظر قرار می دهند. این در شرایطی است که سو استفاده از استروئیدهای آنابولیک در بسیاری از کشورهای جهان غیر قانونی است.

مردان سالم با سطوح تستسترون عادی نباید از استروئیدهای آنابولیک در هر شکلی استفاده کنند، زیرا سو استفاده بلند مدت از آنها می تواند عوارض جانبی جدی به همراه داشته باشد، که از آن جمله می توان به اختلال در عملکرد جنسی، رفتارهای پرخاشگرانه و تهاجمی، مشکلات کبد و بیماری قلبی اشاره کرد.

برخی پژوهشگران به این نکته اشاره داشته اند که هیچ کدام از این عوارض جانبی برای خود تستسترون اعمال نمی شود، بلکه با مشتقات مصنوعی آن مرتبط هستند. در حقیقت، تستسترون نقش مهی در درمان برخی بیماری ها ایفا می کند.

به عنوان مثال، افرادی که با سطوح پایین تسوسترون مواجه هستند می توانند از روشی به نام درمان جایگزینی تستسترون استفاده کنند.

در شرایطی که این روش ممکن است به کاهش وزن در افراد چاق کمک کند، سو استفاده از استروئید آنابولیک به عنوان یک راهبرد کاهش وزن توصیه نمی شود. حفظ و نگهداری توده عضلانی اضافی ممکن است در بلند مدت دشوار باشد و عضلاتی که مورد استفاده قرار نمی گیرند با گذشت زمان به چربی تبدیل می شوند.

درمان جایگزینی تستسترون

این هورمون اغلب به صورت قانونی برای درمان کمبود تستسترون (هیپوگنادیسم) یا بیماری های دیگر تجویز می شود. این روش درمانی تحت نظارت پزشکی صورت می گیرد و می تواند در قالب استفاده از یک مکمل، وصله پوستی، کرم یا تزریق صورت بگیرد.

شواهدی وجود دارند که نشان می دهند درمان جایگزینی تستسترون می تواند به کاهش وزن در بیماران چاق که با کمبود تسوسترون مواجه هستند، منجر شود.

به واسطه تقویت رشد عضلانی، که به نوبه خود میزان کالری های سوزانده شده را افزایش می دهد، این روش به کاهش وزن کمک می کند.(سیارک

همچنین، درمان جایگزینی تستسترون ممکن است موجب کاهش خستگی، افزایش انگیزه و بهبود فعالیت جسمانی شود. تمامی این عوامل نقش مهمی در کاهش وزن ایفا می کنند.

توجه داشته باشید که مطالعات صورت گرفته به بررسی اثر درمان جایگزینی تستسترون روی مردانی با کمبود تستسترون و زیر نظارت پزشکی پرداخته اند. شواهدی مبنی بر این که این روش موجب کاهش وزن در مردان سالم با سطوح تستسترون عادی می شود یا خیر وجود ندارد.

تقویت کننده های تستسترون

تقویت کننده های تستسترون که به نام مکمل های طبیعی تستسترون نیز شناخته می شوند، تولید طبیعی این هورمون در بدن را افزایش می دهند.

این مکمل ها حاوی تستسترون نیستند و به طور معمول پایه گیاهی دارند.

برخی از این تقویت کننده ها ممکن است افزایش سطوح تستسترون و بهبود رشد عضلانی را در مردانی که از سطوح پایین این هورمون رنج می برند، به همراه داشته باشند. با این وجود، شواهد در این زمینه یکدست نیستند.

بسیاری از ادعاهای سلامت مرتبط با تقویت کننده های تستسترون از پشتوانه علمی برخوردار نیستند.

افزایش سطوح تستسترون به صورت طبیعی

علائم اصلی کمبود تستسترون شامل میل جنسی پایین، مشکل در حفظ یا ایجاد نعوظ و ارگاسم هایی با شدت کمتر می شوند. از دیگر علائم می توان به خستگی، خلق و خوی گرفته، و کاهش توده عضلانی اشاره کرد.

اگر نسبت به سطوح پایین تستسترون مشکوک هستید، یک آزمایش خون ساده می تواند این شرایط را تایید کند.

درمان جایگزینی موثرترین روش برای مقابله با این شرایط است. با این وجود، این روشی بحث برانگیز است و در کنار فواید خود شامل خطراتی نیز می شود.

خوشبختانه روش های مختلفی وجود دارند که به صورت طبیعی می توانند سطوح تستسترون را افزایش دهند. از آن جمله می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

نمرینات قدرتی: مطالعات بسیاری نشان داده اند که تمرینات قدرتی می توانند سطوح هورمون تستسترون را افزایش دهند.

مصرف مکمل ویتامین D: کمبود ویتامین D با سطوح پایین تستسترون مرتبط است. مصرف مکمل ویتامین D می تواند شرایط را به حالت عادی بازگرداند.

دریافت روی به میزان کافی: کمبود روی ممکن است سطوح هورمون تستسترون را کاهش دهد. با مصرف مواد غذایی سرشار از روی مانند گوشت، و مغزها و دانه های خوراکی، می توانید سطوح این ماده معدنی را به حالت عادی باز گردانید.

خواب کافی: کم خوابی با افت سطوح تستسترون مرتبط است. در حقیقت، خواب کافی یکی از مهم‌ترین جنبه های یک سبک زندگی سالم است.

آرامش و کاهش استرس: استرس مزمن سطوح کورتیزول را افزایش می دهد، که این هورمون ممکن است سطوح تستسترون را کاهش دهد. محیطی بدون استرس و فعالیت های آرامش بخش از جمله پایه های یک سبک زندگی سالم هستند.

مصرف آشواگاندا: این گیاه دارویی ممکن است سطوح هورمون تستسترون و باروری را بهبود ببخشد.

افزون بر افزایش سطوح هورمون تستسترون، راهبردهای بالا می توانند سلامت کلی انسان را تقویت کنند. برخی از آنها ممکن است به کاهش وزن کمک کنند، به ویژه زمانی که با دیگر روش های کاهش وزن ترکیب شده باشند.منبع: سلامت نیوز

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید